2024 kovo 29 d. penktadienis, 12:02
Reklama  |  facebook

Skaitmeninimas pramonėje – vis dar lėtas: kviečia šalies įmones dalintis iššūkiais mainais į sprendimus

2021-02-23 13:43
Pandemija tapo verslo skaitmeninimosi akseleratoriumi, įsitikinę šalies ekspertai. Nors greitai pasikeitęs pasaulis parodė skaitmeninių technologijų svarbą ir naudą, Lietuvos pramonėje vis dar dominuoja žemos pridėtinės vertės gamyba. Siekdami paspartinti pokyčius pramonėje, technologijų kūrėjai ir ekspertai kviečia įmones dalytis kylančiais iššūkiais mainais į galimybę sulaukti inovatyvių sprendimų.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt (BALTIC SYSTEM) archyvo nuotr.


Minimos įmonės
Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parkas, VŠĮ
LPK (Lietuvos pramonininkų konfederacija),
MITA (Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra),
Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko direktorė Laima Kaušpadienė, cituojama pranešime, pastebi, kad nors pramonės skaitmeninimo klausimu atsiliekame nuo Europos lyderių, situacija po truputį keičiasi, o prie to prisidėjo Covid-19 pandemija: „Pasaulinė pandemija tapo iššūkiu verslui, tačiau vienas iš teigiamų jos padarinių – paspartinti skaitmeninimosi procesai įmonėse. Karantinas bei ribojimai privertė bendroves, ypač tas, kurios iki tol neturėjo el. prekybos kanalų, persiorientuoti, investuoti į technologijas bei inovatyvius sprendimus. Ir tai verslai turėjo daryti greitai, jei norėjo veiklą vystyti nenutrūkstamai bei aktyviai vykdyti pardavimus.“

Pasak Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidento Vidmanto Janulevičiaus, el. prekyba ir skaitmeninimasis leido pramonės įmonėms praktiškai ir lengvai pasiekti galutinį vartotoją.

„Pirmą kartą pramonė pati tiesiogiai, realizuodama produktus, suprato, kad fiziniai pardavimo taškai nėra tokie aktualūs: jie gali būti geri prekių atsiėmimo punktai, bet nėra tokie naudingi prekybos kanalai. Žvelgdamas į pramonės perspektyvas, manau, kad ilguoju periodu šio sektoriaus įmonių ateitis yra tiesioginiai B2C (verslas-vartotojui) pardavimai. Norėdamos, kad prekės pirkėjui neišbrangtų ir liktų paklausios bei gebėtų konkuruoti savo kaina, daugelis pramonės įmonių, gaminančių galutiniam vartotojui skirtas prekes, eina į tiesioginį kontaktą su savo galutiniais pirkėjais. Tai daroma pasitelkiant būtent skaitmeninimą, paieškos sistemas ir kt. Taip, neįtraukiant tarpininkų, sutaupomos vartotojo lėšos, o drauge su vartotoju laimi ir gamintojas“, – cituojamas V. Janulevičius.

Nors įsitikinti procesų skaitmenizavimo nauda galimybę turėjo ne vienas verslas, nemaža dalis šalies pramonės įmonių naudojasi senomis technologijomis.„Didelė dalis sektoriaus įmonių vis dar dirba su įrenginiais, kurie yra gana seni, trūksta procesų skaitmeninimo ir integravimo į bendras sistemas, visų gamybos procesų duomenų valdymo. Neseniai įmonių inovacijų auditus atliekantys auditoriai vienoje bendrovėje rado iki šiol popieriniu būdu tvarkomą įmonės buhalteriją. Bendrovė tam neturėjo jokios programinės programos“, – pranešime cituojamas Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros l. e. p. direktorius Gintas Kimtys.

Pokyčius apsunkina ne tik finansai

Pasak specialistų, pramonės skaitmenizavimosi lygis, pirmiausia, labiausiai priklauso nuo verslo galimybių, todėl trūkstami finansiniai resursai ir kompetentingų specialistų trūkumas stabdo pažangą.

„Jeigu įmonė generuoja didesnį pelną ir apyvartą, joje dirba tikrai kompetentingi žmonės, puikiai suprantantys, jog didesnis skaitmeninimosi lygis reiškia didesnį darbo našumą ir bendrovės efektyvumą, tai atitinkamai atsiranda noras investuoti į skaitmeninimo įrenginius, priemones, daviklius, programinę įrangą, robotizuotas technologijas. Tačiau net ir didelėje gamybinėje įmonėje, jei ji nuolat balansuoja ties išlikimo riba, galima rasti tokių technologijų, kokių daugelyje kitų verslų nesutiksime jau nuo 2000 metų“, – atkreipia dėmesį G. Kimtys ir priduria, kad ryžtui keistis svarbų vaidmenį vaidina ir verslo branda ar vadovų požiūris.

V. Janulevičiaus teigimu, pažangą stabdo ir konkrečių skaitmeninių sprendimų diegėjų, išmanančių skirtingų pramonės šakų problematiką, trūkumas: „Mums trūksta įmonių-tarpininkių, kurios padėtų paspartinti skaitmenizavimosi, automatizavimosi procesus, įgyvendinti juos greitai skirtingose pramonės šakose. Kiekviena įmonė turėtų turėti galimybę surasti geriausią atitinkamos pramonės srities sprendimų diegėją, kuris specializuojasi tokiuose sprendimuose ir gali pasiūlyti geriausią kainos bei kokybės santykį, greičiausią įdiegimą.“

Tai padėtų pramonės įmonėms ir diegėjams susikalbėti lengviau, o procesai vyktų greičiau ir paprasčiau. Vis tik, V. Janulevičius pažymi, kad tokia problema ir poreikis egzistuoja ne tik Lietuvoje, bet ir visoje ES.

Nespėjome vieno, tuoj reikės daugiau

Nors apie Pramonės 4.0 principų taikymą kalbama apie dešimtmetį, specialistai pastebi, kad nespėjus įtvirtinti pastarųjų skaitmeninimosi principų, pramonės įmonėms gali tekti į transformaciją įtraukti ir naujas taisykles.

„Visame Europos žalinimo kontekste pramonės transformacijos vaidmuo neapsiribos tik didesniu produktyvumo ar pelno siekiu – pereinama prie tikslo auginti teigiamą sektoriaus indėlį į visuomenę. Neseniai Europos Komisijos paskelbtas strateginis dokumentas apie naująją – Pramonės 5.0 – revoliuciją akcentuoja inovacijų ir mokslinių tyrimų pasitelkimą, siekiant pereiti prie tvarios ir atsparios Europos pramonės. Transformacijos centre – darbuotojų gerovė, tačiau ne mažesnis dėmesys skiriamas ir gamtos išteklių tausojimui“, – cituojama L. Kaušpadienė ir pažymi, kad pramonės įmonės, siekiančios išlikti konkurencingomis ir ateityje, turės atliepti ne tik skaitmeninimo poreikį, bet ir diegti tvarumo bei socialinės atsakomybės principus.

Siūlo verslui padėti spręsti iššūkius

Šių metų kovo 26–28 dienomis Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parkas kartu su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra „MITA“ organizuoja hakatoną „Hack4Industry 5.0“, kurio metu verslo, mokslo, skaitmeninių technologijų dalyviai ir ekspertai sieks palengvinti šalies pramonės skaitmeninimosi kelią pasiūlydami efektyvių sprendimų.

Sektoriaus įmonės kviečiamos pasidalinti iššūkiais ir sunkumais, kylančiais skaitmenizuojant verslą. Būtent tai leis renginio dalyviams pasiūlyti sprendimus tikroms ir aktualioms šalies pramonės problemoms įveikti. 
Statybunaujienos.lt



Automatika, pramonės inžinerija

nuotrauka
2023-12-19 10:50
Svajonių namai daug kam dar sunkiai pasiekiami dėl milžiniškų nekilnojamo turto kainų ir brangių paskolų. Šį ratą pastaruoju metu papildo dideli nuomos mokesčiai bei infliacija su ją sunkiai besivejančiais atlyginimais, tad nenuostabu, kad kitokie galimi statybos procesai ir jų potencialas atpiginti...
nuotrauka
2023-11-20 13:31
Švedų statytojai pristato naujovę – išmaniąsias namų bendruomenes, kuriose energija ne tik gaminama, bet ir optimizuojama, taip sumažinant sąskaitas bei siūlant tvarų, modernų gyvenimą. Joje pritaikomi sprendimai dėl panašaus klimato gali tapti sektinu pavyzdžiu ir Lietuvos NT rinkai.
nuotrauka
2023-11-20 09:25
Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykloje (MRAS) sėkmingai atlikti radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrangos ir sistemų bandymai, kurie parodė, kad visi įrenginiai tarpusavyje veikia saugiai, suderintai, o bendros objekto eksploatavimo ypatybės ir charakteristikos atitinka numatytus projektinius s...
nuotrauka
2023-09-12 16:22
Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu buvo patvirtintas „Nuolatinę potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą atliekančių asmenų kvalifikacijos arba specialiųjų žinių ir įgūdžių reikalavimų nustatymo aprašas".
nuotrauka
2023-08-23 16:15
Šiuolaikinės technologijos keičia pramonės pasaulį, siūlydamos naujoviškus sprendimus mašinų ir sistemų efektyvumui ir tikslumui didinti. Fotoelektriniai jutikliai yra viena iš pažangių priemonių, lemiančių šią technologinę revoliuciją. Tačiau kaip juos palyginti su tradiciniais aptikimo metodais? A...
nuotrauka
2023-03-15 08:09
Vakarų investuotojai domisi Lietuva, bet kasmet smunka moksleivių rezultatai, o norinčių studijuoti inžinerinius mokslus studentų skaičius vis mažėja. Tai paskatino Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociaciją LINPRA išsikelti ambicingą tikslą – Lietuva 2030 inžinerijos šalis. Tam būtini...
nuotrauka
2022-07-22 09:52
Vis garsiau kalbama, kad Lietuvos verslui, norinčiam išlikti konkurencingu, neišvengiamai būtina galvoti apie veiklos efektyvumą. Vienas iš kelių į kokybės gerinimą, produktyvumo didinimą, sąnaudų mažinimą ir darbuotojų saugą – robotizacija. Tačiau Lietuvos įmonės neskuba investuoti į robotus.
nuotrauka
2022-07-18 15:07
Bendradarbiaudama su „virtualios elektrinės“ paslaugas teikiančiu Estijoje įkurtu startuoliu „Fusebox“, „Caverion Lietuva“ savo klientams galės pasiūlyti išmanią elektros energijos valdymo sistemą, kuri padės sumažinti iki 50 000 tonų anglies dvideginio per metus. Ši sistema taip pat leis prisidėti ...
nuotrauka
2022-06-09 10:56
Rinkos tyrimų įmonės sutaria – pasaulinis robotikos sektorius iki 2030 m. patirs spartų augimą. Nors šis sektorius Lietuvoje dar tik pradinėse vystymosi stadijose, ekspertai skatina paversti jį strategine sritimi ir taip sparčiau skaitmenizuoti pramonę bei kitus sektorius.
nuotrauka
2022-02-21 07:32
GIPL – tai pirmoji ir vienintelė Lietuvos gamtinių dujų jungtis, sujungianti mus su Vakarais. Šis projektas vertinamas ir kaip energetinio saugumo priemonė, ir kaip dar vienas energijos tiekimo šaltinis, sudarantis galimybę įsigyti pigesnių dujų iš Europos visos dujų rinkos, ir praplėsti SGD termina...
nuotrauka
2021-12-07 11:26
Istorine, religine ir kultūrine prasme unikali Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika prieš daugiau nei dešimtmetį tapo ir vienu pirmųjų moderniai valdomų visuomeninių pastatų Lietuvoje. 2003-iaisiais joje įdiegus, o šiemet renovavus JUNG KNX standarto išmanaus namo sistemą, ...
nuotrauka
2021-12-06 11:25
KTU mokslininkai pasiūlė dirbtiniu intelektu grįstą metodą, kuris triukšmingoje aplinkoje ne tik padeda aptikti įvairius gedimus laiku, bet ir yra tvarus aplinkai metodas – gedimo aptikimo procesas lengvai skaitmenizuojamas, o senų, puikiai veikiančių pramonės įrengimų keisti nereikia.
nuotrauka
2021-08-30 08:23
Rizikos kapitalo fondas „CoInvest Capital“ kartu su verslo angelais investuoja 400 tūkst. EUR į mobiliosios robotikos bendrovę „Rubedos“. Gautą investiciją bendrovė naudos robotų navigavimo technologijai, automatizuojančiai logistikos centrų veiklą, sukurti.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-07-12 09:09
Vilniuje, greta Molėtų plento, pradėta Gamybos inovacijų slėnio pastato statyba. Čia gamybos įmonės, startuoliai, technologijų kūrėjai ir tyrėjai galės testuoti inovatyvias savo idėjas, kurti skaitmenines inovacijas ir prototipus, vykdyti mažaserijinę gamybą.
nuotrauka
2021-05-31 08:56
„Caverion Lietuva‟ ir „Technopolis Lietuva‟ tęsia bendradarbiavimą naujame „Technopolio Beta“ pastato atnaujinimo projekte. „Caverion Lietuva‟ 10-ies aukštų ir 22,7 tūkst. kv. m ploto pastato rekonstrukcijos projekte organizuoja statybinės bei inžinerinės dalies atnaujinimą.
nuotrauka
2021-05-28 10:48
Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos (LINPRA) nariai pritarė siūlymui atsižvelgti į tarptautinę praktiką bei didėjančią technologijų reikšmę narių veikloje ir papildė asociacijos pavadinimą. Auganti bendruomenė taip pat sutarė laikytis aukštų profesinių standartų, kuriuos įtvirtino Etikos kodek...
nuotrauka
2021-05-21 10:50
Siekdama populiarinti studijas technologijos ir inžinerijos mokslų kryptyse, „Teltonika“ įmonių grupė įsteigė 90 tūkst. eurų stipendijų fondą būsimiems KTU pirmakursiams, pasirinkusiems šias studijas.
nuotrauka
2021-05-13 16:27
Vilniuje, Lvovo g. 37 duris jau atvėrė vienas inovatyviausių verslo centrų Lietuvoje. Šiuolaikiškiems A+ energinės klasės pastato reikalavimams, užsakovo bei nuomininkų poreikiams ir lūkesčiams atliepti, „Caverion Lietuva“ 8 aukštų, 23.000 kv. m bendro ploto pastate įrengė didelės apimties ateities ...
nuotrauka
2021-04-27 14:40
Išaugus Covid-19 pandemijai valdyti skirtų gaminių paklausai, Lietuvos ir visos Europos gamintojai fiksuoja kylančias plastiko gaminių kainas. Pandemijos sąlygomis dėl logistikos konteinerių trūkumo ir sulėtėjusios JAV plastiko sektoriaus gamybos kainas dar labiau kelia žaliavų trūkumas.

Statybunaujienos.lt » Automatika, pramonės inžinerija