2021 balandžio 15 d. ketvirtadienis, 4:32
Reklama  |  facebook

Trimačio Vilniaus žemėlapio nauda: aiškesni planai, darnesnė miesto plėtra

2020-06-02 09:19
Šių metų pradžioje pristačiusi visiems atvirą trimatį Vilniaus žemėlapį, miesto savivaldybė sėkmingai naudojasi juo ir pati – tiek planuodama pokyčius, tiek tikrindama projektų kokybę.
nuotrauka
Daugiabutis ir administracinis pastatas Kudirkos g. 14. Vilniaus m. sav. iliustr.


Minimos įmonės
Vilniaus m. savivaldybė,
Kaip ir buvo numatyta, dalijasi Vilniaus miesto savivaldybė, pirmiausia žemėlapis pasitelktas Vyriausiojo miesto architekto skyrių pasiekiantiems projektams vertinti. Žemėlapis akivaizdžiai parodo, kokį poveikį miestui ir aplinkai turės nauji projektai, kurios augančio Vilniaus vietos gali tapti probleminėmis, laiku nesiėmus priemonių. Ir šiuo įrankiu jau ne kartą pasiremta sprendžiant miesto planavimo rebusus ir grąžinant projektus tobulinti, skelbia savivaldybė.

Vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis pažymi, kad Vilniaus 3D žemėlapio naudojimas labai prasmingas pirminėje projekto rengimo stadijoje – tvirtinant projektinių pasiūlymų rengimo užduotis. Vertintojams jis leidžia įvertinti projektus iš pačių įvairiausių žiūrėjimo taškų – taip pat ir tų, kurių vizualizacijų projektų kūrėjai nelinkę pristatyti savivaldybės specialistams, numanydami, kad jie gali lemti nepalankų vertinimą.

„Jau kelis mėnesius naudojamės trimačiu žemėlapiu tikrindami planuojamų pastatų tūrio, aukščio santykį su aplinkiniais pastatais, reljefo formomis. Trimatis modelis, gautas atlikus ypač tikslius miesto reljefo formų, pastatų, netgi medžių lajų skenavimą iš oro, suteikia galimybę įvertinti ir pastato aukštingumą, ir pastato įtaką aplinkai, – cituojamas M. Pakalnis. – Iki tol tekdavo pasikliauti projektuotojų pateiktomis vizualizacijomis, kurios ne visada atitikdavo tikrovę, keldavo daug ginčų tarp specialistų, keldavo įtarimų projekto kaimynams ir kitiems projektu besidomintiems visuomenės atstovams. Dabar projektuotojų pagal tikrus matmenis sukurtas pastato trimatis modelis įkeliamas į miesto virtualų modelį ir bet kas – tiek projektuotojai, tiek savivaldybės ar visuomenės atstovai – gali patys pamatyti šio pastato tūrį iš bet kurio pasirinkto taško. Šį įrankį jau įvertino ir jį naudoja ir projektuotojai, rengdami pastatų eskizus, analizuodami jų tūrinio – erdvinio sprendimo variantus. Tai – labai reikšminga pagalba ir urbanistams, ir miesto plėtra besidomintiems žmonėmis."
Novatoriškas sostinės naudojamas įrankis jau sulaukė ir tarptautinio įvertinimo – Vilniaus miesto savivaldybė gavo specialų apdovanojimą už pasiekimus kuriant išmaniuosius žemėlapius. Apdovanojimą skyrė tarptautinė kompanija „Esri", užsiimanti geografinių informacinių sistemų programine įranga ir ieškanti organizacijų, kuriančių vartotojams lengvai prieinamus ir unikalius geografinius informacinius produktus, naudojant ir sumaniai pritaikant išmaniąsias technologijas.

„Esri" iš visų projektų išskyrė sostinės trimatį žemėlapį kaip itin pažangų, analogų neturintį sprendimą miesto planavimui gerinti, kuris leidžia ne tik matyti miestą virtualiai, bet ir vertinti jo plėtrą realiosios aplinkos fone. Vilnius nėra pirmasis miestas Europoje, turintis tokio tipo žemėlapį, tačiau pirmasis, kuris atveria visą informaciją apie mieste šiuo metu vykstančius projektus (detaliuosius, techninius planus).

Pozityvią Vilniaus miesto savivaldybės patirtį naudojant naująjį instrumentą liudija jau ne vienas pavyzdys.

Daugiabutis ir administracinis pastatas Kudirkos g. 14

Projektuotojams Vyriausiojo miesto architekto skyriui ir viešam svarstymui pateikus daugiabučio ir administracinio pastato Kudirkos g. 14 projektinius pasiūlymus, sprendinių analizė 3D žemėlapyje patvirtino tai, dėl ko pastabas reiškė ir visuomenė – projektuojamo pastato santykio su kontekstu problemas. Išanalizavus pastato aukštį 3D žemėlapyje, tapo akivaizdu, kad projektuojamo pastato aukštis viršija aplinkoje vyraujantį pastatų aukštį. Suprojektuotas pastatas iškyla tiek virš buvusios „Vilniaus Tauro" alaus daryklos vietoje kylančio gyvenamųjų namų kvartalo, tiek virš Z. Sierakausko gatvėje susiklosčiusio istorinio užstatymo. Paaiškėjo ir tai, kad viešinamų projektinių pasiūlymų medžiagoje buvo pateiktos neteisingos vizualizacijos – pastatas sumažintas aplinkinių pastatų atžvilgiu.

Vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis tada atkreipė dėmesį, prieš dešimtmetį palei V. Kudirkos gatvę iškilę pastatai, nors ir agresyvūs savo morfologija bei architektūrine išraiška (jų tūriai išskaidyti, fragmentuoti), prie šlaito priartėja žemesniais 3–4 aukštų korpusais. Naujas pastatas, projektuojamas prie pat šlaito viršutinės briaunos, niveliuoja ir naikina šį svarbų Vilniaus miestovaizdžio elementą, uzurpuoja erdvę ir agresyviai dominuoja kraštovaizdyje. Projekto rengėjai, bendrovė „Aketuri architektai", pripažino šią klaidą ir pataisytų, sumažintų projektinių pasiūlymų sprendinius pristatys visuomenei pakartotinai 2020 birželio 16 d. 17 val. vaizdo transliacijos metu. Prisijungimo nuoroda. Naujus, pataisytus projektinius pasiūlymus galima pamatyti čia.

Kreivasis skg. 7 3D modelis
 

Nors šis gana nedidelis, tačiau jautrioje gamtinėje aplinkoje, ant vienos iš Užupio kalvų viršūnės, bendrovės „Flexiforma" suprojektuotas daugiabutis viešame projekto pristatyme didelių priekaištų nesulaukė, būtent analizė trimatėje aplinkoje Vyriausiojo miesto architekto skyriaus specialistams parodė, kad projektuojamo pastato tūris niveliuoja ir darko išraiškingas reljefo formas ir pernelyg agresyviai dominuoja jautriame Vilniaus senamiesčio istorinio priemiesčio kraštovaizdyje.

Vyriausiojo miesto architekto vertinimu, projektuojamo pastato santykis su aplinka turėtų būti jautresnis – pasiūlyta suprojektuotą tūrį suskaidyti į atskirus pastatus, ieškoti harmoningesnio santykio su reljefo formomis ir taip sumažinti įtaką miesto panoramoms. Projektuotojų reakcijos dėl šių pastabų Vyriausiojo miesto architekto skyrius dar nesulaukė.

Pamėnkalnio g. 20 3D modelis 

Vilniaus trimatis modelis padėjo apsispręsti ir analizuojant pastato Pamėnkalnio g. 20 projektinius pasiūlymus. Šis bendrovės Vilniaus architektūros studija darbas jau viešo pristatymo metu sulaukė aštrios aplinkinių gyventojų kritikos dėl uzurpuojamos kiemo erdvės. Analizė trimačiame modelyje parodė, kad nors būstų insoliacijai būtini atstumai tarp pastatų formaliai ir užtikrinami, tačiau naujas pastatas agresyviai dominuoja kvartalo vidinėje erdvėje, paversdamas ją nebe kiemo (kai atstumas tarp pastatų didesnis už pastatų aukštį), o gatvės proporcijas atitinkančia erdve (kai atstumas tarp pastatų panašus ar mažesnis už pastatų aukštį). Realizavus tokį projektą išties nukentėtų tiek esamų, tiek būsimų gyventojų gyvenimo kokybė.

Projekto rengėjams buvo pasiūlyta iš naujo persvarstyti sklypo tūrinę-erdvinę koncepciją, jos atitikimą susiklosčiusiems teritorijos užstatymo principams, skaidyti pastatą atskirais tūriais ir atnaujintus projekto sprendinius iš naujo pateikti Vilniaus 3D žemėlapyje. Projektas šiuo metu koreguojamas, artimiausiu metu turės būti iš naujo pristatytas miestiečiams.

Beveik analogiškų pastabų po analizės 3D modelyje sulaukė ir kitas projektas Naujamiestyje – svečių namai T. Ševčenkos g. 25A. Čia taip pat planuotas pernelyg agresyvus kiemo korpusas, kurį pasiūlyta skaidyti į atskirus tūrius, kad būtų išvengta kiemo erdvės užgriozdinimo. Projektas koreguojamas ir artimiausiu metu bus svarstomas iš naujo.

Per kiek daugiau nei keturis Vilniaus trimačio žemėlapio naudojimo mėnesius, grindžiant šiuo būdu atlikta analize, buvo keičiama bei tobulinama ir daugiau mieste planuojamų pastatų. Pavyzdžiui, įvertinus trimatėje aplinkoje buvo koreguojamas Aukštaičių g. 25 sklype numatyto daugiabučio gyvenamojo namo projektas – atsižvelgus į jautrią urbanistinę situaciją (vieta Vilnios upės slėnyje) bei siekiant projektuojamu užstatymu neužkirsti vizualinių ryšių su Senamiesčiu, buvo sumažintas vienas iš šio daugiabučio gyvenamojo namo korpusų. Virtualus miesto modelis padėjo ir daugiabučių komplekso Paribio g. 12 projektuotojams ieškoti optimaliai su Saltoniškių miestovaizdžiu derančių, Šeškinės šlaitų vizualinius ryšius su miesto centru išsaugančių sprendinių.

Kaip praneša sostinės savivaldybė, jau pristatant trimatį žemėlapį tikėtasi, kad jis sutaupys ne vieną mokesčių mokėtojų milijoną, nes bus išvengta ne tik klaidų, kurios iki šiol galėjo įvykti dėl žmogiškojo faktoriaus. Dar prieš pradedant statyti naujus objektus mieste tiek gyventojai, tiek verslo atstovai gali tiksliai matyti, ant kurio lango kris šešėlis, ar kiek procentų lango užstos vaizdą greta suprojektuotas pastatas. Iš anksto gavus visą informaciją, diskusijos su bendruomene tampa konstruktyvesnės. 
Statybunaujienos.lt
Savivaldybėse

nuotrauka
2021-04-14 11:38
Sostinės 9 ha teritorija, kurioje dabar įsikūręs Verkių autobusų parkas, artimiausiais metais taps didžiausia pokyčių erdve visame mieste. Planuojama, kad dabartinis autobusų parkas iš teritorijos išsikels 2023-iaisiais, todėl jau svarstoma, kokią didžiausią vertę miestui sukurtų šios teritorijos ko...
nuotrauka
2021-04-14 10:46
Kilus diskusijų dėl kelio Balsiuose ir Ožkiniuose bei tilto per Nerį statybų, sostinės savivaldybė sako, kad informacija buvo paskelbta „savivaldybės nė nepasiteiravus apie miesto planus“.
nuotrauka
2021-04-13 09:28
Pasibaigus žiemos sezonui intensyvūs darbai vyksta Skaistakalnio parke – įgyvendinamas parko ir jo prieigų sutvarkymo projektas.
nuotrauka
2021-04-09 14:41
Dauguma socialiniuose ir savivaldybės būstuose gyvenančių kauniečių iki šiol už nuomą mokėdavo, savivaldybės skaičiavimu, neadekvačiai mažas sumas. Kadangi nuomos kaina buvo perskaičiuojama retai, ji neatitiko šiandieninės rinkos realijų, o už šią paslaugą surenkamos lėšos vargiai padengdavo patiria...
nuotrauka
2021-04-09 07:40
Šiaulių apygardos teismo Civilinių bylų skyrius paskelbė sprendimą civilinėje byloje pagal ieškovės Akmenės rajono savivaldybės administracijos ieškinį dėl rangos darbų trūkumų šalinimo išlaidų (preliminariųjų nuostolių), rekonstruojant Naujosios Akmenės miesto centrinę aikštę, atlyginimo priteisimo...
nuotrauka
2021-04-08 15:58
Jau šių metų pradžioje buvo pradėti pirmieji Juodkrantės gelbėjimo stoties rekonstrukcijos darbai. Sutartyje su rangovu, kurią praėjusių metų gruodžio 22 d. sudarė UAB „Neringos komunalininkas“ su UAB „Svalex“, numatyta kapitalinė pastato pertvarka.
nuotrauka
2021-04-08 11:12
Kauniečių pamėgtame Nemuno ir Neries Santakos parke po užsitęsusios pauzės atnaujinti rekonstrukcijos darbai. Dar kovo mėnesį rangovai ėmėsi itin prastos būklės Senosios prieplaukos, vadinamojo Daugirdo amfiteatro, toliau veiksmas įsibėgėja popiežiaus Jono Pauliaus II kalnelio prieigose. Visus darbu...
nuotrauka
2021-04-08 09:40
Susisiekimo ministerijos siūlymu Vyriausybė paskirstė Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) finansavimo rezervą – 19,3 mln. eurų. Ministerijai planuojant kitais metais taikyti naują KPPP finansavimo modelį, šiemet siekiama padėti savivaldybėms baigti pradėtus darbus, todėl daugiausia rezervo ...
nuotrauka
2021-04-07 14:57
Klaipėdos miesto savivaldybė rengia uostamiesčio 2021–2030 metų strateginį plėtros planą. Dokumente pateikiama miesto aplinkos ir išteklių analizė, miesto vizija ir jos vertinimo kriterijai, prioritetai, tikslai, uždaviniai, priemonių planas.
nuotrauka
2021-04-07 13:36
Bendrovė „Vilniaus vystymo kompanija" tęsia praėjusį rudenį paskelbtą viešąjį pirkimą kairiajai Neries krantinės pusei sutvarkyti. Atnaujinti dėl tiekėjo ieškinio sustabdytas pirkimo procedūras leido palankus Lietuvos apeliacinio teismo sprendimas.
nuotrauka
2021-04-06 19:17
Tik trumpesnio kelio į autobusų stotį ir nemokamų vietų automobiliams ieškantiems vilniečiams žinomą teritoriją tarp V. Šopeno, Šv. Stepono ir Sodų gatvių ruošiamasi paversti bendruomenės sodu.
nuotrauka
2021-04-01 08:27
Vilniaus miesto taryba pritarė valčių elingo vystymo koncepcijai, kurią bendrovė „Vilniaus vystymo kompanija" pasiūlė Neries krantinėje, T. Kosciuškos gatvėje, esančio statinio tvarkybai. Parengtas pramoginio irklavimo ir maitinimo paslaugų vietos projektas greit bus pristatytas visuomenei, o sulauk...
nuotrauka
2021-03-31 14:45
Sparčiai augančiose Užliedžių, Vijūkų, Romainių, Romainių Kaimelės ir Giraitės gyvenvietėse Kauno rajone gyvena maždaug 20-25 tūkst. žmonių, todėl šios teritorijos galėtų sudaryti naują parapiją.
nuotrauka
2021-03-31 14:42
Valstybės turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas savivaldybėms perduos 126 gyvenamosios paskirties ir kitų nekilnojamojo turto objektų.
nuotrauka
2021-03-31 14:33
Panevėžio miesto savivaldybės taryba pritarė miesto autobusų stoties su požemine automobilių stovėjimo aikštele projekto įgyvendinimui.
nuotrauka
2021-03-31 14:16
Vilniaus miesto taryba šiandien, kovo 31 d., priėmė svarstymui komitetuose siūlymą papildyti ir patikslinti sąrašą objektų, kurių architektūrinėms idėjoms įvertinti privaloma skelbti projektų konkursus.
nuotrauka
2021-03-31 13:43
Sapiegų parko atnaujinimo planai atidedami – vienintelį architektūriniam parko ir jo prieigų tvarkybos konkursui pateiktą darbą konkurso įgyvendintojo, „Vilniaus vystymo kompanijos", viešųjų pirkimų komisija šiandien, kovo 31 d., atmetė dėl pasiūlytos kainos – ji (447 700,00 Eur) viršija projektui s...
nuotrauka
2021-03-31 10:30
Vilniaus miesto savivaldybė šį pavasarį imsis stadiono Kaukysos gatvėje atnaujinimo darbų. Aplinkinėse gatvėse sparčiai kylant daugiabučiams, nuspręsta naujame mikrorajone pasirūpinti gyventojams viešai prieinama, kokybiška sporto infrastruktūra, tad sostinės savivaldybė paskelbė viešąjį pirkimą rei...
nuotrauka
2021-03-30 17:50
Vilniaus savivaldybė skelbia, kad dėl didelių sniego sankaupų sausio pabaigoje subliuškęs Pilaitės futbolo maniežą dengęs pripučiamas kupolas netrukus bus perduotas gamintojui, kuris atliks membranos defektaciją. Šiuos darbus apmokės maniežą apdraudusi draudimo kompanija „Gjensidige".
nuotrauka
2021-03-29 08:28
Klaipėdos miesto savivaldybė pasirašė sutartį dėl dar 9 Tauralaukio kvartalinių gatvių ar jų ruožų rekonstravimo. Didžiąją dalį darbų numatoma atlikti per šiuos ir ateinančius metus.

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse