2020 lapkričio 27 d. penktadienis, 7:13
Reklama  |  facebook

Trimačio Vilniaus žemėlapio nauda: aiškesni planai, darnesnė miesto plėtra  1

2020-06-02 09:19
Šių metų pradžioje pristačiusi visiems atvirą trimatį Vilniaus žemėlapį, miesto savivaldybė sėkmingai naudojasi juo ir pati – tiek planuodama pokyčius, tiek tikrindama projektų kokybę.
nuotrauka
Daugiabutis ir administracinis pastatas Kudirkos g. 14. Vilniaus m. sav. iliustr.


Minimos įmonės
Vilniaus m. savivaldybė,
Kaip ir buvo numatyta, dalijasi Vilniaus miesto savivaldybė, pirmiausia žemėlapis pasitelktas Vyriausiojo miesto architekto skyrių pasiekiantiems projektams vertinti. Žemėlapis akivaizdžiai parodo, kokį poveikį miestui ir aplinkai turės nauji projektai, kurios augančio Vilniaus vietos gali tapti probleminėmis, laiku nesiėmus priemonių. Ir šiuo įrankiu jau ne kartą pasiremta sprendžiant miesto planavimo rebusus ir grąžinant projektus tobulinti, skelbia savivaldybė.

Vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis pažymi, kad Vilniaus 3D žemėlapio naudojimas labai prasmingas pirminėje projekto rengimo stadijoje – tvirtinant projektinių pasiūlymų rengimo užduotis. Vertintojams jis leidžia įvertinti projektus iš pačių įvairiausių žiūrėjimo taškų – taip pat ir tų, kurių vizualizacijų projektų kūrėjai nelinkę pristatyti savivaldybės specialistams, numanydami, kad jie gali lemti nepalankų vertinimą.

„Jau kelis mėnesius naudojamės trimačiu žemėlapiu tikrindami planuojamų pastatų tūrio, aukščio santykį su aplinkiniais pastatais, reljefo formomis. Trimatis modelis, gautas atlikus ypač tikslius miesto reljefo formų, pastatų, netgi medžių lajų skenavimą iš oro, suteikia galimybę įvertinti ir pastato aukštingumą, ir pastato įtaką aplinkai, – cituojamas M. Pakalnis. – Iki tol tekdavo pasikliauti projektuotojų pateiktomis vizualizacijomis, kurios ne visada atitikdavo tikrovę, keldavo daug ginčų tarp specialistų, keldavo įtarimų projekto kaimynams ir kitiems projektu besidomintiems visuomenės atstovams. Dabar projektuotojų pagal tikrus matmenis sukurtas pastato trimatis modelis įkeliamas į miesto virtualų modelį ir bet kas – tiek projektuotojai, tiek savivaldybės ar visuomenės atstovai – gali patys pamatyti šio pastato tūrį iš bet kurio pasirinkto taško. Šį įrankį jau įvertino ir jį naudoja ir projektuotojai, rengdami pastatų eskizus, analizuodami jų tūrinio – erdvinio sprendimo variantus. Tai – labai reikšminga pagalba ir urbanistams, ir miesto plėtra besidomintiems žmonėmis."
Novatoriškas sostinės naudojamas įrankis jau sulaukė ir tarptautinio įvertinimo – Vilniaus miesto savivaldybė gavo specialų apdovanojimą už pasiekimus kuriant išmaniuosius žemėlapius. Apdovanojimą skyrė tarptautinė kompanija „Esri", užsiimanti geografinių informacinių sistemų programine įranga ir ieškanti organizacijų, kuriančių vartotojams lengvai prieinamus ir unikalius geografinius informacinius produktus, naudojant ir sumaniai pritaikant išmaniąsias technologijas.

„Esri" iš visų projektų išskyrė sostinės trimatį žemėlapį kaip itin pažangų, analogų neturintį sprendimą miesto planavimui gerinti, kuris leidžia ne tik matyti miestą virtualiai, bet ir vertinti jo plėtrą realiosios aplinkos fone. Vilnius nėra pirmasis miestas Europoje, turintis tokio tipo žemėlapį, tačiau pirmasis, kuris atveria visą informaciją apie mieste šiuo metu vykstančius projektus (detaliuosius, techninius planus).

Pozityvią Vilniaus miesto savivaldybės patirtį naudojant naująjį instrumentą liudija jau ne vienas pavyzdys.

Daugiabutis ir administracinis pastatas Kudirkos g. 14

Projektuotojams Vyriausiojo miesto architekto skyriui ir viešam svarstymui pateikus daugiabučio ir administracinio pastato Kudirkos g. 14 projektinius pasiūlymus, sprendinių analizė 3D žemėlapyje patvirtino tai, dėl ko pastabas reiškė ir visuomenė – projektuojamo pastato santykio su kontekstu problemas. Išanalizavus pastato aukštį 3D žemėlapyje, tapo akivaizdu, kad projektuojamo pastato aukštis viršija aplinkoje vyraujantį pastatų aukštį. Suprojektuotas pastatas iškyla tiek virš buvusios „Vilniaus Tauro" alaus daryklos vietoje kylančio gyvenamųjų namų kvartalo, tiek virš Z. Sierakausko gatvėje susiklosčiusio istorinio užstatymo. Paaiškėjo ir tai, kad viešinamų projektinių pasiūlymų medžiagoje buvo pateiktos neteisingos vizualizacijos – pastatas sumažintas aplinkinių pastatų atžvilgiu.

Vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis tada atkreipė dėmesį, prieš dešimtmetį palei V. Kudirkos gatvę iškilę pastatai, nors ir agresyvūs savo morfologija bei architektūrine išraiška (jų tūriai išskaidyti, fragmentuoti), prie šlaito priartėja žemesniais 3–4 aukštų korpusais. Naujas pastatas, projektuojamas prie pat šlaito viršutinės briaunos, niveliuoja ir naikina šį svarbų Vilniaus miestovaizdžio elementą, uzurpuoja erdvę ir agresyviai dominuoja kraštovaizdyje. Projekto rengėjai, bendrovė „Aketuri architektai", pripažino šią klaidą ir pataisytų, sumažintų projektinių pasiūlymų sprendinius pristatys visuomenei pakartotinai 2020 birželio 16 d. 17 val. vaizdo transliacijos metu. Prisijungimo nuoroda. Naujus, pataisytus projektinius pasiūlymus galima pamatyti čia.

Kreivasis skg. 7 3D modelis
 

Nors šis gana nedidelis, tačiau jautrioje gamtinėje aplinkoje, ant vienos iš Užupio kalvų viršūnės, bendrovės „Flexiforma" suprojektuotas daugiabutis viešame projekto pristatyme didelių priekaištų nesulaukė, būtent analizė trimatėje aplinkoje Vyriausiojo miesto architekto skyriaus specialistams parodė, kad projektuojamo pastato tūris niveliuoja ir darko išraiškingas reljefo formas ir pernelyg agresyviai dominuoja jautriame Vilniaus senamiesčio istorinio priemiesčio kraštovaizdyje.

Vyriausiojo miesto architekto vertinimu, projektuojamo pastato santykis su aplinka turėtų būti jautresnis – pasiūlyta suprojektuotą tūrį suskaidyti į atskirus pastatus, ieškoti harmoningesnio santykio su reljefo formomis ir taip sumažinti įtaką miesto panoramoms. Projektuotojų reakcijos dėl šių pastabų Vyriausiojo miesto architekto skyrius dar nesulaukė.

Pamėnkalnio g. 20 3D modelis 

Vilniaus trimatis modelis padėjo apsispręsti ir analizuojant pastato Pamėnkalnio g. 20 projektinius pasiūlymus. Šis bendrovės Vilniaus architektūros studija darbas jau viešo pristatymo metu sulaukė aštrios aplinkinių gyventojų kritikos dėl uzurpuojamos kiemo erdvės. Analizė trimačiame modelyje parodė, kad nors būstų insoliacijai būtini atstumai tarp pastatų formaliai ir užtikrinami, tačiau naujas pastatas agresyviai dominuoja kvartalo vidinėje erdvėje, paversdamas ją nebe kiemo (kai atstumas tarp pastatų didesnis už pastatų aukštį), o gatvės proporcijas atitinkančia erdve (kai atstumas tarp pastatų panašus ar mažesnis už pastatų aukštį). Realizavus tokį projektą išties nukentėtų tiek esamų, tiek būsimų gyventojų gyvenimo kokybė.

Projekto rengėjams buvo pasiūlyta iš naujo persvarstyti sklypo tūrinę-erdvinę koncepciją, jos atitikimą susiklosčiusiems teritorijos užstatymo principams, skaidyti pastatą atskirais tūriais ir atnaujintus projekto sprendinius iš naujo pateikti Vilniaus 3D žemėlapyje. Projektas šiuo metu koreguojamas, artimiausiu metu turės būti iš naujo pristatytas miestiečiams.

Beveik analogiškų pastabų po analizės 3D modelyje sulaukė ir kitas projektas Naujamiestyje – svečių namai T. Ševčenkos g. 25A. Čia taip pat planuotas pernelyg agresyvus kiemo korpusas, kurį pasiūlyta skaidyti į atskirus tūrius, kad būtų išvengta kiemo erdvės užgriozdinimo. Projektas koreguojamas ir artimiausiu metu bus svarstomas iš naujo.

Per kiek daugiau nei keturis Vilniaus trimačio žemėlapio naudojimo mėnesius, grindžiant šiuo būdu atlikta analize, buvo keičiama bei tobulinama ir daugiau mieste planuojamų pastatų. Pavyzdžiui, įvertinus trimatėje aplinkoje buvo koreguojamas Aukštaičių g. 25 sklype numatyto daugiabučio gyvenamojo namo projektas – atsižvelgus į jautrią urbanistinę situaciją (vieta Vilnios upės slėnyje) bei siekiant projektuojamu užstatymu neužkirsti vizualinių ryšių su Senamiesčiu, buvo sumažintas vienas iš šio daugiabučio gyvenamojo namo korpusų. Virtualus miesto modelis padėjo ir daugiabučių komplekso Paribio g. 12 projektuotojams ieškoti optimaliai su Saltoniškių miestovaizdžiu derančių, Šeškinės šlaitų vizualinius ryšius su miesto centru išsaugančių sprendinių.

Kaip praneša sostinės savivaldybė, jau pristatant trimatį žemėlapį tikėtasi, kad jis sutaupys ne vieną mokesčių mokėtojų milijoną, nes bus išvengta ne tik klaidų, kurios iki šiol galėjo įvykti dėl žmogiškojo faktoriaus. Dar prieš pradedant statyti naujus objektus mieste tiek gyventojai, tiek verslo atstovai gali tiksliai matyti, ant kurio lango kris šešėlis, ar kiek procentų lango užstos vaizdą greta suprojektuotas pastatas. Iš anksto gavus visą informaciją, diskusijos su bendruomene tampa konstruktyvesnės. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Linas
2020-07-08 17:22
Kiek suprantu PST nepavyko prasisukt..

Savivaldybėse

nuotrauka
2020-11-26 13:13
Apie miestų plėtrą ir modernizavimą dažnai kalbama kaip apie visą teritoriją apimantį reiškinį, bet dažnai užmirštama, kad kone visais atvejais miestas yra skirtingų istorinės, kultūrinės reikšmės zonų darinys. Šančiai – išskirtinė Kauno miesto teritorija, kurią, pasak šančiškių, reikia išsaugoti ir...
nuotrauka
2020-11-26 08:22
Vilniaus miesto savivaldybė ir Kultūros ministerija baigė derybas su ispanų architektūros studija „Arquivio architects“, pernai tarptautiniame architektūros konkurse pripažinta geriausio Nacionalinės koncertų salės projekto autore.
nuotrauka
2020-11-24 16:33
Šiaulių apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, susijusią su galimomis korupcinėmis nusikalstamomis veikomis UAB „Raseinių vandenys“. Prieš teismą stos buvęs savivaldybės bendrovės vadovas S. B., šiuo metu bendrovėje tebedirbantis nuotekų tvarkymo inžinier...
nuotrauka
2020-11-24 12:03
Ankstų antradienio, lapkričio 24 d., rytą šešios negabaritinės krovininės mašinos į Jonavą atgabeno naująjį pėsčiųjų tiltą per Žeimių gatvę.
nuotrauka
2020-11-24 08:48
Siekdama pristabdyti į Klaipėdos pajūrio kopas besikėsinančias jūros bangas ir krante išsaugoti smėlį, uostamiesčio savivaldybė kasmet imasi prevencinių veiksmų kopoms apsaugoti. Šiemet jau baigiami kopų sutvirtinimo šakų pynimais ir šakų klojiniais darbai.
nuotrauka
2020-11-23 08:53
Leidžiantis laiptais žemyn nuo Mindaugo gatvės Senamiesčio link, netoli MO muziejaus, pakeliui bus ir senoji Vilniaus vandenvietė, nuo 1501 iki 1914 metų tiekusi vandenį miestui iš čia buvusių natūralių Vingrių šaltinių. Šie šaltiniai slepiasi po žeme, o teritorija šalia senosios vandenvietės apaugu...
nuotrauka
2020-11-23 08:42
Klaipėdos miesto savivaldybė ruošiasi nuo kitų metų sausio 1 d. įsigaliosiančio Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymo įgyvendinimui. Šis įstatymas tiesiogiai palies ne tik tuos, kuriems tenka pareiga užtikrinti jo įgyvendinimą – savivaldybės administraciją, miesto Tarybą, bet ir nekilnojamoj...
nuotrauka
2020-11-20 10:01
Aplinkos ministerija skyrė Europos Sąjungos fondų lėšų dar dviem naftos produktais užterštoms teritorijoms, kuriose anksčiau buvo naftos bazės, sutvarkyti.
nuotrauka
2020-11-19 11:22
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia susipažinti su dešimčia Vilniaus urbanistikos ir architektūros taisyklių – principais, kurie miesto administracijos suformuluoti pastaraisiais metais, stebint modernios visuomenės poreikius, vertinant lūkesčius miesto plėtrai, diskutuojant su specialistais. Šių ta...
nuotrauka
2020-11-18 15:33
Įgyvendinant Lietuvos ateities ekonomikos DNR planą, Lietuvos regionuose plečiamas „Verslios Lietuvos“ vystomų bendradarbystės centrų „Spiečius“ tinklas. Pasibaigus savivaldybių atrankai paaiškėjo, kad nauji „Spiečiai“ jau kitų metų pradžioje pradės veikti Utenoje, Birštone, Plungėje, Rokiškyje, Ukm...
nuotrauka
2020-11-18 15:22
Vilniaus miesto savivaldybė ir Mykolo Romerio universitetas ketina suvienyti savo patirtį, žinias ir išteklius – steigs Mykolo Romerio universiteto progimnaziją sostinėje. Sprendimui pritarė miesto tarybos nariai. Naują mokslo įstaigą, kurią lygiomis teisėmis valdytų ir savivaldybė, ir MRU, ketinama...
nuotrauka
2020-11-17 10:16
Nekilnojamasis turtas (NT) Lietuvos savivaldybėse ne visada valdomas efektyviai, kryptingai ir kompleksiškai, todėl neužtikrinama maksimali nauda visuomenei, rodo Valstybės kontrolės – aukščiausiosios audito institucijos (AAI) – parengta ataskaita, kurioje pateikti apibendrinti savivaldybių kontrolė...
nuotrauka
2020-11-17 08:27
Skirtingas Kauno miesto erdves praturtins daugiau kaip 800 naujų medelių. Keliose seniūnijose sodinimo darbai jau baigti, kitose – bus atlikti iki lapkričio pabaigos. Kitą pavasarį miestą papuoš ir daugiamečiai gėlynai bei kiti dekoratyviniai želdiniai. Savivaldybė suplanavusi medžiais „įrėminti“ ne...
nuotrauka
2020-11-16 13:34
Vilniaus miesto savivaldybės administracija pasirašė statybos darbų rangos sutartį su bendrove „Conresta" dėl lopšelio-darželio Verkių seniūnijoje, Bajoruose, statybos. Statybos darbų vertė siekia 5 mln. eurų su PVM. Darbai, įskaitant ir darbo projekto rengimą, turės būti atlikti per 12 mėnesių nuo ...
nuotrauka
2020-11-16 13:29
Vilniaus miesto savivaldybės administracija pasirašė statybos rangos darbų sutartį su bendrove „Eikos statyba“ dėl japoniško sodo įrengimo darbų. Lvovo, Geležinio Vilko bei Linkmenų gatvių sankirtoje esanti 5 ha ploto nenaudojama teritorija Vilniaus japonišku sodu, pagal rangos sutartį, virs iki 202...
nuotrauka
2020-11-16 07:13
Vilniaus miesto savivaldybės administracija paskelbė tarptautinį atvirą rangos darbų pirkimą, kurio laimėtojas statys Pilaitės mikrorajone suplanuotą Tolminkiemio gimnaziją.
nuotrauka
2020-11-13 12:37
Po kelis mėnesius trukusių teisminių ginčų Klaipėdos miesto savivaldybės administracija ir supaprastintą atvirą konkursą laimėjusi UAB „Statmax“, veikianti jungtinėje veikloje su UAB „Autentė“, pasirašė sutartį dėl lopšelio - darželio „Svirpliukas“ rekonstrukcijos. Visi darbai turi būti atlikti iki ...
nuotrauka
2020-11-13 08:08
Sostinės savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA), spalio mėnesį įrengusi pirmąsias stebėjimo kameras šalia komunalinių atliekų šalinimo konteinerių, vos per kelias savaites nustatė daugiau kaip 70 atliekų tvarkymo pažeidimų.
nuotrauka
2020-11-12 11:48
Tarptautiniame Kauno oro uoste, Karmėlavoje, netrukus pradės veikti Airijoje registruotos kompanijos „MAAS Aviation“ užsakymu statoma orlaivių dažymo įmonė, kuri bus viena moderniausių Europoje.
nuotrauka
2020-11-10 14:15
Panevėžyje viena pirmųjų saulės elektrinių, naudojamų sporto kompleksuose, jau netrukus bus įrengta Panevėžio sporto centre. Kaip pranešė Panevėžio savivaldybė, centras pasirašė sutartį su LR Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra dėl subsidijos pagal Klimato kaitos programos finan...

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse

nuotrauka

Siūlo sprendimą, kaip paprastai atsikratyti statybinių atliekų ir kitų rakandų

Antrasis karantinas suteikė progą daugiau laiko skirti namams – išsivalyti juos nuo nereikalingų daiktų, susitvarkyti sandėliuką ar baigti užsitęsusius remonto darbus. „Ecoservice“ ekspertai...
nuotrauka

Statote namą? Tai gali praversti: kaip sumažinti šiluminių tiltelių įtaką

Statydami energiškai efektyvų namą visų pirma siekiame maksimaliai sumažinti galimus energijos nuostolius, įrengti efektyvią izoliaciją ir užtikrinti patikimą pastato sandarumą.