2025 m. liepos 4 d. penktadienis, 0:15:28
Reklama  |  facebook

Universalus dizainas. Gerbti žmogų – apsimoka

2018-01-31 15:43
„Kodėl ir Lietuvoje reikia universalaus dizaino? Nes tai yra pagarba visiems ir kiekvienam, – sako Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros vedėjas prof. Marius Šaliamoras. – Kita vertus, skaičiuojantieji greitai suvokia, kad tokia pagarba yra dar ir naudinga, ji apsimoka.“
nuotrauka
Prof. Marius Šaliamoras sako, kad architektai, statybininkai pamiršta, jog reikia projektuoti ir statyti taip, kad patogiai gyventų, dirbtų, ilsėtųsi ne tik vadinamieji normalūs žmonės, bet visi, nepriklausomai nuo amžiaus, sudėjimo, negalių, atskirų gyvenimo situacijų. Tai padaryti galima pasitelkus universalų dizainą. Portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus dailės akademija,
Žmonės yra skirtingi: skiriasi amžius, ūgis, kūno sudėjimas, fizinės jėgos, gyvenimo būdas, tad skiriasi ir visuomenės narių poreikiai. Dar daugiau, jie keičiasi, priklausomai nuo amžiaus, situacijos. Tačiau, kaip pastebi prof. Marius Šaliamoras, ir aplinka, ir pastatai, įvairūs statiniai projektuojami, statomi, įrenginėjami taip, tarsi visuomenę sudarytų tik vadinamieji normalūs žmonės: sveiki, neturintys jokių judėjimo ir kitų negalių, nestumiantys vaikų vežimėlių, netempiantys pirkinių krepšių ar lagaminų. Ir jie visi yra darbingo amžiaus, niekada nesenstantys, dargi niekada nesergantys.

Eurostato duomenimis, vidutinė Europos Sąjungos gyventojų vidutinė gyvenimo trukmė ilgėja, o gimstamumas mažėja. Prognozuojama, kad artimiausiais dešimtmečiais vyresniojo amžiaus žmonių dalis, palyginti su visu gyventojų skaičiumi, labai padidės. Dėl to padidės našta darbingo amžiaus žmonėms, nes jie turės padengti socialines išlaidas, kad senėjanti visuomenė galėtų naudotis įvairiomis paslaugomis, skelbia Eurostatas. Dalis visuomenės turi įvairaus pobūdžio negalių, daliai reikia specialios priežiūros. Tačiau laikinų sutrikimų patiria kiekvienas žmogus, nepriklausomai nuo jo amžiaus.

Taigi žmonės yra visokie, įvairaus amžiaus, skirtingų poreikių, tačiau jiems visiems reikia funkcionalios aplinkos, kuri ne trukdytų, o leistų patogiai gyventi, ilgai būti nepriklausomiems nuo kitų pagalbos.

„Tinkamai sutvarkius aplinką, pritaikius ją taip, kad visiems būtų patogu naudotis, paslaugų vartotojų ratą galima padidinti apie 40 proc., o, pavyzdžiui, turizmą – apie 20 procentų“, – sako prof. M. Šaliamoras, pastebėdamas, kad efektyviausia pasiekti rezultatą – yra susitarti visuomenei ir specialistams.

Septyniukė, kuri gyvenimą daro paprastesniu, o aplinką – draugiška

„Tvarioji architektūra (sustainable architecture, angl. k.), paprastai kalbant, yra išmintinga architektūra, kuri tausoja resursus, tausoja aplinką, – sako prof. M. Šaliamoras. – Kompleksiniai urbanistiniai, architektūriniai, estetiniai, funkciniai, technologiniai, konstruktyviniai ir ekologiški sprendimai, sutelkti į vientisas ilgalaikio naudojimo struktūras ir sistemas, gali būti vadinami tvaria architektūra, jeigu visa tai įgyvendinama su padidintu dėmesiu žmogui ir jo poreikiams.“

Tokios architektūros kūrimo pagrindiniu metodu gali būti projektavimo visiems arba universalaus dizaino principas. Projektavimo visiems arba universalaus dizaino metodui būdingi septyni principai.

Pirmiausia – visiems visuomenės nariams suteikiamos vienodos galimybės naudotis aplinka, įranga ir gaminiais, projektavimo sprendimai turi tikti visiems. Antrasis principas – platus ir lankstus pritaikomumas, kaip, pavyzdžiui, apšvietimas ar darbo vieta įrengta taip, kad tinka tiek dešiniarankiams, tiek kairiarankiams; rankenos, baldai tinka ir suaugusiems, ir vaikams ir pan.

„Dar vienas iš principų nurodo, kad eiti, lipti, atidaryti – tai yra naudotis įranga, įrankiais, – turi būti lengva, naudojant tik minimaliai fizinių jėgų, – vardija prof. M. Šaliamoras. – Nevalia pamiršti, kad įranga turi būti patogi visiems, o projektavimo sprendiniai – ne tik logiški ir lengvai, intuityviai suprantami, bet ir gražūs. Dar vienas iš universalaus dizaino principų kalba apie traumų ir rizikos prevenciją, o objektai, erdvės ir funkcijos turi būti prieinamos ne daliai visuomenės, o visiems.“

Projektas – ne dėl projekto, o dėl žmogaus

Projektavimas visiems didina vartotojų ratą, gerina viešųjų erdvių ir patalpų kokybę, komercijos galimybes. Tai, akcentuoja profesorius, verčia projektuoti ir statyti ne dėl projektavimo ir statymo, tai verčia suvokti žmogaus poreikius ir daryti taip, kad šie poreikiai būtų patenkinti.

„Kaip tai padaryti? Reikia taikytis prie silpniausios visuomenės grandies: kas tinka silpniausiam, tiks ir stipriam, – sako prof. M. Šaliamoras. – Papildomų sunkumų, orientuojantis aplinkoje, naudojantis įranga, judant turi, pavyzdžiui, turistai, užsienio svečiai, keliautojai, dviratininkai ir kitą sportinę įrangą naudojantys žmonės, judėjimo, klausos, regėjimo negalią turintys žmonės. Su sunkumais susiduria ir tėvai, stumiantys vaikų vežimėlius, besilaukiančios moterys, žmonės su nešuliais, netgi moterys su aukštakulniais.“

Kaip vieną iš pavyzdžių, kai nepaisoma visuomenės poreikių, Architektūros katedros prof. M. Šaliamoras mini naujai rekonstruotą taką į Bernardinų sodą (Sereikiškių parką). Akmenuotas grindinys yra sunkiai įveikiamas tiek tėvams su vaikų vežimėliais, tiek garbaus amžiaus žmonėms, tuolab – su vaikštynėmis, lazdelėmis, riedučiais, dviratukais ir dviračiais, neįgaliųjų vežimėliais, aukštakulnius avinčioms moterims.

Kaip renovacijos revoliuciją atsukti į žmogų?

Kaip pastebi profesorius, apie gyvenimo kokybę mažai arba visai nekalbama ir renovuojant daugiabučius. Paprastai žmonės įtikinėjami lyginat energijos naudojimo rodiklius iki renovacijos ir po jos.

„Renovacijos kaina gyventojams siekia apie 400–900 tūkst. eurų. Tai eksploatacijos sąnaudas mažina 30–50 procentų, o gyvenimo kokybę gerina tik apie 10 procentų, – skaičiuoja prof. M. Šaliamoras, pastebėdamas, kad energinė revoliucija socialinių problemų nesprendžia. – Visai kas kita – kompleksinė renovacija, kai dėmesys skiriamas žmogui. Šiuo atveju kaina gyventojams yra 0–400 tūkst. eurų, eksploatacijos sąnaudos mažėja perpus. O svarbiausia – gyvenimo kokybė gerėja 90 proc., sprendžiamos socialinės problemos.“

 


 

 

 

Prof. Marius ŠALIAMORAS yra vienas iš tarptautinės konferencijos „Universalus  dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“ pranešėjų. Konferencijoje jis kalbės apie tai, kodėl verta taikyti universalaus dizaino principus, kokią vertę tai kuria arba kokių kliūčių padeda išvengti.

Renginio data: 2018-04-26, parodos RESTA metu;
Renginio vieta: Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO, Laisvės pr. 5, Vilnius.
 

Statybunaujienos.lt



Universalus dizainas

nuotrauka
2025-06-25 11:59
Valstybė dar nepasirengusi užtikrinti visų gyventojų apsaugos ekstremaliųjų situacijų ar karo atveju – daugiau nei pusė savivaldybių neturi galimybių užtikrinti trumpalaikės gyventojų apsaugos priedangose, rašoma Valstybės kontrolės pranešime. Priedangoms numatyti senos statybos statiniai, nevertina...
nuotrauka
2025-06-25 09:36
Klaipėdos gyventojai ir miesto svečiai jau džiaugiasi pokyčiais take, vedančiame į Girulių paplūdimį. Prieigose jau panaikintos senosios, prastos būklės betoninės sienelės. Vietoj jų suformuotos stilizuotos sienelės iš akmenų, atgabentų iš karjerų, kurių bendras svoris siekia net 332 tonas. Tarp nau...
nuotrauka
2025-06-16 09:25
Gegužės 23 d. apie pusantro šimto moksleivių iš 7 Lietuvos mokyklų ir jų mokytojai bei palaikymo komandos, įvairių įmonių atstovai ir ekspertai rinkosi į Kauno „Mokslo salą“. Čia vyko KTU Statybos ir architektūros fakulteto jau šeštus metus organizuoto moksleivių projekto „Design. Engineer. Construc...
nuotrauka
2025-06-05 09:53
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nuo birželio 9 d. kvies įmones pasinaudoti teikiama parama ir įrengti elektromobilių įkrovimo stoteles 18-oje miestų. Paramai skirta arti 6 mln. eurų. Už šią sumą planuojama įrengti net 500 viešai prieinamų įkrovimo prieigų.
nuotrauka
2025-04-28 10:07
Lietuvoje priskaičiuojama apie 230 tūkst. asmenų, turinčių kokią nors negalią. Nors apie šią socialinę grupę ir jos problemas daug kalbama, didelė dalis asmenų su negalia lieka tarsi nematomi ne tik dėl biurokratiško valstybės ir stereotipinio visuomenės požiūrio, bet ir dėl savo pačių pasirinkimo p...
nuotrauka
2025-04-23 09:09
Vilniuje judėti pėsčiomis, dviračiais ar vežimėliais nuo šiol bus kur kas patogiau – įvairiose sostinės seniūnijose remontuojami laiptai, įrengiami pandusai. Per pirmą šių metų ketvirtį suremontuota daugiau kaip 70 laiptų, darbai visame mieste tęsiami toliau – bendra jų vertė viršija 600 tūkst. eurų...
nuotrauka
2025-03-19 12:23
Susisiekimo ministerija pristatė tris naujoves, kurios elektromobilių naudotojams leis plačiau ir patogiau naudotis viešai prieinama elektromobilių įkrovimo infrastruktūra.
nuotrauka
2025-03-18 09:28
Buvusi Radviliškio rajono Pakalniškių mokykla netrukus atgims naujam gyvenimui – verslininkai parengė projektą, kuriuo siekia pastatą pritaikyti gydymo ir slaugos paslaugoms, o visai neseniai buvo išduotas leidimas pradėti statybos darbus.
nuotrauka
2025-01-29 08:21
Vilniaus Lazdynų baseinas jau vasaros pabaigoje turės savo poilsio ir sveikatingumo zoną (SPA), kurią įrengs statybų bendrovė „Vilmstata“. Ji laimėjo viešąjį konkursą, kurį skelbė Vilniaus m. savivaldybės užsakymu projektą plėtojanti Vilniaus vystymo kompanija.
nuotrauka
2025-01-15 14:21
Visuomenės nuostatos apie žmones su negalia Lietuvoje po truputį keičiasi. Vis tik išlieka akivaizdūs skirtumai tarp požiūrio į gyvenimą šalia jų ir bendrą darbą drauge, atskleidžia apklausa. Neigiamas nusiteikimas ypač ryškus žmonių su intelekto ar psichosocialine negalia atžvilgiu – vos kiek daugi...
nuotrauka
2025-01-10 14:50
Marijampolės savivaldybės administracija pasirašė projekto „Visos dienos mokyklos erdvių sukūrimas ir pritaikymas Marijampolės savivaldybės vaikų lopšeliuose-darželiuose“ finansavimo sutartį. Šis projektas skirtas modernizuoti ir pritaikyti ugdymo aplinką, siekiant užtikrinti kokybišką, visiems vaik...
nuotrauka
2024-12-13 10:13
Ignalinoje jau greit prasidės Atviros jaunimo erdvės transformacija – tai ne tik paprasta patalpų renovacija, bet ir inovatyvios erdvės sukūrimas. Ignalinos rajono savivaldybės administracija ir Centrinė projektų valdymo agentūra pasirašė sutartį dėl projekto „Ignalinos atviros jaunimo erdvės veiklų...
nuotrauka
2024-12-09 13:49
Palangoje esantis Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) padalinys Jono Šliūpo muziejus dabar lankytojus pasitinka ne tik atnaujintu pastatu, bet ir tvarkinga, estetiška aplinka. Bendradarbiaujant Lietuvos nacionaliniam muziejui ir Palangos miesto savivaldybei, baigti aplinkos sutvarkymo darbai muzie...
nuotrauka
2024-12-04 15:18
Pastatų, miestų, aplinkos prieinamumas daugeliui iš pirmo žvilgsnio neatrodo kaip XXI amžiaus iššūkis. Tačiau erdvėse skirtingus keblumus patiria tėvai su vežimėliais, senjorai, žmonės su įvairiomis negaliomis. Ar įmanoma suderinti skirtingus poreikius ir pritaikyti aplinką visiems? Vilniaus Gedimin...
nuotrauka
2024-12-03 12:04
Gruodžio 3 d. jau daugiau nei tris dešimtmečius minima Tarptautinė žmonių su negalia diena. Nors tądien primenama apie būtinybę užtikrinti lygias galimybes kiekvienam visuomenės nariui, taip pat ir viešojoje infrastruktūroje, visuomeniniai pastatai vis dar nėra visiškai pritaikyti judėjimo negalią t...
nuotrauka
2024-11-15 14:18
Šiaulių miesto savivaldybė pastaraisiais metais skyrė ženklias sumas biudžeto lėšų, kurdama aplinką ir užtikrindama socialines paslaugas žmonėms turintiems negalią. Per pastaruosius ketverius metus buvo investuojama ne tik į socialinės infrastruktūros plėtrą, bet ir ženkliai didinamos lėšos socialin...
nuotrauka
2024-10-07 15:43
Tik trečdalis Lietuvos gyventojų yra patenkinti savo gyvenvietėse esančiomis viešosiomis erdvėmis. 42 proc. „Bipa“ tyrimo apklaustųjų pasigenda daugiau poilsio zonų: suoliukų, stalų bendriems susibūrimams. 59 proc. mano, kad infrastruktūra nėra pritaikyta žmonėms su negalia bei 50 proc. pasisako, ka...
nuotrauka
2024-09-26 15:12
Klaipėdos miesto valdžia Melnragėje planuoja įkurti nauji globos namus senyvo amžiaus asmenims – tam bus pritaikytas pastatas Aušros g. 41. Pastato rekonstrukcijos darbus bei naujo priestato statybą planuojama pradėti jau ateinančiais metais.
nuotrauka
2024-09-18 14:43
Oficialiai pasibaigus maudynių sezonui, Kauno miesto savivaldybė pradeda darbus Lampėdžio ežero pakrantėje. Kitapus Raudondvario plento, ties Gervių gatvėje naujai įrengta automobilių stovėjimo aikštele, pradedami paplūdimio kapitaliniai atnaujinimo darbai – nuo persirengimo kabinų iki gelbėtojų pun...
nuotrauka
2024-09-05 10:29
Rugsėjo 1-ąją duris atvėrė atsinaujinusi Tauragės Meno mokykla. Į naujus mokslo metus žengiančiuosius čia pasitiko moderni koncertų salė, garso įrašų studija ir didesnės bei patogesnės mokymosi erdvės. Pritaikius pastatą žmonių su negalia poreikiams, jis tapo prieinamas visiems, todėl meno mokyklos ...

Statybunaujienos.lt » Universalus dizainas