2025 sausio 14 d. antradienis, 10:52
Reklama  |  facebook

10 labiausiai užterštų vietovių pasaulyje

2018-07-11 09:00
Itin didelė tarša kelia grėsmę tūkstančių ir net milijonų žmonių, gyvenančių labiausiai pasaulyje užterštose vietose ar šalia jų, sveikatai ir gamtai.Tarptautinės organizacijos „Pure Earth“ (JAV) ir „Green Cross Internationa" (Šeicarija) dar 2013 metais paskelbė labiausiai užterštų miestų ir vietovių sąrašą. Jų grėsmė dėl didelės aplinkos taršos ir jos poveikio aplinkai aktuali ir šiandien.
nuotrauka
Černobylis. Pixabay nuotr.


Labiausiai planetoje užterštų vietovių ir miestų sąrašą paskelbė www.worldatlas.com

10. Sąvartynas šalia Akra miesto (Gana)

Netoli Ganos sostinės Akros, įsikūrusios Gvinėjos įlankoje, esantis komercinis rajonas (angl. Agbogbloshie) yra bene didžiausias elektronikos atliekų sąvartynas pasaulyje. Ši vakarų Afrikos valstybė per metus importuoja apie 215 tūkst. tonų naudotų buitinių elektroninių prietaisų.

Savartynas neatskirtas nuo gyvenamųjų zonų, nemažai elektronikos atliekų tvarkoma nelegaliai. Pavyzdžiui, daug jaunų vyrų ir vaikų, siekiant išgauti varį, atliekas tiesiog degina. Didžiuliai kiekiai toksiškų garų išsiskiria į orą, cheminės medžiagos patenka į dirvožemį ir aplinkinius vandens telkinius, o per maistą ir vandenį – vietos gyventojams. Tyrimai parodė, kad šiame rajone ir aplink jį esantis dirvožemis yra užterštas itin dideliu švino kiekiu. Ši pavojinga medžiaga išsiskiria, pavyzdžiui, deginant kabelius.

Nelegaliai iš elektronikos prietaisų išgaunant metalus, patiriama ir didelių traumų,tokių kaip nudegimai, akių pažeidimai, nugaros traumos, susergama  plaučių ligomis.Sąvartyne dirbantys neretai miršta nuo vėžio, sulaukę vos  20 metų.

9. Černobylis (Ukraina)

1986 metų balandžio 25 dieną Černobylio atominėje elektrinėje (Ukraina)  įvykusi katastrofa yra viena skaudžiausių branduolinių nelaimių pasaulyje. Sprogęs branduolinis reaktorius paskleidė 100 kartų daugiau radioaktyvių medžiagų nei jų buvo išmesta į atmosferą per Hirosimos ir Nagasakio bombardavimą.

Šios katastrofos radioaktyvios medžiagos pasiekė daugelį Azijos, Afrikos ir Europos vietų. Kokie yra katastrofos padariniai nesutariama iki šios dienos. Nevyriausybinės organizacijos „Greenpeace“ teigimu, dėl Černobylio branduolinės elektrinės mirė maždaug 93 tūkst. žmonių, įskaitant ir mirusius nuo vėžio, laikoma, kad iki  2011 metų iš viso dėl katastrofos poveikio mirė apie 734 tūkst. žmonių. Net ir dabar Černobylio teritorija kelia pavojų žmonėms dėl pavojingos radionuklidų koncentracijos paviršiniame dirvožemyje.

8. Citarum upė (Indonezija
)

Labiausiai pasaulyje užteršta upe laikoma Indonezijoje tekanti Citarum. Jos vanduo turi tiesioginį neigiamą poveikį žmonių sveikatai, nes salos gyvnetojai ji naudoja kaip geriamąjį  vandenį. Šiuo vandeniu laistomos auginamos kultūros. Suskaičiuota, kad kasdien į Citarum upę patenka ne mažiau kaip 20 tūkst. tonų atliekų bei  340 tūkst. tonų nuotekų, daugiausia iš net 2 tūkst. tekstilės gamyklų, įsikūrusių netoliese. Upėje  aptinkama daugybė teršalų, tarp jų švino, aliuminio, geležies ir  mangano.

7. Dzeržinskas (Rusija)

Dešimtmečius Dzeržinsko miestas buvo  vienas pagrindinių chemijos pramonės centrų Tarybų Sąjungoje. Net ir šiandien Dzeržinskas yra svarbus Rusijos chemijos gamybos centras. Nors šiuo metu mieste vykdoma griežta taršos kontrolė, tačiau per 50 metų, nuo 1930 m.  iki  1998 m.,jo teritorijoje netinkamai palaidota beveik 300 tūkst. tonų cheminių atliekų visiškai  pagrįstai leido  2007 metais Gineso pasaulio rekordų knygoje Dzeržinską paskelbti labiausiai užteršta vieta pasaulyje.

Miesto požeminiuose vandenyse buvo rasta beveik 190 rūšių teršalų, įskaitant fenolį ir dioksinus. Dėl šios priežasties gyventojai turėjo ir turi daugybė ligų ir sutrikimų, didelis sergančiųjų vėžiu skaičius. 2006 metais vyrų vidutinė gyvenimo trukmė šioje vietovėje buvo  vos 42 metai, o moterų – 47 metai.

6. Hazaribagas (Bangladešas)

Tarptautinė organizacija „Pure Earth“ Hazaribago miestą 2013 m.  įvardijo kaip vieną iš dešimties didžiausių pasaulio toksinų sklaidos šaltinių. Jų grėsmė kyla dėl ypač didelė, net  270 odos dirbinių raugyklų, koncentracijos.Čia  25 hektarų plote veikia 90-95 proc. visų šalies raugyklų, kurių dauguma naudoja primityvius darbo metodus ir mažai rūpinasi atliekų tvarkymu. Dėl šios priežasties į aplinką patenka toksiškos cheminės medžiagos, kurių  didžioji dalis nuleidžiama  į Burigangos upę,nors ji yra pagrindinė geriamojo vandens tiekėja šalies sostinės Dakos gyventojams.

Šešiavalentis chromas (žinomas kaip kancerogenas) yra viena nuodingiausių iš cheminių atliekų, susidarančių odos raugyklose. Šių raugyklų darbuotojai (skaičiuojama, kad jose dirba 185 tūkst. gyventojų) beveik negauna jokios apsaugos, nors kasdien susiduria su toksinėmis atliekomis. Dėl to juos kamuoja daugybė ligų, įskaitant kvėpavimo takų ir odos sutrikimus.

5. Kabvė (Zambija)

Aplinkos užteršimas švinu dėl kalnakasybos ir lydymo veiklos sukėlė daug pavojų Kabvės, svarbaus pramoninio miesto centrinėje Zambijoje, gyventojams. Švino kasyba ir lydymas šiame mieste prasidėjo 1902 metais ir tęsėsi apie 90 metų. Dideli teršalų kiekiai pateko į aplinką, nes dešimtmečiais čia buvo skiriama itin mažai dėmesio atliekų tvarkymui.

2006 metais atliktas tyrimas atskleidė šokiruojantį faktą: Kabvėje gyvenančių vaikų kraujuje švino buvo rasta maždaug 5-10 kartų daugiau nei leistina. Nors kasyba regione šiuo metu nėra aktyvi, ir toliau toksiškos cheminės medžiagos patenka į orą, dirvožemį ir vandenį dėl smulkių amatininkų veiklos buvusiuose kasyklose. 

4. Kalimantanas (Indonezija)


Besivystančių šalių smulkiesiems amatininkams kalnakasyba tampa vieniteliu pragyvenimo šaltiniu.Kalimantano (Indonezijai priklausanti Borneo salos dalis) regione  iš kasybos užsidirba pragyvenimui apie 43 tūkst. žmonių. Neretai mažose kasyklose dirbama nelegaliai, jose naudojama primityvi technologija. Kalnakasiai naudoja gyvsidabrį auksui išgauti iš rūdos.Tam naudojant primityvią įrangą, gyvsidabris išmetamas į aplinką ir  toksiško metalo garai per kvėpavimo takus  patenka į žmogaus organizmą.

Jungtinių Tautų Pramonės ir plėtros organizacijos duomenimis, šios salos kasyklos kasmet į aplinką išleido daugiau kaip 1 tūkst. tonų gyvsidabrio, kuris, kenkia ne tik aukso gavybos vietose gyvenančių žmonių sveikatai, bet ir toli nuo šio regiono esantiems  gyventojams.

3. Matanza-Riačuelo (Argentina)

Argentinos upė Matanza (Matanza-Riachuelo) yra viena labiausiai užterštų upių pasaulyje. Maždaug 15 tūkst. pramonės įmonių, įskaitant daugelį cheminių medžiagų gamintojų, esančių šios upės baseine, išleidžia į ją savo nuotekas.Upė teka per 14-ką Argentinos sostinės Buenos Airės savivaldybių, todėl teršalai nesunkiai pasiekia gyventojus.

Dirvožemio tyrimas upės pakrantėse parodė, kad teršalai, tokie kaip chromas, cinkas, švinas, varis ir kiti, viršija keistiną lygį. Dėl didelės taršos šios upės baseine gyventojus kamuoja kvėpavimo ir vidurių ligos, tarp jų ir vėžys.

2. Nigerio upės delta (Nigerija)

Apie 8 proc. Nigerijos teritorijos užimanti Nigerio upės delta turi didžiulį naftos telkinį. 2012 metais Nigerio deltoje kiekvieną dieną buvo išgaunama maždaug po 2 mln. barelių naftos. Deja, naftos gavybos procesai šiame regione nėra griežtai kontroliuojami, todėl jos išsiliejimas yra itin paplitęs.Paskaičiuota, kad nuo 1976 metų iki 2001-ųjų Nigerio upės deltoje įvyko apie 7 tūkst. incidentų, susijusių su naftos išsiliejimu, ir tik nedidelė dalis išsiliejusios naftos buvo surinkta.

Išsiliejusioje naftoje yra angliavandenilių ir kitų cheminių medžiagų, kurios  kenksmingos žmonių sveikatai. Kai kurios iš šių cheminių medžiagų taip pat yra kancerogeninės. Naftos išsiliejimas Nigerio upės deltoje ne tik užteršia paviršių ir šios teritorijos gruntinius vandenis, bet ir orą bei dirvožemį.

1. Norilskas (Rusija)

1935 metais įkurtas pramoninis Norilsko miestas yra viena iš labiausiai užterštų vietų planetoje, dėl didžiausių pasaulyje sunkiojo metalo lydymo gamyklų. Iš čia esančių lydymo fabrikų į aplinką patenka apie 2 mln. tonų sieros dioksido ir kitų teršalų, kurie užteršia ne tik orą, bet ir vandenį bei dirvožemį. Norilske gyvena apie 130 tūkst. žmonių, kuriems, kaip ir aplinkinių vietovių gyventojams, įprastos kvėpavimo takų ir onkologinės ligos.

Parengta pagal Aplinkos apsaugos instituto informaciją

Statybunaujienos.lt



Aplinka

nuotrauka
2025-01-13 18:12
Aplinkos apsaugos departamentas primena, kad iki š. m. vasario 15 d. privaloma pateikti mokesčio už aplinkos teršimą ir valstybinius gamtos išteklius deklaracijas ir sumokėti mokesčius už 2024 m. mokestinį laikotarpį. Kaip įprasta, mokesčio mokėtojai deklaracijas teikia ir sumoka deklaruotas mokesči...
nuotrauka
2025-01-08 08:35
2024-ieji Lietuvai tapo lemtingais metais, išryškinusiais klimato kaitos poveikį. Tai buvo šilčiausi metai per visą beveik 250 metų meteorologinių stebėjimų istoriją. Vidutinė metinė oro temperatūra pakilo iki 9,5 °C, net 2,1 °C viršydama daugiametį vidurkį. Beveik visi metų mėnesiai, išskyrus sausį...
nuotrauka
2025-01-07 12:53
Nors Vilniaus oro kokybė geresnė nei kitų didžiųjų Europos miestų, tačiau kai kuriuose sostinės mikrorajonuose kvėpuoti yra sunkiau. Pavyzdžiui, „Vilniaus plaučių" duomenys rodo, oro kokybė prasčiausia Vilkpėdėje ir Žemuosiuose Paneriuose – čia susikerta intensyvūs transporto srautai, o aktyvi pramo...
nuotrauka
2025-01-06 09:45
Trijų Karalių šventė tradiciškai laikoma diena, kai atsisveikiniama su Kalėdų ir Naujųjų metų simboliu – papuošta eglute. Aplinkos ministerija primena, kad šiuos medelius derėtų nupuošti ir pristatyti į miesto savivaldybės nurodytas eglučių surinkimo vietas arba į specialius Žaliųjų atliekų konteine...
nuotrauka
2024-12-31 13:10
Sutinkant Naujuosius metus vis dar įprasta susprogdinti daug įvairių pirotechninių gaminių, tačiau ši pramoga daro neigiamą poveikį ir žmonių sveikatai, ir aplinkai.
nuotrauka
2024-12-31 10:36
Statant europinio standarto greitojo geležinkelio – vieno svarbiausių strateginių projektų Lietuvoje ir Baltijos šalyse – „Rail Baltica“ liniją, daug dėmesio skiriama aplinkosaugai, bioįvairovės išsaugojimui, įskaitant buveinių atkūrimą bei žaliųjų koridorių suformavimą.
nuotrauka
2024-12-30 14:41
Prieš pat šv. Kalėdas, gruodžio 23 d. buvo sutvarkyta 1000-oji atliekomis užteršta teritorija, pažymėta Aplinkos apsaugos departamento sukurtame interaktyviajame žemėlapyje „Tvarkau Lietuvą“.
nuotrauka
2024-12-30 09:35
Aplinkos ministerija primena, kad nuo 2025 m. sausio 1 d. įsigalios Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo pakeitimai, pagal kuriuos mokesčio mokėtojai (gamintojai ir importuotojai) galės būti atleidžiami nuo mokesčio už aplinkos teršimą pakuočių atliekomis tik už tą kombinuotų, plastikinių, PET paku...
nuotrauka
2024-12-27 13:53
Nors šventės dar nesibaigia, bet jau verta pagalvoti, kur teks dėti po švenčių nupuoštą eglutę. Nuo sausio 4 d., vilniečiai jau galės nupuoštas eglutes nešti į artimiausią jų surinkimo vietą. Tokių aikštelių kasmet vis daugėja ir šiemet Vilniuje paruošta apie 115.
nuotrauka
2024-12-18 14:13
Kaune klestinti medicininio turizmo industrija toliau auga – numatoma, kad netrukus šalia jau veikiančios klinikos „Fi Clinica“ iškils naujas užsienio pacientams skirtas pastatas.
nuotrauka
2024-12-17 16:33
Nuo vakar Lietuvą siaubiantis gūsingas vėjas šalies gyventojams atnešė penkiaženklius nuostolius – padaryta žala gyvenamiesiems namams, automobiliams, ūkiniams pastatams bei kieme laikomam žmonių turtui. Vėjas kai kur pasiekė 28 m/s greitį. Meteorologams ir šiandien pranešant apie besitęsiančius iti...
nuotrauka
2024-12-17 08:05
Įmonė STEBULĖ – viena iš pirmaujančių želdynų priežiūros įmonių Lietuvoje, nuosekliai skatinanti tvarumą, estetiką ir bendruomeniškumą. Per 31-erius veiklos metus įmonė ne tik įsitvirtino rinkoje kaip patikimas partneris, bet ir pelnė visuomenės pasitikėjimą, kurdama projektus, kurie ne tik puošia m...
nuotrauka
2024-12-16 09:46
Vilniaus apygardos prokuratūra sureagavo į penktadienį, gruodžio 13 d. portale „15min“ pasirodžiusią publikaciją „Šiukšlių pogrindis: prieš dvejus metus 15min paviešinti aplinkos teršėjai tęsia juodus darbus“ patvirtino, kad dėl straipsnyje minimų nusikalstamų veikų ikiteisminis tyrimas buvo pradėta...
nuotrauka
2024-12-14 06:56
Vieni eglutę Kalėdoms perka supakuotą dėžėje prekybos centre, kiti – vazone, o treti ima kirvį į rankas ir leidžiasi į tobulos žaliaskarės paieškas netoliese esančiame miške. Pastarasis variantas Lietuvoje draudžiamas – už savavališką eglutės ar šakų kirtimą svetimame miške gali grėsti net 300 eurų ...
nuotrauka
2024-12-11 13:18
Statybų sektorius – vienas didžiausių aplinkos teršėjų: prie to prisideda ir naujų statybinių medžiagų gamyba, ir didžiulis atliekų kiekis, kuris neretai atsiduria sąvartynuose. Siekiant mažinti šį kiekį ir užtikrinti pakartotinį medžiagų panaudojimą, Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VILNI...
nuotrauka
2024-12-10 07:10
Šiaulių rajone rugsėjo 24 d. oficialiai atidarytas modernus maisto ir virtuvės atliekų perdirbimo cechas, kurio tikslas – efektyviai mažinti atliekų kiekį sąvartynuose bei sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas. Generalinis objekto rangovas – įmonė „RASEINIŲ STATYBA“, įrangą projektavo...
nuotrauka
2024-12-06 14:26
Aplinkos ministras pasirašė Priklausomųjų želdynų plotų normų tvarkos aprašą, kurio pakeitimai užtikrins sklandesnį, efektyvesnį ir šiuolaikiškesnį atskirųjų želdynų plotų normos apskaičiavimą ir pritaikymą. 
nuotrauka
2024-12-06 13:47
Klaipėdos miesto savivaldybė vis dar sulaukia dažnų pietinės miesto dalies gyventojų skundų dėl nemalonių kvapų. Šiais metais Savivaldybė per nepilnus tris mėnesius (rugpjūčio 1 d. – spalio 17 d.) gavo net 70 pranešimų apie nuolat jaučiamus nemalonius kvapus, kurie priskiriami nuotekų, fekalijų, mėš...
nuotrauka
2024-12-04 09:48
Kiekvienais metais kartu su artimaisiais džiaugdamiesi gražiausiomis žiemos šventėmis, į savo namus pakviečiame ir dar vieną ypatingą viešnią – tviskančią žaliaskarę. Pasiūla – kiekvieno poreikiams: namus dabinsime gyva ar dirbtine eglute, galbūt puošime žaliaskarės šaką ar vazone įsitaisiusią eglę....
nuotrauka
2024-11-28 09:36
Šiandien daugelis gyventojų nori gyventi ne tik patogiame ir kokybiškai įrengtame, bet ir tvariame būste. Tiesa, būsto ir miesto tvarumo suvokimas neretai skiriasi, tačiau daugeliui Lietuvos didmiesčių gyventojų pirmiausiai asocijuojasi su žaliųjų erdvių gausa. Įsigydami būstą, žaliųjų erdvių aspekt...

Statybunaujienos.lt » Aplinka