2023 birželio 2 d. penktadienis, 8:12
Reklama  |  facebook

18-ojo amžiaus kolektorių „Plungės lagūna“ rekonstravo naudodama rankų darbą ir 21-ojo amžiaus technologijas

2018-01-17 11:09
Praėjusių metų rudenį „Plungės lagūnos“ įgyvendintas projektas nebuvo pats didžiausias. Tačiau tai buvo projektas, kėlęs nemažai iššūkių bendrovės komandai, kuri rekonstravo 238 m ilgio lietaus nuotekų kolektorių, esantį Vilniaus senamiestyje, Gedimino kalno papėdėje, rekonstravo šulinius ir pastatė lietaus nuotekų išleistuvą.
nuotrauka
Jau projektavimo metu buvo nustatyta, kad vamzdynas yra iš dalies užgriuvęs, užkimštas išsikerojusiomis augalų šaknimis, aptiktos ir kitos kliūtys. Bendrovės „Plungės lagūna“ nuotr.


Minimos įmonės
Plungės lagūna, UAB

„Tai nebuvo pats didžiausias projektas, kurį 2017-aisiais metais įgyvendino mūsų bendrovė. Tačiau tai buvo projektas, pateikęs mums nemenkų iššūkių“, – sakė bendrovės „Plungės lagūna“ statybos vadovas Donatas Simaitis.

donatas simaitis, plunges laguna

Bendrovės „Plungės lagūna“ statybos vadovas Donatas Simaitis

Rietave įsikūrusi bendrovė laimėjo viešąjį darbų pirkimo konkursą rekonstruoti 238 metrų ilgio lietaus nuotekų kolektorių, esantį Vilniaus senamiestyje – skvere prie Barboros Radvilaitės gatvės (tarp Vilnelės ir Katedros aikštės, Gedimino kalno papėdėje), Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato teritorijoje. Projekto metu taip pat buvo iš esmės rekonstruoti šuliniai, pastatytas lietaus nuotekų išleistuvas.

Projektas vykdytas didelių gamtinių ir teisinių apribojimų sąlygomis

Jau projektavimo metu buvo nustatyta, kad vamzdynas yra iš dalies užgriuvęs, užkimštas išsikerojusiomis augalų šaknimis, aptiktos ir kitos kliūtys. Tad buvo konstatuota, kad bet kuriuo momentu gali ištikti rimta avarinė situacija. Siekiant išvengti didesnės žalos, užsakovas – Nacionalinis muziejus (Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai) – nusprendė imtis skubių priemonių ir atlikti kolektoriaus (įrenginio, kuriame surenkamas vanduo) renovavimo darbus.

Bendrovės „Plungės lagūna“ specialistai pirmą kartą susidūrė su tokiu specifiniu statiniu – kolektorius buvo pastatytas 18 amžiuje, jis yra ovalo formos, sumūrytas iš keraminių plytų. Tad atliekant rekonstrukcijos darbus, kaip sakė statybos vadovas D. Simaitis, teko ypatingą dėmesį skirti vamzdyno būklei įvertinti, o statybvietėje užtikrinti besąlygišką paveldosaugos reikalavimų vykdymą. Ne mažesnis iššūkis buvo ir tai, kad darbams atlikti buvo skirta tik 50 parų.

renovacija vamzdynu, plunges laguna, donatas simaitis,

Nustebino tikslus senovės meistrų darbas

Generalinio rangovo – bendrovės „Plungės lagūna“ – darbas prasidėjo ilgai trukusiais parengiamaisiais darbais, kurių vienas iš svarbiausių buvo – gauti leidimą atlikti archeologinius kasinėjimus.

Lietaus nuotekų kolektorius yra 4,5 metro gylyje, Gedimino pilies kalno papėdėje. Darbus rangovas pradėjo tuo metu, kai buvo stebimas Gedimino kalno šlaito slinkimas. Tad tuo pat metu santykinai mažame plote darbavosi daug specialistų iš kelių įmonių ir organizacijų.

„Kolektorių atkasinėjome dalyvaujant archeologams, – pasakojo D. Simaitis. – Prisireikė labai daug rankų darbo, techniką galėjome panaudoti tik gruntui išvežti.“

Per 200 metų keramikinių plytų kolektorius buvo vietomis suskilinėjęs, vietomis ištrupėjęs, tad renovacija buvo būtina. Kolektoriaus apačia buvo išmūryta iš plytų, o viršus – iš specialių tam tikros formos blokų, išgaunant kiaušinio, kuris pastatytas smailiuoju galu į apačią, formą.
„Prieš 200 metų kolektorius buvo padarytas tobulai, – dalijosi savo atradimais statybos vadovas D. Simaitis. – Atsistojęs šulinyje, už 238 metrų mačiau Vilnelę, – taip lygiai buvo išmūrytos sienos.“

Darbavosi žemose ir ankštose erdvėse

Archeologiniai kasinėjimai užtruko dvi savaites, o instaliacija arba 238 metrų vamzdžių įvilkimas į specialią rankovę užtruko apie septynias paras, tačiau kaip tik instaliacija buvo labiausiai alinantis darbas.

vamzdyno rkeonstrukcija, plunges laguna

Atkasus seną vamzdį, jį reikėjo išvalyti ir parengti taip, kad galima būtų panaudoti modernią renovavimo technologiją. Darbai buvo atliekami veikiančiame kolektoriuje. 

Apgriuvusias kolektoriaus vietas reikėjo užtaisyti betono mišiniais, kad speciali rankovė tinkamai priglustų, kaip to reikalauja CIPP technologija. Kiaušinio formos kolektoriaus aukštis yra 1,25 metro, skersmuo – 75 centimetrai – tokios buvo erdvės, kuriomis teko vaikščioti ir darbuotis specialistams.

Naudojo modernią CIPP technologiją

Sena infrastruktūra buvo renovuota naudojant modernią CIPP technologiją – vamzdynų aptaisymą vietoje polimerizuojamais vamzdžiais. Ši technologija naudojama suirusių savitakinių ir slėginių vamzdynų atnaujinimui, kai leidžiama tik minimaliai sumažinti senojo vamzdžio skersmenį, bet tuo pačiu būtina atstatyti mechaninį vamzdžio atsparumą. Šio metodo pranašumai ypatingai pasireiškia vietovėse, kur absoliučiai nepageidaujami ar neįmanomi jokie žemės kasinėjimo darbai.

Į Gedimino kalno papėdėje renovuojamą vamzdį buvo įtraukiama ir išpučiama epoksidinėse dervose išmirkyto audinio „rankovė“, kuri po dervų polimerizacijos sukietėja ir eksploatuojama kaip naujas vamzdis.

rekonstrukcija

Dervų polimerizacija buvo atlikta naudojant ultravioletinius spindulius: Pagrindinė „rankovės“ medžiaga yra stiklo audinys, impregnuotas poliesterio ir/arba vinilesterio dervomis. Dervos polimerizaciją sukelia jose esančios į ultravioletinių spindulių šviesą reaguojančios dalelės. Medžiaga pasižymi ypatingai dideliu atsparumu deformacijai, todėl užtikrinamas mažiausias renovuojamo vamzdžio skersmens sumažinimas.

Vadinamosios „rankovės“ yra gaminamos specialiai kiekvienam objektui, pagal atskirus matmenis ir naudojamos tik vieną sykį. Jas „Plungės lagūna“ įsigyja iš Vokietijos ir kitų šalių gamintojų.

Bendrovei „Plungės lagūna“ tai jau buvo nebe pirmasis darbas su nauja technologija, kuriai taikyti įmonė yra įsigijusi ir specialią techniką. Tačiau darbas Gedimino kalno papėdėje buvo išskirtinis dėl ilgo – 238 metrų – vamzdyno.

„Problema yra ta, kad pradėjęs renovavimą CIPP metodu, negali darbo užbaigti kada panorėjus: pradėjai renovaciją ir turi ją užbaigti, nes uždaroma trasa, tad būtina baigti visą ciklą“, – pasakojo bendrovės statybos vadovas D. Simaitis.

Visas 238 metrų vamzdynas buvo padalintas į tris darbų etapus. Darbus atliko 10 žmonių komanda.

Darbus apsunkino ir gamtos sąlygos. 2017 metų ruduo buvo lietingas, tad Vilnelė buvo pakilusi 30–40 centimetrų, taip savo vandenis atplukdydama ir į renovuojamą vamzdį. Vanduo atitekėdavo ir nuo Valdovų rūmų pusės, tad teko kimšti abu vamzdžio galus ir išpumpuoti vandenį. O visiems darbams – numatytiems ir ištikusiems dėl oro sąlygų – buvo tik 50 parų.

plunges lagunaKita vertus, bendrovės specialistai jau buvo atlikę darbus Vilniaus oro uoste, kur teko CIPP metodu renovuoti 1000–1500 mm skersmens lietaus nuotekų tinklus per itin trumpą terminą. Po Vilniaus oro uosto pastarasis projektas buvo vienas iš didesnių ir nemenkų iššūkių pateikusių objektų, bet įmonė jau turėjo patirties.

„Mes visa įveikėme, projektą įgyvendinome laiku ir tinkamai, – sakė bendrovės „Plungės lagūna“ statybos vadovas Donatas Simaitis, – nes mes turime puikių, atkaklių, atsakingų darbuotojų.“ 

Bendrovės „Plungės lagūna“ nuotr. 

Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-06-01 14:50
Darželių laukiančioms jaunoms vilniečių šeimoms džiugi žinia – pasirašyta rangos sutartis dėl darželio augančiame Pilaitės rajone. Planuojama, kad mažieji darželį galės pradėti lankyti 2026-aisiais. Numatoma, kad ugdymo įstaigą galės lankyti iki 320 vaikų: 16 ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo ...
nuotrauka
2023-06-01 12:22
Nesandari stogo danga ir vandens nuvedimo sistema, savaiminiai augalai ant pastato, drėgmės pažeisti konstrukcijų elementai – tokios ir panašios problemos kamuoja daugelį vertingų istorinių Lietuvos pastatų. Šią situaciją gerai žino Kultūros infrastruktūros centro Kultūros paveldo prevencinės prieži...
nuotrauka
2023-05-31 09:49
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“ rinkoje ketina pasiskolinti apie 60 proc., arba iki 67 mln. eurų, lėšų Vilniaus centrinėje dalyje statomam verslo centrui „Hero“, į kurį iš viso investuos 112 mln. eurų.
nuotrauka
2023-05-29 14:50
Nekilnojamo turto plėtros kompanija „Hanner“ gavo leidimą verslo centro „Business Stadium Central“ sostinės Rinktinės gatvėje statyboms. Darbus įmonė planuoja pradėti iš karto, investicijos sieks 60 mln. eurų.
nuotrauka
2023-05-29 11:00
Skaitmeninius sprendimus statybos ir gamybos pramonei sėkmingai vysčiusios Lietuvos įmonės sutelkia jėgas naujam etapui prancūzų kapitalo grupėje.
nuotrauka
2023-05-23 14:49
Vilniaus daugiafunkcio komplekso Šeškinėje projektas keliasi į naują etapą – šiandien, gegužės 23 d., išduotas statybos leidimas Nacionaliniam stadionui ir jame įsikursiančiam sporto muziejui. Stadiono statybos darbai – kartu su visu Daugiafunkciniu kompleksu – turėtų būti baigti 2025 m. Projektą vy...
nuotrauka
2023-05-22 09:53
Estijos kapitalo bankas „Bigbank“ suteikė 9,8 mln. eurų finansavimą NT vystymo grupei „Lithome“, įgyvendinančiai aukštos klasės gyvenamąjį kompleksą Vilniaus Naujamiestyje – „Algirdo promenada“. Bendros investicijos į 119 butų ir 10 komercinių patalpų kompleksą sieks 14,5 mln. eurų, o komplekso dydi...
nuotrauka
2023-05-18 11:58
„Eika“ įmonių grupei priklausantis nutolęs saulės elektrinės parkas Klaipėdos rajone jau gamina elektros energiją. Nuo 2023 pavasario 5 megavatų bendros galios elektrinė aprūpina apie 85 proc. „Eika“ grupės dabartinio energijos poreikio.
nuotrauka
2023-05-18 08:04
Statybos pramonė ieško būdų, kaip pagaminti tokius gaminius, kurie pastatams padėtų kuo taupiau naudoti energiją ir būtų tvarūs – paliktų kuo mažesnį anglies dvideginio pėdsaką ir būtų perdirbami. Vienas tokių gaminių – BIOPORAS, kuris naudojamas kaip efektyvi termoizoliacinė medžiaga.
nuotrauka
2023-05-18 06:46
Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos pateiktam A. Goštauto gatvės administracinio kvartalo konversijos pirmojo etapo investiciniam projektui. Šis projektas apima pastato, esančio A. Goštauto g. 11, kapitalinį remontą. Skaičiuojama darbų vertė siekia 16,185 mln. eurų, darbus ketinama baigti 2025 m...
nuotrauka
2023-05-18 06:20
Fondas „East Capital Real Estate Fund IV“ susitarė dėl dviejų Vilniuje esančių 10 aukštų biurų pastatų – „Duetto A“ ir „Duetto B“, kurių bendras nuomai skirtas plotas sudaro 17 260 kv. m. Sandoris bus užbaigtas 2023 m. birželio pradžioje.
nuotrauka
2023-05-15 09:39
Lietuvos zoologijos sodo renovacija jau beveik pasiekė tikslą – įgyvendinta daugiau nei 80 proc. numatytų darbų. Pastatyti daugumos gyvūnų vidaus bei žiemojimo pastatai, lauko voljerai, baigtas rekonstruoti senasis žirafų, zebrų pastatas, pastatytas apžvalgos bokštas su liftu, pilnai įrengtas takas ...
nuotrauka
2023-05-15 09:36
Pilnai rekonstravęs vieną universiteto bendrabutį, Kauno technologijos universitetas (KTU) toliau modernizuoja turimus gyvenamosios paskirties pastatus. Siekiant sukurti šiuolaikišką, studento poreikius atitinkančią gyvenamąją aplinką, šiuo metu ruošiami dar kelių KTU bendrabučių rekonstrukcijos pro...
nuotrauka
2023-05-10 13:57
Tradiciškai gegužės pradžioje Videniškių (Molėtų r.) Šv. Lauryno bažnyčioje ir vienuolyno muziejuje paminėta palaimintojo Mykolo Giedraičio diena. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu pernai buvo atlikti koplyčios ir zakristijų stogų, fasadų tvarkybos (remonto) darbai.
nuotrauka
2023-05-09 07:49
Pavasaris, kaip rodo ilgametė specialistų patirtis, yra geriausias metas apšiltinti sienas ir stogą. Itin svarbu, kad statybų ekspertams siūloma vis daugiau patikimų sprendimų, kurių vienas populiariausių – greičiausio stingimo putų klijai rinkoje „FOME FLEX 60 Seconds Fast Fix“.
nuotrauka
2023-05-08 09:18
„SBA Urban“ naujos koncepcijos verslo miestelio „Urban HUB“ pirmojo etapo statyboms partneriu pasirinko įmonę „YIT Lietuva“. Pasirašytos generalinės rangos sutarties vertė – 30 mln. eurų. Pirmojo etapo darbus numatoma baigti jau 2024 m. pradžioje.
nuotrauka
2023-05-05 11:35
Vilniaus oro uoste prasidėjęs darbų įkarštis vyksta ne tik naujojo terminalo statybų aikštelėje. Intensyviai planuojamas naujas oro uosto išplanavimas, naujos erdvės ir kiti pokyčiai. Pastačius naująjį terminalą ir sujungus jį su esamu, Vilniaus oro uoste keleiviai skrydžių lauks šiuolaikiškoje erdv...
nuotrauka
2023-05-05 10:48
Jau visai netrukus Vilniuje, Viršuliškių rajone, duris atvers naujas 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Statybos darbus šiuo metu vykdanti darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ sostinės biuro erdvių rinką papildys 8800 kv. m nuomojamo ploto. Projektuodamas naująjį verslo centr...
nuotrauka
2023-05-03 10:08
Dronai skverbiasi į daugelį sričių. Jie reikalingi pramonės, karybos, žemės ūkio, privataus gyvenimo sferose. Statybos sektorius – viena iš sričių, kur vis daugiau ir plačiau naudojami dronai bei jų sistemos.
nuotrauka
2023-05-02 11:32
Buvusiame Subačiaus priemiestyje, šalia Vilniaus gynybinės sienos bastėjos, įsikūrusi rokoko stiliaus Vilniaus Misionierių vienuolyno ir Viešpaties Dangun Žengimo bažnyčia, dar žinoma Misionierių vardu, pasitinka savo grakščiais bokštais ir proporcijomis. Užpernai prasidėjo šio išskirtinio komplekso...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas