2025 m. liepos 15 d. antradienis, 15:17:14
Reklama  |  facebook

18-ojo amžiaus kolektorių „Plungės lagūna“ rekonstravo naudodama rankų darbą ir 21-ojo amžiaus technologijas

2018-01-17 11:09
Praėjusių metų rudenį „Plungės lagūnos“ įgyvendintas projektas nebuvo pats didžiausias. Tačiau tai buvo projektas, kėlęs nemažai iššūkių bendrovės komandai, kuri rekonstravo 238 m ilgio lietaus nuotekų kolektorių, esantį Vilniaus senamiestyje, Gedimino kalno papėdėje, rekonstravo šulinius ir pastatė lietaus nuotekų išleistuvą.
nuotrauka
Jau projektavimo metu buvo nustatyta, kad vamzdynas yra iš dalies užgriuvęs, užkimštas išsikerojusiomis augalų šaknimis, aptiktos ir kitos kliūtys. Bendrovės „Plungės lagūna“ nuotr.


Minimos įmonės
Plungės lagūna, UAB

„Tai nebuvo pats didžiausias projektas, kurį 2017-aisiais metais įgyvendino mūsų bendrovė. Tačiau tai buvo projektas, pateikęs mums nemenkų iššūkių“, – sakė bendrovės „Plungės lagūna“ statybos vadovas Donatas Simaitis.

donatas simaitis, plunges laguna

Bendrovės „Plungės lagūna“ statybos vadovas Donatas Simaitis

Rietave įsikūrusi bendrovė laimėjo viešąjį darbų pirkimo konkursą rekonstruoti 238 metrų ilgio lietaus nuotekų kolektorių, esantį Vilniaus senamiestyje – skvere prie Barboros Radvilaitės gatvės (tarp Vilnelės ir Katedros aikštės, Gedimino kalno papėdėje), Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato teritorijoje. Projekto metu taip pat buvo iš esmės rekonstruoti šuliniai, pastatytas lietaus nuotekų išleistuvas.

Projektas vykdytas didelių gamtinių ir teisinių apribojimų sąlygomis

Jau projektavimo metu buvo nustatyta, kad vamzdynas yra iš dalies užgriuvęs, užkimštas išsikerojusiomis augalų šaknimis, aptiktos ir kitos kliūtys. Tad buvo konstatuota, kad bet kuriuo momentu gali ištikti rimta avarinė situacija. Siekiant išvengti didesnės žalos, užsakovas – Nacionalinis muziejus (Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai) – nusprendė imtis skubių priemonių ir atlikti kolektoriaus (įrenginio, kuriame surenkamas vanduo) renovavimo darbus.

Bendrovės „Plungės lagūna“ specialistai pirmą kartą susidūrė su tokiu specifiniu statiniu – kolektorius buvo pastatytas 18 amžiuje, jis yra ovalo formos, sumūrytas iš keraminių plytų. Tad atliekant rekonstrukcijos darbus, kaip sakė statybos vadovas D. Simaitis, teko ypatingą dėmesį skirti vamzdyno būklei įvertinti, o statybvietėje užtikrinti besąlygišką paveldosaugos reikalavimų vykdymą. Ne mažesnis iššūkis buvo ir tai, kad darbams atlikti buvo skirta tik 50 parų.

renovacija vamzdynu, plunges laguna, donatas simaitis,

Nustebino tikslus senovės meistrų darbas

Generalinio rangovo – bendrovės „Plungės lagūna“ – darbas prasidėjo ilgai trukusiais parengiamaisiais darbais, kurių vienas iš svarbiausių buvo – gauti leidimą atlikti archeologinius kasinėjimus.

Lietaus nuotekų kolektorius yra 4,5 metro gylyje, Gedimino pilies kalno papėdėje. Darbus rangovas pradėjo tuo metu, kai buvo stebimas Gedimino kalno šlaito slinkimas. Tad tuo pat metu santykinai mažame plote darbavosi daug specialistų iš kelių įmonių ir organizacijų.

„Kolektorių atkasinėjome dalyvaujant archeologams, – pasakojo D. Simaitis. – Prisireikė labai daug rankų darbo, techniką galėjome panaudoti tik gruntui išvežti.“

Per 200 metų keramikinių plytų kolektorius buvo vietomis suskilinėjęs, vietomis ištrupėjęs, tad renovacija buvo būtina. Kolektoriaus apačia buvo išmūryta iš plytų, o viršus – iš specialių tam tikros formos blokų, išgaunant kiaušinio, kuris pastatytas smailiuoju galu į apačią, formą.
„Prieš 200 metų kolektorius buvo padarytas tobulai, – dalijosi savo atradimais statybos vadovas D. Simaitis. – Atsistojęs šulinyje, už 238 metrų mačiau Vilnelę, – taip lygiai buvo išmūrytos sienos.“

Darbavosi žemose ir ankštose erdvėse

Archeologiniai kasinėjimai užtruko dvi savaites, o instaliacija arba 238 metrų vamzdžių įvilkimas į specialią rankovę užtruko apie septynias paras, tačiau kaip tik instaliacija buvo labiausiai alinantis darbas.

vamzdyno rkeonstrukcija, plunges laguna

Atkasus seną vamzdį, jį reikėjo išvalyti ir parengti taip, kad galima būtų panaudoti modernią renovavimo technologiją. Darbai buvo atliekami veikiančiame kolektoriuje. 

Apgriuvusias kolektoriaus vietas reikėjo užtaisyti betono mišiniais, kad speciali rankovė tinkamai priglustų, kaip to reikalauja CIPP technologija. Kiaušinio formos kolektoriaus aukštis yra 1,25 metro, skersmuo – 75 centimetrai – tokios buvo erdvės, kuriomis teko vaikščioti ir darbuotis specialistams.

Naudojo modernią CIPP technologiją

Sena infrastruktūra buvo renovuota naudojant modernią CIPP technologiją – vamzdynų aptaisymą vietoje polimerizuojamais vamzdžiais. Ši technologija naudojama suirusių savitakinių ir slėginių vamzdynų atnaujinimui, kai leidžiama tik minimaliai sumažinti senojo vamzdžio skersmenį, bet tuo pačiu būtina atstatyti mechaninį vamzdžio atsparumą. Šio metodo pranašumai ypatingai pasireiškia vietovėse, kur absoliučiai nepageidaujami ar neįmanomi jokie žemės kasinėjimo darbai.

Į Gedimino kalno papėdėje renovuojamą vamzdį buvo įtraukiama ir išpučiama epoksidinėse dervose išmirkyto audinio „rankovė“, kuri po dervų polimerizacijos sukietėja ir eksploatuojama kaip naujas vamzdis.

rekonstrukcija

Dervų polimerizacija buvo atlikta naudojant ultravioletinius spindulius: Pagrindinė „rankovės“ medžiaga yra stiklo audinys, impregnuotas poliesterio ir/arba vinilesterio dervomis. Dervos polimerizaciją sukelia jose esančios į ultravioletinių spindulių šviesą reaguojančios dalelės. Medžiaga pasižymi ypatingai dideliu atsparumu deformacijai, todėl užtikrinamas mažiausias renovuojamo vamzdžio skersmens sumažinimas.

Vadinamosios „rankovės“ yra gaminamos specialiai kiekvienam objektui, pagal atskirus matmenis ir naudojamos tik vieną sykį. Jas „Plungės lagūna“ įsigyja iš Vokietijos ir kitų šalių gamintojų.

Bendrovei „Plungės lagūna“ tai jau buvo nebe pirmasis darbas su nauja technologija, kuriai taikyti įmonė yra įsigijusi ir specialią techniką. Tačiau darbas Gedimino kalno papėdėje buvo išskirtinis dėl ilgo – 238 metrų – vamzdyno.

„Problema yra ta, kad pradėjęs renovavimą CIPP metodu, negali darbo užbaigti kada panorėjus: pradėjai renovaciją ir turi ją užbaigti, nes uždaroma trasa, tad būtina baigti visą ciklą“, – pasakojo bendrovės statybos vadovas D. Simaitis.

Visas 238 metrų vamzdynas buvo padalintas į tris darbų etapus. Darbus atliko 10 žmonių komanda.

Darbus apsunkino ir gamtos sąlygos. 2017 metų ruduo buvo lietingas, tad Vilnelė buvo pakilusi 30–40 centimetrų, taip savo vandenis atplukdydama ir į renovuojamą vamzdį. Vanduo atitekėdavo ir nuo Valdovų rūmų pusės, tad teko kimšti abu vamzdžio galus ir išpumpuoti vandenį. O visiems darbams – numatytiems ir ištikusiems dėl oro sąlygų – buvo tik 50 parų.

plunges lagunaKita vertus, bendrovės specialistai jau buvo atlikę darbus Vilniaus oro uoste, kur teko CIPP metodu renovuoti 1000–1500 mm skersmens lietaus nuotekų tinklus per itin trumpą terminą. Po Vilniaus oro uosto pastarasis projektas buvo vienas iš didesnių ir nemenkų iššūkių pateikusių objektų, bet įmonė jau turėjo patirties.

„Mes visa įveikėme, projektą įgyvendinome laiku ir tinkamai, – sakė bendrovės „Plungės lagūna“ statybos vadovas Donatas Simaitis, – nes mes turime puikių, atkaklių, atsakingų darbuotojų.“ 

Bendrovės „Plungės lagūna“ nuotr. 

Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2025-07-15 15:00
Liepos 15 d. Vilniaus Žirmūnų rajone, adresu Žirmūnų 1H, iškilmingai įkasta kapsulė su laišku ateities kartoms. Šis simbolinis gestas pažymėjo jau vykstančias moderniausio ir didžiausio lengvosios atletikos maniežo Vilniuje statybas – tai vienas svarbiausių sporto infrastruktūros projektų Lietuvoje.
nuotrauka
2025-07-15 10:41
Po itin nerezultatyvių 2024 metų Lietuvos komercinio nekilnojamojo turto investicinių sandorių rinkoje 2025 metais jau fiksuojamas augimas. „Ober-Haus“ duomenimis, per 2025 metų pirmąjį pusmetį Lietuvoje buvo įsigyta modernaus srautinio komercinio turto (biurai, prekybinės, sandėliavimo ir gamybinės...
nuotrauka
2025-07-15 07:17
Sanatorijos „Gradiali“ atnaujinimo ir plėtros darbai Palangoje šiandien vertinami kaip vienas ambicingiausių pastarųjų metų sveikatingumo infrastruktūros projektų Lietuvoje. Projektą etapais įgyvendino generalinis rangovas – UAB „Rekana“ iš Šiaulių. Po trejų metų intensyvaus darbo sanatorijos plotas...
nuotrauka
2025-07-14 10:03
PS „MB.MS" – jungtinės veiklos įmonė, įsteigta UAB Merko statyba ir SIA Merko Būve (AS Merko Ehitus grupės dukterinių įmonių) bei SIA WPR 2, – pasirašė rangos sutartį dėl vėjo jėgainių parko statybos Latvijoje, Smiltenės rajone. Sutarties vertė – daugiau kaip 30 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-11 06:44
Europos Komisijai pradėjus viešąsias konsultacijas dėl karinio mobilumo paketo, Lietuva aktyviai sieks daugiau Europos Sąjungos (ES) investicijų strateginiams projektams, gerinantiems Baltijos šalių regiono susisiekimą ir karinio mobilumo jungtis su Europa.
nuotrauka
2025-07-10 12:42
Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pardavė 218 būstų ir komercinių patalpų Vilniuje ir Kaune. Šis skaičius beveik pasiekė visų 2024-ųjų metų rezultatą, kai buvo parduoti 239 objektai, ir gerokai viršija visų 2023 metų pardavimus, k...
nuotrauka
2025-07-09 06:55
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) sprendimas nutraukti narystę Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) sulaukė viešo dėmesio. Liepos 3 d. LSA paskelbė apie išėjimą iš organizacijos, su kuria ją siejo net 35 metų partnerystė. Po šio žingsnio abi pusės pateikė savo vertinimus – LSA akcentavo...
nuotrauka
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.
nuotrauka
2025-07-08 07:34
Pasibaigus Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) organizuotiems Metų renovacijos projekto rinkimams, paaiškėjo, kad vienas iš trijų daugiausiai visuomenės balsų surinkusių projektų – penkiaaukštis daugiabutis Marijampolėje. Pastatą atnaujino generalinis rangovas UAB „Coner“, o jo transformacija...
nuotrauka
2025-07-07 08:17
Naujamiestis – vienas iš greičiausiai augančių sostinės rajonų ir strateginė Vilniaus teritorija, kur sprendimai dėl plėtros šiandien gali nulemti ne tik šio rajono, bet ir miesto gyvybingumo ateitį, sako NT ir verslo ekspertai. Sparčiai besikeičiantis buvęs pramoninis rajonas vis dar neturi aiškaus...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:36
Kaune, A. Juozapavičiaus pr. 57, duris atvėrė atnaujintas Turto banko administracinis pastatas, kuriame patogesnėmis darbo sąlygomis jau džiaugiasi 6 valstybės įstaigos. Atlikti darbai leido reikšmingai pagerinti pastato energinį naudingumą nuo F iki A klasės. Teigiami pokyčiai leidžia energijos sąn...
nuotrauka
2025-07-03 09:52
2024-ieji Elinta Charge komandai tapo kryptingo virsmo metais. Reaguodama į rinkos pokyčius ir augančius klientų lūkesčius, įmonė perorientavo pardavimų strategiją, sustiprino fokusą į B2B segmentus ir performavo komandą. Šie sprendimai tapo pagrindu investicijoms į produktų kokybę, sertifikavimą, n...
nuotrauka
2025-07-02 13:13
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) pasirašė 19-ąją stambaus investicinio projekto sutartį su bendrove „Pentasweet“, kuri Vilniuje plėtos gamybos projektą, paremtą pažangiomis biosintezės technologijomis. Įgyvendinant projektą planuojama investuoti 44 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-02 12:07
Vilniaus oro uostas tęsia keleiviams skirtų erdvių modernizavimo darbus – senosiose išvykimo erdvėse prasidėjo pertvarkos. Nuo keleivių atitvertose patalpose vyksta pasiruošimo rekonstrukcijai etapas. Planuojama, kad po maždaug pusantrų metų senoji erdvė pasikeis neatpažįstamai – terminalas taps ne ...
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-02 09:55
2025 m. pirmąjį pusmetį Vilniaus pirminė būsto rinka demonstravo įspūdingą atsigavimą – pardavimų apimtys išaugo daugiau nei dvigubai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Aktyvumas fiksuotas ne tik sostinėje, bet ir Kaune bei Klaipėdoje. Rinkos dalyvės „EIKA Development“, „Citus“ ir „Realco“ v...
nuotrauka
2025-07-02 07:31
Jei esate architektas ar interjero dizaineris ir jaučiate, kad technologijos sparčiai keičia jūsų profesiją, greičiausiai esate susidūrę su klausimu: kaip suspėti su pokyčiais ir tuo pačiu dirbti efektyviau? Šiandien mokymai – tai ne tik naujų mygtukų pažinimas, bet visos darbo kultūros atnaujinimas...
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas