Aplinkos ministerijoje pristatyta knyga apie LSA garbės prezidentą A. V. Šeštakauską: kaip veikti, siekiant pokyčių
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) Garbės prezidento Adakro Šeštakausko darbo stažas – 58 metai, per kuriuos jis pelnė statybos sektoriaus lyderio vardą ir pagarbą. „Adakras Šeštakauskas yra asmenybė, statybos sektoriaus, statybininkų bendruomenės lyderis, pelnęs pagarbą už savo veiklą, už sektoriaus sutelkimą siekti bendrų tikslų“, – sako Dalius Gedvilas.
Knyga buvo pristatyta Aplinkos ministerijoje, kurioje A.Šeštakauskas yra dirbęs 14 metų. Apie sektoriaus kūrimąsi laisvos rinkos sąlygomis, statybos teisėkūrą pasakojo Julius Laiconas, knygos idėjos autorius, LSA vadovų klubo prezidentas; Dalius Gedvilas, LSA prezidentas; Robertas Dargis, LPK viceprezidentas; Albinas Vaitkevičius, įmonės SISTELA vadovas, ir aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Kokybė kaip konkurencinis pranašumas
Statyba visada buvo svarbi šalies ūkio dedamoji, generuojanti nemažą BVP dalį, todėl statybos sektorius ir jame veikiantys žmonės dažnai diskutavo apie galimą Statybos ministeriją, nes Aplinkos ministerijoje statybos sektoriaus vaidmuo nebebuvo toks svarbus, koks, sektoriaus žmonių nuomone, buvo iš tiesų.
Nuotraukoje – knygos viršelisTodėl A.Šeštakausko dėmesio centre visada buvo statyba – ne kaip uždaras sektorius „pats sau“, bet kaip svarbi ekonomikos dalis. R.Dargis, sėkmingai veikiančios įmonių grupės EIKA, vėliau – Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) įkūrėjas, daug metų kartu su A.Šeštakausku aktyviai veikė, kad būtų finansuojamos valstybės programos, kaip, pvz., masinė daugiabučių renovacija, kad tinkamai būtų kuriami teisės aktai. R.Dargio nuomone, daugelį svarbių dalykų pavyko pasiekti arba, priešingai, užkirsti kelią galimoms grėsmėms, dėl A.Šeštakausko, kuris buvo autoritetas, pripažintas lyderis, kuris gebėjo telkti, konsoliduoti.
J.Laiconas priminė apie svarstymą, Lietuvai dar tik žengiant į laisvos rinkos ekonomiką, A.Šeštakauskui patikėti tuomet statybos ir urbanistikos ministro pareigas. Statybininkų bendruomenėje jis buvo pelnęs autoritetą, bet sutrukdė „sukurptas skundas“. Vėliau jam vėl buvo siūlomas ministro portfelis, bet A.Šeštakauskas atsisakė.
Tiek dirbant ministerijoje, tiek ir vėliau, pradėjus vadovauti LSA, jam visada buvo svarbi kokybė, kurią jis laikė konkurenciniu pranašumu.
Veikė ne ginčydamasis, o telkdamas
A.Šeštakausko gebėjimą telkti akcentavo ir A.Vaitkevičius, įmonės SISTELA vadovas, kuris dalyvavo statybos teisėkūroje, diskusijose, kaip galima būtų sumažinti valstybinį reguliavimą ir perduoti daugiau savarankiškų funkcijų rinkos dalyviams, vykdant projektavimą, statybą ir sprendžiant ekonominius klausimus. Tai buvo aštrios diskusijos, kuriose, pasak A.Vaitkevičiaus, LSA vadovas demonstravo išskirtines savybes, gebėjimą sutelkti, nes „ne ginčai nusverdavo“. A.Šeštakauskas nesileido į detales – jis gebėjo identifikuoti, išskirti principus, kurie ir buvo užfiksuoti reglamentuose, mažai tekintančiuose – kas yra reta – jau 20 metų.
Iš kairės: Robertas Dargis, Julius Laiconas, Dalius Gedvilas, Albinas Vaitkevičius
„A.Šeštakauskas daug metų atidavė teisiniam reguliavimui ir statybos industrijai, palikdamas ryškų pėdsaką, – sakė LSA prezidentas D.Gedvilas. – Jis padarė daug, kad teisėje būtų daugiau logikos, kad galiotų protingumo principai. Kiekvieną dokumentą jis vertino atsakingai, tai rodo likę jo ranka padaryti įrašai, pastabos.“ Pastebėdamas, kad neretai į Asociaciją siunčiami menkaverčiai įvairių ministerijų dokumentai, LSA vadovas akcentavo viešojo sektoriaus žmonių atsakomybę už rengiamus dokumentus.
Atsakomybių mastas
Ministras S.Gentvilas yra jaunosios kartos atstovas, studijas baigęs Vienoje (Austrija). Jo nuomone, kaip Austrijoje, taip ir Lietuvoje ant svarbių pastatų galėtų atsirasti lentelės su architektų, objekto statybos vadovų pavardėmis. Tokios lentelės su A.Šeštakausko pavarde turėtų būti ant Lietuvai svarbių pastatų – „Mažeikių naftos“, „Achemos“ ir kt. Jaunoji karta, kaip pastebėjo aplinkos ministras, nebesupranta, kokios masto atsakomybė teko A.Šeštakauskui, – ne tik statant svarbius šaliai objektus, bet ir transformuojant sektorių iš planinės į laisvąją rinką.
Nuotraukoje – aplinkos ministras Simonas GentvilasKalbėdamas apie Aplinkos ministerijos ir LSA santykius, S.Gentvilas dar kartą išsakė savo poziciją, kurią yra ne kartą deklaravęs, ko siekė ir A.Šeštakauskas: valstybė turi labiau pasitikėti profesine savivalda, suteikti daugiau svertų savireguliacijai. Natūralus žingsnis, pasak ministro, būtų, sekant pažangių šalių pavyzdžiu, savivaldai perduoti atestavimą, standartus ir pan.
Įėjimo kontrolė ir lobizmas
A.Šeštakauskui visada buvo svarbus tiesioginis ryšys, atviras bendravimas. D.Gedvilo pastebėjimu, jis nesuprastų, kodėl valstybinės institucijos nuo žmonių atsiribojo įėjimo kontrolėmis, lobizmo įstatymais – „teisėkūra tolsta nuo bendruomenės, nuo žmogaus“, pasakytų.
A.Šeštakauskas buvo ne tik vadovas, lyderis, bet ir žmogus. R.Dargis, kaip ir ne vienas artimiau su juo bendravę žmonės, jį laiko savo Mokytoju. Mokėsi iš jo ne tik darbiniuose reikaluose. Tai yra šiltas žmogus, savo pavyzdžiu rodęs, kad vardan darbų, kokie svarbūs jie bebūtų, nevalia pamiršti šeimos. Chrestomatija tampa A.Šeštakausko paleista frazė: „Vaikai – investicija, o anūkai – dividendai“.Nors A.Šeštakauskas buvo svarbus žmogus, autoritetas, jis niekada nevengė klausti patarimo, nesureikšmino savo statuso. Pasak A.Vaitkevičiaus, prezidentas skambindavo pasiklausti, pasitikslinti ir interviu metu. Jis gebėjo suburti specialistus, ekspertinę nuomonę.
A.Šeštakauskui buvo svarbus ir statybininko įvaizdis. Jo požiūrį demonstravo kad ir dovanos jubiliejų proga: dovanodavo dailės kūrinius, knygas – šią tradiciją Asociacija tęsia ir dabar.
A.Šeštakauskas mokėjo duoti, dalintis ir tai, kaip sako R.Dargis, yra kur kas didesnis džiaugsmas negu gauti. Visuomenė, kuri tai supranta, yra atvira, bendradarbiaujanti ir stipri.
Tam, kad galima būtų inicijuoti pokyčius, daryti įtaką juos įgyvendinti, reikia žmogaus, reikia išskirtinių savybių, reikia gebėti imtis atsakomybės. Nes tai yra raktas, kryptis kiekvienam tam, kuriam norisi daugiau, giliau, kuriam neužtenka pasiekto. Taip veikė ir statybos sektoriaus lyderis, dabar LSA garbės prezidentas A.Šeštakauskas.
Aplinkos ministerijos nuotr.