Aplinkosaugos tyrimai: kai išlaidos tampa investicija

Danų verslo filosofija
Danijos įmonė „DGE Group“ yra netrukus penkiolikos metų veiklos jubiliejų švęsiančios bendrovės steigėja ir pagrindinė akcininkė. Ji, anot pašnekovo, net tik sėkmingai investuoja Lietuvoje, bet ir dalijasi savo skandinaviška verslo filosofija.
„Iš danų perėmėme ir tam tikrą verslo filosofiją, kuri akcentuoja aplinkosaugos paslaugų ir užterštumo tyrimų svarbą. Aplinkosaugos tyrimai – ne išlaidos, o investicijos. Klientams, kurie tai laiku suprato ir įvertino, sutaupėme daug pinigų ir nervų“, – kalbėjo „DGE Baltic Soil and Environment“ direktorius Gediminas Čyžius.
Darbas tarptautinėje kompanijoje, anot pašnekovo, suteikia galimybę dirbti prie įdomių projektų ir nuolat tobulėti. „Dalijamės projektais ir, jei reikia, sulaukiame pagalbos iš Danijoje, Švedijoje ar Estijoje dirbančių kolegų. Kartais skubame jiems į pagalbą. Mūsų specialistams teko darbuotis net Vietname“, – apie tarptautinės bendrovės veiklą kalbėjo G. Čyžius. Lietuvoje veikianti „DGE Baltic Soil and Environment“ savo paslaugas teikia ir Latvijoje. Šiuo metu įmonėje Lietuvoje darbuojasi 16 specialistų.
„DGE Baltic Soil and Environment“ vadovas džiaugiasi, kad stabiliai veikiančios bendrovės klientų ratas nuolat plečiasi, o nauji klientai įmonės paslaugų pageidauja išgirdę teigiamas jau esamų klientų rekomendacijas.
„Prieš penkiolika metų nebuvo lengva ateiti dirbti į veikiančią rinką ir pradėti viską nuo nulio, bet mums pavyko. Šiandien tyrimų srityje mūsų įmonės vardas siejamas su aukštos kokybės paslaugų garantija. Įmonė subūrusi puikią specialistų komandą, joje beveik nėra darbuotojų kaitos, o darbuotojų amžius įvairuoja nuo studento iki senjoro“, – neslėpdamas pasididžiavimo, kalbėjo šios bendrovės vadovas.
Platus paslaugų spektras
Penkiolikos metų sunkaus triūso rezultatai kalba patys už save. Šiandien įmonės klientų sąraše – ne tik didžiosios šalies statybų bendrovės, pramonės įmonės, bet ir įvairius strategiškai svarbius projektus įgyvendinančios Lietuvos miestų savivaldybės.
„Iš danų perėmėme verslo filosofiją, kuri akcentuoja aplinkosaugos paslaugų ir užterštumo tyrimų svarbą. Aplinkosaugos tyrimai – ne išlaidos, o investicijos. Klientams, kurie tai laiku suprato ir įvertino, sutaupėme daug pinigų ir nervų“, – kalbėjo „DGE Baltic Soil and Environment“ direktorius Gediminas Čyžius
„DGE Baltic Soil and Environment“ teikia kompleksines aplinkosaugos paslaugas, tokias kaip poveikio aplinkai, poveikio visuomenės sveikatai ir aplinkosauginis įmonių vertinimas ir auditas bei aplinkos oro užterštumo, kvapų ir triukšmo sklaidos modeliavimas, sanitarinių apsaugos zonų nustatymas. Taip pat itin paklausūs užterštumo tyrimai – teritorijų ekogeologiniai tyrimai. Įmonė rengia užterštų teritorijų tvarkymo planus, atlieka valomų teritorijų techninę priežiūrą ir kontrolinius tyrimus bei aplinkos monitoringą. Įrengiant šiuo metu populiarius loftus, atliekami paliekamų konstrukcijų užterštumo tyrimai.
„Dirbame su pramonės, energetikos, transporto ir žemės ūkio įmonėmis. Juk vien renkantis sklypą pramoninei statybai iš anksto būtina įvertinti tokius svarbius aspektus, kaip istorinė tarša, būsima aplinkos tarša, sukeliamas triukšmo lygis. Reikia įvertinti galimą poveikį vietovėje esančioms saugomoms teritorijoms ar kultūros vertybėms, kad neiškiltų problemų parengus statinio projektą ar jau pradėjus jo statybą“, – apie darbo specifiką kalbėjo G. Čyžius.
Įmonės specialistai pateikia ir specialias rekomendacijas dėl galimų įvairios taršos rodiklių viršijimo.
Tokiais atvejais, kai nustatoma, jog taršos rodikliai gali būti viršyti, dar projektavimo etape investuotojui patariama pagalvoti apie papildomas priemones, kurios užtikrintų mažiausią galimą įtaką aplinkai.
Pasak G. Čyžiaus, nemažą dalį visų „DGE Baltic Soil and Environment“ teikiamų paslaugų sudaro gyvenamųjų namų statybos projektus įgyvendinančių įmonių užsakymu atliekami įvairūs aplinkos užterštumo tyrimai.
„Lietuvoje esama ne vieno pavyzdžio, kai gyvenamųjų namų kompleksas iškyla buvusios gamyklos teritorijoje. Juk žinome, kad nė viena iš sovietmečiu veikusių gamyklų nepaliko švarios aplinkos. Prieš įsigydama sklypą tokioje vietoje, statybų bendrovė turi įvertinti, kiek užteršta aplinka, kurioje planuojama įgyvendinti vieną ar kitą projektą. Atliekami ne tik taršos tyrimai, bet ir vertinamos būsimos teritorijos tvarkymo sąnaudos. Ne mažiau svarbu įvertinti būsimos gyvenamosios aplinkos kokybę oro užterštumo bei triukšmo lygio aspektais“, – kalbėjo jis.
Nuo aplinkosauginių nelaimių šiandien iki istoriškai sukauptos taršos
Augant visuomenės išprusimui, žmonės vis labiau supranta aplinkosaugos svarbą, kuri tiesiogiai susijusi su jų pačių gyvenamąja aplinka ir sveikata. Atsirado suvokimas, kad kenksminga gali būti ne tik tai, kas matoma ar užuodžiama. Sulaukiama skambučių iš gyventojų, besirūpinančių aplinkosaugine situacija aplink jų namus ar vaikų ugdymo įstaigas, net ir nenutikus jokiai nelaimei. Taip pat tuo domimasi prieš įsigyjant būstą. Pašnekovo žodžiais, nėra blogų ar kvailų klausimų – gerai, kad žmonės klausia, domėjimasis liudija problemos svarbą.
„DGE Baltic Soil and Environment“ nuotr.
„Taip pat konsultuojame įmones ar savivaldybes, kariuomenės atstovus, kurie žino, jog turi problemą – užterštą plotą ar taršos šaltinį. Dažnai iškylantys klausimai pirmiausia jiems yra – kokios paslaugos mums reikia? Nuo ko pradėti? Todėl čia aplinkosaugos specialistų darbas prasideda ne nuo konkrečių veiksmų, o pirmiausia nuo bendravimo: konsultacijos ir pagalbos užsakovui padeda suprasti esamą situaciją ir rasti optimalų sprendimą“, – dalijasi mintimis G. Čyžius.
Įmonės specialistams tenka raitotis rankoves ir kibti į darbus ne tik gavus kvietimą prisijungti prie vieno ar kito didelio infrastruktūrinio projekto – telefonas netyla ir tada, kai įvyksta nelaimė ir iškyla didelės taršos pavojus.
Kalbėdamas apie ateities darbus, pašnekovas patikino, kad Lietuvoje esama daug (dažnai bešeimininkių) dar nuo sovietmečio užterštų teritorijų, kurių tvarkymu bus kompleksiškai rūpinamasi.
„DGE Baltic Soil and Environment“ ir jos vadovo G. Čyžiaus nuostata aiški: vienodai svarbu kokybiškai sutvarkyti tiek parko, mokyklos ar vaikų darželio aplinką, tiek ilgus metus teršusio aplinką seno fabriko teritoriją ar pastatus, tiek likviduoti šiandien įvykusią ekologinę nelaimę ar padėti suprojektuoti naują komercinį ar pramonės objektą, kuris veiktų neteršdamas aplinkos ateityje.