2025 m. birželio 19 d. ketvirtadienis, 6:35:16
Reklama  |  facebook

Ar už atkurtą nuosavybę, kurios seneliai nesulaukė, anūkams teks mokėti GPM?

Birutė ŽEMAITYTĖ      2016-02-04 11:24,      Papildyta teisininko komentaru: permoką galima susigrąžinti 2016-02-04 09:45
Daugiau negu ketvirtį amžiaus besitęsiant restitucijos procesui, nemažai žmonių anapilin išėjo anksčiau, negu jiems buvo grąžinta sovietmečiu atimta nuosavybė. Tokiu atveju šį turtą pagal Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymą paveldi velionių artimieji. Ar jiems reikės mokėti GPM, jei nuspręs šį turtą parduoti anksčiau negu po 10 metų?
nuotrauka
Už atkurtą nuosavybę, kurios seneliai nesulaukė, anūkams mokėti GPM nereikės. Portalo nuotr.


Minimos įmonės
TRINITI, advokatų profesinė bendrija,
VMI (Valstybinė mokesčių inspekcija),
Mokestinių ginčų komisija prie LR Vyriausybės,

Nuo šių metų sausio 1 dienos įsigaliojus Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pataisoms, kuriose numatyta, kad tas, kuris parduoda nekilnojamąjį turtą anksčiau nei po 10 metų nuo įsigijimo, turės sumokėti 15 proc. nuo pelno, portalo Statybunaujienos.lt redakcija sulaukė net kelių laiškų su tokiais ir panašiais klausimais. VMI specialistai atsako, kad pagal Restitucijos aktą atkurtam nekilnojamajam turtui GPM pataisos negalioja, net jei savininkas pasimirė anksčiau, negu buvo sugrąžintas sovietmečiu nusavintas turtas.

Kada vertinti ir ką? 

Registrų centro išduotose pažymose nurodoma ne grąžinamo sklypo vertė rinkos kainomis, o vertė, nustatyta remiantis masinio vertinimo duomenimis – ji dažniausiai yra ženkliai mažesnė už realią. Kadangi GPM mokamas nuo turto įsigijimo ir pardavimo kainų skirtumo, norintys jį parduoti, sunerimo, kad valstybei turės sumokėti nemenką dalį nuo parduoto turto.

„Mano tėvai nesulaukė, kol jiems bus atkurtos teisės į tarpukariu turėtą turtą. Kadangi esu jų turėto turto paveldėtoja pagal testamentą, pernai jiems grąžintas sklypas perėjo mano nuosavybėn. Norėčiau jį parduoti, tačiau man patarė prieš priimant šį turtą kaip palikimą paprašyti, kad jį įvertintų nepriklausomi ekspertai ir nustatytų realią tos žemės kainą“, – rašo S. R. (pavardė redakcijai žinoma). Ji prašo paaiškinti, ar apskaičiuojant GPM, jų nustatyta kaina būtų prilyginta turto įsigijimo kainai ir atimama iš pardavimo kainos.

Tačiau ir S. R., ir kito laiško autorei E.Ž. (pavardė redakcijai žinoma), neaišku, kokiu metu buvusią kainą turėtų nustatyti ekspertai.

„Sužinojau, kad paveldimo turto kaina turi būti nustatyta atsižvelgiant į tai, kokia ji buvo paveldėjimo arba žmogaus, iš kurio tą turtą paveldėjau, mirties dieną. Tačiau mano senelė mirė prieš 7 metus, o nuosavybė jos vardu atkurta tik 2015 metais. Vadinasi, tą dieną, kai ji mirė, dar nebuvo ką vertinti, o aš sklypo savininke tapau tik pernai. Ar vertintojai turėtų nustatyti, kiek tas sklypas, kuris tada dar net nebuvo suformuotas, galėjo kainuoti 2008 metais, ar kiek jis kainavo 2015 metais, kai jį paveldėjau?" – klausia E. Ž.

VMI: atkurta ir paveldėta nuosavybė – ne tas pats

Kreiptis į vertintojus nei E. Ž., nei S. R. visai nereikia, nes jiems pajamų mokesčio mokėti nereikės, ramina Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) prie Finansų ministerijos Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė.

Virvilienė

VMI nuotraukoje – Rasa Virvilienė

Nors žmogus, prieš daug metų parašęs prašymą atkurti nuosavybę, mirė nesulaukęs, kol jam bus grąžintas sovietmečiu nusavintas turtas, „toks turtas laikomas ne įsigytu paveldėjimo būdu, o įsigytu atkūrus teises pagal Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymą“.

„Paveldėjimo momentas pagal Civilinį kodeksą yra turto palikėjo mirties diena (arba paskelbimo  mirusiu diena). Kadangi turto palikėjui esant gyvam, nuosavybės teisės jam nebuvo atkurtos ir žemė jam nebuvo grąžinta, jo mirties dieną įpėdinis paveldėjo ne konkretų žemės sklypą, o teisę atkurti nuosavybės teises į turto palikėjo turėtą žemę“, – aiškina ji.

Paveldėtos teisės ir buvo realizuotos praėjus keliems metų po turto palikėjo mirties, kai buvo atkurtas jo valdytas išlikęs nekilnojamsis turtas, todėl „šio turto įsigijimo kaina prilyginama jo pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn kainai“ (Gyventojo ne individualios veiklos turto įsigijimo kainos nustatymo tam tikrais atvejais taisyklės, Vyriausybės patvirtintos 2003 m. sausio 29 d. nutarimu Nr. 133, 6.1. punktas).

„Todėl tais atvejais, kai žemė buvo grąžinta turto palikėjo vaikui, vaikaičiui ar kitam Piliečių nuosavybės  teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo 2 straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytam asmeniui, vėliau šią žemę pardavusiam, įsigijimo kaina yra prilyginama pardavimo pajamoms. Pajamų mokesčio tokiu atveju mokėti nereikia. Kreiptis į turto vertintoją – taip pat“, – pabrėžė R. Virvilienė.

Teisininko komentaras: permokėtą GPM galima susigrąžinti

Ar tie, kurie pardavė pagal Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymą atgautą nuosavybę ir jau sumokėjo 15 proc. GPM kaip už paveldėto turto pardavimą, gali susigrąžinti permokėtus pinigus? Tai paaiškinti redakcijos žurnalistai paprašė teisininkų.

Komentuoja Vytautas KALMATAVIČIUS, advokatų kontoros TRINITI partneris  

 Vytautas KALMATAVIČIUS

„Mokesčių mokėtojo nepagrįstai sumokėti mokesčiai ar sumokėta per didelė mokesčio suma yra laikoma mokesčio permoka, kuri Mokesčių administravimo įstatyme bei Mokesčio permokos (skirtumo) grąžinimo (įskaitymo) taisyklėse nustatyta tvarka yra grąžinama mokesčių mokėtojui. 

Mokesčių mokėtojas, manydamas, kad nepagrįstai sumokėjo GPM ar sumokėjo daugiau mokesčių, nei jam priklausė, turi teisę kreiptis į vietos mokesčių administratorių su prašymu grąžinti (įskaityti) mokesčio permoką. Vietos mokesčių administratoriui (VMI – red. past.) turėtų būti pateikiama užpildyta Prašymo grąžinti (įskaityti) mokesčio permoką (skirtumą) FR0781 forma, kartu pridedant susijusius dokumentus, įrodančius, kad prievolė mokėti GPM jam neatsirado. Šiuo atveju tai galėtų būti dokumentai, patvirtinantys nuosavybės teisės į nekilnojamąjį turtą atkūrimą bei šio turto perleidimo sutartys. 

Atkreiptinas dėmesys, kad mokesčio permoka gali būti grąžinta tik tuo atveju, jeigu ji susidarė ne anksčiau kaip einamaisiais ir prieš juos einančiais penkeriais kalendoriniais metais nuo prašymo grąžinti mokesčio permoką pateikimo dienos. 

Mokesčių administratorius, išnagrinėjęs pareiškėjo prašyme išdėstytas aplinkybes, gali pareikalauti papildomų įrodymų ar nuspręsti atlikti mokestinį patikrinimą. Jeigu yra priimamas sprendimas grąžinti mokestinę permoką, mokesčių administratorius iš grąžintinos sumos visų pirma išskaito esančias mokesčių mokėtojo mokesčio nepriemokas (mokestines skolas), o likusią sumą grąžina mokesčių mokėtojui. Tuomet mokesčių mokėtojas turėtų patikslinti klaidingą GPM deklaraciją ir ją pateikti mokesčių administratoriui. 

Tuo atveju, jeigu vietos mokesčių administratorius priima neigiamą sprendimą (nusprendžia, kad mokesčių mokėtojas GPM sumokėjo pagrįstai ir grąžintinos mokesčio permokos nėra), mokesčių mokėtojas turi teisę šį sprendimą skųsti centriniam mokesčių administratoriui, o pastarojo sprendimą – Mokestinių ginčų komisijai arba teismui.“

Išsamiai apie tai, kokios įtakos GPM įstatymo pataisos turės kitiems, nusprendusiems būstą ar žemę parduoti anksčiau negu po 10 metų, kaip galima sumažinti skirtumą tarp turto įsigijimo ir pardavimo kainos ir mokesčius bei kaip naujosios pataisos paveiks nekilnojamojo turto rinką, skaitykite čia.

Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2025-06-18 13:57
Šiaulių apygardos teismas paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje kaltu dėl kyšininkavimo pripažintas buvęs Valstybinės darbo inspekcijos Šiaulių teritorinio skyriaus vyriausiasis darbo inspektorius S. T. Teismas jam skyrė 13 tūkstančių eurų baudą, atėmė teisę dirbti valstybės tarnyboje 5 ...
nuotrauka
2025-06-18 09:50
Birželio 17 d. baigėsi juridinių asmenų paraiškų teikimas didelės galios elektros energijos kaupimo įrenginių, skirtų teikti balansavimo paslaugas elektros perdavimo sistemos operatoriui, įrengimui. Priemonei buvo skirta 102 mln. eurų.
nuotrauka
2025-06-17 15:38
Vakarų Europa bei Lietuva skambina pavojaus varpais: statybos inžinierių, projektuotojų jau ne pirmus metus itin trūksta, o rinkai augant bei daugumai dabartinių profesionalų artėjant prie pensinio amžiaus, situacija netrukus gali tapti kritiška. Ekspertai paaiškino jos susidarymo priežastis.
nuotrauka
2025-06-17 09:49
Siekiant didinti energinį efektyvumą daugiabučiuose pastatuose ir mažinti išlaidas už šildymą, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia gyventojus teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui, geriau žinomam kaip „mažoji renovacija“. Šiam kvietim...
nuotrauka
2025-06-17 09:32
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja, kad nuo 2025 m. birželio 16 dienos, savivaldybių administracijos pradeda formuoti pažymas, patvirtinančias jaunų šeimų teisę į finansinę paskatą pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms, pagal iki 2024 m. gruodžio 31 d. pateiktus prašymus dėl t...
nuotrauka
2025-06-17 09:11
Dalyje Lietuvos kariuomenės karinių vienetų, strategiškai svarbiausiose vietovėse, jau veikia neseniai įrengtos naujos degalinės. Kituose Lietuvos kariuomenės daliniuose vyksta arba netrukus prasidės degalinių ir kuro saugyklų statybos, kurios leis užtikrinti kuro atsargų tiekimą taikos, krizės ar k...
nuotrauka
2025-06-17 07:57
Birželio 16-ąją Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) ir Valstybinė darbo inspekcija (VDI) oficialiai pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, kuriuo siekiama ne tik stiprinti darbuotojų saugos ir sveikatos kultūrą statybose, bet ir sistemiškai spręsti nelaimingų atsitikimų bei profesinių ligų prevenc...
nuotrauka
2025-06-16 09:34
VDI informuoja, kad darbo ginčų komisijos (DGK), veikiančios prie VDI teritorinių skyrių, pakankamai dažnai sulaukia darbuotojų prašymų skirti darbdaviui baudą už DGK sprendimo nevykdymą. 2024 m. tokių reikalavimų gauta apie 25 proc. daugiau nei 2023 m. ir didžioji dalis (apie 70 proc.) jų yra tenki...
nuotrauka
2025-06-13 10:58
Panevėžio apygardos teismas atmetė bendrovės „Proit“ prašymą taikyti laikinąsias apsaugos priemones, kuriomis buvo siekiama sustabdyti AB „Via Lietuva“ vykdomą elektroninės kelių rinkliavos (e-tolling) sistemos nuomos (EKRIS) konkursą. Tai jau antrasis „Proit“ inicijuotas teisminis bandymas per past...
nuotrauka
2025-06-13 09:18
Klaipėdos apygardos prokuratūros prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir perdavė teismui Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tirtą baudžiamąją bylą, kurioje buvęs Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis kaltinamas sistemingu kyšių priėmimu iš dviejų privačių bendrovių...
nuotrauka
2025-06-12 11:00
Kovo 13 d. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) priėmė svarbų sprendimą byloje C‑266/22 Quingdao, kuris tiesiogiai paliečia tiekėjų iš trečiųjų šalių dalyvavimą ES viešųjų pirkimų procedūrose. Šis sprendimas, kuriuo dalijasi Viešųjų pirkimų tarnyba, aktualus visoms perkančiosioms organizacijom...
nuotrauka
2025-06-12 10:12
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Aleksandras Nemunaitis kreipėsi į Lietuvos Respublikos generalinę prokuratūrą, prašydamas ištirti galimus viešojo intereso pažeidimus vykdant Daugiafunkcio sveikatinimo, švietimo, kultūros ir sporto komplekso projekto koncesijos sutartį. Jo teigimu, planuoj...
nuotrauka
2025-06-12 09:27
Šiandien Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) kasacine tvarka išnagrinėjo baudžiamąją bylą ir atmetė nuteistųjų G. M., M. K., juridinio asmens bei jų gynėjų skundus. Patvirtinta, kad žemesnės instancijos teismų sprendimai dėl kaltinamųjų nuteisimo yra teisėti ir pagrįsti. Byloje nustatyta, kad bend...
nuotrauka
2025-06-11 09:21
Antradienį, birželio 10 d., Seimas priėmė grupės Seimo narių pasiūlytas Statybos įstatymo pataisas, leisiančias nuo kitų metų sausio 1 d. pagreitinti statybų procesus.
nuotrauka
2025-06-10 12:33
Seimas po svarstymo pritarė Lietuvos kariuomenės Rūdninkų karinio poligono įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama nustatyti poligono efektyvų naudojimą užtikrinančių inžinerinių statinių ir įrenginių statybos ne poligono teritorijoje sąlygas ir žemės paėmimo visuomenės poreikiams procedūras.
nuotrauka
2025-06-10 12:04
Vilniaus miesto apylinkės teismas pripažino kalta vilnietę restauratorę V. K. dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Projektų patikrinimo poskyrio vedėjo papirkimo ir skyrė piniginę baudą – 10 500 eurų. Kaltinamajai pripažinus savo kaltę, bausmė buvo sumažinta vienu trečdaliu – ir skirta g...
nuotrauka
2025-06-10 09:28
Lietuvos įmonės pateikė pirminius pasiūlymus konkurse Vokietijos brigadai skirto Rūdninkų karinio miestelio 2-ojo etapo infrastruktūros vystymo projektui. Krašto apsaugos ministerija pradeda vertinti rangovų pasiūlymus, vėliau vyks techninės, finansinės ir teisinės derybos. Sutartis su rangovais tik...
nuotrauka
2025-06-09 16:45
Lietuvos statybos inžinierių sąjunga (LSIS) ragina Seimą užtikrinti skaidrų ir konstruktyvų paskutinį Inžinierių profesinės savivaldos įstatymo priėmimo etapą. Po penkerius metus trukusio rengimo įstatymui jau pritarė Seimas, jis perduotas Aplinkos apsaugos komitetui galutiniam svarstymui. Tačiau LR...
nuotrauka
2025-06-09 09:37
Krašto apsaugos ministerija skelbia Kairių karinio miestelio infrastruktūros sukūrimo ir priežiūros paslaugų pirkimą viešojo ir privataus sektorių partnerystės (VPSP) būdu. Naujasis karinis miestelis Klaipėdos rajone užtikrins nuolatinę infrastruktūrą Lietuvos kariuomenės motorizuotosios pėstininkų ...
nuotrauka
2025-06-09 09:09
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) šiandien atnaujino Jūrinio vėjo parko plėtros konkursą. Tai antrasis konkursas, skirtas išrinkti 700 megavatų jūrinio vėjo parko vystytojus. Sprendimą dėl šio konkurso datos praėjusią savaitę priėmė Lietuvos Vyriausybė. Konkurso dalyvių paraiškų pri...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos