2024 balandžio 19 d. penktadienis, 8:52
Reklama  |  facebook

BIM statybas perkelia į skaitmeninę erdvę

2016-05-19 09:28
Manote, kad architekto darbas neatsiejamas nuo braižymo lentos ir preciziškai nusmailintų grafitinių pieštukų? Į pastatų projektavimą vis smarkiau veržiasi elektroniniai įrankiai, leidžiantys projektuoti pastato eksterjerą, interjerą bei inžinerinius tinklus ne tik tiksliau, bet ir daug sparčiau bei efektyviau.
nuotrauka
„Jung Vilnius“ archyvo nuotr.


Minimos įmonės
JUNG Vilnius, UAB
JP Architektūra, UAB
City Projects, UAB

Kas yra BIM?

Pastaruoju metu Lietuvoje populiarėjanti naujovė – projektavimas BIM aplinkoje, dar įvardijamas kaip skaitmeninis statinio modeliavimas. Po BIM (angl. Building Information Modeling) santrumpa slepiasi pažangus skaitmeninio projektavimo procesas, kuomet statinys – nuo konstrukcinių sprendimų, statinio išorinių sienų, stogo, langų iki inžinerinių sistemų, elektros instaliacijos ir kitų smulkiausių elementų, pvz., šviesos jungiklių, yra modeliuojamas virtualioje duomenų bazėje, iš joje esančių bei nuolat papildomų informacinių bibliotekų. Remiantis sukurta skaitmenine konkretaus statinio duomenų baze, BIM aplinkoje sukuriamas virtualus trimatis jo modelis. 

Palengvina darbo organizavimą

BIM aplinkoje sukuriama viena virtuali darbo vieta, kurioje tuo pačiu metu gali darbuotis skirtingomis konkretaus objekto funkcijomis besirūpinantys specialistai bei jų komandos: architektai, inžinieriai, interjero dizaineriai ir kiti. 

Projektavimo elektroninėje erdvėje proceso dalyviai pastebi, kad informacinio modeliavimo sprendimai leidžia padidinti darbo efektyvumą, pagerinti projektų kokybę ir, žinoma, sutaupyti laiko bei mažinti kaštus. Modeliavimas BIM aplinkoje, anot jį jau išbandžiusių specialistų, padeda lengviau dalytis informacija, tiksliau planuoti išlaidas, sklandžiau organizuoti projektavimo, tiekimo ir statybos procesus.

„BIM įgalina visus kurti vienoje vietoje, todėl paprasta paskirstyti darbus, jų nekartoti, derinti tarpusavio veiksmus, sekti projekto eigą ir jo kitimą. Tą pačią informaciją galima panaudoti daugybei kitų užduočių: brėžiniams generuoti, konstrukcijų atsparumui ir tinkamumui įvairiais aspektais įvertinti arba net vizualizacijoms, naudojant tą patį modelį, kurti“, – BIM pranašumus vardijo UAB „City Projects“ Projektų valdymo skyriaus vadovas Dainius Gudavičius. 

Itin praktiška ir tai, kad BIM duomenų bazėje pateikta informacija apie statinį galima naudotis visais objekto gyvavimo etapais: projektuojant, statant, eksploatuojant ir net jį nugriaunant.

Kiek dangoraižyje šviesos jungiklių?

Ateities technologija vadinamos BIM projektavimo platformos pionierių jau yra ir Lietuvos rinkoje. Kuriami trimačiai BIM modeliai, atliekamas BIM proceso koordinavimas, vykdomas statybų ir pastatų valdymas. Tarp skaitmeninio projektavimo proceso teikiamų pranašumų – ir galimybė automatiškai suprojektuoti net smulkiausius objektus bei prietaisus. 

„Manote, šviesos jungikliai ir kištukiniai lizdai – smulkmena? Bet įsivaizduokite situaciją, jei, tarkime, architektas suprojektuoja pastatą, numato jo bendrus spalvinius derinius ir formas, tačiau neatkreipia dėmesio į jungiklius. Tuomet tas darbas atitenka elektrikams, kurie visiškai nieko bendro su architektūra ir dizainu neturi. Jie jungiklius parenka tik pagal reikalingas funkcijas ir galiausiai, pavyzdžiui, griežtų linijų pastate įrengiami apvalūs jungikliai. Ir čia tik menkiausia iš galimų problemų. O jei mes kalbėtume apie išmanųjį namą ir nežinia kur ir kaip sudėliotus jo valdiklius? Rezultatas būtų dar prastesnis. Mūsų siūlomos bibliotekos išsprendžia šias problemas ir siūlo patogų sprendimą, kuris pateikia išbaigtą pastato vaizdą“, – sakė automatizuotų namų valdymo sistemų mokymo bei techninės priežiūros centro UAB „Jung Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis (bendrovės nuotraukoje). Neseniai kompanija „Jung Vilnius“ pristatė Lietuvoje pirmą BIM jungiklių biblioteką.

Mažina klaidų tikimybę

Pasak R. Skurdenio, BIM biblioteka veikia kaip specifinis elementų duomenų archyvas, kuriame vieną kartą sukurtas ir patalpintas elementas tampa daugkartinio naudojimo. Kitaip tariant, iš BIM bibliotekos pasirinkus jau sukurtą jungiklį ir pakeitus vieną ar kelis jo parametrus, jungiklis gali būti naudojamas vis kitam projektui. 

„Mūsų BIM bibliotekoje po žodžiu „jungiklis“ slepiasi šimtai gaminių. Tai ir išmanūs jungikliai, ir termostatai, judesio davikliai ir daugybė kitų sprendimų, montuojamų pastatuose. Naudojantis mūsų BIM bibliotekoje esančiais elementais, projektuojančiajam užtenka pažymėti vietą, kurioje bus jungiklis, ir programa iš karto parenka reikalingą jungiklio funkcionalumą bei išvaizdą. Itin patogu tai, kad elektroniniame brėžinyje pateikiamos ir visos techninės specifikacijos – gaminio kodas, konkreti spalva, funkcija bei visa kita reikalinga informacija“, – „Jung“ BIM bibliotekos veikimo principus aiškino R. Skurdenis.

Daugiau laiko kūrybai

R. Skurdenis įsitikinęs, jog projektavimas BIM aplinkoje greitai taps visuotinai reikalaujamu standartu, o kitoks projektavimo procesas bus tiesiog nebeįsivaizduojamas ir nekonkurencingas: „Tikimės, kad BIM bibliotekos taps labai geru pagalbiniu įrankiu, padedančiu pristatyti užsakovams užbaigtą statinio vaizdą – ne tik sienas, kaip iki šiol dažniausiai būdavo daroma vizualizacijose, bet ir jungiklius, protingo namo valdiklius ar kitus elementus. Anksčiau architektai ir dizaineriai tokius elementus būdavo priversti piešti patys, kam sugaišdavo dešimtis kartų daugiau laiko, o dabar jie šių elementų 3D modelius galės tiesiog importuoti į BIM platformą. Svarbu, kad automatiškai persikels ir visos techninės specifikacijos, todėl sumažės projektuotojų daromų klaidų tikimybė“, – jungiklių BIM modelių bibliotekos naudą įvardija R. Skurdenis. 

Projektavimas BIM aplinkoje leidžia architektui, interjero specialistui daugiau laiko skirti kūrybai nei techniniam darbui, kuriame, beje, padaroma daugiausia klaidų. Kūrybos procesams padeda BIM analizės, variantų projektavimo BIM įrankiai.

Gali išbandyti kiekvienas

„Jung“ siūloma BIM biblioteka šiandien prieinama kiekvienam vartotojui. „ArchiCad“ ir „Revit“ programoms skirtą biblioteką architektai ar kiti projektavimo proceso dalyviai gali nemokamai atsisiųsti „Jung Vilnius“ interneto svetainėje. Kartą parsisiųstus „Jung“ gaminių duomenis tereikia tiesiogiai įdiegti į projektavimo programinės įrangos biblioteką ir vos keliais pelės paspaudimais jungikliai bus sumontuoti skaitmeninėje BIM erdvėje.

A. Kaušpėdas: „Tikiu, kad BIM bus įtvirtintas teisiniu lygiu“

„Užsakovai BIM ilgai vertino kaip tam tikrą pramogą ir visa tai priimdavo kaip mūsų – architektų – virtuvės dalyką. Juk eiliniam užsakovui reikia suderinto projekto ir kuo mažesnės projektavimo kainos. Mūsų užsakovai tik dabar pradeda suprasti, kas yra BIM ir kokią pridėtinę vertę ši platforma gali suteikti, – BIM atveria kelią į kokybę. Turime gerą infrastruktūrą, gerą skaitmeninį ryšį, tad tikrai galime tai daryti – tereikia atsikratyti vidinių stabdžių. Tikiu, kad netrukus projektavimas BIM aplinkoje bus įtvirtintas ir teisiniu lygiu, o BIM reikės priduoti „Infostatybai“ kaip produktą ir tam tikromis apžiūros programomis vertintojai bei tikrinančios institucijos galės projektą išnagrinėti po kaulelį. Manau, tokios perspektyvos – jau ne už kalnų“, – sakė UAB „JP Architektūra“ kūrybos direktorius Algirdas Kaušpėdas. 

 
Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-04-18 15:01
KTU mokslininkai ir verslo atstovai sako, kad ieškant konkurencinio pranašumo ekonominėje erdvėje, padėti gali verslo skaitmenizavimas – vienas prioritetinių Pramonės 4.0 tikslų. Tuo tarpu skaitmenizacijai diegti ir palaikyti jau reikalingi naujos kartos specialistai.
nuotrauka
2024-04-18 14:49
Lietuvos nekilnojamojo turto rinkos situacija – bene daugiausiai diskusijų pastaruoju metu viešojoje erdvėje kelianti tema. Laukiama jos atsigavimo požymių, netyla kalbos apie būstų kainas, aptariami nauji reikalavimai statytojams. Tačiau kaip mūsų šalį ir jos sąlygas statybų vystymui mato čia jau n...
nuotrauka
2024-04-17 16:32
Didelę infrastruktūros pastatų statybos ir kultūros paveldo objektų atnaujinimo patirtį Baltijos šalyse turinti Lietuvos statybos bendrovė „HSC Baltic" pasirašė ilgalaikės nuomos sutartį su „Baltic Horizon" valdomais „Meraki" verslo namais.
nuotrauka
2024-04-17 08:53
Tai, apie ką kažkada svajojo vien rašytojai fantastai, tampa realybe. Dirbtinis intelektas milžinišku greičiu keičia mūsų gyvenimus – ne vien laisvalaikį ir pramogas, bet ir darbinę veiklą. Bendrovės „Emplonet" IT atrankų padalinio vadovė, dirbtinio intelekto personalo sprendimuose ekspertė Ieva Kil...
nuotrauka
2024-04-17 07:28
Užsienio kapitalo įmonė LAYHER BALTIC, kuri tiekia į rinką pastolių sistemas, Ukrainoje įkūrė antrinę įmonę. Karo sąlygomis gyvenančioje šalyje jau antrus metus veikianti įmonė planuoja plėtrą: iki metų pabaigos atidarys dar 2 pastolių sandėlius ir planuoja 10 mln. eurų apyvartą.
nuotrauka
2024-04-15 13:46
Balandžio 26 d. „Litexpo“ parodų rūmuose vyks tarptautinė konferencija „Skaitmeninė statyba 2024. Vilnius“, subursianti nekilnojamo turto (NT) vystytojus, valdytojus, projektuotojus bei statytojus kalbėti apie Lietuvos statybų sektoriaus pažangą skatinančias temas.
nuotrauka
2024-04-11 15:29
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Eika" pirmąjį 2024 m. ketvirtį naujų butų pardavimo rinkoje augo labiausiai ir užėmė rekordišką rinkos dalį – 12 proc. Sėkmingiausi visoje Vilniaus rinkoje pagal pardavimus buvo šios bendrovės vystomi projektai „Mėlyni vilkai" ir „Metų laikai".
nuotrauka
2024-04-10 08:42
Telekomunikacijų ir IT bendrovė „Telia“ šiemet nusprendė pakeisti įprastą komandų formavimo ir stiprinimo programą, į ją įtraukdama dronų gamybos mokymus. Bendrovės darbuotojų surinktas skraidykles ketina padovanoti Šaulių sąjungai. „Telia“ pirmame mokymų etape planuoja įsigyti apie 20 dronų komplek...
nuotrauka
2024-04-10 08:34
Ekonomikos ir inovacijų ministerija investuoja, kurdama naujas tvarias darbo vietas ir pritraukdama investuotojų į Akmenės, Jonavos ir Mažeikių rajonus. Tam bus paskirstytas 52,82 mln. eurų finansavimas 9 projektams. Taip pat planuojama skirti papildomą sumą kitiems teigiamai įvertintiems projektams...
nuotrauka
2024-04-10 08:27
2023 m. balandį bendro gyvenimo būsto („co-living“) projektą „WeLoft“ Vilniaus Viršuliškėse atidariusi NT vystytoja UAB „Business Plius“ per metus pasiekė 90-100 proc. užimtumą ir sostinėje planuoja naują šios koncepcijos objektą.
nuotrauka
2024-04-10 07:26
Ar galima pastatyti objektą be projekto valdytojo? Taip, galima. Tam reikia pakankamai kompetentingų, profesionalių užsakovų arba idealaus projekto bei rangovų, statančių be nuokrypių. Jeigu užsakovai neturi pakankamai statybinių kompetencijų, projekto valdytojų komanda yra būtina, nes nėra projektų...
nuotrauka
2024-04-09 11:16
Vilniaus neparduotų butų sandėlis pastaraisiais mėnesiais grįžo į priešpandeminę 5 tūkst. reikšmę, tad vystytojai lėtina naujų projektų plėtros tempus. Savo ruožtu investuotojus į NT sunkiau prognozuojama rinka glumina, tačiau pinigų masė rinkoje išlieka didelė, o patrauklūs objektai su ryškesne nuo...
nuotrauka
2024-04-09 07:44
Artėjant šiltajam metų sezonui, daugelis privačių ir daugiabučių namų įgauna naują išvaizdą. Dažnai būna keičiamos namų ar butų, lauko arba vidaus durys. Tačiau vienas iš pirmųjų žingsnių, renkantis duris, – apgalvoti ir nuspręsti, koks durų rakinimo sprendimas Jums bus tinkamiausias ir pateisins Jū...
nuotrauka
2024-04-08 11:02
Gegužės 15-17 d. Vilnius vėl taps inžinerijos ir technologijų inovacijų epicentru – čia vyks jau 32-oji LITEXPO tarptautinė specializuota technologijų, inovacijų ir inžinerinių sprendimų paroda „Balttechnika 2024“. Organizatoriai tvirtina – renginys ne tik suburs specialistus iš šalies ir užsienio, ...
nuotrauka
2024-04-08 10:32
Atėjęs pavasaris daugiau gyvybės į pastaruoju metu gerokai aprimusią šalies nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinką neįpūtė. Nepaisant kovą fiksuoto kiek padidėjusio įregistruotų sandorių skaičiaus, vis dar atsiliekama nuo pastaruosius kelerius metus stebėto sandorių kiekio vidurkio, skelbia įregist...
nuotrauka
2024-04-07 19:30
OC PAROC pristato naują šilumos izoliacijos plokštę vėdinamų sienų šilumos izoliacijai ir apsaugai nuo vėjo.
nuotrauka
2024-04-04 10:33
Nekilnojamojo turto rinkoje – vis daugiau augimo ženklų. Tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ 2024-uosius pradėjo parduodama daugiau nei pusę šimto butų – ketvirtadaliu daugiau nei per pirmąjį praėjusių metų ketvirtį ir beveik dvigubai daugiau nei per tris paskutinius 2023-ųjų mė...
nuotrauka
2024-04-03 07:43
Statant ar remontuojant klijai yra svarbus elementas, nes jie gali labai paveikti darbo kokybę ir patvarumą. Tinkamai parinkti klijai gali padėti užtikrinti, kad konstrukcija bus tvirta, patvari, estetiška ir atitiks visus reikalavimus. Klijų pasirinkimas yra svarbus ir gali turėti didelę įtaką meis...
nuotrauka
2024-04-02 13:52
Didžiausias Lietuvos šilumos ir karšto vandens tiekėjas AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) užbaigė 100 proc. Klaipėdoje veikiančių bendrovių UAB „Miesto energija“ ir UAB „Pramonės energija“ bei 4,34 proc. uostamiesčio šilumos ūkį valdančios AB „Klaipėdos energija“ akcijų įsigijimo procesą. Sandoris, ...
nuotrauka
2024-04-02 10:16
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų kovą Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 234 būstai ir fiksuota 20 sutarčių nutraukimų. Palyginti su vasariu, kai parduoti 195 būstai, pardavimai išaugo apie 20 proc., tačiau su praėjusių metų kovu, kuomet pirkėjai įsigijo 3...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas