Baigtas ikiteisminis tyrimas „Grigeo Klaipėda“ byloje, kurią sudaro 80 tomų medžiagos
Aplinkos apsaugos departamento pateiktas civilinis ieškinys dėl gamtai padarytos turtinės žalos atlyginimo AB „Grigeo Klaipėda“ baudžiamojoje byloje viršija 48 milijonus eurų.
Šiuo metu, prokuratūrai paskelbus apie ikiteisminio tyrimo pabaigą, įtariamiesiems ir jų gynėjams, civiliniam ieškovui ir jo atstovams yra suteikta teisė susipažinti su visa tyrimo medžiaga bei pateikti prašymus dėl ikiteisminio tyrimo papildymo. Baudžiamąją bylą dabar sudaro daugiau kaip 80 tomų medžiagos.
„Grigeo Klaipėda“ komentaras
Byloje dėl žalos Kuršių marioms įgyvendinsime aplinkos atkūrimo priemones ir sieksime susitaikyti su valstybe
Klaipėdos apylinkės prokuratūrai įteikus pranešimus apie ikiteisminio tyrimo užbaigimą byloje dėl Kuršių marioms padarytos žalos, „Grigeo Klaipėda“ atstovai teigia, kad tai leis greičiau išsklaidyti visas abejones, nustatyti žalos gamtai faktą ir dydį bei atstatyti gamtai padarytą poveikį.
„Džiaugiamės, kad teisinis procesas juda į priekį ir pagaliau bus gauti teisiniai atsakymai į visus kilusius klausimus. Iškart po incidento prisiėmėme atsakomybę, atlikome vidinius tyrimus, nuolat bendradarbiaujame su mokslininkais, valstybės institucijomis, esame pateikę savo pasiūlymus, kaip galėtų būti atkurta aplinka“, – sako Tomas Eikinas, „Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius.
Teisinę atsakomybę už neteisėtus veiksmus „Grigeo Klaipėda“ prisiėmė dar praėjusių metų sausį. Įmonės iniciatyva buvo atliktas šio incidento vidaus tyrimas, patvirtinęs, kad dalis jos biologiškai neišvalytų nuotekų neteisėtai pateko į „Klaipėdos vanduo“ nuotekų sistemą, o iš jos – į Kuršių marias. Šio tyrimo rezultatai ir išvados paskelbti viešai.
„Grigeo Klaipėda“ pasitelkti tarptautiniai ekspertai nustatė, kad jos veiksmais reikšmingas neigiamas poveikis Kuršių marių vandens ekologinei ir cheminei būklei nebuvo padarytas.
Pasak T. Eikino, nepaisant to, „Grigeo Klaipėda“ yra pasirengusi įgyvendinti aplinkos atkūrimo priemones ir atlyginti visą patvirtintą žalą gamtai. Todėl dar šių metų birželį įmonė kreipėsi į Aplinkos apsaugos departamentą su prašymu patvirtinti jos pasiūlytas aplinkos atkūrimo priemones.
Viena iš užsienio šalių praktika paremtų efektyvių aplinkos atkūrimo priemonių – nendrių pjovimas Kuršių marių pakrantėse. Projektas būtų įgyvendinamas kartu su Kuršių Nerijos direkcija ir padėtų valdyti prie Kuršių marių užžėlimo procesus, prisidėtų prie geresnių sąlygų paukščiams perėti.
Atlyginus žalą gamtai, pasak T. Eikino, bus pasiekti pagrindiniai šio proceso tikslai ir „Grigeo Klaipėda“ sieks susitaikyti su valstybe bei nutraukti baudžiamąjį procesą kaip galima greičiau.
„Grigeo Klaipėda“ yra didžiausia kartono ir korinio užpildo gamintoja Baltijos šalyse. Visa produkcija yra gaminama tik iš antrinės žaliavos – makulatūros.
Fabrike kasmet perdirbama apie 120 tūkst. tonų makulatūros, kuri daugiausia surenkama Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.