2023 spalio 1 d. sekmadienis, 3:01
Reklama  |  facebook

Daiktų internetas: jutikliai praneša, kad jau laikas laistyti gėlynus

2023-08-29 15:50
Besikeičiantis klimatas Lietuvoje įmones verčia ieškoti nestandartinių sprendimų, leidžiančių skaitmeniniu būdu stebėti temperatūros ar drėgmės pokyčius bei skubiai reaguoti į galimą stichijų poveikį. „Telia“ daiktų interneto sprendimai per tropinio karščio bangas šią vasarą saugojo „DPD Lietuva“ maistų ir vaistų siuntas nuo perkaitimo, o už Vilniaus želdinius atsakingai „Stebulei“ padėjo laiku palaistyti miesto augalus. Ekspertai sako, kad esame didžiulio daiktų interneto proveržio išvakarėse.
nuotrauka
TELIA iliustr.


Minimos įmonės
Stebulė, UAB
„Telia“ verslo klientų vadovas Daniel Karpovič sako, kad daiktų interneto sprendimai įgauna pagreitį ir įmonės išbando technologijas ten, kur iki šiol žmogus buvo bejėgis prisiliesti ir gauti reikiamos informacijos.

Pasak D. Karpovičiaus, daiktų interneto (angl. Narrowband Internet of Things, NB IoT) technologiją galima panaudoti bet kuriame verslo sektoriuje. „Išmanieji jutikliai veikia praktiškai bet kur, kad ir giliai po žeme, pavyzdžiui, statybų bendrovėms kuriami specialūs NB IoT davikliai, kurie, įmaišyti į betono skiedinį, praneša apie tai, kaip jis kietėja, taigi, ši technologija leidžia kurti naujos kartos paslaugas“, - „Telia“ pranešime cituojamas D. Karpovič.

Krovinių temperatūros priežiūra – realiu laiku

Pasak D. Karpovič, šią vasarą naujos kartos daiktų interneto technologijas (NB-IoT) pritaikė logistikos ir krovinių pervežimo bendrovė „DPD Lietuva“. Siuntų pristatymo lyderė Lietuvoje daiktų interneto technologija išsprendė problemą, kaip nuolat stebėti bei fiksuoti aukštos rizikos krovinių temperatūrą, nenaudojant jokių laidų ar sudėtingų įrangos montavimų, kurios pagalba realiuoju laiku gali būti perduodami duomenys apie neįprastus temperatūros nuokrypius.

daiktų internetas„Telia“ verslo klientų
vadovas Daniel Karpovič. 
„Telia“ nuotr. 

Tai ypač aktualu gabenant vaistus ar maistą, nes būtina laikytis saugumo bei kokybės standartų ir stebėti siuntos temperatūros režimą visos pristatymo kelionės metu. Sunkvežimiuose įmontuoti daugiau nei 200 IoT įrenginių buvo kruopščiai patikrinti metrologiškai. DPD ne tik stebi, kad aukštos rizikos krovinių temperatūra atitiktų numatytą, bet ir gali operatyviai pateikti tikslias bei detalias ataskaitas klientams, o ištikus nenumatytiems temperatūros pokyčiams bus informuoti realiuoju laiku.

„Tai verslui atveria daugiau galimybių. Siuntos jau keliaują po visą Lietuvą, tad daiktų interneto tinklas puikiai išbandytas, o jutiklius, prireikus, lengva pakeisti“, – teigia „DPD Lietuva“ operacijų direktorius Deividas Šimėnas.

Bendrovė į savo verslo valdymo sistemas integravo „Telia“ kartu su partneriu pateiktą temperatūros pokyčių stebėjimo sprendimą, kuris gali veikti iki dešimties ar daugiau metų naudojant tik baterijų energiją. Pateiktas sprendimas leidžia informaciją apie pokyčius gauti trumposiomis žinutėmis, elektroniniu paštu arba prisijungus prie sprendimo platformos per interneto naršyklę. Toks lankstumas padeda DPD darbuotojams užkirsti kelią galimoms problemoms ir pateikti DPD paslaugų kokybę pagrindinčias ataskaitas.

Želdynai patys praneša, kada juos reikia laistyti

Kitas plačias galimybes atveriantis atvejis – įmonės „Stebulė“ sprendimas pasitelkus NB IoT technologiją matuoti, ar želdiniams pakanka drėgmės. Įmonė formuoja miestų teritorijų kraštovaizdžius, įdėmiai stebi, ar augalai tinkamai laistomi – karštomis dienomis tai reikia daryti dažniau, vėsesnėmis kyla pavojus perlaistyti. Nerimui neliks priežasčių – nuo šiol naudojant NB IoT technologiją, „Stebulei“ bus paprasta valdyti dirvožemio drėgmę, nes apie tai praneš įkasti specialūs jutikliai.

„Tokį proceso valdymą vadiname „protinguoju“, nes jis leidžia augti ir mūsų įmonei, ir klientui. Tai didelis žingsnis vykdant augalų priežiūros paslaugų kontrolę, nes situaciją galima stebėti nuotoliniu būdu“, – cituojamas „Stebulės“ administratorius Tomas Jonuška.

Vilniuje jau yra sumontuoti pirmi dešimt dirvožemio drėgmės jutiklių. Tai padės 30 metų patirtį augalų priežiūroje turinčiai įmonei optimizuoti darbų apimtis, mažinti išlaidas, tačiau svarbiausia – užtikrinti, kad gamtos turtai būtų naudojami efektyviai. Ši technologija tarnaus miestiečiams ir padės efektyviau išnaudoti žemės išteklius, tai yra vandenį.

Dar daugiau galimybių

Daiktų internetas leidžia valdyti, optimizuoti ir automatizuoti procesus, efektyviau naudoti įmonių, visuomenės ir gamtos išteklius. Ši duomenų perdavimo technologija tinka įvairiems jutikliams: vandens, oro taršos, ugnies, judesio, todėl jos pritaikymo galimybės itin plačios, o svarbiausia, kad technologija yra ypatingai energetiškai efektyvi ir jai pakanka tik baterijos, kad užtikrintų dešimties ar daugiau metų įrenginio tarnavimo trukmę.

Daiktų internetas galėtų pagerinti sveikatos apsaugą, nes leidžia sparčiai rinkti bei apdoroti duomenis iš medicinos įrangos, nešiojamų įrenginių, o tai palengvintų diagnostiką ir gydymą, sumažintų išlaidas. NB IoT technologija gali padėti optimizuoti šildymo kaštus, kad be reikalo nebūtų kaitinamos tuščios patalpos. Žemės ūkis jutiklius gali naudoti spręsdamas, kada tinkamiausia sėti bei tręšti.

„Jei automobiliai komunikuotų vieni su kitais, eismas galėtų tapti efektyvesnis, sumažėtų spūsčių. Tai taps aktualu plintant autonominėms transporto priemonėms. Greitėjant technologinei pažangai, galimybių išnaudoti daiktų internetą tik daugės“, – sako „Telia“ verslo klientų vadovas D. Karpovič.
Statybunaujienos.lt



Aplinka

nuotrauka
2023-09-29 15:56
Aplinkos ministerija patikslino, kokios institucijos nagrinės strateginio poveikio aplinkai vertinimo (SPAV) dokumentus, ir suteikė visuomenei daugiau galimybių dalyvauti SPAV procesuose bei į juos įsitraukti.
nuotrauka
2023-09-29 15:41
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti su institucijomis Vyriausybės nutarimo „Dėl steigiamo Germanto regioninio parko planavimo schemos (ribų ir tvarkymo planų) rengimo pradžios ir planavimo tikslų“ projektą. Iniciatyva įsteigti Germanto regioninį parką atėjo iš Telšių regiono, tam 2022 m. ...
nuotrauka
2023-09-28 15:25
Spalio pradžioje vartus atverts atnaujintas Pašilių stumbrynas. VĮ Valstybinių miškų urėdijos Panevėžio regioninis padalinys praneša, kad dabar sukurtos geresnės sąlygos tiek stumbrams, tiek lankytojams, taip pat padidintos galimybės šių žinduolių populiacijos valdymui Lietuvoje ir moksliniams tyrim...
nuotrauka
2023-09-28 07:29
Vamzdynų avarijos miestuose – bene nemaloniausi incidentai, sukeliantys nepatogumų ir gyventojams, ir verslui, ir valdininkams. Siekiant išvengti nemalonumų ir neplanuotų išlaidų, svarbu skirti lėšų vamzdynams prižiūrėti ir prevenciniam remontui atlikti. UAB „Požeminės linijos“ siūlo naujausiomis te...
nuotrauka
2023-09-22 12:12
Suomių bendrovė „Kiilto“ Lietuvoje pristatė „SUPER sveikų pastatų ekosistemą“ (angl. SUPER Healthy Buildings Ecosystem), vienijančią architektūrinės aplinkos inovatorius, tyrėjus, pradedančiąsias įmones, sprendimus priimančius asmenis, organizacijas ir įmones. Šis susivienijimas siekia iš pagrindų p...
nuotrauka
2023-09-22 11:41
Generalinė prokuratūra praneša, kad jos Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, gindamas viešąjį interesą, kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą su ieškiniu, kuriuo prašoma atlaisvinti valstybinę žemę Vilniuje, Valakampiuose.
nuotrauka
2023-09-21 11:46
Sostinėje daugėja rekreacinių zonų, kuriose gyventojai gali mėgautis gamtos teikiamais malonumais ir poilsiu. Tyrimai rodo, kad arti namų esantys parkai ir žaliosios erdvės teigiamai veikia gyventojų sveikatą – mažina stresą, širdies ir kraujagyslių ligų riziką, padeda išvengti medžiagų apykaitos su...
nuotrauka
2023-09-19 11:39
Lietuvoje iškylantys nauji NT projektai įprastai atitinka tarptautinius tvarumo standartus, tačiau tai tik ledkalnio viršūnė – kur kas didesnę nekilnojamojo turto rinkos dalį sudaro senesni, energetiškai mažiau efektyvūs pastatai. Pasak tvarumo ekspertų, senuosius pastatus prikelianti renovacija ar ...
nuotrauka
2023-09-18 11:48
Prasideda priėjimo prie Gulbino ežero atvėrimo darbai. Vilniečiai galės patogiai ateiti prie ežero, esančio šalia Gulbinų kvartalo, iš šiaurinės ir pietinės pusių. Planuojamas įrengti apie 250 m ilgio medinis takas, ežero pakrantėje taip pat bus kuriama poilsiavietė, įrengiamos grilio vietos su suol...
nuotrauka
2023-09-13 15:47
Baisogaloje ir Šeduvoje pradėta dviejų naujų didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių statyba.
nuotrauka
2023-09-11 13:23
Rugsėjo 10 d. prasidėjusią Seimo rudens sesiją Aplinkos ministerija teiks svarstyti 7 teisės aktų ir juos lydinčiųjų įstatymų projektus. tikslas – skaidrinti ir spartinti statybos procesus mažinant administracinę naštą, stiprinti ir plėsti gamintojų ir importuotojų atsakomybę tvarkant atliekas, tobu...
nuotrauka
2023-09-11 11:17
Nuo rugsėjo 11 d. bus teikiamas finansavimas namų ūkiuose susidariusių asbestinio šiferio atliekų surinkimo, vežimo ir šalinimo išlaidoms.
nuotrauka
2023-09-08 09:11
2 201 gyventojas – tiek šiauliečių dalyvauja VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) ir Šiaulių miesto savivaldybės administracijos įgyvendinamame maisto ir virtuvės atliekų surinkimo projekte „#AšPats. Planuoju. Valgau. Rūšiuoju. Saugau.“ Teisingai atskirtos ir išrūšiuotos maisto atliek...
nuotrauka
2023-09-06 12:16
Įsibėgėja Tauro kalno aplinkos tvarkymo darbai: tvarkomi želdynai, ruošiamasi medžių genėjimui. Vilniečių mėgstamas kalnas išliks žalias – bus pasodinta daugiau nei šimtas naujų medelių.
nuotrauka
2023-08-29 10:26
Tikriausiai kiekvienas esame matę produktų pakuočių, ant kurių puikuojasi specialūs ekologiškumą ir tvarumą patvirtinantys ženklai. Visgi, Europos komisija skelbia, kad net 53 proc. ant Europos sąjungos šalyse parduodamų produktų pakuočių ir jų reklamose skelbiamų ekologiškumo teiginių yra susiję su...
nuotrauka
2023-08-25 08:02
Turto banko užsakymu A. Goštauto kvartale, kuriame po konversijos įsikurs 9 ministerijos, inventorizuoti ir įvertinti medžiai bei kiti želdiniai. Iš viso teritorijoje apžiūrėti ir pažymėti 175 medžiai, beveik visi jie geros būklės ir bus išsaugoti.
nuotrauka
2023-08-17 16:52
Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroras nutraukė dėl savavaldžiavimo pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl š. m. gegužės 20 d. Vilniuje nukirsto Ceikinių ąžuolo. Tokį sprendimą prokuroras priėmė konstatavęs, kad nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.
nuotrauka
2023-08-14 06:55
Žemės įstatyme ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose žemės naudojimo santykius ir sąlygas, nustatyta žemės sklypų, besiribojančių su vandens telkiniais, savininkų (naudotojų) pareiga leisti kitiems asmenims prieiti prie vandens telkinių nustatytomis ir Nekilnojamojo turto registre įregistr...
nuotrauka
2023-08-14 06:14
Liepos mėnesį pasirašytos naujos pakuočių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo sutartys suteikia savivaldybės įmonei „Vilniaus atliekų sistemos administratorius" (VASA) tiesioginę šių atliekų surinkimo kontrolę bei infrastruktūros administravimą Vilniaus mieste. Individualių namų gyventojai, jau tu...
nuotrauka
2023-08-11 06:54
Rugpjūčio 6-7 d. audra vertė medžius beveik visoje šalyje, o ypatingai Šiaurės Lietuvoje. Skaičiuojama, jog vėjavartų ir vėjalaužų tvarkymo apimtys siekia apie 30 000 m³. Miškininkai operatyviai likviduoja didelio masto audros padarinius ir įspėja, kad pučiant stipriam vėjui lūžta dideli medžiai, kr...

Statybunaujienos.lt » Aplinka