2023 kovo 23 d. ketvirtadienis, 6:38
Reklama  |  facebook

„Darnu Group“ su mokslininkais inicijuoja Europoje retą tyrimą: atliks pirmą išsamią Neries upės analizę

2023-03-01 10:02
NT plėtros bendrovės „Darnu Group“ įsteigtas „Darnių iniciatyvų paramos fondas“ kartu su Lietuvos hidrobiologų draugija atliks Europoje retai vykdomą kompleksinį tyrimą – įvertins per Vilniaus miestą tekančios Neries upės dalies ekologinę bei užterštumo būklę, bus numatytos upės būklės gerinimo ir neigiamo poveikio mažinimo priemonės. Tyrimas apims 24 km ilgio atkarpą nuo Verkių malūno iki Gariūnų tilto, išskiriant aukštutinę, centrinę ir žemutinę upės dalis sostinės ribose.
nuotrauka
„Darnu Group“ nuotr.


Minimos įmonės
Darnu Group (buvusi MG VALDA), UAB
Lietuvos hidrobiologų draugija,
Tai jau antrasis panašus „Darnių iniciatyvų paramos fondo“ inicijuotas tyrimas – per pastaruosius trejus metus fondas atliko pirmąjį Vilnelės ekosistemos ir užterštumo tyrimą ir nuo šiukšlių išvalė pro miestą tekančią šios upės atkarpą.

„Tęsdami pažadą kurti darnų miestą, inicijuojame išsamų Neries tyrimą. Įvertinę rezultatus, laikydamiesi mokslininkų rekomendacijų imsimės veiksmų pagerinti jos būklę. Jaučiame pareigą rūpintis šia sritimi tiek dėl ekologinės pusės, tiek dėl to, kad šalia pagrindinių Vilniaus upių plėtojame savo projektus. Tam, kad galėtume džiaugtis mieste tekančiomis upėmis, reikia aktualizuoti ir spręsti esančias problemas, o tuo pačiu ir kiekvieną gyventoją pakviesti rūpintis gamtos teikiamais privalumais juos saugant ir puoselėjant“, – „Darnu Group“ pranešime cituojama generalinė direktorė Sigita Survilaitė-Mekionienė.

Tokio masto tyrimas – pirmasis Lietuvoje

Vieno iš tyrimą atliksiančio mokslininkų, Lietuvos hidrobiologų draugijos nario Kęstučio Skrupskelio teigimu, tokio pobūdžio išsamūs upių tyrimai – itin reti ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.

„Atliktas tyrimas ne tik parodys poveikio mąstą, bet ir padės prognozuoti upės mikroekosistemų kaitą ateityje. Surinkti duomenys leis numatyti neigiamo poveikio mažinimo priemones, o turint omenyje, kad mūsų regione (Europoje) tokie tyrimai nėra dažni – surinkti duomenys pasitarnaus ir mokslo žinių apie žmogaus poveikį miesto ekosistemoms gilinimui“, – cituojamas K. Skrupskelis.

Pasak K. Skrupskelio, šiuo metu vyksta pasiruošimo darbai, o tyrimo pradžia numatyta balandžio mėnesį: „Visus būtinus darbus, tyrimų medžiagą tikimės susirinkti iki rugpjūčio galo. Tyrimo darbai bus atlikti per apytiksliai pusmetį, o po jų pateiksime išvadas ir rekomendacijas, kurios konkrečiai įvardys, kaip galima gerinti upės būklę ar bent jau mažinti jai daromą neigiamą poveikį.“

Atskleis miesto poveikį upei

Tyrimas apims visas bioįvairovės dalis ir atskleis, kokie vandens augalai, bestuburiai (vabzdžių lervos, moliuskai ir kt.) bei žuvys gyvena Neryje. Bus tiriama vandens kokybė, vertinamas jos cheminis ir biologinis užterštumas. Taip pat bus tiriami ir vandens bei pakrantėse gyvenančios paukščių populiacijos.

„Tyrimas sudėliotas taip, kad būtų galima kompleksiškai pažiūrėti, palyginti ir įvertinti, kokį poveikį upei padaro miesto gyventojai tam tikrose upės dalyse. Pirmoji – natūrali upės atkarpa, aukščiau miesto, ties Verkių malūnu, tuomet seks betonuota krantinė, kur viskas iš esmės yra pakeista ir stipriai paveikta gyventojų. Atkarpa tarp Žvėryno ir Lazdynų tiltų leis palyginti miesto poveikį natūralioje ir betonuotoje pakrantėje, o paskutinė atkarpa, žemiau Lazdynų mikrorajono, leis prognozuoti miesto poveikio ribas. Ištyrinėjus visas atkarpas bus galima daryti išvadas, kur ir kokių efektyviausių veiksmų reikia imtis, siekiant gerinti bioįvairovės apsaugą ir ekologinę būklę“, – teigia K. Skrupskelis.

Pasak jo, atliktas tyrimas padės išsiaiškinti upės ekosistemos būklę ir kur joje yra didžiausia tarša: „Mes įvertinsime ne tik žmonių jau padarytą taršą, bet ir nustatysime, kiek ji vienur ar kitur yra labiausiai paveikusi ir šiuo metu veikia upę. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad tarša nėra vien tik įvairios šiukšlės, kurias galima surinkti fiziškai, ar įvairios cheminės medžiagos, kurios pasklinda upėje ir turi būti valomos specialiais būdais. Tarša apima ir vizualinį poveikį, triukšmą, todėl numatysime priemones, kaip tą mažinti arba išvengti ateityje.“

Trejus metus trukę Vilnelės valymo darbai

„Darnu Group“ įsteigtas fondas kartu su Lietuvos hidrobiologų draugija jau yra atlikęs pirmąjį išsamų Vilnelės tyrimą, kurio metu išaiškėjo, jog šios upės ekosistema pilna retų augalų, žuvų ir paukščių. Mokslininkai nustatė, kad Vilnelėje ir jos priekrantėse gyvena per 30 Lietuvos Raudonosios knygos ir ES direktyvų saugomų ekosistemos gyventojų. Pagal hidrocheminius tyrimus buvo nagrinėta ir vandens kokybė, Vilnelėje buvo nustatyti tik nedideli fosforo ir azoto junginių kiekiai, nebuvo aptikta reikšmingų naftos produktų pėdsakų.

Fondo iniciatyva sostinės teritorijoje buvo atlikti ir šios upės valymo darbai. Jų metu per trejus metus buvo surinkta 10 tonų šiukšlių. Vilnelės dugne buvo rastos automobilių ir traktorių padangos, tvoros segmentai, pirkinių vežimėliai, statybinės atliekos ir kitos šiukšlės. 
Statybunaujienos.lt
Aplinka

nuotrauka
2023-03-16 09:59
Bendrovė „Ecoservice“ investavo 700 tūkst. eurų į pirmąją tokio tipo ir apimčių statybinių atliekų rūšiavimo liniją Lietuvoje. Pagal specialų užsakymą suprojektuoti ir pagaminti įrenginiai užtikrins, kad didžioji dalis statybinių ir griovimo atliekų bus naudojama pakartotinai – iki šiol antriniam pa...
nuotrauka
2023-03-06 05:19
Rangovams tęsiant darbus aukščiau upės krantinėje, vilniečiai jau galės naudotis atkarpoje tarp Žvėryno ir Baltojo tiltais įrengtais daugiau kaip 2 km pėsčiųjų takasi, apie 1 km dviračių takais. Čia bus ir dviračių stovų, poilsio salelių, apsčiai suoliukų.
nuotrauka
2023-02-27 04:55
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas ir Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla susitarė dėl veiklos plano, kaip stiprinti aplinkosauginių nusikaltimų tyrimus ir siekti, kad už tokias veikas atsirastų baudžiamumas. Taip pat artimiausiu metu planuojama surengti bendrų Aplinkos apsaugos departa...
nuotrauka
2023-01-14 07:04
Vilniuje, tarp Giedraičių ir Kintų gatvių esančioje teritorijoje, bus įrengtas skveras su pakelta terasa, kurios apačioje bus galima rengti įvairius renginius, muges, koncertus, o viršuje esančiu taku pasivaikščioti ir pasigrožėti rajonu iš viršaus.
nuotrauka
2023-01-06 15:09
Sausio 6-oji – tradicinė Trijų karalių šventė, pažyminti Kalėdinio laikotarpio pabaigą. Dažnai būtent šią dieną į dėžes vėl pakuojamos šventinės dekoracijos ir nupuošiamos kalėdinės eglės.
nuotrauka
2023-01-05 07:24
Kaune kasmet sugeneruojama apie 400 tonų asbesto atliekų. Sveikatai kenksmingų statybinių šiukšlių utilizavimas jau dešimtmetį kompensuojamas iš miesto biudžeto. Startavo nauja programa: kauniečiams bus pilnai padengiamos ne tik pavojingų atliekų surinkimo bei sutvarkymo, bet ir transportavimo į sąv...
nuotrauka
2022-12-28 13:54
Artėjant Naujiesiems metams visuomenėje vis garsiau kalbama apie fejerverkų daromą žalą ne tik gyvūnams, aplinkai, bet ir žmonėms. Svarbu atkreipti dėmesį, kad fejerverkų sukeliamas garsas didelį stresą varo ir nuo karo bėgantiems, šiuo metu Lietuvoje apsistojusiems ukrainiečiams. Naujųjų metų naktį...
nuotrauka
2022-12-27 15:04
Vis dar neatsiejama Naujųjų Metų sutikimo dalis yra fejerverkai. Švęsdami kasmet į orą paleidžiame daug įvairių pirotechninių gaminių, kurių sprogimai padidina triukšmo lygį, degimo produktai iškart pablogina vietos aplinkos oro kokybę, į aplinką išmetami sveikatai kenksmingi teršalai (kietosios dal...
nuotrauka
2022-12-27 06:06
Seimas pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Aplinkos apsaugos rėmimo programos, Mokesčio už aplinkos teršimą, Angliavandenilių išteklių mokesčio ir Mokesčio už valstybinius gamtos išteklius įstatymų pakeitimams, kuriais įgyvendinamas Konstitucinio Teismo nutarimas ir mažinama administracinė naš...
nuotrauka
2022-12-27 05:27
Seimas priėmė Želdynų įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimus, kuriais siekiama sustiprinti želdinių apsaugą. Šie pakeitimai įsigalios nuo 2023 m. gegužės 1 d.
nuotrauka
2022-12-22 04:53
Aplinkos ministerija nepradės Suvalkijos (Sūduvos) nacionalinio parko planavimo, kol su vietos bendruomenėmis išsamiai neaptars galimų ūkininkavimo, miškų kirtimo, statybos ir architektūros pasikeitimų.
nuotrauka
2022-12-06 10:43
Jūrės miestelyje (Kazlų Rūda), kuriame gyvena 400 žmonių, įgyvendintas neeilinis projektas – prie 30 sodybų įrengti buitinių nuotekų valymo įrenginiai, kurie ne tik daro gyvenimą patogesnį, bet ir saugo aplinką.
nuotrauka
2022-12-01 11:13
Nors kalendorinė žiema prasideda šiandien, vilniečiai jau turėjo progų prasilenkti su miesto teritoriją tvarkančių įmonių traktoriais, motoblokais, kompaktiškais sniego valytuvais bei kita įranga. Šį šaltąjį sezoną sostinės viešąsias erdves prižiūrės daugiau kaip 200 skirtingos technikos.
nuotrauka
2022-11-25 06:58
Seimas pritarė Želdynų įstatymo pataisoms įstatyme įtvirtindamas, kad savivaldybių atstovaujamosios institucijos galės pačios spręsti dėl didesnių atkuriamosios vertės įkainių nustatymo savo sprendimu saugotinais paskelbtiems želdiniams.
nuotrauka
2022-11-24 16:15
Ketvirtadienį, lapkričio 24 d., Seimas pritarė Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo pataisoms, numatančioms palengvinimus gyventojams. Nuo 2023 m. įteisinti gręžinius bus dar paprasčiau, o įteisinimo procedūros tais atvejais, kai požeminio vandens išteklių naudojimui...
nuotrauka
2022-11-21 14:47
Kauno apygardos prokuratūros prokuroras teismui su kaltinamuoju aktu perdavė baudžiamąją bylą, kurioje Jonavos rajone veikianti naftos atliekų tvarkymo įmonė kaltinama dėl aplinkos apsaugos pažeidimų. Įtariama, jog įmonės padarytos žalos aplinkai vertė siekia daugiau nei 2,3 mln. eurų.
nuotrauka
2022-11-14 10:03
Tvarumo ataskaitos seniai nebėra naujiena verslo pasaulyje – didelės viešojo intereso įmonės yra įpareigotos atskleisti nefinansinę informaciją jau penkerius metus, o nuo 2024 m. įsigaliosianti direktyva dėl įmonių informacijos apie tvarumą teikimo (angl. CSRD – Corporate Sustainability Reportin...
nuotrauka
2022-10-31 09:14
Kiekvienais metais komunalininkai, atliekų tvarkytojai pastebi, kad nuo spalio iki lapkričio mėnesio vidurio, Vėlinių laikotarpiu, atliekų srautas kapinių teritorijoje padidėja kone dvigubai. Šiuo laikotarpiu žmonės stengiasi aplankyti artimųjų kapavietes ir jas sutvarkyti. Pavyzdžiui, sugrėbti lapu...
nuotrauka
2022-10-27 09:17
Vilniaus Pilaitės bendruomenė susirūpino, kad tiesiant dviračių taką Pilaitės prospekto ir Elbingo gatvių sankryžoje bus pašalinta prieš 40 metų pasodinta beržų alėja. Vilniaus savivaldybės specialistai ramina – alėja išliks, o gyventojai turės patogesnę sankryžą.
nuotrauka
2022-10-26 15:19
Lietuvos jūrų muziejuje kartu su Aplinkos ministerija spalį surengta konferencija „Gyvūnų gerovės, apsaugos ir globos pokyčiai Lietuvoje: rezultatai, iniciatyvos ir iššūkiai ateičiai“ pažymėjo naujojo muziejaus objekto – Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centro veiklos pradžią. Pirmieji šio centr...

Statybunaujienos.lt » Aplinka