2021 gruodžio 5 d. sekmadienis, 4:24
Reklama  |  facebook

Daugiamečius miesto gėlynus kraštovaizdžio architektai įvertino teigiamai: jie iš tiesų puikūs

2018-10-19 15:03
Aptarti želdynų sprendimus Vakarų Lietuvos regione, iš Vilniaus, Kauno, Utenos ir kitų šalies miestų į Kretingą vyko kraštovaizdžio architektai. Nors kretingiškiai nevienareikšmiškai vertina miesto želdynus, profesionalų verdiktas buvo teigiamas.
nuotrauka
Daugiamečiai augalai Kretingoje parinkti pritaikant juos prie centrinės miesto aikštės architektūros. Kretingos r. laikraščio „Pajūrio naujienos“ nuotr. koliažas


Minimos įmonės
Bangos želdiniai, UAB
Kretingos r. savivaldybė,
Neringos savivaldybė,

Daugiamečių gėlynų koncepciją Kretingoje apsilankiusiems kraštovaizdžio architektams pristatę savivaldybės vadovai – meras Juozas Mažeika ir administracijos direktorius Virginijus Domarkas, Kretingos miesto seniūno pavaduotoja Alma Patamsienė ir gėlynų priežiūrą vykdančios įmonės „Bangos želdiniai“ vadovė Banguolė Verbienė apgailestavo, kad iki šiol visuomenėje tebejaučiamos diskusijos, ar reikėjo miesto erdves apsodinti daugiamečiais augalais. Tie, kuriems šie gėlynai patinka, viešai savo nuomonės neišsako, todėl labiau visuomenėje jaučiamas šiai idėjai nepritariančiųjų balsas. Iki tol gyventojai buvo įpratę matyti akį traukiančias ryškiaspalves vienmetes gėles.

„Gyventojai kol kas teigiamai vertina tik prie paminklo Berekui Joselevičiui esantį gėlyną, tačiau Rotušės aikštėje suprojektuoti gėlynai ne visiems atrodo estetiškai dėl aukštų smilgų“, – savivaldybės pranešime cituojamas administracijos direktorius V. Domarkas. Jo nuomone, gal miestiečiams taip atrodo tik dėl to, kad centre pasodintiems daugiamečiams augalams trūksta erdvės.

„Metams bėgant apsistatėme daugiaaukščiais gyvenamaisiais namais, šalia jų klojame trinkeles, tiesiame asfalto dangas, o kažkada juk kaimo žmogus ėjo per pievą vedančiu taku, per rugių lauką ir tame jo kelyje šmėžavo smilgos. Toks ir buvo keliamas tikslas – tą pievą, tą jausmą atnešti miesto žmogui, daugiamečiais želdiniais sukurti įdomesnį, ilgalaikį efektą ir išskirtinumą miestui, – Kretingos želdynų projektą, kurį rengė kraštovaizdžio architektas Petras Daukantas, svečiams apibūdino „Bangos želdiniai“ vadovė B. Verbienė. – Būtent todėl dominuojanti gėlynų ašis – suformuota banga, kurios pagrindą, apie 70–80 proc., sudaro smilgos, prie jų priderinti kiti daugiamečiai augalai, tarp kurių – šalavijas, mėlesas, astilbės, įvairių rūšių ežiuolės, gumbenė, katžolės, alpinis astras, monardos, rudbekija ir kiti augalai, kurie ir žiemos metu išlieka dekoratyvūs. Be to, didesnis dėmesys buvo skiriamas ne spalvoms, o augalų faktūrai, kuri, keičiantis metų laikui, taip pat keičiasi“.

Prieš trejus metus Kretingoje pasodinti daugiamečiai gėlynai jau suaugę, tačiau koreguojami ir tobulinami yra kasmet: ne visi augalai prigijo, kai kurie augalų porūšiai pražydo ne ta spalva, todėl buvo atliktos nedidelės korekcijos, įvesta naujų gėlių rūšių, įrengtos laistymo sistemos, be to, dalis suvešėjusių augalų buvo išskaidyti ir perkelti į kitas miesto vietas: Birutės gatvę, netoli autobusų stoties, taip pat prie naujosios bibliotekos pastato J. K. Chodkevičiaus g.

Pasivaikščioję po miestą ir apžiūrėję gėlynus LKAS kraštovaizdžio architektai pasidžiaugė, kad Kretinga nepabijojo drąsaus sprendimo rinktis daugiamečius augalus.

„Jūsų gėlynai mums paliko gerą įspūdį, jie išties puikūs“, – savo nuomonę išsakė kraštovaizdžio architektas Regimantas Pilkauskas, buvęs LKAS vadovas, kartu pasvarstęs, ar gėlynuose vertėjo montuoti laistymo sistemas.

Tačiau LKAS narės, kraštovaizdžio architektės Mildos Aidukaitės manymu, jeigu želdynai suformuoti dirbtinai, gruntas suvežtas, o aplink esanti teritorija urbanizuota, daugiamečius augalus privalu laistyti ir laistymo sistemas įrengti yra tikslinga.

„Einate tikrai gera kryptimi, Jūsų miestas yra tas gerasis pavyzdys kitoms šalies savivaldybėms, kadangi daugiamečiai augalai parinkti pritaikant juos prie centrinės miesto aikštės architektūros ir tikrai prisideda prie ilgalaikio miesto išskirtinumo kūrimo“, – pritarė ir LKAS Valdybos narė, Utenos miesto kraštovaizdžio architektė Jūratė Paragytė.

Pasak susitikime dalyvavusio buvusio LKAS pirmininko Alvydo Mituzo, šiuo metu Neringos savivaldybės Juodkrantės gyvenvietės erdves irgi norima užsodinti daugiamečiais augalais.

„Manau, Kretinga yra geras pavyzdys, parodant, kuriuo keliu eiti, nekartojant to, ką daro kiti. Juk daugiamečiai gėlynai gali būti derinami su vejomis miesto pakraščiuose, žydinčiais krūmais, kurie tarsi nusidriekia per visą miestą ir atokesnes gyvenvietes. Daugiamečiai gėlynai yra puikus pasirinkimas, norintiems ilgo žydėjimo ir išskirtinių žiedyno formų, net ir nužydėję augalai nepraranda savo estetinio grožio praktiškai visus dvylika mėnesių, priešingai nei vienmetės gėlės, kurios dekoratyvios būna tik nuo birželio pradžios iki rugsėjo, o kitu metų laiku jų vietos dažnai paliekamos tuščios“, – kalbėjo kraštovaizdžio architektas A. Mituzas. Savivaldybės vadovams kraštovaizdžio architektai išsakė ir keletą siūlymų, kaip daugiamečius gėlynus būtų galima vystyti toliau.

Statybunaujienos.lt
Savivaldybėse

nuotrauka
2021-12-01 13:35
Baigėsi kvietimas savivaldybėms ir regioniniams atliekų tvarkymo centrams (RATC) teikti paraiškas valstybės paramai namų ūkiuose susidariusioms asbesto atliekoms tvarkyti. Aplinkos projektų valdymo agentūra sulaukė beveik 50 paraiškų iš 53 savivaldybių daugiau kaip 2 mln. eurų sumai.
nuotrauka
2021-11-30 16:35
Vilniaus apygardos administracinis teismas išnagrinėjo Palangos savivaldybės administracijos skundą ir nusprendė sumažinti jai Konkurencijos tarybos skirtą baudą nuo 33 750 iki 22 500 eurų.
nuotrauka
2021-11-30 09:30
Vilniaus miesto savivaldybės iniciatyva per šiuos metus sostinėje atnaujinta 10 ugdymo įstaigų aikštynų. Savivaldybė iš viso skaičiuoja per dvejus metus atnaujinusi 22 stadionus ir planuoja atnaujinti dar 13 kitąmet.
nuotrauka
2021-11-26 08:36
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdyba atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo kyšininkavimo, papirkimo ir piktnaudžiavimo Biržų rajono savivaldybėje. Įtarimai pareikšti 5 asmenims, tarp kurių – Biržų rajono savivaldybės meras, buvęs savivaldybės administracijos direktorius ir buvęs Seimo...
nuotrauka
2021-11-25 08:00
Šilutės rajono savivaldybė vykdo Būsto (aplinkos) pritaikymo programą neįgaliesiems ir šeimų, auginančių vaikus su sunkia negalia, socialinio saugumo stiprinimą pritaikant būstą ir gyvenamąją aplinką bei kompensuoja sensorinių pagalbos priemonių įsigijimą.
nuotrauka
2021-11-25 07:40
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Klaipėdos valdyba, gavusi Neringos mero pranešimą apie pasiūlytą kyšį, pradėjo ikiteisminį tyrimą. Šį ikiteisminį tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai, o jį atlieka STT...
nuotrauka
2021-11-23 14:55
Artėjant žiemai, Neries dešinės krantinės ruožas ruošiamas naujiems rangovams, kurie pavasarį užbaigs tvarkyti teritoriją ties Olimpiečių gatve. Šią savaitę darbus atlikusi įmonė „Skominta“ išveš dalį nepasodintų želdynų ir statybines medžiagas, krantinėje likusias nutrūkus rangos sutarčiai.
nuotrauka
2021-11-23 07:09
Lietuva per ateinantį dešimtmetį yra įsipareigojusi daugelį sričių, tarp jų ir susisiekimą, transformuoti žaliojo kurso kryptimi. Tą galima padaryti tik sukūrus bendras sistemas. Susisiekimo ministerija šiuo metu rengia bendrą dviračių infrastruktūros schemą, viešojo transporto, elektromobilių įkrov...
nuotrauka
2021-11-20 07:11
Savivaldybių administracijos ir regioniniai atliekų tvarkymo centrai (RATC) jau gali teikti paraiškas individualiems antrinių žaliavų konteineriams įsigyti. Tam iš Atliekų prevencijos ir tvarkymo programos skirta 1,6 mln. eurų.
nuotrauka
2021-11-19 11:12
Vilniaus savivaldybės Taryba pritarė naujos mokyklos Tarandėje statybai reikalingo sklypo, esančio tarp Benykštaičių ir Bendorių gatvių, pirkimui. 0,0558 ha ploto sklypas būtų prijungtas prie anksčiau įsigyti suplanuoto 1,3700 ha ploto sklypo.
nuotrauka
2021-11-18 09:04
Regionuose trūksta patogios ir modernios infrastruktūros sportui bei kultūros veikloms, kuri užtikrintų patrauklesnes gyvenimo sąlygas ir padėtų šiems sėkmingiau varžytis su didmiesčiais. Šiai problemai spręsti Tauragės rajono savivaldybė užsimojo pastatyti daugiafunkcį sporto ir kultūros centrą, o ...
nuotrauka
2021-11-17 16:06
Vilniaus miesto savivaldybė kartu su UAB „Vilniaus vystymo kompanija" užbaigė krepšinio arenos, įsikūrusios šalia Vilniaus Žemynos progimnazijos, statybas. Komplekso operavimą taryba nusprendė perduoti savivaldybės įstaigai „Active Vilnius".
nuotrauka
2021-11-17 16:02
Panevėžyje duris atvėrė Pusiaukelės namai, įkurti buvusio policijos pastato patalpose. Pusiaukelės namai – tai pataisos įstaigos specialus, atviro tipo padalinys.
nuotrauka
2021-11-17 15:20
Kauno apygardos prokuratūros Alytaus apylinkės prokuratūroje baigtas ikiteisminis tyrimas ir teismui perduota baudžiamoji byla, kurioje piktnaudžiavimu tarnyba ir dokumentų klastojimu kaltinamas Alytaus miesto savivaldybės administracijos Architektūros, urbanistikos ir žemėtvarkos skyriaus vedėjo pa...
nuotrauka
2021-11-17 15:08
Vilniaus Taryba nutarė daugiau nei 25 metus miesto infrastruktūrą planuojančią ir inovatyvius sprendimus miestui teikiančią įstaigą „Vilniaus planas" pertvarkyti į uždarąją akcinę bendrovę.
nuotrauka
2021-11-16 13:40
Seimo priimti Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymo pakeitimai sumažins administracinę naštą savivaldybėms. Jos galės panaudoti „užšaldytas“ infrastruktūros plėtros įmokų lėšas, turės ruošti mažiau dokumentų, bus aiškesnis jų turinys.
nuotrauka
2021-11-16 11:48
Kasmet paskutinėmis lapkričio dienomis Europoje minima atliekų mažinimo savaitė, kurios metu visose Europos valstybėse atkreipiamas dėmesys į atliekų mažinimą ir rūšiavimą. Šia proga Sostinės savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų tvarkymo administratorius“ (VASA) kviečia šalies įmones atsisakyti pavi...
nuotrauka
2021-11-15 17:03
Kauno miesto savivaldybės administracija teimą prašo stabdyti Kultūros paveldo departamento (KPD) reikalavimą Vilniaus gatvę grįsti tašytais akmenimis.
nuotrauka
2021-11-15 16:44
Energetikos ministerija kreipėsi į savivaldybes, ragindama šilumos gamyboje naudoti daugiau vietinių miško kirtimo atliekų – pigiausio biokuro iš medienos skiedrų. Ministerijos skaičiavimais, tai leistų galutinę šilumos kainą vartotojams sumažinti daugiau nei 10 proc., taip pat skatintų vietinį vers...
nuotrauka
2021-11-15 12:57
Naujojoje Akmenėje planuojamas naujas daugiabučių gyvenamųjų namų kvartalas. Akmenės rajono savivaldybės vadovai pokalbio susitiko su grupe architektų, teritorijų planavimo, investicijų ir kitų sričių specialistų aptarti, kur ir kaip jis galėtų būti suprojektuotas.

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse