2024 balandžio 24 d. trečiadienis, 12:11
Reklama  |  facebook

Dėl skirtingų teisės aktų interpretacijų ir perteklinių reikalavimų stringa neypatingų statinių statybos užbaigimo procedūros

2023-09-14 07:57
Nuo praėjusių metų gegužės atsisakyta deklaracijų apie neypatingų statinių statybos užbaigimą tvirtinimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje (Statybos inspekcija), perduodant šią funkciją statinio ekspertizės rangovams. Tačiau pokyčiai įnešė į rinką sumaišties.
nuotrauka
Iš kairės: VšĮ „Statybos ir projektavimo sisteminimo centras“ vadovė Laura KOTOVAITĖ ir UAB „Akustinių tyrimų centras“ vadovė Laura NARIŪNIENĖ. Portalo Statybunaujienos.lt koliažas


Minimos įmonės
Akustinių tyrimų centras (ATC), UAB
Statybos ir projektavimo sisteminimo centras, VŠĮ
Nuo 2022 m. gegužės, kai įsigaliojo Statybos įstatymo ir jį įgyvendinančių teisės aktų pakeitimai, įstatymas buvo keistas dar 7 kartus, o statybos užbaigimo procedūrų įgyvendinimas ekspertams tam tikrais atvejais tapo kur kas sudėtingesnis, reikalaujantis daugiau sąnaudų.

„Problemų kyla ne dėl procedūros perdavimo į privačias rankas, o dėl kaitaliojamų teisės aktų, pagal kuriuos turi dirbti privatūs ekspertai, – sako VšĮ „Statybos ir projektavimo sisteminimo centras“ vadovė Laura Kotovaitė, – Pirmieji metai buvo sudėtingi, kilo daug klausimų. Užuot sumažinus administracinę naštą, dažnai savivaldybėms, statytojams atsirasdavo papildomų darbų.“

Statybos užbaigimas: kokių tyrimų bei matavimų ir kokiais atvejais reikia?


Pagal buvusią tvarką neypatingų statinių užbaigimą vykdydavo statybos inspektorius. Neypatingų statinių statybos užbaigimo procedūrą perdavus į privačias rankas, kilo klausimas – kokie tyrimai, matavimai ir kokiais atvejais būtini.

„Susiduriame su situacija, kad ne visi ekspertai pareikalauja reikiamų atlikti tyrimų ir matavimų, kurie priklauso užbaigus statinių statybą. Tai, kad užbaigimo procese nebedalyvauja komisija, tyrimų ir matavimų reikalingumas ir privalomumas nedingsta, – sako UAB „Akustinių tyrimų centras“ vadovė Laura Nariūnienė. – Tačiau tiek statytojams, tiek ekspertams nelengva nuspręsti, kokių matavimų reikia. Anksčiau tai nurodydavo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), kuris dalyvaudavo procese ir sudarydavo programas arba bent jau nurodydavo statytojams, kas turi būti pamatuota.“

Pagal galiojančią tvarką, kaip ekspertams paaiškino Statybos inspekcija, teisę parengti laboratorinių matavimų programą turi projektuotojai, kurie statinio projekte privalo nurodyti, kokius tyrimus reikės atlikti baigus statybos darbus. O parengti išvadą, ar tyrimų apimtis atitinka laboratorinių matavimų programą, ar šių tyrimų rezultatai atitinka visuomenės sveikatos saugą reglamentuojančių teisės aktų nustatytus reikalavimus, kai asmuo siekia gauti deklaraciją apie statybos baigimą, turi teisę NVSC. Projektuotojai dažnu atveju projekte surašo visus žinomus tyrimus ir matavimus, neatsižvelgdami, ar konkrečiam statiniui jie reikalingi.

Pasak L.Nariūnienės, kuri vadovauja įmonei, atliekančiai akustinius, sandarumo, termovizinius ir kitus matavimus, ekspertai nežino, kokių matavimų iš tiesų reikia, todėl nereti kraštutiniai atvejai, kai prašo pamatuoti tai, ko nėra, ir neatlieka tų matavimų, kurie privalomi. Vienas tokių pavyzdžių – garažų paskirties pastatams projekte numatyta atlikti garso klasifikavimą, t. y. sienų, perdangų ir kt. pastato elementų garso izoliacinius matavimus, kurie tokiai paskirčiai nereikalingi ir nereglamentuojami.

„Tai, kad statybos užbaigimo procedūra perduota į privačias rankas, gerai. Tačiau neapgalvota, kaip turi dirbti ekspertai, kad įvykdytų tas funkcijas, kurias iki tol vykdydavo net kelios valstybinės institucijos, – sako L.Nariūnienė. – Reikia apgalvotos tvarkos, kad nebūtų gaištamas laikas vykdant perteklinius reikalavimus, o būtų daroma tai, kas iš tiesų privalu.“

Pertekliniai reikalavimai kelia problemų ir didina sąnaudas

Statybos įstatymo pokyčių iniciatoriai siekė panaikinti prieštaravimus tarp Statybos inspekcijos vykdomų statybos valstybinės priežiūros funkcijų ir kitų jai pavestų funkcijų statybos srityje. Atkreiptas dėmesys, kad „teisės normos turi derėti tarpusavyje ir teisės aktų nuostatos, reglamentuojančios statinių statybos užbaigimą ir valstybinę statybos priežiūrą, būtų nuoseklios“. Bet realybė kitokia.

„Tai, kad statybos užbaigimo procedūra perduota į privačias rankas, gerai. Tačiau neapgalvota, kaip turi dirbti ekspertai, kad įvykdytų tas funkcijas, kurias iki tol vykdydavo net kelios valstybinės institucijos, – sako ATC vadovė L.NARIŪNIENĖ . – Reikia apgalvotos tvarkos, kad nebūtų gaištamas laikas vykdant perteklinius reikalavimus, o būtų daroma tai, kas iš tiesų privalu.“

Viena tokių keistų procedūrų susijusi su rūsiu. Jeigu statydamas užsakovas nori įsirengti rūsį arba jo atsisakyti, būtinas naujas statybos leidimas (SLD). Jei tokia nauja teisės norma būtų taikoma tik paveldosauginėse vietovėse, saugant paveldą, būtų racionalu. Tačiau ją taikant visais atvejais, užkertamas kelias, pvz., greičiau įrengti slėptuves, kurios tampa aktualios.

SLD išduodančios institucijos konstrukcinių sprendinių netikrina ir tokie projekto pakeitimai nedaro esminės įtakos pastato architektūrai. Tačiau savivaldybės turi daugiau darbo, statytojai – papildomų išlaidų, o statybos ir užbaigimo procedūros užtrunka. Tokių pokyčių logikos nesuvokia ir statytojai. Kaip žmogui, kuris individualaus namo statybos metu nusprendė įsirengti 5 kv. m ploto rūsį, paaiškinti, kad vėl reikės naujo SLD?

Dvi institucijos pasiklydo tarp SLD ir sutuoktinių teisių į turtą

Tokių reikalavimų, keliančių klausimus, yra ne vienas. Pakeista tvarka dėl SLD adresato: anksčiau konkrečiam statiniui konkrečiame sklype išdavus SLD, jo perrašinėti nereikėjo, kad ir kiek kartų sklypas, statinys būtų perparduodami. Pagal dabartinę tvarką reikia kreiptis į savivaldybę, kad SLD būtų perrašomas naujų statytojų vardu. Tada kyla naujų problemų.

„Jeigu SLD, pvz., buvo išduotas vieno sutuoktinio vardu, o nebaigta statyba įregistruota abiejų sutuoktinių vardu, Registrų centras neregistruoja apie statybos užbaigimą surašytų deklaracijų vieno sutuoktinio vardu, gi Statybos inspekcija neleidžia įrašyti abiejų sutuoktinių – tik tą, kuriam išduotas statybos leidimas ir kuris valdo sklypą. Dvi valstybės institucijos – du skirtingi reikalavimai“, – sako N.Kotovaitė. Tad kaip sutuoktiniams, ypač, kai vienas yra kitos valstybės pilietis, negali įgyti žemės Lietuvoje ir negali tapti statytoju, įregistruoti turtą, tampa neaišku.

Paradoksali situacija ištinka ir tuomet, kai, pvz., daugiabučiame name išparduoti visi butai su žeme: SLD tenka perrašinėti visų butų savininkų vardu ir vykdyti statybos užbaigimo procedūras butų savininkų, o ne objekto vystytojo vardu, nors kaip tik vystytojas turėtų būti atsakingas už tinkamas užbaigimo procedūras.

Paradoksas paskutiniais mėnesiais pažengė dar toliau: jeigu vystytojas dar valdo dalį žemės sklypo, bet yra išpardavęs visus butus, vėlgi yra reikalaujama pastato užbaigimo procedūras vykdyti butų savininkų, kurie didesniuose objektuose keičiasi, vardu ir vėl iš naujo reikia pradėti procedūras.

Pasitaiko, kai vystytojas išparduoda visus kvartale pastatytus pastatus su žeme ir tik po to nusprendžia vykdyti kvartalo inžinerinių tinklų statybos užbaigimo procedūras, jau neturėdamas žemės. Taip visa našta vėl perkeliama ant gyvenamųjų pastatų savininkų, kai realiai kvartalo vystytojas turėtų užtikrinti inžinerinių tinklų užbaigimo procedūras.

Kaip išvengti norminių dokumentų painiavos

Statybos įstatyme galioja prievolė – draustis statinio statybos techninio prižiūrėtojo civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu ir draustis statinio statybos, rekonstravimo, remonto, atnaujinimo, griovimo ar kultūros paveldo statinio tvarkomųjų statybos darbų ir civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu. Pasitaiko atvejų, kai statybos dalyviai laiku neapsidraudžia. Kaip ekspertams aiškino Statybos inspekcija, atliekant statybos užbaigimo procedūras, reikia reikalauti, kad statybos dalyviai būtų apsidraudę retroaktyviai, t. y., draudimas galiotų nuo tos dienos, kai buvo pradėti statybos darbai; kai veiklą statybos objekte pradėjo techninis prižiūrėtojas. O Lietuvos bankas aiškina, jog retroaktyvus draudimas šiuo atveju nesuteiks jokios apsaugos. Tai kam statybos dalyvius versti draustis retroaktyviai?

Ekspertai pastebi prastai parengtus dokumentus, kurių normos nedera tarpusavyje, kurie palieka skirtingų interpretacijų galimybes, kai net valstybinės institucijos tuos pačius dokumentus traktuoja skirtingai.

Pastaruoju metu Aplinkos ministerija deklaruoja siekį vis daugiau funkcijų perduoti asociacijoms, profesionalų bendruomenėms. Kaip pastebi ekspertai, geriausias ir saugiausias variantas būtų pokyčius patikėti savo srities profesionalams. Kasdien praktikuodami tai, kas įvirtinama norminiuose dokumentuose, ekspertai užbėgtų už akių prieštaravimams, kuriuos tenka įveikti, bandant atitikti įstatymo raidę.
Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-04-24 06:18
Lietuvių įmonė „Acrylicon Baltic“, kuri specializuojasi įrengdama pramoninių grindų dangas, užsienio rinkose vykdo daugiau negu pusę visų užsakymų. 20 metų veiklą vykdanti įmonė pastaruosius 17 metų projektus įgyvendina ne tik Europoje, bet ir Amerikoje, Azijoje, Afrikoje.
nuotrauka
2024-04-23 14:19
„Primostar“ specializuojasi požeminių gelžbetoninių konstrukcijų hidroizoliacijos srityje ir yra didžiausias savo srities žaidėjas Estijoje. Įmonės tikslas – sumaniai naudoti hidroizoliacines medžiagas, siekiant ne tik optimalaus rezultato, bet ir sumažinti medžiagų sąnaudas bei tausoti aplinką.
nuotrauka
2024-04-23 07:34
„Nemokamas sūris tik pelėkautuose" – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas. Visgi net ir augti pasiryžusi organ...
nuotrauka
2024-04-22 13:47
Praėję metai atsinaujinančios energetikos bendrovei „Smartecon“ buvo ryškūs ir pilni svarbių įvykių. Įmonė tapo platesnio masto rangovu ir pradėjusi dirbti su didelių saulės energetikos parkų vystytojais ėmė augti dar sparčiau, taip pat plėtėsi Skandinavijoje, pasiūlė inovatyvius sprendimus namų ūki...
nuotrauka
2024-04-19 12:36
Viena didžiausių dolomito ir granito skaldos gamintojų Lietuvoje „Milsa“ grupė įsigijo Estijos bendrovės „Voglers Eesti“ kontrolinį akcijų paketą. Toks žingsnis leidžia įmonei ne tik sustiprinti paslaugų plėtrą už Lietuvos ribų, bet ir suteikia galimybę perimti svarbius procesus „Milsa“ įmonių grupė...
nuotrauka
2024-04-18 15:01
KTU mokslininkai ir verslo atstovai sako, kad ieškant konkurencinio pranašumo ekonominėje erdvėje, padėti gali verslo skaitmenizavimas – vienas prioritetinių Pramonės 4.0 tikslų. Tuo tarpu skaitmenizacijai diegti ir palaikyti jau reikalingi naujos kartos specialistai.
nuotrauka
2024-04-18 14:49
Lietuvos nekilnojamojo turto rinkos situacija – bene daugiausiai diskusijų pastaruoju metu viešojoje erdvėje kelianti tema. Laukiama jos atsigavimo požymių, netyla kalbos apie būstų kainas, aptariami nauji reikalavimai statytojams. Tačiau kaip mūsų šalį ir jos sąlygas statybų vystymui mato čia jau n...
nuotrauka
2024-04-17 16:32
Didelę infrastruktūros pastatų statybos ir kultūros paveldo objektų atnaujinimo patirtį Baltijos šalyse turinti Lietuvos statybos bendrovė „HSC Baltic" pasirašė ilgalaikės nuomos sutartį su „Baltic Horizon" valdomais „Meraki" verslo namais.
nuotrauka
2024-04-17 08:53
Tai, apie ką kažkada svajojo vien rašytojai fantastai, tampa realybe. Dirbtinis intelektas milžinišku greičiu keičia mūsų gyvenimus – ne vien laisvalaikį ir pramogas, bet ir darbinę veiklą. Bendrovės „Emplonet" IT atrankų padalinio vadovė, dirbtinio intelekto personalo sprendimuose ekspertė Ieva Kil...
nuotrauka
2024-04-17 07:28
Užsienio kapitalo įmonė LAYHER BALTIC, kuri tiekia į rinką pastolių sistemas, Ukrainoje įkūrė antrinę įmonę. Karo sąlygomis gyvenančioje šalyje jau antrus metus veikianti įmonė planuoja plėtrą: iki metų pabaigos atidarys dar 2 pastolių sandėlius ir planuoja 10 mln. eurų apyvartą.
nuotrauka
2024-04-15 13:46
Balandžio 26 d. „Litexpo“ parodų rūmuose vyks tarptautinė konferencija „Skaitmeninė statyba 2024. Vilnius“, subursianti nekilnojamo turto (NT) vystytojus, valdytojus, projektuotojus bei statytojus kalbėti apie Lietuvos statybų sektoriaus pažangą skatinančias temas.
nuotrauka
2024-04-11 15:29
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Eika" pirmąjį 2024 m. ketvirtį naujų butų pardavimo rinkoje augo labiausiai ir užėmė rekordišką rinkos dalį – 12 proc. Sėkmingiausi visoje Vilniaus rinkoje pagal pardavimus buvo šios bendrovės vystomi projektai „Mėlyni vilkai" ir „Metų laikai".
nuotrauka
2024-04-10 08:42
Telekomunikacijų ir IT bendrovė „Telia“ šiemet nusprendė pakeisti įprastą komandų formavimo ir stiprinimo programą, į ją įtraukdama dronų gamybos mokymus. Bendrovės darbuotojų surinktas skraidykles ketina padovanoti Šaulių sąjungai. „Telia“ pirmame mokymų etape planuoja įsigyti apie 20 dronų komplek...
nuotrauka
2024-04-10 08:34
Ekonomikos ir inovacijų ministerija investuoja, kurdama naujas tvarias darbo vietas ir pritraukdama investuotojų į Akmenės, Jonavos ir Mažeikių rajonus. Tam bus paskirstytas 52,82 mln. eurų finansavimas 9 projektams. Taip pat planuojama skirti papildomą sumą kitiems teigiamai įvertintiems projektams...
nuotrauka
2024-04-10 08:27
2023 m. balandį bendro gyvenimo būsto („co-living“) projektą „WeLoft“ Vilniaus Viršuliškėse atidariusi NT vystytoja UAB „Business Plius“ per metus pasiekė 90-100 proc. užimtumą ir sostinėje planuoja naują šios koncepcijos objektą.
nuotrauka
2024-04-10 07:26
Ar galima pastatyti objektą be projekto valdytojo? Taip, galima. Tam reikia pakankamai kompetentingų, profesionalių užsakovų arba idealaus projekto bei rangovų, statančių be nuokrypių. Jeigu užsakovai neturi pakankamai statybinių kompetencijų, projekto valdytojų komanda yra būtina, nes nėra projektų...
nuotrauka
2024-04-09 11:16
Vilniaus neparduotų butų sandėlis pastaraisiais mėnesiais grįžo į priešpandeminę 5 tūkst. reikšmę, tad vystytojai lėtina naujų projektų plėtros tempus. Savo ruožtu investuotojus į NT sunkiau prognozuojama rinka glumina, tačiau pinigų masė rinkoje išlieka didelė, o patrauklūs objektai su ryškesne nuo...
nuotrauka
2024-04-09 07:44
Artėjant šiltajam metų sezonui, daugelis privačių ir daugiabučių namų įgauna naują išvaizdą. Dažnai būna keičiamos namų ar butų, lauko arba vidaus durys. Tačiau vienas iš pirmųjų žingsnių, renkantis duris, – apgalvoti ir nuspręsti, koks durų rakinimo sprendimas Jums bus tinkamiausias ir pateisins Jū...
nuotrauka
2024-04-08 11:02
Gegužės 15-17 d. Vilnius vėl taps inžinerijos ir technologijų inovacijų epicentru – čia vyks jau 32-oji LITEXPO tarptautinė specializuota technologijų, inovacijų ir inžinerinių sprendimų paroda „Balttechnika 2024“. Organizatoriai tvirtina – renginys ne tik suburs specialistus iš šalies ir užsienio, ...
nuotrauka
2024-04-08 10:32
Atėjęs pavasaris daugiau gyvybės į pastaruoju metu gerokai aprimusią šalies nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinką neįpūtė. Nepaisant kovą fiksuoto kiek padidėjusio įregistruotų sandorių skaičiaus, vis dar atsiliekama nuo pastaruosius kelerius metus stebėto sandorių kiekio vidurkio, skelbia įregist...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka

INSTITA dalyvavo infrastruktūros projekte, kuris keičia sostinės nekilnojamojo turto vystymo kryptis ir mažina taršą

INSTITA įgyvendino dar vieną lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstravimo ir lietaus nuotekų valymo įrenginių statybos projektą – vykdė II etapo darbus. Tai itin reikšminga veikla, kuri, užsak...