2025 m. kovo 28 d. penktadienis, 5:34:37
Reklama  |  facebook

Didžiuma pavojingų atliekų – į sąvartynus: aplinkai padaryta žala gali siekti dešimtis milijonų

2025-02-10 07:35
Gyventojams vis dar trūksta informacijos, kaip tinkamai tvarkyti pavojingas atliekas ir vietų be vargo jas priduoti – didelė dalis pavojingų atliekų iki šiol atsiduria mišrių komunalinių atliekų konteineriuose, sąvartynuose arba gamtoje. Aplinkos apsaugos instituto (AAI) atliktas potencialiai pavojingų produktų rinkos ir pavojingųjų atliekų tvarkymo sistemos vertinimas patvirtina – iki šiol surenkama ir sutvarkoma vos trečdalis pavojingų atliekų, o tai reiškia dešimtis milijonų eurų siekiančią žalą aplinkai.
nuotrauka
Aplinkos apsaugos instituto nuotr.


Minimos įmonės
Aplinkos apsaugos institutas, VŠĮ
Trūksta informacijos ir infrastruktūros

Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, 2022 metais Lietuvoje surinkta 3,7 mln. tonų atliekų, iš jų pavojingų atliekų – tik 183 tūkst. tonų, arba 4,9 proc. nuo bendro visų surinktų atliekų kiekio. Skaičiuojant vienam gyventojui, Lietuvoje 2022-aisiais buvo surinkti 64 kilogramai pavojingų atliekų, atitinkamai Nyderlanduose – 225 kg, Danijoje – 191 kg, Belgijoje – 169 kg, t. y. Lietuvoje vidutiniškai surenkama tris kartus mažiau pavojingų atliekų.

Gyventojai Lietuvoje kasmet sunaudoja tūkstančius tonų buitinės chemijos, higienos priemonių, vaistų, statybinių medžiagų, priemonių, skirtų automobilių priežiūrai, tampančių pavojingomis atliekomis. „Ar tikrai žinome, kur priduoti pakuotes su aerozolių, buitinės chemijos likučiais? Ar, nupurškę vaismedžius sode, esame tikri, kaip tinkamai sutvarkyti pesticidų likučius? Ar užbaigę remonto darbus išties pasirūpiname sutvarkyti dažų, skiediklių likučius? Tam, kad pavojingos atliekos būtų tinkamai surinktos ir sutvarkytos būtinos dvi sąlygos. Pirma, sudarytos galimybės gyventojams šias atliekas be vargo priduoti teisėtai ir tvariai veikiantiems šių atliekų tvarkytojams. Antra, patys gyventojai turi turėti pakankamai informacijos, būti sąmoningi ir suprasti, kaip ir kodėl svarbu tą daryti", – komentavo pranešime cituojamas Aplinkos apsaugos instituto (AAI) direktorius Alfredas Skinulis.

Aplinkos apsaugos institutasAAI nuotr.

Pavyzdžiui, pesticidų ir trąšų likučius draudžiama išmesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius, tačiau stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelėse jie taip pat nepriimami. Šiuo metu veikianti pavojingų atliekų sistema neužtikrina šių ir dalies kitų atliekų tinkamo sutvarkymo.

Pavojingas atliekas tinkamai sutvarkyti būtina, kitaip, patekusios į aplinką, jos skleidžia medžiagas, keičiančias dirvožemio, vandens, oro cheminę ir fizinę sudėtį. Netinkamai tvarkomos infekuotos, ėsdinančios, degios ir kitos pavojingos atliekas kelią rimtą pavojų žmonių sveikatai ir gyvybei. „Galimą žalą aplinkai dėl nesurinktų ir tinkamai nesutvarkytų pavojingų atliekų galima vertinti dešimtimis milijonų eurų", – konstatavo A. Skinulis.

Renkasi paprastesnį kelią

Dar viena aktuali problema – vaistų ir kitų medicininių atliekų sutvarkymas. Skaičiuojama, jog per metus lietuvių namuose susidaro kone 750 tonų vaistų atliekų, o iš gyventojų komunalinių atliekų tvarkymo sistemose (nevertinant vaistinėse priimtų atliekų) surenkama vos 0,7 tonos, arba apie 0,1 proc.

Atskiros medicininių švirkštų, adatų, tvarsliavų ar kitų panašių pavojingų infekuotų medicininių atliekų, susidariusių namuose, surinkimo sistemos taip pat nėra – tokios atliekos keliauja į mišrių komunalinių atliekų konteinerius, kur kelia realų pavojų žmonių sveikatai.

Aplinkos apsaugos institutasAAI nuotr.

Buityje naudojamų sprogių ir degių gaminių – degiklių, žiebtuvėlių, gesintuvų bei pirotechnikos – atliekų sutvarkymas taip pat kelia iššūkių. Remiantis sprogių ir degių produktų importo ir eksporto duomenimis, Lietuvos rinkai 2022 metais pateikta beveik tūkstantis tonų šių gaminių, tačiau surinktų atliekų kiekis siekė vos 0,035 tonos. Pirotechnikos atliekų apskritai nebuvo surinkta.

„Degios pavojingos atliekos kelia gaisro pavojų – užsidegus šioms atliekoms sugadinami atliekų konteineriai, šiukšliavežės, atliekų tvarkymo įrenginiai, kyla pavojus gyventojų turtui ir sveikatai", – paaiškino AAI direktorius A. Skinulis.

Įmonių veikloje taip pat susidaro didžiuliai kiekiai pavojingų atliekų, tačiau tinkamai sutvarkoma tik maždaug trečdalis jų.

Situacijai spręsti – teisės aktų pokyčiai


„Atsižvelgiant į pavojingųjų atliekų keliamą grėsmę, visų pirma, būtina imtis teisinio reguliavimo pokyčių – pakeisti Atliekų tvarkymo įstatymą ir kitus teisės aktus, reglamentuojančius potencialiai pavojingų produktų ir jų atliekų tvarkymą. Gamintojams turėtų tekti didesnė atsakomybė už jų produktų tvarkymą gyvavimo ciklo pabaigoje", – komentavo (AAI) direktorius.

Kaip rodo praktika, tik didesne gamintojo atsakomybe pagrįsta atliekų tvarkymo sistema gali užtikrinti efektyvų, visuomenei prieinamą ir tinkamą atliekų sutvarkymą.  
Statybunaujienos.lt



Aplinka

nuotrauka
2025-03-25 10:19
Ekspertai atkreipia dėmesį į Lietuvoje vis nuožmiau pasireiškiančias gamtos stichines nelaimes, kurios kelia grėsmę gyventojų ir verslo turtui, infrastruktūrai ir fiziniam žmonių saugumui. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, pastarųjų trijų metų laikotarpiu gamtos jėgų sukeltų žalų skaičius ša...
nuotrauka
2025-03-24 12:58
Minint pasaulinę Vandens dieną, galime pasidžiaugti, jog Lietuvoje nestokojame švaraus ir geriamojo vandens. Lietuva yra viena turtingiausių gėlo vandens išteklių pasaulyje: visoms reikmėms – nuo pramonės iki namų ūkio – mes naudojame gėlą vandenį. Tačiau, Jungtinių tautų organizacijos (JTO) duomeni...
nuotrauka
2025-03-24 12:17
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) siekia užtikrinti efektyvesnę ir tikslesnę žemės naudojimo priežiūrą, todėl diegia modernius sprendimus. Nuo šiol planuojant patikrinimus, ypatingas dėmesys bus skiriamas objektams, kurie gali kelti didžiausią grėsmę visuomenės interesam...
nuotrauka
2025-03-21 08:57
Balandžio 5 d. 11 val. Vilniuje (Stepono Batoro g. 5), netoli Pūčkorių atodangos, vyks miško sodinimo talka. Šioje erdvėje planuojama pasodinti apie 3000 medžių. Tikslui pasiekti reikalinga pagalba, taigi, palikti pėdsaką Vilniaus žaliame veide kviečiami visi.
nuotrauka
2025-03-20 12:26
Klaipėdos miesto savivaldybė atnaujina miesto žaliąsias erdves. Skulptūrų parke pirmą kartą atliekamas arboristinis medžių genėjimas, kuris padės puoselėti parko augaliją ir gerins estetinį vaizdą. Baltijos prospektą papuoš nauji medžiai, skiriamojoje juostoje bus pasodinta apie 400-500 naujų medžių...
nuotrauka
2025-03-20 12:00
„Lietuvos karstinis regionas išskirtinis tuo, kad gipsas yra palyginti arti paviršiaus (3-10 m gylyje), todėl smegduobės formuojasi įvairiais ir nenuspėjamais scenarijais – netikėtose vietose gali staiga įkristi grunto sluoksniai arba lėtai suslūgti, kaip ir po to staiga ir giliai baigti formuotis. ...
nuotrauka
2025-03-19 09:28
Aplinkos apsaugos agentūros Aplinkos būklės analitikos centro Aplinkos oro kokybės vertinimo skyriaus specialistai primena, kad iki kovo 25 d. Aplinkos apsaugos agentūrai turi būti pateiktos Kuro ir iš kuro deginančio įrenginio į aplinkos orą išmesto teršalų kiekio apskaitos 2024 metų ataskaitos.
nuotrauka
2025-03-14 10:03
Paskelbtas kvietimas teikti paraiškas 2025 m. UNESCO ir Graikijos Melinos Mercouri tarptautiniam apdovanojimui už kultūrinių kraštovaizdžių išsaugojimą ir tvarkymą. Šis apdovanojimas, įsteigtas 1995 m., skatina išskirtinius veiksmus, kuriais siekiama apsaugoti ir puoselėti pasaulio kultūrinius krašt...
nuotrauka
2025-03-13 09:41
Vandenį iš kelių šimtų gyventojų privačių šachtinių gręžinių ir gręžtinių šulinių praėjusiais metais ištyrę „Vilniaus vandenys“ stebi nedžiuginančius rezultatus – higienos normų reikalavimų neatitiko net 51 proc. gręžinių ir 45 proc. šulinių mėginių. Didžiausios Lietuvoje vandentvarkos bendrovės sp...
nuotrauka
2025-03-12 09:45
Kovo 10 d. prasidedančioje Seimo pavasario sesijoje ketinama svarstyti 5 Aplinkos ministerijos pateiktų įstatymų pakeitimo projektus. Tai numatyta Vyriausybės teikiamame teisėkūros plane Seimo pavasario sesijai. Didžioji jų dalis jau pateikta, dar keli projektai bus baigti rengti ir perduoti Seimui ...
nuotrauka
2025-03-10 15:28
Vilniuje netrukus prasidės intensyvūs želdinimo darbai – šį pavasarį miesto gatvėse ir viešosiose erdvėse bus pasodinta daugiau nei tūkstantis medžių, beveik 79 tūkst. krūminių augalų, taip pat sutvarkyta ir naujai įrengta 3343 kv. m. gėlynų.
nuotrauka
2025-03-10 15:13
Baigus paruošiamuosius darbus, Danės upės krante ties Botanikos sodu jau pradedamas tvirtinti šlaitas: įrengiamas apsauginis įlaidas ir formuojama laikanti atraminė sienutė. Šie darbai būtini siekiant apsaugoti šlaitą nuo griūties. Danės krantas šioje vietoje yra stipriai paveiktas erozijos – jis ke...
nuotrauka
2025-03-07 12:32
Daugiabučių ir individualių gyvenamųjų namų kiemuose, soduose ir sodybose vis dažniau čekši sodo žirklės ar ūžia pjūklai: žmonės geni medžius ir krūmus. Aplinkos ministerija primena, kaip tai daryti tinkamai, kad nenukentėtų želdiniai ir nebūtų padaryta žala gamtai, kurią gali tekti ir atlyginti.
nuotrauka
2025-03-06 15:10
Nors atliekų rūšiavimo sistema Lietuvoje veikia jau daugelį metų, gyventojams vis dar kyla iššūkių dėl skirtingose savivaldybėse taikomų nevienodų reikalavimų. Net 8 iš 10 šalies gyventojų mano, kad pakuočių atliekų rūšiavimo sistema turėtų būti vienoda visose šalies savivaldybėse. Tokius duomenis ...
nuotrauka
2025-03-06 14:49
Neteisingai apdorotas ir į aplinką patekęs sunkusis metalas nikelis, be kurio šiandien neįsivaizduojama technologijų pramonė, daro žalą žmonių sveikatai ir ekosistemai. KTU magistrantė, šiuo metu bandymus atliekanti Taivane, ieško naujų šio cheminio elemento išgavimo būdų ir kaip alternatyvą siūlo j...
nuotrauka
2025-03-05 15:38
Tytuvėnų regioniniame parke (tarp Šiaulėnų ir Šaukoto miestelių, Radviliškio r. sav.) esantis Šiaulės apžvalgos bokštas po remonto darbų vėl atviras lankytojams.
nuotrauka
2025-03-05 10:27
Praėjusią savaitę Vilniaus televizijos bokšte buvo įrengta ir išbandyta apledėjimo stebėsenos sistema. Sistemos paskirtis – stebėti aukščiausio Lietuvos statinio konstrukcijų apledėjimą ir laiku informuoti apie ledų kritimo rizikos lygį.
nuotrauka
2025-03-04 12:38
2024 m. Vilniuje vandens suvartojimas išaugo – Lietuvos sostinei buvo patiekta beveik 36 mln. kubinių metrų vandens. Tai yra didžiausias vandens suvartojimas per penkerius metus, o palyginti su 2020 m., vandens patiekta dešimtadaliu daugiau. Didžiausios Lietuvoje vandentvarkos įmonės „Vilniaus vande...
nuotrauka
2025-03-03 08:06
Vilnius yra tarp pirmųjų miestų pasaulyje, kuriame oranžiniais maišeliais surinktos maisto atliekos tvarkomos unikaliu būdu – maitinamos musių lervoms. Į anksčiau šį mėnesį pradėjusią veikti gyventojų maisto atliekų apdorojimo sistemą sostinės partneriai investavo daugiau nei 2 mln. eurų.
nuotrauka
2025-02-28 11:00
Aplinkos ministerija artimiausiu metu planuoja kreiptis į Europos Komisiją dėl Investicijų programos keitimo. Planuojama išplėsti galimybes investuoti į komunalinių atliekų perdirbimo infrastruktūrą. Finansavimas būtų skiriamas ne tik atskirai surinktoms, bet ir iš mišraus srauto atskirtoms atliekom...

Statybunaujienos.lt » Aplinka