„Fitwel“ sertifikatas žymi naujos verslo centrų kultūros pradžią2021-05-10 08:01 Pirmasis Baltijos šalyse ir vienintelis Lietuvoje. Tai yra darbuotojų gerovės pastato sertifikatas „Fitwel“ su 3 žvaigždutėmis, kurios atitinka aukščiausią įvertinimą. Šie titulai priskirti Kaune įsikūrusiam biurų centrui BLC 2, kurį valdo SBA Grupės NT plėtros bendrovė „SBA Urban“ (anksčiau – „Urban Inventors“). „SBA Urban“ („3deluxe“/Norbert Tukaj) nuotr. Minimos įmonės
SBA Urban (buvusi Urban Inventors), UAB Europoje iki šiol „Fitwel“ sertifikatais buvo įvertinti pastatai tik Prancūzijoje, Švedijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Lietuvos biurų centrui suteiktas sertifikatas žymi naują verslo centrų kultūrą, kuri gręžiasi į šiame pastate dirbančių žmonių gerovę, sveikatą ir produktyvumą.
Siekiant „Fitwel“ sertifikato, buvo parengtos ir įgyvendintos net 67 strategijos, apimančios tokius verslo centro bendruomenės gerovės aspektus, kaip vandens ir supančios aplinkos kokybė, fizinio aktyvumo skatinimas, poilsio erdvės. Pasak „SBA Urban“ valdybos pirmininko Liongino Šepečio, strateginė slinktis nuo pastato išorės, techninių sprendinių į jame dirbančio žmogaus sveikatą ir produktyvumą suponuoja „win-win“ situaciją, kuomet darbuotojams kuriama gera fizinė ir emocinė sveikata, o darbdaviai gauna padidėjusį efektyvumą, galimybę prisikviesti talentus. Laimi ir NT plėtotojai, nes didėja biuro paklausa.
„Šis sertifikatas atneš svarbių pokyčių pastatų sertifikavimo tradicijoje bei praplės komercinio nekilnojamojo turto savininkų požiūrį į darbuotojų gerovę, atsigręžiant į žmogiškuosius išteklius, – sako įmonės „ VESTA Consulting“, kuri konsultavo ir auditavo BLC 2, vyresnysis tvarios plėtros konsultantas Eugenijus Šapel. – Tikime, jog daugės pastatų, prisidedančių prie verslo centrų bendruomenės gerovės, sveikatos ir produktyvumo.“
BLC surinko 133 balus iš 144 galimų
„Fitwel“ yra tarptautinė sertifikavimo sistema, orientuota į pastato naudotojų patirtį ir būklę. Ši sistema siūlo 70+ projektavimo ir eksploatavimo strategijų, skirtų pastato naudotojų sveikatai ir gerovei užtikrinti.
„SBA Urban“ nuotr.
Kad pastatas atitiktų „Fitwel“ reikalavimus, reikia surinkti tam tikrą balų skaičių pagal atskiras kategorijas. Aukščiausius įvertinimus BLC pasiekė 5 kategorijose: bendros erdvės (19,59), vidaus aplinka (17,63), lokacija (16,21), laiptinė (14,56), lauko infrastruktūra (12,32). Iš 73 strategijų BLC pasiekė 67 ir surinko 133 balus iš 144 galimų. Kiekviena įgyvendinta priemonė yra paremta pasauliniais gerovės („wellbeing“) tyrimais.
Bendros erdvės surinko didžiausią balų skaičių, todėl pateko į vadinamojo TOP penketuko viršūnę.
„Išskirčiau laiptinę – erdvią, patrauklią, šviesią, su daug natūralios šviesos, su geru vaizdu. Ji jungia visus aukštus, yra įkurdinta centrinėje vietoje. Saugumą kuria ištisiniai turėklai, aiškiai pažymėti laiptatakiai“, – pasakoja E. Šapel ir akcentuoja neįgaliųjų poreikius atitinkančius sprendimus: tai yra ne tik pažymėti laiptatakiai, bet ir pėsčiųjų judėjimo trajektorija tarp pagrindinio pastato įėjimo ir mašinų stovėjimo aikštelės, o erdvės ir jų funkcijos suprojektuotos ir sukonstruotos taip, kad neįgalieji galėtų lengvai jas pasiekti ir naudotis jomis.
Verslo centrams reikia efektyvių judėjimo sprendimų
Į dirbančių žmonių poreikius orientuotuose pastatuose, koks yra ir „Fitwel“ sertifikatą įgijęs BLC 2, neužtenka vien tik įrengti liftą. Verslo centre svarbūs yra judėjimo sprendimai, paisantys darbuotojų interesų.
.jpg)
„SBA Urban“ nuotr.
„Didžiausias nepasitenkinimas prie lifto kyla tuomet, kai jo tenka ilgokai laukti. Tai svarbu gyvenamuosiuose pastatuose, bet dar aktualiau verslo centruose“, – sako UAB „Schindler-liftas“ naujųjų instaliacijų direktorius Arūnas Krutulis.
Tam, kad pastate būtų užtikrintas greitas judėjimas liftu, kad jo nereikėtų laukti, pavyzdžiui, 2 minutes, naudojamos specialios simuliavimo programos, kurios padeda dar projektavimo stadijoje parinkti konkrečiam pastatui efektyviausią liftą.
„Mūsų įmonė, naudodama specialią programą, modeliuoja situacijas pagal numatomą liftų ir pastato aukštų skaičių, aukštų paskirtį, užsakovų pageidaujamą liftų dydį, žmonių srautus, rytinį ir pietų piką, vidutinę laukimo trukmę, – pasakoja įmonės „Schindler-liftas“ atstovas. – Gali būti, kad pagal užsakovo pageidavimus sumodeliuotų liftų rytinio piko metu teks laukti vidutiniškai 1 minutę, nors visuotinai priimtas vidutinis laukimo laikas piko metu yra apie 30 sekundžių. Kartu su užsakovu aptariame gautus rezultatus ir ieškome sprendimų: gal reikia padidinti patį liftą, gal jo greitį. Mums svarbu išgirsti užsakovų pageidavimus ir pasiūlyti patį efektyviausią sprendimą.“
BLC 2 pastate sumontuoti greičiausi liftai Kaune
BLC 2 pastate, kuris buvo rekonstruojamas, rangovai turėjo ribotas galimybes diegti modernias priemones. Sprendžiant klausimą dėl geriausio judėjimo liftu varianto, buvo atliktos kelios simuliacijos, naudojant įvairių dydžių ir greičių liftus, įvertinant susijusius parametrus. „Schindler-liftas“ naujųjų instaliacijų direktoriaus pastebėjimu, „SBA Urban“ buvo tas klientas, kuris ne tik klausia rekomendacijų, bet ir girdi, kas sakoma.

„SBA Urban“ („3deluxe“/Norbert Tukaj) nuotr.
„Kiek efektyvus bus sprendimas, paprastai lemia užsakovo nuostata. „SBA Urban“ buvo svarbu, kad biure dirbantys žmonės ne užtruktų prie lifto, o kuo greičiau juo patektų į darbo vietą, nes dėmesio centre – darbuotojų poreikiai. Tai buvo atramos taškas, kuris nulėmė teisingą sprendimą, turintį įtakos komforto sąlygoms pastate kurti“, – įsitikinęs A. Krutulis.
Liftai – vertinant dydžio ir greičio parametrus – maksimaliai sumodeliuoti pagal BLC 2 pastato galimybes ir užsakovų poreikius, orientuotus į darbuotojų patogumą. Aukščiausioje šio pastato dalyje sumontuoti „Schindler“ liftai yra greičiausi liftai Kaune. Jų greitis siekia 2,5 m per sekundę.
BLC 2 pastate įrengti optimalaus dydžio liftai maksimaliai plačiomis durimis, kad būtų kuo patogiau įlipti ir išlipti, įdiegtas ergonomiškas, intuityvus valdymas.
„Fitwel“ sertifikatas suteikiamas trejiems metams
„Fitwel“ sertifikatas gali būti suteikiamas tiek naujam, tiek ir seniai eksploatuojamam pastatui, o sertifikavimo procedūra, pasak „VESTA Consulting“ vyresniojo tvarios plėtros konsultanto E. Šapel, nesiskiria: pastatas registruojamas, atliekamas auditas ir preliminarus vertinimas, jei reikia – atliekami pagerinimai, renkami įrodymai, ir pastatas sertifikuojamas. Tačiau jeigu tai naujai projektuojamas pastatas, gali būti sertifikuojamas ir pats projektas.
„Nors nėra nurodymo, kuriame etape į procesą turi įsijungti „Fitwel“ ekspertai, bet rekomenduojama tai daryti kuo anksčiau: jei tai naujai statomas pastatas – nuo projektavimo pradžios, jei jau naudojamas – planuojant jo atnaujinimą ir sertifikavimą“, – akcentuoja E. Šapel.
Jo pastebėjimu, ekspertai gali kompetentingai išaiškinti klientui, kokios priemonės kokias vertes kuria, nustatyti esamą pastato būklę, pristatyti, ko ir kokiomis priemonėmis galima ir verta siekti. „VESTA Consulting“ bendradarbiauja su „Fitwel“ organizacija, tad yra profesionalus tarpininkas tarp kliento ir šios organizacijos.
„Fitwel“ sertifikatas suteikiamas trejų metų laikotarpiui, todėl tai, kad pastatas atitinka „Fitwel“ standartą, reikia įrodinėti reguliariai, t. y. kas 3 metus.
Objektai. Technologijos. Verslas2023-12-01 14:09 Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų lapkričio mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduotas 171 naujas būstas ir fiksuota 15 sutarčių nutraukimų. Iš visų praėjusį mėnesį parduotų būstų 30 buvo rezervuoti ankstesniais mėnesiais, o į lapkričio statistiką įtraukti ... 2023-11-28 12:23 Tęsdamas ilgalaikį bendradarbiavimą, „Luminor" bankas suteikė 10,4 mln. eurų ilgalaikę paskolą vienai didžiausių nekilnojamojo turto plėtotojų Baltijos šalyse „Sirin Development", plėtojančiai A klasės logistikos parką „Rumbula" Rygoje. Projektas buvo įgyvendinamas keliais etapais – ketvirtasis 28 t... 2023-11-28 11:58 Neseniai užbaigtas, daugiau nei 6 mln. eurų kainavęs naujausias Kauno technologijos universiteto (KTU) projektas – tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. Mokslininkų poreikius atliepiančios aukšto lygio laboratorijos, poilsio ir susitikimų erdvės bei įvairūs technologiniai spr... 2023-11-27 10:01 Sąnaudų požiūriu gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba nuo šių metų rugsėjo mėnesio atpigo po 0,5 proc., o pastatų remontas – 0,4 proc. 2023-11-27 09:28 Daugiau nei ketvirtį amžiaus – nuo 1996 metų Vilniaus miestą planavusi ir jo skaitmenizavimo procesus vysčiusi bendrovė „Vilniaus planas“ keičia vizualinį identitetą – nuo šiol ji tampa „ID Vilnius“. 2023-11-24 16:17 Tarptautinis Šiaulių oro uostas šią savaitę paskelbė turimo paskutinio laisvo žemės sklypo aukcioną, kuris įvyks gruodžio 18 d. Į jį tikimasi pritraukti logistikos ar sandėliavimo veikla užsiimantį investuotoją. Oro uosto vadovė Aurelija Kuezada teigia, kad atsižvelgiant į oro uostų specifiką, tokia... 2023-11-24 09:56 Didžiausias Baltijos šalyse privataus kapitalo fondų valdytojas „BaltCap" nutraukė sutartį su fondo „BaltCap Infrastructure Fund" (BInF) partneriu Šarūnu Stepukoniu ir kreipėsi į teisėsaugą po to, kai BInF finansų direktoriai nustatė veiklos pažeidimų tvarkant jo vadovaujamo fondo finansus. Vadovav... 2023-11-24 09:35 „Ruukki Construction“, priklausanti „SSAB“ grupei, statybos bendrovė „Peab“ bei nekilnojamojo turto bendrovė „Wihlborgs“ Lunde (Švedija) pristato pirmąjį pasaulyje pastatą, kurio statyboms buvo naudojamas plienas, pagamintas nenaudojant iškastinio kuro. Pastato sienų ir stogo konstrukcijas suprojekt... 2023-11-24 07:56 Statyba paprastai orientuota į žmogų. Statybos ir rekonstravimo darbai Lietuvos zoologijos sode Kaune įvedė dar vieną, patį svarbiausią šiame objekte elementą – gyvūnus. Tad įmonei STATYBOS RITMAS, šio projekto generaliniam rangovui, teko įgyvendinti netradicinį projektą. 2023-11-23 13:28 Vievyje oficialiai atidaryti senjorų globos namai „Gemma" Vievio namai, kuriuose jau apsigyveno pirmieji senjorai. Tarp jų – ir Amerikos lietuvė, atvykusi tiesiai iš oro uosto. Kone 5 tūkst. kv. m ploto komplekse galės apsigyventi 160 senjorų. 2023-11-22 12:56 Skaitmenizavimo procesai sparčiai keičia visą pasaulį, o šiame kontekste tampa aišku – jei valstybė ir verslas neinvestuos į dirbtinio intelekto galimybių išnaudojimą, didžiųjų duomenų įveiklinimo sprendinius ir kitus skaitmeninius įrankius, ilgainiui didės skaitmeninė atskirtis tarp pažengusių ir p... 2023-11-22 12:28 Universitetai ir kolegijos praktikas įmonėse studentams yra įtraukusios į privalomąją studijų programą. Verslas šį praktinį teorinių žinių pritaikymą sutinka palankiai, nes tai leidžia viduje užsiauginti trūkstamus darbuotojų resursus. Ar praktika studijų metais gali išspręsti šį iššūkį ir kokią nau... 2023-11-21 13:42 Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) akredituotoje elektromagnetinio suderinamumo laboratorijoje Kaune bus įrengta pusiau beaidė kamera (SAC) su valdymo kambariu. Beveik 1,8 mln. eurų vertės sutartis pasirašyta su įmone „Statela", kuri atstovauja ETS-Lindgren, pasaulinio lygio beaidžių kamerų gamintoją. 2023-11-20 13:31 Švedų statytojai pristato naujovę – išmaniąsias namų bendruomenes, kuriose energija ne tik gaminama, bet ir optimizuojama, taip sumažinant sąskaitas bei siūlant tvarų, modernų gyvenimą. Joje pritaikomi sprendimai dėl panašaus klimato gali tapti sektinu pavyzdžiu ir Lietuvos NT rinkai. 2023-11-17 13:26 Vyriausybė pritarė Gedimino pr. 38, Vilniuje esančio pastato atnaujinimo projektui. Sovietmečiu statytas, energetiškai neefektyvus ir nusidėvėjęs pastatas po modernizacijos taps šiuolaikiškais ir tvariais valstybės įstaigų namais. Projekto įgyvendinimui jau gauta beveik 10 mln. eurų Aplinkos projekt... 2023-11-17 10:36 „Ruukki Construction", priklausanti „SSAB" grupei, bendradarbiauja su „Honkarakenne", siekiant išbandyti „SSAB" plieno pritaikymą stogo dangų gamybos procese. Pirmasis stogas, pagamintas iš plieno be iškastinio kuro, bus montuojamas ant „Honka" rąstinio namo, kuris yra statomas Klaukkala, Suomijoje.... 2023-11-17 08:08 Pasak Valstybės duomenų agentūros, šių metų trečiąjį ketvirtį Lietuvoje iš viso pabaigta statyti 2 190 naujų gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų. Tai 1,7 proc. daugiau nei atitinkamą ketvirtį 2022-aisiais. 2023-11-16 15:09 Įmonių grupė „Northway" Vilniuje pradeda plėtoti didžiausią Europoje biotechnologijų miestą BIO CITY. Šalia Molėtų plento esančioje teritorijoje, prilygstančioje 10-iai futbolo aikštynų, įsikurs 6 dideli biotechnologijų kompleksai – keturios gamyklos ir du mokslo tiriamieji centrai. Juose bus vystom... 2023-11-16 12:02 Siekiant paspartinti projekto užbaigimą, Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) rekonstrukcijai Vyriausybė papildomai skyrė 4 mln. 389 tūkst. eurų. Šios lėšos LNDT prašymu skirtos vykdomam tęstiniam investicijų projektui „Lietuvos nacionalinio dramos teatro pastato Vilniuje, Gedimino pr. 4, reko... 2023-11-15 13:49 2023 m. rugsėjį šalyje atlikta statybos darbų už 549,6 mln. EUR to meto kainomis. Pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, tai 1,1 proc. daugiau nei rugpjūtį (palyginamosiomis kainomis).
|