Vilniaus būsto rinka pirmąjį pusmetį: pardavimai auga, pasiūla didėja, o kainos išlieka stabilios

Galimybės įsigyti būstą gerėja
Pasak pranešime cituojamo bendrovės „Realco“ pardavimų direktoriaus Marijono Chmieliausko, reikšmingai augantį pirkėjų aktyvumą lemia gerėjanti ekonominė aplinka: „Praėjusią vasarą atsigavimo ženklus ėmusi demonstruoti Vilniaus NT rinka jau įžengė į tvaraus augimo kelią. Daugiau nei dukart išaugusį pirkėjų aktyvumą paskatino mažesnės palūkanos, padidėjęs būsto įperkamumas ir išlikusi aukšta naujos statybos būstų pasiūla“, – komentuoja jis.Birželį Europos Centrinis Bankas sumažino bazines palūkanų normas 0,25 proc. punkto – tai buvo pirmasis mažinimas nuo 2023 m. rugsėjo piko. Šis žingsnis mažino ir EURIBOR reikšmę, nuo kurios priklauso paskolų palūkanos Lietuvoje. Anot M. Chmieliausko, vidutinės paskolų palūkanos šiuo metu jau nukrito žemiau 4 proc. ribos, o tai teigiamai veikia pirkėjų galimybes įsigyti būstą: „Mažėjančios palūkanos – kartu su augančiais atlyginimais ir palyginti menka infliacija – ir toliau formuoja palankią ekonominę aplinką įsigyti būstą.“

Pasiūla auga drauge su paklausa
Remiantis „Realco“ duomenimis, šių metų birželio pradžioje pirkėjams buvo siūloma 5463 butai – 5 proc. daugiau nei gegužę (5226). Daugiausia rinkos pasiūlos – 2429 butai – sudarė jau pastatyti arba netoli statybų pabaigos esantys projektai. Taip pat buvo siūloma 2555 pradėtos statybos būstai ir 472 dar nepradėti, bet su leidimais ar projektavimo stadijoje esantys butai.„Nuo šių metų pradžios Vilniaus būstų sandėlis nebenukrenta žemiau 5000 vienetų ribos ir pamažu pildosi toliau, nors pardavimo rodikliai taip pat auga. Kitaip tariant, pasiūlos ir paklausos balansas išlieka tvarus“, – pažymi M. Chmieliauskas.
Vien birželį pasiūlyti 567 butai penkiuose naujų projektų etapuose. Pasak „Realco“, jų valdomame portfelyje šiuo metu – 763 butai, tai sudaro apie 14 proc. visos pirminės sostinės būsto pasiūlos.
„EIKA Developement“ nuotr.
Populiariausi – ekonominės klasės butai
Bendrovės „EIKA Development“ duomenimis, birželį Vilniuje buvo parduota 371 butas – 87 proc. daugiau nei tą patį mėnesį pernai (199). Didžiausia paklausa išliko ekonominės klasės segmente – jų parduota 176 vienetai, kurių vidutinis plotas siekė 47,7 kv. m. Vidutinės klasės butų buvo nupirkta 160 (vid. plotas – 48,2 kv. m), o prestižinės klasės – 35 (vid. plotas – 70,3 kv. m). Apskritai per metus vidutinis parduodamo buto plotas sumažėjo nuo 54 iki 50 kv. m.
Populiariausiais sostinės rajonais tapo Pašilaičiai (56 parduoti butai), toliau rikiuojasi Lazdynai, Žirmūnai, Verkiai ir Naujininkai.
Išskirtinį aktyvumą lėmė kompleksiniai veiksniai
Antrąjį metų ketvirtį itin spartų augimą fiksavo ir „Citus“. Bendrovės duomenimis, balandžio-birželio mėn. buvo rezervuota 1106 būstai (butai ir kotedžai), o per visą pusmetį – 1811 būstų. Vien Vilniuje per pirmąjį pusmetį „Citus“ fiksavo 1503 būsto rezervacijas – tai daugiau nei 2,2 karto viršija pernai per tą patį laikotarpį pasiektus skaičius (682).
Projektas „Kaip Niujorke“. Bendrovės „Citus“ nutor.
Pasak pranešime cituojamo „Citus“ investicijų ir analizės vadovo Šarūno Taručio, augimą lėmė keli paraleliai veikiantys veiksniai: „Rinkos aktyvumo augimą paskatino ne vienas veiksnys – didėjantis būsto įperkamumas, mažėjančios palūkanų normos, pasitikėjimo grįžimas, psichologinis impulsas, kad kainos nebekris, o taip pat ir gerėjanti pirkėjų nuotaika. Be to, rinkoje atsirado daugiau patrauklių projektų, kurie generavo didesnį pirkėjų srautą.“Anot NT specialisto, jei ši tendencija išliks, artimiausiu metu galime tikėtis pereinamojo laikotarpio, kai iš subalansuotos rinkos palaipsniui grįžtama į pardavėjų pusę – ypač jei pasiūla nebepildys rinkos tokiu pat tempu, kaip dabar.