2025 sausio 25 d. šeštadienis, 23:41
Reklama  |  facebook

Gyvenimas rąstiniame name: kartais „šneka“, bet vasarą apgaubia malonia vėsa, o žiemą – šiluma

2017-10-12 09:58
Irena su vyru jau ketverius metus gyvena rąstiniame name. Pastaruoju metu, įsigaliojus energinio efektyvumo reikalavimams, namas turi atitikti A klasę ir rąstinukams tai – neįveikiamas iššūkis. Tačiau namo šeimininkė įsitikinusi – apšiltinant tokį namą izoliacine vata ar įvairiomis plėvelėmis tarp rąstų, jis netenka daugybės savo natūralių pranašumų.
nuotrauka
Namas Šakiuose. Bendrovės „JM Haus“ nuotr.


Minimos įmonės
JM Haus, UAB

Reikalavimai bjauroja rąstinio namo esmę

Meilė rąstiniams namams Irenai gimė gyvenant tokio tipo būste užsienyje, o jos vyras užaugo sename rąstiniame name, tad su tokiu būstu susiję nostalgiški prisiminimai. Namą šeima pasistatė apie 50 kilometrų nuo sostinės – vis dar kartais grįžta į miestą darbo reikalais.

„Toks namas turi savo ekologiją. Jis – kvėpuojantis, šiltas, natūralus, gražus. Bet, aišku, jis yra brangus“, – sako Irena. Ji įsitikinusi, kad apšiltinimas – nesvarbu, iš kurios pusės jis būtų įrengiamas, šiuos būsto pranašumus sugadina.

„Mūsų namas pastatytas iš 16 centimetrų storio rąstų. Ir mes turėjome jį dar šiltinti 30-ies centimetrų storio vatos sluoksniu. Tai kam man tada rąstinis namas, jei aš iškart jį gadinu? – piktinosi moteris. – Subjauroju išorę ir sunaikinu tą natūralų medienos kvėpavimą kažkokia vata ar, juo labiau, kažkokiomis plėvelėmis.“

Pašnekovė svarsto, kad tėvai tokio pat storio rąstų name sėkmingai ir šiltai nugyveno visą gyvenimą – kodėl to negalima padaryti ir šiandien?

Išlaikymas – pigesnis nei sostinės buto

Šeimos namas šiuo metu yra neapšiltintas. Būste įrengtas geoterminis šildymas ir nuolat laikosi 18 laipsnių šilumos. Kai norisi daugiau šilumos – užkuriamas židinys.

Šeima name pergyveno jau ir didžiuosius –20 laipsnių šalčius nepatirdami jokio diskomforto. Beje, Irena pabrėžia, kad 18 laipsnių temperatūros yra pakankamai – jausmas skiriasi nuo to, kokį patirtumėte tokią pat temperatūrą palaikydami gelžbetoniniame name – greičiausiai tektų dairytis megztinio.

„Visa namo elektra – kaitlentė, viryklė, apšvietimas ir dar elektros energiją naudojantis geoterminis šildymas žiemos metu mums kainuoja pusę to, ką mokame Vilniuje už kelių kambarių butą. O namas – dvigubai didesnis, 150-ies kvadratinių metrų“, – valdininkų postringavimus apie tai, kad toks namas eikvoja šilumą, atremia pašnekovė.

Beje, šeimininkai užsidarė name tuo metu, kai Vilnių kepino 30-ies laipsnių karštis. Irenos teigimu, jei langai uždaryti, rąstiniame name tokiomis dienomis laikosi maždaug 20-ies laipsnių šiluma, jame gera būti.

„Labai gera: iš tos sunkios aplinkos ateini į malonią vėsą. Taigi namas žiemą – šiltas, vasarą – vėsus. Būtent tai, ko reikia. Tačiau jei apdėsi tokį būstą izoliacinėmis medžiagomis – jis taps tiesiog sandaria dėže ir tokių savybių jau nebeturės“, – įsitikinusi pašnekovė.

Izoliacinis sluoksnis gali sukurti naujų problemų

Būstą pastatė bendrovė „Jūres House“. Pašnekovė sako, kad išrinkti patikimus statytojus buvo vyro užduotis. Namas pastatytas iš klijuotų rąstų – nekokybiškai jį surentus ilgainiui tokio tipo būste gali atsirasti skylių. Tačiau per ketverius gyvenimo šiame name metus jokių defektų neatsirado – statytojai, pažinodami medieną, jo specifiką, moka eliminuoti rąsto trūkumus.

„Ar namas keitėsi? Jis spėjo pasikeisti jau statybų metu, nes balta eglės mediena tamsėjo. Ji tapo gelsvesnė. Todėl užbaigę statybas namą iš išorės ir iš vidaus dažėme – kad spalva būtų vienoda laikui bėgant“, – sakė Irena.

Laikančias namo sienas šeima paliko rąstines, o pertvaros bei lubos buvo įrengtos iš gipskartonio.

„Languose esame įrengę orlaides ir per jas vyksta namo ventiliacija. Nes juk jokių kitų skylių jame nėra. Čia ir prasideda klaustukai: jei dedi 30-ies centimetrų storio apšiltinimo medžiagą, reikia kokios nors vėdinimo sistemos. Tarkime, rekuperacija – bet tie vamzdžiai juk prisitraukia įvairių dulkių ir tu jų neišvalysi, neišdezinfekuosi. Taigi jausiesi gyvenantis kondicionuojamame biure ar daugiabutyje. Kam tada apskritai tau rąstinis namas?!“ – stebisi Irena.

Korėja. Bendrovės „JM Haus“ nuotr.

Reikėjo priprasti prie būsto „šnekos“

Tačiau vieną gandą, kurį internete galima aptikti diskusijose apie rąstinius namus, Irena paneigia – neva, tokiuose namuose kaupiasi mažiau dulkių.

„Dulkių yra visur: nuo patalynės, drabužių, mūsų naminių gyvūnų, atskrieja įvairių žiedadulkių iš lauko. To jau neišvengsi. Iki šiol mokslas negali paaiškinti, iš kur atsiranda dulkės ir kur dingsta pinigai“, – juokiasi pašnekovė.

Ji taip pat sako, jog jai reikėjo laiko priprasti prie rąstinio namo „bendravimo“ – nuo šilumos, šalčio, drėgmės jis traukiasi ar plečiasi ir šio proceso metu šiek tiek braška.

„Vis galvodavau – kas čia vaikšto tame mano name? O namas „šneka“ – mediena lyg ir mirusi, bet kartu ir gyva. Namas skleidžia skirtingus garsus, kai paspaudžia šaltukas ar kai mediena pradeda brinkti“, – sako moteris.

Tačiau įvertinę visus pliusus ir minusus, Irena su vyru niekuomet nesigailėjo savo sprendimo – namuose jiems tiesiog gera, šilta ir jauku.

„Labai rekomenduočiau apsilankyti pas tuos, kurie gyvena tokiuose namuose, pajusti tą aplinką. Tiesa, nerekomenduočiau namo statyti iš masyvo rąstų – juos reikia kamšyti, prasideda papildomi rūpesčiai. Klijuotos medienos rąstai yra labai geras sprendimas ir jį pasirinkus, manau, jokių papildomų šiltinimo medžiagų nebereikia“, – pokalbį užbaigia Irena.  

Taip pat skaitykite:

Iš rąstinių namų istorijos: nuo paprasto iki klijuoto tašo rąsto

Bendrovės „JM Haus“ nuotr.

Statybunaujienos.lt



SPRENDIMAI

nuotrauka
2025-01-22 16:48
Naujieji metai įkvepia ne tik asmeniniams pasiekimams, bet ir pokyčiams namuose. Kaip rodo „Google“ paieškos rezultatų statistika, informacijos apie namų atnaujinimą ir remontą lietuviai aktyviausiai ieško būtent metų pradžioje.
nuotrauka
2025-01-08 08:34
Lietuvoje jau yra daugiau kaip 124 tūkst. gaminančių vartotojų, didžioji dalis jų – saulės elektrines ant savo namų stogų įsirengę gyventojai. Kiekvieną mėnesį „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prie tinklo prijungia apie 3 tūkst. naujų gaminančių vartotojų, tačiau ne visi elektrines ant stogų ...
nuotrauka
2024-12-27 15:20
Šilumos siurbliai – viena iš pažangiausių ir efektyviausių šiuolaikinių šildymo technologijų, kurią dažniausiai renkasi naujos statybos namus įsirenginėjantys naujakuriai. Tačiau juos kaip ekologiškesnę ir patogesnę alternatyvą vis dažniau renkasi ir senos statybos pastatų savininkai.
nuotrauka
2024-12-06 09:44
Renovuodami senesnės statybos privačius būstus gyventojai susiduria su dvejopu iššūkiu: kaip juos paversti modernesniais ir drauge padidinti energijos vartojimo efektyvumą, kad po remonto namai džiugintų ne tik savo estetika, bet ir mažesnėmis sąskaitomis už dujas?
nuotrauka
2024-11-29 11:26
Lietuvos verslininkai, planuojantys nekilnojamojo turto projektus, dažnai susiduria su iššūkiais jau pradiniuose etapuose. Netinkamai įvertintos sklypo galimybės, apribojimai, biurokratija ar aplinkos veiksniai gali lemti didžiulius finansinius nuostolius ir projekto vėlavimą.
nuotrauka
2024-11-29 11:08
Lauko žaliuzės tarnauja kaip dvejopos paskirties architektūrinis elementas. Pirmoji funkcija – estetinė. Gerai priderintos prie lauko fasado, jos tampa puikia namo ar pastato eksterjero dalimi. Antroji funkcija – praktinė. Lauko žaliuzės apsaugo patalpas nuo perkaitimo ir intensyvios saulės šviesos,...
nuotrauka
2024-11-26 14:03
Vilniaus būsto rinkoje terasiniai butai yra retenybė, sudaranti vos apie 2 proc. visos butų pasiūlos. Šiuo metu iš bendros 4 850 butų pasiūlos sostinėje yra tik apie 100 terasinių butų. Vidutinė terasinio buto kvadratinio metro kaina siekia apie 4 250 Eur – tai yra 25 proc. daugiau nei vidutinė kain...
nuotrauka
2024-11-25 10:17
Periodiškai iškyla atvejų, kai įvykdomos didelės apimties vagystės iš gyvenamųjų namų ir butų, o tai kelia klausimą – ar mūsų namai iš tiesų yra saugūs? Nors statistika rodo, kad vagysčių, padarytų įsibraunant į gyvenamąsias patalpas, mažėja, bendras tokių nusikaltimų skaičius vis dar išlieka reikšm...
nuotrauka
2024-11-04 13:17
Individualių namų kvartaluose priedangų tinklas nėra toks tankus kaip daugiabučių namų rajonuose, todėl svarbu žinoti, kurios vietos namuose yra saugiausios – jau esančias patalpas galima pritaikyti taip, kad jose būtų galima pasislėpti ekstremalios situacijos metu. Vilniaus miesto savivaldybė kartu...
nuotrauka
2024-10-17 07:52
Atvėsus orams sandarinimo darbai, naudojant poliuretano putas, tampa sudėtingesniais. Sandarinami paviršiai yra vėsūs ar net šalti. Tai turi įtakos ne tik sandarinimo kokybei, bet yra labai svarbi ir paties PU putų balionėlio temperatūra, kuri turi būti mažiausiai +5 °C .
nuotrauka
2024-10-16 11:49
Siekdami mažinti poveikį aplinkai ir sutaupyti, vis daugiau namus įsirenginėjančių gyventojų ieško išmanių sprendimų. Ant stogo įrengta saulės elektrinė, šilumos siurbliai ar mažesnes elektros kainas užtikrinantys energijos kaupikliai – šiandien prie poreikių prisitaikantys ir energijos vartojimą op...
nuotrauka
2024-10-15 12:25
Prasidedant šildymo sezonui Lietuvoje vieni gyventojai jo laukia, kiti nerimauja dėl didėsiančių komunalinių paslaugų sąskaitų. Specialistai teigia, kad šilumos energiją galima ir reikia taupyti. Kokios paprastos priemonės namuose gali padėti taupyti šilumos energiją ir sumažinti šildymo sąskaitas p...
nuotrauka
2024-09-20 09:58
Pirmieji vėsūs rudens vakarai negailestingai priminė, kad šiltos ir saulėtos dienos greitai bus tik malonus prisiminimas, ir vis daugiau laiko teks praleisti patalpose. Tad rugsėjį vis dažniau pagalvojama apie namų atnaujinimą, kad būtų kuo maloniau leisti juose šaltus, tamsius vėlyvo rudens, žiemos...
nuotrauka
2024-08-29 11:58
Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama virš 3 tūkst. saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų. „Energijos skirstymo operatoriaus" (ESO) ekspertų teigimu, tapti gaminančiais vartotojais ir taip sumažinti sąnaudas už elektros energ...
nuotrauka
2024-08-26 07:34
Montavimo putos dažniausiai naudojamos montuojant langus ir duris, kai reikia sandarinti ir tvirtinti. Todėl renkantis putas, meistrai įvertina svarbiausius aspektus: šilumos pralaidumą – kiek efektyviai saugo pastate šilumą; antrinį plėtimąsi – geriausias 20–30 %, kad būtų patogu išpūsti į siauresn...
nuotrauka
2024-07-31 08:12
SOUDAL pristato purškiamą termoizoliaciją įvairiems statybos darbams. Tai patogiai ir ekonomiškai naudojamos priemonės, užtikrinančios darbų kokybę.
nuotrauka
2024-07-19 08:32
Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, šiuo metu Lietuvoje renovuojama per 1200 daugiabučių, o jau surenovuota – kiek daugiau nei 3700. Tai siekia vos 12,4 proc. šalies daugiabučių, tad norint pasiekti klimato kaitos padarinių švelninimo tikslus, būtina spartinti renovacijos tempą. Atnaujin...
nuotrauka
2024-07-04 07:44
Nuotekų šalinimo garsai, pavyzdžiui, nuleidžiant vandenį tualete ar išleidžiant iš vonios, gali būti itin stiprūs ir trikdantys gyventojų ir net kaimynų ramybę bei komfortą. Pirmaujanti tarptautinė plastikinių vamzdynų sprendimų gamintoja „Pipelife“ sukūrė sistemą „Master3Plus“, kuri itin efektyviai...
nuotrauka
2024-07-01 15:14
Išmanių namų sprendimų paklausa nuolat auga – namų šeimininkai nori gyventi ne tik gražiau, bet ir išmaniau. Viena populiariausių sistemų, galinčių atliepti net ir sudėtingiausius išmanesnių namų poreikius, yra KNX. Tad jei ketinate rinktis būtent tokį sprendimą, šiame straipsnyje sužinosite svarbia...
nuotrauka
2024-07-01 07:54
Nuo seno dažnai yra minimi tokie raktažodžiai kaip – „visraktis“ ar „stebuklingas raktas“. Bet ar tai gali būti tiesa, kad jie egzistuoja? Taip ir tai nėra mitas. Siekiant patenkinti augančią ABLOY spynų paklausą visame pasaulyje, 1968 m. buvo įkurta Joensuu gamykla. ABLOY gamykloje gaminami ir vien...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI