2023 birželio 2 d. penktadienis, 7:21
Reklama  |  facebook

Gyvenimas rąstiniame name: kartais „šneka“, bet vasarą apgaubia malonia vėsa, o žiemą – šiluma

2017-10-12 09:58
Irena su vyru jau ketverius metus gyvena rąstiniame name. Pastaruoju metu, įsigaliojus energinio efektyvumo reikalavimams, namas turi atitikti A klasę ir rąstinukams tai – neįveikiamas iššūkis. Tačiau namo šeimininkė įsitikinusi – apšiltinant tokį namą izoliacine vata ar įvairiomis plėvelėmis tarp rąstų, jis netenka daugybės savo natūralių pranašumų.
nuotrauka
Namas Šakiuose. Bendrovės „JM Haus“ nuotr.


Minimos įmonės
JM Haus, UAB

Reikalavimai bjauroja rąstinio namo esmę

Meilė rąstiniams namams Irenai gimė gyvenant tokio tipo būste užsienyje, o jos vyras užaugo sename rąstiniame name, tad su tokiu būstu susiję nostalgiški prisiminimai. Namą šeima pasistatė apie 50 kilometrų nuo sostinės – vis dar kartais grįžta į miestą darbo reikalais.

„Toks namas turi savo ekologiją. Jis – kvėpuojantis, šiltas, natūralus, gražus. Bet, aišku, jis yra brangus“, – sako Irena. Ji įsitikinusi, kad apšiltinimas – nesvarbu, iš kurios pusės jis būtų įrengiamas, šiuos būsto pranašumus sugadina.

„Mūsų namas pastatytas iš 16 centimetrų storio rąstų. Ir mes turėjome jį dar šiltinti 30-ies centimetrų storio vatos sluoksniu. Tai kam man tada rąstinis namas, jei aš iškart jį gadinu? – piktinosi moteris. – Subjauroju išorę ir sunaikinu tą natūralų medienos kvėpavimą kažkokia vata ar, juo labiau, kažkokiomis plėvelėmis.“

Pašnekovė svarsto, kad tėvai tokio pat storio rąstų name sėkmingai ir šiltai nugyveno visą gyvenimą – kodėl to negalima padaryti ir šiandien?

Išlaikymas – pigesnis nei sostinės buto

Šeimos namas šiuo metu yra neapšiltintas. Būste įrengtas geoterminis šildymas ir nuolat laikosi 18 laipsnių šilumos. Kai norisi daugiau šilumos – užkuriamas židinys.

Šeima name pergyveno jau ir didžiuosius –20 laipsnių šalčius nepatirdami jokio diskomforto. Beje, Irena pabrėžia, kad 18 laipsnių temperatūros yra pakankamai – jausmas skiriasi nuo to, kokį patirtumėte tokią pat temperatūrą palaikydami gelžbetoniniame name – greičiausiai tektų dairytis megztinio.

„Visa namo elektra – kaitlentė, viryklė, apšvietimas ir dar elektros energiją naudojantis geoterminis šildymas žiemos metu mums kainuoja pusę to, ką mokame Vilniuje už kelių kambarių butą. O namas – dvigubai didesnis, 150-ies kvadratinių metrų“, – valdininkų postringavimus apie tai, kad toks namas eikvoja šilumą, atremia pašnekovė.

Beje, šeimininkai užsidarė name tuo metu, kai Vilnių kepino 30-ies laipsnių karštis. Irenos teigimu, jei langai uždaryti, rąstiniame name tokiomis dienomis laikosi maždaug 20-ies laipsnių šiluma, jame gera būti.

„Labai gera: iš tos sunkios aplinkos ateini į malonią vėsą. Taigi namas žiemą – šiltas, vasarą – vėsus. Būtent tai, ko reikia. Tačiau jei apdėsi tokį būstą izoliacinėmis medžiagomis – jis taps tiesiog sandaria dėže ir tokių savybių jau nebeturės“, – įsitikinusi pašnekovė.

Izoliacinis sluoksnis gali sukurti naujų problemų

Būstą pastatė bendrovė „Jūres House“. Pašnekovė sako, kad išrinkti patikimus statytojus buvo vyro užduotis. Namas pastatytas iš klijuotų rąstų – nekokybiškai jį surentus ilgainiui tokio tipo būste gali atsirasti skylių. Tačiau per ketverius gyvenimo šiame name metus jokių defektų neatsirado – statytojai, pažinodami medieną, jo specifiką, moka eliminuoti rąsto trūkumus.

„Ar namas keitėsi? Jis spėjo pasikeisti jau statybų metu, nes balta eglės mediena tamsėjo. Ji tapo gelsvesnė. Todėl užbaigę statybas namą iš išorės ir iš vidaus dažėme – kad spalva būtų vienoda laikui bėgant“, – sakė Irena.

Laikančias namo sienas šeima paliko rąstines, o pertvaros bei lubos buvo įrengtos iš gipskartonio.

„Languose esame įrengę orlaides ir per jas vyksta namo ventiliacija. Nes juk jokių kitų skylių jame nėra. Čia ir prasideda klaustukai: jei dedi 30-ies centimetrų storio apšiltinimo medžiagą, reikia kokios nors vėdinimo sistemos. Tarkime, rekuperacija – bet tie vamzdžiai juk prisitraukia įvairių dulkių ir tu jų neišvalysi, neišdezinfekuosi. Taigi jausiesi gyvenantis kondicionuojamame biure ar daugiabutyje. Kam tada apskritai tau rąstinis namas?!“ – stebisi Irena.

Korėja. Bendrovės „JM Haus“ nuotr.

Reikėjo priprasti prie būsto „šnekos“

Tačiau vieną gandą, kurį internete galima aptikti diskusijose apie rąstinius namus, Irena paneigia – neva, tokiuose namuose kaupiasi mažiau dulkių.

„Dulkių yra visur: nuo patalynės, drabužių, mūsų naminių gyvūnų, atskrieja įvairių žiedadulkių iš lauko. To jau neišvengsi. Iki šiol mokslas negali paaiškinti, iš kur atsiranda dulkės ir kur dingsta pinigai“, – juokiasi pašnekovė.

Ji taip pat sako, jog jai reikėjo laiko priprasti prie rąstinio namo „bendravimo“ – nuo šilumos, šalčio, drėgmės jis traukiasi ar plečiasi ir šio proceso metu šiek tiek braška.

„Vis galvodavau – kas čia vaikšto tame mano name? O namas „šneka“ – mediena lyg ir mirusi, bet kartu ir gyva. Namas skleidžia skirtingus garsus, kai paspaudžia šaltukas ar kai mediena pradeda brinkti“, – sako moteris.

Tačiau įvertinę visus pliusus ir minusus, Irena su vyru niekuomet nesigailėjo savo sprendimo – namuose jiems tiesiog gera, šilta ir jauku.

„Labai rekomenduočiau apsilankyti pas tuos, kurie gyvena tokiuose namuose, pajusti tą aplinką. Tiesa, nerekomenduočiau namo statyti iš masyvo rąstų – juos reikia kamšyti, prasideda papildomi rūpesčiai. Klijuotos medienos rąstai yra labai geras sprendimas ir jį pasirinkus, manau, jokių papildomų šiltinimo medžiagų nebereikia“, – pokalbį užbaigia Irena.  

Taip pat skaitykite:

Iš rąstinių namų istorijos: nuo paprasto iki klijuoto tašo rąsto

Bendrovės „JM Haus“ nuotr.

Statybunaujienos.lt



SPRENDIMAI

nuotrauka
2023-05-15 07:32
Visi žinome, kad užterštas lauko oras gali pakenkti sveikatai. Tačiau ar susimąstėme, kad namų oras taip pat gali būti didelė problema? Pasaulinė Sveikatos organizacija nustatė, jog patalpų oro kokybė dažnai būna net 2–5 kartus prastesnė negu oro lauke.
nuotrauka
2023-05-12 07:45
Įvairiems statybos darbams, kuriuos atliekant naudojamos sandarinimo putos, klijai, hermetikai, glaistai, yra imlūs laikui, kruopštumui. Todėl meistrai ieško priemonių, su kuriomis galėtų dirbti sparčiai ir kokybiškai. Atliepiant rinkos poreikius, PENOSIL, kuris yra vienas iš pirmaujančių Europoje p...
nuotrauka
2023-03-20 07:45
„Teriva“ sistema – tai efektyvus sprendimas pigiai, lengvai ir greitai sumontuoti perdangas naujos statybos ir renovuojamuose pastatuose net ir tada, kai pastato išplanavimas sudėtingas, nepatogios montavimo sąlygos.
nuotrauka
2023-02-20 07:47
Aukštesnio energinio naudingumo pastatų nauda apskaičiuojama finansiškai, nes tai lemia mažesnes šildymo sąnaudas. O kaip ekonomiškai pagrįsti akustinio komforto, aukštesnės garso izoliacijos klasės naudą?
nuotrauka
2023-02-16 08:20
Įvertinę LR pastatų energinio naudingumo ir atitvarų projektavimo reglamentų reikalavimus, PAROC gaminių pasiūlą ir jų savybes, „Paroc“ specialistai atnaujino CAD brėžinius ir katalogą „Statau šiltą namą 2023“.
nuotrauka
2023-02-13 07:38
Akustinio komforto poreikis praaugo akustinio STR reikalavimus. Tačiau vartotojai, anot Viktoro Meko, įmonės „Akustika plius“ akustiko, dar nelabai suvokia, kas tai yra – painioja su pastato energinio naudingumo klase arba neskiria patalpų akustikos nuo garso izoliacijos. O statybų specialistams, ku...
nuotrauka
2023-02-08 07:30
SEB banko duomenimis, per pastaruosius dvejus metus būsto kaina padidėjo 40 procentų. Gyventojai viliasi, kad brangus būstas bus kokybiškas ir komfortiškas gyventi. Tačiau paradoksas – naujos statybos butai yra aukščiausio – A++ energinio naudingumo, o garsas jau kone 20 metų – vis tos pat minimalio...
nuotrauka
2023-02-07 07:28
Įmonė „Ekobazė“ verčiasi atliekų tvarkymu, tačiau prieš porą metų rinkai pateikė naują prekinį ženklą EKOFINA, kuris pretenduoja aktyviai dalyvauti žiedinėje ekonomikoje: įmonė iš atliekų gamina inovatyvius, pažangius ir aktualius gaminius, kurie taip pat naudojami ir statyboje.
nuotrauka
2023-02-01 06:13
Pastebima, kad renovavus daugiabutį namą, būsto išlaikymas tampa ekonomiškesniu, pagražėja gyvenamoji aplinka, išauga gyvenimo komfortas bei padidėja nekilnojamojo turto vertė. Paskaičiuota, kad renovavus būstą, jo pardavimo ar nuomos kaina išauga maždaug trečdaliu. Privataus namo renovacija taip pa...
nuotrauka
2023-01-31 07:31
Pastatų vidaus nuotekų sistemoms įrengti pilkojo ketaus vamzdžiai naudojami jau nuo seno. Dabar Lietuvoje juos jau baigia išstumti pigesni ir lengvesni plastikiniai vamzdžiai. Vis dėlto eksploatacinėmis – ypač akustinėmis bei priešgaisrinėmis – savybėmis plastikiniai smarkiai nusileidžia ketaus vamz...
nuotrauka
2023-01-30 09:26
Statydami naujus pastatus, tiek daugiabučius, tiek ir individualius gyvenamuosius namus, siekiame, kad jie būtų energiškai efektyvūs, kokybiški ir ilgaamžiai. Siekiame, kad išlaidos būsto šildymui būtų kuo mažesnės, o gyvenamoji aplinka sveika ir patogi.
nuotrauka
2022-12-14 07:31
Naujos kartos produktai vidaus ir fasado apdailai turi būti patvarūs ir vizualiai patrauklūs – tai rinkos spaudimas statybos pramonei. Patvarios, estetiškos vidaus ir išorės apdailos ieško kiekvienas, skaičiuojantis sąnaudas ir naudą, nenorintis kas kelerius metus imtis remonto, o pasidaryti apdailą...
nuotrauka
2022-12-14 05:13
Kiemo vartai bei varteliai yra bene svarbiausias tvoros elementas, kuris turi būti ne tik gražus, bet ir patvarus bei ilgaamžis, nes yra naudojamas kasdien. Apie tai, kaip, vykdant kiemo aptvėrimo darbus, išsirinkti vartus bei vartelius, numatyti jų plotį, atidarymo būdą ir kitus svarbius dalykus, k...
nuotrauka
2022-11-22 07:27
Statybų sektorius susiduria ne tik su daugelį sričių paliečiančiais kylančių kainų, žaliavų trūkumo ar vis augančio investicijų ekologiškiems sprendimams poreikio iššūkiais. Didėjančio vartotojų reiklumo ir rinkos bei aplinkos sąlygų diktuojami pokyčiai reikalauja kūrybiškų ir tvarių sprendimų.
nuotrauka
2022-11-21 09:56
Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) vystytojai pirmieji Baltijos šalys pasiekė aukštą garso izoliaciją. Vilniuje vystomas NT projektas „Mindaugo rezidencija“ yra pirmasis daugiabutis Baltijos šalyse, turintis A klasės garso izoliaciją, kuri gyventojams užtikrina maksimalų privatumą ir komfortą.
nuotrauka
2022-10-20 15:24
Šildymo sezonas tik prasideda, bet akivaizdu, kad šiemet už namų ir butų šildymą mokėsime gerokai brangiau. Jau pasigirsta prognozių, kad išlaidos šildymui augs ir toliau. Tokia situacija verčia susimąstyti – ką savo namuose galime pakeisti, kad nors kiek sumažintume sąskaitas už šildymą. Vienas iš ...
nuotrauka
2022-10-12 07:10
Siekdama pagerinti ir pagreitinti vartotojų pasirinkimą, PENOSIL sukūrė patogią kategorizavimo sistemą. Naujas dizainas padės ne tik padidinti produktų matomumą, bet ir leis aiškiau nustatyti jų paskirtį bei užtikrinti efektyvesnę ir malonesnę klientų patirtį. Nauja sistema patogi ir profesionalams,...
nuotrauka
2022-09-16 07:24
Terasa tapo neatskiriama būsto dalimi. Kad šis statinys leistų patirti visus malonumus ne tik šiltuoju metų laiku, reikia pasidomėti statybos ypatumais.
nuotrauka
2022-09-07 07:44
Šildomos grindys – tai ekonomiškai efektyviausias, estetiškiausias, todėl ir populiariausias šildymo būdas. Šildomų grindų įrengimas pirmajame aukšte, įprastai, problemų nesukelia, tačiau antrajame, ant medinės perdangos, gali tapti iššūkiu. Betonuoti dažnai negalima dėl per didelių apkrovų, todėl č...
nuotrauka
2022-09-02 07:47
Grindinį žmonės paprastai pastebi tik dviem atvejais: kai už jo užkliūva arba grožėdamiesi negali atitraukti akių. Kauno rajono Kulautuvos miestelio Akacijų alėjoje ir V.Augausko gatvėje paklota apie 7 tūkst. kv. m „Brikers LT“ trinkelių – patogių pėstiems ir važiuotiems, įspūdingų, derančių prie ap...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI