2024 rugsėjo 7 d. šeštadienis, 16:36
Reklama  |  facebook

Gyvenimas rąstiniame name: kartais „šneka“, bet vasarą apgaubia malonia vėsa, o žiemą – šiluma

2017-10-12 09:58
Irena su vyru jau ketverius metus gyvena rąstiniame name. Pastaruoju metu, įsigaliojus energinio efektyvumo reikalavimams, namas turi atitikti A klasę ir rąstinukams tai – neįveikiamas iššūkis. Tačiau namo šeimininkė įsitikinusi – apšiltinant tokį namą izoliacine vata ar įvairiomis plėvelėmis tarp rąstų, jis netenka daugybės savo natūralių pranašumų.
nuotrauka
Namas Šakiuose. Bendrovės „JM Haus“ nuotr.


Minimos įmonės
JM Haus, UAB

Reikalavimai bjauroja rąstinio namo esmę

Meilė rąstiniams namams Irenai gimė gyvenant tokio tipo būste užsienyje, o jos vyras užaugo sename rąstiniame name, tad su tokiu būstu susiję nostalgiški prisiminimai. Namą šeima pasistatė apie 50 kilometrų nuo sostinės – vis dar kartais grįžta į miestą darbo reikalais.

„Toks namas turi savo ekologiją. Jis – kvėpuojantis, šiltas, natūralus, gražus. Bet, aišku, jis yra brangus“, – sako Irena. Ji įsitikinusi, kad apšiltinimas – nesvarbu, iš kurios pusės jis būtų įrengiamas, šiuos būsto pranašumus sugadina.

„Mūsų namas pastatytas iš 16 centimetrų storio rąstų. Ir mes turėjome jį dar šiltinti 30-ies centimetrų storio vatos sluoksniu. Tai kam man tada rąstinis namas, jei aš iškart jį gadinu? – piktinosi moteris. – Subjauroju išorę ir sunaikinu tą natūralų medienos kvėpavimą kažkokia vata ar, juo labiau, kažkokiomis plėvelėmis.“

Pašnekovė svarsto, kad tėvai tokio pat storio rąstų name sėkmingai ir šiltai nugyveno visą gyvenimą – kodėl to negalima padaryti ir šiandien?

Išlaikymas – pigesnis nei sostinės buto

Šeimos namas šiuo metu yra neapšiltintas. Būste įrengtas geoterminis šildymas ir nuolat laikosi 18 laipsnių šilumos. Kai norisi daugiau šilumos – užkuriamas židinys.

Šeima name pergyveno jau ir didžiuosius –20 laipsnių šalčius nepatirdami jokio diskomforto. Beje, Irena pabrėžia, kad 18 laipsnių temperatūros yra pakankamai – jausmas skiriasi nuo to, kokį patirtumėte tokią pat temperatūrą palaikydami gelžbetoniniame name – greičiausiai tektų dairytis megztinio.

„Visa namo elektra – kaitlentė, viryklė, apšvietimas ir dar elektros energiją naudojantis geoterminis šildymas žiemos metu mums kainuoja pusę to, ką mokame Vilniuje už kelių kambarių butą. O namas – dvigubai didesnis, 150-ies kvadratinių metrų“, – valdininkų postringavimus apie tai, kad toks namas eikvoja šilumą, atremia pašnekovė.

Beje, šeimininkai užsidarė name tuo metu, kai Vilnių kepino 30-ies laipsnių karštis. Irenos teigimu, jei langai uždaryti, rąstiniame name tokiomis dienomis laikosi maždaug 20-ies laipsnių šiluma, jame gera būti.

„Labai gera: iš tos sunkios aplinkos ateini į malonią vėsą. Taigi namas žiemą – šiltas, vasarą – vėsus. Būtent tai, ko reikia. Tačiau jei apdėsi tokį būstą izoliacinėmis medžiagomis – jis taps tiesiog sandaria dėže ir tokių savybių jau nebeturės“, – įsitikinusi pašnekovė.

Izoliacinis sluoksnis gali sukurti naujų problemų

Būstą pastatė bendrovė „Jūres House“. Pašnekovė sako, kad išrinkti patikimus statytojus buvo vyro užduotis. Namas pastatytas iš klijuotų rąstų – nekokybiškai jį surentus ilgainiui tokio tipo būste gali atsirasti skylių. Tačiau per ketverius gyvenimo šiame name metus jokių defektų neatsirado – statytojai, pažinodami medieną, jo specifiką, moka eliminuoti rąsto trūkumus.

„Ar namas keitėsi? Jis spėjo pasikeisti jau statybų metu, nes balta eglės mediena tamsėjo. Ji tapo gelsvesnė. Todėl užbaigę statybas namą iš išorės ir iš vidaus dažėme – kad spalva būtų vienoda laikui bėgant“, – sakė Irena.

Laikančias namo sienas šeima paliko rąstines, o pertvaros bei lubos buvo įrengtos iš gipskartonio.

„Languose esame įrengę orlaides ir per jas vyksta namo ventiliacija. Nes juk jokių kitų skylių jame nėra. Čia ir prasideda klaustukai: jei dedi 30-ies centimetrų storio apšiltinimo medžiagą, reikia kokios nors vėdinimo sistemos. Tarkime, rekuperacija – bet tie vamzdžiai juk prisitraukia įvairių dulkių ir tu jų neišvalysi, neišdezinfekuosi. Taigi jausiesi gyvenantis kondicionuojamame biure ar daugiabutyje. Kam tada apskritai tau rąstinis namas?!“ – stebisi Irena.

Korėja. Bendrovės „JM Haus“ nuotr.

Reikėjo priprasti prie būsto „šnekos“

Tačiau vieną gandą, kurį internete galima aptikti diskusijose apie rąstinius namus, Irena paneigia – neva, tokiuose namuose kaupiasi mažiau dulkių.

„Dulkių yra visur: nuo patalynės, drabužių, mūsų naminių gyvūnų, atskrieja įvairių žiedadulkių iš lauko. To jau neišvengsi. Iki šiol mokslas negali paaiškinti, iš kur atsiranda dulkės ir kur dingsta pinigai“, – juokiasi pašnekovė.

Ji taip pat sako, jog jai reikėjo laiko priprasti prie rąstinio namo „bendravimo“ – nuo šilumos, šalčio, drėgmės jis traukiasi ar plečiasi ir šio proceso metu šiek tiek braška.

„Vis galvodavau – kas čia vaikšto tame mano name? O namas „šneka“ – mediena lyg ir mirusi, bet kartu ir gyva. Namas skleidžia skirtingus garsus, kai paspaudžia šaltukas ar kai mediena pradeda brinkti“, – sako moteris.

Tačiau įvertinę visus pliusus ir minusus, Irena su vyru niekuomet nesigailėjo savo sprendimo – namuose jiems tiesiog gera, šilta ir jauku.

„Labai rekomenduočiau apsilankyti pas tuos, kurie gyvena tokiuose namuose, pajusti tą aplinką. Tiesa, nerekomenduočiau namo statyti iš masyvo rąstų – juos reikia kamšyti, prasideda papildomi rūpesčiai. Klijuotos medienos rąstai yra labai geras sprendimas ir jį pasirinkus, manau, jokių papildomų šiltinimo medžiagų nebereikia“, – pokalbį užbaigia Irena.  

Taip pat skaitykite:

Iš rąstinių namų istorijos: nuo paprasto iki klijuoto tašo rąsto

Bendrovės „JM Haus“ nuotr.

Statybunaujienos.lt



SPRENDIMAI

nuotrauka
2024-08-29 11:58
Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama virš 3 tūkst. saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų. „Energijos skirstymo operatoriaus" (ESO) ekspertų teigimu, tapti gaminančiais vartotojais ir taip sumažinti sąnaudas už elektros energ...
nuotrauka
2024-08-26 07:34
Montavimo putos dažniausiai naudojamos montuojant langus ir duris, kai reikia sandarinti ir tvirtinti. Todėl renkantis putas, meistrai įvertina svarbiausius aspektus: šilumos pralaidumą – kiek efektyviai saugo pastate šilumą; antrinį plėtimąsi – geriausias 20–30 %, kad būtų patogu išpūsti į siauresn...
nuotrauka
2024-07-31 08:12
SOUDAL pristato purškiamą termoizoliaciją įvairiems statybos darbams. Tai patogiai ir ekonomiškai naudojamos priemonės, užtikrinančios darbų kokybę.
nuotrauka
2024-07-19 08:32
Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, šiuo metu Lietuvoje renovuojama per 1200 daugiabučių, o jau surenovuota – kiek daugiau nei 3700. Tai siekia vos 12,4 proc. šalies daugiabučių, tad norint pasiekti klimato kaitos padarinių švelninimo tikslus, būtina spartinti renovacijos tempą. Atnaujin...
nuotrauka
2024-07-04 07:44
Nuotekų šalinimo garsai, pavyzdžiui, nuleidžiant vandenį tualete ar išleidžiant iš vonios, gali būti itin stiprūs ir trikdantys gyventojų ir net kaimynų ramybę bei komfortą. Pirmaujanti tarptautinė plastikinių vamzdynų sprendimų gamintoja „Pipelife“ sukūrė sistemą „Master3Plus“, kuri itin efektyviai...
nuotrauka
2024-07-01 15:14
Išmanių namų sprendimų paklausa nuolat auga – namų šeimininkai nori gyventi ne tik gražiau, bet ir išmaniau. Viena populiariausių sistemų, galinčių atliepti net ir sudėtingiausius išmanesnių namų poreikius, yra KNX. Tad jei ketinate rinktis būtent tokį sprendimą, šiame straipsnyje sužinosite svarbia...
nuotrauka
2024-07-01 07:54
Nuo seno dažnai yra minimi tokie raktažodžiai kaip – „visraktis“ ar „stebuklingas raktas“. Bet ar tai gali būti tiesa, kad jie egzistuoja? Taip ir tai nėra mitas. Siekiant patenkinti augančią ABLOY spynų paklausą visame pasaulyje, 1968 m. buvo įkurta Joensuu gamykla. ABLOY gamykloje gaminami ir vien...
nuotrauka
2024-06-17 08:40
Kiekvienais metais patiriame vasaros karščius, kurie dėl klimato kaitos darosi ne tik ilgesni, bet ir intensyvesni. Todėl patalpų vėsinimas tampa ypač aktualus, tačiau tradiciniai, primityviai valdomi oro kondicionavimo būdai yra susiję su didelėmis energijos sąnaudomis. Būtent čia gali padėti išman...
nuotrauka
2024-05-29 15:09
Kiekvienas savo namuose norime jaustis saugiai, o kur nors išvykę – būti ramūs, kad saugūs išliks ir jie. Interjero dizainerė dalijasi keturiais paprastais ir nebrangiais sprendimais, kurie padės užtikrinti namų saugumą atostogų metu.
nuotrauka
2024-05-29 14:51
JUNG KNX išmaniųjų namų sistema (angl. JUNG KNX system arba JUNG KNX smart home) iš naujo apibrėžia mūsų santykį su erdvėmis, kuriose gyvename ar dirbame. Ši sistema leidžia ne tik valdyti ir automatizuoti įvairias išmaniųjų namų funkcijas, bet ir padeda ženkliai sumažinti energijos vartojimą bei ku...
nuotrauka
2024-05-28 10:55
Nuo pat karo Ukrainoje pradžios dažnas nerimauja ir dėl savo šalies saugumo – kaip gintų ją arba kur slėptųsi nuo pavojų, jei iškiltų grėsmė. Viena svarbiausių apsisaugojimo priemonių karo metu yra pastatuose įrengtos slėptuvės, kuriose nuo sprogimo gali slėptis šimtai žmonių. Apie tai, ar įmanoma t...
nuotrauka
2024-05-22 14:45
JUNG garsėja aukštos kokybės sprendimais, skirtais elektros instaliacijai ir išmaniesiems namams. Gydymo įstaigos ne išimtis – JUNG asortimente yra daugybė specializuotų sprendimų, kurie atitinka ligoninių, ambulatorijų, slaugos namų ir kitų medicinos įstaigų reikalavimus.
nuotrauka
2024-05-22 07:04
Prasidėjus šildymo ar vėsinimo sezonui, viena iš svarbiausių aktualijų tampa klausimas, kaip palaikyti norimą temperatūrą namuose be didelių šildymo ar vėsinimo sąnaudų. Populiariausias veiksmų planas – sienų izoliacija ir alternatyvūs šildymo-vėsinimo būdai. Tačiau paprastai pamirštama, kad didžiau...
nuotrauka
2024-05-07 07:04
Be akivaizdžių klimato kaitos padarinių, šiuo metu susiduriame ir su sparčiai augančiomis energijos kainomis, todėl energijos tausojimas tapo didžiausiu namų ūkių rūpesčiu. Energinis efektyvumas reiškia, kad tai pačiai užduočiai atlikti arba tam pačiam rezultatui gauti sunaudojama mažiau energijos. ...
nuotrauka
2024-04-27 09:01
Tiek buityje, tiek ir pramonėje neretai tenka susidurti su problema, kuri, nors ir nedidelė, bet kelia daug nepatogumų: kažkas užrūdijo, sunkiai atsidaro, neįmanoma pastumti. Mesti lauk ir keisti nauju –neracionalu. SOUDAL pasiūlė universalų sprendimą – atnaujintą „Soudal Multi Spray“.
nuotrauka
2024-04-26 14:46
Terminas rekuperacija girdėtas, ko gero, daugeliui. Ypač tie, kurie šiuo metu statosi namą, tam ruošiasi arba yra pirkimo procese, pakankamai dažnai tenka kalbėti apie įvairius techninius dalykus, tarp kurių patenka ir rekuperatoriai. Šis prietaisas atlieka labai svarbų vaidmenį gerinant oro kokybę ...
nuotrauka
2024-04-24 07:43
„Wolf Group“ yra pirmaujanti Europos statybinės chemijos produktų ir sprendimų gamintoja bei platintoja. Įmonė šiemet mini 30 metų veiklos sukaktį. 1994 m. dviejų draugų – Jaan Puusaag ir Jaanus Paeväli – įkurta įmonė išaugo į rinkos lyderę, veikiančią didelėje pasaulio dalyje ir eksportuojančią sav...
nuotrauka
2024-04-23 07:26
Iki balandžio 30 d. vilniečiai kviečiami teikti paraiškas istorinių pastatų išorės tvarkymui. Savivaldybė remia nuo 60 iki 80 proc. istorinių pastatų tvarkybos darbų išlaidų. Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros paveldo apsaugos skyriaus vedėja Donata Kabelkė pasakoja svarbiausius dalykus, kuriuos ...
nuotrauka
2024-04-18 09:52
Ryškiomis spalvomis pleškančios gėlės – vienas iš gražiausių ir pigiausių namų akcentų. Tai, kad šiemet daug namų balkonų, terasų ir sodų pražys įvairiais žiedais, rodo ir gėlių, sėklų pardavimo skaičiai, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tiesa, planuojant jomis dekoru...
nuotrauka
2024-04-15 10:06
Apgyvendinti skirtingo amžiaus vaikus viename kambaryje daugeliui tėvų skamba kaip rimtas iššūkis. Ypač, kai vaikų amžius ir poreikiai yra skirtingi, o vietos reikia ne tik namų darbams ruošti, bet ir žaidimams. Kaip padaryti, kad kambaryje vyrautų tvarka, o vietos pakaktų visiems, pademonstravo int...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI