2023 rugsėjo 27 d. trečiadienis, 0:42
Reklama  |  facebook

Inovacijos ateina į Vilniaus oro uostą – kokie patogumai lauks keleivių naujajame išvykimo terminale ir aplink?

2023-08-30 10:51
Šiuo metu būsimame naujame Vilniaus oro uosto terminale vyksta fasado įrengimo darbai. Tačiau jau tiksliai suplanuota, kokios modernios technologijos jame bus diegiamos: būsimos inovacijos keleiviams užtikrins dar didesnį patogumą ir gali net pakeisti įpročius ruošiantis skrydžiui.
nuotrauka
Lietuvos oro uostų vizualizac.


Minimos įmonės
Lietuvos oro uostai, VĮ,
Eikos statyba, UAB
„Technologinė pažanga yra būtina, siekiant padidinti pajėgumus, kad Lietuvos oro uostai bendrai galėtų aptarnauti daugiau negu 10 mln. keleivių per metus. Didesnis saugumo lygis, automatizuoti procesai, milžiniškos LED sienos, elektrifikuotas transportas, naujos paslaugos ir kitokie kelionių įpročiai – visa tai prasidės kartu su naujo Vilniaus oro uosto era 2025 m. pradžioje", – pranešime cituojamas Giedrius Paulikaitis, Lietuvos oro uostų technologijų vystymo skyriaus vadovas.

Jis išskiria kelias svarbiausias naujoves, kurios atspindės oro uostų technologinį proveržį ir didesnį visų keleivių komfortą.

Pirma tokia moderni rankinio bagažo patikra Baltijos šalyse

Būsimame naujajame terminale keleiviams sparčiai judėti pirmyn aviacijos saugumo patikros zonoje leis viena moderniausių rankinio bagažo patikros sistemų Baltijos šalyse. Pirmiausia, bagažo turinys bus analizuojamas pasitelkus dirbtinio intelekto sprendimus, kurie atliks neleistinų daiktų atpažinimo užduotis ir pateiks vaizdą 3D formatu. Tai reiškia, kad keleiviams bus galima sudaryti galimybes iš savo lagaminų, kuprinių, keleivinių krepšių neištraukti kompiuterių, fotokamerų, skysčių ir kitų daiktų – pro modernius įrenginius, primenančius ligoninėse naudojamus magnetinio rezonanso tomografijos aparatus, bagažas galės keliauti užsegtas. Be to siekiant maksimaliai išnaudoti būsimus rankinio bagažo skenavimo pajėgumus, keleiviams pasiūlysime automatinę dėžučių grąžinimo sistemą, kuri aviacijos saugumo patikros procesą pagreitins ir leis sumažinti streso lygį.

oro uostai

Tokie aviacijos saugumo C3 lygio rankinio bagažo patikros įrenginiai jau naudojami JAV, Jungtinės Karalystės ir keleto kitų didžiausių Europos šalių oro uostuose. Juose saugumo patikra atliekama iškart keliais lygiais, vykdant specialias procedūras ir taikant automatinius saugumo modelius. Taip gerokai sumažinama žmogiškosios klaidos rizika, be to, taupomas laikas, nes modernios technologijos nustato, kas gali kelti pavojų skrydžių metu, o kas – ne.

Savarankiška bagažo atidavimo sistema

Dar viena aktuali naujovė Vilniaus oro uoste bus registruoto bagažo savitarnos terminalai, kuriais naudotis bus itin paprasta ir intuityvu.

Keleiviai naujajame terminale savo bagažą galės priduoti savarankiškai, o jis vėliau bus tikrinamas bagažo valdymo sistemos pagalba bei pakraunamas į orlaivius. Tai leis sutaupyti nemažai laiko pagrindinių oro uosto operacijų metu, o keleiviams suteiks alternatyvų dar paprasčiau pasiruošti skrydžiui.

Rekordinio dydžio LED vaizdo sienos


G. Paulikaitis įsitikinęs, kad naujo terminalo viduje keleiviai iš karto pastebės įspūdingo dydžio vidaus LED vaizdo sienas. Jo teigimu, LED šviesos diodų vaizdo sienos bus aiškus modernumo bei pažangos ženklas, atliekantis pagrindinę funkciją – nuolat informuoti keleivius, kad jie nepraleistų svarbios informacijos, visada jaustųsi informuoti ir ramūs.

Didžiausią iš trijų vaizdo sienų planuojama įrengti naujojo terminalo pagrindinėje salėje, priešais registracijos stalus. Jos aukštis sieks apie 3,8 metro, o ilgis – net 19,2 metro, bendras ekrano plotas sudarys bemaž 73 kvadratinius metrus. Įspūdingų matmenų vaizdo sieną paguldžius ant žemės, ji uždengtų beveik pusę standartinės lauko teniso aikštės žaidybinio ploto.

Antroji vaizdo siena bus perpus trumpesnė, 9,6 metro ilgio, bet jos aukštis sieks 5,4 metro. Šis, apie 52 kvadratinių metrų ploto, ekranas bus skirtas rodyti įvairiems vaizdams, kurie kurtų malonią oro uosto aplinką ir keltų teigiamas emocijas keleiviams.

Trečioji vaizdo siena bus beveik 13 kvadratinių metrų, jos ilgis turėtų siekti 4,8 metro, o aukštis – 2,7 metro.

Modernios laipinimo „rankovės"

Naujasis keleivių išvykimo terminalas statomas tarp dabartinio ir VIP terminalo su konferencijų centru. Su dabartiniu oro uosto pastatu naujasis bus sujungtas erdvia galerija, kuri užtikrins patogų susisiekimą tarp terminalų. Be to, naujajame terminale bus įrengtos dvi naujos teleskopinės keleivių laipinimo galerijos, keleivių dažnai vadinamos tiesiog „rankovėmis", leidžiančios keleivius išlaipinti ir įlaipinti tiesiai į orlaivius.

Aukščiausius saugos standartus atitinkančios galerijos turės nuo orlaivio apgadinimo saugančius daviklius, sumontuotas papildomas, galerijos aplinką operatoriui rodančias kameras, neslystančias grindis, modernias navigacijos sistemas, kurios geba dirbti įvairiomis oro sąlygomis.

išvykimo terminalas

„Stebime, kad keleiviai vis dažniau renkasi tradicines oro bendroves savo kelionėms, tad poreikis užtikrinti patogią, saugią ir greitą keleivių laipinimo paslaugą ateityje tik augs", - pastebi Lietuvos oro uostų technologijų vystymo skyriaus vadovas.

Šiandien Vilniaus oro uoste veikia 5 keleivių laipinimo galerijos, kurios taip pat bus modernizuojamos. Po šio projekto planuojama „rankovių" skaičių išplėsti iki 7.

Daugiau švarios energijos

Naujasis Vilniaus oro uosto išvykimo terminalo pastatas bus A++ energinės klasės, o didelę dalį jo stogo dengs dvipusio veikimo saulės elementai. Dėl to Vilniaus oro uostą nuo 2025 m. pradžios bus galima vadinti elektros energijos gamintoju.

Be to, statybos procesai vykdomi taip, kad atitiktų „BREEAM Good" lygio sertifikato reikalavimus – Lietuvos oro uostai yra iškėlę tikslą, kad pastatas gautų šį tvarumą liudijantį sertifikatą. Tvari statyba lemia geresnius eksploatacinius parametrus, didesnę ilgalaikę grąžą, atsakingą požiūrį į aplinką ir žmogaus sveikatą.

Planuojama, kad naujasis išvykimo terminalas pradės veikti 2025 m. pradžioje. Naujasis pastatas bus dviejų aukštų: pirmajame veiks keleivių registracijos erdvė su savitarnos zona, įrengtos bendros viešos erdvės, kavinės ir kitos komercinės zonos, oro bendrovių biurai bei išvykimo ir atvykimo vartai. Antrajame aukšte bus įkurta saugumo patikros zona ir taip pat išvykimo bei atvykimo vartai Šengeno šalių keleiviams.

Elektra varomo transporto galimybės

Lietuvos oro uostų atstovai teigia, kad ateityje bus diegiamas platus elektra varomų automobilių įkrovos stotelių tinklas, kuris bus plėtojamas visoje teritorijoje aplink naująjį išvykimo terminalą. Kitas svarbus pokytis numatomas ir aerodromo teritorijoje, kur elektros įkrovos stotelių tinklas bus įrengtas ir oro uoste naudojamiems automobiliams, keleivius vežantiems autobusams.

Technologijų vystymo skyriaus vadovas teigia, kad nuo 2026 m. pirmojo ketvirčio Vilniaus oro uoste išvykstančius ir atvykstančius keleivius pradės aptarnauti visiškai elektriniai autobusai, kurie ne tik užtikrins nulines emisijas, prisidės prie oro uosto aplinkosauginių įsipareigojimų, bet ir gerokai pagerins keleivių patirtį.

Elektriniai autobusai neabejotinai yra ateities keleivių transporto dalis. Jų įdiegimas Lietuvos oro uostuose ne tik prisidės prie tvarumo ir energetinio efektyvumo, bet ir parodys šalies pasiryžimą pereiti prie švarios ir modernios transporto sistemos. Tikime, kad elektrinių autobusų įsigijimas taps simboliu, atspindinčiu Lietuvos oro uostų įsipareigojimą rūpintis tiek ateities kartomis, tiek šiuolaikinės visuomenės gerove.  

Naująjį oro uosto išvykimo terminalą stato „Eikos statyba“. 

Lietuvos oro uostų vizualizac.

Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-09-26 11:49
Žaliakalnio karūna tituluojamoje laikinosios sostinės vietoje išskirtinių būsto projektų ir NT paslaugų kompanijos „Citus“ valdomame projekte „Radio City by CITUS“ baigtas pirmasis etapas. Į jį investuota daugiau nei 8,3 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-26 08:36
Užsienio kapitalo įmonė LAYHER BALTIC jau 11 metų dalyvauja Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA), kuriai šiemet suėjo 30 metų, veikloje. Įmonės vadovas Viktoras Voroncovas sako, kad tapusi įtakinga, LSA turi žengti dar toliau – jungti kuo daugiau statybininkų: ne tik statybos ir susijusias įmones...
nuotrauka
2023-09-22 12:59
Diskusijose apie kvalifikuotų darbuotojų stoką bei jų pritraukimo galimybes vis dažniau atsigręžiama į emigracijoje gyvenančius ir į Lietuvą sugrįžti svajojančius mūsų piliečius. Juolab, kad grįžtančių į gimtinę ar rimtai ketinančių tai daryti skaičiai kasmet auga. Emigrantų, ypač kvalifikuotų darbu...
nuotrauka
2023-09-22 11:30
Nekilnojamojo turto vystymo bendrovė „Homa Group“ keičia 2021 m. įsigyto viešbučio „Simple Plus“ pastato koncepciją ir pavadinimą. Šiuo metu Ševčenkos g. 21, Vilniaus Naujamiesčio rajone, atliekami paprastojo remonto darbai.
nuotrauka
2023-09-21 09:30
Pasaulyje gerai žinomas SIKA prekinis ženklas, kuriuo žymimos specifinės cheminės medžiagos, skirtos statybai, turi 113 metų patirtį, kuri prasidėjo Šveicarijoje. Šimtametė kompanijos istorija yra pagrindas, ant kurio kuriami modernios rinkos produktai ir kuris liudija šimtmečio patikrintą patikimum...
nuotrauka
2023-09-20 13:35
Tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ sostinės Viršuliškių rajone baigiamą vystyti naują 18 aukštų „Sky Office“ verslo centrą savo naujiesiems biurams jau pasirinko keletas nuomininkų.
nuotrauka
2023-09-19 20:06
Viena didžiausių šalies statybos bendrovių „Naresta“ pasirašė generalinės rangos sutartį dėl nacionalinio stadiono komplekso Vilniuje pirmojo etapo statybų. Sutartis pasirašyta su stadiono projektą įgyvendinančiu koncesininku – „BaltCap Infrastructure Fund“ valdoma įmone „Vilniaus daugiafunkcinis ko...
nuotrauka
2023-09-18 13:47
Turto bankas paskelbė du aukcionus ir siūlo įsigyti patalpas Vilniaus Naujamiesčio rajone – Algirdo ir Vytenio gatvėse esančiuose pastatuose – iš viso daugiau nei 1,6 tūkst. kv. m ploto.
nuotrauka
2023-09-18 07:17
Statyba tradiciškai laikoma inertiška, ją sunku įsivaizduoti be sunkiasvorės technikos, kalno medžiagų. Bet statyba taip pat įgyja vis daugiau lankstumo, kurio jai suteikia naujos technologijos. Viena tokių – geopolimerų injekcijų technologija.
nuotrauka
2023-09-15 15:41
2022 m. pabaigoje Lietuvos banko licenciją gavęs Uždarojo tipo informuotiesiems investuotojams skirtas investicinis fondas „Reverest Baltic Opportunity Fund“ pradėjo įgyvendinti nekilnojamojo turto projektus, siekdamas skirti išskirtinį dėmesį miesto pridėtinės vertės kūrimui ir objektų plėtrai be...
nuotrauka
2023-09-15 11:17
Visuomenės nuomonės tyrimai rodo, kad Lietuvos verslui pavyksta auginti pasitikėjimą darbdaviais. Šalies vadybos ekspertai sako, kad šis laimėjimas džiugina, bet kartu ir užkrauna didesnes atsakomybes.
nuotrauka
2023-09-14 14:17
Turto valdymo bendrovės „BRAITIN" valdomai investicijų bendrovei „Verslo trikampis" Šiaulių bankas skolina 25,7 mln. eurų. Bendrovė, Vilniuje valdanti to paties pavadinimo biurų kompleksą, naujai gautas lėšas naudos anksčiau prisiimtų įsipareigojimų refinansavimui bei kasdienės veiklos poreikiams.
nuotrauka
2023-09-14 14:01
Pradedamas įgyvendinti naujas tvarus projektas „Sand Offices". Naujas verslo centras iškils sostinės Žalgirio ir Linkmenų gatvėse esančio seno administracinio pastato vietoje ir pasiūlys modernius inovatyvaus dizaino biurus.
nuotrauka
2023-09-14 13:31
Šią vasarą vos per du mėnesius – liepą ir rugpjūtį – investuotojai į naujus „Estateguru" sutelktinio finansavimo projektus investavo 18,9 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-14 07:57
Nuo praėjusių metų gegužės atsisakyta deklaracijų apie neypatingų statinių statybos užbaigimą tvirtinimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje (Statybos inspekcija), perduodant šią funkciją statinio ekspertizės rangovams. Tačiau pokyčiai įnešė į rinką sumaišties.
nuotrauka
2023-09-12 16:47
Modernizuodama verslo centrą „Europa“, nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ atnaujina ir daugiaaukštę automobilių stovėjimo aikštelę. Tūkstančio parkavimo vietų aikštelės atnaujinimo darbus planuojama užbaigti iki šių metų pabaigos, investicijos sieks apie 6 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-12 16:38
Šalia Vilniaus, Avižieniuose oficialiai pradėtos prekybinių sandėlių (angl. stock-office) projekto „Urban HUB" statybos.
nuotrauka
2023-09-11 12:28
Generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje pristatytas NATO itin aukštos parengties greitojo reagavimo pajėgų poreikiams skirtos infrastruktūros vystymo projektas.
nuotrauka
2023-09-08 07:10
UKMERGĖS GELŽBETONIS – įmonė, gaminanti ne tik gelžbetonio gaminius, bet ir polistireninį putplastį, kurio gaminimo patirtis – 27 metai. Anksčiau didžiausios įmonės apyvartos buvo susijusios su polistireniniu putplasčiu, o per pastaruosius 5 metus gelžbetonio gaminių gamyba išaugo apie 3 kartus ir d...
nuotrauka
2023-09-07 08:08
Siekiant sudaryti tinkamas tarnybos ir gyvenimo sąlygas sąjungininkams ir Lietuvos kariams Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos batalione Marijampolėje atidaryta nuolatinė modulinė stovykla, kurioje įrengta visa jai reikalinga karinė infrastruktūra. Ši stovykla bus na...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas