2025 m. liepos 3 d. ketvirtadienis, 14:08:58
Reklama  |  facebook

Inžinerija – ateities specialybė, kuria vis labiau domisi ir merginos

2017-05-05 09:56
Kokią sritį rinktis studijoms? Ar tikslieji mokslai išliks populiarūs ateityje? Kokia specialybė bus paklausiausia? Šiuos ir kitus klausimus sau užduoda ne vienas abiturientas, galvojantis apie studijas ir ateities karjerą. Tuo tarpu studijų specialistai sufleruoja, kad inžinerija bus viena paklausiausių ateities specialybių.
nuotrauka
Robotas. pixabay.lt nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),

XXI amžius – naujovių amžius, kai visuomenė naudoja vis daugiau naujų technologinių įrenginių, elektroninių prietaisų, ir tai tampa kasdienybe. Įmonės vis labiau tampa automatizuotos, užduočių atlikimui naudoja įvairius robotus, prie kurių kūrimo ilgas valandas praleidžia inžinieriai.

„Inžinerija – reikalinga ir perspektyvi specialybė. Inžinierių poreikis itin išryškėjo pastaraisiais metais, kai jų trūkumas pasijuto ne tik Lietuvoje, bet ir kai kuriose užsienio investicijų regionuose, į kuriuos nepavyksta pritraukti gerų specialistų“, – teigia Kauno technologijos universiteto (KTU) Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto (KTU PTVF) dekanė Daiva Žostautienė.

Populiarumas nemažėja

Inžinerijos specialybė nuo seno laikosi populiarumo viršūnėje. Jos specialistai pasižymi ne tik savo srities žinojimu, bet ir turintys tarpdisciplininių gebėjimų, suteikiančių galimybes reikštis kūrybiškumui, priimti netradicinius sprendimus bei juos įgyvendinti.

Specialistų skaičiavimais, per ateinančius kelerius metus Lietuvoje besikuriantiems verslams, tikėtina, prireiks dešimčių tūkstančių elektronikos, mechanikos, transporto bei informacinių technologijų inžinerinių. Tad specialybės aktualumas ir toliau išlieka akivaizdus.

„Gyvename ketvirtajame industrinės revoliucijos laikotarpyje, kai robotai bei įvairios technologijos, įskaitant ir skaitmenines, tampa neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi. Kaip mes sunkiai įsivaizduojame gyvenimą ir veiklą be elektros, taip ir technologijos tampa mūsų neatskiriama kasdienybe. Ekspertai prognozuoja, kad po 10 metų beveik visos įmonės bus grįstos informacinėmis technologijomis. Jau dabar automobilių gamyboje didžiąją dalį procesų valdo robotai, kurių ateityje tik daugės“, – prognozuoja profesorė.

Robotų meistrų era

Nuolat augant pramonės skaitmeninimui ir automatizavimui, auga ir inžinierių specialistų poreikis. Įmonės siekia didinti produktyvumą, išlaisvindamos žmones nuo monotoniško ir neretai sveikatai pavojingo darbo.

„Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi rinkos tyrimų bendrovė „Fast Future“ 2015 metų pradžioje nustatė, kad po dešimtmečio paklausiausios specialybės bus tos, kurių šiandien net nėra tradiciniuose darbo skelbimuose: robotų meistrai, jų technikai, IT atliekų tvarkytojai“, – sakė pašnekovė.

Labiausiai šių dienų rinkoje reikalingi inžinieriai, galintys pasigirti platesniu akiračiu bei gebantys atsiskleisti tiek per mechanikos, elektronikos, mechatronikos, energetikos, informatikos sričių išmanymą, tiek apimantys bendrąsias kompetencijas: gebėjimą komunikuoti, pristatyti savo idėjas ir dirbti komandoje.

Neretai naujo nario komandoje ieškodami darbdaviai akcentuoja, kad ieško savimi pasitikinčių, atsakingų, į tikslą orientuotų ir augti įmonėje norinčių inžinierių.

„Du trečdaliai visų mūsų fakulteto studentų studijuoja technologijas, o daugiau kaip 80 proc. jų yra dirbantys. Pastebima tendencija, kad dažniau ne studentai kreipiasi į fakulteto administraciją prašydami rekomendacijų ir ieškodami darbo, o verslo bei pramonės atstovai atvyksta ieškoti sau specialistų. Nuo šių metų KTU universitetas taiko ir išplėstinės praktikos modelį – pasirašė su darbdaviais sutartis dėl studentų praktikų konkrečiose įmonėse“, – pasakojo dekanė.

Moterys inžinerijoje

Vyrauja stereotipas, kad technologinius mokslus, ypač inžineriją, renkasi vyrai, bet pasitaiko ir šiai sričiai neabejingų dailiosios lyties atstovių. Nors statistiškai jų dar nėra daug, stereotipai pamažu laužomi.

„Stereotipas, kad inžinierius turi būti vyras, visuomenėje vis dar gajus, bet, laimei, atsiranda drąsių ir laisvų moterų, nebijančių jų laužyti. Dar neteko sutikti studentės, nusivylusios savo pasirinkimu dėl studijuojamo dalyko. Suvokdamos karjeros perspektyvas, atlygio tendencijas šioje srityje, merginos stengiasi nepasiduoti stereotipiniam mąstymui. Be to, moterys dažnai pasižymi kruopštumu ir atsakingumu, kas itin svarbu šios srities specialistams, todėl jos puikiai įsilieja į darbo rinką“, – teigė D. Žostautienė.

Paklausa darbo biržoje

Inžinerija prie paklausiausių profesijų priskiria ir Lietuvos darbo birža, kurios duomenimis, daugiausiai naujų darbo vietų 2016 m. įsteigta būtent pramonės ir paslaugų sektoriuose – atitinkamai 37 proc. ir 51 proc. iš visų steigiamų darbo vietų.

Atlikti tyrimai atskleidė, kad inžinerijos srities specialistų, nepaisant jau esamo studijų populiarumo, vis dar trūksta ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos šalyse. Šiai problemai spręsti šalies pramonininkai imasi iniciatyvos skatinti moksleivius rinktis inžinieriaus profesiją – kartu su KTU ir Panevėžio savivaldybe organizuoja informacinį interaktyvų trijų dienų renginį „Misija – karjera“.

Renginiu siekiama viešinti karjeros perspektyvas inžinerinėje pramonėje, suteikiant galimybę ne tik pamatyti, bet ir išbandyti naujausias technologijas, įrenginius bei daugiau sužinoti apie inžinerinės pramonės krypčių studijas Panevėžyje. 

Statybunaujienos.lt



Automatika, pramonės inžinerija

nuotrauka
2025-06-13 10:43
Plungėje prasidėjo 100 milijonų eurų kainuosiančio lašišos perdirbimo fabriko statybos. Gamykloje planuojama diegti pažangiausias technologijas; jos įkūrėjai sieks BREEAM sertifikato.
nuotrauka
2025-06-05 10:16
Įmonė „Akola group“ atidarė naują sėklų gamyklą Lecavoje, Latvijoje. 10 mln. eurų investicijų vertės moderniausias sertifikuotų sėklų gamybos kompleksas pastatytas siekiant patenkinti vis labiau augančią aukštos kokybės sėklų paklausą Latvijoje ir Estijoje. Fabriką valdys sėklų gamybos įmonė „Dotnuv...
nuotrauka
2025-05-08 11:22
Vis dažniau kalbame apie robotizaciją, technologinį proveržį Lietuvoje, tačiau statistika liūdinanti. „Deja, nuo Europos vidurkio atsiliekame tris kartus, Pasaulinė robotų asociacija skelbia, jog šiuo metu Lietuvoje 53 pramoninių robotų tenka 10 tūkstančių pramonės darbuotojų, kai pasaulio vidurkis ...
nuotrauka
2025-05-06 09:12
Nuo gegužės 6 d. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia šilumos energijos gamintojus kreiptis dėl paramos vidutinių kurą deginančių įrenginių išmetamų dujų valymo ar kitų su taršos mažinimu susijusių technologijų diegimui ar esamų technologijų modernizavimui. Iš valstybės biudžeto šiam kv...
nuotrauka
2025-03-21 12:45
Kasmet dirbant su krautuvais ar veikiančiais mechanizmais įvyksta nemažai mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe. 2024 m. dirbant su krautuvais žuvo 4 ir buvo sunkiai sužaloti 6 darbuotojai, 11 darbuotojų patyrė sunkius ir 2 darbuotojai mirtinus sužalojimus dėl veikiančių įrenginių. 2025 m. p...
nuotrauka
2025-02-26 08:33
Vilniuje oficialiai atidarytas naujasis „Ecoservice“ rūšiavimo centras, iškilęs vietoje ankstesniojo, kurį 2023 m. suniokojo gaisras. 18 mln. eurų kainavęs rūšiavimo centras yra vienas moderniausių Baltijos šalyse ir, planuojama, leis darbo efektyvumą padidinti pusantro karto.
nuotrauka
2025-02-14 09:47
Vilniaus regiono buitines ir maisto atliekas tvarkanti UAB „Energesman" pradėjo musių lervų auginimo bandymus. Nyderlanduose pagaminta musių lervų įranga kainavo 1 mln. Eur ir yra pirmoji tokia pasaulyje, pritaikyta gyventojų maisto atliekų apdorojimui. Dar 1,1 mln. Eur UAB „VAATC" investavo į auto...
nuotrauka
2025-01-28 15:01
„Ecoservice“ pakuočių atliekų ir antrinių žaliavų rūšiavimo centras Vilniuje, kuris modernius rūšiavimo įrenginius pradės naudoti jau šį vasarį, žymi svarbų žingsnį į priekį siekiant plėtoti žiedinę ekonomiką Lietuvoje. Naudojant pažangiausias technologijas, čia pakuočių atliekos bus paverčiamos pak...
nuotrauka
2025-01-24 09:24
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN), spartindama dirbtinio intelekto (DI) plėtrą Lietuvoje, papildomai finansuos 12 startuolių projektų, kuriais bus kuriami dirbtinio intelekto, blokų grandinės technologijų, robotikos procesų automatizavimo produktai ir sprendimai.
nuotrauka
2025-01-20 09:30
Europos Sąjungos ir Lietuvos teisėsauga atlieka itin stambaus masto tyrimą dėl labai didelės vertės sukčiavimo įgyjant Europos Sąjungos (ES) lėšas. Įtariama, kad apgaulės būdu organizuota grupė per kelerių metų (2018-2024) laikotarpį sistemiškai klaidino VšĮ „Inovacijų agentūra“ bei įgijo beveik 6 m...
nuotrauka
2025-01-03 09:29
Inžinerijos bei technologijų pramonė ir 2024-aisiais išliko Lietuvos ekonomikos ir progreso varikliu bei vienu pagrindinių visos mūsų šalies pramonės lokomotyvų. LINPRA prognozuoja, kad per visus 2024 m. Lietuvos inžinerinės pramonės produkcijos gamybos apimtys (to meto kainomis) sudarys 7,25 mlrd. ...
nuotrauka
2024-11-20 15:12
Šiandien, lapkričio 20 d., Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos nutarimo projektui, kuriuo 11,16 mln. eurų investuojami AB Giraitės ginkluotės gamyklos įstatinio kapitalo didinimui ir gamybos pajėgumų plėtrai. Šios lėšos nukreipiamos iš 2024 m. Finansų ministerijos asignavimų.
nuotrauka
2024-11-19 11:11
„Klaipėdos vanduo“ 1-oje vandenvietėje įdiegė pažangią oro valymo technologiją ozonu. Ji padeda pašalinti vandens gavybos bei ruošimo metu atsirandančius kvapus ir taip užtikrinti kokybiškesnį orą šalia vandenvietės teritorijos gyvenantiems klaipėdiečiams.
nuotrauka
2024-11-06 15:10
Tris dešimtmečius rinkoje veikianti įmonė „PakMarkas“ įgyvendino stambų – daugiau nei pusės milijono eurų vertės – projektą. Pasinaudojusi Norvegijos finansinio mechanizmo „Norway Grants“ finansavimu, pakavimo ir ženklinimo paslaugas siūlanti bendrovė įsigijo 9 naujos kartos gamybos įrenginius, taip...
nuotrauka
2024-10-23 09:23
Vilniaus regiono atliekų rūšiavimo gamyklos operatorius „Energesman" paleido naują stiklo rūšiavimo liniją, kuri iš mišrių komunalinių atliekų atskirs 10 mm ir net dar mažesnes stiklo duženas. Naujoji linija per metus galės išrūšiuoti ir išsaugoti apie 13 tūkst. tonų stiklo – tiek stiklo reikia paga...
nuotrauka
2024-10-10 09:39
Finansų ministerija didina krašto apsaugai reikalingų priemonių gamybos potencialą, dar šiemet ketindama investuoti į AB Giraitės ginkluotės gamyklą 11,2 mln. eurų. Tai leis anksčiau pradėti naujos gamybos linijos įrengimo darbus, padvigubinsiančius esamus bendrovės gamybos pajėgumus.
nuotrauka
2024-10-01 10:23
Savo prekių tiekimą optimizuoti siekiančios bendrovės nuo šiol galės pasitelkti robotizuotus sandėlius, pritaikytus ir šaldytų produktų saugojimui bei paruošimui užsakymams. Pirmąjį tokį sandėlį pasaulyje, palaikantį skirtingus temperatūrų režimus, Norvegijoje įrengė prekybos technologijų bendrovė „...
nuotrauka
2024-07-22 10:15
KTU eksperimentinių ir prototipavimo laboratorijų centrui „M-Lab" bendradarbiaujant su įmone „Nando droid", universiteto studentai konstruoja FPV (angl. first person view) savadarbius dronus „kamikadzes", kurie yra siunčiami į Ukrainą ir naudojami karo lauke. Prie šių dronų pritvirtinami sprogmenys,...
nuotrauka
2024-07-19 09:43
Tarptautinė investicinė VMG grupė Akmenės laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) veikiančiose medienos perdirbimo ir baldų gamyklose bei didžiausiame Baltijos šalyse pramonės inovacijų parke Klaipėdos rajone iki metų pabaigos planuoja įdarbinti dar beveik 200 įvairių sričių darbuotojų.
nuotrauka
2024-07-18 14:25
Šių metų liepos pradžioje VĮ Ignalinos atominė elektrinė (toliau – IAE) sudarė 32,4 mln. eurų rangos sutartį su „Westinghouse Electric Sweden AB“ (vedantysis partneris) ir „Westinghouse Electric Spain, S.A.U“ dėl abejose atominės elektrinės energijos blokuose esančių technologinių įrenginių – garo ...

Statybunaujienos.lt » Automatika, pramonės inžinerija