2024 spalio 6 d. sekmadienis, 0:07
Reklama  |  facebook

Istorijos, keičiančios požiūrį į negalią: Australijos ir Naujosios Zelandijos patirtis

Rasa VĖJELYTĖ,VDU socialinio darbo magistrė, paramos šeimai centro ,,Darnūs namai“ socialinė darbuotoja      2018-07-10 07:46
Ar kada svarstėte, koks yra žmogaus, turinčio regos, klausos ar kalbos negalią, gyvenimas? O kaip reiktų gyventi neturint rankų, negalint vaikščioti ar neregint spalvų? O jei turėtumėte autizmo spektro sutrikimą, koks tada būtų gyvenimas? Dažnai šių klausimų net nenorime bandyti sau užduoti, nes regis, vien nuo minties, kad taip galėtų būti, pasidaro niūru ir liūdna. Atrodo, kad gyvenimas netektų prasmės ar didelės dalies savo grožio. Natūraliai kyla klausimas – koks tada būtų gyvenimas, ar jis teiktų tiek pat džiaugsmo?
nuotrauka
ASEF surengtame 21-ajame vasaros universitete ,,Jaunimas su negalia: formuojame„visapusiškas Azijos – Europos visuomenes“dalyvavo 49 Azijos ir Europos šalių atstovai.Autorės nuotr.


Minimos įmonės
Vytauto Didžiojo universitetas (VDU),

Šie ir kiti klausimai buvo aptarti 2018 m. sausį ir vasarį ASEF surengtame 21-ajame vasaros universitete, kurio tema – ,,Jaunimas su negalia: formuojame visapusiškas Azijos – Europos visuomenes“ (Asia – Europe Foundation summer university, "Youth with Disabilities: Shaping Inclusive ASEM Societies" ). Šis Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje organizuojamas vasaros universitetas – tai dviejų savaičių trukmės patirtinio mokymosi kelionė, kurioje dalyvavo 49 Azijos ir Europos šalių atstovai.

Šioje kelionėje atstovavau Lietuvai. Manau, kad laimėti rimtą konkursą šalies atstovavimui padėjo  ne per  vienerius metus sukaupta patirtis dirbant su asmenimis turinčiais negalią bei VDU socialinio darbo studijos, kuriose  nemažai laiko skiriama negalios tematikai, atstovavimas taptautinėje profesinėje socialinio darbo su grupėmis asociacijoje. Tai pirmoji tokio tipo ASEF organizuojama vasaros stovykla, kai joje dalyvauja įvairių galimybių asmenys (vienoje grupėje dalyvauja žmonės su įvairiomis negaliomis ir negalios neturintys asmenys). Tai nuostabi patirtis, kurios metu suteikta galimybė prisiliesti prie įvairių negalios rūšių iš arčiau. Galimybė bendrauti, suprasti ir nuoširdžiai megzti ryšį  su kitokią, ne tik kultūrinę, bet ir skirtingą gyvenimo patirtį turinčiais asmenimis. Kokia tai patirtis?

Rasa.Vėjelytė.

Rasa Vėjelytė, VDU socialinio darbo magistrė, paramos šeimai centro ,,Darnūs namai“ socialinė darbuotoja.Autorės asm.archyvo nuotr.

Patirtis, kai, pavyzdžiui, kojos atstoja rankas. Mergina iš Vengrijos gimė neturėdama rankų ir kojomis atlieka įprastas kasdienes užduotis, tokias kaip: dantų valymas, žinučių rašymas, bendravimas socialiniuose tinkluose, valgymas ir kitus veiksmus. Iš pradžių buvo nelengva, bet dabar viskas taip puikiai pavyksta, kad mergina įgavo drąsos įgyti net vairuotojo pažymėjimą. Tiesa, dėl teisės laikyti vairavimo egzaminą teko ilgai pakovoti, tačiau atkaklumo dėka ji parodė, kad negalia – ne kliūtis, ir gavo vairuotojo pažymėjimą. Rodos, galime džiaugtis tolerantiška visuomene, tačiau įrašas vairuotojo pažymėjime „Gali vairuoti automobilį, tik tada, kai šalia sėdi žmogus be negalios“, rodo, kad dar reikia „glūdinti“ visuomenės požiūrį į žmogų su negalia.

Kita patirtis, kai akis atstoja technologijos. Vaikinas iš Laoso, turintis regėjimo negalią, į ASEF vasaros stovyklą atkeliavo su savo žmona, kuri taip pat turi regos sutrikimą. Buvo neįkainojama patirtis sužinoti, kaip, naudodamasis specialiomis programomis savo telefone ar kompiuteryje, gali pakankamai laisvai keliauti, bendrauti su kitais bei atlikti įvairius darbus kompiuteriu. Vieną iš programų, vadinamą ,,Ekrano skaitytuvu“, teko išbandyti ir savo kompiuteryje. Šios programos išmėginimas leido suvokti, kiek kartais nedaug tereikia pakeisti ar pridėti, pavyzdžiui, sukurtame tinklapyje, kad aklas žmogus lengvai galėtų perskaityti pateiktą informaciją ir „išvystų“, kas yra pavaizduota paveikslėlyje šalia teksto.

Dar patirtis, kai turi autizmo spektro sutrikimą. ,,Sveiki, aš turiu autizmo spektro sutrikimą. Nenustebkite, jei mokymų metu aš skleisiu keistus garsus ar trumpam išeisiu“. Taip Australijoje prasidėjo nepaprasta pažintis su vaikinu iš Singapūro. Kodėl pažintis nepaprasta? Nes ne kasdien sutiksi žmogų, turintį autizmo spektro sutrikimą, kuris ne tik vienas pats nukeliauja tokį kelią į Australiją, bet ir geba pasakoti, įvardinti, kodėl  neįprastai pasielgia vienu ar kitu atveju (pvz. plaunant rankas garsiai šūkteli, vien tam, kad išleistų susikaupusią įtampą dėl vandems baimės  ir pan.). Tai, kas šiam vaikinui atrodo įprasta, dažnam gali pasirodyti neįprastas veiksmas – dėl šios priežasties jis ir jo gydytojas sukūrė kortelę  ( panašią į asmens tapatybės kortelę), kurios vienoje pusėje pateikta informacija, kad jis turi autizmo spektro sutrikimą ir ištikus panikos priepuoliui, gali elgtis nesąmoningai. Taip pat joje nurodoma, ką tokiu atveju reikėtų daryti. Kitoje pusėje nurodyti žmogaus artimųjų kontaktiniai duomenys, jo adresas. Kaip pasakoja pats vaikinas, kartais panikos priepuolis ištinka netikėtai, tuomet jis nieko paaiškinti negali, taigi, saugodamas save, pateikia kortelę šalia esančiam asmeniui, kad gautų pagalbą.

Kitokia patirtis, kai sėdi neįgaliojo vežimėlyje. Kelionė lėktuvu – šiuolaikiška, patogi ir greita priemonė patekti į kitą šalį. Tik ar visiems ji tokia patogi? Ar kada teko prieš įlipant į lėktuvą nusimauti batus ir palikti juos oro uoste arba papildomai susimokėti tam, kad būtų galima keliauti apsiavus savo patogia avalyne? Skamba gal kiek juokingai, bet merginai, keliaujančiai iš Maltos neįgaliojo vežimėlyje, tokia realybė nekelia šypsenos. Nors mergina profesionali sportininkė, plaukikė, dažnai keliaujanti, bet kaskart prieš kelionę lėktuvu sunerimsta, nes žino, kad vėl lauks nepatogumai.

Tai tik kelios iš daugelio patirčių, kurias sužinojau ASEF vasaros universiteto metu Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje. Šios ir kitos gyvenimo istorijos bei patirtys įkvepia, bet, tuo pat metu, ir leidžia suprasti, kiek dar reikia kelio kartu nueiti, kad būtų suformuota visapusiška, vienodas galimybes turinti visuomenė.



Universalus dizainas

nuotrauka
2024-09-26 15:12
Klaipėdos miesto valdžia Melnragėje planuoja įkurti nauji globos namus senyvo amžiaus asmenims – tam bus pritaikytas pastatas Aušros g. 41. Pastato rekonstrukcijos darbus bei naujo priestato statybą planuojama pradėti jau ateinančiais metais.
nuotrauka
2024-09-18 14:43
Oficialiai pasibaigus maudynių sezonui, Kauno miesto savivaldybė pradeda darbus Lampėdžio ežero pakrantėje. Kitapus Raudondvario plento, ties Gervių gatvėje naujai įrengta automobilių stovėjimo aikštele, pradedami paplūdimio kapitaliniai atnaujinimo darbai – nuo persirengimo kabinų iki gelbėtojų pun...
nuotrauka
2024-09-05 10:29
Rugsėjo 1-ąją duris atvėrė atsinaujinusi Tauragės Meno mokykla. Į naujus mokslo metus žengiančiuosius čia pasitiko moderni koncertų salė, garso įrašų studija ir didesnės bei patogesnės mokymosi erdvės. Pritaikius pastatą žmonių su negalia poreikiams, jis tapo prieinamas visiems, todėl meno mokyklos ...
nuotrauka
2024-08-22 13:35
Užbaigti statybos darbai take tarp J. Basanavičiaus g. ir Josvainių g. Kėdainių mieste. Savivaldybės vadovai pasidžiaugė, kad takas užbaigtas ir kėdainiečiams bus patogesnis susisiekimas tarp šių dviejų svarbių gatvių.
nuotrauka
2024-08-20 19:40
Artėjant naujiems mokslo metams, Plungės specialiojo ugdymo centre tebeverda remonto darbai: įgyvendinamas 4 mln. eurų vertės projektas.
nuotrauka
2024-08-09 10:04
Aplinkos ministras patvirtino statybos techninio reglamento „Statinių techninės ir naudojimo priežiūros tvarka. Naujų nekilnojamojo turto kadastro objektų formavimo tvarka“ pakeitimus, kuriais įgyvendinamos Statybos įstatymo pataisos, susijusios su statinio paskirtimi, architektūros kokybe, patiksli...
nuotrauka
2024-07-11 09:22
Baigti Panevėžio autobusų stoties statybų rangos darbai. Šiuo metu tvarkoma aplinka, gaminami baldai, pagal sutartį iki spalio mėnesio turi būti baigti sutvarkyti statybos užbaigimo dokumentai. Su kelis dešimtmečius lauktu nauju statiniu panevėžiečiams ir miesto svečiams sudaryta galimybė susipažint...
nuotrauka
2024-06-28 08:38
Praėjusiais metais modernizavus net 20 sporto aikštynų prie sostinės ugdymo įstaigų, spartūs darbai tęsiami ir šiemet. Aikštynų remonto projektų įgyvendinimui 2024 m. savivaldybės biudžete skirta apie 6 mln. eurų – numatoma, kad šių lėšų pakaks beveik dviejų dešimčių aikštynų įrengimui ar atnaujinim...
nuotrauka
2024-05-08 13:19
Panevėžys plėtoja paslaugas neįgaliesiems ir įgyvendina „Harmonijos miesto“ statybos projektą. Ties Aguonų ir A. Baranausko g. sankirta sparčiai kylantis „Harmonijos miestas“ – modernus kompleksinių paslaugų centras vaikams su negalia ir jų šeimos nariams. Šiemet planuojama užbaigti statybos darbus,...
nuotrauka
2024-05-08 09:13
Turto bankas Šiauliuose atidarė atnaujintą pastatų komplekso Vilniaus g. 265 korpusą. Po atliktų darbų 910 kv. m pastatas tapo draugiškesnis darbuotojams ir aplinkai. Projekto vertė beveik 1,2 mln. eurų. Šiuolaikiškuose biuruose įsikūrė Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Šiaulių AV...
nuotrauka
2024-04-16 18:41
Panevėžio Beržų progimnazijos stadione šiuo metu įrengiamas pripučiamas futbolo maniežas. Minėtos progimnazijos teritorijoje jau darbuojasi statybininkai – modernizuojama futbolo aikštė, netrukus prasidės komunikacijų įrengimo darbai.
nuotrauka
2024-03-13 09:24
Ketvirtadienį oficialiai startavo Plungės geležinkelio stoties teritorijos ir prieigų sutvarkymo, pritaikant autobusų stoties veiklai, darbai – konkursą laimėjusiam rangovui – UAB „VVARFF“ – perduota statybvietė.
nuotrauka
2024-03-10 08:11
Yra dvi priežastys, kodėl gamintojai gręžiasi į universalų dizainą. Nes patogu visiems ir estetiška. Kaip ši koncepcija realizuojama GEALAN įmonės, PVC langų bei durų profilių sistemų kūrėjos, gaminiuose?
nuotrauka
2023-12-06 14:12
Šiandien simboliniu kapsulės įkasimu pažymėtos žmonėms su intelekto ar psichosocialine negalia skirtų grupinio gyvenimo namų statybos. Juose gyventojai padedant socialiniams darbuotojams bus mokomi patys pasirūpinti savo buitimi ir pagrindiniais poreikiais: tvarkytis namuose, apsipirkti parduotuvėje...
nuotrauka
2023-12-01 10:07
Sostinės Savanorių prospekte esančiame sklype simboliniu kapsulės įkasimu pradedamos pirmųjų socialinių dirbtuvių ir dienos užimtumo centro statybos. Juose intelekto ar psichosocialinę negalią turintys žmonės vykdys socialinį verslą: daigins augalus, gamins biohumusą, lies žvakes, megs šviesą atspin...
nuotrauka
2023-11-29 12:41
Kultūros infrastruktūros objektų savininkai ir valdytojai kviečiami teikti projektų įgyvendinimo planus ir pretenduoti į paramą objektui atnaujinti.
nuotrauka
2023-10-09 14:10
Druskininkai yra ne tik vienas iš žaliausių ir mėgstamiausių šalies kurortų, bet ir pirmasis miestas, kuriame kursuoja tik elektriniai autobusai, įrengta plati žmonėms su negalia pritaikyta infrastruktūra. Tokios sėkmės paslaptis – miestas keičiamas atsižvelgiant į žmonių ir gamtos dermę.
nuotrauka
2023-01-18 15:37
Vilniaus Taryba patvirtino universalaus dizaino principų strategiją – „Miestas visiems". Jos tikslas – užtikrinti, kad miesto fizinė ir virtuali aplinka būtų lygiai prieinama visiems miestiečiams.
nuotrauka
2022-12-09 10:57
Seimas pritarė Gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų įstatymui, kuriuo įgyvendinama europinė direktyva, kad kuo daugiau asmenų su negalia galėtų naudotis atitinkamais gaminiais ir paslaugomis.
nuotrauka
2022-11-28 15:18
Utenoje baigtas įgyvendinti dar vienas miestui ir jo gyventojams svarbus projektas – Utenos miesto darnaus judumo plano priemonių diegimo pirmasis etapas. Jo metu mieste įrengta 21 nauja autobusų sustojimo stotelė, kurios pritaikytos ir žmonėms su negalia.

Statybunaujienos.lt » Universalus dizainas