KONFERENCIJA „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“. Kas išgelbės pasaulį – modernios technologijos ar jomis besinaudojantys žmonės?

Kodėl keldami pramonės revoliucijas negalime pamiršti vartotojo
Pagal BIM projektą, naudojant skaitmeninę statybą pastatytas gyvenamasis namas, biuras bus niekiniai, jeigu į juos sunkiai pateks tėvai su vaikų vežimėliais, garbaus amžiaus žmogus bus priverstas lipti laiptais, užuot patogiai kilęs pandusu arba liftu. Ko bus vertos modernios technologijos, kurios naudojamos kuriant aplinką, viešąją infrastruktūrą, jeigu dviratininkai, riedutininkai – tiek suaugę, tiek vaikai ar paaugliai – negalės tuo gėriu naudotis be įtampos, be baimės, kad gali pargriūti moderniomis technologijomis suprojektuotame takelyje, gatvėje, viešojoje erdvėje? Jau nekalbant apie sunkiai judančius (dėl negalios, sunkių nešulių, laikinos traumos ar netgi nėštumo) asmenis.
Visa Europa, neišskiriant ir Lietuvos, susidūrė su senstančios visuomenės iššūkiais. Vadinasi, reikia imtis priemonių, kad žmogus kuo ilgiau būtų aktyvus darbo rinkoje, kad kuo ilgiau galėtų gyventi savarankiškai. Kitas sprendimo būdas – gimstamumo skatinimas. Vadinasi, buitis, pastatai, aplinka, infrastruktūra – nuo socialinės iki aplinkos – turi būti taip patogiai naudojama, kad apie ją būtų galima pamiršti.
Daugumą šių problemų sprendžia, padeda įveikti šiuos iššūkius – universalus dizainas ir septyni jo principai: vienodos naudojimo galimybės, lankstumas, paprastas ir intuityvus naudojimas, nujaučiama informacija, tolerancija klaidai, nedidelės fizinės pastangos, optimali erdvė. Taigi universalus dizainas visa sudėlioja į savo vietas, nurodydamas, kad kiekvienas žmogus turi ir gali visu gėriu naudotis vienodai. Dar daugiau – paprastai, lengvai, naudojant kuo mažiau fizinių jėgų, intuityviai ir pan.
Kaip laimė susijusi su universaliu dizainu
Šiemet Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO jau 25-ąjį kartą vyksiančios statybos ir remonto parodos RESTA tematika yra UNIVERSALI STATYBA. Parodos metu vyks tarptautinė konferencija „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“.
Pasaulis jau seniai žino, kas yra ir kodėl svarbus universalus dizainas. Nuo praėjusių metų pradžios universalus dizainas jau įtrauktas ir į Statybos bei Architektūros įstatymus – kaip privalomi kokybės kriterijai, tačiau netyla diskusijos ir klausimai, kaip jį taikyti. Labiausiai šioje srityje yra pažengusios Šiaurės šalys. Todėl į konferenciją atvyksta septyni pranešėjai iš keturių Šiaurės šalių – Suomijos, Norvegijos, Danijos ir Švedijos. Vienas iš jų – dr. Sigmund Asmervik, profesorius emeritas, architektas iš Norvegijos. Jis šioje srityje dirba jau 20 metų, yra žinomas pasaulyje architektas, dėstytojas, mokslininkas, knygų ir publikacijų apie universalų dizainą autorius. Su Lietuvos auditorija jis pasidalins savo patirtimi ir įžvalgomis, kaip dizainas ir architektūra gali padėti įgyvendinti universalaus dizaino principą.
Įdomi detalė: visos Šiaurės šalys, kurių atstovai atvyksta į Lietuvoje rengiamą konferenciją, yra pasaulio šalių 10-tuke pagal laimingiausių pasaulio žmonių reitingą. Suomija yra sąrašo viršuje, antroji – Norvegija, trečioji – Danija. Jeigu universalus dizainas šiose šalyse turi ilgą praktiką, kas gali paneigti, kad tai lemia ir žmonių laimę?
Balandžio 26 d. parodos RESTA metu rengiama tarptautinė konferencijaKonferencijoje užsienio šalių pranešėjai dalinsis patirtimi apie aplinkos ir pastatų kūrimą pagal universalaus dizaino principus, naudą visuomenei ir atsiveriančias galimybes verslui.Pranešimus skaitys specialistai iš Norvegijos, Suomijos, Švedijos, Danijos ir Lietuvos.
KADA: 2018-04-26, 13 val., parodos RESTA metu.KUR: Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO, Laisvės pr. 5, Vilnius, 5.3 salė (II aukštas).
Kviečiame registruotis į renginį.