2022 rugpjūčio 11 d. ketvirtadienis, 18:44
Reklama  |  facebook

KONFERENCIJA „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“. Kas išgelbės pasaulį – modernios technologijos ar jomis besinaudojantys žmonės?

2018-03-23 12:29
Pastaruoju metu žmonių protus užkariauja ketvirtoji pramonės revoliucija, išmaniosios technologijos. Tačiau joms gyvybės įkvepia žmogus, kuris jomis naudojasi. Vadinasi, visos pramonės revoliucijos, išmaniosios technologijos turi būti tokios, kad jomis galėtų naudotis visa visuomenė. Kaip to pasiekti?
nuotrauka
Asociatyvi Pixabay.com nuotr.


21-ajame amžiuje kalbame apie skaitmeninę statybą, BIM projektus, robotizaciją, dirbtinį intelektą, informacines technologijas, ketvirtąją pramonės revoliuciją. Tačiau visada pabrėžiamas žmogiškasis faktorius – žmogus turi būti pasirengęs gyventi naujomis sąlygomis, turi įvaldyti modernias technologijas. Vadinasi, svarbu, kad šiais pasiekimais galėtų naudotis visa visuomenė.

Kodėl keldami pramonės revoliucijas negalime pamiršti vartotojo

Pagal BIM projektą, naudojant skaitmeninę statybą pastatytas gyvenamasis namas, biuras bus niekiniai, jeigu į juos sunkiai pateks tėvai su vaikų vežimėliais, garbaus amžiaus žmogus bus priverstas lipti laiptais, užuot patogiai kilęs pandusu arba liftu. Ko bus vertos modernios technologijos, kurios naudojamos kuriant aplinką, viešąją infrastruktūrą, jeigu dviratininkai, riedutininkai – tiek suaugę, tiek vaikai ar paaugliai – negalės tuo gėriu naudotis be įtampos, be baimės, kad gali pargriūti moderniomis technologijomis suprojektuotame takelyje, gatvėje, viešojoje erdvėje? Jau nekalbant apie sunkiai judančius (dėl negalios, sunkių nešulių, laikinos traumos ar netgi nėštumo) asmenis.

Visa Europa, neišskiriant ir Lietuvos, susidūrė su senstančios visuomenės iššūkiais. Vadinasi, reikia imtis priemonių, kad žmogus kuo ilgiau būtų aktyvus darbo rinkoje, kad kuo ilgiau galėtų gyventi savarankiškai. Kitas sprendimo būdas – gimstamumo skatinimas. Vadinasi, buitis, pastatai, aplinka, infrastruktūra – nuo socialinės iki aplinkos – turi būti taip patogiai naudojama, kad apie ją būtų galima pamiršti.

Daugumą šių problemų sprendžia, padeda įveikti šiuos iššūkius – universalus dizainas ir septyni jo principai: vienodos naudojimo galimybės, lankstumas, paprastas ir intuityvus naudojimas, nujaučiama informacija, tolerancija klaidai, nedidelės fizinės pastangos, optimali erdvė. Taigi universalus dizainas visa sudėlioja į savo vietas, nurodydamas, kad kiekvienas žmogus turi ir gali visu gėriu naudotis vienodai. Dar daugiau – paprastai, lengvai, naudojant kuo mažiau fizinių jėgų, intuityviai ir pan.

Kaip laimė susijusi su universaliu dizainu

Šiemet Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO jau 25-ąjį kartą vyksiančios statybos ir remonto parodos RESTA tematika yra UNIVERSALI STATYBA. Parodos metu vyks tarptautinė konferencija „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“. 

Pasaulis jau seniai žino, kas yra ir kodėl svarbus universalus dizainas. Nuo praėjusių metų pradžios universalus dizainas jau įtrauktas ir į Statybos bei Architektūros įstatymus – kaip privalomi kokybės kriterijai, tačiau netyla diskusijos ir klausimai, kaip jį taikyti. Labiausiai šioje srityje yra pažengusios Šiaurės šalys. Todėl į konferenciją atvyksta septyni pranešėjai iš keturių Šiaurės šalių – Suomijos, Norvegijos, Danijos ir Švedijos. Vienas iš jų – dr. Sigmund Asmervik, profesorius emeritas, architektas iš Norvegijos. Jis šioje srityje dirba jau 20 metų, yra žinomas pasaulyje architektas, dėstytojas, mokslininkas, knygų ir publikacijų apie universalų dizainą autorius. Su Lietuvos auditorija jis pasidalins savo patirtimi ir įžvalgomis, kaip dizainas ir architektūra gali padėti įgyvendinti universalaus dizaino principą.

Įdomi detalė: visos Šiaurės šalys, kurių atstovai atvyksta į Lietuvoje rengiamą konferenciją, yra pasaulio šalių 10-tuke pagal laimingiausių pasaulio žmonių reitingą. Suomija yra sąrašo viršuje, antroji – Norvegija, trečioji – Danija. Jeigu universalus dizainas šiose šalyse turi ilgą praktiką, kas gali paneigti, kad tai lemia ir žmonių laimę?  

 
Balandžio 26 d. parodos RESTA metu rengiama tarptautinė konferencija
 
Konferencijoje užsienio šalių pranešėjai dalinsis patirtimi apie aplinkos ir pastatų kūrimą pagal universalaus dizaino principus, naudą visuomenei ir atsiveriančias galimybes verslui.
Pranešimus skaitys specialistai iš Norvegijos, Suomijos, Švedijos, Danijos ir Lietuvos. 
 
KADA: 2018-04-26, 13 val., parodos RESTA metu.
KUR: Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO, Laisvės pr. 5, Vilnius, 5.3 salė (II aukštas). 
Kviečiame registruotis į renginį.
Statybunaujienos.lt
Universalus dizainas

nuotrauka
2022-05-06 10:06
Druskininkuose startavo projektas „Druskininkai – be ribų“, kuriuo siekiama įvertinti, kiek Druskininkai yra draugiški neįgaliesiems, bei nustatyti tobulintinus kurorto aspektus turistų ir vietos gyventojų su negalia atžvilgiu.
nuotrauka
2022-04-06 16:20
Nuo 2022 m. lapkričio 1 d. visos naujos įsigyjamos viešojo transporto priemonės turėtų būti pritaikytos regos, klausos, fizinę ar intelekto negalią turintiems ir kitiems žmonėms, turintiems individualių poreikių – vaikams vežimėliuose, senyvo amžiaus žmonėms, nėščiosioms ir pan. Susisiekimo minister...
nuotrauka
2022-01-27 06:40
Jau nuo vasario 1 dienos daugiau žmonių, turinčių negalią, galės būti pritaikomas būstas pagal jų individualius poreikius. Būsto pritaikymą galės organizuoti savivaldybė, pats žmogus savarankiškai arba bus skiriama būsto pritaikymo išlaidų kompensacija, jei žmogus nusipirks jo poreikius atitinkantį ...
nuotrauka
2022-01-21 07:07
Statybos pramonės grupėje UAB „Gelgaudiškio gelžbetonis“ gaminys – plokštė autobusų stotelėms – pelnė „Lietuvos metų gaminio 2021“ aukso medalį. Plokštė sudaro galimybę judėti saugiau, jaustis patogiau ne tik riboto judumo, bet ir kiekvienam žmogui.
nuotrauka
2021-11-11 11:06
Pasirūpinti, kad žmonėms su negalia būtų prieinamos reikalingos įstaigos, objektai, informacija būtų pateikta patogiai ir suprantamai, o paslaugos ir prekės pritaikytos neįgaliųjų poreikiams – tai pasiekti iki 2030 m. numatyta įgyvendinant Neįgaliesiems tinkamos aplinkos visose gyvenimo srityse plėt...
nuotrauka
2021-10-15 21:24
Universalus dizainas – tai aplinkos ir gaminių kūrimas, kuomet sudaromos vienodos galimybės tuo pačiu daiktu ar erdve naudotis kiekvienam, neišskiriant žmonių pagal jų gebėjimus ar poreikius.
nuotrauka
2021-09-17 11:55
Slankiojančios prekybos centrų durys, žemi slenksčiai ar erdvūs liftai, kuriuose patogiame aukštyje įrengti dideli mygtukai su Brailio raštu, taip pat galimybė reguliuoti televizoriaus garsą, telefono ekrano apšvietimą, interneto svetainių puslapių dydį ir ryškumą, reguliuojamos automobilio sėdynės,...
nuotrauka
2021-05-17 13:44
Vasaros pradžioje vilniečių lauks dar daugiau žaliųjų erdvių – baigiami atnaujinti parkai ir skverai taps atviri visuomenei. Birželį jau bus galima grožėtis Reformatų skvero želdynais, pasivaikščioti naujuoju Paplaujos bulvaru, laiką leisti sutvarkytoje dešinėje Neries krantinėje.
nuotrauka
2021-05-17 07:14
Liftai yra sritis, kurioje susipina verslo ir vartotojų interesai bei techninis ir teisinis reglamentavimas. Ir visa tinkamai veiks tik tuomet, kai dėmesio centre pirmiausia bus žmogaus siekis judėti saugiai, lengviau ir paprasčiau.
nuotrauka
2021-05-13 07:41
Riboto judumo asmenys dėl įvairiausių priežasčių vis dar susiduria su jų poreikiams nepritaikyta aplinka. Viena iš dažniausiai pasitaikančių kliūčių – nepritaikyti viešojo susisiekimo stotelių peronai (aikštelės), keleivių paviljonai, nuo kurių didžiąja dalimi priklauso viešojo transporto saugumas i...
nuotrauka
2021-05-11 15:37
Žmonėms su negalia būstas galės būti pritaikytas greičiau ir kokybiškiau – tokią galimybę atvers viešųjų pirkimų pakeitimai. Neįgalieji taip pat turės galimybę pasirinkti sau tinkamiausią perkėlimo įrangą būste.
nuotrauka
2021-03-08 10:10
Lentvaryje dar šiais metais turėtų išdygti išskirtinis pastatas – Lentvario pradinės mokyklos sporto salė. Ji turės tokiems pastatams įprastai nebūdingus apvalios formos langus. Anot projekto autoriaus, sporto salėms įspūdingų architektūrinių sprendimų nepritaikysi, tačiau norėjosi, jog ji neprimint...
nuotrauka
2021-02-18 07:20
Žmogus yra vertės matas, todėl langai, durys ar slankiosios sistemos turi būti gaminami, kuriami ir išmaniai įrengiami ne pastatui, o žmogui. Kai gamintojas mąsto apie žmogų, jo gaminiai negali būti blogi. Todėl GEALAN bendrovės, PVC langų bei durų profilių sistemų kūrėjos, atramos taškas – gaminius...
nuotrauka
2020-11-06 11:28
Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmuose įrengtas keltuvas neįgaliesiems. Iki šiol buvusi viena iš teisme besilankančiųjų problemų išspręsta – į teismą galės patekti visi judėjimo negalią turintys asmenys.
nuotrauka
2020-10-06 08:33
Vienose judriausių Vilniaus gatvių pradėti taikyti nauji eismo valdymo sprendimai, kad pėstieji, dviratininkai, vairuotojai ir kiti eismo dalyviai judėtų saugiau. Ateities – Visorių g. sankryžoje jau nuo pirmadienio įjungti naujai įrengti šviesoforai, o šią savaitę jie pradės veikti ir rekonstruojam...
nuotrauka
2020-06-30 11:21
Baltojo tilto sporto aikštynas į miesto gyvenimą grįžo dar iki atidarymo šventės. Judėjimo ir pramogų per karantino mėnesius išsiilgę vilniečiai pamėgtoje erdvėje pradėjo rinktis nė neišardžius statybinių aptvėrimų.
nuotrauka
2020-06-19 20:50
Vilniaus miesto savivaldybė rūpinasi, kad atnaujinami paplūdimiai būtų patogūs bet kokių fizinių galimybių žmonėms. Pirmiausia – kad jiems būtų pritaikytos stovėjimo aikštelės, privažiavimas prie vandens bei tualetai, o taip pat – kad jie turėtų galimybę patogiai išsimaudyti.
nuotrauka
2020-05-29 09:15
Rekordiškai gerus finansinius rezultatus pernai pasiekusi Vilniaus „Grinda“ dalį uždirbto pelno skyrė Žirmūnų paplūdimio infrastruktūrai atnaujinti ir pritaikyti judumo negalią turintiems žmonėms.
nuotrauka
2020-05-14 08:33
Užbaigti keltuvo žmonėms su negalia įrengimo darbai Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijoje. Neseniai gauta techninės būklės patikrinimo išvada, kad įrenginys tinkamas naudoti.
nuotrauka
2020-05-11 08:32
Sostinėje jau pradedamos įrengti 23 naujos vaikų žaidimų aikšteles, kuriose galės žaisti ir judėjimo negalią turintys vilniečiai. Tokiose aikštelėse atsirado modernus daugiafunkcinis kompleksas su integruota šliaužyne, dvigubomis sūpuoklėmis, karusele ir specialia saugia danga. Pirmoji aikštelė jau ...

Statybunaujienos.lt » Universalus dizainas