Kaip gelbėtis nuo alinančių karščių
2022-06-30 08:05
Į Lietuvą atslinkus karščio bangai, žmonės nežino, kur dėtis, ir griebiasi įvairių apsisaugojimo nuo kaitros priemonių – geria vandenį ar slapstosi šešėliuose, o medikai rekomenduoja dienos metu tiesiog likti namuose. Deja, ne visuomet namai tampa prieglobsčiu nuo kaitros – neretai dėl tokių neapgalvotų detalių, kaip karščiui pralaidus stogas ar tamsių spalvų fasadas, viduje gali tapti karščiau nei lauke. Specialistai teigia, kad namus paversti atsparesniais karščiui bei tiesioginiams saulės spinduliams gali korekciniai sprendimai.

ROCKWOOL nuotr.
Minimos įmonės
ROCKWOOL, UAB
Pasaulio meteorologijos organizacija perspėja – 50 proc. tikimybė, jog per artimiausius penkerius metus (2022–2026 m.), bent vienerius metus globali metinė oro temperatūra bus 1,5 °C aukštesnė nei ikipramoninio laikotarpio. Palyginimui 2017–2021 m. laikotarpiu tokia tikimybė buvo vos 10 proc. ir simbolinė riba nebuvo pasiekta. Artėjame prie situacijos, kuomet 1,5 °C riba gali būti peržengta ne vienerius metus, o kur kas ilgesnį laiką. Tai rodiklis, rodantis, kad klimato poveikis žmonėms ir visai planetai tampa vis žalingesnis. Šiuo metu neabejojama (93 proc. tikimybė), jog per artimiausius penkerius metus sulauksime globaliai karščiausių metų per visą meteorologinių stebėjimų istoriją.
Alinant karščiams vis dažniau pagalvojame, kaip būtų gera gyventi namuose, kuriuose žiemą šilta, o vasarą – vėsu. Izoliacinių medžiagų gamintojo, UAB ROCKWOOL techninis vadovas dr. Andrius Buska, cituojamas įmonės pranešime, tvirtina, kad tai tikrai įmanoma – pakanka statant ir įrengiant namus dėmesio skirti sprendimams, užtikrinantiems, kad oro temperatūra būtų maloni tiek žiemą, tiek vasarą.
Išeitis – namai apsupti augmenijos
Dr. A. Buska įsitikinęs, kad įšilimo galima išvengti teisingai pasirinkus vietą sklype ir tinkamai suprojektavus namą. Namas neturėtų stovėti plyname lauke, nes didelėje, medžiais neapsodintoje erdvėje, greitai įkais, o pastačius namą medžių apsuptyje – bus maloni oro temperatūra tiek žiemą, tiek vasarą. Verta pasistengti sutvarkyti aplinką taip, kad joje būtų kuo mažiau kietų dangų (pvz., asfalto ar trinkelių) ir kuo daugiau augmenijos – tai padės užtikrinti vėsą bet kuriuo paros metu. Namus puikiai gelbsti vijokliai, šešėlį metantys medžiai, o norint pasirinkti tinkamiausius augalus sklypui, rekomenduojama pasikonsultuoti su kraštovaizdžio architektu. Prieš sodinant medžius, derėtų pagalvoti, ar jie nekliudys pro langus patekti dienos šviesai.
Patalpų vėdinimas ir vėsinimo įrenginiai
Keičiantis klimatui ir kylant vidutinei metinei temperatūrai, vėsinimo įrenginius įsigyja vis daugiau žmonių. Palaikyti vėsią temperatūrą būste padeda kondicionierius. Populiarūs ne tik stacionarūs, bet ir nešiojami kondicionieriai. Juos naudoti ypač patogu, nes galima pernešti į kitą patalpą pagal poreikį. Naujausiuose kondicionieriuose įdiegta ir oro valymo funkcija, kuri palaiko sveikesnę aplinką namuose.
Nereikėtų pamiršti ir natūralaus vėdinimo. Vyraujant karštiems orams, geriausias sprendimas yra vėdinti būstą naktį arba anksti ryte, kai temperatūra yra nukritusi, o langus uždaryti iki orui pradedant kaisti. Jeigu lauke temperatūra yra aukšta, langų atidarymas ir cirkuliuojančios karšto oro srovės naudos neduos.
Kad pro langus nepatektų saulės spinduliai
Specialistai siūlo užtikrinti, kad saulės spinduliai pro langus nepatektų į vidų. Vienas iš sprendimų – ant langų montuojamos išorinės žaliuzės. Dar vienas greitas ir paprastas būdas, tinkantis tiesioginiams saulės spinduliams sulaikyti, – speciali stiklo plėvelė, užtamsinanti stiklą bei leidžianti išlaikyti vėsesnę vidaus temperatūrą. Nuo saulės spindulių puikiai apsaugo roletai, žaliuzės, langinės ir stogeliai virš langų.
Svarbus stogo dangos ir spalvų pasirinkimas
Itin svarbus namo stogo pralaidumo mažinimas. Tam gali padėti molinės ar betoninės čerpės, kurios įkaista kiek mažiau, o stogo konstrukcijoje po danga įrengus šilumą atspindintį sluoksnį, galima labai sumažinti šilumos perdavimą į patalpas.
Ne mažiau svarbus ir namo spalvos pasirinkimas. Pavyzdžiui, šviesi išorinių sienų apdailos spalva mažiau įkaista. Storos sienos, šviesi spalva, nedideli langai – tai sprendimai, skirti užtikrinti vėsai namuose. Verta bent iš dalies pasinaudoti šia praktika, pritaikant ją prie šiuolaikinių technologijų. Rekomenduojama pagalvoti ir apie interjero spalvas - tamsūs pluoštai sulaiko daugiau šilumos nei šviesūs, todėl interjere turėtų būti kuo daugiau šviesių spalvų. Rekomenduojama rinktis šviesius baldų dangalus, kilimus, užuolaidas ir kitus interjero elementus.
Neperkaisti padeda tinkamas apšiltinimas
Pasak dr. A. Buskos, cituojamo pranešime, norint visus metus mėgautis komfortiška temperatūra, vertėtų nepamiršti atitvarų šiltinimo svarbos. Pastatams šiltinti rekomenduojama rinktis akmens vatą, nes ji puikiai izoliuoja šilumą, yra didesnio tankio nei kitų rūšių šiltinimo medžiagos, pasižymi didele savitąja šiluma, yra nedegi medžiaga, pagaminta iš natūralių žaliavų. Visos šios akmens vatos savybės geriau akumuliuoja šilumą bei užtikrina, kad vasarą namuose nebus per karšta, o žiemą – bus išlaikyta šiluma. Iš patirties žinoma, kad „sunkių medžiagų“ pastatai (pvz., mūriniai), apšiltinti akmens vata, perkaista vėliau nei lengvų konstrukcijų (karkasiniai).
Dr. A. Buska teigia, kad yra įvairių priemonių, padėsiančių sumažinti patalpų įkaitimą, tačiau pabrėžia, jog iš anksto apgalvoti sprendimai yra patys efektyviausi bei greičiau ir pigiau įgyvendinami.
Nuolat augant oro temperatūrai, verta kompleksiškai pagalvoti, kaip užtikrinti komfortą karštomis vasaros dienomis, tad prieš statant ar atnaujinant būstą, tikslinga pasikonsultuoti su specialistais, kurie padės rasti tinkamiausius sprendimus.
SPRENDIMAI
2023-09-21 09:30
Pasaulyje gerai žinomas SIKA prekinis ženklas, kuriuo žymimos specifinės cheminės medžiagos, skirtos statybai, turi 113 metų patirtį, kuri prasidėjo Šveicarijoje. Šimtametė kompanijos istorija yra pagrindas, ant kurio kuriami modernios rinkos produktai ir kuris liudija šimtmečio patikrintą patikimum...
2023-09-20 13:38
Neprižiūrimi balkonai ne tik mažina gyvenamųjų namų estetinį patrauklumą, bet ilgainiui gali tapti rimtos nelaimės priežastimi.
2023-09-19 11:39
Lietuvoje iškylantys nauji NT projektai įprastai atitinka tarptautinius tvarumo standartus, tačiau tai tik ledkalnio viršūnė – kur kas didesnę nekilnojamojo turto rinkos dalį sudaro senesni, energetiškai mažiau efektyvūs pastatai. Pasak tvarumo ekspertų, senuosius pastatus prikelianti renovacija ar ...
2023-09-18 15:40
Lietuvos rinkai šiemet pristatyta inovatyvi skaitmeninė namų sistema JUNG HOME taps svarbiausiu akcentu specialiai tarptautinei parodai „Supernamai 2023“ sukurtame JUNG stende. Rugsėjo 29–spalio 1 d. „Litexpo“ parodų centro lankytojai, užsukę į šį interaktyvų stendą, turės unikalią galimybę ne tik i...
2023-09-13 15:12
Tiek didesnius namų remonto darbus, tiek ir mažesnės apimties būsto atnaujinimo projektus, kuriuos seniau būtų patikėję meistrams, žmonės vis dažniau renkasi atlikti patys. Bent kartą per metus – tokiu dažnumu statybos ir remonto įrankius perka dauguma Lietuvos gyventojų.
2023-08-22 11:40
Protingi, prie žmonių poreikių prisitaikantys būstai, tampa neatsiejama kasdienybės dalimi. Gausėjant inovacijų vis dažniau svarstoma ne apie pavienius išmanius prietaisus, bet apie visą būstą apimančias, ekonomiškai veikiančias, aplinkosauginius ir individualius žmonių poreikius tenkinančias sistem...
2023-07-31 14:55
Lietuvoje karštų vasaros dienų pasitaiko ne tiek daug, tad kondicionieriai mūsų namuose vis dar yra retenybė. O pakilus oro temperatūrai lauke, daugelis žmonių ieško būdų, kaip išvengti per didelio karščio savo namuose. Internete galima rasti įvairių gudrybių, kurios iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti...
2023-07-25 07:58
Gera akustika yra esminė pastato, kuriame malonus patalpų mikroklimatas, dalis. Deja, statant daugelį pramoninių, gamybinių ir komercinių pastatų, apsaugai nuo triukšmo neskiriama daug dėmesio. Kadangi vėlesni patobulinimai gali kainuoti brangiai ir užtrukti, į garso charakteristikas verta atkreipti...
2023-07-01 08:08
Ten, kur susitinka garsas ir architektūra, prasideda kultūra. Statomi spektakliai ir atliekama muzika. Dar daugiau galimybių burtis, bendrauti ir skleisti savo supratimą apie mus supančios aplinkos suvokimą. Nauja erdvė Lenkų kultūros namuose – pagrindinė renginių salė – dar vienas įrodymas to, kaip...
2023-06-21 12:53
Atnaujindami ar įsirenginėdami namus, visuomet atsižvelgiame ir į tendencijas, kurių dėka galime neatsilikti nuo vyraujančių madų ar tiesiog pasisemti naujų idėjų. Jomis galima pasinaudoti net ir tuomet, jei ketinama pakeisti grindis. Šį kartą aptarsime, kokios jų dangos šiuo metu yra pačios populia...
2023-05-15 07:32
Visi žinome, kad užterštas lauko oras gali pakenkti sveikatai. Tačiau ar susimąstėme, kad namų oras taip pat gali būti didelė problema? Pasaulinė Sveikatos organizacija nustatė, jog patalpų oro kokybė dažnai būna net 2–5 kartus prastesnė negu oro lauke.
2023-05-12 07:45
Įvairiems statybos darbams, kuriuos atliekant naudojamos sandarinimo putos, klijai, hermetikai, glaistai, yra imlūs laikui, kruopštumui. Todėl meistrai ieško priemonių, su kuriomis galėtų dirbti sparčiai ir kokybiškai. Atliepiant rinkos poreikius, PENOSIL, kuris yra vienas iš pirmaujančių Europoje p...
2023-03-20 07:45
„Teriva“ sistema – tai efektyvus sprendimas pigiai, lengvai ir greitai sumontuoti perdangas naujos statybos ir renovuojamuose pastatuose net ir tada, kai pastato išplanavimas sudėtingas, nepatogios montavimo sąlygos.
2023-02-20 07:47
Aukštesnio energinio naudingumo pastatų nauda apskaičiuojama finansiškai, nes tai lemia mažesnes šildymo sąnaudas. O kaip ekonomiškai pagrįsti akustinio komforto, aukštesnės garso izoliacijos klasės naudą?
2023-02-16 08:20
Įvertinę LR pastatų energinio naudingumo ir atitvarų projektavimo reglamentų reikalavimus, PAROC gaminių pasiūlą ir jų savybes, „Paroc“ specialistai atnaujino CAD brėžinius ir katalogą „Statau šiltą namą 2023“.
2023-02-13 07:38
Akustinio komforto poreikis praaugo akustinio STR reikalavimus. Tačiau vartotojai, anot Viktoro Meko, įmonės „Akustika plius“ akustiko, dar nelabai suvokia, kas tai yra – painioja su pastato energinio naudingumo klase arba neskiria patalpų akustikos nuo garso izoliacijos. O statybų specialistams, ku...
2023-02-08 07:30
SEB banko duomenimis, per pastaruosius dvejus metus būsto kaina padidėjo 40 procentų. Gyventojai viliasi, kad brangus būstas bus kokybiškas ir komfortiškas gyventi. Tačiau paradoksas – naujos statybos butai yra aukščiausio – A++ energinio naudingumo, o garsas jau kone 20 metų – vis tos pat minimalio...
2023-02-07 07:28
Įmonė „Ekobazė“ verčiasi atliekų tvarkymu, tačiau prieš porą metų rinkai pateikė naują prekinį ženklą EKOFINA, kuris pretenduoja aktyviai dalyvauti žiedinėje ekonomikoje: įmonė iš atliekų gamina inovatyvius, pažangius ir aktualius gaminius, kurie taip pat naudojami ir statyboje.
2023-02-01 06:13
Pastebima, kad renovavus daugiabutį namą, būsto išlaikymas tampa ekonomiškesniu, pagražėja gyvenamoji aplinka, išauga gyvenimo komfortas bei padidėja nekilnojamojo turto vertė. Paskaičiuota, kad renovavus būstą, jo pardavimo ar nuomos kaina išauga maždaug trečdaliu. Privataus namo renovacija taip pa...
2023-01-31 07:31
Pastatų vidaus nuotekų sistemoms įrengti pilkojo ketaus vamzdžiai naudojami jau nuo seno. Dabar Lietuvoje juos jau baigia išstumti pigesni ir lengvesni plastikiniai vamzdžiai. Vis dėlto eksploatacinėmis – ypač akustinėmis bei priešgaisrinėmis – savybėmis plastikiniai smarkiai nusileidžia ketaus vamz...