2022 spalio 7 d. penktadienis, 0:29
Reklama  |  facebook

Kaip, kada ir kodėl gyventojai gali dalyvauti kuriant miestų viešąsias erdves

2022-07-19 16:55
Siekdamos informuoti plačiąją visuomenę apie teisę dalyvauti kuriant viešųjų erdvių želdynus, projekto „Kurk Lietuvai“ dalyvės kartu su Aplinkos ministerija paruošė dvilapį, kuriame supaprastintai pateikė Želdyno įstatymo suteikiamas teises gyventojams. Taip skatinama piliečius pasinaudoti savo teise dalyvauti formuojant miestų erdves.
nuotrauka
Aplinkos ministerijos nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus m. savivaldybė,
2021 m. lapkričio 1 d. įsigaliojus naujai Želdynų įstatymo redakcijai viešųjų želdynų projektavimas pasipildė naujais visuomenės įtraukimo reikalavimais, kurie turi būti įgyvendinami pradiniuose projekto etapuose. Pagal juos prieš pradedant planuoti, projektuoti ir įgyvendinti viešųjų želdynų projektus turi būti išsiaiškinami visuomenės poreikiai. Šie poreikiai, kaip rašoma Aplinkos ministerijos pranešime, turi būti išsiaiškinami atliekant apklausas, konsultacijas. Taip pat nurodoma, kad projekto pradžioje visuomenei turi būti pristatyta ir su suinteresuotais asmenimis aptarta viešojo želdyno pertvarkymo ar formavimo idėja, paskirtis, sprendiniai ir biudžetas.

Vienas iš pavyzdžių, kaip naujos Želdynų įstatymo nuostatos atrodo praktikoje, yra Vilniaus miesto savivaldybės patvirtintas Atskirųjų želdynų projektų, rengiamų savivaldybės ir valstybinės žemės sklypuose, viešinimo tvarkos aprašas. Pagal šį aprašą, inicijavus viešojo želdyno projektą organizuojamas susitikimas su suinteresuota visuomene. Susitikimo metu yra aptariama ir patvirtinama užduotis projekto architektui.

Pasak Vilniaus savivaldybės miestovaizdžio skyriaus specialistų, cituojamų pranešime, nuo 2018 m. įgyvendinama procedūra pasiteisino – sukurtos palankesnės sąlygos pokalbiams su gyventojais, aptariamos užduoties sąlygos leidžia geriau įvertinti kiekvieno projekto unikalias aplinkybes. Tokiu būdu miestiečiams sukuriama galimybė įsitraukti į projektą dar jo pradžioje ir kartu su savivaldybės atstovais kurti užduotį projektuotojams. Apie galimybes dalyvauti kuriant želdynus vilniečiai gali sužinoti sekdami Vilniaus miesto savivaldybės želdynų polapį.

Visuomenės teisines ir praktines galimybes dalyvauti viešųjų erdvių formavime savo projekte nagrinėja „Kurk Lietuvai“ programos dalyvės Giedrė Puzinauskienė ir Beatričė Umbrasaitė. Projekto vadovių teigimu naujoji Želdynų įstatymo redakcija suteikė daugiau teisių gyventojams, tačiau pastebi, kad šiomis teisėmis nesinaudojame.

„Svarbu, kad dabar visi norintys gali įsitraukti į želdynų formavimą dar projekto pradžioje. Tik gaila, kad mūsų įstatymų kalba yra gan klampi ir sunkiai suprantama. Matome, kad didelė dalis visuomenės nežino apie savo teisę dalyvauti kuriant miestų parkus ir skverus“, – teigia projekto vadovės.

Kartu su vietos gyventojais kuriamos miestų viešosios erdvės gali padėti padidinti aplinkinės žemės vertę net iki 25 proc. Tačiau miestiečių dalyvavimas kuriant parkus, skverus ar gatves vertingas ne tik finansiškai. Kaip skelbia Lietuvoje ratifikuotos Orhuso bei Europos kraštovaizdžio konvencijos, tik įtraukiant visuomenę, savivaldybės atstovai gali sukurti kokybiškas viešąsias erdves. Mūsų šalyje daugiausiai dalyvavimo teisių formuojant miestus kol kas piliečiams suteikia Želdynų įstatymas.

Projekto „Kurk Lietuvai“ kartu su Aplinkos ministerija paruoštas dvilapis. 

Statybunaujienos.lt
Savivaldybėse

nuotrauka
2022-10-06 18:08
Kokia ateitis laukia iki šiol pramonine buvusios Vilkpėdės, parodys rengiama rajono transformacijos vizija. Vietos bendruomenę, verslininkus, plėtotojus ir visus besidominčius Vilkpėdės ateitimi, savivaldybė kviečia į rajono pokyčių renginį „Vilkpėdė keičiasi".
nuotrauka
2022-10-06 06:20
Neringos savivaldybės taryba siekdama paskatinti daugiabučių modernizavimą, nusprendė padidinti savo finansinį indėlį. Savivaldybės taryba priėmė sprendimą, kuriuo Neringos savivaldybės lėšomis bus kompensuojama 30 proc. investicijų, nuo investicijų plane nurodytos sumos.
nuotrauka
2022-10-06 06:02
Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje (Karmėlavos sen., Kauno r.) įsikūrusi elektronikos komponentų gamykla „HELLA Lithuania“ planuoja tolesnį augimą ir artimiausiais metais į plėtrą ketina investuoti daugiau nei 30 mln. eurų.
nuotrauka
2022-10-05 15:29
Artėjant šildymo sezono pradžiai, sostinė ieško papildomų būdų, kaip sumažinti būsimas šildymo sąskaitas nepasiturintiems gyventojams – nustatytos didesnės kompensuojamo kietojo kuro sumos. Kartu pasirūpinta ir patogesne prašymų kompensacijai pateikimo tvarka.
nuotrauka
2022-10-05 14:23
Vilniaus miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą kompensuoti daugiabučių namų butų savininkų patirtas išlaidas teisiniuose ginčuose su darbų rangovais, palikusiais defektus dar garantiniu laikotarpiu. Finansavimas bus skiriamas statybų defektų ekspertizei, statybiniams tyrimams, bandymams, darba...
nuotrauka
2022-10-05 13:31
Vijokliais apželdinto miesto sienos jau nusidažė įvairiausiomis spalvomis – raudona, purpurine, oranžine, geltona. Rudens spalvomis džiuginančių, o vasarą žaliuojančių sienų sostinėje bus daugiau, nes šiemet Vilniuje sodinama kaip niekada daug vijoklių.
nuotrauka
2022-10-05 12:02
Neringa žengia dar vieną tvirtą žingsnį sprendžiant darnaus judumo problemas – siekiant mažinti automobilių judėjimą Nidoje, savivaldybė numatė statyti inovatyvią, dviejų lygių automobilių saugyklą su saulės jėgaine. Lengviesiems automobiliams ir autobusams Nidoje statyti skirta saugykla numatyta Ta...
nuotrauka
2022-10-05 08:02
Po ketverių metų pertraukos į Dariaus ir Girėno stadioną sugrįžta lietuviško futbolo batalijos. Kaune iš pagrindų atstatyta istorinė erdvė ruošiasi iškilmingam atidarymui. Šventiniame šou – Lietuvos futbolo federacijos (LFF) taurės finalo rungtynės ir populiarių šalies atlikėjų koncertas: Marijonas ...
nuotrauka
2022-10-03 07:09
Ekonomikos ir inovacijų ministerija 13-os šalies savivaldybių infrastruktūros projektams paskirstė daugiau nei 10 mln. eurų. Už šias lėšas savivaldybės galės įrengti ir tobulinti laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ), pramonės parkuose ir kitose pramoninėse teritorijose esančią infrastruktūrą. Iš vis...
nuotrauka
2022-10-03 06:33
Laukti pokyčiai grįžta į Laisvės alėją – restauratoriai per mažiau nei metus užbaigs Šv. Mykolo Arkangelo (Įgulos) bažnyčios atnaujinimą. Pasibaigus viešųjų pirkimų procedūroms, darbus čia tęsia bendrovė „Verslo“. Rangovas fasadų tvarkybą, restauraciją, pastato pritaikymą neįgaliesiems įsipareigoja ...
nuotrauka
2022-09-27 07:47
Pagal Valstybinės žemės sklypų perdavimo valdyti, naudoti ir disponuoti jais patikėjimo teise savivaldybėms taisykles ir atsižvelgiant į Marijampolės savivaldybės tarybos prašymą, Marijampolės savivaldybei perduodama 10 valstybinės žemės sklypų gatvėms ir vietiniams keliams, komunaliniams inžinerini...
nuotrauka
2022-09-22 06:17
15 tūkstančių sėdimų vietų, stogas virš tribūnų, du didžiuliai ekranai, automatiškai laistoma ir šildoma žalia veja bei aukščiausios kokybės bėgimo takai. Visa tai – tik dalis nuo pamatų atstatyto naujutėlaičio Dariaus ir Girėno stadiono privalumų. Sportininkai ir žiūrovai juos išbandys jau netrukus...
nuotrauka
2022-09-22 06:06
Ieškoti dar daugiau taupymo galimybių kviečiamos Neringos savivaldybės įstaigos. Priimti sprendimus, taupančius elektros, o vėliau ir šilumos energijos sąnaudas jas pakvietė Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis.
nuotrauka
2022-09-20 06:12
Panevėžyje atnaujinamas dar vienas ypatingos reikšmės sporto infrastruktūros objektas - Panevėžio miesto savivaldybė su AB „Panevėžio statybos trestu“ pasirašė daugiafunkcio sporto ir sveikatinimo centro „Aukštaitija“ rangos darbų sutartį.
nuotrauka
2022-09-19 06:09
Gausios liūtys ir jų pasekmės gyventojams ir įmonėms – problema, kurią bando išspręsti Kauno rajono savivaldybė.
nuotrauka
2022-09-16 11:26
Vienui vienu punktu iki vienuolikos procentų – tiek per metus Lietuvoje padidėjo renovuotų senų daugiabučių dalis. Maždaug 650 senų daugiabučių perėjo į atnaujintų kategoriją, kurioje jau yra 4387.
nuotrauka
2022-09-11 08:28
Metų pradžioje startavusios daugiaaukštės automobilių saugyklos statybos pačiame Kauno centre gerokai pasistūmėjo. Pradėjus nuo vandentiekio, šiluminės trasos ir kitų svarbių požeminių komunikacijų įrengimo, teritorijoje jau sugręžti poliai, požeminėje dalyje apibetonuojamos sienos. Apsidraudžiant d...
nuotrauka
2022-09-09 08:07
Vilniuje, Minties gatvėje esanti Joachimo Lelevelio inžinerijos gimnazija naujaisiais mokslo metais vaikus pasitinka erdvesnė ir modernesnė. Greta mokyklos pastatytas 2750 m² priestatas, į kurį mokiniai patekti gali ir tiesai iš lauko, ir iš pagrindinio pastato per stiklines galerijas.
nuotrauka
2022-09-08 06:46
Siekdama spręsti mechaninių transporto statymo problemas Nidoje, Neringos savivaldybė planuoja įrengti kelių lygių saugyklą – visuomenei šiuo metu pristatomas tai numatantis projektas.
nuotrauka
2022-09-08 06:38
Rugsėjo 7 dieną duris oficialiai atvėrė „Žalgirio“ arenos baseinas – Nemuno saloje miestiečių laukiama erdvė buvo pastatyta per mažiau nei dvejus metus.

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse

nuotrauka

„Gerbūvio projektai“ darbams „Teltonikos“ Technologijų centre Molėtuose pasitelkė modernias technologijas ir išsaugojo senuosius medžius

„Teltonikos“ Technologijų centro Molėtuose įkurtuvės planuojamos netrukus – vykdomi paskutinieji pastato aplinkos tvarkymo darbai. Technologijų centro gerbūvis turės tenkinti pusės tūkstanči...
nuotrauka

Likviduojant istorinę taršą, bus išvalyta virš 6 tūkst. kub. m užteršto grunto

Teritorijos, dėl neatsakingos veiklos sovietmečiu užterštos cheminėmis medžiagomis, po sutvarkymo pamažu virsta poilsio zonomis.
nuotrauka

Pagal universalaus dizaino principus paklotas nestandartinių formų trinkelių grindinys Kulautuvoje

Grindinį žmonės paprastai pastebi tik dviem atvejais: kai už jo užkliūva arba grožėdamiesi negali atitraukti akių. Kauno rajono Kulautuvos miestelio Akacijų alėjoje ir V.Augausko gatvėje pak...