2025 m. liepos 7 d. pirmadienis, 7:12:09
Reklama  |  facebook

Kaip pasiruošti netrukus įsigaliosiančiam Kibernetinio saugumo įstatymui?

2024-09-23 16:28
Jau spalio 18 d. įsigalios atnaujintas Kibernetinio saugumo įstatymas, sustiprinantis kibernetinio saugumo valdysenos modelį Lietuvoje. Šiuo įstatymu į nacionalinę teisę yra perkeliama Europos Sąjungos priimta Tinklų ir informacinių sistemų direktyva (TIS 2), kuri numato, kad didėjant kibernetinėms grėsmėms organizacijos turi būti pasiruošusios užtikrinti savo tinklų ir sistemų saugumą, nes incidentai gali turėti rimtų pasekmių jų veiklai ir visuomenei. Atnaujinta kibernetinio saugumo ekosistema užtikrins, kad Lietuva taps atsparesnė kibernetinėms grėsmėms.
nuotrauka
K. Kavolėlio / KAM nuotr.


Minimos įmonės
Telia Lietuva, AB
Mykolo Romerio universitetas (MRU),
Kibernetinio saugumo įstatymas bus taikomas skirtinguose sektoriuose veikiančioms įmonėms, viešojo sektoriaus institucijoms ir fiziniams asmenims, o pokyčiai palies ir kiekvieną Lietuvos gyventoją.

Kibernetinio saugumo įstatymas – dar vienos gynybos linijos sustiprinimas


„Kibernetinio saugumo įstatymas yra Lietuvos visuomenės ir institucijų tarpusavio susitarimas, kad kibernetinis saugumas yra mūsų bendra atsakomybė“, – teigia Krašto apsaugos ministerijos Kibernetinio saugumo ir informacinių technologijų politikos grupės (KAM KSITPG) vadovė Inga Sūnelaitienė.

Pasak pranešime cituojamos I. Sūnelaitienės, kiekviena organizacija turi suvokti du svarbius dalykus. Pirma – turtas, kuris yra skaitmeninėje erdvėje, turi būti saugomas taip pat, kaip ir fizinis turtas, kurį mes matome ar apčiuopiame. Antra – organizacijų kibernetinis saugumas yra šalies gynybos sistemos dalis.

„Be to, ką matome Ukrainoje – tankų, raketų ir visos kitos matomos agresijos, taip pat vyksta ir kibernetinis karas, kurio paprasta akis ne visada mato. Todėl mes norime būti tikri, kad Lietuva yra ir bus atspari kibernetinėje erdvėje. Naujasis įstatymas turėtų pakelti visos Lietuvos kibernetinio saugumo brandą į tą lygmenį, kad vieną dieną mes galėtume nesukti sau galvos dėl to, jog viena iš mūsų gynybinių linijų – kibernetinio saugumo linija – yra skylėta“, – sako pašnekovė.

Inga SūnelaitienėInga Sūnelaitienė,
A. Pliadžio nuotr.
 
Naujajame įstatyme yra apibrėžiama, kokios organizacijos Lietuvoje bus laikomos kibernetinio saugumo subjektais ir turės atitikti atnaujintus kibernetinio saugumo reikalavimus. Kriterijai, kuriuose sektoriuose veikiančios organizacijos yra svarbios šalies kibernetiniam saugumui, buvo sutarti ES mastu: tai yra tam tikrą pajamų ir darbuotojų skaičių turinčios privataus ir viešojo sektoriaus organizacijos, veikiančios sektoriuose, turinčiuose didelį poveikį valstybės ekonominei ir socialinei gerovei, tuo pačiu ir nacionaliniam saugumui. Kibernetinio saugumo subjektais gali būti ir mažos įmonės, jei tik jos teikia paslaugas ar produktus, kurios yra kritiškai svarbios valstybės gyvenimui.

Įmonės „Telia“ teisės ekspertas, Mykolo Romerio universiteto teisės profesorius Paulius Pakutinskas pastebi, kad atitikti Kibernetinio saugumo įstatyme numatytus reikalavimus kai kurioms įmonėms yra nemažas iššūkis. Vienoms organizacijoms naujasis reguliavimas bus tik šiek tiek sudėtingesnis už esamą, o kitoms – visiškai naujas. Įmonės, kurioms reikalavimai yra visiškai nauji, bene labiausiai nerimauja dėl resursų.

„Tenka pripažinti – naujojo reguliavimo reikalavimų užtikrinimas yra brangus pokytis, reikalaujantis tiek finansinių, tiek žmogiškųjų resursų. Kai kurios įmonės galimai net neturės tinkamų žmonių, kurie galėtų profesionaliai šiuos klausimus spręsti. Kai kur net gali prireikti keisti turimus technologinius resursus, nes galimai kai kuri įranga paprasčiausiai yra pasenusi. Taigi, gali tekti ne tik atnaujinti turimas kibernetinio saugumo ar saugos incidentų valdymo politikas, bet ir imtis radikalių sprendimų keičiant turimas technologijas, nes jos yra nepatikimos“, – komentuoja „Telia“ atstovas.

Paulius Pakutinskas,
„Telia Lietuva“ nuotr.

Saugumas – kiekvieno mūsų rankose

Teisės profesorius visoms Lietuvos organizacijoms ir įmonėms, o ypač kibernetinio saugumo subjektams, turi patarimą – keisti suvokimą ir suprasti, kad kibernetinis saugumas yra prioritetas.

„Vienas esminių naujojo reguliavimo reikalavimų – įdiegti įmonėje kibernetinio saugumo kultūrą, kad kiekvienas dirbantis organizacijoje suprastų kibernetinių atakų poveikį ir jaustųsi atsakingas už kibernetinio saugumo užtikrinimą. Kaip mes kadaise supratome duomenų apsaugos svarbą bei sugebėjome įgyvendinti su tuo susijusius reikalavimus, analogiškas suvokimas turi atsirasti ir kibernetinio saugumo užtikrinimui. Kiekviena įmonė turi suprasti, kad kibernetinis saugumas yra prioritetas todėl, kad tai generuoja tiek reputacinę, tiek finansinę vertę bei apsaugo mūsų klientus. Įmonės privalo TIS 2 direktyvos įgyvendinimo klausimą spręsti kaip prioritetinį bei ieškoti resursų jam įgyvendinti.“

I. Sūnelaitienė priduria, kad suvokimo keitimas turės prasidėti nuo viršūnių – didelė atsakomybė kris ant organizacijų ir įmonių vadovų pečių.

„Kiekvienas vadovas turėtų įsirašyti kibernetinio saugumo įstatymą į savo darbotvarkę, nes būtent vadovas privalės užtikrinti, kad jo organizacija laikytųsi nustatytų kibernetinio saugumo reikalavimų. Ne IT specialistas, ne teisininkas ar dar kažkas. Pirmiausia atsakomybė yra keliama į vadovo lygį, nes už reikalavimų nesilaikymą bus taikomos atitinkamos poveikio priemonės, tame tarpe ir baudos. Vadovas turi pavesti savo komandai įvertinti, kokius kritinius informacinius išteklius jo organizacija valdo, kaip atrodo visas jo organizacijos skaitmenizacijos sprendimas, peržiūrėti savo IT paslaugų tiekėjus ir įvertinti kibernetinio saugumo rizikas. Vadovas taip pat turi suprasti, jog jis privalo ne tik pasirūpinti tuo, kad jo organizacija įgyvendintų tinkamą rizikos valdymo sistemą, bet ir pasodinti kibernetinio saugumo kultūros daigą, jeigu jo dar nėra organizacijoje. Tai reiškia, kad jis turės skirti kibernetinio saugumo vadovą ir pasirūpinti savo ir savo darbuotojų kibernetinio saugumo mokymais“, – pasakoja KAM atstovė.

Kalbėdami apie naujoves I. Sūnelaitienė ir P. Pakutinskas akcentuoja ir tai, kad Kibernetinio saugumo įstatymas didelį dėmesį skiria tiekimo grandinėms. Tiekimo grandinėse atsiveriančios skylės šiuo metu kelia dideles grėsmes, todėl tai bus sureguliuota – nauji reikalavimai bus skiriami ir tiekėjams.

„Neužtenka, kad pats subjektas būtų saugus ir patikimas, nes kiekvienas subjektas yra vienaip ar kitaip priklausomas nuo savo partnerio-tiekėjo. Tai yra svarbi kibernetinio saugumo dedamoji dalis, nes jei aparatinė ar programinė įranga bus nupirkta nepatikima, didelio saugumo mes nepasieksime arba egzistuos didelės atitikties spragos“, – teigia P. Pakutinskas.

Krašto apsaugos ministerija

Krašto apsaugos ministerijos nuotr.

Ką keičiantis reguliavimui reikia žinoti organizacijoms ir jų vadovams?

Pirmasis darbas, kurį Krašto apsaugos ministerija rekomenduoja atlikti organizacijoms, siekiant suprasti ar joms bus taikomas Kibernetinio saugumo įstatymas, yra įsivertinti, ar organizacija veikia viename iš direktyvos nurodytų sektorių ir atitinka kitus įstatyme nustatytus kriterijus.

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) prie Krašto apsaugos ministerijos su sritį kuruojančiomis atitinkamomis ministerijomis jau pradeda sudaryti kibernetinio saugumo subjektų sąrašą, kurie galimai pateks į kuriamą Kibernetinio saugumo subjektų registrą. Šis procesas gali užtrukti iki 2025 m. balandžio 17 d., o nuo to momento visos organizacijos, patekusios į šį registrą, aiškiai žinos, kokius kibernetinio saugumo reikalavimus, pvz., rizikos valdymą, incidentų ataskaitų teikimą ar kibernetinio saugumo priemonių įdiegimą jos turės atitikti.

„Šiuo metu vyksta intensyvus darbas: valstybėje jau esamų registrų pagrindu vertiname įmones pagal sektorius, pajamų dydį, darbuotojų skaičių ir atitikimą kitiems įstatymo kriterijams. Sudarę šį registrą mes informuosime visus subjektus žinute „Jūs patekote į registrą“, o nuo to momento jiems prasidės pareiga atitikti Kibernetinio saugumo įstatyme nustatytus reikalavimus“, – teigia I. Sūnelaitienė.

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras

Nacionalinio kibernetinio saugumo centro nuotr.

Vis dėlto KAM KSITPG vadovė ragina organizacijas nelaukti minėtos datos ir pradėti domėtis naujais reikalavimais bei ruoštis juos atitikti jau dabar. Ne viena organizacija savo iniciatyva jau konsultuojasi su Krašto apsaugos ministerija arba pagal ministerijos tinklalapyje KAM.lt pateiktą informaciją vertina savo atitikimą įstatymo kriterijams.

P. Pakutinskas dalinasi „Telia“ patirtimi bei taip pat akcentuoja prioritetų nusistatymą ir ankstyvą pasiruošimą. Teisės profesorius pasakoja, kad ši įmonė naujam reguliavimui pradėjo ruoštis iškart, kai tik Europos Sąjunga priėmė TIS 2 direktyvą. Atlikus norminių aktų analizę bei įvertinus direktyvos įsigaliojimo terminus, telekomunikacijų bendrovė dar praėjusių metų rugsėjo mėnesį subūrė ekspertų TIS 2 projekto grupę.

Freepik nuotr.

„Pagrindinį dėmesį skyrėme TIS 2 direktyvos reikalavimams, kurie atrodė pakankamai aptakūs, todėl TIS 2 atitikčiai užtikrinti buvo pasirinktas ISO/IEC 27001 saugumo atitikties standartas, kuris paaiškina, kaip turi atrodyti tinkamas organizacijų elgesys kibernetinio saugumo bei rizikų valdymo srityse. Rizikų valdymo kultūra mums nėra naujiena – visi „Telia“ darbuotojai dirba su tuo savo srityse. Be to, jau turėjome patirties dirbdami pagal ISO/IEC27001, todėl nusprendėme taikyti šio saugumo standarto reikalavimus plačiau. Galiausiai mums padėjo atsiradę nauji reguliavimo perkėlimo į nacionalinę teisę dokumentai. Mums džiugu, kad mūsų valstybė dėjo pakankamai pastangų kibernetinio saugumo užtikrinimui ir supranta šio klausimo svarbą“, – paaiška pašnekovas.

Geroji patirtis – ankstyvas pasiruošimas

P. Pakutinskas įvardija ir tolesnius „Telia“ atliktus veiksmus, kurie yra svarbūs kibernetinio saugumo subjektams siekiant užtikrinant direktyvos reikalavimus – kibernetinio saugumo politikos peržiūra, techninių apsaugos priemonių, fizinės infrastruktūros apsaugos ir reagavimo į incidentus stiprinimas. Taip pat ir visi kiti reikalavimai, kurie nurodyti TIS 2 direktyvoje bei detalizuoti Kibernetinio saugumo įstatyme – tai ir darbuotojų mokymai, ir tiekėjų patikimumo-saugumo vertinimas.

Pasak teisininko, „Ankstyvas pasiruošimas reguliaciniam reikalavimui visuomet leidžia sutaupyti. Jeigu atidėliosime ir stengsimės TIS 2 atitiktį užtikrinti prieš pat jai įsigaliojant, mokėsime keliskart brangiau, o ir rezultatas nebus toks kokybiškas, kaip kad ruošiantis iš anksto. Atsakingas verslas, pradėsiantis planuoti iš anksto, gaus pigesnius resursus ir geresnius specialistus, nepermokės už tam tikras priemones ar technologijas dėl palankesnių terminų juos įsigyti, bus laiko įsivertinti, kas atlikta, koreguoti klaidas“.

P. Pakutinskas priduria, kad kiekviena įmonė, net ir nesanti kibernetinio saugumo subjektu, turėtų atitikti visus naujuosius TIS 2 direktyvos reikalavimus. Teisės ekspertas atkreipia dėmesį į tai, kad, net jei įmonei reguliavimas nebus taikomas tiesiogiai, yra didelė tikimybė, kad jai bus taikomas reguliavimas kaip tiekėjui ar rangovui, todėl, norėdama teikti paslaugas, tokia įmonė neišvengiamai turės atitikti direktyvos reikalavimus.

„Kibernetinio saugumo įstatymas tiesiog pateikia tam tikras kibernetinio saugumo higienos taisykles. Didžioji dalis numatomų įpareigojimų paprasčiausiai jau ir taip turėtų būti organizacijose, be jokio papildomo reguliavimo. Atsakingos organizacijos turėtų jau dabar atlikti visus būtinuosius kibernetinio saugumo žingsnius ir nelaukti, kol kažkas už jas tai sureguliuos, sutikrins ir įvertins.“
Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2025-07-04 09:57
Aplinkos ministerija rengia Socialinio klimato planą – svarbų nacionalinį dokumentą, pagal kurį bus planuojamas Europos Sąjungos Socialinio klimato fondo lėšų panaudojimas Lietuvoje. Šios lėšos bus skirtos padėti tiems gyventojams ir įmonėms, kuriuos gali paveikti pastatų ir kelių transporto sektori...
nuotrauka
2025-07-04 09:48
Šiandien KTU prasideda priėmimo į magistrantūros studijas antrasis etapas. Pasibaigus pirmajam etapui, studijų sutartis pasirašė net 724 stojantieji, o tai yra 18 proc. daugiau nei pernai. Šiais metais daugiausia dėmesio sulaukė informatikos mokslų bei verslo ir viešosios vadybos, elektronikos, elek...
nuotrauka
2025-07-04 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugos, susijusios su valstybinės žemės valdymu, bus teikiamos ir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Nors bus galima pateikti prašymus dėl valstybinės žemės ir seniau buvusiomis priemonėmis, NŽT kviečia gyventojus pasinaudoti galimybe teikti prašymus ...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:45
Aplinkos ministerija parengė ir derinimui teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo projektą „Dėl Valstybinėje žemėje esančių ir Nekilnojamojo turto registre įregistruotų statinių ir (ar) įrenginių, kurie turi būti griaunami vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentų sprendiniais, išpirkimo...
nuotrauka
2025-07-03 15:14
Liepos 2 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybėje svarstytas klausimas dėl branduolinės energetikos plėtros galimybių Lietuvoje. Pasitarimo metu pritarta Energetikos ministerijoje sudaryti darbo grupę, kurioje numatytas Ignalinos atominės elektrinės dalyvavimas rengiant branduolinės energetikos plėtros ...
nuotrauka
2025-07-03 13:11
Gyventojai, kurie jau yra pasikeitę senus, neefektyvius šilumos gamybos įrenginius į modernius ir aplinkai draugiškus šildymo sprendimus, nuo šių metų liepos 1 d. gali teikti paraiškas valstybės paramai gauti. Lietuvos energetikos agentūra paskelbė naują kvietimą, kuriam skirta 8,5 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-03 07:16
Naujoji „Geberit FlowFit“ vamzdynų sistema, skirta geriamajam vandeniui ir šildymui, pranoksta klasikines analogiškas sistemas spartesnio montavimo galimybėmis. Ji suprojektuota taip, kad būtų išvengiama montavimo klaidų statybvietėse ir atitiktų pagrindinius montuotojų reikalavimus – patikimumą, hi...
nuotrauka
2025-07-02 12:49
Krašto apsaugos ministerija pradeda vystyti tipines kuopavietes Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) reikmėms Vilniuje, Ukmergėje, Pasvalyje ir Kelmėje. Pirmojo etapo darbus Vilniuje planuojama užbaigti 2027 metų pradžioje. Kuopavietė – tai mišrios paskirties pastatas su štabu, kareivinėmis, admi...
nuotrauka
2025-07-02 12:31
Energetikos ministerija atliko pakeitimus, kurie gaminantiems vartotojams, besistatantiems saulės elektrines, leis efektyviau išnaudoti gaunamas ESO technines sąlygas, o įsirengus saulės elektrinę, energijos kaupimo įrenginį ar prijungus vartojimo objektą, įmoka už techninių sąlygų parengimą bus grą...
nuotrauka
2025-07-02 09:15
Jau liepos mėnesio pradžioje buitinius elektros energijos vartotojus, pasirinkusius nepriklausomą tiekėją, pasieks atnaujintos sąskaitos už birželio mėnesį – jose bus aiškiai pateikiama informacija ne tik apie galutinę kainą, bet ir apie pigesnius elektros energijos tiekimo planus, kuriuos galima ri...
nuotrauka
2025-07-01 16:27
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) įvertino, kaip 2025 m. Lietuvoje vyksta savivaldybių pirkimų centralizacija. Iki šių metų birželio veikė 91 centrinė perkančioji organizacija (CPO), iš jų 85 – įsteigtos savivaldybių tarybų. Jos aptarnauja per 2,5 tūkst. pavaldžių įstaigų.
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-07-01 15:14
Nuo liepos 1 d. daugiabučių gyventojams teks plačiau atverti pinigines – įsigalioja naujas minimalus mėnesinės kaupiamosios įmokos tarifas. Ką šis pokytis reiškia gyventojams, kam bus skiriamos sukauptos lėšos ir ar tai padės pagerinti daugiabučių būklę, pasakoja daugiabučių administravimo ir prieži...
nuotrauka
2025-07-01 11:33
Seimas pritarė grupės parlamentarų Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo projektui ir leido gėlo požeminio vandens gręžinius užregistruoti Žemės gelmių registre iki 2026 m. liepos 31 d.
nuotrauka
2025-07-01 09:32
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad nekilnojamojo turto pardavimo tarpininkavimo sutarties sąlygos, pagal kurias paslaugos gavėjas privalo sumokėti atlygį net tuo atveju, kai tarpininkas realiai nesuteikė paslaugų, pažeidžia vartotojo teises ir yra nesąžiningos.
nuotrauka
2025-07-01 08:29
Seimas baigė antrąją (pavasario) sesiją, kurioje nuo kovo 10 d. iki birželio 30 d. surengė 50 posėdžių, priėmė 279 teisės aktus, iš jų – beveik 200 įstatymų. Pavasario sesijoje patvirtinta mokesčių sistemos pertvarka, kuria siekiama prisidėti prie tvarių pajamų šaltinių gynybai finansuoti užtikrinim...
nuotrauka
2025-06-30 14:22
Nuo 2025 m. liepos 1 d. įsigalioja Žemės įstatymo pakeitimai, kurie leis valstybinėje žemėje esančių pastatų savininkams paprasčiau ir greičiau sudaryti žemės sklypo nuomos ar panaudos sandorį.
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos