2024 birželio 15 d. šeštadienis, 12:50
Reklama  |  facebook

Ko reikia, kad Lietuva pasivytų greitai judantį robotikos traukinį?

2022-06-09 10:56
Rinkos tyrimų įmonės sutaria – pasaulinis robotikos sektorius iki 2030 m. patirs spartų augimą. Nors šis sektorius Lietuvoje dar tik pradinėse vystymosi stadijose, ekspertai skatina paversti jį strategine sritimi ir taip sparčiau skaitmenizuoti pramonę bei kitus sektorius.
nuotrauka
Lietuvos robotikos asociacijos iliustr.


Minimos įmonės
Inovacijų agentūra, VŠĮ
Lietuvos robotikos asociacija,
Rinkos tyrimų bendrovė „Market Research Future“ (MRFR) paskelbė naujausias prognozes pasauliniam robotikos sektoriui. Prognozuojama, kad iki 2030 m. šio sektoriaus vertė pasieks 214,68 mlrd. JAV dolerių, o tai reiškia, kaip rašoma Inovacijų agentūros pranešime, jog vidutinis metinis robotikos augimas sieks net 22,8 proc. Rinkos tyrėjai tokio proveržio varikliais įvardija vis prieinamesnius robotus, pritaikomus ne tik stambiajai pramonei, bet ir mažų ir vidutinio dydžio verslų poreikiams.

Lietuvos robotikos asociacijos vadovas Daumantas Simėnas teigia, kad skaitmenizacijos srityje Lietuvos pramonė atsilieka nuo kitų Europos šalių, todėl robotikos sritis nesivysto taip sparčiai, kaip galėtų.

„Dešimčiai tūkstančių pramonės darbuotojų Lietuvoje tenka apie 15-20 robotų, kol tokiose šalyse kaip Slovakija, Italija ar Vokietija, šis skaičius – daugiau nei 10 kartų didesnis (2020 metų duomenimis atitinkamai: 175, 224 ir 371 pramoninis robotas tenkantis 10 000-iai tūkstančių darbuotojų). Sektoriaus augimas nėra pakankamas, kad pasivytume pasaulio vidurkį, o augimą labiausiai stabdo įmonių įsitikinimas, kad darbuotojai yra pigesnė darbo jėga. Iš tikrųjų, robotai pinga, o jų integravimas tampa vis paprastesnis, tad kylant atlyginimams inovacijos atsiperka sparčiau, o darbuotojai atlaisvinami nuo rutininio sunkaus ir pavojingo darbo, todėl galima skirti daugiau dėmesio kvalifikacijos kėlimui ir aukštesnės vertės kūrimui įmonei“, – cituojamas D. Simėnas.

Apie vis draugiškesnes ir prieinamesnes įmonėms robotikos technologijas kalba rinkos ekspertai visame pasaulyje. Tarptautinė robotikos asociacija (angl. International Federation of Robotics), kuriai priklauso ir Lietuvos robotikos asociacija, svarbiausiomis sektoriaus tendencijomis įvardija paprasčiau programuojamus robotus, didėjančias žmonių ir robotų bendradarbiavimo galimybes ir augančią robotų, skirtų tiekimo grandinių automatizavimui, paklausą.

„Viena iš svarbiausių pasaulinių tendencijų yra robotų darbas vienoje aplinkoje su žmonėmis ir augantis kolaboratyvių robotų – kobotų – naudojimas. Industriniai robotai paprastai yra atskirti nuo žmonių, todėl darbas bendroje aplinkoje (dėl pavojaus susižeisti) su jais yra apribotas. Kolaboratyvūs robotai jaučia aplinką ir sulėtėja arba visiškai sustoja priartėjus žmogui. Tokio tipo robotų panaudojimas ypač platus – jie pasitarnauja surenkant, pakuojant ir testuojant produktus ar atliekant kitas operacijas. Tai leidžia kurti procesus, kurių metu vieną darbo dalį atlieką robotas, o kitą – žmogus, robotams paliekant pavojingiausius, sunkiausius ir purviniausius darbus“, – teigė D. Simėnas.

Ekspertas pabrėžia, kad Lietuvos pramonės įmonės panašių technologijų dėka galėtų efektyvinti savo veiklą, sumažinti kaštus bei atliekų ir suvartojamos energijos kiekį.

„Jei procesų skaitmenizavimas ir modernizavimas būtų aktyviau remiami, žiedinės ekonomikos, glaudžiai susijusios su skaitmenizacija, plėtra vyktų greičiau. Tai padėtų Lietuvos pramonės įmonėms apsisaugoti nuo globalių ekonominių iššūkių ir kurti produktus bei komponentus čia, Europoje, sumažinant priklausomybę nuo Azijos tiekimo grandinių. Puikus sėkmingo robotikos sektoriaus vystymo pavyzdys yra Danijoje įkurtas Odensės robotikos, automatizacijos ir dronų klasteris (angl. Odense Robotics). Ši organizacija padeda įmonėms visuose augimo etapuose – čia įkurti akceleratoriai, vyksta verslo ir technologijų vystymo programos. Čia išaugo „Universal Robots“ – pasaulyje lyderiaujantys kolaboratyvių robotų kūrėjai. Panašiai veikiantis ir valstybės remiamas klasteris galėtų Lietuvą paversti veržlia pasaulinės robotikos ekosistemos dalimi“, – sakė D. Simėnas.

Lietuvos robotikos asociacijos vadovo teigimu, tokio klasterio atsiradimui būtinas savivaldybių, regioninės ir centrinės valdžios bendradarbiavimas ir tikslinės investicijos. Lietuvoje savo jėgomis iniciatyvą, kaip rašoma pranešime, jau rodo Panevėžio miestas, tačiau jam reikalingas didesnis ir tikslingesnis palaikymas iš centrinės valdžios. Vietinės ir nacionalinės paramos sistemos ir investicijos turi būti nukreiptos į daugiausia potencialo proveržiui turinčias veiklas – eksperimentavimą, prototipavimą, investicijas į vadinamuosius „kietuosius“ startuolius (angl. hardware start-ups) kūrimą, rašoma pranešime. Šalies įmonės įgyvendina svarbius projektus Lietuvoje ir užsienyje, o metų pabaigoje pradės veikti Europos skaitmeninių inovacijų centras (EDIH), sustiprinsiantis pramonės ir kitų įmonių skaitmeninės transformacijos pajėgumus.

„Jau dabar Lietuvos robotikos įmonės vykdo sudėtingus ir tarptautinius projektus, pavyzdžiui, su savo kurtais robotais automatizuoja vienos didžiausių pasaulyje siuntų gabenimo įmonių sandėlius Olandijoje. Tarp Lietuvos įmonių sukurtų produktų ir įgyvendintų projektų – visiškai automatizuota daiktų interneto įrenginių surinkimo linija, metalo lankstymo robotas, daugybėje sričių pritaikomi mažiausi pasaulyje lazeriai, pažangios biometrinės, dirbtinio intelekto pagrindu veikiančios sistemos. Kad daugiau šalies įmonių įdiegtų šias ir kitas technologijas bei susipažintų su robotų nauda, Lietuvos robotikos asociacija su savo nariais planuoja pradėti vystyti RaaS (angl. Robotics as a Service) – robotikos kaip paslaugos modelį, kuris kvies įmones išsinuomoti robotus keliems mėnesiams ir taip įsitikinti jų tinkamumu“, – cituojamas ekspertas.
Statybunaujienos.lt
Žymės  RobotaiAutomatika, pramonės inžinerija

nuotrauka
2024-05-06 09:01
Išmanūs namai – tai pastatas ar butas, suprantantis savininko poreikius. Jame visos valdymo sistemos bendrauja tarpusavyje, o pats valdymas yra labai paprastas. Ar daugiau komforto suteikianti bei sutaupyti leidžianti moderni namų valdymo sistema yra tokia pat patikima ir saugi?
nuotrauka
2024-04-24 08:09
Seniausia alaus darykla Lietuvoje aktyviai atsinaujina. Prieš porą metų „Gubernijos" darykloje modernizuota pagrindinė gamybos linija, kurioje gėrimai pilstomi į skardines. Dabar atėjo laikas modernizuoti kitas dvi linijas, kuriose produkcija pilstoma į PET plastiko butelius ir KEG statines. Kartu s...
nuotrauka
2023-12-19 10:50
Svajonių namai daug kam dar sunkiai pasiekiami dėl milžiniškų nekilnojamo turto kainų ir brangių paskolų. Šį ratą pastaruoju metu papildo dideli nuomos mokesčiai bei infliacija su ją sunkiai besivejančiais atlyginimais, tad nenuostabu, kad kitokie galimi statybos procesai ir jų potencialas atpiginti...
nuotrauka
2023-11-20 13:31
Švedų statytojai pristato naujovę – išmaniąsias namų bendruomenes, kuriose energija ne tik gaminama, bet ir optimizuojama, taip sumažinant sąskaitas bei siūlant tvarų, modernų gyvenimą. Joje pritaikomi sprendimai dėl panašaus klimato gali tapti sektinu pavyzdžiu ir Lietuvos NT rinkai.
nuotrauka
2023-11-20 09:25
Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykloje (MRAS) sėkmingai atlikti radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrangos ir sistemų bandymai, kurie parodė, kad visi įrenginiai tarpusavyje veikia saugiai, suderintai, o bendros objekto eksploatavimo ypatybės ir charakteristikos atitinka numatytus projektinius s...
nuotrauka
2023-09-12 16:22
Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu buvo patvirtintas „Nuolatinę potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą atliekančių asmenų kvalifikacijos arba specialiųjų žinių ir įgūdžių reikalavimų nustatymo aprašas".
nuotrauka
2023-08-23 16:15
Šiuolaikinės technologijos keičia pramonės pasaulį, siūlydamos naujoviškus sprendimus mašinų ir sistemų efektyvumui ir tikslumui didinti. Fotoelektriniai jutikliai yra viena iš pažangių priemonių, lemiančių šią technologinę revoliuciją. Tačiau kaip juos palyginti su tradiciniais aptikimo metodais? A...
nuotrauka
2023-03-15 08:09
Vakarų investuotojai domisi Lietuva, bet kasmet smunka moksleivių rezultatai, o norinčių studijuoti inžinerinius mokslus studentų skaičius vis mažėja. Tai paskatino Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociaciją LINPRA išsikelti ambicingą tikslą – Lietuva 2030 inžinerijos šalis. Tam būtini...
nuotrauka
2022-07-22 09:52
Vis garsiau kalbama, kad Lietuvos verslui, norinčiam išlikti konkurencingu, neišvengiamai būtina galvoti apie veiklos efektyvumą. Vienas iš kelių į kokybės gerinimą, produktyvumo didinimą, sąnaudų mažinimą ir darbuotojų saugą – robotizacija. Tačiau Lietuvos įmonės neskuba investuoti į robotus.
nuotrauka
2022-07-18 15:07
Bendradarbiaudama su „virtualios elektrinės“ paslaugas teikiančiu Estijoje įkurtu startuoliu „Fusebox“, „Caverion Lietuva“ savo klientams galės pasiūlyti išmanią elektros energijos valdymo sistemą, kuri padės sumažinti iki 50 000 tonų anglies dvideginio per metus. Ši sistema taip pat leis prisidėti ...
nuotrauka
2022-02-21 07:32
GIPL – tai pirmoji ir vienintelė Lietuvos gamtinių dujų jungtis, sujungianti mus su Vakarais. Šis projektas vertinamas ir kaip energetinio saugumo priemonė, ir kaip dar vienas energijos tiekimo šaltinis, sudarantis galimybę įsigyti pigesnių dujų iš Europos visos dujų rinkos, ir praplėsti SGD termina...
nuotrauka
2021-12-07 11:26
Istorine, religine ir kultūrine prasme unikali Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika prieš daugiau nei dešimtmetį tapo ir vienu pirmųjų moderniai valdomų visuomeninių pastatų Lietuvoje. 2003-iaisiais joje įdiegus, o šiemet renovavus JUNG KNX standarto išmanaus namo sistemą, ...
nuotrauka
2021-12-06 11:25
KTU mokslininkai pasiūlė dirbtiniu intelektu grįstą metodą, kuris triukšmingoje aplinkoje ne tik padeda aptikti įvairius gedimus laiku, bet ir yra tvarus aplinkai metodas – gedimo aptikimo procesas lengvai skaitmenizuojamas, o senų, puikiai veikiančių pramonės įrengimų keisti nereikia.
nuotrauka
2021-08-30 08:23
Rizikos kapitalo fondas „CoInvest Capital“ kartu su verslo angelais investuoja 400 tūkst. EUR į mobiliosios robotikos bendrovę „Rubedos“. Gautą investiciją bendrovė naudos robotų navigavimo technologijai, automatizuojančiai logistikos centrų veiklą, sukurti.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-07-12 09:09
Vilniuje, greta Molėtų plento, pradėta Gamybos inovacijų slėnio pastato statyba. Čia gamybos įmonės, startuoliai, technologijų kūrėjai ir tyrėjai galės testuoti inovatyvias savo idėjas, kurti skaitmenines inovacijas ir prototipus, vykdyti mažaserijinę gamybą.
nuotrauka
2021-05-31 08:56
„Caverion Lietuva‟ ir „Technopolis Lietuva‟ tęsia bendradarbiavimą naujame „Technopolio Beta“ pastato atnaujinimo projekte. „Caverion Lietuva‟ 10-ies aukštų ir 22,7 tūkst. kv. m ploto pastato rekonstrukcijos projekte organizuoja statybinės bei inžinerinės dalies atnaujinimą.
nuotrauka
2021-05-28 10:48
Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos (LINPRA) nariai pritarė siūlymui atsižvelgti į tarptautinę praktiką bei didėjančią technologijų reikšmę narių veikloje ir papildė asociacijos pavadinimą. Auganti bendruomenė taip pat sutarė laikytis aukštų profesinių standartų, kuriuos įtvirtino Etikos kodek...
nuotrauka
2021-05-21 10:50
Siekdama populiarinti studijas technologijos ir inžinerijos mokslų kryptyse, „Teltonika“ įmonių grupė įsteigė 90 tūkst. eurų stipendijų fondą būsimiems KTU pirmakursiams, pasirinkusiems šias studijas.
nuotrauka
2021-05-13 16:27
Vilniuje, Lvovo g. 37 duris jau atvėrė vienas inovatyviausių verslo centrų Lietuvoje. Šiuolaikiškiems A+ energinės klasės pastato reikalavimams, užsakovo bei nuomininkų poreikiams ir lūkesčiams atliepti, „Caverion Lietuva“ 8 aukštų, 23.000 kv. m bendro ploto pastate įrengė didelės apimties ateities ...

Statybunaujienos.lt » Automatika, pramonės inžinerija