2025 m. birželio 25 d. trečiadienis, 0:56:32
Reklama  |  facebook

Ko reikia, kad Lietuva pasivytų greitai judantį robotikos traukinį?

2022-06-09 10:56
Rinkos tyrimų įmonės sutaria – pasaulinis robotikos sektorius iki 2030 m. patirs spartų augimą. Nors šis sektorius Lietuvoje dar tik pradinėse vystymosi stadijose, ekspertai skatina paversti jį strategine sritimi ir taip sparčiau skaitmenizuoti pramonę bei kitus sektorius.
nuotrauka
Lietuvos robotikos asociacijos iliustr.


Minimos įmonės
Inovacijų agentūra, VŠĮ
Lietuvos robotikos asociacija,
Rinkos tyrimų bendrovė „Market Research Future“ (MRFR) paskelbė naujausias prognozes pasauliniam robotikos sektoriui. Prognozuojama, kad iki 2030 m. šio sektoriaus vertė pasieks 214,68 mlrd. JAV dolerių, o tai reiškia, kaip rašoma Inovacijų agentūros pranešime, jog vidutinis metinis robotikos augimas sieks net 22,8 proc. Rinkos tyrėjai tokio proveržio varikliais įvardija vis prieinamesnius robotus, pritaikomus ne tik stambiajai pramonei, bet ir mažų ir vidutinio dydžio verslų poreikiams.

Lietuvos robotikos asociacijos vadovas Daumantas Simėnas teigia, kad skaitmenizacijos srityje Lietuvos pramonė atsilieka nuo kitų Europos šalių, todėl robotikos sritis nesivysto taip sparčiai, kaip galėtų.

„Dešimčiai tūkstančių pramonės darbuotojų Lietuvoje tenka apie 15-20 robotų, kol tokiose šalyse kaip Slovakija, Italija ar Vokietija, šis skaičius – daugiau nei 10 kartų didesnis (2020 metų duomenimis atitinkamai: 175, 224 ir 371 pramoninis robotas tenkantis 10 000-iai tūkstančių darbuotojų). Sektoriaus augimas nėra pakankamas, kad pasivytume pasaulio vidurkį, o augimą labiausiai stabdo įmonių įsitikinimas, kad darbuotojai yra pigesnė darbo jėga. Iš tikrųjų, robotai pinga, o jų integravimas tampa vis paprastesnis, tad kylant atlyginimams inovacijos atsiperka sparčiau, o darbuotojai atlaisvinami nuo rutininio sunkaus ir pavojingo darbo, todėl galima skirti daugiau dėmesio kvalifikacijos kėlimui ir aukštesnės vertės kūrimui įmonei“, – cituojamas D. Simėnas.

Apie vis draugiškesnes ir prieinamesnes įmonėms robotikos technologijas kalba rinkos ekspertai visame pasaulyje. Tarptautinė robotikos asociacija (angl. International Federation of Robotics), kuriai priklauso ir Lietuvos robotikos asociacija, svarbiausiomis sektoriaus tendencijomis įvardija paprasčiau programuojamus robotus, didėjančias žmonių ir robotų bendradarbiavimo galimybes ir augančią robotų, skirtų tiekimo grandinių automatizavimui, paklausą.

„Viena iš svarbiausių pasaulinių tendencijų yra robotų darbas vienoje aplinkoje su žmonėmis ir augantis kolaboratyvių robotų – kobotų – naudojimas. Industriniai robotai paprastai yra atskirti nuo žmonių, todėl darbas bendroje aplinkoje (dėl pavojaus susižeisti) su jais yra apribotas. Kolaboratyvūs robotai jaučia aplinką ir sulėtėja arba visiškai sustoja priartėjus žmogui. Tokio tipo robotų panaudojimas ypač platus – jie pasitarnauja surenkant, pakuojant ir testuojant produktus ar atliekant kitas operacijas. Tai leidžia kurti procesus, kurių metu vieną darbo dalį atlieką robotas, o kitą – žmogus, robotams paliekant pavojingiausius, sunkiausius ir purviniausius darbus“, – teigė D. Simėnas.

Ekspertas pabrėžia, kad Lietuvos pramonės įmonės panašių technologijų dėka galėtų efektyvinti savo veiklą, sumažinti kaštus bei atliekų ir suvartojamos energijos kiekį.

„Jei procesų skaitmenizavimas ir modernizavimas būtų aktyviau remiami, žiedinės ekonomikos, glaudžiai susijusios su skaitmenizacija, plėtra vyktų greičiau. Tai padėtų Lietuvos pramonės įmonėms apsisaugoti nuo globalių ekonominių iššūkių ir kurti produktus bei komponentus čia, Europoje, sumažinant priklausomybę nuo Azijos tiekimo grandinių. Puikus sėkmingo robotikos sektoriaus vystymo pavyzdys yra Danijoje įkurtas Odensės robotikos, automatizacijos ir dronų klasteris (angl. Odense Robotics). Ši organizacija padeda įmonėms visuose augimo etapuose – čia įkurti akceleratoriai, vyksta verslo ir technologijų vystymo programos. Čia išaugo „Universal Robots“ – pasaulyje lyderiaujantys kolaboratyvių robotų kūrėjai. Panašiai veikiantis ir valstybės remiamas klasteris galėtų Lietuvą paversti veržlia pasaulinės robotikos ekosistemos dalimi“, – sakė D. Simėnas.

Lietuvos robotikos asociacijos vadovo teigimu, tokio klasterio atsiradimui būtinas savivaldybių, regioninės ir centrinės valdžios bendradarbiavimas ir tikslinės investicijos. Lietuvoje savo jėgomis iniciatyvą, kaip rašoma pranešime, jau rodo Panevėžio miestas, tačiau jam reikalingas didesnis ir tikslingesnis palaikymas iš centrinės valdžios. Vietinės ir nacionalinės paramos sistemos ir investicijos turi būti nukreiptos į daugiausia potencialo proveržiui turinčias veiklas – eksperimentavimą, prototipavimą, investicijas į vadinamuosius „kietuosius“ startuolius (angl. hardware start-ups) kūrimą, rašoma pranešime. Šalies įmonės įgyvendina svarbius projektus Lietuvoje ir užsienyje, o metų pabaigoje pradės veikti Europos skaitmeninių inovacijų centras (EDIH), sustiprinsiantis pramonės ir kitų įmonių skaitmeninės transformacijos pajėgumus.

„Jau dabar Lietuvos robotikos įmonės vykdo sudėtingus ir tarptautinius projektus, pavyzdžiui, su savo kurtais robotais automatizuoja vienos didžiausių pasaulyje siuntų gabenimo įmonių sandėlius Olandijoje. Tarp Lietuvos įmonių sukurtų produktų ir įgyvendintų projektų – visiškai automatizuota daiktų interneto įrenginių surinkimo linija, metalo lankstymo robotas, daugybėje sričių pritaikomi mažiausi pasaulyje lazeriai, pažangios biometrinės, dirbtinio intelekto pagrindu veikiančios sistemos. Kad daugiau šalies įmonių įdiegtų šias ir kitas technologijas bei susipažintų su robotų nauda, Lietuvos robotikos asociacija su savo nariais planuoja pradėti vystyti RaaS (angl. Robotics as a Service) – robotikos kaip paslaugos modelį, kuris kvies įmones išsinuomoti robotus keliems mėnesiams ir taip įsitikinti jų tinkamumu“, – cituojamas ekspertas.
Statybunaujienos.lt
Žymės  Robotai



Automatika, pramonės inžinerija

nuotrauka
2025-06-13 10:43
Plungėje prasidėjo 100 milijonų eurų kainuosiančio lašišos perdirbimo fabriko statybos. Gamykloje planuojama diegti pažangiausias technologijas; jos įkūrėjai sieks BREEAM sertifikato.
nuotrauka
2025-06-05 10:16
Įmonė „Akola group“ atidarė naują sėklų gamyklą Lecavoje, Latvijoje. 10 mln. eurų investicijų vertės moderniausias sertifikuotų sėklų gamybos kompleksas pastatytas siekiant patenkinti vis labiau augančią aukštos kokybės sėklų paklausą Latvijoje ir Estijoje. Fabriką valdys sėklų gamybos įmonė „Dotnuv...
nuotrauka
2025-05-08 11:22
Vis dažniau kalbame apie robotizaciją, technologinį proveržį Lietuvoje, tačiau statistika liūdinanti. „Deja, nuo Europos vidurkio atsiliekame tris kartus, Pasaulinė robotų asociacija skelbia, jog šiuo metu Lietuvoje 53 pramoninių robotų tenka 10 tūkstančių pramonės darbuotojų, kai pasaulio vidurkis ...
nuotrauka
2025-05-06 09:12
Nuo gegužės 6 d. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia šilumos energijos gamintojus kreiptis dėl paramos vidutinių kurą deginančių įrenginių išmetamų dujų valymo ar kitų su taršos mažinimu susijusių technologijų diegimui ar esamų technologijų modernizavimui. Iš valstybės biudžeto šiam kv...
nuotrauka
2025-03-21 12:45
Kasmet dirbant su krautuvais ar veikiančiais mechanizmais įvyksta nemažai mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe. 2024 m. dirbant su krautuvais žuvo 4 ir buvo sunkiai sužaloti 6 darbuotojai, 11 darbuotojų patyrė sunkius ir 2 darbuotojai mirtinus sužalojimus dėl veikiančių įrenginių. 2025 m. p...
nuotrauka
2025-02-26 08:33
Vilniuje oficialiai atidarytas naujasis „Ecoservice“ rūšiavimo centras, iškilęs vietoje ankstesniojo, kurį 2023 m. suniokojo gaisras. 18 mln. eurų kainavęs rūšiavimo centras yra vienas moderniausių Baltijos šalyse ir, planuojama, leis darbo efektyvumą padidinti pusantro karto.
nuotrauka
2025-02-14 09:47
Vilniaus regiono buitines ir maisto atliekas tvarkanti UAB „Energesman" pradėjo musių lervų auginimo bandymus. Nyderlanduose pagaminta musių lervų įranga kainavo 1 mln. Eur ir yra pirmoji tokia pasaulyje, pritaikyta gyventojų maisto atliekų apdorojimui. Dar 1,1 mln. Eur UAB „VAATC" investavo į auto...
nuotrauka
2025-01-28 15:01
„Ecoservice“ pakuočių atliekų ir antrinių žaliavų rūšiavimo centras Vilniuje, kuris modernius rūšiavimo įrenginius pradės naudoti jau šį vasarį, žymi svarbų žingsnį į priekį siekiant plėtoti žiedinę ekonomiką Lietuvoje. Naudojant pažangiausias technologijas, čia pakuočių atliekos bus paverčiamos pak...
nuotrauka
2025-01-24 09:24
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN), spartindama dirbtinio intelekto (DI) plėtrą Lietuvoje, papildomai finansuos 12 startuolių projektų, kuriais bus kuriami dirbtinio intelekto, blokų grandinės technologijų, robotikos procesų automatizavimo produktai ir sprendimai.
nuotrauka
2025-01-20 09:30
Europos Sąjungos ir Lietuvos teisėsauga atlieka itin stambaus masto tyrimą dėl labai didelės vertės sukčiavimo įgyjant Europos Sąjungos (ES) lėšas. Įtariama, kad apgaulės būdu organizuota grupė per kelerių metų (2018-2024) laikotarpį sistemiškai klaidino VšĮ „Inovacijų agentūra“ bei įgijo beveik 6 m...
nuotrauka
2025-01-03 09:29
Inžinerijos bei technologijų pramonė ir 2024-aisiais išliko Lietuvos ekonomikos ir progreso varikliu bei vienu pagrindinių visos mūsų šalies pramonės lokomotyvų. LINPRA prognozuoja, kad per visus 2024 m. Lietuvos inžinerinės pramonės produkcijos gamybos apimtys (to meto kainomis) sudarys 7,25 mlrd. ...
nuotrauka
2024-11-20 15:12
Šiandien, lapkričio 20 d., Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos nutarimo projektui, kuriuo 11,16 mln. eurų investuojami AB Giraitės ginkluotės gamyklos įstatinio kapitalo didinimui ir gamybos pajėgumų plėtrai. Šios lėšos nukreipiamos iš 2024 m. Finansų ministerijos asignavimų.
nuotrauka
2024-11-19 11:11
„Klaipėdos vanduo“ 1-oje vandenvietėje įdiegė pažangią oro valymo technologiją ozonu. Ji padeda pašalinti vandens gavybos bei ruošimo metu atsirandančius kvapus ir taip užtikrinti kokybiškesnį orą šalia vandenvietės teritorijos gyvenantiems klaipėdiečiams.
nuotrauka
2024-11-06 15:10
Tris dešimtmečius rinkoje veikianti įmonė „PakMarkas“ įgyvendino stambų – daugiau nei pusės milijono eurų vertės – projektą. Pasinaudojusi Norvegijos finansinio mechanizmo „Norway Grants“ finansavimu, pakavimo ir ženklinimo paslaugas siūlanti bendrovė įsigijo 9 naujos kartos gamybos įrenginius, taip...
nuotrauka
2024-10-23 09:23
Vilniaus regiono atliekų rūšiavimo gamyklos operatorius „Energesman" paleido naują stiklo rūšiavimo liniją, kuri iš mišrių komunalinių atliekų atskirs 10 mm ir net dar mažesnes stiklo duženas. Naujoji linija per metus galės išrūšiuoti ir išsaugoti apie 13 tūkst. tonų stiklo – tiek stiklo reikia paga...
nuotrauka
2024-10-10 09:39
Finansų ministerija didina krašto apsaugai reikalingų priemonių gamybos potencialą, dar šiemet ketindama investuoti į AB Giraitės ginkluotės gamyklą 11,2 mln. eurų. Tai leis anksčiau pradėti naujos gamybos linijos įrengimo darbus, padvigubinsiančius esamus bendrovės gamybos pajėgumus.
nuotrauka
2024-10-01 10:23
Savo prekių tiekimą optimizuoti siekiančios bendrovės nuo šiol galės pasitelkti robotizuotus sandėlius, pritaikytus ir šaldytų produktų saugojimui bei paruošimui užsakymams. Pirmąjį tokį sandėlį pasaulyje, palaikantį skirtingus temperatūrų režimus, Norvegijoje įrengė prekybos technologijų bendrovė „...
nuotrauka
2024-07-22 10:15
KTU eksperimentinių ir prototipavimo laboratorijų centrui „M-Lab" bendradarbiaujant su įmone „Nando droid", universiteto studentai konstruoja FPV (angl. first person view) savadarbius dronus „kamikadzes", kurie yra siunčiami į Ukrainą ir naudojami karo lauke. Prie šių dronų pritvirtinami sprogmenys,...
nuotrauka
2024-07-19 09:43
Tarptautinė investicinė VMG grupė Akmenės laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) veikiančiose medienos perdirbimo ir baldų gamyklose bei didžiausiame Baltijos šalyse pramonės inovacijų parke Klaipėdos rajone iki metų pabaigos planuoja įdarbinti dar beveik 200 įvairių sričių darbuotojų.
nuotrauka
2024-07-18 14:25
Šių metų liepos pradžioje VĮ Ignalinos atominė elektrinė (toliau – IAE) sudarė 32,4 mln. eurų rangos sutartį su „Westinghouse Electric Sweden AB“ (vedantysis partneris) ir „Westinghouse Electric Spain, S.A.U“ dėl abejose atominės elektrinės energijos blokuose esančių technologinių įrenginių – garo ...

Statybunaujienos.lt » Automatika, pramonės inžinerija