Kokias ir kodėl verta naudoti programas, sudarant statybinių projektų grafikus
Kaip rašoma Jay S. Newitt knygoje „Construction scheduling - principles and practice“, detalaus projekto vykdymo grafiko nauda yra labai didelė.
Pirmiausia, sutrumpėja projekto atlikimo laikas, kadangi pats projekto grafiko formalizavimas priverčia projekto vadovą geriau apgalvoti projekto vykdymo planą.
Antra, projekto atlikimo laiko sumažinimas sumažina ir pridėtines išlaidas. Be to, trumpesnis projekto laikas duoda didelę naudą investuotojui – mažiau reikia mokėti palūkanų už skolintą kapitalą, jis anksčiau gali parduoti ar išnuomoti statinius ir gauti papildoma naudą.Trečia, gerai apgalvotas ir nuolat tikslinamas projekto grafikas užtikrina tolygesnį darbą, todėl mažesnė tikimybė, kad reikės šturmuoti darbus projekto pabaigoje.
Ketvirta, projekto grafikas parodo tarpinius tikslus tiek darbininkams, tiek subrangovams, taip mobilizuojant jėgas tikslams pasiekti.
Apibendrinant minėto ir kitų autorių bei mūsų patirtį, galima išskirti statybos projekto grafiko sudarymo tikslus ir jų naudą.Projekto Ganto grafikas padeda:
- suplanuoti projekto darbus, kad projektas būtų atliktas laiku;
- suplanuoti projektui turimus resursus, reikalingus darbams atlikti: darbuotojus, mechanizmus, kad kuo mažiau reiktų imti iš šalies;
- suplanuoti lėšas medžiagų pirkimui, subrangovų apmokėjimui, darbininkų darbo užmokesčiui;
- padėti darbų vadovams organizuoti projekto vykdymą: užsakyti medžiagas, paskirstyti darbininkams darbus, kontroliuoti vykdymą bei vesti medžiagų, darbininkų atliktų darbų ir mechanizmų panaudojimo apskaitą, kad projektas būtų valdomas efektyviai;
- padėti vadovams kontroliuoti projekto vykdymą laike ir projekto faktines išlaidas, kad galima būtų laiku imtis koreguojančių veiksmų.
Projektų planų sudarymo automatizavimo priemonės
Projekto grafiko sudarymas, pasinaudojant programine įranga, priverčia projekto vadovą detaliai apgalvoti projekto vykdymo eigą. Pasirenkant programinę įrangą projekto grafiko sudarymui, reikia atkreipti dėmesį, kad projekto grafikas pirmiausiai reikalingas ne projekto vadovui, o projekto darbų vykdytojui, kuris jo pagrindu turi organizuoti projekto vykdymą aikštelėje.
Dr. Robertas Šertvytis, KŪB „AIVA SISTEMA“ generalinis direktorius
Todėl pasirenkant programinę įrangą reikia įvertinti, kiek ji patogi projekto grafiko sudarytojui ir kiek ji patogi naudotis darbų vadovui.
Kadangi projekto situacija dažnai keičiasi, projekto grafiko programinė įranga turi nesunkai leisti jį pakeisti.Lietuvoje statybos projektų Ganto grafikų sudarymui naudojamos Excel, Primavera P3, Ms Project, AIVA bei kitos projektų planavimo programos.
Excel programa labai dažnai naudojama mažiems projektams planuoti, kadangi ji nemokama ir ja gana paprasta naudotis. Tačiau Ganto grafiko paruošimui reikalinga įvesti daug duomenų, o jo keitimas – pakankamai imlus darbo, informacija nėra vienoje vietoje, dažnai ją reikia kopijuoti. Be to, sudėtingas teisių valdymas neužtikrina duomenų saugumo, sudėtingas duomenų valdymas tuo pat metu dirbant keliems vartotojams, nepatogus didelių duomenų srautų valdymas, sudėtinga sąsaja su kitomis sistemomis.
Primavera P3 programa labai paplitusi JAV statybinių projektų sudarymui.
Projekto grafiko sudarymui iš pradžių numatomos darbų trukmės taip, kad kritinis kelias būtų trumpesnis negu numatomas projekto terminas. Toliau projekto grafikas vis labiau detalizuojamas. Jos trūkumas – labai daug darbo reikia skirti projekto grafiko sudarymui, nepanaudojami tiesiogiai projekto sąmatos duomenys, nėra tiesioginio darbų ir medžiagų valdymo iš projekto grafiko. Primavera programinė įranga turi nemažai grafikų sudarymo ir vizualizacijos galimybių, tačiau ja naudotis nėra labai praprasta. Nemaža ir programinės įrangos kaina.
Daugiau apie P3 programą rasite Terek Hegazy knygoje „Computer based construction project managemnt“.Microsoft Project programoje, kaip ir P3 programoje, nemažai įvairių ataskaitų, kurios padeda kontroliuoti ir analizuoti projektų vykdymą. Pagrindinis trūkumas, kad iš Microsoft programos toliau nevykdomas kitų darbų, tiekimo mechanizmų procesų valdymas, daug rankinio darbo, nemaža kaina.
AIVA Ganto grafiko programos modulis realizuotas kaip „AIVA STATYBA“ procesų valdymo sistemos dalis, todėl duomenys į projekto grafiką patenka iš kitų procesų: projekto sąmatos, darbų vykdymo, medžiagų tiekimo ir mechanizmų panaudojimo valdymo, todėl duomenų įvedimas projekto plano sudarymui ir įvykdymo vizualizacijai yra minimalūs: tereikia įvesti darbams suplanuotų darbininkų kiekius bei „išstumdyti“ skyrius ir darbus kalendoriuje.
Be to, tiesiogiai iš projekto grafiko reikiamu metu inicijuojami kiti procesai: medžiagų užsakymas, darbų paskirstymas darbininkams, mechanizmų ir įrankių užsakymas, subrangovų darbų užsakymas.
Kadangi projekto grafikas gauna duomenis iš sąmatos, tai planuojant grafiką kartu suplanuojamas ir projekto biudžetas savaitėmis ir mėnesiais medžiagų pirkimui, darbuotojų algoms, subrangovų apmokėjimui, mechanizmams.
Kitos programos projektų grafikų sudarymui. Be aptartų programų Lietuvoje yra ir daugiau programų, skirtų įvairių projektų Ganto grafikų sudarymui. Jų pagrindinis trūkumas, kad jos buvo kurtos ne statybinių projektų planavimui, todėl neįvertina iki galo statybinių projektų specifika. Jų galimybės bei nauda statybinių projektų planavimui gan ribota. Jos taip pat reikalauja daug rankinio duomenų įvedimo bei neturi apjungimo su kitais statybų valdymo procesais.
AIVA Ganto programos panaudojimas statybos projektų planavimui ir kontroleiPanagrinėkime detaliau, kaip „AIVA STATYBA“ programoje gali būti sudaromas projekto Ganto grafikas ir kaip toliau jis panaudojamas kitų procesų valdymui.
Projekto grafikas sudaromas tiesiogiai iš projekto detalios sąmatos, kurioje paskaičiuojama: darbų kainos, darbo laikas valandomis kiekvienam darbui atlikti, darbų apmokėjimo kaina, medžiagos ir mechanizmai, reikalingi kiekvieno darbo atlikimui, ir jų kainos. Iš šių duomenų programa tiesiogiai suformuoja Ganto grafiko startinį variantą, kuriame grafiškai atvaizduoja projekto dalis (konstruktyvus, projekto skyrius, projekto darbus, medžiagas ir mechanizmus).
Toliau projekto vadovas pabaigia daryti šį grafiką, programa atlikdamas šiuos veiksmus:
- jei reikia, suskaido kai kuriuos sąmatoje numatytus darbus į dalis;
- jei reikia, apjungia kai kuriuos darbus į naujus skyrius arba suskaido skyrius į dalis;
- susieja tam tikrus darbus kritiniam keliui sudaryti;
- nustato kalendorinę kiekvieno darbo trukmę vienu iš galimu būdu –
- pagal turimą darbuotojų skaičių,
- pagal projekto trukmę.
- jei reikia, priskiria tam tikrus konstrukyvus, skyrius ar darbus vykdyti subrangovams;
- išdėsto konstruktyvus, juose – skyrius, skyriuose – darbus, darbuose – medžiagas ir mechanizmus, kalendoriuje pertraukdamas pele juos į norimą kalendoriaus vietą;
- patikslina, jei reikia, suplanuotas darbams medžiagas: įrašo medžiagos markę ar charakteristikas, įkelia brėžinius. Jei medžiagos turi būti užsakytos daug anksčiau, negu suplanuotas darbas, kuriam jos reikalingos, „nutempia“ kalendoriuje medžiagų užsakymo pradžią į priekį;
- patikslina, jei reikia, palyginus su numatytais sąmatoje, kokių darbams reikia mechanizmų ir įrankių. Jei mechanizmo reikia ne nuo suplanuotos darbo pradžios, nutempia jį kalendoriuje toliau;
- pasitikrina programos sudarytą biudžeto planą: atlyginimų, mechanizmų, subrangovų išlaidų. Jei jos tam tikram mėnesiui per didelės, perplanuoja darbus į kitą mėnesį.
Esant poreikiui, projekto grafikas gali būti pakeistas. Programa išsaugo ankstesnes versijas galimai projekto keitimų analizei. Projekto grafiką taip pat galima atspausdinti – visą arba tam tikras dalis.
Kad būtų patogiau naudotis projekto grafiku, jame realizuoti filtrai pagal darbus, medžiagas, mechanizmus.
Iš projekto vykdymo grafiko programa automatiškai suformuoja užsakymus kainų apklausai ir savaitinius planus darbų vadovams:
- medžiagų pirkimui,
- saviems mechanizmams ir nuomai,
- statybos darbų vykdymui,
- medžiagų pristatymui į objektus.
Iš šių planų formų darbų vadovai lengvai suformuoja paraiškas tiekimui ir užduotis darbininkams. Jas įvykdžius programa automatiškai atvaizduoja tai projekto grafike.
- sutaupyti projektų vadovų laiką projekto grafiko sudarymui, keitimui bei vykdymo kontrolei;
- sutaupyti darbų vadovų laiką medžiagų užsakymui, darbų paskirstymui ir apskaitai;
- padėti sumažinti darbininkų prastovas;
- padėti laiku įvykdyti projektus ir išvengti baudų už pavėlavimą.