2023 rugsėjo 27 d. trečiadienis, 1:54
Reklama  |  facebook

Konkurencijos taryba šiemet įdėmiau stebi darbo rinką

2023-04-14 13:34
Į viešumą iškilus nemalonioms istorijoms apie nekilnojamojo turto (NT) agentūrų susitarimus ir krepšinio klubų suokalbį nemokėti žaidėjams atlyginimų, Konkurencijos taryba nutarė ir šiemet akyliau stebėti darbo rinką. Savo ruožtu, konkurencijos teisės ekspertai atkreipia dėmesį, kad verslui, kurį jie konsultuoja, dar ne visada aišku, kas traktuojama kaip pažeidimas.
nuotrauka
Rasa ZAŠČIURINSKAITĖ, COBALT partnerė ir Konkurencijos teisės praktikos grupės vadovė


Minimos įmonės
COBALT, advokatų profesinė bendrija,
Konkurencijos taryba,
LNTAA (Lietuvos nekilnojamojo turto agentūrų asociacija),
Konkurencijos ribojimai darbo rinkoje – viena iš šių metų Konkurencijos tarybos (KT) prioritetinių sričių. Jąinstitucija išskyrė savo 2023 m. strategijos įgyvendinimo plane. Tai reiškia, kad Konkurencijos taryba šiemet akyliau stebės padėtį ir savo iniciatyva imsis aktyvesnių veiksmų, siekdama nustatyti konkurencijos pažeidimus darbo rinkoje. Tiesa, pirmiausia žadama vykdyti šviečiamąją veiklą.

„Įmonių susitarimai nekonkuruoti dėl darbuotojų reikšmingai riboja konkurenciją, todėl pastaraisiais metais tam ypatingą dėmesį skiria ne tik Konkurencijos taryba, bet ir Europos Komisija, JAV ir kitų šalių konkurencijos institucijos“, – skelbia KT.

Paskatino NT agentūros ir krepšinis


Priminsime, Konkurencijos taryba pernai nustatė, kad NT agentūrų asociacija ir jos 39 narės susitarė nevilioti viena kitos klientų ir brokerių. Dar vieną pažeidimą KT nustatė 2021 m. Tąkart Lietuvos krepšinio klubai ir juos vienijanti lyga, anot Konkurencijos tarybos, netinkamai diskutavo dėl atlyginimų žaidėjams nemokėjimo už pandemijos laikotarpį. Abiem atvejais šiuo metu vyksta teisminiai ginčai, krepšinio atveju pirmosios instancijos teismas nesutiko su Konkurencijos tarybos pozicija ir panaikino sprendimą.

Rasa Zaščiurinskaitė, advokatų kontoros COBALT partnerė ir Konkurencijos teisės praktikos grupės vadovė, išskiria tris pagrindines draudžiamų susitarimų grupes: konkurentų susitarimai dėl darbo sąlygų, atlyginimų ir papildomų naudų, konkurentų susitarimai dėl darbuotojų ar klientų neviliojimo ir konkurentų susitarimai dėl keitimosi jautria informacija apie darbuotojus.

„Kitaip sakant, draudžiami bet kokie susitarimai su konkurentais dėl atlyginimų ir kitų darbo sąlygų. Negalima nei fiksuoti darbo užmokesčio ar premijų dydžio, nei nustatyti „žirklių“ (kelti atlygį tik tam tikrose ribose), nei maksimalios ribos, iki kurios atlyginimai būtų keliami. Draudžiama tartis ir dėl atlyginimų bei papildomų naudųįšaldymo (nekėlimo). Taigi, kalbantis su kolegomis ir konkurentais asociacijoje, sektorinėje konferencijoje ar kitame renginyje, reikėtų būti atsargiems. Net jei susitinkate su draugu vakarienės ir jis yra kitos įmonės vadovas, turėtumėte žinoti, apie ką galima kalbėtis, o apie ką – ne“, – teigia COBALT partnerė.

Draudžiami ir vadinamieji neviliojimo susitarimai, kuriais konkuruojančios įmonės sutaria nevilioti viena kitos darbuotojų ar klientų. Kita vertus, nesąžininga konkurencija tam tikrais atvejais gali būti laikomas ir atvirkštinis variantas, kai darbuotojai perviliojami į konkuruojančią įmonę. Šiuo atveju Lietuvoje nubrėžta gana plona raudona linija. Atsakomybė nuo jos nukrypusiems verslininkams gali grėsti abiem atvejais.

Darbdaviai taip pat neturėtų dalintis komerciškai jautria informacija apie darbuotojus. Pavyzdžiui, jų atlyginimų ir premijų dydį konkrečioje įmonėje. Šiuo atveju Lietuvoje darbdaviams taip pat tenka laviruoti, mat darbo skelbimuose privalu nurodyti atlyginimo rėžius, o įmonės atlyginimų vidurkis ir mediana skelbiami viešai. Tačiau informacija apie konkretaus darbuotojo atlyginimą yra konfidenciali ir negali būti tokia informacija dalinamasi.

Kaip nepaslysti

„Identifikuokite rizikas, susijusias su darbuotojų ir vadovų bendravimu. Tai gali būti, pavyzdžiui, susirašinėjimas tarp skirtingų įmonių specialistų, dalyvavimas konferencijose ar asociacijų veikloje, nes būtent tokiose situacijose paprastai sutinkami konkuruojančių įmonių atstovai. Siekdami užkirsti kelią net ir netyčiniams konkurencijos pažeidimams, periodiškai švieskite specialistus, ypač žmogiškųjų ryšių darbuotojus. Apie pavojus priminkite ir vadovų komandai, kad visi jie žinotų, koks elgesys yra draudžiamas ir kokios pasekmės gresia už pažeidimus“, – pataria R. Zaščiurinskaitė.

Pasak jos, labai sveika būtų peržiūrėti ir visas jau turimas sutartis bei įsitikinti, kad jose nėra susitarimų nevilioti darbuotojų ar kitų konkurencijos ribojimų.

COBALT konkurencijos teisės specialistė taip pat primena, kad nuo praėjusių metų vasario įmonėms, kuriose dirba 50 ar daugiau darbuotojų, būtina turėti vidinius kanalus (pvz. informacinę sistemą ar bent el. pašto adresą), kuriais būtų galima pranešti apie įtariamus konkurencijos teisės pažeidimus.

Prioritetas abiejose Atlanto pusėse

„Konkurencijos ribojimai darbo rinkoje, kaip vienas Konkurencijos tarybos sektorinių prioritetų 2022 m. ir 2023 m., buvo pasirinktas siekiant užtikrinti, kad darbuotojai galėtų pasinaudoti nauda, kurią teikia atvira ir konkurencinga darbo rinka. Šį sektorių (darbo rinką) kaip prioritetinį dabar įvardija tiek JAV, tiek Europos konkurencijos institucijos“, – teigia Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja Irma Urmonaitė.

Ji pabrėžia, kad kai įmonės susitaria nekonkuruoti dėl viena kitos darbuotojų, susitaria dėl jiems taikomų atlyginimų, darbuotojai praranda derybinę galią su darbdaviais. Dėl to pablogėja darbuotojų galimybės išsiderėti didesnį atlygį bei kitas palankesnes darbo sąlygas.

Dėl darbdavių apribotos konkurencijos žalą patiria ir vartotojai, nes tik konkurencingi darbuotojai gali sukurti daugiau ir geresnių prekių bei paslaugų.

„Atsižvelgdami į konkurencijos ribojimų darbo rinkoje daromą žalą, šiais metais pirmiausia matome būtinybę šviesti darbdavius ir darbuotojus apie konkurencijos teisės reikalavimus. Taip pat skatiname darbdavius ir įmones vienijančias asociacijas įsivertinti verslo praktiką ir imtis priemonių, kad tokių pažeidimų būtų išvengta. Raginame darbuotojus pranešti mums apie potencialius konkurencijos pažeidimus – įvertinę turimus įrodymus spręstume, ar pradėti tyrimą“, – apie padidintą dėmesį darbo rinkai pasakoja I. Urmonaitė. 
Statybunaujienos.ltKomentaras

nuotrauka
2023-09-26 11:58
Lietuvoje išduodamų paskolų kiekis būstui, vartojimui ir kitiems tikslams toliau pamažu auga, rodo Lietuvos banko duomenys. Visgi skaičiuojama, kad didėjant paskolų poreikiui daugėja ir įsiskolinusių lietuvių. Anot „Vivus Finance" vyr. teisininkės Aurelijos Meiliūnaitės, šiemet pirmąją paskolos įmok...
nuotrauka
2023-09-19 14:23
Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme nustatyta, kad kiekvienoje įmonėje turi būti paskiriamas vienas arba daugiau, atsižvelgiant į darbuotojų skaičių ir įmonės veiklos rizikingumą, darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas, atitinkantis teisės aktais nustatytus kvalifikacinius reikalavimus, k...
nuotrauka
2023-09-01 09:41
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, rugpjūtį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 218 būstų ir fiksuoti 28 sutarčių nutraukimai. Rugpjūtį būstų parduota 31 proc. daugiau, palyginti su liepa, kuomet parduoti 166 būstai, ir 74 proc. daugiau nei praėjusių metų rugpjūtį, ka...
nuotrauka
2023-08-31 13:17
Investicija į nekilnojamąjį turtą yra gyventojų įvardijama kaip viena patraukliausių, be to, yra nesudėtingai valdoma. Tačiau niekas nėra apsaugotas nuo nuostolių, susijusių su būstu. Praėjusiais metais buvo atlyginta daugiau nei 22 mln. eurų būsto nuostoliams padengti, rodo „Lietuvos draudimo“ duom...
nuotrauka
2023-08-30 09:42
Kai iš darbo vienu metu atleidžiami keli darbuotojai, neretai iškyla klausimas, ar tai neturi būti traktuojama kaip grupės darbuotojų atleidimas. Darbo teisės ekspertai sako, kad keleto darbuotojų atleidimas grupiniu atleidimu tampa, kai atitinka tris kriterijus: darbo sutartys nutraukiamos remianti...
nuotrauka
2023-08-29 10:26
Tikriausiai kiekvienas esame matę produktų pakuočių, ant kurių puikuojasi specialūs ekologiškumą ir tvarumą patvirtinantys ženklai. Visgi, Europos komisija skelbia, kad net 53 proc. ant Europos sąjungos šalyse parduodamų produktų pakuočių ir jų reklamose skelbiamų ekologiškumo teiginių yra susiję su...
nuotrauka
2023-08-28 09:56
Jaunesnio amžiaus žmonės, besidomintys galimybe gauti paskolą nekilnojamam turtui, dažniausiai klausinėja apie paskolos išdavimo procedūrą, taip pat teiraujasi, ar galėtų gauti bendrą paskolą, jei su partneriu nėra susituokę, bei kokio dydžio pradinį įnašą reikėtų sukaupti. Tokie klausimai dominavo ...
nuotrauka
2023-08-23 08:53
Visą gyvenimą svajojote apie savo nuosavus namus ir šalia namo žaliuojančia veją. Svajonę įgyvendinote, bet vieną dieną sužinote, kad Jūsų namus už kompensaciją valstybė nori paimti visuomeniniams poreikiams. Kokiais atvejais taip gali nutikti? Kokias teises turite ir ką daryti? Apie tai plačiau pas...
nuotrauka
2023-08-23 07:11
Dalis pensinio amžiaus sulaukusių darbuotojų svarsto apie galimybes ir toliau likti darbovietėje, tačiau neretai kyla klausimų, ar ir toliau bus taikomos tokios pat garantijos ir ar likusieji dirbti pensinio amžiaus darbuotojai vėliau nepraras galimybės nutraukti darbo sutartį ir gauti išeitinę išmo...
nuotrauka
2023-08-22 10:04
Užuot statę nuosavą namą ar pirkę naują nekilnojamąjį turtą, dažnai žmonės susidomi galimybe atnaujinti senesnį nekilnojamąjį turtą, kuris vieniems tampa antruoju būstu atostogoms, kitiems – nuolatiniais namais. Neretai būsimiems tokių namų savininkams iššūkių kelia renovacijos suplanavimas, kurio g...
nuotrauka
2023-08-16 13:20
Šią vasarą Europos Komisija (EK) priėmė Europos informacijos apie tvarumą teikimo standartus (ESRS), skirtus visoms įmonėms, kurioms taikoma Įmonių informacijos apie tvarumą teikimo direktyva. Šie nauji standartai apima visus aplinkos, socialinius ir valdymo klausimus – įskaitant klimato kaitą, biol...
nuotrauka
2023-08-16 09:08
Vis dažniau mūsų šalies gyventojai gyvenamosiomis patalpomis naudojasi nuomos, o ne nuosavybės teisės pagrindais. Nuomininkai neretai susiduria su įvairiais sunkumais, kurie jiems trukdo tinkamai vykdyti nuomos sutartimi prisiimtus įsipareigojimus. Iškeldinimas iš nuomojamos patalpos yra kraštutinė ...
nuotrauka
2023-08-11 06:51
Augančios kainos ir palūkanos neramina daugelį – visos pagrindinės bazinės palūkanų normos liepos pabaigoje padidintos jau vienuoliktą kartą nuo 2022 m. kovo mėn. prasidėjusio kėlimo. JAV Federalinė rezervų sistema (FRS) pakėlė palūkanų normų intervalą iki 5,25–5,5 proc., Europos Centrinis Bankas (E...
nuotrauka
2023-08-09 09:33
Ką tik naujai susiremontavote butą. Būtų labai nesmagu, jei dabar kaimynai iš viršaus užpiltų naujai nudažytas lubas ir sienas. Vis dėlto, nuo tokių situacijų nelabai apsisaugosite. Teismai užversti ginčais dėl daugiabučiuose namuose vykstančių apliejimų. Dažna priežastis – kiauri radiatoriai butuos...
nuotrauka
2023-08-08 09:59
Didėjančios palūkanos ir neapibrėžtumas ekonomikoje pristabdė Lietuvos būsto rinką, tačiau naujų butų ir namų įsigijimo apimčių mažėjimas primena švelnų sklendimą, o ne skaudų kritimą. „Luminor“ banko klientai per pirmąjį pusmetį paėmė beveik tiek pat būsto paskolų, kaip ir pernai per tą patį laikot...
nuotrauka
2023-08-07 09:56
Štai ir pajudėjo garsioji mokesčių reforma. Prasidėjo pirmieji svarstymai ir klausymai komitetuose. Ir jie daug ką pasakė apie šios reformos rengėjus ir stūmėjus.
nuotrauka
2023-08-01 07:29
Architektų ir statybininkų bendradarbiavimas yra labai svarbus. Egzistuoja klasikinė istorinė taisyklė, kad bet kurį projektą laiko trys banginiai: statytojas (užsakovas) – architektas (projektuotojas) – statybininkas (rangovas). Jeigu šis optimaliai dirbantis trikampis nesusiformuoja, gero rezultat...
nuotrauka
2023-07-31 07:51
Architektūrinei idėjai įgyvendinti architekto ir statybininkų sąveika itin svarbi. Ji ryškiausiai tampa matoma realizuotame projekte. Jei iš pradžių architektas savo kūrinį derina su visuomene, savivaldybėmis, klientu, kitomis institucijomis, tai realizuojant – lieka klientas, architektas ir statybi...
nuotrauka
2023-07-28 07:53
Įgyvendinant statybos darbus, dažnai statybos rangovo sėkmė priklauso nuo architekto ir projektuotojų padarytų sprendimų bei tiksliai, kokybiškai paruoštų darbo brėžinių. Turbūt reikia išskirti kaip atskiras veiklas: architektūrinę veiklą ir projektavimo-konstravimo veiklą.
nuotrauka
2023-07-27 07:48
Architektas, projektuodamas savo idėją, turi įvertinti, kiek ją technologiškai realu įgyvendinti. Todėl dažnai, dar rengiant idėją konkursiniam projektui, konsultuojamasi su konstruktoriais, statybininkais – siekiama pasitiksinti, ar tai įmanoma, ar leidžia technologijos, ar tai racionalu ekonomiška...

Statybunaujienos.lt » Komentaras