Kretingoje susikirto nuomonės dėl sporto aikštelės tvarkybos darbų, dvaro parke
Nugriauti sporto aikštelę prie Sporto mokyklos prašo Kretingos muziejus, čia planuojantis atkurti trečiąjį fontaną.
Posėdžio pradžioje rajono meras Juozas Mažeika perskaitė Darbo partijos narių Vytauto Ročio bei Antano Puodžio pareiškimą, kuriuo jie pranešė Dalią Martišauskienę atšaukiantys iš Kontrolės komiteto narių. D. Martišauskienę 2015 metais į Kontrolės komitetą delegavo Darbo frakcija, kuriai ji ir priklausė, tačiau nuo 2016 metų ji yra iš Darbo partijos išėjusi ir šiuo metu priklauso Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai.Jau anksčiau „Kretingos krašto“ frakcijos narys Vilius Adomaitis atsistatydino iš Kontrolės komiteto, savo vietą atiduodamas naujam frakcijos nariui Antanui Kalniui – per šį posėdį rajono tarybos nariai patvirtino taip pasikeitusią Kontrolės komiteto sudėtį.
Tačiau mero J. Mažeikos pastebėjimu, galutinai Kontrolės komitetą pavyks suformuoti tik birželio mėnesį ir paragino laisvuosius tarybos narius, t.y. nepriklausančius nei valdantiems, nei opozicijai – Vaidą Butkevičių, Edmundą Valantiejų bei D. Martišauskienę parengti teikimą, ką jie deleguoja į komitetą.
Sąmata – išpūsta
Bene daugiausiai aistrų vakar sukėlė tarybos sprendimo projektas, kuriuo siūlyta nurašyti Kretingos muziejaus patikėjimo teise valdomą Savivaldybės turtą – 1 tūkst. 823 kv. m. ploto sporto aikštelę, esančią Vilniaus g. 18. Šį siūlymą inicijavo Kretingos muziejus, puoselėjantis planus demontuoti nusidėvėjusią sporto aikštelę ir šioje vietoje atstatyti trečiąjį fontaną.
Tačiau tarybos opozicijai priklausančiam Antanui Kalniui pro akis neprasprūdo kaina, už kurią būtų nuardyta asfalto danga ir įrengti gazonai – apie 17 tūkst. eurų. „Kas sudarė tos aikštelės nugriovimo sąmatą? Buvau nuėjęs prie aikštelės pasižiūrėti. Kiek ten gali trukti nugriovimo darbai? 17 tūkst. eurų tikrai yra per daug, – kalbėjo A. Kalnius. – Ar aikštelė iš viso turi būti nugriauta? Čia įdomus klausimas: šalia turime Sporto mokyklą, ir šitos aikštelės panaikinimas būtų nonsensas. Be to, vos ne už 100 metrų yra trys daugiabučiai, stovi naujas „Ringestos“ pastatas ir ten žmonės gyvens. Jeigu tą fontaną ir rengtume kada nors, tų pastatų nebenugriausime. Geriau tuos 17 tūkst. investuoti į tos aikštelės atnaujinimą.“
Kretingos muziejaus direktorė V. Kanapkienė pripažino, kad sąmata, kuri, anot jos buvo suskaičiuota paskubomis, yra perteklinė, ir užtikrino, kad sporto aikštelė būtų demontuota pasitelkus rėmėjus bei iš specialiųjų programų lėšų.
Atkurti istorinį vaizdą
„Mūsų siekis yra išsaugoti Kretingos dvaro visumą – tūrines ir planines erdves, nes jų neatstačius, mes neišlaikysime Kretingos dvaro sodybos struktūros ir ji neteks savo architektūrinės, kraštovaizdinės, gamtinės, istorinės reikšmės. Jums pritarus buvo įvykdyti 3 europiniai projektai, atstatyti 5 paminkliniai pastatai, jums pritarus per pastarąjį penkmetį buvo nugriauti sovietmečiu statyti pastatai, garažai, katilinė, galų gale – kolegija, kuri taipogi sukėlė labai daug diskusijų. Bet ją nugriovus, jūs patys matote, kokie vaizdai atsivėrė. Ir žmonės atėję į „Muziejų naktį“ sako: „Kaip begėdiškai gražu pas jus“, – kalbėjo V. Kanapkienė, kuri vardijo būsimus muziejaus projektus – atstatyti istorinę verandą bei antrąjį fontaną bei atlikti trečiojo fontano archeologinius tyrinėjimus. – Jeigu pastatysime istorinę verandą, turėsime Kretingoje naują koncertų salę, vasaros vakarais ten galės muzikuoti kolektyvai, kretingiškiai klausytis muzikos ir šitie fontanai „atsistos“ į savo vietas. Reikia galvoti apie kitas erdves, kurios tinka aktyviam sportui.“
Pritarti sporto aikštelės demontavimui kvietė ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys Vaidas Kuprelis, kaip istorikas išsakęs nuomonę, jog tai yra ne tik istorinio teisingumo atkūrimo ar rūpesčio dėl sporto klausimas. „Tai yra ir Kretingos tapatybės klausimas. Mes jau tiek darbų esame padarę, muziejaus aplinka gražėja, ir mes tuo džiaugiamės, o dabar atsiveria galimybė atstatyti verandą, ir nuo jos labai gražiai susikurtų 2 fontanų ašis. Tai, ką mes galime dar išsaugoti“, – kalbėjo V. Kuprelis, kuris įsitikinęs, kad atkurti istorinę tiesą yra nepalyginti svarbiau negu išsaugoti sporto aikštelę, kuri yra 20 metų nenaudojama ir kurią norint atnaujinti reiktų visą infrastruktūrą sukurti tarsi nuo nulio.„Galim kalbėti apie sportinį jaunimo ugdymą, bet argi estetinis jaunimo ugdymas yra mažiau svarbus?“, – klausė V. Kuprelis.
Nuomonės išsiskyrė
Tačiau „Kretingos krašto“ frakcijos narys Darius Petreikis, kuris taip pat yra istorikas, buvo kitos nuomonės. „Jei atkuriamas istorinis teisingumas, tai jis turi būti atkuriamas 100 proc., o ne 70 ar 60 ir pan. Sporto aikštelė yra pakankamai toli nuo centrinio pastato, reprezentacinių erdvių, ir nemanau, kad tinkamai ją pritaikius, ji gadintų vaizdą – atvirkščiai, ji kaip tik pritrauks jaunimą, ir parkas bus gyvesnis“, – kalbėjo D. Petreikis, pajuokavęs, kad norint atkurti istorinį teisingumą reiktų nugriauti Sporto mokyklą, o pavyzdį tam galėtų parodyti „Ringesta“, renovavusi vieną buvusių bendrabučių.
Panašias nuomones išsakė ir darbietis Vytautas Ročys bei konservatorius Jonas Drungilas, kuris replikavo, kad muziejaus direktorės vizijos, jei tik būtų duota joms laisva valia, pasiektų ir A11 magistralinį kelią.
Pasigirdus įvairioms nuomonėms, kai kurie tarybos nariai prisipažino sudvejoję, kaip pasielgti būtų teisingiau. „Paklausiusi šitų pasisakymų, susimąsčiau: juk muziejaus dvaras yra unikalus ir jo mes negalime perkelti iš vienos vietos į kitą, o sporto objektą – galime. Nuo to, kad aikštelė bus kitoje vietoje, ji netaps kuo nors blogesnė“, – kalbėjo konservatorė Jūratė Laučiūtė.
Sporto entuziastas socialdemokratas Steponas Baltuonis sakė apskritai pasigendantis tokios pat vieningos sporto Kretingos rajone vizijos, kaip ją moka kurti kultūros ir istorijos žmonės – dabar gi susidaro vaizdas, kad sporto objektai mūsų rajone yra išmėtyti gana chaotiškai, nekuriant vieningos infrastruktūros.
Liberalų sąjūdžio nariai Danutė Skruibienė ir Almantas Skruibys išsakė nuomonę, kad realiai kalbama apie aikštelę, kurios, galima sakyti, nėra, nes ja dėl susidėvėjimo jau niekas ir nebesinaudoja. Be to, sporto bendruomenė iki šiol jos nė nebuvo pasigedusi ir nė puse žodžiu nebuvo užsiminusi, kad ją reiktų atnaujinti.
Tokius pasisakymus socialdemokratas Alvydas Jonaitis pavadino genocidu sporto žmonių atžvilgiu ir pažadėjo pats užsiimti parašų rinkimu, kad aikštelė prie Sporto mokyklos būtų išsaugota.
Tam jis turės laiko iki kito posėdžio, mat tarybos nariai vieningai nutarė šį klausimą atidėti, kad jis būtų papildytas sąmatomis – kiek realiai kainuotų nugriauti sporto aikštelę, o kiek – ją renovuoti.