2024 gruodžio 2 d. pirmadienis, 12:47
Reklama  |  facebook

Kultūros paveldo departamentas siūlo rekonstruoti oro uostą, išsaugant senąją jo dalį

2021-10-12 06:58
Pastaruoju metu prasidėjus svarstymams dėl Vilniaus oro uosto pastato, esą jis neatitinka šiuolaikinių reikalavimų, o atnaujinimas būtų dukart brangesnis nei naujo statyba, paveldosaugininkai primena, kad tai regioninės reikšmės kultūros paveldo objektas. Čia negalima vadovautis vien ekonominiais svertais.
nuotrauka
Gyčio Oržikausko / Valstybinės kultūros paveldo komisijos nuotr.


Minimos įmonės
KPD (Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos),
Valstybinė kultūros paveldo komisija,

V. Bezaras: KPD misija yra išsaugoti geriausius pavyzdžius iš kiekvienos epochos

„Dabartinis oro uosto išplanavimas, jo funkcionalumas iš tiesų nėra geras, pastatus tikrai reikia rekonstruoti, tačiau rekonstruoti galima ir išsaugant senąją oro uosto dalį, kuri nuo 1984 m. architektų ir paveldosaugininkų siūlymu yra įrašyta į Kultūros vertybių registrą, o 2008 m. nustatytos vertingosios savybės – pastatai vertinti kaip tam tikrą laikmetį geriausiai atspindintis statinys, – KPD pranešime cituojamas departamento direktorius Vidmantas Bezaras. – Kultūros paveldo departamento misija yra išsaugoti geriausius pavyzdžius iš kiekvienos epochos, patinka ji mums, ar nepatinka. Todėl reikia siekti rekonstruojant oro uostą kiek galima daugiau pritaikyti esamus statinius, integruoti ir architektūros priemonėmis išryškinti viso komplekso kontrastus bei savitumą. Kažko šiame senajame komplekse tikrai reikės atsisakyti, ir tai gali būti detaliai aptarta dalyvaujant ne tik Vilniaus oro uosto ir Susisiekimo ministerijos atstovams, bet ir paveldo specialistams, architektų bendruomenei, savivaldai, visuomenei.“

Vilniaus oro uostas statytas 1954 m. Vertingosios jo savybės yra centrinė dalis su 1–2 a. šiaurės ir pietų fligeliais, centrinės dalies dvišlaitė stogo forma, aukštų išplanavimas, išorės sienos, kapitalinių sienų tinklas, kolonos - centrinės salės daugiakampės, apvalios kolonos, šiaurės ir pietų fligelių I a. patalpų apvalios ir keturkampės kolonos, šiaurės ir pietų fligelių I a. arkados, vakarinio fasado centrinės dalies 7 arkinės nišos, vakarinio fasado stačiakampės durų, langų angos, rytinio fasado centrinės dalies II ir III a. langų ir durų angos, III a. langų angos, apskrita anga frontono timpane. Vertinga yra ir funkcinė įranga - vidaus laiptinės su laiptais, medinės dvivėrės įsprūdinės durys su inkrustacija šiaurinio fligelio II a., vidaus dekoras - centrinės salės kesoninės lubos su rozetėmis, centrinės salės balkono baliustrados, laiptinių turėklai su baliustromis, pietinio ir šiaurinio fligelių I a. patalpų piliastrai, centrinės salės, šiaurinio ir pietinio fligelių I a. patalpų kolonos su kapiteliais ir bazėmis, jų reljefinis dekoras, centrinės salės, restorano, laiptinių, I a. fligelių patalpų karnizai, konsolės, remiančios lubų sijas, lubų rozečių, arkadų reljefinis dekoras, apšvietimo įranga - centrinės salės šviestuvas, šiaurinio fligelio I a. šviestuvai, laiptinių sieniniai šviestuvai, restorano salės šviestuvas. Pastato interjeras - centrinės salės patalpos visumos sprendinys – taip pat vertingoji savybė.

Fasadų architektūrinis sprendimas, tūrinės detalės, apdaila ir puošyba šiuo laikmečiu įgauna dar didesnę vertę. Pasak paveldosaugininkų, tokio planavimo pastato bei daugelio jo elementų dabar nebenaudojame, tad šiame stiklo amžiuje jie jau tampa savotiška egzotika. Todėl pastarajame dešimtmetyje visame pasaulyje susirūpinta prieškario ir pokario laikmečio statiniais – nežiūrint į tuomet buvusią valdymo sistemą, režimus ar istorijos pasmerktas asmenybes.

„Senojo oro uosto pastato išsaugojimas ir Lietuvos gyventojams, ir užsienio svečiams galėtų atskleisti ryšį tarp modernios, nepriklausomos Lietuvos valstybės ir jos praeities, mūsų valstybės gebėjimą pergyventi sudėtingus istorijos laikotarpius, ne itin malonius ir patogius, bet jie – taip pat mūsų istorija“, – sakė KPD direktorius.

Valstybinė kultūros paveldo komisija: negali būti kalbama apie Vilniaus oro uosto pastato griovimą

Valstybinė kultūros paveldo komisijos nuostata, Kultūros vertybių registre esančios vertybės negali būti diskusijų dėl galimo griovimo objektas, o pastatas turi būti saugomas kaip ir bet kuri kita šiame sąraše esanti kultūros vertybė.

Paveldo apsaugą apibrėžiantys įstatymai ir teisės aktai nurodo valstybei išsaugoti Kultūros paveldo registre esančias vertybes. 

„Taip, sovietinio laikotarpio palikimas priskirtinas prie nepatogaus paveldo. Visgi reikėtų kalbėti ne apie laikotarpį, kada objektas sukurtas. Reikia vertinti – architektūra gera, ar ne, kiti elementai vertingi, ar ne. Tai yra esmė. Šiai dienai Vilniaus oro uostas yra pripažįstamas kaip objektas, turintis tų paveldosauginių verčių“, – išplatintame pranešime cituojama Valstybinė kultūros paveldo komisija.

Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos teisinės apsaugos tikslingumo klausimus svarsto atsižvelgdamos tik į objektų kultūrinę vertę, ir tik pagal šį, o ne jokį kitą kriterijų gali panaikinti arba suteikti vertybei teisinę apsaugą.

„Norime atkreipti dėmesį, kad dėl kitų į Kultūros vertybių registrą įrašytų sovietinio laikotarpio pastatų – Vilniaus geležinkelio stoties ar Vilniaus dramos teatro – rekonstravimo išsaugant pastatų vertingąsias savybes diskusijų nekilo. Yra sakoma, jog šie pastatai saugomi, nes iliustruoja geležinkelio plėtros ir teatro bei modernios architektūros šalyje istoriją. Tuo tarpu Vilniaus oro uostas iliustruoja daugiasluoksnę areonautikos, Vilniuje vystytos nuo Pirmojo pasaulinio karo laikų, istoriją“, – pabrėžia Valstybinė kultūros paveldo komisija.

Pranešime taip pat pažymima, kad svarstant apie tolesnę Vilniaus oro uosto plėtrą reikėtų nepamiršti, kad lėktuvų kilimo bei tūpimo trasa yra virš UNESCO Pasaulio paveldo sąraše esančio Vilniaus istorinio centro. Paveldo komisija pasisako už naujai parengtame Lietuvos Respublikos teritorijos bendrajame plane tarp Vilniaus ir Kauno siūlomą naują tarptautinį oro uostą.

„Vilniaus oro uosto bei kitų šio laikotarpio pastatų nevienareikšmis vertinimas neišvengiamai verčia pradėti atranką ir diskusiją, kurie iš jų mums yra aktualūs ir vertingi šiandien. Raginsime Kultūros ministeriją bei Kultūros paveldo departamentą sudaryti baigtinį šio laikotarpio objektų sąrašą, kuris būtų aiškus, motyvuotas bei suprantamas visuomenei“, – reziumuoja Valstybinė kultūros paveldo komisija.

Vilniaus oro uosto pastatas į Kultūros vertybių registrą buvo įrašytas 1993 m. 2007–2008 m. pastatui buvo nustatytos architektūrinio pobūdžio vertingosios savybės.
Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-11-29 11:26
Lietuvos verslininkai, planuojantys nekilnojamojo turto projektus, dažnai susiduria su iššūkiais jau pradiniuose etapuose. Netinkamai įvertintos sklypo galimybės, apribojimai, biurokratija ar aplinkos veiksniai gali lemti didžiulius finansinius nuostolius ir projekto vėlavimą.
nuotrauka
2024-11-28 09:36
Šiandien daugelis gyventojų nori gyventi ne tik patogiame ir kokybiškai įrengtame, bet ir tvariame būste. Tiesa, būsto ir miesto tvarumo suvokimas neretai skiriasi, tačiau daugeliui Lietuvos didmiesčių gyventojų pirmiausiai asocijuojasi su žaliųjų erdvių gausa. Įsigydami būstą, žaliųjų erdvių aspekt...
nuotrauka
2024-11-26 14:16
Sanatorinio gydymo rinkos Lietuvoje lyderė „Eglės sanatorija", kurią valdo privataus kapitalo fondas „INVL Baltic Sea Growth Fund", kitais metais pradės Druskininkuose veikiančios sanatorijos atnaujinimą. Planuojama, kad įgyvendinus šį projektą medicininės reabilitacijos paslaugų ir sanatorinio gydy...
nuotrauka
2024-11-25 16:06
2025 m. III ketvirtį Žvėryno rajone Vilniuje iškils išskirtiniai verslo namai „Summos". Šis verslo centras nuomininkams pasiūlys kitokią darbo aplinką – čia ji perteiks namų atmosferą, kur galima dirbti jaukiai ir patogiai. Projektą įgyvendina nekilnojamo turto vystytojas „Releven", privačių investu...
nuotrauka
2024-11-25 13:22
Vyriausybė pritarė Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pastato Vilniuje, Gynėjų g. 6, atnaujinimo projektui. Už beveik 15 mln. Eur atnaujinus nusidėvėjusį pastatą sostinės centre, teismo darbuotojams bus sukurtos šiuolaikiškos darbo vietos. Tolesne priežiūra ir tai, kad objektas atitiktų pažangiausi...
nuotrauka
2024-11-25 13:18
Lietuvos įmonės yra labiau linkusios finansuoti veiklą nuosavomis lėšomis lyginant su kitomis ES šalimis. Didžiausias finansavimo trūkumas kyla įmonių poreikiui modernizuoti, atnaujinti pastatus, įrangą, skaitmeninti procesus. Visgi tik trečdalis Lietuvos įmonių ieško išorinio finansavimo. Tą parodė...
nuotrauka
2024-11-25 10:17
Periodiškai iškyla atvejų, kai įvykdomos didelės apimties vagystės iš gyvenamųjų namų ir butų, o tai kelia klausimą – ar mūsų namai iš tiesų yra saugūs? Nors statistika rodo, kad vagysčių, padarytų įsibraunant į gyvenamąsias patalpas, mažėja, bendras tokių nusikaltimų skaičius vis dar išlieka reikšm...
nuotrauka
2024-11-22 14:54
Vilniaus miesto savivaldybė išdavė statybas leidžiantį dokumentą susisiekimo infrastruktūros gerinimo projektui Eigulių g., kuris bus įgyvendinamas šalia sostinės Vilkpėdės rajone planuojamo daugiafunkcio komplekso „Akropolis Vingis“. Projektas apima sprendinius, kurie bus įgyvendinti Eigulių g. atk...
nuotrauka
2024-11-21 14:36
Sostinės Konstitucijos prospekte vystomas verslo centras „Sąvaržėlė“ jau dabar nekilnojamojo turto rinkoje išsiskiria ne tik dėl savo originalaus pavadinimo, bet ir architektūrinių sprendimų. Projektas, įgyvendinamas pasitelkus pasaulines praktikas, kuriančias ilgalaikę vertę, duris atvers 2025 metų...
nuotrauka
2024-11-21 14:09
Besibaigiant 2024 metams kredito biuras „Creditinfo Lietuva" įvertino, kurie sektoriai išsiskiria didžiausiomis skolų sumomis ir kuriose veiklos srityse turto areštų per metus daugėjo sparčiausiai. Pasak apžvalgos, šiuo metu statybų bendrovės toliau išsiskiria didžiausia sukauptų skolų suma.
nuotrauka
2024-11-21 09:59
Sparčiai besiplečiantis Kaunas pritraukia vis daugiau verslų. Investuotojus laikinojoje sostinėje žavi išvystyta infrastruktūra ir patraukliomis nuomos sąlygomis pasižymintys, verslui tinkami rajonai, iš kurių ypač didelio susidomėjimo šiandien sulaukia Kauno laisvoji ekonominė zona (LEZ). Greta Kau...
nuotrauka
2024-11-19 11:11
„Klaipėdos vanduo“ 1-oje vandenvietėje įdiegė pažangią oro valymo technologiją ozonu. Ji padeda pašalinti vandens gavybos bei ruošimo metu atsirandančius kvapus ir taip užtikrinti kokybiškesnį orą šalia vandenvietės teritorijos gyvenantiems klaipėdiečiams.
nuotrauka
2024-11-19 10:51
Klaipėdos miesto širdyje, Žvejų g. 21, įsikūręs viešbutis po atnaujinimo oficialiai taps pasaulinio „Marriott" tinklo „Design Hotels" prekinio ženklo dalimi. Tai tik antrasis šio prestižinio prekinio ženklo viešbutis Baltijos šalyse (pirmasis – viešbutis „PACAI" Vilniuje). Atsinaujinęs viešbutis sve...
nuotrauka
2024-11-19 09:31
Pirmadienį, lapkričio 18 d., l.e.p. Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės iniciatyva vykusiame pasitarime su visomis susijusiomis institucijomis aptartas „Teltonikos" aukštųjų technologijų parko projekto įgyvendinimo procesas ir sutarta dėl tolesnių jo įgyvendinimo žingsnių bei institucijų veiksm...
nuotrauka
2024-11-18 14:57
Lapkričio 18 d. Nacionalinės koncertų salės statybvietėje Vilniuje įvyko iškilminga simbolinės kapsulės įkasimo ceremonija, skelbianti naują etapą viename svarbiausių Lietuvos kultūros infrastruktūros projektų.
nuotrauka
2024-11-18 13:58
Už valstybinės reikšmės kelių plėtrą atsakinga įmonė „Via Lietuva“ šiandien, lapkričio 18 d., LR Vyriausybei ir Susisiekimo ministerijai pateikė teisės aktų keitimų pasiūlymus, susijusius su Valstybei svarbių projektų įgyvendinimu. Bendrovės pranešime rašoma, kad vos tik jos veiksmus riboję teisės a...
nuotrauka
2024-11-18 13:44
Atsižvelgdama į viešojoje erdvėje paskelbtą informaciją, susijusią su Lietuvos įmonių grupės „Teltonika“ praneštu ketinimu stabdyti aukštųjų technologijų parko „Teltonika High-Tech Hill“ projekto įgyvendinimą bei nurodomas tokio sprendimo priežastis, generalinė prokurorė Nida Grunskienė pavedė Speci...
nuotrauka
2024-11-14 15:37
Jau greitai Ukmergės gatvėje iškils nauji „Kia“ ir „Škoda“ automobilių namai su techninės priežiūros erdve. Juos statyti pradeda tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“. Su projekto užsakovu, UAB TKM Lietuva, rangovas pasirašė daugiau nei 10 mln. eurų vertės darbų vykdymo sutartį ir...
nuotrauka
2024-11-13 09:27
Utenos rajonas nuo šiol gali didžiuotis ne tik vienas pirmųjų Lietuvoje suskaitmeninęs visas savo kapines, tačiau ir tuo, kad čia pastatytas šiuo metu moderniausias krematoriumas Lietuvoje. Pasak „Amenus" krematoriumo vadovo Žilvino Tumosos, nors į beveik 800 kv. m krematoriumą investuota beveik 3 m...
nuotrauka
2024-11-12 14:30
UAB Merko statyba apyvarta iš generalinės rangos sutarčių per devynis 2024 metų mėnesius buvo 205 mln. eurų, t. y. beveik keturis kartus didesnė nei pernai per tą patį laikotarpį. Palyginimui – 2023 metų trijų ketvirčių apyvarta siekė 54 mln. eurų.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas