Kuo lietuviška inžinerija sudomino Pietų Korėjos statybų rinką?
Specialistų ieškojo visame pasaulyje
Praėjusį rudenį Pietų Korėjoje biurą atidariusios bendrovės pardavimų atstovas Karolis Petrauskas sako, kad juos į tolimą rinką atviliojo vietinės tendencijos. Nors daugelį metų šalyje dominavo monolitinės gelžbetonio konstrukcijos, pastaruoju metu vis dažniau atsigręžiama į greitesnį statybų procesą ir surenkamąsias gelžbetonio konstrukcijas, kurios garantuoja mažesnes, labiau kontroliuojamas sąnaudas.
„Regione po truputį keičiasi kurį laiką vyravęs nuogąstavimas, kad surenkamosios konstrukcijos mažiau saugios žemės drebėjimų atveju. Dėl to šalis, daugelyje sričių esanti tarp labiausiai išsivysčiusių pasaulyje, kiek atsiliko nuo modernių statybų sektoriaus tendencijų. Bet situacija keičiasi, ir Pietų Korėja tampa dar patrauklesne rinka plėtrai“, – aiškina K. Petrauskas.
Korėjiečius persigalvoti verčia pasaulyje stebimi pokyčiai: monolitinių konstrukcijų kainą augina didėjantis statybininkų atlyginimas. Tad parankiau naudoti surenkamuosius elementus, kurie taupo statybai skirtą laiką, taigi ir lėšas.
„INHUS Engineering“ plėtra šios šalies rinkoje – dar vienas įrodymas, kad išsivysčiusiose šalyse konkurencinę kovą laimi kokybė ir patikimumas.Itin sudėtingas projektas – dar kitoje pasaulio pusėje
Pats vandens aušinimo bokšto projektas buvo sudėtingas ne vien dėl to, jog privalu užtikrinti jo atsparumą žemės drebėjimams – vadinasi, suprojektuoti tokias varžtines gelžbetonio jungtis, kurios neiširtų seisminių judėjimų metu, – bet ir dėl pačios pastato funkcijos. Vandens aušinimui skirtame bokšte jungtis reikėjo apsaugoti ir nuo drėgmės.
Bendradarbiaujant su „Peikko Group“ atstovybėmis Kinijoje ir Pietų Korėjoje, projektavimo metu buvo parinkti optimaliausi sprendiniai, tenkinantys seismikos reikalavimus bei užtikrinantys greitą, saugų ir efektyvų konstrukcijų gamybos ir montavimo procesą.„Šiame projekte esame atsakingi tik už pastato projektavimą, tačiau mūsų „Design – build" (liet. Projektavimas – statyba) darbo principas, kuriuo dirbdamos vadovaujasi „INHUS“ grupės įmonės, leido iš anksto suplanuoti tolesnius žingsnius taip, kad statytojai galėjo atlikti darbus paprasčiau ir spėti viską atlikti laiku, nors statybų trukmės apribojimai labai spaudė. Tad praktika, kurią naudojame „INHUS“ grupės projektuose, paranki juos vystant net ir kitame žemyne“, – sako K. Petrauskas.
„Cooling Tower“ pripažintas geriausiu Lietuvos BIM projektu užsienyje
Vandens aušinimo bokštas „Cooling Tower“ jau sėkmingai eksploatuojamas, o „INHUS Engineering“ konkurse „Lietuvos BIM projektai 2020“ už šį objektą pelnė geriausio BIM projekto užsienyje apdovanojimą.Užsakovams „Cooling Tower“ projektas buvo pirmasis, įgyvendintas BIM aplinkoje. Tokį sprendimą pasiūlė rangovai, kuriems buvo svarbu objektą pastatyti per kuo trumpesnį laiką. Lietuvos specialistai jau turi praktikos, kad BIM leidžia maksimaliai tiksliai suplanuoti gamybos ir montavimo procesus.
„Ypač didelis dėmesys buvo sutelktas į priešprojektinę stadiją: tada į procesą buvo įtrauktas ne tik technologinės įrangos tiekėjas, bet ir gelžbetonio bei klojinių gamintojai (elementai gaminti specialiose metalinėse formose), montuotojas, buvo tariamasi ir su armatūros tiekėjais“, – pasakojo K. Petrauskas.
Rangovo situacija tapo išskirtinė – montavimui buvo skirta kur kas mažiau laiko negu gamybai. Todėl buvo apsispręsta projektuoti sudėtingesnės geometrijos elementus. Toks sprendimas sumažino bendrą elementų kiekį ir sutrumpino montavimo etapą. Ir kaip tik šis sprendimas optimaliai patenkino BIM naudojimą, nes sudarė galimybes per trumpą laiką suderinti būtinus procesus tarp visų tiekimo grandžių.
Lietuvos specialistai Pietų Korėjoje mato didžiulį nekilnojamo turto ir statybų rinkos potencialą. Jie tikisi, kad šios šalies statytojai įvertins naujas statybos sektoriaus galimybes, kurias, įgyvendindama „Cooling Tower“ projektą, pademonstravo „INHUS Engineering“.