2023 vasario 6 d. pirmadienis, 5:50
Reklama  |  facebook

Kur dėti didelių gabaritų arba pavojingas atliekas

2022-10-07 11:03
Namų ūkiuose susikaupia naudoti nebetinkami daiktai ar atliekos, kurių dėl didelio dydžio ar dėl to, kad yra pavojingos, negalima mesti nei į komunalinių atliekų, nei į antrinių žaliavų rūšiavimo konteinerius. Kaip tik joms ir yra skirtos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Didelių gabaritų atliekos – tai baldai, pavyzdžiui, lovos, stalai, spintos, įvairi buitinė technika, langai, durys, kilimai, čiužiniai, kriauklės bei klozetai, statybinės atliekos, susidarę gyventojui remontuojant savo būstą, radiatoriai, tekstilės gaminiai, dviračiai, paspirtukai, naudotos padangos ir panašūs buityje naudoti daiktai.

Lietuvoje veikia 110 didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių

Tam, kad tokios atliekos nesimėtytų prie komunalinių atliekų konteinerių miesto erdvėse, jos yra priimamos specialiose surinkimo aikštelėse. Aikštelės darbuotojai padeda gyventojams rūšiuoti jų pristatomas atliekas, atskirti paruošimui naudoti pakartotinai tinkamas atliekas nuo kitų komunalinių atliekų. Aikštelėse surinktos atliekos perduodamos jų tvarkytojams, o paruošti dar kartą naudoti daiktai perduodami pakartotinai naudoti arba parduoti.

Šiuo metu Lietuvoje veikia 110 didelių gabaritų atliekų surinkimo (priėmimo) aikštelių. Iki 2027 m. savivaldybės turi išplėsti didelių gabaritų atliekų tvarkymo aikštelių tinklą taip, kad kaimo vietovėse būtų įrengta po vieną aikštelę ne didesniu kaip 15 km atstumu nuo gyvenamųjų teritorijų, o miestuose – viena aikštelė 10 km atstumu tarp tokių aikštelių arba aprūpinanti bent 40 tūkst. gyventojų, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime.

Savivaldybė arba jos pavedimu didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės valdytojas, atsižvelgiant į nebenaudojamų daiktų kiekį ir įvairovę, į aikštelės pajėgumus, nustato, kiek ir kokių atliekų bei kokia forma (pavyzdžiui, gali būti reikalaujama išrinkti baldus dalimis) gyventojas gali į ją pristatyti.

Kai kuriose didelių gabaritų atliekų aikštelėse priimamos ir sodo, daržo, želdynų, kitos buityje susidarančios biologinės atliekos – jose įrengtos atskiros žaliųjų atliekų surinkimo (kompostavimo) aikštelės. Iš viso Lietuvoje jų yra 53, sąrašą rasite čia

Dalijimosi daiktais stotelės „DĖK'ui“, „TikoTiks“, „Daiktų kiemas“, „IMK“

Kai kuriose Vilniaus apskrities didelių gabaritų atliekų aikštelėse gyventojų patogumui veikia ir dalijimosi daiktais stotelės „DĖK'ui“. Alytaus rajone įsikūręs daiktų mainų ir paruošimo pakartotiniam naudojimui punktas „TikoTiks“, Šiauliuose – dalijimosi daiktais stotelės „Daiktų kiemas“, Klaipėdoje – mainų stotelė „IMK“.

Juose norintieji gali atiduoti geros būklės tvarkingus daiktus bei pasiimti tai, kas patinka. Čia priimami smulkūs baldai, interjero detalės, elektronikos prietaisai, vaikiška technika, žaislai, laisvalaikio priemonės, taip pat drabužiai ir avalynė.

Didelių gabaritų atliekų aikštelės įrengtos laikantis visų saugumo reikalavimų, yra sužymėtos patogiomis informacinėmis nuorodomis. Prieš vykdami į aikštelę neužmirškite pasižiūrėti, kokios jos darbo valandos, kai kurios aikštelės gyventojų patogumui dirba ilgiau, taip pat šeštadieniais ir sekmadieniais. Atliekų turėtojas, pristatydamas atliekas, turi pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą bei nurodyti tikslią gyvenamąją vietą.

Didelių gabaritų atliekos priimamos nemoakami, išskyrus savivaldybės tarybos nustatytą vietinę rinkliavą

Ministerija primena, jog didelių gabaritų atliekos iš gyventojų yra priimamos neimant jokio papildomo mokesčio, išskyrus savivaldybės tarybos nustatytą vietinę rinkliavą (įmoką) už komunalinių atliekų surinkimą bei jų tvarkymą, kurią kiekvienas sumoka gavęs mokėjimo pranešimą iš savivaldybės (arba jos įgaliotos organizacijos). Tačiau gali būti ribotas tam tikrų didelių gabaritų atliekų kiekis, kurį per metus gyventojas gali pristatyti nemokamai.

Atliekų tvarkytojai, savivaldybė ar komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administratorius gyventojų patogumui kelis kartus per metus vykdo didelių gabaritų atliekų surinkimą apvažiavimo būdu, iš anksto informuojant gyventojus apie datą, laiką ir vietą.

Į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles galima atvežti ir pavojingąsias atliekas, kurių negalima utilizuoti buityje. Pavyzdžiui, šiferį ir kitas atliekas, kurių sudėtyje yra asbesto, gyvsidabrio termometrus, dažų, lakų, tirpiklių, buitinės chemijos likučius, baterijas ir akumuliatorius.

Prieš vežant atliekas į aikšteles rekomenduojama susisiekti su aikštelės darbuotojais bei susipažinti su atitinkamoje apskrityje esančių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių atliekų priėmimo tvarka, priimamų atliekų sąrašu bei jų kiekiais. Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių kontaktus galite rasti čia.

Daugiau informacijos apie didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse priimamas atliekas ir jų kiekius pateikiama regionų atliekų tvarkymo centrų internetiniuose puslapiuose.

Didelių gabaritų atliekų ir kitų atliekų palikimas prie komunalinių atliekų konteinerių arba kitose neleistinose vietose laikomas savivaldybių tarybų patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimu. Administracinių nusižengimų kodekse už tai numatyta bauda nuo 30 iki 140 eurų, o už pakartotinai padarytus nusižengimus – nuo 140 iki 600 eurų. 
Statybunaujienos.lt
Savivaldybėse

nuotrauka
2023-02-03 16:36
Alytaus rūmų teismas paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo nuteistas Alytaus miesto savivaldybės administracijos Architektūros, urbanistikos ir žemėtvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas, savivaldybės vyriausiasis architektas Mindaugas Matažinska...
nuotrauka
2023-02-03 10:08
Itin sparčiai augančiame sostinės rajone, kurį renkasi vis daugiau jaunų šeimų, ruošiamasi statyti vaikų lopšelį-darželį. Numatoma, kad ugdymo įstaigą galės lankyti iki 320 vaikų, jame bus įrengta 16 ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių.
nuotrauka
2023-02-03 09:51
Panevėžio apygardos teismas, išnagrinėjęs Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus (ONKTS) prokurorės apeliacinį skundą, iš dalies jį patenkino ir buvusį Anykščių rajono savivaldybės merą Kęstutį Tubį pripažino kaltu dėl prekybos poveikiu. Jam skirta 9 t...
nuotrauka
2023-02-02 13:42
Vilnius atnaujino realios situacijos trimatį žemėlapį, kuris leidžia pamatyti miestą iš paukščio skrydžio virtualiai. Žemėlapis skirtas vaizdingai ir aiškiai pristatyti miesto teritoriją, joje esančius pastatus bei žaliąsias erdves.
nuotrauka
2023-02-02 05:14
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko korupcijos rizikos analizę Alytaus miesto, Jonavos, Kėdainių, Šiaulių, Šilutės ir Tauragės rajonų savivaldybių komunalinių atliekų tvarkymo procesuose. Nustatyta, kad komunalinių atliekų tvarkymas ir administravimas skirtingose savivaldybėse nėra pakankamai ko...
nuotrauka
2023-01-31 15:06
Augant vilniečių galimybėms patekti į pirmuoju prioritetu pasirinktus darželius (pernai pateko apie 80 proc. vaikų), jaunų šeimų pamėgtame sostinės rajone per 20 mėnesių nuo kapsulės įkasimo pastatytas modernus 14 grupių 240 vietų lopšelis-darželis. Šiuo metu jį lanko 133 vaikai, netrukus pradės lan...
nuotrauka
2023-01-31 06:33
Esamos degalinės Nidoje teritorijoje planuojama teikti naujas paslaugas – įgyvendinus čia esančių pastatų rekonstrukciją numatoma įkurti savitarnos plovyklą, o padidinus prekybos patalpų tūrį – sudaryti galimybes prekybos centro veiklai.
nuotrauka
2023-01-27 15:24
Lazdynų daugiafunkcio komplekso statyba oficialiai baigėsi – Vilniaus miesto savivaldybė gavo Statybos inspekcijos patvirtintą statybos užbaigimo aktą, o tai reiškia, kad rangos darbai Lazdynų baseine baigti.
nuotrauka
2023-01-27 05:26
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) priėmė sprendimą byloje, kurioje Konkurencijos taryba buvo pripažinusi, kad Panevėžio miesto savivaldybė neįvykdė įpareigojimų – nutraukti komunalinių atliekų tvarkymo sutartį su bendrove „Panevėžio specialus autotransportas“.
nuotrauka
2023-01-27 04:56
Tradiciniai, jau 25-ieji, „Šv. Kristoforo" apdovanojimai šiemet tapo Vilniaus 700-ojo jubiliejaus šventės dalimi. Tarp vienuolikos apdovanotųjų – net šeši, nominuoti už pagalbą ir kovojančiai Ukrainai, ir Vilniuje prieglobstį radusiems ukrainiečiams. Reikšmingiausiems miesto apdovanojimams vilniečia...
nuotrauka
2023-01-24 07:24
Elektrėnuose įvyko iškilminga naujai statomo Elektrėnų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pastato kapsulės įleidimo ceremonija. Naujajame pastate ugniagesiai gelbėtojai dirbs modernioje, erdvioje, šiuolaikinėje gaisrinėje, kur bus įrengta 20 darbo vietų, poilsio patalpos darbuotojams, sporto salė, er...
nuotrauka
2023-01-24 04:56
Lietuvos apeliacinis teismas atmetė apeliacinius skundus ir paliko galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo dėl piktnaudžiavimo siekiant turtinės naudos, kyšininkavimo ir svetimo turto pasisavinimo kaltu pripažintas buvęs Raseinių rajono savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriau...
nuotrauka
2023-01-24 04:44
Panevėžio miesto savivaldybės taryba pritarė taikyti nekilnojamojo turto mokesčio lengvatą juridiniams asmenims, 2022 metais mieste rėmusiems sporto, kultūros ir mokslo veiklas.
nuotrauka
2023-01-23 06:23
Teismas paskelbė nuosprendį byloje dėl Mažeikių rajono savivaldybėje neskaidriai organizuotų viešųjų pirkimų.
nuotrauka
2023-01-20 12:12
Ištrupėjusia danga ir duobėmis vairuotojus pasitikdavusi aikštelė šalia buvusio Kauno „Merkurijaus“ teritorijos – jau praeitis. Jos vietoje iškilo daugiaaukštė automobilių saugykla. Naujasis objektas atpalaiduos centrines miesto gatves nuo pakraščiuose išrikiuotų automobilių. K. Donelaičio gatvės 65...
nuotrauka
2023-01-20 09:59
Iki šiol uždara ir tik Lietuvos geležinkelių veiklai tarnaujanti ~40 hektarų teritorija Naujamiestyje atsivers miestui. Pradiniai teritorijos naujo pritaikymo vizijos kūrimo etapai – puikus metas į procesą įsitraukti ir miestiečiams. Projekto partneriai kviečia gyventojus dalyvauti apklausoje ir išs...
nuotrauka
2023-01-20 06:39
Neringos savivaldybėje atnaujinta Juodkrantės vila „Monbijou“ praeivius ir vėl žavi savo grakštumu ir puošybos detalėmis.
nuotrauka
2023-01-19 17:32
Sostinėje netrukus bus renkami geriausi Vilniaus standartus atitinkantys ugdymo įstaigų projektai. Architektūros projekto konkursų dalyviai pateikė idėjas, pagal kurias bus projektuojamos mokyklos Perkūnkiemyje ir Pavilnyje bei vaikų darželiai Balsiuose ir Šnipiškėse. „Vilniaus vystymo kompanija“ kv...
nuotrauka
2023-01-18 15:37
Vilniaus Taryba patvirtino universalaus dizaino principų strategiją – „Miestas visiems". Jos tikslas – užtikrinti, kad miesto fizinė ir virtuali aplinka būtų lygiai prieinama visiems miestiečiams.
nuotrauka
2023-01-17 16:23
Panevėžio miesto savivaldybė baigė pirmąjį pėsčiųjų ir dviračių tako nuo Vakarinės g. link Berčiūnų gyvenvietės modernizavimo etapą.

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse