2023 birželio 2 d. penktadienis, 16:09
Reklama  |  facebook

„Kurana“ įdiegė uždarą energijos tiekimo ciklą – gamybą be atliekų

Justina MIKELIŪNAITĖ      2017-01-04 08:00
Pirmoji Europos Sąjungoje gamykla, apjungusi degalų gamybai skirto bioetanolio bei elektros ir šiluminės energijos iš atsinaujinančių energijos šaltinių (mezofilinio proceso metu pagamintų biodujų) gamybos technologinius procesus į vieną nepertraukiamą technologinę grandinę, įsikūrusi Lietuvoje. UAB „Kurana“ tokiu būdu ne tik optimizuoja sąnaudas, stiprina konkurencinį pranašumą, bet ir didina draugiškumą aplinkai. Procesas organizuojamas taip, kad nelieka jokių gamybinių atliekų.
nuotrauka
„Visus gamybos etapus „Kurana“ sujungė į vieną uždarą beatliekinės gamybos ciklą“, – sako bendrovės vadovas Jurgis Polujanskas. Bendrovės nuotr..


Minimos įmonės
Kurana, UAB
Gamybos metu vietoj atliekų gaunamos vertingos organinės trąšos, kurios vis plačiau naudojamos žemės ūkyje. Įmonė superka grūdus iš Lietuvos ūkininkų ir gamina bioetanolį, biodujas, elektros energiją, šilumos energiją, trąšas ir pašarus ūkininkams. Įdiegusi naujausias technologijas, bendrovė užtikrino galimybę Lietuvoje iš atsinaujinančių išteklių pasigaminti kurą, elektrą ir šilumą ir įgyvendinti Europos Sąjungos RED direktyvos reikalavimus.

Lietuvos verslo konfederacijos inicijuotuose Nacionaliniuose verslo apdovanojimuose „Metų paslauga 2016“ UAB „Kurana“ išsiskyrė inovatyvumu ir buvo įvertinta nominacija „Alternatyvios energijos sprendimas“.

Maksimalius gamybinius pajėgumus pasiekusi bendrovė padeda Lietuvai didinti energetinę nepriklausomybę ir įgyvendinti tarptautinius susitarimus aplinkosaugos srityje. „Kurana“ generalinis direktorius Jurgis Polujanskas pabrėžia, kad energijos gamyba iš atsinaujinančių išteklių ir unikali gamybos technologija yra veiksminga priemonė mažinti šiltnamio efektą.

„Deginant iškastinį kurą į aplinką išsiskiria didelis CO2 kiekis ir šalyse, kurios turi stiprią pramonę, būtent CO2 sudaro didžiąją dalį (apie 80 proc.) šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijos. Šios problemos sprendimas – vienas iš svarbiausių „Kuranos“ tikslų“, – aiškina išskirtinės gamyklos vadovas.

Į gamybą įdiegė nanotechnologijas

Visus gamybos etapus „Kurana“ sujungė į vieną uždarą beatliekinės gamybos ciklą. Gamybai reikalingi grūdai iš Lietuvos ūkininkų (naudojami žmonių maistui netinkami kvietrugiai, kurie auga ir nederlingose, smėlėtose žemėse) perdirbami į misą, iš kurios gaminamas etilo alkoholis. Šio gamybos proceso šalutinis produktas yra žlaugtai. Bioreaktoriuose anaerobinio skaidymo proceso metu jie paverčiami į biomasę ir biodujas. Deginant biodujas kogeneracinėje jėgainėje, gaminama elektros ir šilumos energija. Biomasė dekantuojama ir šio proceso metu gaunamos kompostinės trąšos bei digestatas. Digestatas filtruojamas nanofiltracijoje, po kurios gautas švarus vanduo sugrąžinamas į etanolio gamybą, o kitas šio etapo šalutinis produktas – skystos trąšos, panaudojamos žemės ūkyje. Nanofiltracijai naudojama VSEP sistema (Vibratory Shear Enhanced Processing).

„Kurana“ yra vienintelė gamykla Europoje, įdiegusi vieną pažangiausių pasaulyje amerikietišką nanofiltracijos sistemą VSEP, kuri leidžia įmonei dirbti be atliekų, nes suteikia galimybę išvalyti gautą po atidirbusios biomasės dekantavimo digestatą. Įdiegus šią sistemą, vandens poreikis gamybai sumažėjo 30 procentų. Taigi gamybos proceso metu ne tik nelieka atliekų, bet ir tausojami gamtos ištekliai.

Galimybę pasigaminti visą bendrovei reikalingą elektros ir šilumos energiją, o perteklių parduoti suteikia didžiausia Baltijos šalyse 4 МGW kogeneracinė jėgainė. Gamybai naudojamos tik technologinio proceso metu susidariusios žaliavos. Biodujų gamyba iš žlaugtų, likusių nuo etanolio gamybos, užtikrina CO2 balansą viso gamybinio proceso metu.

Inovacijos sumažino produkcijos savikainą ir sustiprino įmonės konkurencingumą

Visa kompanijos produkcija – ekologiška. „Kuranos“ bioetanolis išskiria 71 proc. mažiau anglies dvideginio nei bazinis benzinas. Stipriai sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisiją padėjo sprendimas kaip žaliavą naudoti kvietrugius. Su etanoliu, gaminamu iš atsinaujinančių žaliavų, sumaišyti degalai mažina šalies priklausomybę nuo importuojamų naftos produktų ir yra draugiškesni aplinkai. Įmaišius į benziną 10 proc. etanolio, į aplinką išmetamų kenksmingų medžiagų sumažėja iki 30 procentų. Šiuo metu Lietuvoje į kiekvieną benzino litrą yra maišoma iki 5 proc. bioetanolio.

Bioetanolis naudojamas ne tik kaip biodegalai transporto sektoriuje, bet ir kaip žaliava gaminant ploviklius stiklui bei dažų skiedimo pramonėje. Iš biodujų gaminama „žalia“ elektra ir šilumos energija gamyklos veiklai bei pardavimui, o biologinės kilmės trąšos grįžta į ūkininkų laukus.

Inovatyvus technologinis gamybos procesas užtikrina mažesnę produkcijos savikainą ir stiprina įmonės konkurencingumą rinkoje. Gamykla ne tik pati pasigamina reikiamą šilumos ir elektros energiją, gamybai sunaudoja trečdaliu mažiau vandens, bet ir pasiekė itin aukštą efektyvumą. Pažangiausių technologijų įdiegimas ir LEAN gamybos valdymo sistema padėjo pasiekti puikių rezultatų pasaulio mastu.

„Gamybos technologinis procesas maksimaliai automatizuotas, žaliavų ir pagamintos produkcijos kokybės kontrolę atlieka atestuota laboratorija. Ji aprūpinta visais būtinais naujausiais laboratoriniais prietaisais ir turi galimybę kontroliuoti visus gamybos etapus, – pradedant pirmo grūdo priėmimu ir baigiant galutiniais produktais“, – pasakoja inovatyvios įmonės vadovas J. Polujanskas.

Per pastaruosius dvejus metus kompanijos gaminamo etanolio išeiga iš tonos grūdų padidėjo 6 proc. ir pasiekė biodegalų gamybos iš kvietrugių pasaulio standartus. Gamybos apimtis išaugo 36 procentais. Per 3 metus bendrovės pardavimai pakilo 60 proc. ir 2015-uosius „Kurana“ pirmąkart per savo veiklos istoriją baigė pelningai.

Reklama

Statybunaujienos.lt



Metų nominacijos

nuotrauka
2023-05-30 13:31
Didžiausiai Baltijos šalyse tarptautinei statybų verslo parodai „Resta“ suteiktas Pasaulinės parodų industrijos asociacijos UFI sertifikatas. Lietuvos parodų ir kongresų centro LITEXPO teigimu, ši paroda yra vienintelė Baltijos šalyse, pelniusi tokį įvertinimą.
nuotrauka
2023-05-25 17:52
Aplinkos ministerijos organizuotame renginyje „Žaliųjų viešųjų pirkimų lyderių apdovanojimai“ įteiktos padėkos žaliausiai 2022-aisiais pirkusioms valstybės įstaigoms ir įmonėms bei daugiausiai žaliųjų pirkimų laimėjusiems verslo subjektams.
nuotrauka
2023-05-22 16:47
Netrukus bus paskelbti pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) devynių kategorijų trumpieji nominantų sąrašai. Šiuo metu komisijos nariai vertina pateiktas 127 paraiškas, kurių mažiausiai sulaukta kategorijoje „Tvarios inovacijos architektūroje“.
nuotrauka
2023-05-22 07:25
Konkurso „Lietuvos BIM projektai 2023“ nugalėtojais tapo 2 darnios miestų plėtros įmonės „YIT Lietuva“ Vilniuje įgyvendinti projektai. Verslo centras „Žalgirio 112“ pelnė geriausio visuomeninių pastatų BIM projekto vardą, o „Matau Vilnių“ tapo geriausiu gyvenamųjų pastatų BIM projektu.
nuotrauka
2023-04-19 11:43
Pirmieji Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) oficialiai baigė paraiškų registraciją. Per kiek daugiau nei du mėnesius apdovanojimų organizatoriai sulaukė 127 paraiškų, iš kurių dabar komisija išrinks trumpąjį nominantų sąrašą, o liepos 1 d. –apdovanojimų vakarą – paskelbs nugalėtojus.
nuotrauka
2023-03-30 13:27
Išrinkta pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją, prizo idėja. Iš 11 vizualaus ir tarpdisciplininio meno bei dizaino kūrėjų, komisijos nuomone, geriausiai konkurso kriterijus atspindėjo šiuolaikinio meno kūrėjos, architektės ir dizainerės Aistės Ambrazevičiūtė...
nuotrauka
2023-03-29 12:04
SPA VILNIUS Druskininkai buvo įteiktas prestižinis „Žaliojo rakto“ sertifikatas už įsipareigojimą užtikrinti aplinkosauginę atsakomybę ir tvarią veiklą turizmo sektoriuje.
nuotrauka
2023-03-29 08:35
Paraiškas Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją, bus galima teikti dar dvi savaites, iki balandžio 14 d. Architektai ir urbanistai gali pretenduoti į 9 apdovanojimų kategorijas ir didįjį prizą, kuriuo bus apdovanotas geriausias kūrinys, išrinktas iš visų kategor...
nuotrauka
2023-03-27 10:50
Jau aštuntus metus iš eilės „Skaitmeninė statyba“ tęsia tradiciją ir rengia kasmetinį konkursą „Lietuvos BIM projektai“, skirtą išrinkti geriausią šalies įmonių praktiką, taikant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją, o taip pat kviečia ir į viešą konkurso dalyvių pro...
nuotrauka
2023-03-22 05:27
„Geros architektūros apibrėžimas nuolat kinta. Klimato kaitos kontekste gera architektūra yra ta, kuri padeda prisitaikyti prie naujų pokyčių. Karo Ukrainoje kontekste – ta, kuri visų pirma yra saugi. Tačiau šalia kintančių savybių yra ir nekintamų bruožų. Vienas jų – estetika. Gera architektūra vis...
nuotrauka
2023-03-13 16:47
2021 m. pradėtas ir 2022 m. pradžioje įgyvendintas Palangos oro uosto rekonstrukcijos projektas, kurio pagrindinis rangovas buvo Latvijos įmonė „A.C.B.“, pelnė aukščiausią įvertinimą Latvijos statybų apdovanojimuose. Projektas pelnė pirmą vietą konkurse „Latvijas Būvniecības gada balva 2022“ (Latvij...
nuotrauka
2023-03-02 13:32
Architektūroje meninė kokybė būtina. Tačiau kokią – meniškai vertingą ar socialiai atsakingą architektūrą pasirinkti? Kokios vertybės dabar svarbiausios ir kaip architektūrą vertinti stebint ne eksperto akimi? Šiuo metu vyksta Nacionalinių architektūros apdovanojimų paraiškų teikimui, šia proga eksp...
nuotrauka
2023-02-22 04:59
Pernai pirmą kartą „Financial Times“ investicijų ekspertų pastebėtas Panevėžys įvertintas ir šiais metais. Aukštaitijos sostinė „Europos ateities miestai ir regionai 2023“ reitinge net trijuose geriausiųjų dešimtukuose: tiesioginių užsienio investicijų strategiją vertinančioje „fDi strategijos“ kate...
nuotrauka
2023-02-20 12:37
Vyriausybės posėdyje dvylikai kūrėjų už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui paskirtos Vyriausybės kultūros ir meno premijos. Viena iš jų – garsiam architektui, pedagogui prof. Gintarui Čaikauskui.
nuotrauka
2023-02-10 09:47
Jau aštuntus metus iš eilės „Skaitmeninė statyba“ tęsia tradiciją ir rengia kasmetinį konkursą „Lietuvos BIM projektai“, skirtą išrinkti geriausią šalies įmonių praktiką, taikant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2023-02-09 05:03
Jau galima teikti paraiškas Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją. Architektai ir urbanistai gali pretenduoti į devynias apdovanojimų kategorijas ir didįjį prizą, kuriuo bus apdovanotas geriausias kūrinys, išrinktas iš visų kategorijų nugalėtojų. NAA organizuoja...
nuotrauka
2023-02-03 07:28
Paskelbti CV-Online TOP Darbdaviai ’22. Į CV-Online TOP Darbdavio vardą pretendavo apie 1800 įmonių, kurios 2022 m. naudojosi www.cvonline.lt paslaugomis bei per metus paskelbė apie 51 000 darbo pasiūlymų.
nuotrauka
2023-01-27 04:56
Tradiciniai, jau 25-ieji, „Šv. Kristoforo" apdovanojimai šiemet tapo Vilniaus 700-ojo jubiliejaus šventės dalimi. Tarp vienuolikos apdovanotųjų – net šeši, nominuoti už pagalbą ir kovojančiai Ukrainai, ir Vilniuje prieglobstį radusiems ukrainiečiams. Reikšmingiausiems miesto apdovanojimams vilniečia...
nuotrauka
2023-01-20 11:18
Darbuotojams palankią aplinką ir emocinę gerovę kuriančios, ryšius su bendruomenėmis stiprinančios, aplinką tausojančios, padedančios darbuotojams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus, žmonėms su negalia draugiškiausios įmonės sausio 19 d. pagerbtos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūm...
nuotrauka
2023-01-12 07:46
Aukštos įtampos atramų pamatai ir jų elementai – tai įmonės „Gelgaudiškio gelžbetonis“ gaminys, kuris konkurse „Lietuvos metų gaminys 2022“ pelnė aukso medalį.

Statybunaujienos.lt » Metų nominacijos