2024 birželio 18 d. antradienis, 0:23
Reklama  |  facebook

LPK vadovybė susitiko su aukštųjų mokyklų rektoriais: padėtis kritiška

2022-08-29 08:00
Artėjant naujiems mokslo metams, Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) įvyko Lietuvos aukštųjų mokyklų rektorių irLPK vadovybės susitikimas. Susitikime aptartos švietimo ir verslo bendruomenę neraminančios tendencijos, glaudesnio praktinio bendradarbiavimo galimybės ir aukštųjų mokyklų potencialo pritaikymas versle.
nuotrauka
LPK iliustr.


Minimos įmonės
LPK (Lietuvos pramonininkų konfederacija),
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas,
LIC (Lietuvos inovacijų centras), VŠĮ
Kauno technologijos universitetas (KTU),
Klaipėdos universitetas,
VILNIUS TECH / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,
Mykolo Romerio universitetas (MRU),
Vytauto Didžiojo universitetas (VDU),
Vilniaus universitetas (VU),
Aukštųjų mokyklų rektoriai ir LPK prezidiumo nariai viliasi, rašoma LPK pranešime, kad šis susitikimas žymės aktyvesnį bendradarbiavimo etapą, ieškant efektyvių sprendimų, kaip pagerinti švietimo situaciją Lietuvoje. 

Pasak LPK prezidento Vidmanto Janulevičiaus, vienas iš neraminančių dalykų yra tai, kad frazė „mokslo ir verslo bendradarbiavimas" jau tapo kliše, nors proveržio šioje srityje taip ir nepasiekta.

„Verslas šiuo metu išgyvena įvairių iššūkių etapą, tačiau tai nenukreipia mūsų dėmesio nuo švietimo klausimų, priešingai – tik dar labiau įrodo, kad negalima numoti į ilgalaikes užprogramuotas problemas švietimo srityje. Faktai iliustruoja graudžią padėtį: pavyzdžiui, Lietuvoje aukštąjį ir aukštesnįjį išsilavinimą yra įgiję apie trečdalis gyventojų, tačiau stojančiųjų pasirinkimai dažnai neatitinka darbo rinkos poreikių, o baigusiems studijas trūksta reikalingų profesinių gebėjimų ir įgūdžių. Arba tai, jog aukštąjį STEM išsilavinimą įgijusių gyventojų dalis praktiškai nekito ir atsiliko nuo Europos Sąjungos vidurkio. Galiausiai išties smukdanti žinia – šiemet bakalauro studijų programose mokomojo dalyko pedagogikos matematikos specializaciją rinkosi 8 studentai, fiziką – 2, chemiją – 1 studentas. Kas ruoš mokinius kelerių metų perspektyvoje? Kaip keisime situaciją, kai jau dabar matematinės moksleivių žinios pasiekė dugną?" – cituojamas V. Janulevičius.

LPK prezidentas išreiškė viltį, kad susitikimas taps atspirties tašku verslo ir aukštojo mokslo, o galiausiai ir viso švietimo bendruomenei drauge suremti pečius, kad pagaliau būtų ryžtingai imtasi spręsti užsisenėjusių problemų.

Sinergija tarp mokslo ir verslo, anot LPK prezidento, reikalinga ne tik kalbantis su sprendimų priėmėjais, tačiau ir kuriant pridėtinę vertę šalies ekonomikai – kuriant produktus ir kartu išeinant į užsienio rinkas.

„Populiariausia mokslo ir verslo bendradarbiavimo forma yra MTEP projektai. Tačiau siekiant padidinti bendradarbiavimo efektyvumą, vertėtų naudoti ir kitas formas, pavyzdžiui, įtraukti verslą į mokslo konkursinių projektinių finansavimo krypčių nustatymą, į mokslinių tyrimų organizacijas. Būtina sukurti paskatų sistemą aukštosioms mokykloms centralizuotai, kartu su Lietuvos verslu, dalyvauti Europos inovacijų ir mokslinių tyrimų erdvės organizacijose. Dalyvaudamos žinių ir inovacijų bendruomenėse, svarbiausios verslo, švietimo ir mokslinių tyrimų organizacijos būtų suburtos į tinklą, plėtojantį novatorišką mokymą ir mokymąsi", – pažymėjo LPK prezidentas.

Valstybės auditas ne kartą nustatė, jog pagrindinės politiką vykdančios ministerijos – Švietimo ir mokslo bei Ekonomikos ir inovacijų – nepakankamai bendradarbiauja įgyvendindamos mokslo ir verslo sąveiką skatinančias priemones. Susitikime su aukštųjų mokyklų rektoriais LPK vadovybė išreiškė viltį, kad LPK galėtų būti jungtimi tarp universitetų ir verslo, siekiant apčiuopiamų, o ne formalių rezultatų – žinios būtų įprasmintos, padedant surasti konkrečias kryptis, įmones ir priartinant jas prie investicijų.

Susitikime dalyvavęs Lietuvos inovacijų centro direktorius dr. Mantas Vilys taip pat išreiškė lūkestį, kad rastųsi daugiau mokslo žiniomis grįstų inovacijų. Tam, pasak jo, itin svarbūs trys dėmenys.

„Pirmiausia svarbu nacionaliniu lygiu susitarti dėl tinkamo žmonių parengimo įsivardintoms temoms ir sritims. Antra – reikalinga nusimatyti, kokių žinių reikia ir ateityje reikės mūsų pramonei, viešajam sektoriui, kokios numatomos finansavimo galimybės ne tik nacionaliniu, bet ir tarptautiniu mastu. Trečia dedamoji yra kapitalas ir čia taip pat būtinas verslo ir mokslo susitelkimas tam, kad būtų maksimaliai išnaudojami resursai – juk Lietuva yra įvairių mokslo klubų nare: CERN, kosmoso ir t.t.", – cituojamas dr. M. Vilys.

Susitikime dalyvavo Kauno technologijos universiteto rektorius prof. dr. Eugenijus Valatka, Klaipėdos universiteto rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto prorektorė mokslui prof. habil. dr. Vaiva Lesauskaitė, Mykolo Riomerio Universiteto prof. dr. Inga Žalėnienė, Vilnius Tech universiteto rektorius prof.dr. Romualdas Kliukas, Vilniaus universiteto vicerektorė, mokslo prorektorė prof. dr. Edita Sužiedėlienė, Vytauto Didžiojo Universiteto mokslo prorektorė prof. dr. Julija Kiršienė. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-06-17 14:34
Kauno apygardos teismas paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo kaltu dėl turto pasisavinimo ir iššvaistymo, apgaulingo finansinės apskaitos tvarkymo pripažintas anksčiau už analogiškas nusikalstamas veikas nė karto neteistas kaunietis. Ikiteisminis tyrimas pradėtas po bankroto administratoriaus k...
nuotrauka
2024-06-17 13:37
Nespėjusiems pasinaudoti parama, atsisakant SND balionų daugiabučiuose namuose, geros žinios. Pakeitus teisės aktus, atnaujintas paraiškų priėmimas – daugiabučių namų atstovai kviečiami teikti paraiškas iki birželio 28 d.
nuotrauka
2024-06-17 13:35
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja apie atvertą naują rizikos kriterijų VMI kliento profilyje. Verslas nuo šiandien gali matyti, ar įmonė deklaruoja nuostolius.
nuotrauka
2024-06-17 13:16
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) informuoja apie LR viešųjų pirkimų įstatymo (toliau – VPĮ) ir LR pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ir pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo (toliau – PĮ) pakeitimus. Atkreiptinas dėmesys, kad VPĮ pakeitimai įsigalios, kai įstatymą...
nuotrauka
2024-06-17 11:50
Vilniuje, Zigmantiškių gatvėje, šalia Lentvario, „Maxima LT“ atidarė vieną moderniausių logistikos centrų Baltijos šalyse. Logistikos centras aptarnaus visą „Maximos“ prekybos tinklą – arti pustrečio šimto parduotuvių.
nuotrauka
2024-06-17 10:03
Vilniaus Jeruzalės rajone esantis sklypas ties Braškių ir Maumedžių gatvių sankryža taps naujo vaikų darželio erdve – skelbiamas atviras jo architektūrinio projekto konkursas.
nuotrauka
2024-06-14 12:18
Paskelbti prekybos ir laisvalaikio centro „Panorama“ kviestinio architektūrinio projekto konkurso nugalėtojai, žadantys dideles šalia prekybos centro esančios teritorijos transformacijas. Konkursui savo projektus pateikė penki architektų biurai iš Lietuvos bei užsienio šalių, o geriausiais išrinkti ...
nuotrauka
2024-06-14 10:40
Turto bankas baigė derybas ir pasirašė projektavimo sutartį su „Studija Archispektras“, laimėjusia tarptautinį A. Goštauto kvartalo architektūrinį-urbanistinį konkursą. Projektas „Demokratijos uostas“ apima senų kvartalo pastatų atnaujinimą, naują statybą ir aplinkos sutvarkymą. Sutarties vertė siek...
nuotrauka
2024-06-14 10:29
Klaipėdos gyvenamųjų namų kvartaluose – vis daugiau laisvalaikio erdvių. Pernai nauja poilsio ir laisvalaikio zona buvo įrengta Giruliuose, o šiemet panašūs darbai jau startuoja Paupių gyvenamajame rajone. Čia, panašiai kaip ir Giruliuose, bus įrengta daugiafunkcė sporto aikštelė, kurioje bus galima...
nuotrauka
2024-06-14 10:24
Daugiabučių renovacijos projektus administruojanti Vilniaus miesto savivaldybės įstaiga „Atnaujinkime miestą" kartu su „Vakarų medienos grupės" technologais sostinės gyventojams pristatė naujieną Lietuvoje – skydinę renovaciją.
nuotrauka
2024-06-13 15:41
Praėjusiais metais Europos Sąjungoje (ES) pristatyta įmonių Tvarumo ataskaitų teikimo direktyva (angl. CSRD) netrukus įsigalios ir Lietuvoje, ją perkeliant į šalies nacionalinę teisę iki šių metų liepos – pakeitimai jau aktyviai svarstomi Seime. Įsigaliojus direktyvos nuostatoms, verslas bus įpareig...
nuotrauka
2024-06-13 13:30
Seimas pritarė Finansų ministerijos ir Lietuvos banko siūlymams, įpareigojantiems kredito įstaigas užtikrinti kiekvienam nekilnojamojo turto (NT) paskolos gavėjui realią galimybę pasirinkti palūkanų rūšį. Pasak finansų ministrės Gintarės Skaistės, šis įsigaliojęs sprendimas suteiks realią naudą neki...
nuotrauka
2024-06-13 10:55
Nuo š. m. sausio pradėjusioje veikti Aplinkos ministerijos sukurtoje Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje (NTIS) jau yra užsiregistravę daugiau nei 1 tūkst. vartotojų: apie 550 organizacijų atstovų ir panašus skaičius privačių asmenų, turinčių individualius nuotekų tvarkymo įrenginius.
nuotrauka
2024-06-13 10:42
Nuo liepos 1 d. griežtėja bausmės už nelegaliai įdarbintus darbuotojus. Darbdaviams, su darbuotojais nesudariusiems darbo sutarties ar nepranešusiems „Sodrai“ mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki darbo pradžios apie darbuotojo priėmimą į darbą, net kelis kartus didės finansinės baudos, o nelegalia...
nuotrauka
2024-06-13 09:22
Siekiant apsaugoti elektros energetikos sistemą nuo išorinių grėsmių bei užtikrinti jos patikimą veikimą ir darbo veikimą nenumatytais atvejais, Energetikos ministerija siūlo uždrausti Kinijos gamintojų valdymo sistemų, naudojančių programinę įrangą ar debesijos paslaugas, naudojimą didesnių nei 100...
nuotrauka
2024-06-13 09:21
Trys fiziniai ir vienas juridinis asmuo sulaukė kaltinimų dėl 16 nusikalstamų veikų, tarp kurių – galimas sukčiavimas stambiu mastu, lėšų pasisavinimas, apgaulingas finansinės apskaitos tvarkymas, didelės vertės svetimo turto iššvaistymas, mokesčių vengimas teikiant neteisingus duomenis apie pajamas...
nuotrauka
2024-06-13 09:08
Lietuvos sostinė, palyginti su kitais miestais, išsiskiria keliais specifiniais bruožais. Vilnius traukia įvairių sričių kvalifikuotus darbuotojus, čia yra daugiausiai dirbančių užsieniečių. Taip pat – didžiausias šalyje dirbančių gyventojų mobilumas. Ambicingiems kvalifikuotiems specialistams karje...
nuotrauka
2024-06-13 08:21
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) birželio 11 d. paskelbusi 4 paramos kvietimus gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią, jau sulaukė arti 11 tūkst. gyventojų paraiškų. Toks kiekis gaminančių vartotojų generuos kiek daugiau nei 90 ...
nuotrauka
2024-06-12 15:43
Klaipėdos senamiestyje apleistų teritorijų liks mažiau – sklype šalia Klaipėdos parodų rūmų, Tomo g. 2A, 2B, 6, iškart po vasaros sezono numatoma pradėti statybos darbus. Prieš kiek daugiau nei du mėnesius savivaldybė išdavė statybos leidimą šioje vietoje statyti viešbutį su komercinėmis patalpomis....
nuotrauka
2024-06-12 13:42
Prekybos ir pramogų centras „Ozas“ laikydamasis aplinkosauginių įsipareigojimų žengė dar vieną žingsnį didesnio tvarumo link ir ant savo pastato stogo įsirengė 480 kW galios saulės elektrinę. Planuojama, kad ji sugeneruos beveik dešimtadalį pastate sunaudojamos elektros energijos. Be to, ant prekybo...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos