LPK vadovybė susitiko su aukštųjų mokyklų rektoriais: padėtis kritiška
2022-08-29 08:00
Artėjant naujiems mokslo metams, Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) įvyko Lietuvos aukštųjų mokyklų rektorių irLPK vadovybės susitikimas. Susitikime aptartos švietimo ir verslo bendruomenę neraminančios tendencijos, glaudesnio praktinio bendradarbiavimo galimybės ir aukštųjų mokyklų potencialo pritaikymas versle.

LPK iliustr.
Minimos įmonės
LPK (Lietuvos pramonininkų konfederacija),
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas,
LIC (Lietuvos inovacijų centras), VŠĮ
Kauno technologijos universitetas (KTU),
Klaipėdos universitetas,
VILNIUS TECH / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,
Mykolo Romerio universitetas (MRU),
Vytauto Didžiojo universitetas (VDU),
Vilniaus universitetas (VU),
Pasak LPK prezidento Vidmanto Janulevičiaus, vienas iš neraminančių dalykų yra tai, kad frazė „mokslo ir verslo bendradarbiavimas" jau tapo kliše, nors proveržio šioje srityje taip ir nepasiekta.
„Verslas šiuo metu išgyvena įvairių iššūkių etapą, tačiau tai nenukreipia mūsų dėmesio nuo švietimo klausimų, priešingai – tik dar labiau įrodo, kad negalima numoti į ilgalaikes užprogramuotas problemas švietimo srityje. Faktai iliustruoja graudžią padėtį: pavyzdžiui, Lietuvoje aukštąjį ir aukštesnįjį išsilavinimą yra įgiję apie trečdalis gyventojų, tačiau stojančiųjų pasirinkimai dažnai neatitinka darbo rinkos poreikių, o baigusiems studijas trūksta reikalingų profesinių gebėjimų ir įgūdžių. Arba tai, jog aukštąjį STEM išsilavinimą įgijusių gyventojų dalis praktiškai nekito ir atsiliko nuo Europos Sąjungos vidurkio. Galiausiai išties smukdanti žinia – šiemet bakalauro studijų programose mokomojo dalyko pedagogikos matematikos specializaciją rinkosi 8 studentai, fiziką – 2, chemiją – 1 studentas. Kas ruoš mokinius kelerių metų perspektyvoje? Kaip keisime situaciją, kai jau dabar matematinės moksleivių žinios pasiekė dugną?" – cituojamas V. Janulevičius.
LPK prezidentas išreiškė viltį, kad susitikimas taps atspirties tašku verslo ir aukštojo mokslo, o galiausiai ir viso švietimo bendruomenei drauge suremti pečius, kad pagaliau būtų ryžtingai imtasi spręsti užsisenėjusių problemų.
Sinergija tarp mokslo ir verslo, anot LPK prezidento, reikalinga ne tik kalbantis su sprendimų priėmėjais, tačiau ir kuriant pridėtinę vertę šalies ekonomikai – kuriant produktus ir kartu išeinant į užsienio rinkas.
„Populiariausia mokslo ir verslo bendradarbiavimo forma yra MTEP projektai. Tačiau siekiant padidinti bendradarbiavimo efektyvumą, vertėtų naudoti ir kitas formas, pavyzdžiui, įtraukti verslą į mokslo konkursinių projektinių finansavimo krypčių nustatymą, į mokslinių tyrimų organizacijas. Būtina sukurti paskatų sistemą aukštosioms mokykloms centralizuotai, kartu su Lietuvos verslu, dalyvauti Europos inovacijų ir mokslinių tyrimų erdvės organizacijose. Dalyvaudamos žinių ir inovacijų bendruomenėse, svarbiausios verslo, švietimo ir mokslinių tyrimų organizacijos būtų suburtos į tinklą, plėtojantį novatorišką mokymą ir mokymąsi", – pažymėjo LPK prezidentas.
Valstybės auditas ne kartą nustatė, jog pagrindinės politiką vykdančios ministerijos – Švietimo ir mokslo bei Ekonomikos ir inovacijų – nepakankamai bendradarbiauja įgyvendindamos mokslo ir verslo sąveiką skatinančias priemones. Susitikime su aukštųjų mokyklų rektoriais LPK vadovybė išreiškė viltį, kad LPK galėtų būti jungtimi tarp universitetų ir verslo, siekiant apčiuopiamų, o ne formalių rezultatų – žinios būtų įprasmintos, padedant surasti konkrečias kryptis, įmones ir priartinant jas prie investicijų.
Susitikime dalyvavęs Lietuvos inovacijų centro direktorius dr. Mantas Vilys taip pat išreiškė lūkestį, kad rastųsi daugiau mokslo žiniomis grįstų inovacijų. Tam, pasak jo, itin svarbūs trys dėmenys.
„Pirmiausia svarbu nacionaliniu lygiu susitarti dėl tinkamo žmonių parengimo įsivardintoms temoms ir sritims. Antra – reikalinga nusimatyti, kokių žinių reikia ir ateityje reikės mūsų pramonei, viešajam sektoriui, kokios numatomos finansavimo galimybės ne tik nacionaliniu, bet ir tarptautiniu mastu. Trečia dedamoji yra kapitalas ir čia taip pat būtinas verslo ir mokslo susitelkimas tam, kad būtų maksimaliai išnaudojami resursai – juk Lietuva yra įvairių mokslo klubų nare: CERN, kosmoso ir t.t.", – cituojamas dr. M. Vilys.
Susitikime dalyvavo Kauno technologijos universiteto rektorius prof. dr. Eugenijus Valatka, Klaipėdos universiteto rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto prorektorė mokslui prof. habil. dr. Vaiva Lesauskaitė, Mykolo Riomerio Universiteto prof. dr. Inga Žalėnienė, Vilnius Tech universiteto rektorius prof.dr. Romualdas Kliukas, Vilniaus universiteto vicerektorė, mokslo prorektorė prof. dr. Edita Sužiedėlienė, Vytauto Didžiojo Universiteto mokslo prorektorė prof. dr. Julija Kiršienė.
Žymės Verslas ir mokslas
Aktualijos
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
2025-07-02 12:49
Krašto apsaugos ministerija pradeda vystyti tipines kuopavietes Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) reikmėms Vilniuje, Ukmergėje, Pasvalyje ir Kelmėje. Pirmojo etapo darbus Vilniuje planuojama užbaigti 2027 metų pradžioje. Kuopavietė – tai mišrios paskirties pastatas su štabu, kareivinėmis, admi...
2025-07-02 12:31
Energetikos ministerija atliko pakeitimus, kurie gaminantiems vartotojams, besistatantiems saulės elektrines, leis efektyviau išnaudoti gaunamas ESO technines sąlygas, o įsirengus saulės elektrinę, energijos kaupimo įrenginį ar prijungus vartojimo objektą, įmoka už techninių sąlygų parengimą bus grą...
2025-07-02 07:31
Jei esate architektas ar interjero dizaineris ir jaučiate, kad technologijos sparčiai keičia jūsų profesiją, greičiausiai esate susidūrę su klausimu: kaip suspėti su pokyčiais ir tuo pačiu dirbti efektyviau? Šiandien mokymai – tai ne tik naujų mygtukų pažinimas, bet visos darbo kultūros atnaujinimas...
2025-07-01 16:27
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) įvertino, kaip 2025 m. Lietuvoje vyksta savivaldybių pirkimų centralizacija. Iki šių metų birželio veikė 91 centrinė perkančioji organizacija (CPO), iš jų 85 – įsteigtos savivaldybių tarybų. Jos aptarnauja per 2,5 tūkst. pavaldžių įstaigų.
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
2025-07-01 15:14
Nuo liepos 1 d. daugiabučių gyventojams teks plačiau atverti pinigines – įsigalioja naujas minimalus mėnesinės kaupiamosios įmokos tarifas. Ką šis pokytis reiškia gyventojams, kam bus skiriamos sukauptos lėšos ir ar tai padės pagerinti daugiabučių būklę, pasakoja daugiabučių administravimo ir prieži...
2025-07-01 11:33
Pirmadienį Seimas pritarė grupės parlamentarų Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo projektui ir leido gėlo požeminio vandens gręžinius užregistruoti Žemės gelmių registre iki 2026 m. liepos 31 d.
2025-07-01 09:32
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad nekilnojamojo turto pardavimo tarpininkavimo sutarties sąlygos, pagal kurias paslaugos gavėjas privalo sumokėti atlygį net tuo atveju, kai tarpininkas realiai nesuteikė paslaugų, pažeidžia vartotojo teises ir yra nesąžiningos.
2025-07-01 08:29
Seimas baigė antrąją (pavasario) sesiją, kurioje nuo kovo 10 d. iki birželio 30 d. surengė 50 posėdžių, priėmė 279 teisės aktus, iš jų – beveik 200 įstatymų. Pavasario sesijoje patvirtinta mokesčių sistemos pertvarka, kuria siekiama prisidėti prie tvarių pajamų šaltinių gynybai finansuoti užtikrinim...
2025-06-30 14:22
Nuo 2025 m. liepos 1 d. įsigalioja Žemės įstatymo pakeitimai, kurie leis valstybinėje žemėje esančių pastatų savininkams paprasčiau ir greičiau sudaryti žemės sklypo nuomos ar panaudos sandorį.
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.
2025-06-30 09:19
Įsibėgėjus maudynių sezonui Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) primena, kad visi asmenys turi teisę laisvai prieiti prie vandens telkinių (tvenkinių, ežerų, upių). Priėjimai negali būti užtverti, užstatyti ar kitaip apriboti. Tuo pačiu žmonės privalo laikytis ir tam tikros įstatymais nustatytos tvarkos...
2025-06-27 08:49
Aplinkos ministras patvirtino statybos techninio reglamento (STR) „Statinių techninės ir naudojimo priežiūros tvarka. Naujų nekilnojamojo turto kadastro objektų formavimo tvarka“ pataisas, įteisinančias šiuo metu baigiamą kurti Pastatų duomenų banko informacinę sistemą apie daugiabučius namus ir sav...
2025-06-26 09:29
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena apie galimybę gyventojams, turintiems ne miško paskirties žemės sklypus, gauti paramą sklype augančių medžių savaiminukų išsaugojimui bei įtraukimui į miško žemės apskaitą. Dėl didelio susidomėjimo kvietimas pratęstas iki kitų metų kovo.
2025-06-26 09:16
Šiandien, birželio 25 d., Seimas priėmė Energetikos ministerijos pateiktą teisės aktų paketą, kuriuo į nacionalinę teisę perkeliama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2023/2413 (RED III). Lietuva – viena pirmųjų šalių perkėlusių Direktyvos nuostatas. Šiuo penkių teisės aktų paketu siekiama...
2025-06-26 07:49
Kompanija PAROC® pristato naują statybos rinkai skirtą gaminį – „PAROC Linio 10cc“. Tai moderni tinkuojamų fasadų (ETICS) šilumos izoliacijos iš akmens vatos plokštė, kuri jau gamykloje padengiama gruntu iš abiejų pusių. Toks sprendimas padeda efektyviau organizuoti darbus statybos aikštelėje, taupy...
2025-06-25 14:14
Siekdama didinti konkurenciją viešuosiuose pirkimuose, pritraukti daugiau tiekėjų į viešuosius pirkimus, Viešųjų pirkimų tarnyba (toliau – VPT) atliko tiekėjų apklausą, kaip, jų nuomone, būtų galima mažinti administracinę ir finansinę naštą, bei informuoja apie atsakymų analizės rezultatus.
2025-06-25 11:59
Valstybė dar nepasirengusi užtikrinti visų gyventojų apsaugos ekstremaliųjų situacijų ar karo atveju – daugiau nei pusė savivaldybių neturi galimybių užtikrinti trumpalaikės gyventojų apsaugos priedangose, rašoma Valstybės kontrolės pranešime. Priedangoms numatyti senos statybos statiniai, nevertina...
2025-06-25 09:21
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administravimo nuostatų pataisas, suderintas su naujais, nuo liepos 1 d. įsigaliosiančiais reikalavimais butų ir kitų patalpų savininkams kaupti lėšas namo atnaujinimui. Šiomis pataisomis siekiama sudaryti sąl...