2023 vasario 7 d. antradienis, 23:59
Reklama  |  facebook

Lietuvoje daugėja savivaldybių išduodamų neteisėtų statybos leidimų

2017-10-23 08:13
Viena iš svarbių visuomenės aktualijų – statybos ir jų valstybinė priežiūra. Tik prasidėjus statybos darbams kartais tenka juos nutraukti dėl neteisėtai išduotų statybą leidžiančių dokumentų (SLD). Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI, Inspekcija) šių leidimų neišduoda, tačiau siūlo ne vieną naujovę, kuri padės užkirsti kelią neteisėtoms statyboms.
nuotrauka
Palyginus šių metų I pusmetį su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu, prašymų išduoti SLD skaičius išaugo 13%. Deja, didėja ir neteisėtai išduodamų leidimų skaičius. Asociatyvi epc.cpo.lt nuotr.


Minimos įmonės
Statybos inspekcija (Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos),

Lietuvoje auga ne tik nekilnojamojo turto kainos, bet ir statybų skaičius. Statytojai vis dažniau praveria miestų bei rajonų savivaldybių duris prašydami išduoti SLD. Palyginus šių metų I pusmetį su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu, prašymų išduoti SLD skaičius išaugo 13%. Deja, didėja ir neteisėtai išduodamų leidimų skaičius.

VTPSI sulaukia priekaištų, kodėl iš pradžių leidimai išduodami, o vėliau panaikinami. „Visuomenę klaidina mitas, kad statybos leidimus išduoda VTPSI, o vėliau dėl įvairių aplinkybių šiuos leidimus panaikina. Inspekcija leidimų išdavimo procese nedalyvauja, juos išduoda savivaldybių administracijos. VTPSI atlieka tik SLD teisėtumo patikrinimus“, – pabrėžė laikinai einanti VTPSI viršininko pareigas Eglė Kuklierienė.

SLD išdavimo proceso eiga. VTPSI iliustracija

Viešins patikrinimų sąrašus

Per pastaruosius trejus metus atlikus 2 722 SLD patikrinimus, net 36 savivaldybėse nustatyta SLD išdavimo pažeidimų. Per 2017 metų I pusmetį patikrinus 418 SLD, nustatyti 48 pažeidimai. Tokį nemažą nustatytų pažeidimų skaičių galima tiesiogiai sieti su šiais metais VTPSI įvykusiai pokyčiais. Reorganizavus struktūrą pagerėjo įstaigos teikiamų paslaugų kokybė, įskaitant ir SLD patikrinimus. Kitas svarbus faktorius – Inspekcijos rizikos valdymo informacinės sistemos (RVIS) galimybė automatiškai generuoti patikrinimų sąrašus.

„Inspekcija atlieka planinius ir neplaninius SLD patikrinimus. Neplaniniai dažniausiai atliekami pagal gautus skundus, o planinių patikrinimų sąrašus sudaro RVIS, kuri automatiškai atrenka rizikingiausius ir visuomenei svarbiausius objektus“, – teigė Inspekcijos vadovė.

Jau greitai visuomenė galės susipažinti su RVIS duomenimis. Anot E. Kuklierienės, duomenų viešinimas sudarys galimybę gyventojams pasirinkti kokybiškas paslaugas teikiančius statybos proceso dalyvius, o vieši sąrašai paskatins nepatikimus subjektus gerinti paslaugų kokybę.

Tačiau tai ne vienintelė naujovė kurią pasiūlys VTPSI. Nuo 2018 metų sausio mėnesio per informacinę sistemą „Infostatyba“ bus galima peržiūrėti išduoto statybą leidžiančio dokumento duomenis (be asmens duomenų): atsisiųsti statybos projekto architektūrinės ir sklypo sutvarkymo dalis; susipažinti su visa projekto derinimo eiga (pritarimais/nepritarimų motyvais) su projektus tikrinančiomis institucijomis.

Gyventojai galės sužinoti apie šalia jų namų planuojamas statybas. Taip pat asmuo, planuodamas statyti būstą, „Infostatyboje“ ras informacijos apie rūpimoje teritorijoje nustatytus apribojimus. Aplinkos viceministrė Rėda Brandišauskienė mano, kad visuomenės įtraukimas jau į ankstyvąjį statybos proceso etapą – itin teigiamas dalykas, nes tokiu atveju yra galimybė ginčyti sprendimus anksčiau, nei statybos darbai įsibėgės.

Tikslas – įtraukti visuomenę

„Planuojamomis prevencijos priemonėmis siekiama atviros, atsakingos, sąmoningos ir netoleruojančios pažeidimų ir korupcijos visuomenės, aktyvių bendruomenių formavimosi, vystymosi bei efektyvesnio viešojo intereso apsaugos mechanizmo sukūrimo. Tikslas – įtraukti visuomenę ir bendruomenes į sprendimų priėmimo procesus teritorijų planavimo ir statybos srityse, užkardyti tolesnius pažeidimus ir tokiu būdu išvengti aplinkai padaromos žalos“, – teigė viceministrė.

VTPSI duomenimis, daugumoje savivaldybių neteisėtai išduotų SLD skaičius nuo visų patikrintų statybos leidimų sudaro nuo 0,6 iki 4 proc., bet kai kurios savivaldybės išsiskiria dideliu nustatytų pažeidimų skaičiumi, tai – Vilniaus (29,6 proc.) ir Palangos (19,1 proc.). Ateityje VTPSI interneto svetainėje gyventojai turės galimybę įvertinti kiekvieną savivaldybę bendrame Lietuvos kontekste pagal neteisėtai išduotus SLD.

Per šių metų tris ketvirčius suteikta daugiau nei 16 000 konsultacijų fiziniams ir juridiniams asmenims, t. y. tiek, kiek suteikta per visus 2016 metus.

Statybunaujienos.lt
Statybos inspekcija informuoja

nuotrauka
2023-02-04 07:02
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) dėl pastato Užupio g. 15A, Vilniuje, statytojui surašė savavališkos statybos aktą už savavališkai atliktus ūkinio pastato rekonstravimo darbus.
nuotrauka
2023-01-30 05:19
Aplinkos ministerija ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) pristato 2023-01-27 Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“ (IS „Infostatyba“) įdiegtus pakeitimus, k...
nuotrauka
2023-01-24 07:00
Klaipėdos apygardos teismas sausio 16 d. sprendimu civilinėje byloje visiškai tenkino Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) apeliacinį skundą, kuriuo buvo prašoma panaikinti du Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos išduotus ...
nuotrauka
2023-01-13 13:11
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) nustatė tris savavališkos statybos atvejus paviršinių vandens telkinių apsaugos zonoje Upelio g., Gineitiškėse, Zujūnų sen., Vilniaus raj. savivaldybėje. Statybos inspekcijos pareigūnams patikrini...
nuotrauka
2023-01-06 10:52
Turėti kaimo vietovėje nuosavą sodybą su nedideliu namu – daugelio miesto gyventojų svajonė. Visgi įsigijus jau ne vieną dešimtmetį skaičiuojantį vos kambario dydžio namuką, apninka mintys, kad reikėtų jį padidinti. Tuomet kyla kausimų, kokių dokumentų reikės, norint atlikti rekonstrukciją.
nuotrauka
2023-01-04 08:37
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) įspėja, kad savavališkai griaunant sienas daugiabutyje name galima pakenkti pastato mechaniniam atsparumui ir pastovumui, sukelti grėsmę pastato gyventojų saugumui, padaryti žalos jų turtui.
nuotrauka
2023-01-04 06:24
Statytojai, siekdami užbaigti pradėtą statyti gyvenamąjį namą, imasi koreguoti pirminius planus, pavyzdžiui, nusprendžia sumažinti statinio plotą ar atsisako projekte numatytų pagalbinių patalpų. Kartais net svarstoma iš aukštesnės į žemesnę keisti energinio naudingumo klasę. Valstybinė teritorijų p...
nuotrauka
2022-12-23 06:20
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) gavusi Vilniaus miesto savivaldybės administracijos pranešimą dėl galimai ne pagal projekto sprendinius atliekamų statybos darbų adresu Polocko g. 25, Vilniuje, atliko minėtų statybų patikrinimą i...
nuotrauka
2022-12-21 14:19
Vilniaus miesto apylinkės teismas išnagrinėjo civilinę bylą dėl Statybos inspekcijos surašytų privalomųjų nurodymų statytojui UAB „Oskierkų rūmai“ panaikinimo. Teismas netenkino ieškovo „Oskierkų rūmai“ ieškinio ir paliko galioti Statybos inspekcijos privalomąjį nurodymą nevykdyti jokių statinio ar ...
nuotrauka
2022-12-16 11:59
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), gavusi informacijos apie galimai neteisėtai vykdomus statybos darbus, atliko patikrinimus ir nustatė du savavališkos neypatingųjų statinių statybos atvejus.
nuotrauka
2022-12-15 09:15
Statybos inspekcija per 2021–2022 m. surinko ir teisėsaugos institucijoms perdavė informaciją, pagal kurią statybos procesų dalyviams jau pradėti net 25 ikiteisminiai tyrimai dėl įtariamų 77 nusikalstamų veikų. Dauguma nustatytų atvejų susiję su dokumentų klastojimu (statybos leidimų, mokestinių dok...
nuotrauka
2022-12-13 08:37
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) įspėja, kad dėl sunkaus storo sniego sluoksnio gali atsirasti įtrūkių namo konstrukcijose ar net atsirasti pastato deformacijos.
nuotrauka
2022-12-12 10:39
Vilniaus miesto apylinkės teismas (teismas) 2022-12-09 nutartimi paskyrė 300 eurų baudą viešajai įstaigai „Maskvos kultūros ir verslo centras Maskvos namai“ (statytojas) už kiekvieną teismo sprendimo nevykdymo dieną iki visiško teismo sprendimo įvykdymo ir suteikė teisę Statybos inspekcijai atlikti ...
nuotrauka
2022-12-07 11:23
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) gautų pranešimų pagrindu atliko du neplaninius patikrinimus Kaune. Abiem atvejais įtarimai dėl galimos savavališkos statybos pasitvirtino – nustatyta, kad statybos darbai vykdyti savavališkai.
nuotrauka
2022-12-07 11:18
Vilniaus apygardos teismas paskelbė nutartį, kuria atmetė Statybos inspekcijos ieškinį dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2015-10-08 išduoto statybą leidžiančio dokumento (SLD) statyti naują statinį Šilo g. Vilniuje, panaikinimo. Kadangi Statybos inspekcija buvo nustačiusi ne tik SLD i...
nuotrauka
2022-12-02 10:47
Aplinkos ministerija ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) pristato nuo 2022 m. gruodžio 1 d. įdiegtus Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinės sistemos „Infostatyba“ (IS „Infostatyba“) ...
nuotrauka
2022-12-01 11:40
KLAUSIMAS. Ką daryti nusipirkus žemės sklypą su namo projektu, kai statybą leidžiantis dokumentas (SLD) išduotas 2009-10-09? Ar galima pradėti statybą, t. y., ar SLD dar vis galioja, ar jį būtina perrašyti naujam savininkui?
nuotrauka
2022-12-01 09:25
Kiekvieno miesto puošmena – seni, praeitį menantys statiniai kultūros paveldo vietovėse. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) primena nusprendusiems ant tokių pastatų fasado įsirengti kondicionierių ar kitą inžinerinį įrenginį, kad š...
nuotrauka
2022-11-29 17:00
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) 2022-11-17 paskyrė 12 tūkst. eurų baudą UAB „Statybos investicija“, kuri V. Kavoliuko ir J. Matuso gatvėse Kaune, neturėdama statybą leidžiančių dokumentų (SLD) vykdė dešimties gyvenamųjų namų sta...
nuotrauka
2022-11-29 16:44
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) patikrino statybą leidžiančio dokumento (SLD) teisėtumą ir nustatė, kad projektuotojas UAB „Archestra“, pažeisdamas teisės aktus, suprojektavo, o Vilniaus miesto savivaldybės administracija neteis...

Statybunaujienos.lt » Statybos inspekcija informuoja