2024 vasario 22 d. ketvirtadienis, 6:56
Reklama  |  facebook

Lietuvoje daugėja savivaldybių išduodamų neteisėtų statybos leidimų

2017-10-23 08:13
Viena iš svarbių visuomenės aktualijų – statybos ir jų valstybinė priežiūra. Tik prasidėjus statybos darbams kartais tenka juos nutraukti dėl neteisėtai išduotų statybą leidžiančių dokumentų (SLD). Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI, Inspekcija) šių leidimų neišduoda, tačiau siūlo ne vieną naujovę, kuri padės užkirsti kelią neteisėtoms statyboms.
nuotrauka
Palyginus šių metų I pusmetį su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu, prašymų išduoti SLD skaičius išaugo 13%. Deja, didėja ir neteisėtai išduodamų leidimų skaičius. Asociatyvi epc.cpo.lt nuotr.


Minimos įmonės
Statybos inspekcija (Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos),

Lietuvoje auga ne tik nekilnojamojo turto kainos, bet ir statybų skaičius. Statytojai vis dažniau praveria miestų bei rajonų savivaldybių duris prašydami išduoti SLD. Palyginus šių metų I pusmetį su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu, prašymų išduoti SLD skaičius išaugo 13%. Deja, didėja ir neteisėtai išduodamų leidimų skaičius.

VTPSI sulaukia priekaištų, kodėl iš pradžių leidimai išduodami, o vėliau panaikinami. „Visuomenę klaidina mitas, kad statybos leidimus išduoda VTPSI, o vėliau dėl įvairių aplinkybių šiuos leidimus panaikina. Inspekcija leidimų išdavimo procese nedalyvauja, juos išduoda savivaldybių administracijos. VTPSI atlieka tik SLD teisėtumo patikrinimus“, – pabrėžė laikinai einanti VTPSI viršininko pareigas Eglė Kuklierienė.

SLD išdavimo proceso eiga. VTPSI iliustracija

Viešins patikrinimų sąrašus

Per pastaruosius trejus metus atlikus 2 722 SLD patikrinimus, net 36 savivaldybėse nustatyta SLD išdavimo pažeidimų. Per 2017 metų I pusmetį patikrinus 418 SLD, nustatyti 48 pažeidimai. Tokį nemažą nustatytų pažeidimų skaičių galima tiesiogiai sieti su šiais metais VTPSI įvykusiai pokyčiais. Reorganizavus struktūrą pagerėjo įstaigos teikiamų paslaugų kokybė, įskaitant ir SLD patikrinimus. Kitas svarbus faktorius – Inspekcijos rizikos valdymo informacinės sistemos (RVIS) galimybė automatiškai generuoti patikrinimų sąrašus.

„Inspekcija atlieka planinius ir neplaninius SLD patikrinimus. Neplaniniai dažniausiai atliekami pagal gautus skundus, o planinių patikrinimų sąrašus sudaro RVIS, kuri automatiškai atrenka rizikingiausius ir visuomenei svarbiausius objektus“, – teigė Inspekcijos vadovė.

Jau greitai visuomenė galės susipažinti su RVIS duomenimis. Anot E. Kuklierienės, duomenų viešinimas sudarys galimybę gyventojams pasirinkti kokybiškas paslaugas teikiančius statybos proceso dalyvius, o vieši sąrašai paskatins nepatikimus subjektus gerinti paslaugų kokybę.

Tačiau tai ne vienintelė naujovė kurią pasiūlys VTPSI. Nuo 2018 metų sausio mėnesio per informacinę sistemą „Infostatyba“ bus galima peržiūrėti išduoto statybą leidžiančio dokumento duomenis (be asmens duomenų): atsisiųsti statybos projekto architektūrinės ir sklypo sutvarkymo dalis; susipažinti su visa projekto derinimo eiga (pritarimais/nepritarimų motyvais) su projektus tikrinančiomis institucijomis.

Gyventojai galės sužinoti apie šalia jų namų planuojamas statybas. Taip pat asmuo, planuodamas statyti būstą, „Infostatyboje“ ras informacijos apie rūpimoje teritorijoje nustatytus apribojimus. Aplinkos viceministrė Rėda Brandišauskienė mano, kad visuomenės įtraukimas jau į ankstyvąjį statybos proceso etapą – itin teigiamas dalykas, nes tokiu atveju yra galimybė ginčyti sprendimus anksčiau, nei statybos darbai įsibėgės.

Tikslas – įtraukti visuomenę

„Planuojamomis prevencijos priemonėmis siekiama atviros, atsakingos, sąmoningos ir netoleruojančios pažeidimų ir korupcijos visuomenės, aktyvių bendruomenių formavimosi, vystymosi bei efektyvesnio viešojo intereso apsaugos mechanizmo sukūrimo. Tikslas – įtraukti visuomenę ir bendruomenes į sprendimų priėmimo procesus teritorijų planavimo ir statybos srityse, užkardyti tolesnius pažeidimus ir tokiu būdu išvengti aplinkai padaromos žalos“, – teigė viceministrė.

VTPSI duomenimis, daugumoje savivaldybių neteisėtai išduotų SLD skaičius nuo visų patikrintų statybos leidimų sudaro nuo 0,6 iki 4 proc., bet kai kurios savivaldybės išsiskiria dideliu nustatytų pažeidimų skaičiumi, tai – Vilniaus (29,6 proc.) ir Palangos (19,1 proc.). Ateityje VTPSI interneto svetainėje gyventojai turės galimybę įvertinti kiekvieną savivaldybę bendrame Lietuvos kontekste pagal neteisėtai išduotus SLD.

Per šių metų tris ketvirčius suteikta daugiau nei 16 000 konsultacijų fiziniams ir juridiniams asmenims, t. y. tiek, kiek suteikta per visus 2016 metus.

Statybunaujienos.ltStatybos inspekcija informuoja

nuotrauka
2024-02-20 11:56
Vilniaus apygardos prokuratūros viešojo intereso gynimo skyrius kreipėsi į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) prašydamas įvertinti 2015 m. ir 2018 m. išduotų statybos leidimų (SLD), pažymos, deklaracijos dėl R. Žemaitaičio ir J. Im...
nuotrauka
2024-02-15 13:23
Nuo metų pradžios įsigaliojus valstybinės žemės valdymo, naudojimo ir administravimo pokyčiams Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) pradėjo vykdyti žemės naudojimo valstybinę priežiūrą.
nuotrauka
2024-02-12 13:26
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) atlikusi neplaninį rekonstruojamo gyvenamojo namo S. Moniuškos gatvėje statybos darbų patikrinimą nustatė šiurkščius pažeidimus – rangovas statybos darbus vykdo pažeisdamas teisės aktų reikalavimu...
nuotrauka
2024-02-08 09:41
Kuriai – kilnojamųjų, nekilnojamųjų daiktų ar statinių grupei priskirti modulinį namą? Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) pateikia pagrindinius požymius, padėsiančius nuspręsti kada modulinis namas bus laikytinas statiniu, o kada ...
nuotrauka
2024-02-07 11:05
Atsižvelgiant į šį mėnesį įsigaliojusius statybos techninio reglamento pakeitimus, statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“ (IS „Infostatyba“) taip pat atlikti atitinkami pakeitimai.
nuotrauka
2024-02-02 06:55
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), atlikusi patikrinimus gauto skundo pagrindu, nustatė grubių statybos pažeidimų, už kuriuos Lygumų ŽŪB gresia tūkstantinė bauda.
nuotrauka
2024-01-29 09:48
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) išleido naują elektroninį leidinį, kuriame aplinkos formavimo procesų dalyviai ras atsakymus į dažniausiai savivaldybių administracijų ir projektuotojų užduodamus klausimus, svarbiausias žinias ap...
nuotrauka
2024-01-26 07:27
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), reaguodama į gautą skundą, kad Šiaulių mieste galimai neteisėtai vykdomi statybos darbai, atliko patikrinimą ir nustatė pažeidimų, už kuriuos statytojai gali tekti sumokėti baudą nuo 1 200 Eur ik...
nuotrauka
2024-01-22 10:18
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas neskundžiama nutartimi paliko iš esmės nepakeistą Vilniaus apygardos teismo 2023 m. nutartį, kuria panaikintas Vilniaus rajono savivaldybės administracijos 2008 m. gegužę išduotas statybos leidimas (SLD), – statytojas statinius įpareigotas nugriauti.
nuotrauka
2024-01-17 09:47
Nuo sausio 17 dienos Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) prie Aplinkos ministerijos direktoriaus pareigas pradeda eiti Albertas Stanislovaitis, laimėjęs konkursą šiai vadovaujančiai pozicijai.
nuotrauka
2024-01-12 11:13
Nuo šių metų sausio Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) iš Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) perėmė žemės naudojimo valstybinės kontrolės ir teritorijų planavimo dokumentų – žemėtvarkos schemų ir kaimo plėtros žemėtvarkos projektų v...
nuotrauka
2024-01-11 11:33
Turint ar įsigijus sklypą su senos statybos namu ir nusprendus visą namą nugriauti bei statyti naują didesnį, neretai iškyla abejonių: ar reikalingi kokie nors leidimai (griovimo ir statybos)?
nuotrauka
2023-12-19 15:54
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) informuoja, ką statytojui reikia žinoti, jei norima pakeisti statinio projekte nurodytą statinių statybos užbaigimo seką, kai statybą leidžiantis dokumentas yra išduotas pagal minėtą projektą.
nuotrauka
2023-12-08 06:36
Gyventojams atkreipus dėmesį į skelbimuose vis dažniau pasitaikančius siūlymus pirkti butą negyvenamosios paskirties patalpose, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) įspėja: įsigijus tokį butą ne tik netenkama kai kurių gyvenamajam bū...
nuotrauka
2023-11-30 09:47
Vienas iš pagrindinių kriterijų renkantis naują būstą ar ketinantiems perplanuoti pagal savo poreikius jau turimą – patogiai išdėstytos erdvės. Tačiau, siekdami didesnio komforto, būsto savininkai neretai pamiršta pasitikrinti, ar tokie darbai daugiabučiame name galimi ir kokie leidimai tam reikalin...
nuotrauka
2023-11-27 12:09
Įsigijus nebaigtos statybos statinį atsiveria galimybės statybas užbaigti ir statinį įsirengti pagal savo poreikius. Tačiau naujajam savininkui, norinčiam tapti statytoju ir tęsti statybą, svarbu žinoti ne tik statytojui keliamus reikalavimus, bet ir kada privaloma persiregistruoti statybos leidimą.
nuotrauka
2023-11-24 10:18
Ką svarbu žinoti dėl sodo namo statybos mėgėjų sodo žemės sklype, jei yra nustatyta paviršinių vandens telkinių apsaugos zona? Kaip vyksta pagalbinių pastatų statyba sodų bendrijose? Atsako Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija).
nuotrauka
2023-11-16 10:37
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija) primena, kad statybą leidžiančius dokumentus (SLD) išduoda ne Statybos inspekcija, o miesto ar rajono savivaldybės administracijos. Statybos inspekcija SLD išduoda tik išimtinais atvejais.
nuotrauka
2023-11-13 12:25
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), patikrinusi vienbučio gyvenamojo namo statybos darbų teisėtumą, konstatavo, kad rekonstrukcijos darbai buvo vykdomi savavališkai. Namo žemės sklypas Zakeliškių kaime, Kelmės rajone, patenka į kom...
nuotrauka
2023-11-07 10:27
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija) atsakė į dažnai iškylančius klausimus – kaip atskirti kapitalinį remontą nuo paprastojo ir kokie dokumentai reikalingi norint remontuoti, išgriauti ar kitaip keisti sienas.

Statybunaujienos.lt » Statybos inspekcija informuoja