2023 birželio 10 d. šeštadienis, 1:12
Reklama  |  facebook

Lietuvoje daugėja savivaldybių išduodamų neteisėtų statybos leidimų

2017-10-23 08:13
Viena iš svarbių visuomenės aktualijų – statybos ir jų valstybinė priežiūra. Tik prasidėjus statybos darbams kartais tenka juos nutraukti dėl neteisėtai išduotų statybą leidžiančių dokumentų (SLD). Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI, Inspekcija) šių leidimų neišduoda, tačiau siūlo ne vieną naujovę, kuri padės užkirsti kelią neteisėtoms statyboms.
nuotrauka
Palyginus šių metų I pusmetį su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu, prašymų išduoti SLD skaičius išaugo 13%. Deja, didėja ir neteisėtai išduodamų leidimų skaičius. Asociatyvi epc.cpo.lt nuotr.


Minimos įmonės
Statybos inspekcija (Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos),

Lietuvoje auga ne tik nekilnojamojo turto kainos, bet ir statybų skaičius. Statytojai vis dažniau praveria miestų bei rajonų savivaldybių duris prašydami išduoti SLD. Palyginus šių metų I pusmetį su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu, prašymų išduoti SLD skaičius išaugo 13%. Deja, didėja ir neteisėtai išduodamų leidimų skaičius.

VTPSI sulaukia priekaištų, kodėl iš pradžių leidimai išduodami, o vėliau panaikinami. „Visuomenę klaidina mitas, kad statybos leidimus išduoda VTPSI, o vėliau dėl įvairių aplinkybių šiuos leidimus panaikina. Inspekcija leidimų išdavimo procese nedalyvauja, juos išduoda savivaldybių administracijos. VTPSI atlieka tik SLD teisėtumo patikrinimus“, – pabrėžė laikinai einanti VTPSI viršininko pareigas Eglė Kuklierienė.

SLD išdavimo proceso eiga. VTPSI iliustracija

Viešins patikrinimų sąrašus

Per pastaruosius trejus metus atlikus 2 722 SLD patikrinimus, net 36 savivaldybėse nustatyta SLD išdavimo pažeidimų. Per 2017 metų I pusmetį patikrinus 418 SLD, nustatyti 48 pažeidimai. Tokį nemažą nustatytų pažeidimų skaičių galima tiesiogiai sieti su šiais metais VTPSI įvykusiai pokyčiais. Reorganizavus struktūrą pagerėjo įstaigos teikiamų paslaugų kokybė, įskaitant ir SLD patikrinimus. Kitas svarbus faktorius – Inspekcijos rizikos valdymo informacinės sistemos (RVIS) galimybė automatiškai generuoti patikrinimų sąrašus.

„Inspekcija atlieka planinius ir neplaninius SLD patikrinimus. Neplaniniai dažniausiai atliekami pagal gautus skundus, o planinių patikrinimų sąrašus sudaro RVIS, kuri automatiškai atrenka rizikingiausius ir visuomenei svarbiausius objektus“, – teigė Inspekcijos vadovė.

Jau greitai visuomenė galės susipažinti su RVIS duomenimis. Anot E. Kuklierienės, duomenų viešinimas sudarys galimybę gyventojams pasirinkti kokybiškas paslaugas teikiančius statybos proceso dalyvius, o vieši sąrašai paskatins nepatikimus subjektus gerinti paslaugų kokybę.

Tačiau tai ne vienintelė naujovė kurią pasiūlys VTPSI. Nuo 2018 metų sausio mėnesio per informacinę sistemą „Infostatyba“ bus galima peržiūrėti išduoto statybą leidžiančio dokumento duomenis (be asmens duomenų): atsisiųsti statybos projekto architektūrinės ir sklypo sutvarkymo dalis; susipažinti su visa projekto derinimo eiga (pritarimais/nepritarimų motyvais) su projektus tikrinančiomis institucijomis.

Gyventojai galės sužinoti apie šalia jų namų planuojamas statybas. Taip pat asmuo, planuodamas statyti būstą, „Infostatyboje“ ras informacijos apie rūpimoje teritorijoje nustatytus apribojimus. Aplinkos viceministrė Rėda Brandišauskienė mano, kad visuomenės įtraukimas jau į ankstyvąjį statybos proceso etapą – itin teigiamas dalykas, nes tokiu atveju yra galimybė ginčyti sprendimus anksčiau, nei statybos darbai įsibėgės.

Tikslas – įtraukti visuomenę

„Planuojamomis prevencijos priemonėmis siekiama atviros, atsakingos, sąmoningos ir netoleruojančios pažeidimų ir korupcijos visuomenės, aktyvių bendruomenių formavimosi, vystymosi bei efektyvesnio viešojo intereso apsaugos mechanizmo sukūrimo. Tikslas – įtraukti visuomenę ir bendruomenes į sprendimų priėmimo procesus teritorijų planavimo ir statybos srityse, užkardyti tolesnius pažeidimus ir tokiu būdu išvengti aplinkai padaromos žalos“, – teigė viceministrė.

VTPSI duomenimis, daugumoje savivaldybių neteisėtai išduotų SLD skaičius nuo visų patikrintų statybos leidimų sudaro nuo 0,6 iki 4 proc., bet kai kurios savivaldybės išsiskiria dideliu nustatytų pažeidimų skaičiumi, tai – Vilniaus (29,6 proc.) ir Palangos (19,1 proc.). Ateityje VTPSI interneto svetainėje gyventojai turės galimybę įvertinti kiekvieną savivaldybę bendrame Lietuvos kontekste pagal neteisėtai išduotus SLD.

Per šių metų tris ketvirčius suteikta daugiau nei 16 000 konsultacijų fiziniams ir juridiniams asmenims, t. y. tiek, kiek suteikta per visus 2016 metus.

Statybunaujienos.ltStatybos inspekcija informuoja

nuotrauka
2023-06-05 06:41
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas gegužę atmetė UAB „Zarasų projektas“ apeliacinį skundą ir paliko galioti Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimą, kuriuo panaikintas Vilniaus savivaldybės administracijos išduoto statybos leidimo (SLD) statyti daugiabutį gyvenamąjį namą, atra...
nuotrauka
2023-06-05 06:22
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) gauto skundo dėl galimai neteisėtai pastatytos tvoros su atramine sienele pagrindu atliko faktinių duomenų patikrinimą Šiauliuose, Ginkūnų g. Patikrinimo metu išaiškinta ir daugiau šiurkščių pažei...
nuotrauka
2023-05-30 15:26
KLAUSIMAS. Kokiu atstumu nuo sklypo ribų gali būti pastatyti pastatai, sodinami medžiai? Ar galima apskųsti gretimo sklypo savininkus, kai statiniai pastatyti apie 1983 m.?
nuotrauka
2023-05-25 09:18
Didelio visuomenės susidomėjimo sulaukęs bylos nagrinėjimas dėl neteisėtai Kauno miesto savivaldybės administracijos išduoto statybą leidžiančio dokumento (SLD) statomam šešių aukštų pastatui Žaliakalnyje, Č. Sasnausko g. 23, Kaune, baigtas. UAB „Juice & water group“ neįvykdžius Kauno apygardos teis...
nuotrauka
2023-05-24 08:45
KLAUSIMAS. Skaitytojas teiraujasi, ar galima pakeisti virtuvės vietą, ją perkeliant į svetainę. Butas yra daugiabučio namo viršutiniame aukšte. Ar tokiam pakeitimui reikalingas kaimynų sutikimas?
nuotrauka
2023-05-23 12:04
Detaliuosiuose planuose (arba vietovės lygmens bendruosiuose planuose, kuriuose nustatomas detaliųjų planų teritorijos naudojimo reglamentas) nustatytus kai kuriuos sprendinius galima koreguoti nevykdant visų teritorijų planavimo proceso etapų procedūrų. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos i...
nuotrauka
2023-05-16 12:36
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) turi keletą patarimų, palengvinsiančių supratimą apie tai, ką būtina žinoti norintiems keisti vienbučio gyvenamojo namo stogo dangą.
nuotrauka
2023-05-11 10:18
Keletą dešimtmečių stovintys apgriuvę vandens bokštai, apleistos fermos ar pastatai ne tik gadina estetinį vaizdą, bet ir kelia pavojų žmonių sveikatai, gyvybei bei teršia aplinką. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) informuoja, kas...
nuotrauka
2023-05-04 10:40
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) skelbia ekspertizės įmonių, teikiančių deklaracijų apie statybos užbaigimą (deklaracija) tvirtinimo ir pažymų apie statinio statybą be nukrypimų nuo esminių statinio projekto sprendinių (pažyma) t...
nuotrauka
2023-05-04 09:48
Vakar, gegužės 3 d., Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) viršininko įsakymu sudaryta Avarijos tyrimo komisija, kuri tirs, dėl kokių priežasčių gegužės 2 d. Akmenės rajone vėjo jėgainių parke nuvirto vienas iš UAB „Enefit Green“ st...
nuotrauka
2023-05-01 19:49
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) informuoja, kokie Statybos įstatymo teisinio reglamentavimo pokyčiai įsigalioja nuo 2023-05-01.
nuotrauka
2023-04-26 08:00
Statinio griovimas Statybos įstatyme apibūdinamas kaip viena iš statybos rūšių, todėl Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) pataria, kokiais teisės aktais reikėtų vadovautis ir kuriais atvejais griovimo darbų vykdymui prireiks statybą...
nuotrauka
2023-04-21 05:57
Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pakeitimo įstatymas, taip vadinamasis „Proveržio paketas“ nepanaikino teritorijų planavimo dokumentuose numatytų atsinaujinančių išteklių energetikos objektų plėtros sprendinių. Štai, ką svarbu žinoti.
nuotrauka
2023-04-17 13:53
A. Meškinio (Kleboniškio) tilto avarijos tyrimo komisija baigė avarijos tyrimą ir nustatė, kad statinio avariją lėmė kelios priežastys: tilto ardymo technologijos pažeidimas, nepakankamas armatūros kiekis atramų lūžio vietoje bei netinkamas statybos dalyvių pareigų vykdymas ir statybos darbų įformin...
nuotrauka
2023-04-13 19:42
Gyventojai, norintys pasistatyti nedidelį gyvenamąjį namą ar ūkinės paskirties statinį, neretai kreipiasi į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) klausdami, ar planuojamam statyti pastatui privaloma gauti statybą leidžiantį dokumentą ...
nuotrauka
2023-04-11 06:40
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), sulaukusi pranešimo apie galimai neteisėtas statybas Liepos 6-osios g., Padainupio k., Alšėnų sen., Kauno rajono savivaldybėje, atliko patikrinimą. Nustatyta, kad statytojas, 11–os gyvenamųjų nam...
nuotrauka
2023-04-06 08:45
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), gavusi informacijos, kad Vilniuje, Grinapolio g., statybos vykdomos neturint statybas leidžiančių dokumentų (SLD), atliko patikrinimą vietoje ir nustatė grubių pažeidimų.
nuotrauka
2023-04-06 08:30
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), vos prieš keletą mėnesių nustačiusi, kad statytojas KŪB „Diamona Baltic Development Polocko“ Polocko g. 25, Vilniuje, daugiabutį gyvenamąjį namą stato pažeisdamas esminius statinio projekto spren...
nuotrauka
2023-03-31 10:21
Vilniaus apygardos teismas kovo 21 d. nutartimi atmetė uždarosios akcinės bendrovės „Oskierkų rūmai“ apeliacinį skundą ir paliko galioti Vilniaus miesto apylinkės teismo sprendimą, kuriuo buvo nuspręsta, kad Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (Statybo...
nuotrauka
2023-03-27 07:14
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), gavusi skundą, atliko patikrinimą ir nustatė, kad ypatingosios kategorijos sandėliavimo paskirties pastatas (sandėlis) Šiauliuose, Metalistų g., pastatytas savavališkai.

Statybunaujienos.lt » Statybos inspekcija informuoja