2022 rugpjūčio 19 d. penktadienis, 6:01
Reklama  |  facebook

Lietuvos ūkio rizikingumas auga, o pasaulio ekonomikai gresia recesija

2022-06-27 16:51
Lietuvos ekonomikai artimiausiu metu iškils daugiau grėsmių, todėl jos rizikingumas auga, konstatuoja tarptautinė rizikos valdymo bendrovė „Coface“. Naujausiame ekonominiame tyrime* „Barometer Q2 2022“ teigiama, kad užsitęsęs Rusijos karas prieš Ukrainą daugeliui Europos šalių ūkių sukels naujų iššūkių, todėl iš 19 šalių, kurių rizikingumas auga, net 16 yra Europos valstybės. Tik farmacijos sektoriui toliau priskiriama žemiausia rizika, o statybos, transporto, tekstilės ir drabužių pramonių rizikingumas Vidurio ir Rytų Europoje nuo šiol įvardinamas kaip „labai aukštas“.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
Coface Baltics Services, UAB
Lietuvos ekonomikos įvertį artimiausiam laikotarpiui „Coface“ pablogino nuo A3 iki A4; toks pats įvertis suteiktas ir kaimyninei Latvijai. Tarp Baltijos šalių tik Estija išsiskiria aukštesniu A2 įverčiu, nors ir jis buvo sumažintas nuo anksčiau priskirto А1.

Tik dvi pasaulio šalys naujausiame „Coface“ tyrime sulaukė aukštesnio įverčio, nei turėjo anksčiau – tai Angola ir Brazilija. Iš devyniolikos pasaulio šalių, kurioms „Coface“ sumažino įverčius, net 16 šalių yra iš Europos – tai Airija, Austrija, Belgija, Čekija, Estija, Ispanija, Jungtinė Karalystė, Latvija, Lenkija, Lietuva, Portugalija, Prancūzija, Serbija, Slovakija, Vengrija ir Vokietija.

Į grupę, kurioje visos šalys gavo A4 įvertį, rašoma pranešime, kartu su Lietuva pateko Airija, Čekija, Jungtinė Karalystė, Latvija, Lenkija, Vengrija ir Slovakija. Šiai grupei dar ankstesniame tyrime buvo priskirta ir Italija, kurios įvertis liko nepakitęs. Europoje blogiausiu C įverčiu išsiskiria Serbija, patekusi į aukšto rizikingumo šalių grupę.

Geresnį nei Lietuvos – А3 įvertį – gavo Estija, taip pat Austrija, Belgija, Ispanija, Portugalija Prancūzija ir Vokietija, nors visos šalys prieš tai turėjo geresnį A2 įvertį.

Aukštas rizikingumas priskirtas statybų, transporto, tekstilės ir drabužių pramonėms

Iš 13 pramonės sektorių, apžvelgiamų „Coface“ tyrime, vienintelis farmacijos sektorius Vidurio ir Rytų Europoje vertinamas kaip turintis žemą riziką. Vidutinei rizikos grupei priskiriami žemės ūkio, energetikos, informacinių ir ryšio technologijų (IRT), taip pat popieriaus ir mažmeninės prekybos sektoriai. Penkių sektorių vertinimai pabloginti, todėl nuo šiol chemijos, metalo ir medienos sektoriai išskiriami kaip turintys aukštą riziką, o transporto, statybos, taip pat tekstilės ir drabužių pramonės priskirtos prie aukščiausios rizikos grupės. Daugumos veiklos sektorių įverčių pabloginimą nulėmė tai, kad jų veikla itin priklauso nuo energijos vartojimo, o augančios energijos kainos smarkiai didina sąnaudas.

Griežtėjant kreditavimo sąlygoms, statybų sektorius atrodo kaip vienas iš labiausiai pažeidžiamų. Prognozuojama, kad didėjančios skolinimosi išlaidos paveiks būsto rinką ir, galiausiai, viso statybos sektoriaus veiklą. Tai jau pastebima JAV, kur būsto pardavimai šiuo metu sparčiai mažėja.

„Coface“ tyrime taip pat akcentuojama, kad didžiausią įtaką prastėjančioms Europos ekonomikų perspektyvoms daro užsitęsęs Rusijos karas prieš Ukrainą. Po pandemijos nespėję atsigauti gamybos sektoriai dabar turi atremti naujus iššūkius, ir šių veiksnių visuma verčia daryti liūdnas prognozes apie artėjančią recesiją. Dar prieš keletą savaičių labiausiai tikėtinu scenarijumi atrodė stagfliacija, pasižyminti aukšta infliacija ir augančiu nedarbo lygiu. Tačiau dabar, kai centriniai bankai vienas po kito kelia palūkanų normas, vis daugiau rodiklių liudija, kad Europos ekonomika gali patirti recesiją, o labiausiai ji tikėtina išsivysčiusios ekonomikos šalyse.

Lėtėja didžiausių šalių ūkių augimas

I ketvirčio augimo rezultatai daugumoje išsivysčiusių šalių buvo mažesni nei prognozuota. Be to, antrą ketvirtį iš eilės euro zonos bendrasis vidaus produktas (BVP) augo labai silpnai, o Prancūzijoje jis net 0,2 proc. sumažėjo. Šį mažėjimą lėmė vangesnis namų ūkių vartojimas, kuriam įtakos turėjo vis mažėjanti gyventojų perkamoji galia. Jungtinėse Amerikos Valstijose vartojimo aktyvumas taip pat mažėjo dėl slopstančios užsienio prekybos ir sunkumų, susijusių su atsargų papildymu gamybos sektoriuje. „Coface“ tyrime akcentuojama, kad išvardintų veiksnių visuma kelia vis didesnį nerimą, nes karo Ukrainoje ekonominiai padariniai dar tik pradėjo reikštis.

Nors pastaruoju metu žaliavų kainos stabilizavosi, jos išlieka labai aukštos. Pavyzdžiui, naftos kainos nuo karo pradžios taip ir nenukrito žemiau 98 JAV dolerių už barelį, nes baimė dėl galimų tiekimo trikdžių išlieka itin didelė. Šios aplinkybės, kaip rašoma pranešime, yra palankios žaliavų, ypač naftos, eksportuotojams.

Centriniai bankai recesiją pasirenka kaip mažesnį blogį

Europos Centrinis bankas (ECB), sekdamas FED ir Anglijos banko pavyzdžiais, palaipsniui sugriežtino savo poziciją ir iš anksto pranešė apie būsimą palūkanų normų didinimą. Pasak „Coface“ ekspertų, tai greičiausiai taps ekonomikos lėtėjimo priežastimi, taip pat augins baimes dėl naujos Europos valstybių skolų krizės.

Griežtėjant kreditavimo sąlygoms, statybų sektorius atrodo kaip vienas iš labiausiai pažeidžiamų. Prognozuojama, kad didėjančios skolinimosi išlaidos paveiks būsto rinką ir, galiausiai, viso statybos sektoriaus veiklą. Tai jau pastebima JAV, kur būsto pardavimai šiuo metu sparčiai mažėja.

Sparčiai blogėjant ekonominei ir finansinei aplinkai, „Coface" sumažino 16 Europos žemyno šalių reitingus. Ekspertų vertinimu, per ateinančius 18 mėnesių numatomas reikšmingas ekonomikos sulėtėjimas, dėl kurio infliacija po truputį mažės. „Coface“ prognozėmis, ypač prastos perspektyvos numatomos išsivysčiusioms šalims. Daug ženklų rodo, kad norėdami pažaboti infliaciją centriniai bankai yra linkę stumti ekonomiką į recesiją. Tikėtina, kad taip siekiama patirti mažesnį neigiamą poveikį, nei tas, kuris grėstų toliau augant infliacijai. Pagrindine rizika įvardinamas besitęsiantis žaliavų trūkumas, dėl kurio gamybos sektorius toliau jaučia įtampą, o infliacija nesiliauja augusi.
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2022-08-18 15:21
UAB „Perlas energija“ pranešus apie veiklos sustabdymą, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) pradeda bendrovės patikrinimą. Jo metu VERT sieks įvertinti nepriklausomo elektros energijos tiekimo veiklos stabdymo pagrįstumą vartotojų, su kuriais buvo sudarytos elektros energijos tiekimo su...
nuotrauka
2022-08-18 15:00
Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus (VIGS) prokurorai teismui pateikė ieškinį dėl penkių žemės sklypų Druskininkų savivaldybėje pirkimo-pardavimo sandorių panaikinimo. Surinktais duomenimis, žemę galimai neteisėtai įgijo Rusijos piliečiai.
nuotrauka
2022-08-17 15:57
Netolimoje ateityje Klaipėdą ir Nidą galėtų sujungti naujas keleivinis maršrutas – elektra varomo katerio linija. Ieškoti galimybių įsigyti elektrinį katerį įmonei „Smiltynės perkėla“ pasiūlyta Neringos savivaldybės tarybos posėdyje su Susisiekimo ministerijos ir Lietuvos automobilių kelių direkcijo...
nuotrauka
2022-08-17 14:34
Rugpjūčio 17 d. Vyriausybė pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuotiems viešuosius pirkimus reguliuojančių įstatymų pakeitimams, kuriais siekiama daugiau lankstumo, pasitikėjimo pirkimo dalyviais, mažesnės administracinės naštos, kad pirkimų vykdytojams būtų sudarytos geresnės sąlygos ...
nuotrauka
2022-08-17 14:27
Trijų didžiausių Lietuvos miestų vandentvarkos įmonės, šią vasarą pirmą kartą įgyvendinusios bendrą vandenį iš čiaupo gerti skatinančią kampaniją, sutelks savo jėgas ir patirtį tolesniam sektoriaus stiprinimui. Tuo užsiims naujai įsteigta Atsakinga vandentvarkos asociacija „Vandens jėga“.
nuotrauka
2022-08-17 14:11
Lietuvos ir Latvijos pasienyje planuojamas statyti vėjo elektrinių parkas domina ir Latvijos institucijas bei visuomenę. Antradienį, rugpjūčio 16 d., vykusių tarpvalstybinių konsultacijų metu aptartas planuojamų statyti vėjo elektrinių poveikis aplinkai.
nuotrauka
2022-08-17 13:58
Pirmojo ir antrojo š. m. ketvirčių pramonės lūkesčiai rodo viltis nuosaikiam augimui. Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) pristatomas Lietuvos pramonės lūkesčių indeksas fiksuojamas tame pačiame lygyje, kur buvo 2020 m. pradžioje prieš prasidedant COVID-19 pandemijai bei tų pačių metų III ket...
nuotrauka
2022-08-17 09:28
Būsto paskolą planuojantys imti gyventojai visada skatinami kruopščiai pasiruošti laukiančioms procedūroms, tarp jų – ir atitinkamų formų pildymui bei reikiamų dokumentų pateikimui. „Luminor“ būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė pasakoja, į ką reikėtų atkreipti dėmesį ruošiantis imti būst...
nuotrauka
2022-08-17 09:06
VERT turimais rugpjūčio 16 d. duomenimis, su UAB „Perlas energija“ yra sudarę sutartį 75 346 tūkst. vartotojų, kuriems šiuo metu yra užtikrinamas visuomeninis elektros energijos tiekimas.
nuotrauka
2022-08-17 08:19
Aplinkos ministerijos sprendimai per pirmuosius 2022 m. šešis mėnesius padėjo verslui sutaupyti 3,4 mln. eurų. Tai sudaro 34,98 proc. visos per 2022 m. I pusmetį šalyje sumažintos administracinės naštos. Aplinkos ministerija priėmė 18 teisės aktų, kurie darė įtaką pokyčiui, ir net 13 iš jų administr...
nuotrauka
2022-08-17 07:17
Advokatų kontora „TGS Baltic“ apgynė savo kliento Vilniaus kogeneracinės jėgainės (VKJ) interesus ir laimėjo bylą Stokholmo arbitraže. Teismas nusprendė, kad jėgainės biokuro bloko statybos vėluoja dėl rangovo kaltės.
nuotrauka
2022-08-16 16:20,      papildyta 2022-08-17 09:10, Kaip elgtis toliau?
Šiandien, rugpjūčio 16 d., Seime skubiai surengtame neeiliniame posėdyje apsvarstytas parlamentinės kontrolės klausimas „Dėl situacijos nepriklausomų elektros energijos tiekėjų rinkoje“.
nuotrauka
2022-08-16 14:15
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), antikorupciniu požiūriu įvertinusi Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymą, reglamentuojantį savivaldybės būsto ir pagalbinio ūkio paskirties pastatų pardavimą, nustatė, kad jį taikant yra galimybės savivaldybės nekilnojamąjį turtą parduoti neskaidriai, taip ...
nuotrauka
2022-08-16 09:33
Perkančiosios organizacijos, siekdamos pasirinkti optimaliausią viešojo pirkimo strategiją, nepelnytai pamiršta galimybę dviem ar daugiau perkančiųjų organizacijų viešojo pirkimo būdu įsigyti reikiamų prekių, paslaugų ar darbų atliekant bendrus pirkimus.
nuotrauka
2022-08-16 09:25
Birželį šalyje atlikta statybos darbų už 398,5 mln. EUR to meto kainomis. Pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, tai yra 1,7 proc. palyginamosiomis kainomis mažiau nei gegužės mėnesį (nepašalinus – 0,2 proc.).
nuotrauka
2022-08-13 09:00
Nors nekilnojamojo turto ekspertai jau prognozuoja NT rinkos kritimą, antrąjį šių metų ketvirtį „Luminor“ bankas ir toliau stebėjo augimą būsto paskolų srityje. Balandį-birželį padidėjo tiek bendra būstui įsigyti paskolintų pinigų suma, tiek vidutinė būsto paskola.
nuotrauka
2022-08-12 11:01
Kultūros ministerija kartu su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos pristato interaktyvų kultūros paveldo objektų, kurie bus pradėti tvarkyti pagal Nekilnojamųjų kultūros vertybių tvarkybos darbų (paveldotvarkos) finansavimo 2022–2024 metų programą, žemėlapį.
nuotrauka
2022-08-12 10:47
Oficialu: parengti Nemuno krantus jungiančio tilto projektiniai pasiūlymai. 258 metrų ilgio pėsčiųjų ir dviratininkų tiltas ne tik pagerins susisiekimą, bet ir taps nauju traukos centru. Iš čia atsivers 360 laipsnių miesto panoramos. Tilto prieigose ir prie vandens kuriamos laisvalaikio erdvės. Tiki...
nuotrauka
2022-08-12 09:28
2022 m. antrąjį ketvirtį baigta statyti 2 493 nauji gyvenamieji ir negyvenamieji pastatai, tai 47,1 proc. daugiau nei 2021 m. atitinkamą ketvirtį.
nuotrauka
2022-08-10 10:00
Pastarieji du vasaros mėnesiai – pragaištingi. Vien per šių metų liepos ir rugpjūčio mėn. įvyko keli tragedija pasibaigę nelaimingi atsitikimai darbe. Neužtikrinus darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų dėl elektros srovės poveikio žuvo 3 darbuotojai.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos