2023 gruodžio 9 d. šeštadienis, 13:55
Reklama  |  facebook

Mokslininkai: statybų ir architektūros sektorius neišvengiamai turi skaitmenizuotis

2018-09-27 10:51
Statybos sektorius negali atsilikti ir privalo aktyviai ruoštis skaitmenizavimui, kuris keičia tiek projektavimą, tiek ir architektūros bei mokslinių tyrimų sritį. „Mūsų gyvenimo kokybė labai priklauso nuo pastatų, kuriuose dirbame, gyvename ir leidžiame laiką. Tad neabejotinai verta investuoti į skaitmenizavimo galimybes, užtikrinant statinių kokybę, ir ne tik projektavimo, statymo, bet ir jų naudojimo etapuose“, – tikina Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto (KTU SAF) Studijų prodekanas dr. Darius Pupeikis.
nuotrauka
Jau šeštą kartą KTU SAF organizavo tarptautinę mokslinę konferenciją „Advanced Construction 2018“. KTU nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),
Tokios mintys nuolat kartojosi jau šeštą kartą KTU SAF organizuotoje tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Advanced Construction 2018“.

Atidarymo kalboje KTU SAF dekanas Andrius Jurelionis atkreipė dėmesį, kad kaip tik šiemet Europoje minimi statybos inžinierių metai ir tikimasi, kad ši konferencija paskatins mokslininkus bei inžinierius glaudžiau bendradarbiauti, atkreips dėmesį į mokslininkų pasiekimus bei mūsų laukiantį proveržį šioje srityje.

Lietuvos statybos inžinierių sąjungos prezidentas dr. Vincentas Vytis Stragys priminė, kad būtent prieš šimtą metų Kaune buvo įkurta pirmoji statybos inžinierius vienijanti sąjunga, kuri išgyvenusi įvairius pokyčius sėkmingai gyvuoja ir šiandien.

jau šeštą kartą KTU SAF organizuotoje tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Advanced Construction 2018“„Smagu, kad šis renginys organizuojamas būtent Kaune, kuris yra tarsi statybos inžinerijos židinys. Mokslo ir verslo bendradarbiavimas, ypač tarptautinėje erdvėje yra labai sveikintinas. Tad džiugu, kad „Advanced Construction 2018“ konferencija yra įtraukta tarp 22 Europos renginių, skirtų statybos inžinierių metams“, – pasakojo V. V. Stragys.

Kyla įvairūs klausimai

Plenarinėje sesijoje buvo paliestos trys svarbiausios temos, kurios, pasak KTU SAF mokslo prodekanės dr. Danutės Vaičiukynienės, atskleidžia dabartinius šio sektoriaus iššūkius.

„Šioje sesijoje norėjome trimis pranešimais atskleisti vienas svarbiausių šios srities problemų ir tendencijų, t. y. statybų skaitmenizavimą bei šios srities specialistų paruošimą, naujų betono ir konstrukcinių medžiagų atradimus bei tyrimus. Tai yra mūsų sektoriaus ir mokslo ateitis, kuriai skiriame vis daugiau dėmesio“, – pasakojo mokslininkė.

andrius jurelionis

Nuotraukoje – KTU SAF dekanas Andrius Jurelionis

Tuo tarpu D. Pupeikis savo pranešime apžvelgė statinio informacinio modeliavimo (angl. Building Information Modeling, BIM) diegimo aukštajame moksle iššūkius. 

„Mūsų gyvenimo kokybė labai priklauso nuo pastatų, kuriuose dirbame, gyvename ir leidžiame laiką. Tad neabejotinai verta investuoti į skaitmenizavimo galimybes, užtikrinant statinių kokybę, ir ne tik projektavimo, statymo, bet ir jų naudojimo etapuose“, – teigė jis.

Pasak mokslininko, BIM didžiausia vertė gaunama tada, kai skaitmenizuojamas visas statinio gyvavimo ciklas: planavimas, projektavimas, statyba ir naudojimas. Kuriamos informacijos vertė auga, „augant“ statinio gyvavimo ciklo etapams.

„Tam reikia daugybės skirtingų specialistų: architektų, konstruktorių, inžinierių, projekto vadovų ir tai nėra tik 3D modelio kūrimas, kuri būtų galima įvardinti kaip itin mažą BIM proceso dalelytę. Svarbu pasiruošti ateinančioms inovacijoms į statybų sektorių, kurios jaučiamos globaliai: ES BIM strategija, privalomumas viešo sektoriaus statiniams ir kitos iniciatyvos.“, – atskleidė D. Pupeikis.

Naujos galimybės laukia pripažinimo

Visai kitą temą – naujųjų medžiagų, nano ir mikro silicio komponentų poveikį betonui, jo stiprumui, atsparumui ir kitoms savybėms – palietė konferencijos svečias iš Kinijos – Pui-Lam Ng. Anot mokslininko, naujos gamybos galimybės, kompiuteriniai skaičiavimai atveria kelius į naujų medžiagų bandymus, kurios gali gerokai paveikti mūsų statinių konstrukcijas, išvaizdą ir galimybes. Tiesa, kol kas dar dauguma šių naujųjų medžiagų yra ganėtinai brangios ir laukia proveržio jų gamyboje. 

Plenarinę sesiją užbaigė kompiuterinėmis programomis kuriamos parametrinės architektūros tyrėjas iš Meksikos Monterėjaus universiteto – Arne Riekstins, pristatydamas kompiuterinių programų atneštas galimybes architektūrai ir projektavimo procesus keičiančias technologijas. Arne taip pat papasakojo kaip į mokymosi programas ir architektų darbą integruoja papildytos realybės (angl. augmented reality) procesus ir juos derina su tradiciniais projektavimo būdais.

Konferencijoje iš viso buvo pristatyti 42 tyrimai, kuriuos ruošė ir pristatė mokslininkai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos, Estijos, Lenkijos, Kinijos, Italijos bei Meksikos. Konferencijoje aptarti tyrimai, susiję su architektūros, statinio informacinio modeliavimo, statybinių medžiagų bei konstrukcijų temomis. 

Kita „Advanced Construction“ konferencija planuojama 2020 metais.
Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-12-08 10:59
Vienos didžiausių Lietuvoje kelių tiesimo bendrovių UAB „Fegda“ generaliniu direktoriumi paskirtas Jonas Jablonskis. Iki šiol ir UAB „Fegda“, ir UAB „Fegda grupė“ vadovavęs Gediminas Gribulis tęsia darbą kaip įmonių grupės generalinis direktorius ir toliau koncentruosis ties strateginiais įmonių gru...
nuotrauka
2023-12-08 10:50
90 proc. vadovų mano, kad tvarumas yra svarbus, tačiau tvarumo strategiją turi vos 60 proc. įmonių. Anot „Deloitte“, įtraukią kultūrą turinčios įmonės yra 27 proc. pelningesnės ir 22 proc. produktyvesnės. Tad kodėl kone pusė organizacijų vis dar atidėlioja tvarumo strategijos kūrimą ir integravimą?
nuotrauka
2023-12-08 09:41
Per sausį-lapkritį šiemet Lietuvoje buvo įsteigta 14681 nauja įmonė, bankrutavo 872. Daugiausia naujų bendrovių sukuriama paslaugų, prekybos ir statybų sektoriuose. 22 proc. visų bankrutavusių įmonių yra statybų bendrovės. Naujų įmonių vadovų kreditingumo analizė parodė, kad beveik 800 iš jų yra asm...
nuotrauka
2023-12-07 14:28
2023 metams artėjant į pabaigą šalies nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkoje dar labiau įsivyravo pasyvios nuotaikos. Įregistruotus NT sandorius analizuojančio Registrų centro analitikų teigimu, mažėjantis NT sandorių skaičius atspindi šalyje vyraujančias makroekonomines tendencijas ir gyventojų ...
nuotrauka
2023-12-06 10:51
Profesinio mokymo įstaigų ir verslo bendradarbiavimas, rodos, yra neišvengiamas – kasmet darbo rinką papildo apie 20 tūkst. naujų specialistų, kurie iki tol išbando savo jėgas praktikos ar pameistrystės metu. Vis dėlto, tik trečdalis šalies įmonių noriai ir aktyviai bendradarbiauja su profesinio mok...
nuotrauka
2023-12-06 10:27
Nestandartinių inžinerinių įrenginių ir mechanizmų projektavimo bei gamybos įmonė „Arginta Engineering" plečiasi ir ieško net 50 naujų darbuotojų. „Į naują gamyklą Panevėžyje investavome daugiau nei 8 mln. eurų. O per pastaruosius dvejus metus mūsų komanda Lietuvoje papildė daugiau nei 100 naujų spe...
nuotrauka
2023-12-05 12:40
Šiandien, gruodžio 5-ąją, parašus ant bendradarbiavimo sutarties padėjo Kauno technologijos universiteto (KTU) rektorius Eugenijus Valatka ir Lietuvos futbolo federacijos (LFF) prezidentas Edgaras Stankevičiaus.
nuotrauka
2023-12-01 14:09
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų lapkričio mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduotas 171 naujas būstas ir fiksuota 15 sutarčių nutraukimų. Iš visų praėjusį mėnesį parduotų būstų 30 buvo rezervuoti ankstesniais mėnesiais, o į lapkričio statistiką įtraukti ...
nuotrauka
2023-12-01 10:07
Sostinės Savanorių prospekte esančiame sklype simboliniu kapsulės įkasimu pradedamos pirmųjų socialinių dirbtuvių ir dienos užimtumo centro statybos. Juose intelekto ar psichosocialinę negalią turintys žmonės vykdys socialinį verslą: daigins augalus, gamins biohumusą, lies žvakes, megs šviesą atspin...
nuotrauka
2023-11-30 09:55
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos (KPD) įgyvendina projektą „Kultūros paveldo informacinių sistemų konsolidavimas ir modernizavimas“.
nuotrauka
2023-11-29 12:41
Kultūros infrastruktūros objektų savininkai ir valdytojai kviečiami teikti projektų įgyvendinimo planus ir pretenduoti į paramą objektui atnaujinti.
nuotrauka
2023-11-28 12:23
Tęsdamas ilgalaikį bendradarbiavimą, „Luminor" bankas suteikė 10,4 mln. eurų ilgalaikę paskolą vienai didžiausių nekilnojamojo turto plėtotojų Baltijos šalyse „Sirin Development", plėtojančiai A klasės logistikos parką „Rumbula" Rygoje. Projektas buvo įgyvendinamas keliais etapais – ketvirtasis 28 t...
nuotrauka
2023-11-28 11:58
Neseniai užbaigtas, daugiau nei 6 mln. eurų kainavęs naujausias Kauno technologijos universiteto (KTU) projektas – tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. Mokslininkų poreikius atliepiančios aukšto lygio laboratorijos, poilsio ir susitikimų erdvės bei įvairūs technologiniai spr...
nuotrauka
2023-11-27 10:01
Sąnaudų požiūriu gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba nuo šių metų rugsėjo mėnesio atpigo po 0,5 proc., o pastatų remontas – 0,4 proc.
nuotrauka
2023-11-27 09:28
Daugiau nei ketvirtį amžiaus – nuo 1996 metų Vilniaus miestą planavusi ir jo skaitmenizavimo procesus vysčiusi bendrovė „Vilniaus planas“ keičia vizualinį identitetą – nuo šiol ji tampa „ID Vilnius“.
nuotrauka
2023-11-24 16:17
Tarptautinis Šiaulių oro uostas šią savaitę paskelbė turimo paskutinio laisvo žemės sklypo aukcioną, kuris įvyks gruodžio 18 d. Į jį tikimasi pritraukti logistikos ar sandėliavimo veikla užsiimantį investuotoją. Oro uosto vadovė Aurelija Kuezada teigia, kad atsižvelgiant į oro uostų specifiką, tokia...
nuotrauka
2023-11-24 09:56
Didžiausias Baltijos šalyse privataus kapitalo fondų valdytojas „BaltCap" nutraukė sutartį su fondo „BaltCap Infrastructure Fund" (BInF) partneriu Šarūnu Stepukoniu ir kreipėsi į teisėsaugą po to, kai BInF finansų direktoriai nustatė veiklos pažeidimų tvarkant jo vadovaujamo fondo finansus. Vadovav...
nuotrauka
2023-11-24 09:35
„Ruukki Construction“, priklausanti „SSAB“ grupei, statybos bendrovė „Peab“ bei nekilnojamojo turto bendrovė „Wihlborgs“ Lunde (Švedija) pristato pirmąjį pasaulyje pastatą, kurio statyboms buvo naudojamas plienas, pagamintas nenaudojant iškastinio kuro. Pastato sienų ir stogo konstrukcijas suprojekt...
nuotrauka
2023-11-24 07:56
Statyba paprastai orientuota į žmogų. Statybos ir rekonstravimo darbai Lietuvos zoologijos sode Kaune įvedė dar vieną, patį svarbiausią šiame objekte elementą – gyvūnus. Tad įmonei STATYBOS RITMAS, šio projekto generaliniam rangovui, teko įgyvendinti netradicinį projektą.
nuotrauka
2023-11-23 13:28
Vievyje oficialiai atidaryti senjorų globos namai „Gemma" Vievio namai, kuriuose jau apsigyveno pirmieji senjorai. Tarp jų – ir Amerikos lietuvė, atvykusi tiesiai iš oro uosto. Kone 5 tūkst. kv. m ploto komplekse galės apsigyventi 160 senjorų.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas