2025 m. liepos 6 d. sekmadienis, 16:09:53
Reklama  |  facebook

Mokslininkas apie dirbtinį intelektą: „žmonijai negresia likti be darbo“

2025-01-23 10:03
Šiandien jau darosi sunku išvengti diskusijų apie dirbtinio intelekto (DI) taikymą bet kurioje srityje – nuo išpopuliarėjimo šuolio 2023 m., kasmet jo naudojimas tik auga. Vieniems DI praverčia, kai reikia greitai atlikti asmenines užduotis, pavyzdžiui, susiplanuoti kelionę, kiti stengiasi šią technologiją pritaikyti darbo užduočių palengvinimui arba procesų optimizavimui, ypač pramonės srityje.
nuotrauka
Prof. dr. Andrius Dzedzickis


Minimos įmonės
VILNIUS TECH / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,
Vis dėlto, kaip ir kiekviena nauja technologija, DI visame pasaulyje taip pat sulaukia nemažai visuomenės priešiškumo, kadangi jo darbas – imituoti žmogaus intelektą, kitaip tariant, atlikti darbą už jį. Tačiau, kaip pasakoja pranešime cituojamas taikomojo dirbtinio intelekto ekspertas VILNIUS TECH prof. dr. Andrius Dzedzickis, žmonės be reikalo baiminasi, jog vieną dieną kompiuteriai ir robotai užkariaus pasaulį arba atims iš jų darbus.

„DI yra geras įrankis sudėtingoms, pasikartojančioms arba itin daug tikslumo reikalaujančioms užduotims atlikti, todėl yra labai reikalingas pramonėje. Dėl to jam nereikia priešintis – reikia jį išnaudoti“, – sako mokslininkas.

Pavel DanilyukPavel Danilyuk nuotr.

Ar įmanoma išsiversti be DI?

VILNIUS TECH profesorius pasakoja, jog DI šiandien naudojamas daugelyje pramonės sričių, pradedant mašinų bei įrenginių gamyba, baigiant žemės ūkiu. Jo pagalba dažniausiai siekiama optimizuoti procesus, didinti efektyvumą ir mažinti sąnaudas.

„Dirbtinis intelektas pramonėje analizuoja įrangos apkrovas, būklės parametrus, numato galimus gedimus dar prieš jiems įvykstant, taip pat aptinka defektus, optimizuoja gamybos linijų efektyvumą taip sumažindamas atliekų kiekį, kontroliuoja prekių ir atsargų paskirstymą, planuoja transporto maršrutus, prognozuoja prekių ar komponentų poreikį. DI paprastai netaikomas tik tose srityse, kur yra technologiniai apribojimai, reguliaciniai barjerai, etiniai klausimai ar tiesiog per mažas poreikis – rankų darbo ir amatų pramonėje, mažos apimties unikalių produktų gamyboje, pavyzdžiui, tradicinių audinių audime“, – vardija prof. dr. A. Dzedzickis.

Be to, DI padeda spręsti iššūkius bei palengvina daugybę užduočių, kurioms atlikti žmonėms prireiktų žymiai daugiau laiko. Pavyzdžiui, žmogui išanalizuoti, suskirstyti ir atrasti dėsningumus tarp tūkstančių duomenų užtruktų mažiausiai keletą dienų, tačiau DI tokią užduotį gali atlikti per keletą minučių. Privalumas ir tas, jog technologija, tikėtina, padarytų mažiau klaidų, o žmogui netektų ilgai sėdėti prie nuobodžios užduoties.

Pritaikytas robotikoje, DI gali padidinti robotų judesių tikslumą. Šiais metais disertaciją apsigynęs VILNIUS TECH mokslininkas dr. Marius Šumanas sukūrė metodą, naudojantį mašininio mokymosi algoritmų kombinaciją. Šis metodas padeda koreguoti roboto judesius taip, kad jie būtų kuo tikslesni ir patikimesni – o tai ypač svarbu pramonės arba medicinos sektoriuose, kadangi mikrometrų lygio tikslumas yra esminis kriterijus.

Pexels nuotr.

Ar DI pakeis žmogų?

Nors DI perima kai kurias žmonių užduotis, tačiau žmonijai negresia likti be darbo. Ši technologija veikia tik esant griežtai apibrėžtoms aplinkos sąlygoms. Nors gali generuoti idėjas bei analizuoti duomenis, tačiau, kaip pasakoja prof. dr. A. Dzedzickis, DI negali pakeisti žmogaus intuicijos, kūrybiškumo ir strateginio mąstymo.

„DI, kaip ir bet kuri kita automatizacijos technologija, keičia darbo rinką, tačiau baimė, jog visi liks be darbų, nėra pagrįsta. Jis gali pakeisti tam tikrus nekvalifikuotus darbininkus, tačiau tuo pačiu sukurs ir naujas darbo vietas bei galimybes. DI – tai įrankis, kuris leidžia žmonėms išplėsti savo galimybes, ir taps mūsų pagalbininku, kaip ir kitos technologijos, bet nepakeis mūsų pačių“, – sako mokslininkas.

Be to, DI sistemų veikimą nuolat prižiūri tos srities specialistai. Priklausomai nuo sistemos tipo, jie kontroliuoja duomenų rinkimą ir apdorojimą, siekiant išvengti klaidingų ar nepilnų duomenų, testuoja algoritmų mokymosi procesą, analizuoja jo priimtus neteisingus sprendimus.

Etikos ir patikimumo klausimas

Kalbant apie DI, vis kyla diskusijų, ar ši technologija yra patikima. Taip yra dėl to, jog kai kurių jo priimtų sprendimų neįmanoma paaiškinti ar nuspėti (ang. black box), arba programa, gavusi užduotį, „ima haliucionuoti“ – pateikti klaidingus rezultatus, kuriais po to vėl ir vėl remiasi, sukurdama neteisingus atsakymus.

Pasak mokslininko, tokios problemos yra labiau būdingos bendriems taikymo atvejams, kai naudojami dideli modeliai bei su gausiais duomenų kiekiais dirbančios sistemos. Tačiau jas taikant jau yra žinoma apie jų trūkumus ar rezultatų nenuspėjamumą.

Dirbtinis intelektas, skirtas darbui pramonėje, kuriamas ir naudojamas kitaip.

„Jeigu kalbame apie prognozavimą ir procesų optimizavimą, tai sprendimas ar rekomendacija turi būti patikrinta, patvirtinta ir tik tuomet taikoma. O jeigu kalbame apie technologinės įrangos valdymą, tai black box arba haliucinacijų klausimai yra mažiau aktualūs dėl to, jog dažniausiai tam yra naudojami kitokie, mažiau globalūs modeliai. Čia black box sprendimai dažniausiai naudojami siekiant apsaugoti intelektinę nuosavybę. Be to, pasitelkiami patikimesni algoritmai, išbandyti su kokybiškais, ribotais duomenimis.

Jei kalbame apie pramonę bei DI algoritmus, kurių veikimas gali būti kritinis įrenginio ar visos sistemos funkcionalumui, jie yra ilgai testuojami įvairiomis sąlygomis, ir diegiami naudojimui tik tada, kai pasiekia statistiškaipatvirtintą priimtiną patikimumo lygį. Pavyzdžiui, jei kalbėtume apie gaminio kokybės kontrolę, tuomet tai būtų 10 ar 100 klaidingai įvertintų gaminių iš 10 000 ar didesnės partijos“, – aiškina prof. dr. A. Dzedzickis.

TED talkOksfordo profesorius Nick Bostrom
pristato superintelekto (sąmoningo DI)
susiformavimo tikimybę.
TED nuotr.
 
Ar DI užvaldys pasaulį?

Šiuo klausimu neretai diskutuoja DI kritikai. Tokį naratyvą mėgsta ir populiariosios kultūros bei sąmokslo teorijų kūrėjai. Mokslininkas tikina, jog tokia baimė – nepagrįsta.

„Tai yra toks pat mitas, kaip ir kiti, su kuriais viena ar kita forma žmonija susiduria nuo pirmosios pramonės revoliucijos, vos tik atsiranda kokia nors sudėtingesnė ar modernesnė technologija. Manau, kad tokie mitai iš dalies yra antropomorfizacijos (sužmoginimo) pasekmė, kai mes sudėtingiems ir nepažįstamiems objektams ar technologijoms priskiriame žmogiškąsias savybes, tuo pačiu tarsi jiems priklijuodami ir savo požiūrį bei mąstymo būdą, neatsižvelgdami į tikruosius jų veikimo principus.

Tačiau DI – tai matematinis algoritmas, skirtas atlikti tam tikras užduotis. Jis nėra savarankiškas, neturi nei jausmų, nei emocijų, nei mistinių tikslų užvaldyti pasaulį. Kur kas didesnis pavojus yra tai, kaip mes, žmonės, sugebėsim jį taikyti, kadangi kaip ir bet kuris kitas įrankis, DI gali būti naudojamas tiek kažką kurti, tiek ir naikinti“, – reziumuoja VILNIUS TECH profesorius dr. Andrius Dzedzickis.
Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:36
Kaune, A. Juozapavičiaus pr. 57, duris atvėrė atnaujintas Turto banko administracinis pastatas, kuriame patogesnėmis darbo sąlygomis jau džiaugiasi 6 valstybės įstaigos. Atlikti darbai leido reikšmingai pagerinti pastato energinį naudingumą nuo F iki A klasės. Teigiami pokyčiai leidžia energijos sąn...
nuotrauka
2025-07-03 09:52
2024-ieji Elinta Charge komandai tapo kryptingo virsmo metais. Reaguodama į rinkos pokyčius ir augančius klientų lūkesčius, įmonė perorientavo pardavimų strategiją, sustiprino fokusą į B2B segmentus ir performavo komandą. Šie sprendimai tapo pagrindu investicijoms į produktų kokybę, sertifikavimą, n...
nuotrauka
2025-07-02 13:13
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) pasirašė 19-ąją stambaus investicinio projekto sutartį su bendrove „Pentasweet“, kuri Vilniuje plėtos gamybos projektą, paremtą pažangiomis biosintezės technologijomis. Įgyvendinant projektą planuojama investuoti 44 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-02 12:07
Vilniaus oro uostas tęsia keleiviams skirtų erdvių modernizavimo darbus – senosiose išvykimo erdvėse prasidėjo pertvarkos. Nuo keleivių atitvertose patalpose vyksta pasiruošimo rekonstrukcijai etapas. Planuojama, kad po maždaug pusantrų metų senoji erdvė pasikeis neatpažįstamai – terminalas taps ne ...
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-02 09:55
2025 m. pirmąjį pusmetį Vilniaus pirminė būsto rinka demonstravo įspūdingą atsigavimą – pardavimų apimtys išaugo daugiau nei dvigubai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Aktyvumas fiksuotas ne tik sostinėje, bet ir Kaune bei Klaipėdoje. Rinkos dalyvės „EIKA Development“, „Citus“ ir „Realco“ v...
nuotrauka
2025-07-02 07:31
Jei esate architektas ar interjero dizaineris ir jaučiate, kad technologijos sparčiai keičia jūsų profesiją, greičiausiai esate susidūrę su klausimu: kaip suspėti su pokyčiais ir tuo pačiu dirbti efektyviau? Šiandien mokymai – tai ne tik naujų mygtukų pažinimas, bet visos darbo kultūros atnaujinimas...
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.
nuotrauka
2025-06-30 09:31
Šiemet prekės ženklą atnaujinusi „PST Group" tęsia strateginius pokyčius: įmonėje įsteigtas Tvarumo skyrius ir paskirtas pirmasis tvarumo vadovas. Anot pranešime cituojamo bendrovės vadovo Tomo Stuko, šis struktūrinis sprendimas atspindi įmonės siekį sistemingai į kasdieninę veiklą integruoti tvarum...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 07:29
Architektų ir interjero dizainerių darbe technologijos vis dažniau tampa nebe pagalbinėmis, o pagrindinėmis darbo priemonėmis. Jos keičia ne tik projektavimo eigą, bet ir pačią profesinę tapatybę. Duomenų analizė, dirbtinio intelekto (DI) įrankiai, CLOUD sprendimai, generatyvinio dizaino algoritmai ...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.
nuotrauka
2025-06-26 07:49
Kompanija PAROC® pristato naują statybos rinkai skirtą gaminį – „PAROC Linio 10cc“. Tai moderni tinkuojamų fasadų (ETICS) šilumos izoliacijos iš akmens vatos plokštė, kuri jau gamykloje padengiama gruntu iš abiejų pusių. Toks sprendimas padeda efektyviau organizuoti darbus statybos aikštelėje, taupy...
nuotrauka
2025-06-26 07:45
Statybininkai, architektai ir užsakovai vis dažniau ieško sprendimų, kurie derintų estetiką, techninį patikimumą ir ilgaamžiškumą. Vienas tokių sprendimų – CEDRAL gaminiai, kurie sparčiai populiarėja kaip alternatyva tradicinėms apdailos medžiagoms. Pluoštinio cemento pagrindu pagamintos dailylentės...
nuotrauka
2025-06-25 17:01
Šių metų pabaigoje Klaipėdos Girulių pajūryje prasidės vieno ambicingiausių sveikatinimo ir turizmo objektų Lietuvoje statybos. Tai – „Hilton“ tinklui priklausysiantis talasoterapinis viešbutis su didžiausiu Šiaurės Europoje terminio vandens SPA. 168 prabangių kambarių viešbutis su 3 000 kv. m sveik...
nuotrauka
2025-06-25 14:29
Vilniuje kylantis verslo centras „Hero“ siunčia aiškią žinutę rinkai – biurų administravimas gali būti modernus, skaidrus, patogus ir orientuotas į naudotojus. Tai bus pirmasis projektas Lietuvoje, kuriame nuo pirmųjų eksploatacijos dienų bus įdiegta atnaujinta „Flanco“ platformos versija, užtikrina...
nuotrauka
2025-06-23 09:38
Lenkija, kartu su Estija, Lietuva ir Latvija, pateikė Europos Komisijai pasiūlymą įkurti Dirbtinio intelekto (DI) „giga“ gamyklą, bendradarbiaujant su privačių įmonių ir mokslinių tyrimų institutų konsorciumu. Tai – pirmasis proceso etapas, formaliai išreiškiant susidomėjimą prisijungti prie iniciat...
nuotrauka
2025-06-20 11:44
Utenoje pradėtas statyti modernus, A++ energinio naudingumo klasės, daugiafunkcinės paskirties pastatas. Projektą plėtojanti kompanija „Portum“ teigia, kad 1 290 kv. m ploto objektas bus pritaikytas įvairių sričių verslams – čia bus įrengtos prekybinės, administracinės bei sandėliavimo patalpos.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas