2024 balandžio 16 d. antradienis, 15:55
Reklama  |  facebook

Nauja inžinerijos šaka subrandino studijų poreikį: VDU startavo tvariosios inžinerijos programa

2024-01-31 09:50
Vytauto Didžiojo universitete Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) šiais mokslo metais startavo šalyje unikali studijų programa „Tvarioji inžinerija“. Aiškėja, kad ji išskirtinė netgi keliais aspektais: programos turinys griauna jaunuolių stereotipus apie žemės ūkį, patvirtina agroverslo lūkesčius, o besimokantieji ne tik įgyja technologijas ir gamtą jungiančių žinių, bet ir gauna solidų finansinį paskatinimą.
nuotrauka
VDU Žemės ūkio akademijos nuotr.


Minimos įmonės
VDU Žemės ūkio akademija,
Agrokoncerno grupė, UAB
DOJUS įmonių grupė, UAB
Pirmakursio pasiekimai, ateities viziuonieriaus žvilgnis ir motyvacija neliko nepastebėti

„Tikriausiai nustebinsiu pasakydamas, kad mūsų šeima iki šiol neturėjo nieko bendro su žemės ūkiu, o pats esu gavęs šimtuką iš valstybinio lietuvių kalbos ir literatūros egzamino“, – su šypsena kalba VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto studijų programos „Tvarioji inžinerija“ pirmakursis Arnas Katilius, pridurdamas, kad iš tiesų ir matematika mokantis Kuršėnų (Šiaulių r.) Lauryno Ivinskio gimnazijoje jam sekėsi ne ką prasčiau – šio dalyko Arno valstybinio abitūros egzamino žinios įvertintos 90 balų.

„Mano apsisprendimas studijuoti naujausioje VDU ŽŪA programoje buvo labai gerai apgalvotas. Svarsčiau tarp kelių pasirinkimų ir kelių universitetų, bet nulėmė tai, kad programa „Tvarioji inžinerija“ yra nauja, aktuali, todėl buvau įsitikinęs, jog rengėjai į ją sudėjo viską, kas įmanoma geriausio. Akivaizdu, kad neklydau“, – teigia pranešime cituojamas pašnekovas, pastebėdamas, kad ne mažiau svarbus argumentas buvo ir viešumoje sklandanti nuomonė, kad VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto absolventai yra gerai vertinami darbdavių ir laukiami moderniausiose agroverslo įmonėse.

Katilius pasakoja, kad VDU ŽŪA šiemet sulaukė tikro kuršėniškių abiturientų antplūdžio – studijas Agronomijos fakultete pasirinko Arno draugė Gustė, o jis pats tvariosios inžinerijos perspektyvomis įtikino du savo bičiulius, bendraklasius Mantą ir Jeronimą.

Laisvalaikį Arnas skiria dar mokykloje turėtam didžėjavimo hobiui, tačiau laiko tam teigia turintis nedaug, nes visą jį skiria studijoms. „Iš tiesų rinkdamasis studijų vietą ir programą domėjausi, kokios galimybės aukštojoje mokykloje gauti stipendiją, nes turbūt nė vienam studentui nesinori nei būti našta šeimai, nei naktimis dirbti. Paaiškėjo, kad „Tvarioji inžinerija“ ir šiuo požiūriu buvo lyderė“, – džiaugiasi Arnas, kiekvieną mėnesį gaunantis (ir visus ketverius studijų metus gausiantis) Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) skirtą tikslinę skatinamąją 200 Eur dydžio stipendiją kaip studentas, pasirinkęs valstybei aktualias žemės ūkio srities studijas. Po motyvacinio pokalbio su vienos lyderiaujančių šalyje agroverslo įmonės „DOJUS agro“ vadovais Arnas tapo ir šios įmonės stipendininku – kiekvieną mėnesį ši įmonė jam skiria 150 Eur skatinamąją stipendiją. Dar pusšimčio eurų mėnesinę socialinę išmoką pažangiam studentui moka valstybė.

Arnas Katilius, 
VDU Žemės ūkio akademijos
nuotr.

„Labai maloniai nustebino šiuo metu jau ir mano paties Alma Mater. Buvau girdėjęs, kad VDU ŽŪA alumnai garsėja savo solidarumu ir yra įsteigę „ŽŪA alumni“ labdaros ir paramos fondą „Pagalba regionų jaunimo studijoms”. Šis fondas ir pati VDU ŽŪA kaip vienam aukščiausiais balais įstojusiajam studijuoti man įteikė 1000 Eur dydžio skatinamąją stipendiją. Tikrai visada labai stengiausi mokytis ir džiugu, kad dividendai jau grįžta“, – neslepia džiugesio vaikinas.

Skatinamąją stipendiją A. Katiliui skyrusios UAB „DOJUS agro“ Lietuvos filialo direktorė Diana Tatarūnaitė Zubenienė pastebi, kad kvalifikuotų specialistų šiuo metu gyvybiškai trūksta praktiškai visoms šalies agroverslo įmonėms. Todėl jos jau ne konkuruoja tarpusavyje, bet vienijasi, ieškodamos sprendimų. Iki šiol efektyviausias jų – aktyviai bendradarbiauti su šiuos specialistus rengiančia VDU ŽŪA, vystant drauge įsteigto pirmojo Lietuvoje Žemės ūkio inžinerijos studijų klasterio veiklą, regionuose dar plačiau steigiant eksperimentines inžinerijos klases moksleiviams, labiausiai motyvuotus studentus skatinant stipendijomis. „Šiųmečio mūsų stipendininko A. Katiliaus pasiekimai, ateities vizionieriaus žvilgsnis ir motyvacija siekti užsibrėžto tikslo buvo svarbiausios „dedamosios“ pirmakursiui skiriant tradicinę mūsų įmonės įsteigtą stipendiją“, – teigia pranešime pacituota D. Tatarūnaitė Zubenienė.

Studentės jau laukia darbo vieta moderniausioje Europoje giluminio grūdų perdirbimo įmonėje

VDU ŽŪA tvariąją inžineriją studijuojanti Agnė Dargytė pasakoja „pirmąją meškerę“ ant šios aukštosios mokyklos užmetusi dar prieš kelerius metus, kuomet Telšių Žemaitės gimnazijoje, kurioje mokėsi, apsilankė UAB „Agrokoncerno grupė“ atstovai. Jie ne tik atskleidė, koks modernus, kaip sparčiai skaitmenizuojamas ir robotizuojamas yra žemės ūkio sektorius, bet ir ragino moksleivius nepraleisti progos pasinaudoti įmonės stipendijomis, mokamomis VDU ŽŪA studijuojantiems būsimiems savo darbuotojams.

Agnė šią frazę gerai įsidėmėjo ir baiginėdama mokyklą pati kreipėsi į „Agrokoncerną“ su klausimu, ar studijuodama naujojoje programoje „Tvarioji inžinerija“ galės pretenduoti į šią stipendiją.

„Paaiškėjo, kad pasirašiusi sutartį su šia įmone visus ketverius studijų metus, įskaitant ir vasaros laikotarpius, kiekvieną mėnesį gausiu 500 Eur dydžio stipendiją, o baigusi mokslus – kiekvieno jauno specialisto svajonių darbą“, – su šypsena pasakoja Agnė, skaičiuojanti, kad ji, kaip ir bendramokslis Arnas, kiekvieną mėnesį dar gauna Žemės ūkio ministerijos skirtą 200 Eur dydžio stipendiją, ir dar pusšimčiu eurų kaip pažangi studentė yra skatinama valstybės. Laisvalaikiu gyvulininkystės ūkyje tėvams talkinančios merginos ateities planai – nuosekliai studijuoti nelengvus, bet, Agnės žodžiais, ir merginoms tikrai „įkandamus“ inžinerijos dalykus, o baigus mokslus išvykti dirbti į Kuršėnus.

Tai, kad A. Dargytės Kuršėnuose statomoje Europoje moderniausioje grūdų giluminio perdirbimo gamykloje laukia inžinierės darbo vieta, patvirtina ir įmonės „Agrokoncernas GDP“ personalo ir projektų vadovė Onutė Verygaitė.

manoukisDiana Tatarūnaitė Zubenienė,
manoukis.lt nuotr.
 
„Šiuolaikinio žemės ūkio sektoriaus be inžinerijos neįmanoma net įsivaizduoti. Mūsų įmonių grupės didieji strateginiai projektai taip pat yra vienareikšmiai susiję su inžinerinėmis inovacijomis. Todėl labai remiame šios krypties studijas. Mūsų siūloma stipendija susidomėjusi ir šiuo metu ją gaunanti Agnė yra pakviesta prisijungti prie naujosios gamyklos kolektyvo – darbuotojų schemoje suradome vietą, kurioje ji galės sėkmingiausiai realizuoti savo žinias skaitmenizavimo, programavimo, robotizavimo procesuose. Būsima gamykla yra visiškai orientuota į žiedinę ekonomiką ir Europos žaliąjį kursą. Tad Agnė, puikiai išmananti šiuos dalykus, bus labai naudinga ir reikalinga specialistė“, – įsitikinusi pranešime cituojama O. Verygaitė, atkreipianti dėmesį, kad ketverius metus mėnesinę 500 Eur dydžio stipendiją iš įmonės gaunantis studentas įsipareigoja baigęs studijas įmonėje dirbti tiek pat laiko, t. y. ketverius metus. Jaunam specialistui dvejus metus įmonė nemokamai suteikia būstą, visam laikotarpiui skiria automobilį bei moka didesnį nei dviejų vidutinių šalies atlyginimų dydžio darbo užmokestį. Ir, kas ne mažiau svarbu, – profesinio stažo neturintis jaunas darbuotojas turi galimybę įgyti praktikos moderniausioje darbo vietoje.

Pirmieji programos gyvavimo mokslo metai pranoko jos rengėjų lūkesčius

VDU Žemės ūkio akademijos Inžinerijos fakulteto dekanas doc. dr. Rolandas Domeika taip pat įsitikinęs bakalauro studijų programos „Tvarioji inžinerija“ perspektyvomis – programa sukurta bendradarbiaujant su šalies agroverslo lyderiais ir yra orientuota į jo poreikius.

„Programos „Tvarioji inžinerija“ absolventai bus įgiję įvairių tarpdisciplininių žinių: inžinerijos, informatikos, gamtos mokslų. O tai labai aktualu siekiant darnos tarp technologijų ir gyvosios gamtos“, – pasakoja pranešime cituojamas  doc. dr. R. Domeika, atkreipiantis dėmesį, kad bakalauro studijų programa „Tvarioji inžinerija“ – vienintelė studijų programa Lietuvoje, sukurta rengti specialistams, mokantiems diegti ir valdyti išmaniąsias inžinerines sistemas – dronus, robotus, dirbtinį intelektą, precizinį mašinų valdymą gyvojoje gamtoje. Studijos apima aplinkos inžinerijos ir informatikos kryptis. Studijų metu gilinamasi į tvarių žiedinės gamybos skaitmeninių technologijų taikymą, projektavimą ir išmaniųjų inžinerinių sistemų diegimą maisto ir pašarų žaliavų gamybos, organinių atliekų utilizavimo, bioenergijos gamybos sektoriuose. VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto dekano pastebėjimu, jau patys pirmieji šios programos gyvavimo mokslo metai parodė, kad ji kardinaliai keičia stereotipinį jaunuolių požiūrį į žemės ūkį atskleisdama jo modernumą, programa yra gerai vertinama studentų bei darbdavių. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-04-16 12:47
Aplinkos ministerija parengė Specialiųjų reikalavimų, specialiųjų architektūros reikalavimų, specialiųjų saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimų struktūros ir išdavimo tvarkos aprašo pataisas, leisiančias į statybų planavimo procedūras įtraukti ir visuomenės atstovus.
nuotrauka
2024-04-16 12:31
Interjero dizaineriai unisonu kalba – namų dekoro įrengimas nėra tik tinkamas daiktų išdėstymas. Tai buities dvasios ir malonios, jaukios erdvės kūrimas, kuris yra ypač aktualus, nes namai yra intymiausia ir artimiausia aplinka, kurioje leidžiame sau būti visiškai atsipalaidavusiems. Ne veltui inter...
nuotrauka
2024-04-16 09:52
Nenuostabu, kad apšvietimas tapo svarbiu aspektu ne tik funkcine, tačiau ir estetine prasme. Sumanius įnešti daugiau jaukumo, žaismingumo, pabrėžti išskirtines architektūros detales ar padidinti pastato vizualinį patrauklumą kyla klausimas: ar šviestuvų įrengimas ant pastato fasado (dekoratyviniam a...
nuotrauka
2024-04-15 15:30
Lietuvos apeliacinis teismas konstatavo, kad nekokybiškus konteinerius įrengusios bendrovės VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrui (ŠRATC) turės atlyginti daugiau nei 445 tūkst. eurų žalą.
nuotrauka
2024-04-15 14:08
Pirmuosiuose Lietuvos architektų rūmų mokymuose apie priedangų projektavimą nuotoliniu būdu dalyvavo beveik 250 dalyvių. Profesionalams skirtuose mokymuose architektas Tumas Mazūras pristatė darbo grupės parengtas rekomendacijas padidinto saugumo patalpoms (priedangoms), supažindino dalyvius su pana...
nuotrauka
2024-04-15 13:46
Balandžio 26 d. „Litexpo“ parodų rūmuose vyks tarptautinė konferencija „Skaitmeninė statyba 2024. Vilnius“, subursianti nekilnojamo turto (NT) vystytojus, valdytojus, projektuotojus bei statytojus kalbėti apie Lietuvos statybų sektoriaus pažangą skatinančias temas.
nuotrauka
2024-04-15 10:06
Apgyvendinti skirtingo amžiaus vaikus viename kambaryje daugeliui tėvų skamba kaip rimtas iššūkis. Ypač, kai vaikų amžius ir poreikiai yra skirtingi, o vietos reikia ne tik namų darbams ruošti, bet ir žaidimams. Kaip padaryti, kad kambaryje vyrautų tvarka, o vietos pakaktų visiems, pademonstravo int...
nuotrauka
2024-04-13 07:54
Kaune jau veikia naujasis stadionas, netrukus bus atvertas ir pirmasis šalyje mokslo muziejus. Per artimiausius kelerius metus kairiajame Nemuno krante turi iškilti aukščiausių standartų kultūros renginių erdvė – M. K. Čiurlionio koncertų centras. Objektui išduotas statybos leidimas, ruošiamasi skel...
nuotrauka
2024-04-12 13:55
Šiandien Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėjęs baudžiamąją bylą atmetė teisiamojo verslininko iš Panevėžio apeliacinį skundą ir paliko galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo jis pripažintas kaltu dėl mėginimo papirkti Neringos merą bei dėl uždarosios akcinės bend...
nuotrauka
2024-04-12 13:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" veikla rodo ryžtą tausoti aplinką. Prisijungusi prie ekspedicijos „Išsaugokime Baltiją", įmonė savo aplinkosauginių iniciatyvų sąrašą papildė dar viena svarbia priemone. Pasak įmonės atstovų, šis žingsnis taps dar vienu būdu užtikrinti,...
nuotrauka
2024-04-12 13:36
2022 m. IV-ą ketvirtį pradėtos karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos ir jau atiduotos į Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos rankas. Projektą įgyvendino UAB EIKA grupei priklausančios įmonės UAB „Partnerystės projektai keturi" ir UAB „Samogitia miestelis". Netrukus 7,8 ha terito...
nuotrauka
2024-04-12 13:21
Sakoma, kad svarbiausias kriterijus renkantis būstą yra vieta. Tačiau šiemet Lietuvoje atliktas tyrimas atskleidė, kad kone pusė (48 proc.) šalies gyventojų kaip prioritetą nurodo būsto energinį efektyvumą. Tiesa, trečdalis apklaustųjų pripažino, kad nėra svarstę apie investicijas, kurios padėtų pag...
nuotrauka
2024-04-12 10:00
Klaipėdoje atnaujinta dar viena viešoji infrastruktūra – baigti šaligatvio nuo Sausio 15-osios g. iki Tiltų g. remonto darbai. Suremontuoto šaligatvio ruožas yra reprezentacinėje miesto vietoje, kultūros paveldo teritorijoje, prie vienos pagrindinių uostamiesčio gatvių – Taikos prospekto rytinėje pu...
nuotrauka
2024-04-12 09:52
Visuomenės požiūris ir darbdavių sprendimai nebūtinai vieni kitus atitinka. Lietuviams įprasta galvoti, kad vyresni žmonės yra vertingi darbuotojai, tačiau taip pat įprasta juos vertinti kaip prastesnius kandidatus nei jaunesnius. Tai – neigiamas paradoksas, kuriam išspręsti reikalingas sprendimus d...
nuotrauka
2024-04-11 15:40
Vilniaus miesto savivaldybės vertinimu, šiandien Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) pateikta nuomonė dėl Daugiafunkcio komplekso neatspindi visos koncesijos sutarties pakeitimų apimties. Finansininkų skaičiavimais, taikant VPT siūlomą skaičiavimų metodologiją, Vilniaus miesto savivaldybei ir Švietimo mo...
nuotrauka
2024-04-11 15:29
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Eika" pirmąjį 2024 m. ketvirtį naujų butų pardavimo rinkoje augo labiausiai ir užėmė rekordišką rinkos dalį – 12 proc. Sėkmingiausi visoje Vilniaus rinkoje pagal pardavimus buvo šios bendrovės vystomi projektai „Mėlyni vilkai" ir „Metų laikai".
nuotrauka
2024-04-11 15:22
Balandžio 16 d. visi BIM entuziastai turi galimybę iš arti susipažinti su Lietuvos skaitmeninės statybos lyderiais: jau devintus metus „Skaitmeninė statyba“ drauge su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) kviečia į konkurso „Lietuvos BIM projektai“ dalyvių projektų pristatymo renginį.
nuotrauka
2024-04-11 10:39
Rūta Rimašauskienė, KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto (MIDF) Gamybos inžinerijos katedros docentė, mokslų daktarė bei šios katedros vedėja, teigia, kad studijų laikais lyčių stereotipai buvo labai gajūs – ji pati buvo pirmoji mergina savo paauglių grupėje, kuri dalyvavo karatė varžybos...
nuotrauka
2024-04-11 10:29
„Orientuokimės į tai, kad mūsų vaikai neprisimintų tokio reiškinio kaip sąvartynas. Į Europos Sąjungą prieš 20 metų Lietuva įstojo prižiūrėdama šalyje 850 sąvartynų, šiuo metu yra tik 11 jų, o ateityje jų turėtų iš viso nebelikti“, – teigė pranešime cituojamas aplinkos ministras Simonas Gentvilas tr...
nuotrauka
2024-04-11 10:09
2023 m. vasarį Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) pradėtos gerai žinomos pasaulyje dviračių gamintojos „Pon.Bike" gamyklos statybos pasiekė finišo tiesiąją. Beveik 40 tūkst. kv. metrų ploto pastatą per vienerius metus užbaigė tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva".

Statybunaujienos.lt » Aktualijos