2025 m. liepos 2 d. trečiadienis, 13:26:25
Reklama  |  facebook

Naujos tendencijos NT rinkoje užuomazgos – būstai, kuriuose gyventi sveika ir patogu

2019-09-24 13:11
Per paskutinius šimtą metų sugebėjome sukontroliuoti didžiąją dalį virusinių ligų, padidinome gyvenimo komforto lygį, turime galimybę gyventi technologiškai pažangiuose namuose, bet visi šie patogumai sukūrė naujų problemų. Patogus ir pasyvus gyvenimo būdas sumažino fizinį aktyvumą, mažiau dėmesio skiriame mitybai, patiriame daugiau streso, įtampos ir socialinės izoliacijos. Nenuostabu, kad ant tokio pamato sparčiai auga sveikesnės gyvensenos poreikis.
nuotrauka
Būstų projektai, orientuoti į sveiką gyvenimo būdą, pasižymi keliomis privalomomis savybėmis: jie statomi taip, kad būti aktyviu taptų patogu, didelis dėmesys skiriamas bendruomenės kūrimui, sukuriama aplinka, kuri aktyviai skatina judėti. CITUS iliustr.


Minimos įmonės
Citus, UAB
„Sveikesnio gyvenimo būdo paieškos iš esmės reformuoja žmonių kasdienybę, poreikius ir aplinkos lūkesčius. Įprasta apie šiuos pokyčius kalbėti mitybos, restoranų ir kavinių verslo ar sporto kontekste, bet sveikatingumo banga palaipsniui transformuoja ir nekilnojamojo turto rinką. Pastebima, kad atsiranda vis didesnis poreikis būstams, kurie taptų savotiška investicija į sveikatą“, – pranešime cituojama „Citus“ projekto „Miško ardai“ rinkodaros vadovė Toma Muznikaitė.

Pasaulyje pradedama pastebėti nauja tendencija – tai sveikatingumo (wellness) projektai. 2018 metais „Global Welness Institute“ atliktame tyrime teigiama, kad nekilnojamojo turto, orientuoto į sveikesnį gyvenimą, rinka dar tik formuojasi, bet ji daro svarbią įtaką sprendžiant iššūkius, susijusius su visuomenės sveikata. Iš kitos pusės, tyrėjai nustatė, kad jau dabar Amerikoje kasmet 1,3 milijono žmonių planuoja ir nori įsigyti į sveikatingumą orientuotą būstą.

Pavyzdžiui, JAV Vašingtono valstijoje įgyvendintas projektas orientuotas į astma sergančius asmenis. Po metų daugiau nei 60 proc. naujakurių, sergančių kvėpavimo takų ligomis, pastebėjo, kad ženkliai sumažėjo astmos priepuoliai ir pagerėjo plaučių funkcijos.

Į sveikatingumą orientuotų pastatų rinka šiuo metu sudaro apie 60 proc. pasaulinės ekologiškų pastatų statybų sektoriaus, kuris savo ruožtu 2018 m. siekė apie 205,6 milijardo dolerių. Būsto dalis šiame sektoriuje – apie 123,4 mlrd. dolerių bei kasmet auga po 6–7 proc.

Tokių projektų tikslas – asmens sveikatą paversti pagrindine projekto ašimi, aplink kurią dėliojama koncepcija ir dizainas. Didžioji dalis į sveikatingumą orientuotų būsto projektų įgyvendinama JAV, Kinijoje, Indijoje, Australijoje, Didžiojoje Britanijoje ir Vokietijoje. Įprasta, kad tokios NT tendencijos pirmiausia įsigali ir įsitvirtina komerciniame segmente – vystant prekybos, biurų projektus – o tik tada smelkiasi į būsto sritį. Panašiai vystėsi ir vis labiau įprastomis tampančios „LEED“ ar „BREEAM“ sertifikavimo sistemos, kurias dabar papildo ir naujoji „WELL“.

„Lietuvoje nekilnojamojo turto vystytojai, kurdami būsto projektus, daugiau dėmesio skiria energijos vartojimo efektyvumo didinimui, tad projektai orientuoti į gyvenimo būdą – gana reti. Vertinant dar plačiau, toks požiūris į būstą tiek Baltijos šalyse, tiek Rytinėje ar Centrinėje Europoje yra įprastas. Šiuo metu rinkoje galima rasti vos kelis tokio tipo projektus“, – kalba T. Muznikaitė.

Būstų projektai, orientuoti į sveiką gyvenimo būdą, pasižymi keliomis privalomomis savybėmis: jie statomi taip, kad būti aktyviu taptų patogu, didelis dėmesys skiriamas bendruomenės kūrimui, sukuriama aplinka, kuri aktyviai skatina judėti. Organizacija „International Well Building Institute“, sertifikuojanti šio tipo gyvenamuosius objektus, vertina tokius aspektus, kaip oro ir vandens kokybė, šviesa ir net atspindžiai, statybos metu naudotos medžiagos, būsto pritaikymas sportui, bendras gyventojų komfortas, inovacijos, bendruomeniškumas ir įtaka savijautai bei protinei veiklai.
Pastatuose, turinčiuose „WELL“ standartą nerūkoma, palaikoma optimali oro drėgmė, naudojamos nekenksmingos valymo priemonės bendrų erdvių valymui, butai sukurti taip, kad juos būtų pakankamai saulės šviesios, įgyvendinta sporto infrastruktūra (tiek lauke, tiek pastato viduje), sienos ir durys nepraleidžia triukšmo ir kt. Priklausomai nuo pastato tipo jis turi atitikti apie 400 skirtingų reikalavimų. Šiuo metu pasaulyje šis sertifikatas išduotas 196 būstams.
„Įgyvendinant į sveikatingumą orientuotas būsto koncepcijas atsiranda net nauji terminai, tokie, kaip „biofilinis dizainas“. Tai reiškia kad žaluma projekte yra ne vien grožis, kurį sukuria žali ploteliai ir augalai, pagyvinantys aplinką, bet gyvybiškai svarbus žmogaus ryšys su gamta. Taip projektuose atsiranda ne dirbtini žali inkliuzai, o organiškos gamtinės struktūros. Idealu, jei būstai yra natūralios gamtos apsuptyje, tačiau „biofilinį dizainą“ realizuoti padeda ir projektų „parkai“, vidinėse erdvėse išsaugota augmenija, funkciškai suformuotas landšaftas“, – vardija „Citus“ rinkodaros projektų vadovė.

Tiesa, atitikimas „WELL“ reikalavimams neužtikrina, kad pastatas bus tvarus ir nekenksmingas aplinkai. Šias objekto savybes patvirtina „LEED“ ir „BREEAM“ sertifikatai. Pastatai, atitinkantys reikalavimus, yra patogioje vietoje, efektyviai naudoja elektros ir šildymo energiją (iš dalies naudojama atsinaujinanti energija), mažina CO2 emisiją, kiemų ir sodų augmenija laistoma lietaus vandeniu ir kt.

Holistinis požiūris į nekilnojamąjį turtą nėra nauja idėja, bet dar niekada ji nebuvo taip arti mūsų namų. Dar 9–ajame dešimtmetį buvo pradėti kurti sveikatingumo kurortai, žmonės statėsi sodybas, atsirado pirmieji SPA centrai. Šiandien poreikis gyventi komfortiškai, aktyviai ir sveikai nebėra susijęs tik su savaitgalio išvykomis į sanatorijas. Žmonės atostogų jausmą nori išgyventi kiekvieną dieną, pageidautina, netoli miesto centro ar miesto infrastruktūros – tai tendencija kuri turėtų vis plėstis ir stiprėti.

Faktai ir skaičiai (pagal „Global Wellness Institute“ 2018 m. tyrimą „Build Well to Live Well“):
  • Planuojama, kad 2020 metais sveikatingumo būstų rinka pasaulyje išaugs iki 180 milijardų dolerių.
  • Šiuo metu yra įgyvendinta daugiau nei 740 nekilnojamojo turto projektų orientuotų į sveikesnį gyvenimo būdą 34 pasaulio šalyse.
  • Apie 30 proc. Didžiosios Britanijos gyventojų ir net 60 proc. amerikiečių sutiktų mokėti daugiau už būstą, kuris būtų pritaikytas sveikatos gerinimui.
  • Mokslininkai teigia, kad genetika nulemia tik 10–15 proc. ligų ar kitų sveikatos sutrikimų. 90 proc. tai lemia išoriniai veiksniai – gyvenimo būdas, vieta, sveikatos priežiūros sistema, aplinkos tarša ir kt.
  • Sveikatingumo būstų gyventojai teigia, kad jie tapo aktyvesni (60 proc.), pagerėjo jų sveikata (48 proc.), pažįsta du kartu daugiau kaimynų (65 proc.), jaučiasi saugesni (40 proc.) lyginant su buvusia gyvenamąja vieta.
Parengta pagal CITUS inf. ir iliustr. 

Statybunaujienos.lt



Universalus dizainas

nuotrauka
2025-06-25 11:59
Valstybė dar nepasirengusi užtikrinti visų gyventojų apsaugos ekstremaliųjų situacijų ar karo atveju – daugiau nei pusė savivaldybių neturi galimybių užtikrinti trumpalaikės gyventojų apsaugos priedangose, rašoma Valstybės kontrolės pranešime. Priedangoms numatyti senos statybos statiniai, nevertina...
nuotrauka
2025-06-25 09:36
Klaipėdos gyventojai ir miesto svečiai jau džiaugiasi pokyčiais take, vedančiame į Girulių paplūdimį. Prieigose jau panaikintos senosios, prastos būklės betoninės sienelės. Vietoj jų suformuotos stilizuotos sienelės iš akmenų, atgabentų iš karjerų, kurių bendras svoris siekia net 332 tonas. Tarp nau...
nuotrauka
2025-06-16 09:25
Gegužės 23 d. apie pusantro šimto moksleivių iš 7 Lietuvos mokyklų ir jų mokytojai bei palaikymo komandos, įvairių įmonių atstovai ir ekspertai rinkosi į Kauno „Mokslo salą“. Čia vyko KTU Statybos ir architektūros fakulteto jau šeštus metus organizuoto moksleivių projekto „Design. Engineer. Construc...
nuotrauka
2025-06-05 09:53
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nuo birželio 9 d. kvies įmones pasinaudoti teikiama parama ir įrengti elektromobilių įkrovimo stoteles 18-oje miestų. Paramai skirta arti 6 mln. eurų. Už šią sumą planuojama įrengti net 500 viešai prieinamų įkrovimo prieigų.
nuotrauka
2025-04-28 10:07
Lietuvoje priskaičiuojama apie 230 tūkst. asmenų, turinčių kokią nors negalią. Nors apie šią socialinę grupę ir jos problemas daug kalbama, didelė dalis asmenų su negalia lieka tarsi nematomi ne tik dėl biurokratiško valstybės ir stereotipinio visuomenės požiūrio, bet ir dėl savo pačių pasirinkimo p...
nuotrauka
2025-04-23 09:09
Vilniuje judėti pėsčiomis, dviračiais ar vežimėliais nuo šiol bus kur kas patogiau – įvairiose sostinės seniūnijose remontuojami laiptai, įrengiami pandusai. Per pirmą šių metų ketvirtį suremontuota daugiau kaip 70 laiptų, darbai visame mieste tęsiami toliau – bendra jų vertė viršija 600 tūkst. eurų...
nuotrauka
2025-03-19 12:23
Susisiekimo ministerija pristatė tris naujoves, kurios elektromobilių naudotojams leis plačiau ir patogiau naudotis viešai prieinama elektromobilių įkrovimo infrastruktūra.
nuotrauka
2025-03-18 09:28
Buvusi Radviliškio rajono Pakalniškių mokykla netrukus atgims naujam gyvenimui – verslininkai parengė projektą, kuriuo siekia pastatą pritaikyti gydymo ir slaugos paslaugoms, o visai neseniai buvo išduotas leidimas pradėti statybos darbus.
nuotrauka
2025-01-29 08:21
Vilniaus Lazdynų baseinas jau vasaros pabaigoje turės savo poilsio ir sveikatingumo zoną (SPA), kurią įrengs statybų bendrovė „Vilmstata“. Ji laimėjo viešąjį konkursą, kurį skelbė Vilniaus m. savivaldybės užsakymu projektą plėtojanti Vilniaus vystymo kompanija.
nuotrauka
2025-01-15 14:21
Visuomenės nuostatos apie žmones su negalia Lietuvoje po truputį keičiasi. Vis tik išlieka akivaizdūs skirtumai tarp požiūrio į gyvenimą šalia jų ir bendrą darbą drauge, atskleidžia apklausa. Neigiamas nusiteikimas ypač ryškus žmonių su intelekto ar psichosocialine negalia atžvilgiu – vos kiek daugi...
nuotrauka
2025-01-10 14:50
Marijampolės savivaldybės administracija pasirašė projekto „Visos dienos mokyklos erdvių sukūrimas ir pritaikymas Marijampolės savivaldybės vaikų lopšeliuose-darželiuose“ finansavimo sutartį. Šis projektas skirtas modernizuoti ir pritaikyti ugdymo aplinką, siekiant užtikrinti kokybišką, visiems vaik...
nuotrauka
2024-12-13 10:13
Ignalinoje jau greit prasidės Atviros jaunimo erdvės transformacija – tai ne tik paprasta patalpų renovacija, bet ir inovatyvios erdvės sukūrimas. Ignalinos rajono savivaldybės administracija ir Centrinė projektų valdymo agentūra pasirašė sutartį dėl projekto „Ignalinos atviros jaunimo erdvės veiklų...
nuotrauka
2024-12-09 13:49
Palangoje esantis Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) padalinys Jono Šliūpo muziejus dabar lankytojus pasitinka ne tik atnaujintu pastatu, bet ir tvarkinga, estetiška aplinka. Bendradarbiaujant Lietuvos nacionaliniam muziejui ir Palangos miesto savivaldybei, baigti aplinkos sutvarkymo darbai muzie...
nuotrauka
2024-12-04 15:18
Pastatų, miestų, aplinkos prieinamumas daugeliui iš pirmo žvilgsnio neatrodo kaip XXI amžiaus iššūkis. Tačiau erdvėse skirtingus keblumus patiria tėvai su vežimėliais, senjorai, žmonės su įvairiomis negaliomis. Ar įmanoma suderinti skirtingus poreikius ir pritaikyti aplinką visiems? Vilniaus Gedimin...
nuotrauka
2024-12-03 12:04
Gruodžio 3 d. jau daugiau nei tris dešimtmečius minima Tarptautinė žmonių su negalia diena. Nors tądien primenama apie būtinybę užtikrinti lygias galimybes kiekvienam visuomenės nariui, taip pat ir viešojoje infrastruktūroje, visuomeniniai pastatai vis dar nėra visiškai pritaikyti judėjimo negalią t...
nuotrauka
2024-11-15 14:18
Šiaulių miesto savivaldybė pastaraisiais metais skyrė ženklias sumas biudžeto lėšų, kurdama aplinką ir užtikrindama socialines paslaugas žmonėms turintiems negalią. Per pastaruosius ketverius metus buvo investuojama ne tik į socialinės infrastruktūros plėtrą, bet ir ženkliai didinamos lėšos socialin...
nuotrauka
2024-10-07 15:43
Tik trečdalis Lietuvos gyventojų yra patenkinti savo gyvenvietėse esančiomis viešosiomis erdvėmis. 42 proc. „Bipa“ tyrimo apklaustųjų pasigenda daugiau poilsio zonų: suoliukų, stalų bendriems susibūrimams. 59 proc. mano, kad infrastruktūra nėra pritaikyta žmonėms su negalia bei 50 proc. pasisako, ka...
nuotrauka
2024-09-26 15:12
Klaipėdos miesto valdžia Melnragėje planuoja įkurti nauji globos namus senyvo amžiaus asmenims – tam bus pritaikytas pastatas Aušros g. 41. Pastato rekonstrukcijos darbus bei naujo priestato statybą planuojama pradėti jau ateinančiais metais.
nuotrauka
2024-09-18 14:43
Oficialiai pasibaigus maudynių sezonui, Kauno miesto savivaldybė pradeda darbus Lampėdžio ežero pakrantėje. Kitapus Raudondvario plento, ties Gervių gatvėje naujai įrengta automobilių stovėjimo aikštele, pradedami paplūdimio kapitaliniai atnaujinimo darbai – nuo persirengimo kabinų iki gelbėtojų pun...
nuotrauka
2024-09-05 10:29
Rugsėjo 1-ąją duris atvėrė atsinaujinusi Tauragės Meno mokykla. Į naujus mokslo metus žengiančiuosius čia pasitiko moderni koncertų salė, garso įrašų studija ir didesnės bei patogesnės mokymosi erdvės. Pritaikius pastatą žmonių su negalia poreikiams, jis tapo prieinamas visiems, todėl meno mokyklos ...

Statybunaujienos.lt » Universalus dizainas