2023 rugsėjo 23 d. šeštadienis, 23:36
Reklama  |  facebook

„Nematomos“ automobilių parkavimo vietos skirtos visiems – miestų ateities standartas

2022-07-13 11:23
Miestuose daugėjant automobilių, vis dažniau kalbama apie tai, kad jų statymo ir keliamos vizualinės taršos klausimą reikėtų spręsti stovėjimo aikšteles įrengiant po žeme ir atsisakant dedikuotų vietų. Nors artimiausiu metu, specialistų teigimu, tokių masinių pokyčių tikėtis neverta, pavienių pavyzdžių didžiuosiuose šalies miestuose galima rasti. Vienas tokių – Vilniuje iškilsiantis daugiafunkcis kultūros, pramogų, verslo ir prekybos kvartalas „Akropolis Vingis“.
nuotrauka
„reVingis“. „Do Architects“ vizualizac.


Minimos įmonės
DO architects, UAB
Akropolis Group, UAB
Kvartale bus suprojektuota 4500 automobilių parkavimo vietų – palyginimui, prie Vilniaus „Akropolio“ jų yra 3000. Didžioji dalis, 3500 automobilių, bus statomi dviaukštėje 10 ha plotą užimsiančioje požeminėje aikštelėje, kuri bus viena didžiausių sostinėje.

Automobilių vieta – po žeme

Pasak architektūros studijos „Do Architects“ architektės Andrės Baldišiūtės, mažėjant laisvos žemės plotams, požeminės automobilių stovėjimo aikštelės tampa vis patrauklesnės, ypač miestų centruose ir teritorijose šalia jų.

„Lietuvoje iki šiol esame įpratę prie prabangos, ypač ne centrinėse miestų dalyse, automobilius parkuoti antžeminėse aikštelėse. Tačiau miestams tankėjant automobilių perkraustymo po žeme klausimas tampa neišvengiamas, nes žemės plotai reikalingi kitoms funkcijoms įgyvendinti. Be to, „nematomos“ stovėjimo aikštelės yra daug draugiškesnės aplinkai, jose statomi automobiliai nekuria vizualinės taršos. Automobilių stovėjimo vietų įrengimas po žeme yra daug brangesnis, tad tai ir turtingesnės valstybės ženklas“, – cituojama A. Baldišiūtė.

Jos teigimu, požeminio automobilių parkavimo sprendimai turėtų būti kuo patogesni naudotojui, to siekiama ir projektuojant „Akropolio Vingio“ automobilių stovėjimo aikštelę.

„Didžiausiu išskirtinumu galima pavadinti erdviai suprojektuotą laikančių kolonų tinklą kas 16 metrų, kuomet kolonos įrengiamos parkavimo vietų galinėse sandūrose, tačiau netrukdo vairuotojui įvažiuoti į parkavimo vietą ir išvažiuoti iš jos. Toks sprendimas yra šiek tiek sudėtingesnis, keliantis daugiau iššūkių projektuotojams, bet vairuotojams daug patogesnis, nes primena automobilio statymą antžeminėje aikštelėje be kolonų“, – aiškina A. Baldišiūtė.

Numatoma, kad požeminėje aikštelėje bus įrengta išmaniomis technologijomis valdoma eismo infrastruktūra: vidinės gatvės, interaktyvūs transporto srautų reguliavimo sprendimai, nukreipiantys vairuotojus į tam tikras parkavimo zonas ir taip leidžiantys optimaliai užpildyti parkavimo erdves, skaitmeniniai davikliai, platesnės stovėjimo vietos ir panašiai.

Srautai pasiskirstys tolygiai

„Akropolio Vingio“ komplekse suprojektuotas požeminis automobilių „miestas“ bus išskirtinis ne tik dydžiu, bet ir tuo, kad automobilius jame galės statyti ir lankytojai bei darbuotojai, ir visi kiti vilniečiai bei miesto svečiai.

Kadangi kompleksas daugiafunkcis, planuojama, jog per parą tolygiai pasiskirstys ir čia statomų automobilių srautai: vakarais daugiau parkuosis į universalioje koncertų salėje vykstančius renginius atvykstantys žmonės, dieną – komplekso lankytojai ir verslo centrų darbuotojai, savaitgaliais – atvykstantys pramogauti į prekybos ir pramogų centrą ar pasivaikščioti po Vingio parką.

Pasak A. Baldišiūtės, dedikuotų automobilių stovėjimo vietų atsisakymas yra toliaregiškas žingsnis, padedantis spręsti parkavimo vietų kiekio ir sąlyginio jų trūkumo problemą. Apie tai teigiamą nuomonę išsako ir pasaulio miestų plėtros ekspertai, pavyzdžiui, urbanistas Jeff Speck savo knygoje „Vaikštomas miestas“ kelia teoriją, kad jei miestuose būtų draudžiamos privačios automobilių aikštelės, arba kitaip dedikuotos parkavimo vietos, miestai išspręstų labai daug su tuo susijusių problemų.

„Žmonės paprastai turi vienas automobilių stovėjimo vietas prie namų, kitas – prie darboviečių, tad neišvengiamai didelę laiko dalį viena iš jų būna tuščia. Toks švaistymasis parkavimo vietomis iššaukia daug didesnį nei būtina jų poreikį mieste. Draudimais ir reikalavimais sureguliuoti šį klausimą turbūt prilygtų utopijai, todėl eiti link to reikia pamažu, kol natūraliai įsišaknys dalijimosi kultūra. Šiandien jau savaime suprantamos tapo dalijimosi būstais, automobiliais paslaugos, tad tik laiko klausimas, kol pradėsime taikyti tokį požiūrį automobilių statymui. „Akropolio Vingio“ projektas leis praktiškai įsitikinti, kaip tai veikia“, – tvirtina architektė.

Daugiafunkcio kultūros, pramogų, verslo ir prekybos kvartalo „Akropolis Vingis“ statybas, kaip rašoma pranešime, planuojama pradėti 2023 m. Pastatų kvartale planuojama įrengti 2500 sėdimų vietų koncertų salę, konferencijų centrą, kino salių kompleksą, prekybos ir laisvalaikio praleidimo, taip pat biurų ir ilgalaikės nuomos apartamentų erdves. Visos funkcijos bus išdėstytos miesto kvartalų principu, jas jungs atviros ir dengtos vidinės pėsčiųjų gatvės, teritorija ilgainiui turėtų tapti daug skirtingų funkcijų apjungiančiu Vilniaus miesto rajonu. Arčiau Neries esančioje teritorijos dalyje iškils ir gyvenamųjų namų kvartalas „reVingis“. 
Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-09-22 12:59
Diskusijose apie kvalifikuotų darbuotojų stoką bei jų pritraukimo galimybes vis dažniau atsigręžiama į emigracijoje gyvenančius ir į Lietuvą sugrįžti svajojančius mūsų piliečius. Juolab, kad grįžtančių į gimtinę ar rimtai ketinančių tai daryti skaičiai kasmet auga. Emigrantų, ypač kvalifikuotų darbu...
nuotrauka
2023-09-22 11:30
Nekilnojamojo turto vystymo bendrovė „Homa Group“ keičia 2021 m. įsigyto viešbučio „Simple Plus“ pastato koncepciją ir pavadinimą. Šiuo metu Ševčenkos g. 21, Vilniaus Naujamiesčio rajone, atliekami paprastojo remonto darbai.
nuotrauka
2023-09-21 09:30
Pasaulyje gerai žinomas SIKA prekinis ženklas, kuriuo žymimos specifinės cheminės medžiagos, skirtos statybai, turi 113 metų patirtį, kuri prasidėjo Šveicarijoje. Šimtametė kompanijos istorija yra pagrindas, ant kurio kuriami modernios rinkos produktai ir kuris liudija šimtmečio patikrintą patikimum...
nuotrauka
2023-09-20 13:35
Tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ sostinės Viršuliškių rajone baigiamą vystyti naują 18 aukštų „Sky Office“ verslo centrą savo naujiesiems biurams jau pasirinko keletas nuomininkų.
nuotrauka
2023-09-19 20:06
Viena didžiausių šalies statybos bendrovių „Naresta“ pasirašė generalinės rangos sutartį dėl nacionalinio stadiono komplekso Vilniuje pirmojo etapo statybų. Sutartis pasirašyta su stadiono projektą įgyvendinančiu koncesininku – „BaltCap Infrastructure Fund“ valdoma įmone „Vilniaus daugiafunkcinis ko...
nuotrauka
2023-09-18 13:47
Turto bankas paskelbė du aukcionus ir siūlo įsigyti patalpas Vilniaus Naujamiesčio rajone – Algirdo ir Vytenio gatvėse esančiuose pastatuose – iš viso daugiau nei 1,6 tūkst. kv. m ploto.
nuotrauka
2023-09-18 07:17
Statyba tradiciškai laikoma inertiška, ją sunku įsivaizduoti be sunkiasvorės technikos, kalno medžiagų. Bet statyba taip pat įgyja vis daugiau lankstumo, kurio jai suteikia naujos technologijos. Viena tokių – geopolimerų injekcijų technologija.
nuotrauka
2023-09-15 15:41
2022 m. pabaigoje Lietuvos banko licenciją gavęs Uždarojo tipo informuotiesiems investuotojams skirtas investicinis fondas „Reverest Baltic Opportunity Fund“ pradėjo įgyvendinti nekilnojamojo turto projektus, siekdamas skirti išskirtinį dėmesį miesto pridėtinės vertės kūrimui ir objektų plėtrai be...
nuotrauka
2023-09-15 11:17
Visuomenės nuomonės tyrimai rodo, kad Lietuvos verslui pavyksta auginti pasitikėjimą darbdaviais. Šalies vadybos ekspertai sako, kad šis laimėjimas džiugina, bet kartu ir užkrauna didesnes atsakomybes.
nuotrauka
2023-09-14 14:17
Turto valdymo bendrovės „BRAITIN" valdomai investicijų bendrovei „Verslo trikampis" Šiaulių bankas skolina 25,7 mln. eurų. Bendrovė, Vilniuje valdanti to paties pavadinimo biurų kompleksą, naujai gautas lėšas naudos anksčiau prisiimtų įsipareigojimų refinansavimui bei kasdienės veiklos poreikiams.
nuotrauka
2023-09-14 14:01
Pradedamas įgyvendinti naujas tvarus projektas „Sand Offices". Naujas verslo centras iškils sostinės Žalgirio ir Linkmenų gatvėse esančio seno administracinio pastato vietoje ir pasiūlys modernius inovatyvaus dizaino biurus.
nuotrauka
2023-09-14 13:31
Šią vasarą vos per du mėnesius – liepą ir rugpjūtį – investuotojai į naujus „Estateguru" sutelktinio finansavimo projektus investavo 18,9 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-14 07:57
Nuo praėjusių metų gegužės atsisakyta deklaracijų apie neypatingų statinių statybos užbaigimą tvirtinimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje (Statybos inspekcija), perduodant šią funkciją statinio ekspertizės rangovams. Tačiau pokyčiai įnešė į rinką sumaišties.
nuotrauka
2023-09-12 16:47
Modernizuodama verslo centrą „Europa“, nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ atnaujina ir daugiaaukštę automobilių stovėjimo aikštelę. Tūkstančio parkavimo vietų aikštelės atnaujinimo darbus planuojama užbaigti iki šių metų pabaigos, investicijos sieks apie 6 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-12 16:38
Šalia Vilniaus, Avižieniuose oficialiai pradėtos prekybinių sandėlių (angl. stock-office) projekto „Urban HUB" statybos.
nuotrauka
2023-09-11 12:28
Generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje pristatytas NATO itin aukštos parengties greitojo reagavimo pajėgų poreikiams skirtos infrastruktūros vystymo projektas.
nuotrauka
2023-09-08 07:10
UKMERGĖS GELŽBETONIS – įmonė, gaminanti ne tik gelžbetonio gaminius, bet ir polistireninį putplastį, kurio gaminimo patirtis – 27 metai. Anksčiau didžiausios įmonės apyvartos buvo susijusios su polistireniniu putplasčiu, o per pastaruosius 5 metus gelžbetonio gaminių gamyba išaugo apie 3 kartus ir d...
nuotrauka
2023-09-07 08:08
Siekiant sudaryti tinkamas tarnybos ir gyvenimo sąlygas sąjungininkams ir Lietuvos kariams Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos batalione Marijampolėje atidaryta nuolatinė modulinė stovykla, kurioje įrengta visa jai reikalinga karinė infrastruktūra. Ši stovykla bus na...
nuotrauka
2023-09-05 12:47
Daugiafunkcio komplekso ant Šeškinės kalno projekte pradedamas naujas etapas: šią savaitę išduotas leidimas statyti Kultūros ir ugdymo centrą. Dar dviejų, į Ozo g. 27 kompleksą įeinančių objektų – Sporto centro su lengvosios atletikos maniežu ir futbolo treniruočių aikšte bei vaikų darželio – techni...
nuotrauka
2023-09-05 10:08
AB HISK stebėtojų taryba rugsėjo 4 d. išrinko naują nepriklausomą valdybos narį Aivarą Čičelį. Jis keičia iki šiol šias pareigas ėjusį Mindaugą Jusių.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas