2024 rugsėjo 12 d. ketvirtadienis, 8:45
Reklama  |  facebook

Net valstybei svarbiame projekte pasirašyta rangos sutartis negarantuoja atsiskaitymo už darbus

2020-09-28 08:02
Jei dalyvauji Lietuvai svarbaus projekto statyboje, dar nereiškia, kad garantuojamas atlygis už darbus. Valdžia giriasi Vilniaus kogeneracine jėgaine (VKJ), o įmonė „Dzūkijos statyba“, viena iš subrangovų, neatgauna beveik 350 tūkst. eurų.
nuotrauka
Vilniaus KJ. „Dzūkijos statybos“ nuotr.


Minimos įmonės
Dzūkijos statyba, UAB
VKJ (Vilniaus kogeneracinė jėgainė), UAB
Ignitis grupė (buvusi Lietuvos energija), AB
Betono centras, UAB
Rafako, Lenkijos įmonė,

Dzūkijos statyba“ Vilniaus kogeneracinės jėginės (VKJ) statybos projekte dalyvavo kaip subrangovė – atliko biokuro katilinės pamato, monolitinės laiptinės bei trijų biokuro silosų betonavimo darbus. Minėtiems darbams juos pasamdė vieno iš VKJ generalinių rangovų – „Rafako“ – antrinė įmonė PBG.

„Mūsų įmonei ne kasdien pasitaiko vykdyti tokios apimties ir tokio pobūdžio darbus, kokius atlikome Vilniaus KJ. Betonavome pamatus, kurių storis siekia iki 2 m, o išmatavimai – 50x50 m, per 2,5 paros į šią konstrukciją nepertraukiamai buvo supilta daugiau kaip 3,8 tūkst. kub. m betono. Tai buvo iššūkis ne tik mums, bet ir kitam mūsų nuolatiniam partneriui – „Betono centrui“. Betonuojant tokias masyvias konstrukcijas, kyla įvairių rizikų, kurias mes sėkmingai suvaldėme. Ne kiekvieną dieną tenka betonuoti ir daugiau kaip 66 m aukščio monolitinius bokštus – biokuro katilinės laiptinę, kurios betonavimas vyko nepertraukiamu slenkančių klojinių metodu ir užtruko 19 parų. Tokiu pačiu metodu betonavome ir 3 biokuro silosus. Kiekvieno iš jų skersmuo yra 25 m, o aukštis 15 m. Vieno siloso betonavimas užtrukdavo apie 5 paras, – pasakoja apie sudėtingus darbus VKJ statyboje įmonės „Dzūkijos statyba“ generalinis direktorius Edvardas Mačiulaitis. – Iš esmės visi unikalūs konstruktyvai įgyvendinti, darbai atlikti tinkamai – užsakovai neturėjo jokių pretenzijų dėl darbų organizavimo, saugos, kokybės ar atlikimo terminų. Nuoširdžiai džiaugėmės, kad dar kartą įtvirtinome savo patirtį betonuojant konstrukcijas nepertraukiamu slenkančių klojinių metodu, puikiai jautėmės prisidėję prie Lietuvai svarbaus projekto. Tačiau. Trijų monolitinių biokuro silosų betonavimo darbus baigėme 2020 m. birželį, o pagal sutartį už darbus buvo numatyta atsiskaityti per 30 dienų, tačiau iki šiol nesulaukiame apie trečdalio – beveik 350 tūkst. eurų – pinigų už atliktus darbus.“ 

 

 „Tokia situacija yra nepriimtina ir nesąžininga. Tinkamai savo įsipareigojimus atliekantis rangovas turi jaustis oriai, privalo būti užtikrintas, kad su juo bus visiškai ir laiku atsiskaityta, todėl dar kartą išreiškiu viltį, kad artimiausiu metu įstatymų leidėjai imsis atitinkamų pataisų, kurios įtvirtins ne tik užsakovų, bet ir rangovų teises, susijusias su savalaikiais atsiskaitymais. 
Šiuo klausimu labai tikiuosi visos statybininkų bendruomenės, taip pat ir Lietuvos statybininkų asociacijos, paramos.“ 
„Dzūkijos statybos“ vadovas 
Edvardas MAČIULAITIS

Kaip sakė įmonės vadovas, su Lenkijos įmone tapo sudėtinga arba visiškai neįmanoma komunikuoti. Nepatvirtintomis žiniomis, Lenkijos įmonė iki šiol liko skolinga ir kitoms projekte dalyvavusioms Lietuvos įmonėms. E. Mačiulaičio žodžiais, sunku patikėti, kad tokia situacija ištiko dirbant projekte, kuris buvo pristatomas kaip itin reikšmingas Lietuvai. 

Finansų ministerija kratosi atsakomybės

Vilniaus kogeneracinės jėgainės projektą įgyvendina AB „Ignitis grupė“, kurios savininkas yra LR Finansų ministerija. Tačiau Statybunaujienos.lt paprašyta pakomentuoti situaciją, Finansų ministerijos komunikacijos skyriaus atstovė Justina Kazragytė atsakė, jog šie klausimai turėtų būti adresuoti „Ignitis grupei“.

„Vilniaus kogeneracinės jėgainės projektą įgyvendina AB „Ignitis grupė“, kuri teisės aktų nustatyta tvarka, sutarčių pagrindu, pasitelkia rangovus įvairiems projekto darbams atlikti. Kadangi projektas įgyvendinamas ES struktūrinių fondų ir Europos investicijų banko skolintomis lėšomis, lėšų panaudojimą pagal paskirtį tikrina ir vertina Lietuvoje – už ES struktūrinių lėšų panaudojimą atsakingos institucijos, taip pat AB „Ignitis grupė“ kreditorius Europos investicijų bankas. Finansų ministerijai pavaldžios įstaigos pačios savarankiškai priima sprendimus kasdieniuose veiklos procesuose, todėl dėl detalesnės informacijos siūlome kreiptis į AB „Ignitis grupė“, – pateikė atsakymą J. Kazragytė.

Pažadėjo „papildomai informuoti“ rangovus „apie nepriimtiną situaciją“

„Ignitis grupė“, paprašyta pakomentuoti minėtą situaciją, taip pat pateikė formalų atsakymą, paaiškindama, kad „Vilniaus kogeneracinė jėgainė su savo rangovais atsiskaito pagal sutartyse numatytas sąlygas ir terminus ir neturi nė vieno pradelsto mokėjimo“.

„Pažymėtina, kad Vilniaus kogeneracinės jėgainės projektas yra užsitikrinęs Europos Sąjungos fondų ir Europos investicijų banko finansavimą, todėl jėgainės projekte atsiskaitymų už faktiškai atliktus darbus ar pasiektas tarpines gaires, kaip tai numatyta mūsų turimose sutartyse su rangovais, vėlavimo nėra ir nebus, – atsakydamas rašo VKJ atstovas Artūras Ketlerius. – Atkreipiame dėmesį, kad rangovo ir jo subrangovo sutartinių santykių komentuoti negalime, nes, nebūdami sutarties šalimi, paprasčiausiai nežinome jos turinio. Statybas vykdančios bendrovės yra vienos didžiausių Lenkijos ir Vokietijos įmonių, turinčios ilgametę patirtį ir, neabejotina, vertinančios savo reputaciją, todėl tikimės, kad laiku ir tinkamai pagal savo sutartis atsiskaitys su subrangovais. Iš savo pusės papildomai informuosime rangovus dėl tokių ar analogiškų situacijų nepriimtinumo ir sieksime, kad už laiku ir tinkamai atliktus darbus būtų atsiskaityta.“

Spalio 6 d. Vilniaus KJ pranešė nutraukianti sutartį su „Rafako“, kuri rugsėjo 7 d. „Rafako“ per Varšuvos vertybinių popierių biržą pranešė apie įmonės restruktūrizaciją.

Parengtos Viešųjų pirkimų įstatymo pataisos, ginančios subrangovus

Atsakomybių ir atsiskaitymo už darbus schema nuošalėje palieka subrangovus. Šiuo atveju Lietuva pasirūpino sumokėti generaliniams rangovams – užsienio kompanijoms, bet niekaip neužtikrino, kad būtų teisingai ir laiku atsiskaityta su subrangovėmis – Lietuvos įmonėmis, kurios moka mokesčius, kuria darbo vietas, taigi betarpiškai dalyvauja šalies ekonomikoje. Jau ne vienas atvejis parodė, kad generalinių rangovių veiksmai, nesumokant Lietuvos įmonėms už darbą, lėmė šių įmonių bankrotą. 

Viešųjų pirkimų sutartyse, kaip tvirtina Viešųjų pirkimų tarnyba, pernelyg retai numatoma galimybė tiesiogiai atsiskaityti su subrangovais, nors „rangos darbų sutarčių pobūdis įprastai tai leistų“.

Kaip paaiškino Vilniaus KJ atstovas A. Ketlerius, sutartyje su „Rafako“ nebuvo numatytas tiesioginis atsiskaitymas su subrangovais, „apeinant generalinį rangovą“, kuris atsako už tinkamą sutarties įgyvendinimą. „Tai įprasta pasaulinė praktika daugiakompleksiuose infrastruktūriniuose projektuose, kuriuose subrangos sutarčių skaičius gali siekti šimtus ar net tūkstančius. Vilniaus KJ šiuo metu detaliai vertina situaciją“, – atsakė A. Ketlerius. Taigi pasaulinė praktika yra svarbesnė už Lietuvos verslo interesų užtikrinimą.

Todėl pinigų už darbą nesulaukianti „Dzūkijos statyba“ deda viltis į Aplinkos ministerijos parengtą įstatymo projektą, kuriuo siūloma numatyti, kad tiekėjai, pasirašydami viešojo pirkimo-pardavimo sutartį, įsipareigotų atsiskaityti su subtiekėjais ne vėliau kaip per 30 dienų. Šie pakeitimai leistų bet kuriuo sutarties įgyvendinimo metu paprašyti pateikti dokumentais pagrįstą informaciją apie atsiskaitymą su subtiekėjais.

„Mes nesame vieninteliai, tapę šios situacijos įkaitais. Viliamės, kad Seimas priims minėtas pataisas, – sako „Dzūkijos statybos“ vadovas E. Mačiulaitis. – Verta pagalvoti ir apie tai, kodėl neuždraudus statytojui užregistruoti nekilnojamo turto daiktą, jei nepateikiamos pažymos apie atsiskaitymą už visus darbus? Tai būtų teisinga, nes rangovas užsakovui privalo pateikti daugybę įvairių draudimų ir laidavimų (taip pat ir bankinių), pradedant pasiūlymo, atlikimo ir garantinio laikotarpio laidavimais. O užsakovas neprivalo niekur deklaruoti, kad jis yra užsitikrinęs finansavimą. Pagal dabar egzistuojančią praktiką, rangovas (subrangovas) savo pinigais finansuoja statybą: geriausiu atveju, jam apmokama per 30 dienų (sulaikant 10% sumos), objektas užbaigiamas, sutvarkomi dokumentai, išduodamas garantinio laikotarpio laidavimas, gaunamas objekto užbaigimo aktas ir užsakovas gali NT daiktą registruoti savo vardu, nors registravimo metu dar nebūna atsiskaitęs su rangovu (subrangovu).“

Užsakovams ir rangovams taikomi skirtingi reikalavimai

„Dzūkijos statybos“ vadovo pastebėjimu, atskiros įmonės, nukentėjusios nuo nemokių užsakovų, mažai ką gali lemti. Valstybės įsikišimas būtinas: be teisės aktų koregavimo situacija nesikeis. 

Paprastai oponentai tvirtina, kad saugiklius galima numatyti sutartyje. Tačiau visuotinai žinoma tiesa, kad rangovas, ypač maža ar vidutinė įmonė, visada yra silpnoji sutarties pusė. Anot E. Mačiulaičio, praktika rodo, kad sutartyse pareigų rangovui – nuo kelių iki keliasdešimties kartų daugiau nei užsakovui.

„Rangovui numatyta daugybė reikalavimų ir įpareigojimų, kurie turi būti pagrįsti dokumentais. Ir paradoksas: užsakovas įsipareigoja laiku atsiskaityti, bet šio įsipareigojimo neprivalo niekaip pagrįsti – nei draudimu, nei bankiniu laidavimu. Ar tai galima vadinti lygiomis teisėmis, vienodomis sąlygomis?“ –aptardamas situaciją, kuri yra visuotinai žinoma, bet niekaip nekeičiama, neslepia apmaudo E. Mačiulaitis. 

Iššūkis – sumažinti COVID-19 riziką

Kol iš vienų – didelių, žinomų užsienio – užsakovų bandoma atgauti pinigus, užsakovai iš Lietuvos tampa atrama, kai galima dirbti ir nesibaiminti dėl pinigų.

„14 mėnesių statėme biurų pastatą Kaune, pripažinimo tinkamu naudoti aktas pasirašytas birželį. Lenkijos įmonės kontekste šio pastato užsakovai – UAB „Sonex Consulting“ – yra išimtis: sueina 30 dienų terminas – sumokami pinigai, priduotas objektas – pinigai sąskaitoje“, – sako „Dzūkijos statybos“ vadovas E. Mačiulaitis. 

Kaune, Brastos g., „Dzūkijos statyba“ kaip generaliniai rangovai pastatė 8 aukštų su mašinų aikštele biurų pastatą, kurio plotas – 10 tūkst. kv. m, aukštis – 32,4 m. „Dzūkijos statyba“ atliko monolitinių konstrukcijų betonavimo darbus surenkamaisiais klojiniais, įrengė aliuminio kompozito plokščių fasadą, sumontavo šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemas bei atliko kitus darbus. Pasak įmonės vadovo, šiuo atveju didžiausias iššūkis buvo ne statybos darbai, o COVID-19.

„Darbus organizavome slenkančiu grafiku, išskirstydami darbuotojus po skirtingus aukštus, – darėme visa, kad būtų kuo mažesnė kontakto galimybė“, – sakė „Dzūkijos statybos“ vadovas E. Mačiulaitis.

„Dzūkijos statyba“, stabiliai veikianti jau penktą dešimtmetį, dar niekada nebuvo patekusi į situaciją, kad užsakovas dėl netinkamų įmonės veiksmų ar neveikimo turėtų pasinaudoti atlikimo ar garantinio laikotarpio laidavimais. E. Mačiulaičio žodžiais, rinkoje susidarė iškreipta situacija, kai sąžiningiems rangovams tenka vis dažniau sukti galvas ne dėl to, kaip kuo geriau atlikti savo tiesioginį darbą, bet nuolat rizikuoti: bus atsiskaityta už darbus ar ne. 

Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-09-11 09:26
Augant Baltijos šalių klientų poreikiui vertinti nekilnojamąjį turtą kaimyninėse šalyse, trys pirmaujančios nekilnojamojo turto bendrovės: „Inreal" (Lietuva), „Uus Maa" (Estija) ir „Latio" (Latvija) pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Susitarimo tikslas – supaprastinti vertinimo ir paspartinti turto ...
nuotrauka
2024-09-10 13:36
NT projektų kompanijos „Citus" pardavimų komandai nuo rugsėjo pradžios vadovauja Jurga Bagdonavičiūtė-Aldošinienė. Pasak „Citus" atstovų, į įmonę ji atsineša didelę patirtį ir reikšmingų pasiekimų pardavimų bei santykių su klientais kūrimo srityse.
nuotrauka
2024-09-10 11:40
AB Akola group netiesiogiai valdoma Latvijos įmonė SIA „Dotnuva Seeds" susitarė su „Swedbank" AS dėl sėklų paruošimo fabriko Latvijoje statybų ir įrangos finansavimo. Virš 7 mln. eurų siekianti paskola suteikta dešimties metų laikotarpiui. Paskolos garantu tapo pati AB Akola group.
nuotrauka
2024-09-10 09:52
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Galio Group“ užbaigė prekybos ir paslaugų miestelio statybas Klaipėdos Baltijos prospekte – jį sudaro prekybinių sandėlių kompleksas „Stock-O“, subursiantis 34 verslų bendruomenę, bei jau porą metų veikianti Prancūzijos sporto ir laisvalaikio prekių tinklo „Deca...
nuotrauka
2024-09-10 09:35
1,4 mlrd. eurų vertės portfelį valdanti nacionalinė plėtros įstaiga nuo šiol tęsia veiklą kaip UAB ILTE ir prisistato rinkai nauju prekės ženklu. ILTE ambicija – būti pagrindiniu šalies ekonominės gerovės šaltiniu ir bendradarbiaujant su valstybės institucijomis, klientais ir privačiais finansų rink...
nuotrauka
2024-09-06 07:09
Statybos ir projektavimo įmonė ARCHIS birželį pelnė TOP Lietuvos šeimos verslo vardą. Versle, kurį 1991-aisiais pradėjo Jonas Urbonas, jau darbuojasi ir du jo sūnūs – Rokas ir Vilius Urbonai. Antrosios kartos atstovai tikisi, kad į verslą įsijungs ir trečioji karta: brolių šeimose auga 6 vaikai.
nuotrauka
2024-09-05 11:33
Praėjusių metų rudenį savo veiklą pradėjęs „Eika“ grupės vystytas ir valdomas bendro gyvenimo namų projektas „Solo Society City House Vilnius“, šį rudens semestrą pasitinka 100 proc. užimtumu. Komanda atskleidė kaip praėjo pirmieji 17 mln. eurų kainavusio projekto metai ir kaip atrodo tipinis „co-li...
nuotrauka
2024-09-05 11:17
Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos (NKSC) rugpjūčio 26-30 dienomis vykdė antrąjį kibernetinio saugumo pratybų „Kibernetinis skydas PhishEx 2024“ etapą, kuriame dalyvavo 130 Lietuvoje veikiančių įmonių. Pratybų metu jų darbuotojams buvo išsiųsta daugiau nei 78...
nuotrauka
2024-09-05 09:44
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Hanner“ ir Medicinos diagnostikos ir gydymo centras „Hila“ susitarė dėl patalpų nuomos Vilniaus Rinktinės g. vystomame verslo centre „Business Stadium Central“. Pagal pasirašytą nuomos sutartį viena didžiausių privačių medicinos įstaigų Lietuvoje kitąmet a...
nuotrauka
2024-09-04 13:28
Vilniuje esančio A. Goštauto kvartalo konversijos I o etapo tarptautinio rangos darbų su projektavimu pirkimo konkurso nugalėtoja tapo bendrovė „Naresta“. I etapo metu bus atliktas 9 tūkst. kv. m ploto A. Goštauto g. 11 esančių penkiaaukščių pastatų remontas. Darbus planuojama baigti 2026 metais, o ...
nuotrauka
2024-09-04 09:10
KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto (EVF) mokslininkų projekto metu bus siekiama suformuoti unikalią, dirbtiniu intelektu (DI) grįstą įmonių inovatyvumo vertinimo metodologiją, kuri įgalins sudaryti šalies įmonių inovatyvumo žemėlapį ir pateikti išsamų vaizdą apie šalies įmonių inovatyvumo lygį.
nuotrauka
2024-09-03 09:33
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „EIKA" teigia, kad NT rinka pagal pardavimus rugpjūtį ženklių pokyčių nepatyrė. Vilniuje buvo parduota 9 naujos statybos butais mažiau, lyginant su liepa, tačiau lyginant su praėjusių metų rugpjūčiu, pardavimai buvo didesni 23 proc.
nuotrauka
2024-09-02 16:49
Investicijų valdymo įmonės „Demus Asset Management" šią vasarą įsteigti fondai dviejuose naujuose projektuose išvystys daugiau nei 450 gyvenamųjų būstų ir 25 komercines patalpas. Į projektus Vilniuje iš viso bus investuota daugiau nei 50 mln. eurų.
nuotrauka
2024-09-02 16:02
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco" duomenimis, rugpjūtį Vilniaus NT pirminėje rinkoje buvo parduoti 254 būstai. Paskutinis kalendorinės vasaros mėnuo sostinėje išsiskyrė sugrįžtančiais investuotojais ir, lyginant su liepos mėnesiu, beveik dvigubai išaugusia prestižinės klasės būsto ...
nuotrauka
2024-08-30 13:04
INVEGOS finansinei priemonei „Perspektyva" papildomai skirta 108 mln. eurų. Kartu atnaujintos ir šių paskolų, skirtų moksliniams tyrimams, technologinei plėtrai ir inovacinei veiklai, sąlygos: padidėjo maksimali paskolos suma ir dotacijos dydis, atsirado tvarumo reikalavimai.
nuotrauka
2024-08-30 07:43
Statybų bendrovės bei individualių namų savininkai, brangstant statybinėms medžiagoms ir meistrų darbui, ieško ne tik estetiškai patrauklių, kokybiškų sprendimų fasado apdailai ir apšiltinimui atlikti, bet ir būdų optimaliai sutaupyti. Kaštai neretai išauga dėl užsitęsusių darbų. Pažangių betono fas...
nuotrauka
2024-08-29 10:26
Bendrovės „EfTEN Capital“ valdomas „EfTEN Real Estate Fund 5“ įsigijo ką tik baigtą statyti UNA mažmeninės prekybos parką, esantį adresu Dangeručio g. 1, Vilnius. Tai – didžiausias nekilnojamojo turto sandoris Baltijos šalių mažmeninės prekybos rinkoje šiais metais. Pagrindiniai UNA parko nuomininka...
nuotrauka
2024-08-27 11:51
Nekilnojamo turto vystymo bendrovė „Eika" pardavė prekybos centrą „Pupa" Vilniuje, Pilaitės mikrorajone. Gautas lėšas bendrovė planuoja investuoti į naujų projektų vystymą ir plėtrą Lietuvoje.
nuotrauka
2024-08-27 09:13
Nekilnojamojo turto vystymo įmonių grupė „Releven" pradeda verslo centro prestižinio sostinės Žvėryno mikrorajono Sėlių ir Lapių gatvių sandūroje statybas. Iki kitų metų žiemos numatomas pastatyti projektas biurų rinką papildys 3,4 tūkst. kvadratinių metrų ploto. Keturių aukštų su antstatu, iš trijų...
nuotrauka
2024-08-26 07:34
Montavimo putos dažniausiai naudojamos montuojant langus ir duris, kai reikia sandarinti ir tvirtinti. Todėl renkantis putas, meistrai įvertina svarbiausius aspektus: šilumos pralaidumą – kiek efektyviai saugo pastate šilumą; antrinį plėtimąsi – geriausias 20–30 %, kad būtų patogu išpūsti į siauresn...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas