2024 balandžio 16 d. antradienis, 16:23
Reklama  |  facebook

Netolimos ateities iššūkiai: beveik 50 proc. pastatų energijos – elektrimobilių įkrovimui

2024-01-24 13:40
Prognozuojama, kad iki 2035 m. elektromobilių skaičius pasaulyje išaugs septynis kartus nuo 10,5 mln. (2022 m.) iki 74,5 mln. (2035 m.). Ekspertų skaičiavimu, vien tik elektromobilių įkrovimui elektros poreikis 2030 m. pasaulyje sieks 655 TWh. Apie 45 proc. elektros pastatuose sunaudos elektromobiliai.
nuotrauka
Getty Images nuotr.


Minimos įmonės
Schneider Electric Lietuva, UAB
ESO (Energijos skirstymo operatorius), AB
Specialistai įspėja, kad NT vystytojai ir komercinių pastatų administratoriai jau šiandien turėtų ruoštis energijos suvartojimo šuoliui, kuris taps neišvengiamu, kai nuo 2035 m. Europoje nebebus parduodami automobiliai su vidaus degimo varikliais.

„Jau šiandien palaipsniui keičiasi pastatų paskirtis – jie tampa elektromobilių įkrovimo stotelėmis. Todėl netolimoje ateityje komercinių pastatų energijos poreikis išaugs dvigubai, nes juose kas dieną tūkstančiai darbuotojų norės įsikrauti savo elektromobilius. Galios trūkumas pastatuose taps dideliu iššūkiu, ypač didmiesčių centrinėse dalyse. Užtenka, kad viena įmonė dideliame biurų pastate pareikalautų įrengti 10 -15 įkrovimo stotelių, ir pastato valdytojai gali susidurti su rimtomis problemomis, apie kurias retas NT valdytojas šiandien susimąsto“, – pažymi tarptautinės energijos valdymo kompanijos „Schneider Electric“ inžinierius Arnoldas Minelga.

Kaip pasiruošti didiesiems pokyčiams?

Šiandien projektuojant naujus biuro ir kitos komercinės paskirties pastatus, vystytojai turėtų įvertinti ateities perspektyvas, kurios gerokai skirsis nuo šių dienų teisinių reglamentų.

„Šiandien statybų įstatyme numatyta, jog 20 proc. įrengiamų parkavimo vietų NT objektuose turi būti skirtos elektromobiliams. Akivaizdu, kad 2035 m., kai elektromobilių skaičius išaugs 7 kartus ar dar daugiau, 5-6 įkrovimo stotelių viename objekte gali nepakakti. Tad projektuojant naujus pastatus vertėtų numatyti bent galimybę ateičiai išplėsti įkrovimo stotelių skaičių ir pasirūpinti, kad krovimui pakaktų elektros galios“, – pažymi A. Minelga.

Kiek sudėtingesnė situacija senesnės statybos komerciniuose objektuose, nes ne visuose yra galimybė padidinti elektros galią be didelių investicijų.

„Pastebime, kad pastaruoju metu neretai NT administratoriai sulaukia pasiūlymų nemokamai įrengti elektromobilių stoteles. Susigundę tokiais pasiūlymais ir neišanalizavę savo elektros įvado pajėgumų, pastatų savininkai rizikuoja sutrikdyti visą pastato elektros sistemą. Piko metu tokie pastatai apskritai gali likti be elektros, nes visa energija bus naudojama elektromobilių įkrovimui. Tokie atvejai ypač dažni, kai naudojamos greitojo įkrovimo stotelės. Kad taip nenutiktų, būtina, kad elektros tinklo specialistai įvertintų pastato galimybes padidinti galią ir paskaičiuotų, kiek elektromobilių stotelių pastate galima įrengti bei kaip paskirstyti jų galią. Net jei šiandien įkrovimo stotelių poreikis pastate nėra didelis, jau šiandien valdytojams būtų pravartu pradėti ruošti namų darbus ateičiai ir atlikti savo elektros tinklo galimybių bei pritaikymo e-judumui analizę“, – pažymi pranešime cituojamas inžinierius A. Minelga.

Problema – įvado galios trūkumas. Ką daryti?

Įvado galios trūkumas – tai skaitmeninio amžiaus problema, su kuria šiandien dažnai susiduria tiek privačių namų, tiek komercinės paskirties objektų savininkai. Pasak, A. Minelgos, šią problemą galima spręsti vienu iš 3 galimų būdų. Vienas jų – kreiptis į ESO, kad padidintų elektros įvado galią. Jei tai techniškai nėra įmanoma arba labai brangu, pastatų savininkams lieka arba įsirengti saulės elektrinę, energijos kaupimo baterijas, arba įsidiegti galios balansavimo sistemą.

Schneider ElectricArnoldas Minelga,
kompanijos
„Schneider Electric“ nuotr.

„Saulės elektrinės leidžia daugiau energijos skirti elektromobilių krovimui, bet tik tada, kai energija suvartojama vietoje. Įvado galios tai nepadidins. Baterijos – kol kas labai brangus ir didelių investicijų reikalaujantis sprendimas, todėl daugeliui dar sunkiai įkandamas. Balansavimo sistema – optimalus būdas išspręsti galios trūkumo problemą, ypač komerciniuose pastatuose. Jį svarstyti rekomenduojame pirmiausia, nes jis padeda atitolinti kitų, brangesnių priemonių įgyvendinimą. Kalbant paprastai, balansavimo sistema prižiūri, kad piko periodais pastatuose nebūtų suvartojama daugiau energijos, nei leidžia įvado galia, nes ją viršijus pastatų administratoriai iš elektros tiekėjų gali sulaukti baudų ir susidurti su rizika, kai apsaugos sistema atjungs elektrą visose stotelėse ar net pastate“, – atkreipia dėmesį A. Minelga.

Kaip paaiškina specialistas, įdiegus balansavimo sistemą, nustatoma pastato turima galios riba, kurios ji neleidžia viršyti net ir piko metu, kai pastate įjungiama daug skirtingų elektros įrenginių. Tokiais atvejais sistema elektromobilių įkrovimui skiria tik tuo metu laisvą elektros energiją.

Statinis ar dinaminis galios balansavimas. Kuris tinkamesnis dideliems pastatams?

Sprendžiant elektromobilių įkrovimo stotelių įrengimo projektus, pastatų administratoriams dažnai kyla klausimas – kaip valdyti elektromobilių įkrovimo stoteles ir kaip geriau išnaudoti turimus energijos galios resursus.

„Tam, kad įkrovimo stoteles būtų galima valdyti, administruoti ir stebėti jų darbą nuotoliniu būdu, pirmiausia jos turi būti jungiamos prie interneto tinklo, tai nėra sudėtinga. Kur kas daugiau neaiškumų kyla sprendžiant, kokį įkrovimo būdą pasirinkti. Pavienes įkrovimo stoteles galima valdyti naudojant specialias elektromobilio ar stotelės programėles, tačiau komerciniuose objektuose toks metodas vargu ar pasiteisins, nes biure turės būti už tai atsakingas darbuotojas“, – sako A. Minelga.

Komerciniams objektams šiuo metu rinkoje yra prieinami 2 įkrovimo stotelių valdymo būdai: statinis ir dinaminis apkrovos valdymas.

„Statinio balansavimo atveju tiesiog nustatoma fiksuota galia ir ji skirstoma įkrovimo stotelei ar jų grupei, tačiau bendra energijos galia niekada nesikeičia, nors pastato turimos galios rezervas leistų įkrauti ir daugiau elektromobilių. Pastebime, kad vartotojai kartais apsigauna įrengdami įkrovimo stoteles. Yra sistemų su fiksuota dedikuota reikšme elektromobilių krovimui, kurios vadinamos dinaminėmis. Tiekėjai vartotojams tvirtina, kad sistema galią tarp stotelių skirsto dinamiškai, tačiau nutyli, kad galios maksimali riba yra statinė. Tai yra tas pats, kas sakyti, kad aš gulėdamas lovoj judu labai greitai, nes su Žeme skrendu aplink Saulę. Geriausiu atveju tokias sistemas galima vadinti dinaminėmis su statiniu ribos nustatymu, bet jos neatlieka svarbios funkcijos – neskiria maksimalios galios krovimui, o paskirsto tą pačią nekintamą galią stotelių grupei. Todėl pastato energetiniai resursai nėra išnaudojami maksimaliai,“ – pabrėžia A. Minelga.

Šiandien daugelyje pastatų, kuriuose įrengta vos keletas įkrovimo stotelių, statinio valdymo sistemų funkcijos pakanka, tačiau augant jų skaičiui, pastatams labiau reikės dinaminių sistemų.

„Dinaminis apkrovos valdymas leidžia optimaliai išnaudoti turimą galią, nes pati sistema nuolat stebi pastato energijos suvartojimą ir elektromobilių įkrovimui paskirsto visą tuo metu laisvą elektros energiją. Todėl šis būdas optimalus dideliems komerciniams pastatams“, – paaiškina A. Minelga.

Pasak specialisto, dinaminė galios balansavimo sistema veikia automatiškai: pati analizuoja energijos suvartojimą pastate ir automatizuotai paskirsto energiją taip, kad būtų užtikrintas pastato elektros poreikis tiek biurų apšvietimui, vėdinimui, tiek elektromobilių įkrovimui.

„Kompleksinės sistemos gali prisitaikyti net prie sudėtingiausių pastatų bei jų vidaus tinklų struktūros. Šis sprendimas leidžia nuo pirmųjų stotelių padėti kurti tokią sistemą, kuri efektyviausiai paskirstys pastato energiją šiandien ir ją bus galima plėsti ateityje, išaugus įkrovimo stotelių poreikiui“, – pažymi A. Minelga.

Tokią balansavimo sistemą galima diegti ir tuose pastatuose, kuriuose veikia ar planuojama saulės elektrinė, nes ji gali nustatyti energijos vartojimą, generavimą ir į tai atsižvelgti valdant srautus.

„Elektromobilių įkrovimo stotelių įrengimas nėra sprintas – tai maratonas. Pastatai stovės ilgus dešimtmečius, todėl šiandien juose svarbu projektuoti ir diegti ilgaamžius sprendimus. Elektros tinklas nuolat kinta, prie jo vis prijungiama naujos įrangos, todėl planuojant pastatus, svarbu numatyti augimo galimybes – jei šiandien komerciniame pastate pakanka 2 elektromobilių įkrovimo stotelių, reikėtų įvertinti, ar jų nereikės dešimt kartų daugiau jau po kelerių metų. Po dešimties metų, daugiau kaip pusė visų automobilių keliuose bus varomi elektra, o pastatuose beveik pusę sunaudojamos energijos teks skirti elektromobilių įkrovimui“, – pažymi A. Minelga. 
Statybunaujienos.ltInžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-04-16 09:52
Nenuostabu, kad apšvietimas tapo svarbiu aspektu ne tik funkcine, tačiau ir estetine prasme. Sumanius įnešti daugiau jaukumo, žaismingumo, pabrėžti išskirtines architektūros detales ar padidinti pastato vizualinį patrauklumą kyla klausimas: ar šviestuvų įrengimas ant pastato fasado (dekoratyviniam a...
nuotrauka
2024-04-16 07:24
KOMFOVENT jau daug metų realizuoja vėdinimo ir šildymo technologijas, o šiandien daromas naujas žingsnis valdant namų mikroklimatą – pristatomas visas šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo funkcijas atliekantis KOMBI.
nuotrauka
2024-04-03 09:39
Atlikus kasmetę A. Goštauto g. estakados virš Geležinio Vilko g. apžiūrą, specialistai nustatė, jog reikia atlikti tilto sujungimo siūlių ir lietaus nuvedimo tinklo remontą. Kol kas remonto apimtys ir trukmė nėra žinomi, tam būtina atlikti detalesnį konstrukcijų vertinimą.
nuotrauka
2024-03-30 08:30
Kai atsirado šviesa, žmonės būrėsi aplink ją. Prisijaukinęs šviesą, 21-ojo amžiaus žmogus nori, kad ji sektų paskui jį ir keistųsi pagal jo poreikius. „LEMONA electronics“ siūlo išmanius apšvietimo sprendimus, kurie atliepia modernios visuomenės poreikį – būste, spintoje, net virtuvinės spintelės st...
nuotrauka
2024-03-29 10:05
„Ignitis", valdanti didžiausią greito elektromobilių įkrovimo tinklą Lietuvoje „Ignitis ON", neapleidžia lyderio pozicijų elektromobilių įkrovimo tinklo plėtros srityje – sudarė sutartį su „Baltic Shopping Centers", valdančia Kaune įsikūrusį prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega", dėl iš viso 20 ele...
nuotrauka
2024-03-25 15:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" pasirašė 82 mln. eurų finansavimo sutartį su Europos investicijų banku (EIB) ir Šiaurės investicijų banku (NIB) dėl 94 megavatų (MW) Pomeranijos vėjo parko Lenkijoje.
nuotrauka
2024-03-22 12:06
Netinkami pastatų projektavimo sprendimai vėliau gali lemti ne tik dar didesnes išlaidas, bet ir sveikatos problemas. Dėl prastai suprojektuotų vėdinimo sistemų gyventojai gali susidurti su pelėsiu, kurio išnaikinimas neretai tampa neįmanomas.
nuotrauka
2024-02-13 07:46
Šilumos siurbliai jau tapo įprasta Lietuvos gyventojų namų dalimi. Įmonės INDUSTEK ekspertai pastebi, kad vartotojai vis sparčiau atsisako šildymo kietu kuru ir noriau renkasi šilumos siurblius. Bene populiariausi Lietuvoje yra universalieji „Daikin Altherma“ oras-vanduo šilumos siurbliai. Šis šildy...
nuotrauka
2024-02-12 12:12
Išmaniuosius skaitiklius gaminanti ir juos eksportuojanti lietuvių kompanija „Elgama-Elektronika" praėjusiais metais skaičiavo rekordinį grynąjį pelną, kuris augo daugiau nei 14 kartų ir siekė 4,6 mln. eurų (2022 m. – 0,32 mln. eurų), o apyvarta augo beveik du kartus iki 41,37 mln. eurų (2022 m. – 2...
nuotrauka
2024-02-07 07:27
Naujos kartos „hansgrohe iBox universal 2“ – tai patobulintas „hansgrohe iBox universal“, kuris nepraranda populiarumo jau 23-jus metus. Patobulinto įrenginio esmė – novatoriška paslėpta potinkinė technologija „iBox universal 2“, kuri idealiai tinka vonios kambariui įrengti.
nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2024-01-26 06:34
Prie nuosavų namų įprastai yra pristatomos ir lauko terasos, nes sėdėti namie užsidarius tarp keturių sienų nusibosta, todėl norisi ištrūkti ir į gryną orą. Vasarą tai nesukelia jokių nepatogumų, tačiau ankstyvą pavasarį ir vėlų rudenį, kai lauke vėsoka, nelabai jauku sėdėti terasoje. Bet vien dėl t...
nuotrauka
2024-01-19 10:00
Prabėgus šventiniam šurmuliui ir prasidėjus naujiems kalendoriniams metams, daugelis ima vykdyti sau duotus pažadus: pradėti sportuoti, sveikai maitintis ar atsikratyti žalingų įpročių. Specialistų teigimu, vienas iš nepelnytai pamirštamų naujametinių įsipareigojimų – elektros energijos suvartojimo ...
nuotrauka
2024-01-08 09:45
Didesnis komfortas, efektyviai vartojama energija ir proporcingai mažėjančios komunalinės išlaidos. Tokie reikalavimai gali būti įgyvendinti, jei pastato įranga yra sujungta į bendrą naujos kartos išmanųjį skaitmeninės namų sistemos JUNG HOME tinklą. Pastarąjį Lietuvoje šiuo metu gali kvalifikuotai ...
nuotrauka
2024-01-03 09:39
Nors gyventojams žadėta, kad šiemet šildymo išlaidos bus mažesnės nei praėjusiais metais, sulauktos pirmosios sąskaitos signalizuoja atvirkščiai – mokėti kai kuriems teks netgi daugiau. Vienas iš būdų efektyviai mažinti energijos suvartojimą ir taupyti nepriklausomai nuo valdžios sprendimų, bute ar ...
nuotrauka
2023-12-27 13:06
Elektriniai katilai – tai alternatyva tradicinėms šildymo sistemoms. Šie katilai yra atsakas į šiuolaikinius energetikos iššūkius: jie mažina priklausomybę nuo iškastinio kuro, yra ekologiški ir gali būti efektyvus sprendimas daugelyje situacijų. Be to, dėl savo paprastos konstrukcijos ir saugumo, e...
nuotrauka
2023-12-05 09:54
Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą. Ekspertai sako, kad vienareikšmiškai pasakyti, kiek elektros sunaudos kalėdinės dekoracijos, yra sudėtinga, nes tai priklauso ...
nuotrauka
2023-11-29 09:57
Kaip tvariai su minimaliai neigiamu aplinkai poveikiu gaminti energiją iš atsinaujinančių šaltinių: saulės, vėjo ir vandens? Kaip išsisukti nenaudojant iškastinio kuro? Šiuos ir kitus klausimus praėjusią savaitę kėlė šalies inžinerinė bendruomenė Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociaci...
nuotrauka
2023-11-28 09:42
Vėstant orams gyventojams vėl pradeda kilti klausimai dėl šildymo – norima, kad kambariuose būtų komfortiška temperatūra, tačiau baiminamasi didesnių sąskaitų. Įtaką sąskaitų dydžiui daro ne tik šilumos suvartojimas, kurį lemia lauko oro temperatūra, drėgmė, vėjo stiprumas, pastato energetinis efekt...
nuotrauka
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos