Netradiciniai verslo centro „Sqveras“ pamatų betonavimo sprendimai
UAB „Polista“ specialistai sudėtingomis sąlygomis bei išlaikydami betonavimo darbams privalomas technologines pertraukas per trumpą laiką įrengė požeminės dviejų aukštų stovėjimo aikštelės atramines sienutes. Pirmajame darbų etape kitų rangovų įrengti CFA gręžtiniai poliai buvo sujungti gelžbetonine pamatine sija (rostverku), vėliau atkasti bei naudojant vienpusę klojinių sistemą apibetonuoti, o po pagrindinėmis laikančiomis konstrukcijomis įrengtos monolitinės galvenos.
Šioms atraminėms sienutėms buvo keliami itin aukšti vizualumo reikalavimai – jų paviršius turėjo būti kuo panašesnis į architektūrinį betoną. Norint to pasiekti, buvo taikoma daug skirtingų faktorių turinti technologija, iš kurių vienas reikalavimas – tam tikros oro ir betono temperatūros atitikimas.
„Betonuoti teko šaltuoju metų laiku, nakčiai tekdavo užkloti ir šildyti tuščius klojinius, o betoną pilti tik nustatytos temperatūros. Tai imlus laikui ir pakankamai brangus būdas“, ‒ betonavimo specifika dalijasi UAB „Polista“ vadovas Tomas Pikas.
Siekiant sumažinti galimą mikroplyšių atsiradimą atraminių sienučių konstrukcijose buvo naudojami specialūs kristaliniai priedai, kurie esant sąlyčiui su vandeniu geba patys „pasigydyti“ be jokių papildomų išorinių priemonių ar fizinio įsikišimo.
UAB „Polista“ vadovo teigimu, patys betonavimo darbai šiame objekte nebuvo sudėtingi, tačiau iššūkių kėlė statybų vieta (miesto centras, šalia degalinė) ir tai, kad pamatus teko įrengti žemiau Nemuno vandens lygio smėliniame grunte.
„Dirbant paaiškėjo, kad gruntinių vandenų lygis gerokai aukštesnis nei rodė inžinerinių geologinių tyrimų duomenys, todėl jam pažeminti teko statyti adatinius filtrus“, – pasakoja vadovas.
Iššūkių kėlė ir armavimo darbai, ypač logistikos valdymas. Pamatai buvo armuojami armatūriniais tinklais, o lankstiniai vežami tiesiai į statybų aikštelę, gaminiai rišami nedidelėje erdvėje, šalia dirbant kitiems rangovams. Kad nebūtų jiems trukdoma, buvo itin svarbu tiksliai suplanuoti atvežamų gaminių kiekius, pristatymo laiką, sandėliavimo vietas. Logistiką koordinuoti padėjo generalinis rangovas, kuris profesionaliai valdė sudėtingą žmonių ir gaminių judėjimą objekte.
UAB „Polista“ vadovas akcentuoja, kad generaliniam rangovui „YIT Lietuva“ apskritai būdinga skandinaviška darbo kultūra, imlumas naujovėms, polinkis spręsti inžinerinius klausimus vadovaujantis ne tik brėžiniais, bet ir atsižvelgiant į praktinę statybininkų patirtį.
„Dirbant su „YIT Lietuva“ galima išbandyti naujoves, kurių kiti paprastai baiminasi. Mane žavi modernus konstruktorių požiūris į technologijas, į naujų medžiagų naudojimą – inovatyvius priedus betonui, patį betonavimą. Tarkim, šiame objekte, siekiant išspręsti betono susitraukimo niuansus, atramines sienutes teko betonuoti kas 6 metrus ir laikantis tam tikros sekos, konstrukcijų sujungimo vietas sandarinant hidroizoliacinėmis tarpinėmis „Water stop“, ‒ bendradarbiavimu džiaugėsi Tomas Pikas ir akcentavo, kad yra idealu, kai dirbdamas gauni ne tik finansinę naudą, bet ir įgyji naujų patirčių ir motyvacijos.
UAB „Polista“ nuotr.