Parengti vaizdo siužetai, Lietuvos visuomenę supažindinantys su universaliuoju dizainu
Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ėmėsi iniciatyvos visuomenę supažindinti su universaliuoju dizainu ir jo teikiama nauda.
„Mūsų Departamentas jau senokai kalba apie universalaus dizaino teikiamą naudą, tačiau tik atskiros visuomenės grupės, specialistai žino, kas tai yra ir kodėl to reikia, – dalijasi Departamento direktorė dr. Asta Kandratavičienė. – Mūsų siekis – kad universalus dizainas – tiek jo sąvoka, tiek jo taikymas – būtų savaime suprantamas dalykas visai visuomenei.“
Siekiant atskleisti universalaus dizaino principų esmę ir aiškiai, suprantamai parodyti įvairius patogios aplinkos ir gaminių pavyzdžius, buvo pasirinktas internetas, nes visuomenei tai yra lengvai prieinamas būdas gauti informaciją, ir vaizdo siužetai, kurie leidžia lengvai suprasti esmę.
Pasak projekto koordinatorės, Departamento direktorės pavaduotojos Jolantos Šliužienės, svarbu buvo parodyti, kaip universalaus dizaino aplinka, gaminiai, paslaugos gali tikti visiems, neišskiriant žmonių pagal jų gebėjimus ar negalias.
„Kiekvienas iš mūsų tam tikrose gyvenimo situacijose esame santykinai neįgalūs, – pastebi J. Šliužienė. – Sakykim, jūs atsidūrėte nepažįstamose didelėse patalpose. Šiuo atveju, – nepaisant amžiaus, gebėjimų, netgi kalbos mokėjimo, – svarbu, kad erdvė būtų aiškiai suvokiama, kad kelią į būtinas patalpas, kryptį, kur link eiti, gauti reikiamas paslaugas, nurodytų visiems suprantami simboliai, gal – užrašai keliomis kalbomis, gal ir įgarsinimas.“Kaip pastebi Departamento direktorė dr. A. Kandratavičienė, labai dažnai manoma, kad universalus dizainas yra tik neįgaliesiems, nes kalbama apie pritaikymą. Tai reguliuoja ir vienas iš statybos techninių reglamentų, kuris vadinamas neįgaliųjų reglamentu.
„Vadinasi, jau pačiuose teisės aktuose užfiksuotas segmentavimas, visuomenės skirstymas pagal gebėjimus, – sako dr. A. Kandratavičienė. – Mes dažnai susitinkame su įvairiomis neįgaliųjų organizacijomis ir žinome jų nuostatą: teisės aktai, reglamentai, standartai turi apibrėžti ne specialų pritaikymą, bet pritaikymą visiems, neišskiriant žmonių pagal jų gebėjimus ar kitas skirtybes. Gali būti, kad šie prašymai bus išgirsti – panašu, kad Aplinkos ministerija pritaria mūsų Departamento ir neįgaliųjų organizacijų atstovų nuomonei ir rengiasi keisti neįgaliųjų statybos techninį reglamentą – iš esmės keičiant jo pavadinimą ir ne segreguojant neįgaliuosius kaip atskirą socialinę grupę, bet nustatant tam tikrus bendrus parametrus, pagal kuriuos projektuojami statiniai ir jų aplinka būtų patogūs ir tinkami naudotis didžiajai daliai žmonių, taip pat ir neįgaliesiems žmonėms.“
Vaizdo siužetus apie septynis universalaus dizaino principus galima pažiūrėti internete. Jie talpinami You Tube kanale, socialiniuose tinkluose, bus talpinami Departamento ir partnerių tinklalapiuose, demonstruojami mokymų, paskaitų, konferencijų ar kitų atitinkamų susibūrimų metu. Siužetai, kurių trukmė iki dviejų minučių, yra įgarsinti, jie turi titrus, verčiami į gestų kalbą.
Neįgaliųjų reikalų departamentas ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija yra tarptautinės konferencijos „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“ partneriais. Šioje konferencijoje pranešimus skaitys 7 užsienio lektoriai iš 4 Šiaurės šalių: Norvegijos, Švedijos, Suomijos ir Danijos. Konferencija bus ne tik puiki proga pristatyti Departamento iniciatyvą, bet ir išgirsti naujų idėjų, sulaukti pasiūlymų, patarimų – tiek susijusių ministerijų darbuotojams bei architektams, statybos inžinieriams, savivaldybių administracijų darbuotojams, tiek visuomenei. Konferencija įvyks parodos RESTA metu, balandžio 26 dieną.
„Šiaurės šalių patirtis diegiant universalaus dizaino principus viešojoje bei paslaugų infrastruktūroje yra neįkainojama, todėl džiaugiamės galimybe pristatyti savo iniciatyvas, išgirsti naujų minčių, pagaliau – išgirsti atsakymus, kodėl to reikia ir kodėl tai yra naudinga visiems“, – sako Departamento direktorė dr. A. Kandratavičienė.