STATICUS. Įmonė iš Lietuvos tapo rimtu tarptautiniu žaidėju
Kompetencijų sinergija atveria netikėtų galimybių
Neseniai įkurtoje Staticus Austria GmbH, kuriai vadovauja Ioannis Mitsos, dirba 25 aukštos kvalifikacijos inžinieriai.
„Mūsų veiklos spektras labai platus – tai sudėtingų konstrukcijų inžinerija, geometrinis modeliavimas, dizaino valdymas, projektų valdymas. Mūsų komandoje dirba 5 skirtingų tautybių atstovai iš Vengrijos, Vokietijos, Austrijos, Graikijos. Taigi, esame tarptautinė atvira naujovėms komanda, besispecializuojanti kurti įvairiausių formų elementų plieno ir stiklo fasadus“, – sako I. Mitsos, pabrėždamas didžiulę komandos patirtį dirbant su išskirtiniais statiniais, plieno ir stiklo fasadais, sudėtinga simetrija.
STATICUS užsakymų portfelis suformuotas iki 2020 metų antros pusės. Kaip sakė kompanijos generalinė direktorė Aušra Vankevičiūtė, norint įgyvendinti šiuos projektus, reikėjo daugiau darbuotojų.
„Galėjome dalį darbų atiduoti subrangovams Italijoje, Vokietijoje ar Austrijoje arba sukurti savo inžinerinį centrą, – apie Staticus Austria GmbH įkūrimą pasakoja A. Vankevičiūtė. – Austrijoje – stipri fasadų kultūra, lengviau rasti patyrusių fasadų projektavimo inžinierių.“
Austrijos specialistų komanda yra įgyvendinusi išskirtinių projektų Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Jungtinėje Karalystėje, kitose pasaulio šalyse, dirbusi su įvairiausių formų sudėtingomis fasadų konstrukcijomis.
„Mūsų kolegos iš Austrijos specializuojasi dirbti su plieno ir stiklo konstrukcijomis. Tokius statinius aš vadinu „beprotiškos“ architektūros statiniais, kokių anksčiau mums tekdavo atsisakyti, nes daugiau patirties turėjome su standartinėmis formomis ir aliuminiu. Tačiau dabar galime pasakyti: taip, mes tokiems užsakymams pasirengę – turime žinių, patirties ir galime imtis darbo. Rinka nelaukia – reikia tobulėti kiekvieną dieną“, – džiaugdamasi įmonės sprendimais, tvirtina A. Vankevičiūtė.
Austrijos specialistų komanda ir STATICUS senbuviai į bendrą darbą žvelgia per sinergijos prizmę. „Mes didžiuojamės tapę STATICUS komandos dalimi. Mūsų didžiausias iššūkis ir kartu svarbiausias tikslas yra perduoti savo sukauptą patirtį STATICUS grupei, tuo pat metu mokytis iš grupės sukauptos patirties“, – sako I. Mitsos ir akcentuoja, kad tokia sąveika kuria profesionalią tarptautinę komandą, galinčią žengti į naujas rinkas, kurti ir įgyvendinti išskirtinius, individualius fasadų sprendimus.
Švedijoje ir Norvegijoje veikia STATICUS pardavimo padaliniai, Jungtinėje Karalystėje dirba projektavimo grupė, o Austrijoje įkurtas projektavimo ir valdymo centras, kuriame atliekami tyrimai, bendradarbiaujama su vietos universitetais.
Žinojo – išmoks, ko nemoka, ir ilgai neužtruksŠeimos įmone tapusi STATICUS išaugo iš 1993 metais Vytauto Vankevičiaus drauge su kolegomis pradėtų kelių verslų (plastikinių langų, aliuminio ir stiklo konstrukcijų gamyba, statybos padalinys ir švaros paslaugų tiekimas).
„Netrukome suvokti, kad mūsų skirtingo pobūdžio verslai trukdo vienas kitam, nes klaidina užsakovus: ieškodami langų, randa fasadus gaminančią įmonę ir atvirkščiai. Nutarėme atskirti fasadų verslą, kurį plėtojome Baltijos šalyse, šiek tiek dirbome Islandijoje, – pasakoja šeimos verslo savininkas V. Vankevičius. – Kai užgriuvo 1998–1999 metų krizė, mes jau turėjome patirties, manėme esantys tvirti, išmanantys savo sritį.“
Tuo metų įmonėje dirbo apie 350 darbuotojų, kurių, V. Vankevičiaus žodžiais, širdis neleido atleisti. Toks požiūris į darbuotojus ryškia linija eina per visą STATICUS istoriją. Tai pastebėjo ir įmonės naujokai. Staticus Austria GmbH vadovas I. Mitsos, kalbėdamas apie darbą STATICUS komandoje, sakė: „Tai yra šeimos valdoma bendrovė, kuriai rūpi žmonės. Todėl norėčiau, kad kartu su STATICUS žengtume į naujas rinkas, net ir tolimajame užsienyje.“
O anuomet įmonei, užkluptai krizės ir nutarusiai neatleisti darbuotojų, teko ieškoti išeičių. Jungtinė Karalystė atrodė esanti svajonė, o minimalūs atlyginimai Švedijoje ir Suomijoje – išsvajotas STATICUS maksimalus atlyginimas. Likimas V. Vankevičių suvedė su masonu, kuris, kaip tarpininkas, dairėsi kompanijų, iš kurių galėtų pirkti ir parduoti Švedijoje. Rekomenduotas tarpininko, STATICUS įžengė į Švediją.
„Arba čempiono žiedai, kalbant krepšinio terminais, arba nieko. Arba kontraktas, arba nieko. Mes žinojome, kad mokame padaryti fasadus, tik nemokame savęs parduoti, nežinojome, ar būsime reikalingi“, – prisimena lemtingą laiką V. Vankevičius.
Pirmasis projektas Švedijoje, Karlskronoje, atnešė sėkmę ir juos pasamdžiusiai kompanijai („PEAB“ pirmą kartą pelnė aukso medalį už Žalią pastatą), ir STATICUS („PEAB“ juos rekomendavo kitoms Norvegijoje dirbančioms kompanijoms). Taip prasidėjo bendri projektai su NCC grupe (JK), SKANSKA (Švedija) ir kitomis kompanijomis.
„Mūsų plėtrą lėmė atsakymas į klausimą – ko aš nežinau? Neišmanėliais Švedijoje pasijutome su savo įrankiais, technika, patirtimi – teko daug ko mokytis. Bet žinojome – mes to išmoksime ir ilgai neužtruksime, – dalijasi prisiminimais V. Vankevičius. – Ką išmokome, nešėme į Lietuvą, mokėmės bendrovėje, nes turėjome tikslą darbą atlikti gerai. Užsakovai gal ir nepastebėjo, ko nemokame. O mes sau pasakėme – žinome, ko nežinome, ir žinome, ką reikia daryti. Atsirado užtikrintumas, atsirado kaina, atsirado darbai.“
Ilgą vertės kūrimo grandinę laiko savo rankose
Įmonė iš Lietuvos tapo rimtu tarptautiniu žaidėju, kuris kaip lygus su lygiais veikia su Skandinavijos, Europos įmonėmis.
Per įmonės istoriją sukurta daugiau nei 140 projektų įvairiose šalyse. Šiuo metu STATICUS užsakymų portfelyje – 29 projektai, kurių dalis dar projektuojama, dalis – perėjusi į gamybos ir montavimo etapą. Vykdomų projektų apimtys siekia 3–17 ar net 20 mln. eurų. Įmonės įgyvendinami projektai yra Londone, Mančesteryje, Liverpulyje, Stokholme, Osle.
STATICUS projektas Stratforde (UK)
Pagrindinis STATICUS produktas yra elementiniai fasadai. Skirtingai nuo kitų šioje srityje veikiančių įmonių, STATICUS aprėpia visą grandinę. Pradedama nuo pardavimo proceso – padedama klientui rasti geriausią technologinį sprendimą. Tada įsijungia dizaino ir inžinerijos skyrius, prasideda gamyba, montavimas, garantinis aptarnavimas. Tai yra ilga vertės kūrimo grandinė, kurią STATICUS laiko savo rankose, nes tai lemia konkurencinį pranašumą, leidžia kontroliuoti kokybę.
„Elementinių fasadų srityje turime daug pranašumų. Pagrindinis, žinoma, yra produkto kokybė. Taip pat darbų greitis, montavimo greitis, galimybė derinti įvairias medžiagas ir architektui suteikti kūrybos laisvę, t. y. jungti visus šiuos aspektus, – pasakoja kompanijos vadovė A. Vankevičiūtė. – Pats projekto įgyvendinimas gali užtrukti 1–3 ar net 4 metus, tad stengiamės viską kuo labiau standartizuoti iki atskirų elementų, kuriuos vadinu LEGO kaladėlėmis, kurias tiesiog kabiname ant pastato karkaso. Pats sunkiausias darbas yra projektavimas ir gamyba. Prieš pradedant montuoti fasadą ant pastato, atliekama daug darbo: testavimas, projektavimas, gamyba, medžiagų pirkimas. Procese dalyvauja visa grandinė, daugybė žmonių. Puikus jausmas matyti, kaip jie dirba išvien.“
STATICUS gamina ir tiesinius fasadus, dirba su įvairiomis varstomomis detalėmis, saulės baterijomis, tačiau pagrindinis produktas, kuriam gaminti pritaikyti gamybiniai pajėgumai, yra elementiniai fasadai, kurie generuoja 90 proc. pajamų. Įsteigus įmonę Austrijoje, atsirado naujas produktas – plieno ir stiklo konstrukcijos.
„Mums tai nauja sritis ir čia labai padeda kolegos iš Austrijos. Geriau mokytis iš patyrusių kolegų, negu iš savo klaidų“, – sako A. Vankevičiūtė.Verslo planas kuriamas kas dešimtmetį
Kompanijai svarbu turėti bendrą ateities viziją. Kaip sako A. Vankevičiūtė, „neturi būti dvejonių, kodėl darome kažką arba ką mes darome“.
„Kelias turi būti labai aiškus, ir Vytautas tai daro labai gerai. Jis – labai stipri asmenybė. Kartais galbūt jis dirba pernelyg greitai ir mums reikia laiko suprasti, ką jis nori pasiekti. Tačiau niekada nekyla klausimų „kodėl“ arba „kas“, – apie savo tėtį V. Vankevičių sako p. Aušra.STATICUS projektas Osle (Norvegijoje)
STATICUS fasadų rinkoje veikia 25 metus. V. Vankevičius sutinka, kad tai yra sėkmė, tačiau apie ateitį kalba santūriai.
„Tikslas – gyventi ir uždirbti šiandien bei gyvuoti mažiausiai 10 metų. Ši formulė turi būti tęstinė, atnaujinama kas 10 metų tokiam pat laikotarpiui, – sako šeimos įmonės galva V. Vankevičius. – Mes norime būti geidžiamais darbdaviais, bet tai tik viena medalio pusė. Kita – mes privalome patikti ir įtikti klientams, būti geidžiamais rangovais.“
STATICUS nuotraukos