2024 gegužės 22 d. trečiadienis, 21:10
Reklama  |  facebook

Šiluma su nepaskirstytu karštu vandeniu – kas tai?

2017-11-27 08:00
Rugpjūčio 1 d. įsigaliojo nauji Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEEK) rekomenduojami šilumos paskirstymo metodai, pagal kuriuos skirstoma šiluma visuose centralizuotai šildomuose šalies daugiabučiuose. Panevėžio miesto savivaldybė skelbia, kad atsirado daug vartotojams aktualių naujovių, tačiau daugiausia dėmesio sulaukė į sąskaitas už šildymą įtraukta eilutė „su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis“.
nuotrauka
Su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartota šiluma pateikiama apmokėti tik karšto vandens vartotojams. Pixabay.com nuotr.


Nauja eilutė sąskaitose už šildymą – kada ir kodėl atsirado?

Panevėžio miesto savivaldybė, pagal VKEKK informaciją parengusi išaiškinimą gyventojams, teigia, kad nepaskirstytas karštas vanduo – leistinas apskaitos prietaisų paklaidas viršijantis skirtumas tarp geriamojo vandens karštam vandeniui paruošti kiekio, išmatuoto daugiabučio įvade, ir butų karšto vandens skaitiklių rodmenų sumos. Analogiškai su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis – tai pastato karšto vandens tiekimo sistemoje suvartotas, bet vartotojams pagal butuose įrengtus karšto vandens apskaitos prietaisus arba pagal karšto vandens suvartojimo normatyvus nepriskirtas apmokėti šilumos kiekis.

Jis gali susidaryti dėl įvairių priežasčių:

• avarijos karšto vandens tiekimo sistemoje ar nesandarių karšto vandens tiekimo vamzdžių;

• gyventojams nedeklaruojant (ar neteisingai deklaruojant) karštą vandenį arba tai darant skirtingu metu;

• įvadinio geriamojo vandens apskaitos prietaiso, įrengto prieš karšto vandens ruošimo įrenginius (gyventojai turi apmokėti už visą įvadiniu prietaisu užfiksuotą vandenį), ir butuose įrengtų prietaisų rodmenų nuskaitymo skirtingu laiku.
Iki rugpjūčio 1 d. visas pastate suvartotas ir įvadiniu prietaisu užfiksuotas šilumos kiekis buvo skirstomas į 4 dalis: šilumą butams šildyti, karštam vandeniui ruošti, karšto vandens temperatūrai palaikyti ir bendrosioms reikmėms. Su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartota šiluma nebuvo išskiriama į atskirą sąskaitos eilutę ir vartotojai šildymo sezonu apmokėdavo su šilumos kiekiu šildymui, o ne šildymo sezonu – su „gyvatuko“ mokesčiu. Tad gyventojai šilumos nuostolius apmokėdavo ir anksčiau. Tiesiog nuo šiol atsiradus atskirai eilutei ji tapo svariu pagrindu patiems žmonėms labiau kontroliuoti name suvartojamą šilumą.

Kokia nauda vartotojams?

Pirma, su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartota šiluma pateikiama apmokėti tik karšto vandens vartotojams. Todėl vartotojai, kurių butai atjungti nuo karšto vandens tiekimo sistemos, tokio mokėjimo negaus.

Antra, šis kiekis apskaičiuojamas tiek šildymo, tiek ne šildymo sezonu, todėl, priešingai nei anksčiau, jeigu karšto vandens tiekėjas nesutvarkė karšto vandens apskaitos pastate, šis kiekis vartotojams nebus pateikiamas apmokėti.

Trečia, atsiradus naujajai eilutei žmonės gali kreiptis į pastato administratorių arba bendriją, kad šis patikrintų visų butų apskaitos prietaisų rodmenis, nustatytų deklaruoto ir faktiškai pastate suvartoto karšto vandens kiekio nesutapimo priežastis. Jei priežastis – faktiškai suvartoto vandens nedeklaravę butai, šilumos (karšto vandens) tiekėjas perskaičiuos visų gyventojų sąskaitas, atitinkamai sumažindamas.

Jei gyventojai neleidžia patikrinti apskaitos prietaisų, šilumos (karšto vandens) tiekėjas gali pritaikyti karšto vandens suvartojimo normatyvus.

Jeigu skirtumas tarp namo ir butuose įrengtų prietaisų rodmenų yra didesnis nei 15 proc., juos ne rečiau kaip kartą per pusę metų privalo tikrinti ir karšto vandens tiekėjas.

Kodėl su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartota šiluma kartais pateikiama apmokėti su minuso ženklu?

Šilumos kiekis sąskaitoje gali būti nurodomas tiek su „+“, tiek su „-“ ženklu. Jei tam tikrą mėnesį butai deklaravo mažiau vandens nei faktiškai suvartota pastate, susidarys teigiamas su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis. Jį apmokės visi vartotojai proporcingai butų naudingiesiems plotams. Jei butų suvartotas ar deklaruotas anksčiau nedeklaruotas karšto vandens kiekis viršys faktiškai suvartotąjį pastate, susidarys neigiamas su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis. Tokiu atveju pagal naudinguosius plotus jis bus išdalytas visiems butams grąžinant susidariusį skirtumą, t. y. mažinant mokestį už paslaugas.
Statybunaujienos.ltInžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-05-22 17:09
Šiandien šalia Panevėžio aplinkkelio, ties Bliūdžių kaimu, oficialiai paskelbta didžiausio Baltijos šalyse elektromobilių parko statybų pradžia – įkasta laiko kapsulė. Projektą vystys elektromobilių įkrovimo stotelių operatorė UAB „Eldrive“.
nuotrauka
2024-05-21 13:13
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ verslo centro „Business Stadium Central“ vidaus inžinerinių sistemų montavimo rangovais pasirinko Lietuvos įmones „Aktinis“, „Todera“, „Ivalta“, „PoolPro“. Bendra su rangovais sudarytų sutarčių vertė – 5,6 mln. eurų.
nuotrauka
2024-05-21 12:56
Kada prekybos centras gali vadintis tvariu? Ar tam užtenka deramai surūšiuoti atliekas ir pakeisti lemputes? Vienas iš technologiškai pažangiausių „Nordika“ tvarumo aspektų – R8 tech įrankio, kuris paremtas dirbtiniu intelektu, naudojimas. Ši automatizavimo sistema valdo prekybos centro šildymo, vė...
nuotrauka
2024-05-20 10:26
Ministrai iš Lietuvos, Latvijos, Austrijos, Kipro, Danijos, Estijos, Prancūzijos, Airijos, Graikijos, Liuksemburgo, Maltos, Portugalijos, Slovakijos, Slovėnijos ir Ispanijos kartu kreipėsi į Europos Komisiją raginant parengti Europos Sąjungos strategiją dėl šilumos ir vėsumos ūkio dekarbonizacijos i...
nuotrauka
2024-05-14 09:40
Gegužės 15–17 d. Vilniaus LITEXPO parodų centras taps vieta, kur bus galima susipažinti su pažangiausiomis technologijomis ir inovacijomis, skirtomis pramonei, verslui bei vartotojams. Čia vyks ir nemažai specializuotų renginių. Viename jų – konferencijoje „Ateities energetika Baltijos šalyse 2024“...
nuotrauka
2024-04-16 07:24
KOMFOVENT jau daug metų realizuoja vėdinimo ir šildymo technologijas, o šiandien daromas naujas žingsnis valdant namų mikroklimatą – pristatomas visas šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo funkcijas atliekantis KOMBI.
nuotrauka
2024-04-03 09:39
Atlikus kasmetę A. Goštauto g. estakados virš Geležinio Vilko g. apžiūrą, specialistai nustatė, jog reikia atlikti tilto sujungimo siūlių ir lietaus nuvedimo tinklo remontą. Kol kas remonto apimtys ir trukmė nėra žinomi, tam būtina atlikti detalesnį konstrukcijų vertinimą.
nuotrauka
2024-03-30 08:30
Kai atsirado šviesa, žmonės būrėsi aplink ją. Prisijaukinęs šviesą, 21-ojo amžiaus žmogus nori, kad ji sektų paskui jį ir keistųsi pagal jo poreikius. „LEMONA electronics“ siūlo išmanius apšvietimo sprendimus, kurie atliepia modernios visuomenės poreikį – būste, spintoje, net virtuvinės spintelės st...
nuotrauka
2024-03-29 10:05
„Ignitis", valdanti didžiausią greito elektromobilių įkrovimo tinklą Lietuvoje „Ignitis ON", neapleidžia lyderio pozicijų elektromobilių įkrovimo tinklo plėtros srityje – sudarė sutartį su „Baltic Shopping Centers", valdančia Kaune įsikūrusį prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega", dėl iš viso 20 ele...
nuotrauka
2024-03-25 15:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" pasirašė 82 mln. eurų finansavimo sutartį su Europos investicijų banku (EIB) ir Šiaurės investicijų banku (NIB) dėl 94 megavatų (MW) Pomeranijos vėjo parko Lenkijoje.
nuotrauka
2024-03-22 12:06
Netinkami pastatų projektavimo sprendimai vėliau gali lemti ne tik dar didesnes išlaidas, bet ir sveikatos problemas. Dėl prastai suprojektuotų vėdinimo sistemų gyventojai gali susidurti su pelėsiu, kurio išnaikinimas neretai tampa neįmanomas.
nuotrauka
2024-02-13 07:46
Šilumos siurbliai jau tapo įprasta Lietuvos gyventojų namų dalimi. Įmonės INDUSTEK ekspertai pastebi, kad vartotojai vis sparčiau atsisako šildymo kietu kuru ir noriau renkasi šilumos siurblius. Bene populiariausi Lietuvoje yra universalieji „Daikin Altherma“ oras-vanduo šilumos siurbliai. Šis šildy...
nuotrauka
2024-02-12 12:12
Išmaniuosius skaitiklius gaminanti ir juos eksportuojanti lietuvių kompanija „Elgama-Elektronika" praėjusiais metais skaičiavo rekordinį grynąjį pelną, kuris augo daugiau nei 14 kartų ir siekė 4,6 mln. eurų (2022 m. – 0,32 mln. eurų), o apyvarta augo beveik du kartus iki 41,37 mln. eurų (2022 m. – 2...
nuotrauka
2024-02-07 07:27
Naujos kartos „hansgrohe iBox universal 2“ – tai patobulintas „hansgrohe iBox universal“, kuris nepraranda populiarumo jau 23-jus metus. Patobulinto įrenginio esmė – novatoriška paslėpta potinkinė technologija „iBox universal 2“, kuri idealiai tinka vonios kambariui įrengti.
nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2024-01-26 06:34
Prie nuosavų namų įprastai yra pristatomos ir lauko terasos, nes sėdėti namie užsidarius tarp keturių sienų nusibosta, todėl norisi ištrūkti ir į gryną orą. Vasarą tai nesukelia jokių nepatogumų, tačiau ankstyvą pavasarį ir vėlų rudenį, kai lauke vėsoka, nelabai jauku sėdėti terasoje. Bet vien dėl t...
nuotrauka
2024-01-24 13:40
Prognozuojama, kad iki 2035 m. elektromobilių skaičius pasaulyje išaugs septynis kartus nuo 10,5 mln. (2022 m.) iki 74,5 mln. (2035 m.). Ekspertų skaičiavimu, vien tik elektromobilių įkrovimui elektros poreikis 2030 m. pasaulyje sieks 655 TWh. Apie 45 proc. elektros pastatuose sunaudos elektromobili...
nuotrauka
2024-01-19 10:00
Prabėgus šventiniam šurmuliui ir prasidėjus naujiems kalendoriniams metams, daugelis ima vykdyti sau duotus pažadus: pradėti sportuoti, sveikai maitintis ar atsikratyti žalingų įpročių. Specialistų teigimu, vienas iš nepelnytai pamirštamų naujametinių įsipareigojimų – elektros energijos suvartojimo ...
nuotrauka
2024-01-08 09:45
Didesnis komfortas, efektyviai vartojama energija ir proporcingai mažėjančios komunalinės išlaidos. Tokie reikalavimai gali būti įgyvendinti, jei pastato įranga yra sujungta į bendrą naujos kartos išmanųjį skaitmeninės namų sistemos JUNG HOME tinklą. Pastarąjį Lietuvoje šiuo metu gali kvalifikuotai ...
nuotrauka
2024-01-03 09:39
Nors gyventojams žadėta, kad šiemet šildymo išlaidos bus mažesnės nei praėjusiais metais, sulauktos pirmosios sąskaitos signalizuoja atvirkščiai – mokėti kai kuriems teks netgi daugiau. Vienas iš būdų efektyviai mažinti energijos suvartojimą ir taupyti nepriklausomai nuo valdžios sprendimų, bute ar ...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos