2021 rugsėjo 19 d. sekmadienis, 23:35
Reklama  |  facebook

Šiluma su nepaskirstytu karštu vandeniu – kas tai?

2017-11-27 08:00
Rugpjūčio 1 d. įsigaliojo nauji Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEEK) rekomenduojami šilumos paskirstymo metodai, pagal kuriuos skirstoma šiluma visuose centralizuotai šildomuose šalies daugiabučiuose. Panevėžio miesto savivaldybė skelbia, kad atsirado daug vartotojams aktualių naujovių, tačiau daugiausia dėmesio sulaukė į sąskaitas už šildymą įtraukta eilutė „su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis“.
nuotrauka
Su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartota šiluma pateikiama apmokėti tik karšto vandens vartotojams. Pixabay.com nuotr.


Nauja eilutė sąskaitose už šildymą – kada ir kodėl atsirado?

Panevėžio miesto savivaldybė, pagal VKEKK informaciją parengusi išaiškinimą gyventojams, teigia, kad nepaskirstytas karštas vanduo – leistinas apskaitos prietaisų paklaidas viršijantis skirtumas tarp geriamojo vandens karštam vandeniui paruošti kiekio, išmatuoto daugiabučio įvade, ir butų karšto vandens skaitiklių rodmenų sumos. Analogiškai su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis – tai pastato karšto vandens tiekimo sistemoje suvartotas, bet vartotojams pagal butuose įrengtus karšto vandens apskaitos prietaisus arba pagal karšto vandens suvartojimo normatyvus nepriskirtas apmokėti šilumos kiekis.

Jis gali susidaryti dėl įvairių priežasčių:

• avarijos karšto vandens tiekimo sistemoje ar nesandarių karšto vandens tiekimo vamzdžių;

• gyventojams nedeklaruojant (ar neteisingai deklaruojant) karštą vandenį arba tai darant skirtingu metu;

• įvadinio geriamojo vandens apskaitos prietaiso, įrengto prieš karšto vandens ruošimo įrenginius (gyventojai turi apmokėti už visą įvadiniu prietaisu užfiksuotą vandenį), ir butuose įrengtų prietaisų rodmenų nuskaitymo skirtingu laiku.

Iki rugpjūčio 1 d. visas pastate suvartotas ir įvadiniu prietaisu užfiksuotas šilumos kiekis buvo skirstomas į 4 dalis: šilumą butams šildyti, karštam vandeniui ruošti, karšto vandens temperatūrai palaikyti ir bendrosioms reikmėms. Su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartota šiluma nebuvo išskiriama į atskirą sąskaitos eilutę ir vartotojai šildymo sezonu apmokėdavo su šilumos kiekiu šildymui, o ne šildymo sezonu – su „gyvatuko“ mokesčiu. Tad gyventojai šilumos nuostolius apmokėdavo ir anksčiau. Tiesiog nuo šiol atsiradus atskirai eilutei ji tapo svariu pagrindu patiems žmonėms labiau kontroliuoti name suvartojamą šilumą.

Kokia nauda vartotojams?

Pirma, su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartota šiluma pateikiama apmokėti tik karšto vandens vartotojams. Todėl vartotojai, kurių butai atjungti nuo karšto vandens tiekimo sistemos, tokio mokėjimo negaus.

Antra, šis kiekis apskaičiuojamas tiek šildymo, tiek ne šildymo sezonu, todėl, priešingai nei anksčiau, jeigu karšto vandens tiekėjas nesutvarkė karšto vandens apskaitos pastate, šis kiekis vartotojams nebus pateikiamas apmokėti.
Trečia, atsiradus naujajai eilutei žmonės gali kreiptis į pastato administratorių arba bendriją, kad šis patikrintų visų butų apskaitos prietaisų rodmenis, nustatytų deklaruoto ir faktiškai pastate suvartoto karšto vandens kiekio nesutapimo priežastis. Jei priežastis – faktiškai suvartoto vandens nedeklaravę butai, šilumos (karšto vandens) tiekėjas perskaičiuos visų gyventojų sąskaitas, atitinkamai sumažindamas.
Jei gyventojai neleidžia patikrinti apskaitos prietaisų, šilumos (karšto vandens) tiekėjas gali pritaikyti karšto vandens suvartojimo normatyvus.

Jeigu skirtumas tarp namo ir butuose įrengtų prietaisų rodmenų yra didesnis nei 15 proc., juos ne rečiau kaip kartą per pusę metų privalo tikrinti ir karšto vandens tiekėjas.
Kodėl su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartota šiluma kartais pateikiama apmokėti su minuso ženklu?
Šilumos kiekis sąskaitoje gali būti nurodomas tiek su „+“, tiek su „-“ ženklu. Jei tam tikrą mėnesį butai deklaravo mažiau vandens nei faktiškai suvartota pastate, susidarys teigiamas su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis. Jį apmokės visi vartotojai proporcingai butų naudingiesiems plotams. Jei butų suvartotas ar deklaruotas anksčiau nedeklaruotas karšto vandens kiekis viršys faktiškai suvartotąjį pastate, susidarys neigiamas su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis. Tokiu atveju pagal naudinguosius plotus jis bus išdalytas visiems butams grąžinant susidariusį skirtumą, t. y. mažinant mokestį už paslaugas.
Statybunaujienos.lt
Miestiečiai

nuotrauka
2021-09-17 08:37
„Vilniaus vandenys“ nusprendė 300 tūkst. eurų skirti vienos seniausių ir labiausiai apsinešusių vandentiekio atkarpų išplovimui, dėl kurios remonto darbų laikinai suprastėjo vandens kokybė daliai sostinės Naujamiesčio rajono gyventojų. Tokio masto darbus ir rekordinę sumą jiems atlikti bendrovė pla...
nuotrauka
2021-09-16 09:08
Pastaruosius metus stebime nekilnojamojo turto sandorių bumą. Taigi, tiek būsto pardavėjui, tiek ir būsto pirkėjui kyla nemažai klausimų, kaip parduoti/įsigyti būstą nepatiriant papildomų ir neplanuotų išlaidų.
nuotrauka
2021-09-13 07:25,      papildyta 2021-09-14 21:38, Papildyta nuotraukomis
Svarbiausios priežastys dvi: išmanioji šildymo dujomis sistema garantuoja maksimalų komfortą su minimalia priežiūra, o išmanieji skaitikliai užtikrins tikslų atsiskaitymą ir garantuos nenutrūkstamą dujų tiekimą.
nuotrauka
2021-09-09 18:46
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo įtvirtinti įstatymo pakeitimus, pagal kuriuos būstas taps labiau prieinamas šeimoms, kuriose vaikus augina vienas iš tėvų, auginančioms tris ar daugiau vaikų, neįgaliesiems, tremtiniams.
nuotrauka
2021-09-07 11:49
Lietuvoje įsibėgėja elektros tiekimo rinkos liberalizavimas – seniai lauktas pokytis, įgyvendintas daugelyje Europos Sąjungos valstybių. Kartu su juo byra elektros energijos tiekimo monopolis, o rinkoje atsirandanti nepriklausomų tiekėjų konkurencija vartotojams garantuos daugiau kokybiškų paslaugų ...
nuotrauka
2021-09-06 16:19
Individualių namų ir daugiabučių gyventojai, kurie būstą šildo dyzeliu, anglimi ar durpių briketais, bet nori atsisakyti neefektyviai naudojančių šilumą, orą teršiančių šildymo įrenginių ir prisijungti prie centralizuotų šilumos tinklų, jau gali pasinaudoti subsidijomis.
nuotrauka
2021-09-01 15:46
Mažas pajamas gaunantys gyventojai nuo trečiadienio, rugsėjo 1 d., jau gali teikti paraiškas kompensacijoms atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimui elektros energijos reikmėms ir iškastinį kurą naudojančių šilumos įrenginių pakeitimui.
nuotrauka
2021-08-31 12:06
2021 m. pavasarį naujomis energijos vartojimo efektyvumo etiketėmis pradėta žymėti 4 prekių grupes: šaldytuvus ir šaldiklius (įskaitant vyno laikymo šaldytuvus); indaploves; skalbimo mašinas ir skalbykles-džiovykles; televizorius ir elektroninius vaizduoklius. Nuo 2021 m. rugsėjo 1 d. pagal naujas t...
nuotrauka
2021-08-30 10:27
Iki to laiko, kol sodyba atitiks įsivaizduojamą objektą, ją reikia įrengti, o tai reiškia – pastatyti statinius ir sutvarkyti aplinką. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) primena, kad statinių statybos eiliškumą reglamentuoja teisės...
nuotrauka
2021-08-26 12:29
Vilniaus miesto savivaldybės Taryba pritarė tvarkos pateikimui, kuri leis efektyviau tvarkyti sodų bendrijų kelius. Sodininkų bendrijų teritorijose nuolat gyvenančių gyventojų skaičius auga ir jose esantys keliai vis intensyviau naudojami.
nuotrauka
2021-08-25 16:53
Gruodžio 1 d. baigsis terminas, kai Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) turi būti pateikti mokėjimo prašymai kompensuoti dujų balionų pakeitimą daugiabučiuose.
nuotrauka
2021-08-23 14:35
Elektros skaitiklis namuose dažnai sukasi net ir būsto šeimininkams atostogaujant. Dėl to kalti vadinamieji „energijos vampyrai“ – prietaisai, kurie ir nenaudojami gali sueikvoti nemažai elektros. Pažabojus juos, per metus galima sutaupyti reikšmingas pinigų sumas, o taip pat sumažinti savo neigiamą...
nuotrauka
2021-08-23 08:18
Įvertinusi Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos pateiktą informaciją, Energetikos ministerija pateikė Vyriausybei apibendrinimus dėl artėjančio šildymo sezono. Juose kaip viena iš galimybių reguliuoti šilumos kainas nurodoma Šilumos ūkio įstatyme įtvirtinta dvinarė kainodara, apie kurią vartotojai n...
nuotrauka
2021-08-20 09:10
Aplinkos ministerija pasiūlė Vyriausybei priemones, kurios, brangstant gamtinėms dujoms, leistų gyventojams sumažinti centralizuotai tiekiamos šilumos gamybos kainas.
nuotrauka
2021-08-18 13:05
Dabartinės Statybinių atliekų tvarkymo taisyklės įpareigoja rūšiuoti visas statybvietėje susidariusias atliekas, bet ši nuostata netaikoma buityje susidarančioms griovimo ir statybinėms atliekoms. Aplinkos ministerijos parengtas Atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021-2027 m. plano projektas numato, ka...
nuotrauka
2021-08-18 10:59
Jau dešimtmetį tęsiasi ydinga praktika, kai daugiau nei pusė Vilniaus daugiabučių šilumos punktų vis dar nepriklauso šių namų gyventojams. AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) nori vilniečiams grąžinti tai, kas jiems visada ir priklausė, todėl gyventojai kviečiami savo nuosavybėn perimti šilumos punktu...
nuotrauka
2021-08-17 10:13
Nekilnojamojo turto pirkimas – vienas didžiausių žingsnių, kurį dažnas prisiruošiame žengti tik kartą gyvenime, o įsipareigojame net keliems dešimtmečiams. Perkantys bene visuomet atsižvelgia į nekilnojamojo turto kainą, plotą ir vietą mieste, tačiau yra ir kitų kintamųjų, galinčių paveikti jūsų būs...
nuotrauka
2021-08-13 10:20
Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) kviečia asmenis, kuriems sodininkų bendrijose buvo skirti žemės sklypai, arba jų teisių paveldėtojus suskubti išsipirkti neprivatizuotus mėgėjų sodo žemės sklypus, nes nuo 2023 m. sausio 1 d. tokie žemės sklypai gali būti parduoti kitiems asmenims aukciono būdu.
nuotrauka
2021-08-13 10:09
Pandemijos metu daugiau laiko praleidome namuose, todėl normalu, kad juose ir dirbant, ir mokantis, ir poilsiaujant dažniau atkreipėme dėmesį, jog esamas būstas nebeatitinka šeimos poreikių. „Luminor“ banko duomenimis vidutinė Lietuvoje per mėnesį išduotų būsto paskolų suma 2020 m. sudarė daugiau ne...
nuotrauka
2021-08-10 11:53
SEB banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad vis daugiau jaunuolių santaupoms atsideda bent dalį savo pajamų, o beveik kas trečias sutaupo daugiau negu 100 eurų per mėnesį. 18–25 metų jaunuoliai dažniausiai teigia taupantys būstui. Tarp taupymo tikslų vėl atsirado kelionės – finansiškai joms ruoš...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai