2022 rugpjūčio 13 d. šeštadienis, 0:27
Reklama  |  facebook

Šiluma su nepaskirstytu karštu vandeniu – kas tai?

2017-11-27 08:00
Rugpjūčio 1 d. įsigaliojo nauji Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEEK) rekomenduojami šilumos paskirstymo metodai, pagal kuriuos skirstoma šiluma visuose centralizuotai šildomuose šalies daugiabučiuose. Panevėžio miesto savivaldybė skelbia, kad atsirado daug vartotojams aktualių naujovių, tačiau daugiausia dėmesio sulaukė į sąskaitas už šildymą įtraukta eilutė „su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis“.
nuotrauka
Su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartota šiluma pateikiama apmokėti tik karšto vandens vartotojams. Pixabay.com nuotr.


Nauja eilutė sąskaitose už šildymą – kada ir kodėl atsirado?

Panevėžio miesto savivaldybė, pagal VKEKK informaciją parengusi išaiškinimą gyventojams, teigia, kad nepaskirstytas karštas vanduo – leistinas apskaitos prietaisų paklaidas viršijantis skirtumas tarp geriamojo vandens karštam vandeniui paruošti kiekio, išmatuoto daugiabučio įvade, ir butų karšto vandens skaitiklių rodmenų sumos. Analogiškai su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis – tai pastato karšto vandens tiekimo sistemoje suvartotas, bet vartotojams pagal butuose įrengtus karšto vandens apskaitos prietaisus arba pagal karšto vandens suvartojimo normatyvus nepriskirtas apmokėti šilumos kiekis.

Jis gali susidaryti dėl įvairių priežasčių:

• avarijos karšto vandens tiekimo sistemoje ar nesandarių karšto vandens tiekimo vamzdžių;

• gyventojams nedeklaruojant (ar neteisingai deklaruojant) karštą vandenį arba tai darant skirtingu metu;

• įvadinio geriamojo vandens apskaitos prietaiso, įrengto prieš karšto vandens ruošimo įrenginius (gyventojai turi apmokėti už visą įvadiniu prietaisu užfiksuotą vandenį), ir butuose įrengtų prietaisų rodmenų nuskaitymo skirtingu laiku.
Iki rugpjūčio 1 d. visas pastate suvartotas ir įvadiniu prietaisu užfiksuotas šilumos kiekis buvo skirstomas į 4 dalis: šilumą butams šildyti, karštam vandeniui ruošti, karšto vandens temperatūrai palaikyti ir bendrosioms reikmėms. Su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartota šiluma nebuvo išskiriama į atskirą sąskaitos eilutę ir vartotojai šildymo sezonu apmokėdavo su šilumos kiekiu šildymui, o ne šildymo sezonu – su „gyvatuko“ mokesčiu. Tad gyventojai šilumos nuostolius apmokėdavo ir anksčiau. Tiesiog nuo šiol atsiradus atskirai eilutei ji tapo svariu pagrindu patiems žmonėms labiau kontroliuoti name suvartojamą šilumą.

Kokia nauda vartotojams?

Pirma, su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartota šiluma pateikiama apmokėti tik karšto vandens vartotojams. Todėl vartotojai, kurių butai atjungti nuo karšto vandens tiekimo sistemos, tokio mokėjimo negaus.

Antra, šis kiekis apskaičiuojamas tiek šildymo, tiek ne šildymo sezonu, todėl, priešingai nei anksčiau, jeigu karšto vandens tiekėjas nesutvarkė karšto vandens apskaitos pastate, šis kiekis vartotojams nebus pateikiamas apmokėti.

Trečia, atsiradus naujajai eilutei žmonės gali kreiptis į pastato administratorių arba bendriją, kad šis patikrintų visų butų apskaitos prietaisų rodmenis, nustatytų deklaruoto ir faktiškai pastate suvartoto karšto vandens kiekio nesutapimo priežastis. Jei priežastis – faktiškai suvartoto vandens nedeklaravę butai, šilumos (karšto vandens) tiekėjas perskaičiuos visų gyventojų sąskaitas, atitinkamai sumažindamas.

Jei gyventojai neleidžia patikrinti apskaitos prietaisų, šilumos (karšto vandens) tiekėjas gali pritaikyti karšto vandens suvartojimo normatyvus.

Jeigu skirtumas tarp namo ir butuose įrengtų prietaisų rodmenų yra didesnis nei 15 proc., juos ne rečiau kaip kartą per pusę metų privalo tikrinti ir karšto vandens tiekėjas.

Kodėl su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartota šiluma kartais pateikiama apmokėti su minuso ženklu?

Šilumos kiekis sąskaitoje gali būti nurodomas tiek su „+“, tiek su „-“ ženklu. Jei tam tikrą mėnesį butai deklaravo mažiau vandens nei faktiškai suvartota pastate, susidarys teigiamas su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis. Jį apmokės visi vartotojai proporcingai butų naudingiesiems plotams. Jei butų suvartotas ar deklaruotas anksčiau nedeklaruotas karšto vandens kiekis viršys faktiškai suvartotąjį pastate, susidarys neigiamas su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis. Tokiu atveju pagal naudinguosius plotus jis bus išdalytas visiems butams grąžinant susidariusį skirtumą, t. y. mažinant mokestį už paslaugas.
Statybunaujienos.lt
Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2022-08-09 12:00
Vilniuje užbaigtas pirmasis išmanaus vandentiekio diegimo etapas ir dar šiemet išmanieji vandens skaitikliai pasieks sostinės gyventojų namus. Galutinai įdiegus pirmąjį tokį regione išmanųjį vandentiekį, gyventojams nebereikės patiems fiksuoti ir deklaruoti vandens skaitiklių rodmenų, o nauja sistem...
nuotrauka
2022-08-03 10:18
Pirmą kartą po Rusijos pradėto karo iš Ukrainos į Lietuvą atvežtas didelės galios transformatorius, kurį bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) darbuotojai pasitiko simboliškai – nuo sunkvežimio stambų krovinį nukėlė Ukrainos vėliavos – geltonos ir mėlynos – spalvų kranai.
nuotrauka
2022-07-26 08:17
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) sulaukė 2 947 gyventojų paraiškų už 9,52 mln. eurų dėl taršių katilų keitimo į šilumos siurblius ar biokuro katilus. Viso tam skirta buvo 13 mln. eurų.
nuotrauka
2022-07-18 13:34
Aštrėjant geopolitinei situacijai ir augant energetinių išteklių kainoms, „Ignitis“ ragina verslo įmones pagalvoti apie energetinio efektyvumo sprendimus, kurie gali realiai sumažinti mėnesio išlaidas už dujas ir elektrą. Ekspertai teigia, kad įdiegus energetinio efektyvumo sprendimus verslo įmonių ...
nuotrauka
2022-07-14 14:09
Jau netrukus Lietuvos energetikoje prasidės skaitmeninis virsmas – kiekvieno namus pasieks bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) diegiami išmanieji elektros skaitikliai. Skaičiuojant naujųjų skaitiklių suteikiamą naudą, galima išskirti keletą svarbių aspektų: gyventojams nebereikės patie...
nuotrauka
2022-07-11 10:44
Siekdama mažinti gyventojų išlaidas už būsto šildymą, Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti du aprašų pakeitimo projektus, kuriais įgyvendinamos naujos Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo nuostatos. Jomis nuo 30 iki 80 proc. didinama kompensacinė išmoka...
nuotrauka
2022-07-07 13:15
Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), kurianti patikimą ir išmanų tinklą, priartėjo prie svarbaus išmaniosios apskaitos diegimo projekto etapo pabaigos – į Lietuvą atvyko pirmoji naujųjų, išmaniųjų elektros energijos skaitiklių siunta. Šie apskaitos prietaisai pradedami diegti realiomis ...
nuotrauka
2022-07-07 08:38
Energetikos ministras Dainius Kreivys pasirašė įsakymą, kuriuo keičiami šildymo ir karšto vandens sistemų reikalavimai, taikomi gyvenamiesiems daugiabučiams namams. Seni šilumos punktai privalės būti modernizuoti, taip siekiant maksimalaus šilumos energijos efektyvumo bei mažesnių išlaidų.
nuotrauka
2022-07-01 09:01
Didinamos kompensacijos šilumos punktus surenovuojantiems daugiabučių gyventojams: valstybė nuo šiol kompensuos nebe 30, o iki 80 proc. šilumos punktų bei šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimo kaštų, tačiau įpareigoja susitvarkyti per ateinančius 4 metus.
nuotrauka
2022-06-21 11:05
Į Klaipėdą atplukdyti pirmieji 78 energijos kaupimo įrenginiai – baterijos, skirtos momentinio rezervo paslaugą Lietuvai turinčiai užtikrinti energijos kaupimo įrenginių sistemai.
nuotrauka
2022-06-08 16:28
Vilniaus miesto savivaldybės taryba nutarė vilniečiams pasiūlyti šilumos taupymo sprendimą. Gyventojams, nusprendusiems atnaujinti gyvenamųjų namų šilumos punktus su priklausomąja sistema, savivaldybė teiks finansinę pagalbą. Programos įgyvendinimui savivaldybė planuoja skirti daugiau nei 2,4 mln. e...
nuotrauka
2022-06-02 09:55
Birželio 1 d. įsigaliojo Energetikos ministerijos parengtos Šilumos ūkio įstatymo pataisos, kurios leidžia šilumos tiekėjams prižiūrėti šilumos punktus ir įgyvendinti jų atnaujinimo projektus.
nuotrauka
2022-05-27 10:06
Siekiant efektyvinti daugiabučių namų šilumos sistemų veiklą, Energetikos ministras Dainius Kreivys pasirašė įsakymą, kuriuo atnaujinamos šilumos tiekimo tinklų ir šilumos punktų įrengimo taisyklės. Jas įgyvendinus, gyventojai galės patys reguliuoti namo šildymą ir sumažinti savo išlaidas.
nuotrauka
2022-05-23 20:57
Siekiant realiomis sąlygomis įsitikinti, kad bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) planuojami diegti išmanieji elektros skaitikliai atitinka visus iškeltus aukščiausius reikalavimus, t. y. skaičiuoja energiją tiksliai, veikia saugiai bei tiksliai matuoja tinklo parametrus – atliekama išs...
nuotrauka
2022-05-16 07:14
Kylant kainoms ir didėjant nerimui dėl ekonominės padėties ir infliacijos, kaip niekad aktualu mažinti vartojimo kaštus ir ieškoti tvarių sprendimų. Nemažą dalį išlaidų sudaro šildymo bei vėdinimo kaštai. Norint sutaupyti, specialistai rekomenduoja senus, nebeefektyvius šildymo sistemos siurblius pa...
nuotrauka
2022-05-12 07:41
Antrus metus turą Europoje rengiančios Švedijos kompanijos „NIBE Energy Systems“ ekspomobilis jau šį mėnesį pirmą kartą užsuks ir į Lietuvą. Gegužės 24 d. didžiausio Skandinavijos šildymo technikos gamintojo paroda ant ratų veiks Šiauliuose, gegužės 25 d. – Kaune, o gegužės 26 d. – Klaipėdoje.
nuotrauka
2022-05-12 07:26
Dušas primena malonų, šiltą vasaros lietų, kai vanduo atgaivina įkaitusį kūną ir susigeria į žemę. Naujieji „hansgrohe RainDrain“ dušo latakai padeda atgaivinti šiuos pojūčius: jie ne tik neleidžia kauptis vandeniui dušo zonoje, bet ir kuria vientisą vonios kambario vaizdą.
nuotrauka
2022-05-05 10:22
Įsibėgėjęs Lietuvos elektros rinkos liberalizavimo procesas kelia gyventojams ne tik papildomų rūpesčių, bet ir klausimų. Ryškėja ir dar viena tendencija – tarp gyventojų ima sklandyti nepagrįsti mitai, kurie ilgainiui gali jiems lemti ir papildomų išlaidų. „Ignitis“ pasiūlymų klientams vadovas Deiv...
nuotrauka
2022-05-03 09:09
Artėjant birželio 18 dienai, kuomet didžioji dalis Lietuvos namų ūkių, turi sudaryti nepriklausomo elektros tiekimo sutartis, „Ignitis“ informuoja, kad to nepadarę vartotojai gali patirti didesnių išlaidų. Remiantis aktualiais duomenimis, tokiu atveju elektros galutinė kaina gali siekti ir 40 ct/kWh...
nuotrauka
2022-04-29 10:33
Elektros tiekėjas „Ignitis“ atkreipia dėmesį, kad prieš porą mėnesių kilusios diskusijos apie galimybę nukelti II elektros rinkos liberalizavimo etapą paskleidė sumaištį. „Ignitis“ klientų aptarnavimo centrai iš dalies gyventojų girdi apie svarstymus laukti iki paskutinės minutės ir tik tuomet sudar...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos