2024 rugsėjo 12 d. ketvirtadienis, 13:14
Reklama  |  facebook

Šiuolaikinių pastatų ilgaamžiškumas: ar stovės ir po kelių šimtmečių?

Viktoras JASAITIS      2018-05-09 07:14
Lietuvoje galima pasidžiaugti senamiesčiais ir kitomis istorinėmis vietomis, kuriose iki šiol aktyviai naudojami šimtmečius skaičiuojantys pastatai. Iki šiol stebimės išlikusiais antikiniais pastatais, kurie atlaikė gamtos ir laiko sukeltas negandas. O ar šiuo metu itin aktyviai statomi biurų centrai ir šiuolaikinė architektūra džiugins gyventojus ir po keleto šimtų metų?
nuotrauka
Asociatyvi Pexel.com nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),

„Keičiasi ir tobulėja pačios konstrukcinės medžiagos. Jau aktyviai statybose naudojami savaime atsinaujinantys betono mišiniai atsiradusiems plyšiams užtaisyti ar ypatingai stiprus betonas, kurio stipris siekia 150MPa ir daugiau. Kuriamas vandenį atstumiantis stiklas, kurio nereikia valyti, permatomas betonas ar skaidri šiluminė izoliacija jau nieko nebestebina“, – sako Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto (KTU SAF) dėstytojas Daraus Pupeikis.

Vis dėlto, pasak KTU docento, statyti šimtus metų stovėsiančius pastatus šiais laikais tiesiog nėra poreikio. Šiandieninių projektuotojų mintys sutelktos ne į pastato tarnavimo laiką, o į funkcionalumą, patogumą ir darnumą su aplinka.

pupeikis

Nuotraukoje – Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto (KTU SAF) dėstytojas Daraus Pupeikis.

D. Pupeikis dalijasi mintimis apie pasikeitusį požiūrį į statybą, apie tai, kiek metų turėtų gyvuoti šiuo metu statomi pastatai ir kaip inovatyvios technologijos veikia jų ilgaamžiškumą.

Mus iki šiol stebina tūkstančius metų stovinčios piramidės, nuo antikos laikų likusios Romos ar Graikijos šventyklos ir kiti pastatai. Kodėl nebestatome tokių pastatų, kurie galėtų stovėti kaip piramidės – tūkstančius metų?

Statinio paskirtis neabejotinai yra esminis aspektas vertinant jo ilgalaikiškumą, kadangi statiniui keliami visiškai skirtingi reikalavimai. Jūsų paminėtoms piramidėms svarbiausias kriterijus yra jos mechaninis stiprumas ir stabilumas. Visgi tai buvo paminklai ir kapai faraonams, apie kuriuos jos turėjo byloti tūkstantmečius. Šie statiniai tą ir daro. Pripažinkime, kad gyventojų naudojimui skirti pastatai retai sulaukė mūsų laikų ir nedaug yra išlikusių paprastų gyvenamųjų namų ir miestų.

Šiuolaikiniams pastatams keliami net septyni esminiai reikalavimai: mechaninis stiprumas, gaisrinė sauga, higienos, aplinkos ir sveikatos sauga, naudojimo sauga, apsauga nuo triukšmo, energijos taupymo bei darnumo reikalavimai. Vos keletą šių reikalavimų galėtų atitikti išlikę senoviniai pastatai.

O kokiam laikui projektuojami ir statomi nauji šiuolaikiniai pastatai? Kaip skiriasi gyvenamojo, daugiabučio, verslo centro ir gamybinių pastatų ilgaamžiškumas?

Statinio ilgaamžiškumas, arba tinkamesnis terminas „ilgalaikiškumas“, iš esmės priklauso nuo dvejų esminių dedamųjų: jį sudarančių medžiagų (gelžbetonio, metalo, medžio, keramikos, plastiko ar jų derinių, t.y. kompozitinių) ir jas veikiančių poveikių (apkrovos, temperatūra, drėgmė, cheminės medžiagos, UV spinduliai ir t.t.).

Šiuolaikinių statinių ilgalaikiškumas paprastai skaičiuojamas iki 100 metų ir tai paprastai lemia statinį sudarančios medžiagos. Ilgalaikių pastatų (nuo 50 iki 100 metų) konstrukcijose dominuoja tokios mineralinės kilmės medžiagos kaip gelžbetonis, keramika, natūralus akmuo. Būtent iš jų buvo statomi ir dabar aptinkami antikiniai ar kiti senoviniai pastatai.

Organinės kilmės medžiagoms, tokioms kaip mediena, paprastai priskiriamas trumpesnis gyvavimo laikotarpis, iki 30-50 metų. Bet gerai prižiūrimas pastatas gali gyvuoti ir gerokai ilgiau, tad iki šiol džiaugiamės įvairiomis tarpukario vilomis.

Tikriausiai ir tie 100 metų nėra riba, jei gerai rūpinamės statiniu. Nuo ko pradeda irti pastatas ir kurias jo dalis reikėtų labiausiai prižiūrėti?

Pirmenybę skirčiau išorinei apdailai ir konstrukcijoms, kadangi tai yra viršutinis pastato sluoksnis, kuriam tenka nemaža dalis minėtų poveikių: temperatūra, mechaninės apkrovos, drėgmė, UV spinduliai, CO2 ir pan. Žinoma, poveikis yra skirtingas kalbant apie vidaus ar išorės apdailas, tačiau įprastiniu atveju apdailą reikia atnaujinti pirmiausia.

Kitų paminėtų pastato dalių išskirti negalėčiau ir jų ilgalaikiškumo skirtumai labiau priklausytų nuo konkretaus statinio paskirties, panaudotų medžiagų ir aplinkos poveikių. Iš esmės, pastatai gali stovėti ir 1000 metų, bet jau po 50 metų gali netenkinti kitų svarbių esminių reikalavimų, tokių kaip šilumos išsaugojimas ar apsauga nuo triukšmo.

KTU Santakos slėnis. KTU nuotr.

Kaip naujos technologijos gali padėti pratęsti pastatų ilgaamžiškumą?

Pastato ilgalaikiškumą galima pratęsti jį rekonstruojant, remontuojant ar atnaujinant. Paminėtos statybos rūšys paprastai susijusios su pastato konstrukcijų ir sistemų atnaujinimu, nepriklausomai nuo to, ar pastatą numatyta išplėsti ar pertvarkyti.

Kaip ir daugelis pramonės šakų, statybos produktų pramonė vystosi taip pat sparčiai ir kasmet į rinką patiekiamos vis naujesnės ir inovatyvesnės statybinės medžiagos bei įrenginiai. Vandens garui laidus („kvėpuojantis“), tačiau vandeniui nelaidus tinkas, termoizoliaciniai dažai, vakuumuoti ir šilumą atspindintys paneliai ar stiklo paketai, šilumos grąžos įrenginiai (rekuperatoriai) ir kitos medžiagos padeda kovoti su aplinkos poveikiu.

Verta pastebėti, kad pratęsdami pastato ilgalaikiškumą, kartu jį ir modernizuojame, taip užtikrindami ne tik tai, kad pastatas gyvuos nustatytą laikotarpį, bet ir sukurdami aukštesnę pastato vertę. Taip net XVI amžiaus pastatai ar Kauno tarpukario modernizmo perlai gali tapti „išmaniaisiais“, kuriems priskiriama aukštesnė energetinė klasė.

Daug kalbama apie statybos sektoriaus skaitmenizavimą – tiek architektai, tiek statybos inžinieriai jau turi mokėti bendradarbiauti pasitelkiant statinių informacinį modeliavimą (BIM). Kaip šios naujovės gali padėti išlaikyti pastatų ilgalaikiškumą?

Nors BIM paprastai naudojama nuo pirmųjų idėjų iki pastatymo, norint kuo ilgiau išlaikyti pastatą, vertingiausia dalis yra informacijos sukaupimas vienoje vietoje, kol pastatas yra naudojamas. Tinkamas statinio ir jo turto naudojimas, savalaikė priežiūra ir efektyvus energijos vartojimas neabejotinai prailgina statinio gyvavimo laikotarpį ir šitaip sukuria aukštesnę pridėtinę vertę. KTU Statybos ir architektūros fakultete nuo pirmo kurso ruošiame būsimus statybos inžinierius, kurie jau būtų pripratę ir mokėtų be problemų patys naudotis BIM technologijomis ir jas pasitelkę projektuoti, statyti ir tinkamai eksploatuoti statinius.

BIM metodologijos taikymas suteikia galimybę matyti kada ir kas buvo rekonstruota, keista. Galima suvesti informaciją apie įvairių pastato statybose naudotų medžiagų galiojimo laiką, kada ir ką reikia atnaujinti, pakeisti. Visa tai padeda pastatus tinkamai prižiūrėti, išlaikyti „sveikus“ ilgesnį laiką, be didesnių remontų. Tai itin aktualu didiesiems projektams: dangoraižiams, prekybos, biurų ir verslo, logistikos centrams. Reikėtų apie jau esančių pastatų suskaitmenizavimą pagalvoti ir saugomiems, ypatingą svarbą turintiems kultūros paveldo pastatams.  




Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-09-11 09:26
Augant Baltijos šalių klientų poreikiui vertinti nekilnojamąjį turtą kaimyninėse šalyse, trys pirmaujančios nekilnojamojo turto bendrovės: „Inreal" (Lietuva), „Uus Maa" (Estija) ir „Latio" (Latvija) pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Susitarimo tikslas – supaprastinti vertinimo ir paspartinti turto ...
nuotrauka
2024-09-10 13:36
NT projektų kompanijos „Citus" pardavimų komandai nuo rugsėjo pradžios vadovauja Jurga Bagdonavičiūtė-Aldošinienė. Pasak „Citus" atstovų, į įmonę ji atsineša didelę patirtį ir reikšmingų pasiekimų pardavimų bei santykių su klientais kūrimo srityse.
nuotrauka
2024-09-10 11:40
AB Akola group netiesiogiai valdoma Latvijos įmonė SIA „Dotnuva Seeds" susitarė su „Swedbank" AS dėl sėklų paruošimo fabriko Latvijoje statybų ir įrangos finansavimo. Virš 7 mln. eurų siekianti paskola suteikta dešimties metų laikotarpiui. Paskolos garantu tapo pati AB Akola group.
nuotrauka
2024-09-10 09:52
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Galio Group“ užbaigė prekybos ir paslaugų miestelio statybas Klaipėdos Baltijos prospekte – jį sudaro prekybinių sandėlių kompleksas „Stock-O“, subursiantis 34 verslų bendruomenę, bei jau porą metų veikianti Prancūzijos sporto ir laisvalaikio prekių tinklo „Deca...
nuotrauka
2024-09-10 09:35
1,4 mlrd. eurų vertės portfelį valdanti nacionalinė plėtros įstaiga nuo šiol tęsia veiklą kaip UAB ILTE ir prisistato rinkai nauju prekės ženklu. ILTE ambicija – būti pagrindiniu šalies ekonominės gerovės šaltiniu ir bendradarbiaujant su valstybės institucijomis, klientais ir privačiais finansų rink...
nuotrauka
2024-09-06 07:09
Statybos ir projektavimo įmonė ARCHIS birželį pelnė TOP Lietuvos šeimos verslo vardą. Versle, kurį 1991-aisiais pradėjo Jonas Urbonas, jau darbuojasi ir du jo sūnūs – Rokas ir Vilius Urbonai. Antrosios kartos atstovai tikisi, kad į verslą įsijungs ir trečioji karta: brolių šeimose auga 6 vaikai.
nuotrauka
2024-09-05 11:33
Praėjusių metų rudenį savo veiklą pradėjęs „Eika“ grupės vystytas ir valdomas bendro gyvenimo namų projektas „Solo Society City House Vilnius“, šį rudens semestrą pasitinka 100 proc. užimtumu. Komanda atskleidė kaip praėjo pirmieji 17 mln. eurų kainavusio projekto metai ir kaip atrodo tipinis „co-li...
nuotrauka
2024-09-05 11:17
Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos (NKSC) rugpjūčio 26-30 dienomis vykdė antrąjį kibernetinio saugumo pratybų „Kibernetinis skydas PhishEx 2024“ etapą, kuriame dalyvavo 130 Lietuvoje veikiančių įmonių. Pratybų metu jų darbuotojams buvo išsiųsta daugiau nei 78...
nuotrauka
2024-09-05 09:44
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Hanner“ ir Medicinos diagnostikos ir gydymo centras „Hila“ susitarė dėl patalpų nuomos Vilniaus Rinktinės g. vystomame verslo centre „Business Stadium Central“. Pagal pasirašytą nuomos sutartį viena didžiausių privačių medicinos įstaigų Lietuvoje kitąmet a...
nuotrauka
2024-09-04 13:28
Vilniuje esančio A. Goštauto kvartalo konversijos I o etapo tarptautinio rangos darbų su projektavimu pirkimo konkurso nugalėtoja tapo bendrovė „Naresta“. I etapo metu bus atliktas 9 tūkst. kv. m ploto A. Goštauto g. 11 esančių penkiaaukščių pastatų remontas. Darbus planuojama baigti 2026 metais, o ...
nuotrauka
2024-09-04 09:10
KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto (EVF) mokslininkų projekto metu bus siekiama suformuoti unikalią, dirbtiniu intelektu (DI) grįstą įmonių inovatyvumo vertinimo metodologiją, kuri įgalins sudaryti šalies įmonių inovatyvumo žemėlapį ir pateikti išsamų vaizdą apie šalies įmonių inovatyvumo lygį.
nuotrauka
2024-09-03 09:33
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „EIKA" teigia, kad NT rinka pagal pardavimus rugpjūtį ženklių pokyčių nepatyrė. Vilniuje buvo parduota 9 naujos statybos butais mažiau, lyginant su liepa, tačiau lyginant su praėjusių metų rugpjūčiu, pardavimai buvo didesni 23 proc.
nuotrauka
2024-09-02 16:49
Investicijų valdymo įmonės „Demus Asset Management" šią vasarą įsteigti fondai dviejuose naujuose projektuose išvystys daugiau nei 450 gyvenamųjų būstų ir 25 komercines patalpas. Į projektus Vilniuje iš viso bus investuota daugiau nei 50 mln. eurų.
nuotrauka
2024-09-02 16:02
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco" duomenimis, rugpjūtį Vilniaus NT pirminėje rinkoje buvo parduoti 254 būstai. Paskutinis kalendorinės vasaros mėnuo sostinėje išsiskyrė sugrįžtančiais investuotojais ir, lyginant su liepos mėnesiu, beveik dvigubai išaugusia prestižinės klasės būsto ...
nuotrauka
2024-08-30 13:04
INVEGOS finansinei priemonei „Perspektyva" papildomai skirta 108 mln. eurų. Kartu atnaujintos ir šių paskolų, skirtų moksliniams tyrimams, technologinei plėtrai ir inovacinei veiklai, sąlygos: padidėjo maksimali paskolos suma ir dotacijos dydis, atsirado tvarumo reikalavimai.
nuotrauka
2024-08-30 07:43
Statybų bendrovės bei individualių namų savininkai, brangstant statybinėms medžiagoms ir meistrų darbui, ieško ne tik estetiškai patrauklių, kokybiškų sprendimų fasado apdailai ir apšiltinimui atlikti, bet ir būdų optimaliai sutaupyti. Kaštai neretai išauga dėl užsitęsusių darbų. Pažangių betono fas...
nuotrauka
2024-08-29 10:26
Bendrovės „EfTEN Capital“ valdomas „EfTEN Real Estate Fund 5“ įsigijo ką tik baigtą statyti UNA mažmeninės prekybos parką, esantį adresu Dangeručio g. 1, Vilnius. Tai – didžiausias nekilnojamojo turto sandoris Baltijos šalių mažmeninės prekybos rinkoje šiais metais. Pagrindiniai UNA parko nuomininka...
nuotrauka
2024-08-27 11:51
Nekilnojamo turto vystymo bendrovė „Eika" pardavė prekybos centrą „Pupa" Vilniuje, Pilaitės mikrorajone. Gautas lėšas bendrovė planuoja investuoti į naujų projektų vystymą ir plėtrą Lietuvoje.
nuotrauka
2024-08-27 09:13
Nekilnojamojo turto vystymo įmonių grupė „Releven" pradeda verslo centro prestižinio sostinės Žvėryno mikrorajono Sėlių ir Lapių gatvių sandūroje statybas. Iki kitų metų žiemos numatomas pastatyti projektas biurų rinką papildys 3,4 tūkst. kvadratinių metrų ploto. Keturių aukštų su antstatu, iš trijų...
nuotrauka
2024-08-26 07:34
Montavimo putos dažniausiai naudojamos montuojant langus ir duris, kai reikia sandarinti ir tvirtinti. Todėl renkantis putas, meistrai įvertina svarbiausius aspektus: šilumos pralaidumą – kiek efektyviai saugo pastate šilumą; antrinį plėtimąsi – geriausias 20–30 %, kad būtų patogu išpūsti į siauresn...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas