2022 sausio 19 d. trečiadienis, 11:01
Reklama  |  facebook

Specialistai: bendruomenių verslas – galimybė regionams neatsilikti nuo didmiesčių

2017-12-20 12:51
Būdas susikurti darbo vietas regionuose ir kartu patenkinti bendruomenės poreikius bei išspręsti opiausias jos problemas. Tokias bendruomenių verslo stiprybes išskiria ekspertai. Nors ši verslo rūšis Lietuvoje vis dar žengia pirmuosius žingsnius, tačiau gerų bendruomenių pavyzdžių netrūksta.
nuotrauka
Lietuvoje, lyginant su situacija Airijoje, Didžiojoje Britanijoje ar kitose Vakarų Europos šalyse, bendruomenių verslai yra dar tik pradinėje stadijoje. Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
Alytaus r. savivaldybė,

„Swedbank“ projekto „Kiekvienas gali būti didelis“ kūrėjų inicijuotame interneto seminare susitikę Pagėgių savivaldybės mero pavaduotojas Sigitas Stonys, Žemės ūkio ministerijos vyriausioji specialistė Ilona Javičienė ir Biržų rajono Kučgalio kaimo pirmininkas Stasys Valiukas kartu su diskusijos moderatore, „Swedbank“ Finansų instituto vadove Jūrate Cvilikiene pasidalijo įžvalgomis apie kaimo bendruomenių verslus.

Idėja gimė mokymuose

Kaip pasakojo Vilkyškių bendruomenę seminare atstovavęs S. Stonys, sprendimą šiai ir aplinkinėms bendruomenėms kooperuotis kuriant maistingųjų ir prieskoninių augalų rinkimo ir realizavimo verslą kilo 2009 m., mokymų apie verslumą metu.

Anot svečio iš Pagėgių rajono, šiuos mokymus vedęs farmacininkas ir liaudies medicinos ekspertas pertraukos metu atkreipė dalyvių dėmesį į tiesiog po kojomis esančius vertingąsias savybes turinčius augalus. Jis juos pasiūlė rinkti, džiovinti, fasuoti ir galiausiai parduoti. Tokia idėja bendruomenės nariai ir suskubo pasinaudoti.

„Mes esame iš tos kitos Lietuvos, o regionuose pensija nėra didelė, darbo rinkoje vyresnio amžiaus žmonės nereikalingi, nes tikrieji verslai vos juda. Todėl žmonės, kurie turi pakankamai sveikatos ir noro, dalyvauja bendruomeniniame versle“, – tikino S. Stonys.

Vilkyškių bendruomenės atstovo teigimu, apie 80 proc. bendruomenės verslo surenkamų lėšų skiriama maistinguosius augalus renkančių žmonių atlyginimams mokėti. S. Stonys pripažįsta, kad rinkoje šių surinktų augalų supirkimo įkainiai yra apie penkis kartus mažesni, nei mokami bendruomenės verslo nariams.

„Žmonės, ne kiekvieną dieną dirbdami, nuo gegužės vidurio iki liepos vidurio, apie du mėnesius, gali uždirbti nuo 1500 iki 2000 Eur. Jeigu žmogus išeina augalų rinkti dieną apie 6 valandas, tai už ją gauna 30 Eur“, – atlyginimus vardijo vienas iš sėkmingo bendruomenės verslo kūrėjų, kuris pažymėjo, kad po algų išmokėjimo likusios lėšos skiriamos reinvestavimui, prekių fasavimui bei komunalinių paslaugų apmokėjimui.

Stimulą suteikė Europos pinigai

Žemės ūkio ministerijos specialistė I. Javičienė pasakojo, jog Lietuvoje, lyginant su situacija Airijoje, Didžiojoje Britanijoje ar kitose Vakarų Europos šalyse, bendruomenių verslai yra dar tik pradinėje stadijoje.

„Lietuvoje, galbūt, turime didelių lūkesčių, bet reikia laiko, išmokti, suprasti ir viskas pavyks“, – įsitikinusi I. Javičienė.

Specialistė pažymėjo, kad nuo 2004 m., kuomet Lietuva tapo ES nare, europiniai kaimo plėtrai skirti pinigai bendruomenes paskatino daug drąsiau kurti savo verslus. Anot I. Javičienės, ES skatina iš apačios kylančias tokio pobūdžio piliečių iniciatyvas, nes jos padeda išspręsti tas problemas, kurių valstybė nėra pajėgi įveikti.

„Swedbank“ atstovai sako, kad bendruomenei norint pradėti savo verslą iš pradžių reikia rasti vietos veiklos grupę, kuriai ir yra skiriamas finansavimas kaimo bendruomenėms remti.

Verslus kuria tenkindami poreikį

Ministerijos atstovė patikino, kad pinigų bendruomenių verslo paramai yra pakankamai, tačiau dalies iniciatyvų įgyvendinimui koją pakiša tai, jog finansuojama yra tik 70 – 80 proc. projekto vertės. Rasti likusias lėšas kai kurioms bendruomenėms tampa nemenku iššūkiu.

I. Javičienė pažymi, kad dažniausiai bendruomenės imasi vystyti tokį verslą, kuris galėtų pasiūlyti trūkstamas paslaugas. Pavyzdžiui, viena Alytaus rajono kaimo bendruomenė įkūrė pirtį.

„Skirtumai tarp miesto ir kaimo visada buvo ir yra, mūsų tikslas juos mažinti. Bendruomenės nori gauti tas pačias paslaugas, kurias turi ir miestas“ , – aiškino ministerijos atstovė.

Informaciniame pranešime teigiama, kad dažniausiai bendruomenės pradeda plėtoti verslą, kurio žūtbūt reikia, paliudijo ir seminare dalyvavęs Biržų rajono Kučgalio kaimo pirmininkas Stasys Valiukas. Ši bendruomenė 2015 m. savo parduotuvę, o vėliau ir sveiką maistą gaminančią kavinę įsteigė užsidarius vienintelei kaime veikusiai maisto prekių parduotuvei. 

Taip pat skaitykite: Europos Komisija: keičiasi regioninės politikos įgyvendinimas

Statybunaujienos.lt
Savivaldybėse

nuotrauka
2022-01-17 09:39
Neringos savivaldybė pasirašė rangos sutartį su UAB „Žimpra“ dėl naujo gyvenamojo daugiabučio namo Preiloje (Preilos g. 73B, Preila, Neringos sav.) statybos. Gyvenamajame name savivaldybė planuojama įrengti 6 socialinius vieno kambario būstus, kurie bus išnuomoti mažiausiai 6 asmenims (šeimoms). Num...
nuotrauka
2022-01-17 07:33
Panevėžio apygardos prokuratūros prokurorė surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą dėl kyšininkavimo, papirkimo ir piktnaudžiavimo tarnyba. Kaltinimai dėl galimai įvykdytų korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų pareikšti 5 asmenims: Biržų rajono savivaldybės merui, buvusiems minė...
nuotrauka
2022-01-14 10:01
Vilniaus m. savivaldybė ir Vilniaus vystymo kompanija pasirašė sutartį dėl Žirmūnų lengvosios atletikos maniežo projektavimo. Maniežą projektuos MB „Syrusas“, veikianti pavadinimu „IMPLMNT architects“ (architektai Aurimas Syrusas, Greta Šidlauskaitė, Eglė Gečaitė, Aurelija Kniukštaitė, Kotryna Bajor...
nuotrauka
2022-01-13 09:12
Vilniaus miesto savivaldybės taryba nusprendė AB Vilniaus šilumos tinklams (VŠT) suteikti 15 mln. eurų paskolos garantiją. Esant būtinybei, bendrovė su šia garantija galės kreiptis į banką dėl paskolos šilumos ir karšto vandens gamybai reikalingo kuro įsigijimui, o savivaldybė taps bendrovės laiduot...
nuotrauka
2022-01-11 09:34
Vilniaus Vladislavo Sirokomlės gimnazijos moksleiviai po žiemos atostogų grįžta į naujai suremontuotą ir modernizuotą mokyklą.
nuotrauka
2022-01-10 12:04
Renovacijos tempai sostinėje įgavo rekordinį pagreitį: per 2021 m. Vilniaus mieste paraiškas dėl renovacijos pateikė 139 daugiabučiai. Iš jų – 104 paraiškas parengė ir pateikė Vilniaus miesto savivaldybės įstaiga „Atnaujinkime miestą".
nuotrauka
2022-01-10 08:52
Šiaulių apygardos teismas baudžiamojoje byloje dėl galimos korupcijos Raseinių rajono savivaldybėje organizuojant ir vykdant kai kuriuos viešuosius pirkimus, paskutinį žodį tarė kaltinamieji. Kiek anksčiau išklausyta šioje byloje valstybinio kaltintojo baigiamoji kalba, kurioje jis teismo prašė visu...
nuotrauka
2022-01-10 08:13
Kauno Žaliakalnyje atgimstančiame sporto ir laisvalaikio komplekse darbai vyksta ir šaltuoju metų laiku. Kauno sporto halėje liko paskutiniai rekonstrukcijos štrichai, o nuo pamatų statomame Dariaus ir Girėno stadione jau montuojamos žiūrovams skirtos kėdės.
nuotrauka
2022-01-05 16:15
Po intensyvaus pareigūnų darbo, tarša Danės upėje lokalizuota, tačiau situacija atidžiai stebima toliau. Naujausia informacija pasidalinta bei tolimesni veiksmai aptarti šiandien vykusiame darbiniame aplinkosaugininkų, ugniagesių gelbėtojų, uosto direkcijos, savivaldybės specialistų susitikime.
nuotrauka
2022-01-03 10:17
Švenčių išvakarėse bendrovė „Kauno vandenys“ paskelbė apie Kauno senamiesčio, Vilniaus gatvės, požeminių tinklų rekonstrukcija pabaigą. Per 5 mėnesius rekonstruota 800 metrų vandentiekio tinklų, 600 m – buitinių nuotekų ir paklota 1,7 km naujų paviršinių lietaus nuotekų surinkimo tinklų. Seniausioje...
nuotrauka
2022-01-03 10:02
Ruošiantis sostinės Vokiečių gatvės rekonstrukcijai 2021 m. buvo atlikti archeologiniai, dendrologiniai ir gamtiniai ekologiniai jos tyrimai. Pagal visų atliktų tyrimų rezultatus architektai renkasi gatvės pertvarkymo sprendinius.
nuotrauka
2021-12-31 13:45
Gruodžio 31 d. nuotoliniu būdu vykusiame pasitarime, skirtame aptarti situaciją dėl naktį Danės žiotyse fiksuotos taršos, kaip spėjama, naftos produktais, konstatuota, kad prielaidų skelbti ekstremalų įvykį šiuo metu nėra. Vis dėlto kol kas niekas negali pasakyti, ar situacija nepasikeis, nes neaišk...
nuotrauka
2021-12-30 10:07
Vilniaus savivaldybė kartu su Vilniaus pataisos namais sutvarkė ir išvalė teritoriją (apie 2365 kv. m) šalia Vizitiečių vienuolyno, Drujos g. 11. Anksčiau čia buvo griežtojo režimo pataisos darbų kolonijos gamybinė teritorija, užteršta sunkiaisiais metalais ir naftos produktais.
nuotrauka
2021-12-29 06:23
„Dvaro rekonstrukcija truko tikrai ilgai. Bet šiandien Druskininkai pagaliau turi dvarą. Šis objektas skiriamas bendruomenei ir kurorto svečiams. Kviečiu vertinti dvarą, saugoti jį ir naudotis čia sukurtomis jums skirtomis erdvėmis“, – sakė Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas.
nuotrauka
2021-12-28 09:20
Kitų metų pradžioje maisto atliekų rūšiavimo konteineriais planuojama aprūpinti 200 tūkst. namų ūkių – šiam tikslui iš Atliekų prevencijos ir tvarkymo programos skirta daugiau kaip 6 mln. eurų. Savivaldybes paskatinus įdiegti maisto atliekų rūšiavimo sistemą, gyventojams bus sudarytos sąlygos patogi...
nuotrauka
2021-12-27 11:18
Kaunas tampa vis didesniu traukos centru tiek investuotojams, tiek ir gyventojams. 2021-ieji metai tapo rekordiniai – Laisvosios ekonominės zonos (LEZ) investicijos peržengė milijardą eurų, o sukurtos naujos darbo vietos viliojo įsikurti ne tik kitų savivaldybių gyventojus, bet ir svetur laimės iešk...
nuotrauka
2021-12-25 07:26
Iš 40 konkurso „Kuriu Kalėdų nuotaiką Vilniuje 2021" dalyvių sostinė išsirinko 4 laimėtojus, kurių kūrybiškumas dovanoja šventinę nuotaiką ir puošia ne tik savas erdves, bet ir miestą.
nuotrauka
2021-12-21 14:53
Siekiant išsaugoti Kauno medinę architektūrą ateitiems kartoms, savivaldybė inicijuoja Paveldotvarkos programos patobulinimus. Nuo kitų metų sezono medinės architektūros tvarkybos darbams miestas galės skirti dalinį finansavimą iki 75 proc. Tokiam sprendimui antradienį vienbalsiai pritarė Kauno mies...
nuotrauka
2021-12-21 14:51
Per penkerius metus Kaune modernizuota pusė miesto darželių, greitai duris atvers dar 3 ikimokyklinio ugdymo įstaigos – pastatas Jūratės g., vadinamasis Kuršių darželis Šilainiuose bei naujai suprojektuota įstaiga Vijūkų g. Iš viso bus sukurta per 600 naujų vietų mažiesiems kauniečiams ir apie 150 e...
nuotrauka
2021-12-20 18:22
Neturintiems kur gyventi ir socialinę riziką patiriantiems asmenims uostamiestyje atnaujintas Klaipėdos nakvynės namų padalinys Šilutės plente.

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse