Specialistai pataria: nori išmanios namų valdymo sistemos – skaičiuok taip pat išmaniai 

Kaip įsirengti būstą, kad ne žmogus juo, o būstas rūpintųsi žmogumi, tarnautų jam, kurdamas patogią buitį, taupydamas energiją, kurdamas komfortą? Raimundas Skurdenis, bendrovės „JUNG Vilnius“ direktorius sako, kad tai pasiekiama – tik reikia žinoti, ko iš tiesų žmogus nori.
„Viskas prasideda nuo svajonės. Pirmiausia patarčiau gerai pagalvoti, kaip norėtumėt gyventi jau dabar, kaip po 10 ar 20 metų. Apgalvoti, kaip keisis mano šeima, šeimos poreikiai, – sako išmanaus būsto Lietuvoje ideologas R. Skurdenis, akcentuodamas, kad išmanaus būsto esmė ir yra individualių poreikių tenkinimas. – Išmanus būstas auga sykiu su šeimininko norais, poreikiais ir galimybėmis. Todėl pirmiausia pradėkite galvoti ir projektuokite ne bet kokį, o savo svajonių būstą.“
Tokia nuostata ir projektavimas, galvojant apie ateitį, sudarys galimybių įsidiegti tai, ką būsto savininkas gali sau leisti dabar, bet tuo pat metu liks galimybė įvairius elementus, artinančius prie svajonių būsto, įsidiegti palaipsniui, atsiradus finansinėms galimybėms, pasikeitus šeimos poreikiams. R. Skurdenis sako, kad toks projektavimas, numatant daugiau galimybių, ateityje sutaupys lėšų.
20 metų ir 400 galimybių
Universalaus dizaino principai sudaro galimybių sukurti patogų gyvenimą kiekvienam, nepriklausomai nuo žmogaus amžiaus, sudėjimo, ūgio, fizinio pajėgumo, specialių poreikių, kurie atsiranda auginat vaikus, sulaukus garbaus amžiaus, patyrus trumpalaikes traumas bei ištikus kitoms gyvenimiškoms situacijoms. Išmanus būstas, kaip pastebi R. Skurdenis, nekuria aplinkos standartiniam arba vadinamajam normaliam žmogui, – jis kuria aplinką pagal poreikius.
.jpg)
Profesionali automatizuota namų valdymo sistema neretai, net neskaičiuojant, suvokiama kaip „labai brangi“. Šiuo atveju, anot R. Skurdenio, reikia išmaniai susiskaičiuoti.
Pirmiausia, profesionali įranga veiks bent 20 metų, o ją įrengti keturių kambarių bute reikės apie 6 tūkst. eurų. Palyginus su sistemomis, kurias galima nusipirkti internete ir patiems instaliuoti, tai nėra pigu. Tačiau. Profesionali sistema veiks dešimtmečiais, ją bus galima plėsti, pildyti kitomis sistemomis, gaminiais, nes ji pagaminta taip, kad gali būti derinama bent su 400-tų gamintojų gaminiais. R. Skurdenis siūlo 6 tūkst. eurų išdalinti per 20 metų: per mėnesį už komfortišką gyvenimą, kai ne žmogus būstui, o būstas žmogui tarnauja, reikės mokėti apie 20–25 eurus per mėnesį, kartu su būsto paskola.

„Profesionali namų valdymo įranga tikrai sutaupys energijos už tokią sumą. Taigi automatizuotą arba išmanią namų valdymo sistemą turėsite vos ne dykai“, – siūlo pasitelkti išmanų skaičiavimą R. Skurdenis.
Funkcionalumą riboja tik pinigai ir racionalumas
Išmaniosios sistemos sparčiai juda į priekį: kas mėnesį šimtai gamintojų pateikia tūkstančius naujų prietaisų. Tad pasakyti, koks yra maksimalus išmaniosios namų valdymo sistemos paketas, ne tik neįmanoma, bet ir nėra prasmės.„Jeigu sakome, kad funkcionalumas yra beribis, tai ribas reikia jausti skaičiuojant pinigus ir nepamiršti racionalumo. Dabar daugelis sistemų kuriamos taip, kad jos pačios mokytųsi, prisitaikytų, kad valdymas būtų kuo paprastesnis arba visiškai automatizuotas, veikiantis beveik nesikišant žmogui. Išmaniųjų namų inžinerinės sistemos integruojamos su balso asistentais ir ateityje nelabai jausime ribos tarp išmanaus namo ir miesto bei paslaugų“, – pasakoja R. Skurdenis.
Jau ir dabar galima balsu valdyti daugelį sistemų, užsisakyti, pavyzdžiui, picą ar taksi, paskambinti telefonu. Tiesa, lietuvių kalba tokių galimybių yra mažiau.„Mūsų sistemas galima integruoti su „Apple SIRI“ ar „Amazon Alexa“ balso asistentais ir naudotis daugeliu galimybių. Kol kas riboja lietuvių kalba, tačiau reikia tikėtis, kad tai bus išspręsta“, – tikisi R. Skurdenis.
Sistema prisitaiko prie būsto gyventojų, o daugelis funkcijų vyksta be žmogaus
Automatizuotos namų valdymo sistemos tampa būsto interjero dalimi, todėl „JUNG“ ieško sprendimų, kurie apjungtų išmanias sistemas ir estetišką „Made in Germany“ dizainą. Laidų raizgalynės, „nesuprantami“ ir „baisūs“ valdymo elementai yra tik baimės.

Profesionaliai projektuojant ir montuojant net ir pačias išmaniausias sistemas, vadinamasis inžinerinis ūkis, pastebi „JUNG Vilnius“ direktorius R. Skurdenis, bus tvarkingas, klientas jo tiesiog nematys, o sistemos valdymo elementus galima pasirinkti tokius, kad jie idealiai tiktų prie bet kokio interjero. Vien „JUNG“ gali pasiūlyti virš 70 spalvų ir medžiagų gaminių.
63 spalvos yra pasaulyje pripažintos Le Corbusier paletės spalvos, tad praktiškai nėra jokių ribojimų derinti interjerą.1931 m. garsus prancūzų architektas Le Corbusier sukūrė 43 subtilių spalvų paletę, kurią 1959 m. papildė 20 ryškesnių spalvų tonais. Šios spalvų sistemos esmė ta, kad kiekvieną joje esančią spalvą, akcentuoja R. Skurdenis, galima derinti su bet kuria kita sistemoje esančia spalva.
Kaip pastebi įmonės „JUNG Vilnius“ direktorius R. Skurdenis, išmaniąsias namų valdymo sistemas ir jų dermę su interjeru lemia ne tik vyrai ir moterys, bet ir klientų tautybė, šalis („JUNG Vilnius“ dirba 14-oje šalių). Tradiciškai vyrams kur kas svarbiau funkcionalumas, o moterims – išvaizda ir ergonomika.„Paprastai moterys turi ir didesnių baimių dėl sistemos valdymo. Tačiau, kaip jau ne sykį ir minėjau, tai yra individualios sistemos, kurios ne tik funkcionalumu, bet ir valdymo būdais pritaikomos kiekvienam vartotojui ar šeimos nariui – ir gali keistis laikui bėgant. Pavyzdžiui, kol vaikas mažas – jo kambaryje esantys valdikliai turės tik minimalų funkcijų rinkinį, – saugu vaikui ir visam būstui, bet jam augant galima bus suteikti vis daugiau galimybių. Analogiški sprendimai galimi ir senjorams – sistemos valdymas gali būti supaprastinamas“, – pasakoja R. Skurdenis, pastebėdamas, kad dauguma funkcijų vyksta automatiškai, tad kištis į išmaniąją namo sistemą reikia vis mažiau.
►Išmaniųjų namų valdymo sistemų nereikia baimintis, nes jos skirtos ne komplikuoti gyvenimą, o padaryti jį paprastesniu.
Galima tarnauti būstui: skirti laiko valdyti ir prižiūrėti atskirai įrengtas apšvietimo, šildymo, vėdinimo, kondicionavimo, apsaugos, laistymo ar multimedijos sistemas.
Arba sujungti visas sistemas į vieną ir būstas tanaus žmogui – taupydamas pinigus ir laiką.►Skirkite laiko išsiaiškinti apie išmaniąsias namų valdymo sistemas, nes galite įsigyti funkcionalias, bet nepatikimas. Aiškinkitės, kiek metų jos gali veikti be jokio aptarnavimo, ar patogios naudoti, valdyti, kokios galimybės prijungti daugiau funkcijų.
► Atminkite, būste gyvensite jūs ir jūsų šeima, todėl ieškokite varianto, kuris tenkintų konkrečius jūsų poreikius. Tad nepagailėkite laiko, rinkdamiesi išmaniosios namų valdymo sistemos projektuotojo, diegėjo.
► KNX protokolas reiškia, kad pagal jį gaminama ir tiekiama sistema, pagal kurią veikia ir „JUNG“, bus suderinama su kitais virš 400 gamintojų gaminiais iš viso pasaulio.
► KNX protokolas užtikrina ir perimamumą: bankrutavus kuriam nors iš gamintojų, bet kuris kitas gamintojas iš tų 400, galės pratęsti sistemos priežiūrą, ją plėtoti. Kitų, paprastai pigių, sistemų klientai lieka be jokios pagalbos.![]()
► Verta žinoti, kad vien ženklas KNX kokybės nelemia – tik garantuoja gaminių suderinamumą.
„JUNG“ yra vieni iš šio standarto kūrėjų ir pirmtakų, kuriems visų svarbiausia – aukščiausia vokiška kokybė, patikimumas, universalumas, kurie nėra priklausomi nuo trumpalaikių gaminių madų dizaino. Vilniuje esanti antrinė kompanijos „JUNG“ įmonė „JUNG Vilnius“ aptarnauja net 14 šalių klientus, tad Lietuvos klientus ir gaminiai, ir pagalba pasiekia greičiausiai. Vilniuje, vieninteliame Baltijos šalyse KNX technologijos mokymo centre, rengiami specialistai ne tik „JUNG“ kompanijai, bet ir kitoms įmonėms, kurios darbuojasi su išmaniosiomis namų valdymo technologijomis.